ictor Borge ANDERS DAN EFFEN BUP&C© Uit brieven van lezers eslag gelegd op partij estrijdingsmiddelen Lekker 77: niet helemaal lekker <e, a actie van bewoners Giekerk Bioscopen hebben geprofiteerd van de slechte zomer Peek&Cloppenburg TROUW/KWARTET 11 AMSTERDAM Dinsdagavond, Concertgebouw, Grote Zaal, de vleu gel op het podium. In afwachting. Applaus. De meester komt de trap af. In het stemmig zwart, maar met een witte broek. Kwiek nog, al is hij tegen de tachtig. Concertpianist Vic tor Borge, Amerikaan van Deense iafkomst. Hij kan piano spelen. En 'mooi ook. Maar het duurt nog wel even voor we dat horen. Want hij kan Zijn mond niet houden. Hij heeft eerst van alles te bepraten. Tegen laatkomers, tegen onzichtbaren die Arroide luidsprekers op deze dinsdag- e Ams avond schandalig verkeerd hebben r 1977 0p. en afgesteld, zodat het halve Mode Podium leegstroomt, in de hoop dat Ams Victor Borge ergens op het balcon of lupen achter in de zaal*beter is te verstaan. •P num je mag eigenlijk geen woord van teillis hem missen. Want het is gek en g'j™1 geestig wat hij gemoedelijk voor zich imissa uitbabbelt. Over een vriend die hij kende gekend heeft, over zijn grootvader die hem een horloge met één wijzer or naliet voor twintig dollar tien mi- van®ten voor ziin dood dezelfde racht Jtfootvader die een medicijn tegen am Teen niet bestaande ziekte uitvond, ~""!waaraan grootmoeder is overleden, do K d.«— aan c boren de te hand schoo en over een onbekende juffrouw uit Rotterdam die een prelude van Cho pin wou, zodat hij dat wel wil spelen, als hij maar wist hoe het ook alweer ging, nou ja, dit is het slotakkoord en dat scheelt ons dus een halve avond. Hoe laat wilt u ontbijten? Hij komt tenslotte wel toe aan een, zeer gevoe lig ingezet, stuk van Beethoven, dat hij de Moonlight-sinatra noemt en hoe langer hoe meer gaat lijken op variaties van Happy Birthday to you. Nadat hij de vleugel weer vond in de maanlicht-verlichting. Er is meer met die vleugel. Die is te breed, of te smal, of te hoog. Er is van alles met het muziekpapier ook. Daar moeten stukken af, of bij. Staan de velletjes dwars of op hun kop dan klinkt de muziek heel anders. Het omslaan van de blaadjes is ook een ramp, vooral als er twee tegelijk wor den omgeslagen. Dat schiet op, maar een Bagatelle van Mozart voor vier handen (wie heef er vier?) is twee maal zo lang, want Borge doet het met twee. Toch komt hij, door alle afleidingen heen, aan een prachtig stuk Liszt toe, of aan een spranke lend gespeelde wals van Friedman- Gartner. En na de pauze begeleidt hij de zangeres Marylyn Mulvey, een boeiende coloratuur-sopraan, zoals wij hoorden in een aria uit Lucia di Lammermoor (als wij het wel heb ben), maar die het met zo'n begelei der niet gemakkelijk had. Hij over speelde haar volkomen, riep dat ze met haar handen van zijn piano af moest blijven (hij kwam ook niet aan haar coloratuur), en dreef haar een Russische waanzin in. Al viel hij bij een van haar machtige inzetten wel van zijn stoel, zodat hij de veilig heidsriem aangordde. Pure clowne rie dus, veel geestigheden, onver wachte improvisaties over die ge brekkige geluidsinstallatie bijvoor beeld een avond vol gelach, en daarbij nog mooie muziek ook. Echt Victor Borge, zoals wij hem al jaren kunnen kennen van de platen, van de tv misschien, of van zijn onna volgbare optreden. Ber Huising NSCH nr. 61 R.O. AMSTERDAM In The Movies wordt de film La Dentellière, van Claude Coretta, voorafgegaan door Het Krisistheater met een cabaret achtig programma dat Lekker 77 heet, en kritisch laat weten dat het ifbefo ons nog niet helemaal lekker zit. nsdag n met 11 ter imene m om >uw v ijwiels \mersl il bekt en, se Met de neutronenbom, de woonel- lende- het ethisch reveil, de wer- ienT'aa kloosheid, de oude mensen, het ver- indse fkeer, en zelfs de liefde niet. Rose Thesing en Lars Boom, het het paar van de teksten, de ideeën en de uitvoering, doen dat goed met liedjes. Die zijn pittig en soms gevoelig ge- Afschreven en onder meer door Eric de Zwaan en Janwillem Pieterson van best klinkende muziek voorzien. In een rockende popstijl. Gespeeld door die Janwillem, Andries Mok en Rolf Reuvers op verschillende in strumenten, waarbij een klagelijk mondorgeltje. Dat klinkt best, voor al ook doordat Rose Thesing een skra5: let beslag ls gelegd in opdracht van le officier van justitie in Leeuwar- len, mevrouw mr M. A. Dijksma. 'oor de opslag is een hinderwetver- [unning nodig, maar die vergunning lad het betreffende bedrijf niet. 3e justitiële actie volgde gisteren op ?en actie onder de bewoners van Siekerk, die ongerust waren over het 'ergif. dat in hun onmiddellijke om- leving lag opgeslagen. Zij deponeer- len een klacht bij de officier van ustitie. De klacht was gericht op de •estiging van een fabriek voor de erwerking (verpakking) van land- >ouwgif in het dorp. Ook bij het [emeentebestuur van Tietjerkstera- leel was bezwaar aangetekend om- lat de eigenaar van de fabriek zon- vergunning een grote hoeveel- •eirl vergif opsloeg. Volgens de be- itnjdmgsmiddelenwet moet de op lag. behalve dat die gedekt wordt loor een vergunning, ook voldoen ian zware eisen. Maar de opslag in *n vormalige zuivelfabriek voldoet itellig niet aan de minimum-eisen. voor kort werd het vergif ver- 'erkt in een fabriekje in het Friese ~>rp Birdaard, maar dit pand werd bouwvallig. Vandaar dat men ver- luisde naar het naburige Giekerk. let gaat onder meer om de stof letomyl, een Insectenverdelgend J Ier iefrot alsie Korte duidelijk geschreven, helst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar. Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij pubiikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Dialoog Zuldmolukkers (4) We blijven altijd met het probleem Zuidmolukkers zitten, omdat de nostalgie hun bij de geboorte al met de paplepel ls ingegoten. Intussen zitten wij ook met een nostalgie. We verlangen naar een vrij Nederland, waar we niet getiranniseerd en be dreigd worden. Ertnelo F. Knossen-van de Molen Zuidmolukkers (5) In alle toonaarden worden de Zuid molukkers in ons land beschuldigd van terrorisme. Twee maal een trein kaping, één maal een schoolbezet- ting. Dat is waar. Nu staan er enke len in de beklaagdenbank om zware eisen tegen zich te horen. In de trein bij de Punt vielen drie doden bij de overvaL Onduidelijk was wie hen gedood had, maar Van Agt wist het zogenaamd al direct: de mariniers konden niets op hun geweten heb ben. Nu worden er deuren vernield, tuinen platgereden en ruiten met kogels doorzeefd, waar achter soms baby's lagen te slapen. En dat met de dooddoener onze „rechtsorde" te beschermen. Waarom staan zij niet terecht die de Zuidmolukkers heb ben misbruikt voor koloniale doel einden? En waar is die politie die Molukkers dwong languit op het sta tion te gaan liggen om hen zonder goede reden te fouilleren? Over het Nederlands imperialisme zwijgt men liever en de politie beschermt de „demokratie". De Molukkers zijn al tijd de kwaaie Jongens. Het wordt tijd dat het uit is met de politiek van gedwongen assimilatie en het schan delijk gedrag tegenover minder heidsgroepen in Nederland! Ede Richard Bosma Overwintering (3) Naar aanleiding van het artikel in Trouw/13 september over de diepe ellende voor bejaarden, die overwin teren in Spanje, het volgende. Ten eerste het geval van die 80-jarige, die gevonden was in eigen vuil. Deze man was zeker alleen. Wat in zijn geval toch wel onverantwoordelijk was. Hier in Nederland worden toch ook wel mensen gevonden, die reeds enige tijd overleden waren. Dit stuk je is geweldig overtrokken, zo niet angstaanjagend voor mensen die dat nog nooit gedaan hebben. Er wordt genoeg voor de bejaarden ge daan. Op kerkelijk gebied ls de band zeker zo groot als hier ln Nederland. Als allen, die overwinteren in Span je, hun bevindingen zouden laten vertellen, zou er maar een heel klein percentage bijval betuigen met dat artikel. De praktijk leert dat ook wel. Duizenden gaan elk Jaar weer terug naar Spanje. Toch niet, omdat zij daar zoveel te klagen hebben? WIJ, mijn vrouw en ik verheugen ons er alweer op in 1978 deze maanden naar Spanje te kunnen gaan. Laat Jan van Vlodrop ook eens een licht je opsteken aan de andere kant. Klachten worden gerapporteerd. Tevredenheid wordt verzwegen. Bussum L. J. Heetebrij Levensstijl (2) Naar aanleiding van het stukje van J. M. Tichelman te Rotterdam in Trouw van 9 septémber J.l. het vol gende. T. merkt op: „1. Wat vele, •doch weinig zeggende woorden." Dat vinden wij al geruime tijd van Nieuwe Levensstijl. Wij déden dus wat. Wij riepen "Een stapje te rug in het leven. Wat deed T.? "2. Geen woord over Christus die het leven is, ons leven vernieuwt en dus ook onze levensstijl zou kunnen ver nieuwen." Christus heeft inderdaad ons leven vernieuwd. Een nieuwe levensstijl was het gevolg. "Een stapje terug was o.a. het resul taat. Hoe ziet het resultaat bij T. eruit? "3. Geen woord over Christus en onze navolging. "Christus' leven bestond uit delen en geven, tot Zijn eigen lichaam toe. Wij willen het navolgen in delen en geven. Wij doen dat o.a. in "Een stapje te rug Hoe volgt T. Hem na? Katwijk Stichting "Een stapje terug" D. H. Dijkman Neutronenbom (12) De neutronenbom van Amerika wordt niet zo zeer tegen een dreiging van de supermogendheden, zoals Rusland en China, ontwikkeld, maar méér als een wapen tegen de derde wereldlanden. Als Amerika in de toekomst over schaarse grond stoffen wil beschikken (o.a. olie), dan zal deze bom ervoor zorgen, dat deze waardevolle materie intact blijft, terwijl de mensen worden op geruimd. Regeren is tenslotte voor uitzien! Amsterdam Aslam Khan Naar aanleiding van het artikel „di aloog christenen en marxisten" (12 september) het volende. De schrij ver stelt dat de conferentie te Salz burg aangetoond heeft hoe marxis ten diep gelovige christenen kunnen zijn. De benaming christen-marxist is per definitie al ongerijmd. Het atheïsme ls niet een bijkomstigheid van de Ideologie van het marxisme, maar een zeer fundamenteel punt: Het feit dat ontelbare christenen, Joden en andersdenken, zonder vorm van een rechtvaardig proces gemarteld en vernederd worden in de Sovjet-Uniet is dacht ik, voldoen de reden om aan de oprechtheid van de christenen voor het socialisme, die zich aansluiten bij de Moskou gezinde communisten, te twijfelen, alle mooie verhaaltjes ten spijt Uden M. Visscher-Dekker Dialoog (2) Door het grote aantal moslims, hin does en boeddhisten ln ons land ls voor een ieder van ons de kans op een confrontatie met de religies van deze medeburgers groot. Het is daarom een goede zaak om hierop voorbereid te zijn d.w.z. dat wij goed zullen weten wat God van ons wil, b.v. een dialoog of een getuigenis. BIJ het raadplegen van Zijn geschre ven Woord is altijd een duidelijk en ook niet mis te verstaan antwoord te vinden. Zie hiervoor: Mattheus 10 vers 32; Spreuken 16 en vers 25; Johannes 14 vers 6, 20 vers 31 en 11 vers 25; Romeinen 4 vers 3, 2 Tessa- lonlcenzen 2: 10-12; Johannes 3 vers 3,3 vers 18 en 36,5 vers 24,12 vers 48; Handelingen 13 vers 39; Romeinen 10 vers 4 en 10; 2 Corinte 5 vers 17; 1 Johannes 5 vers 13. Ede F. R. M. 8chut Open school De laatste tijd ls er door de diverse media nogal wat aandacht geschon ken aan de Open School. Wat ons als deelnemers aan een proefproject nogal als bezwaarlijk overkwam, was de negatieve benadering om trent het kennisniveau van de deel nemers. De enige conclusie die een buitenstaander kan trekken is dat de Open School alleen bestemd ls voor de domme, zoniet de zeer dom me, burgers. In feite zijn er weinig mensen binnen de Open School die vijf Jaar lagere school hebben geno ten. De meeste deelnemers zijn er inderdaad veelal niet ln geslaagd een voortgezette opleiding te vol tooien. De factor die dit voorname lijk heeft beïnvloed, is o.a. de levens situatie. De kansen voor deze groep waren en zijn nog veel minder dan voor vele anderen. Wij, als deelne mers, ervaren de eerder genoemde benadering weer als een poging ons in het verdomhoekje te plaatsen. Hierdoor hebben we wederom wei nig kans straks door de maatschap pij te worden aanvaard en ls zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten dat eventuele toekomstige deelnemers ervan af zien. Zij willen niet tot de minderen worden gerekend. Het is overigens jammer, dat de mede mens nog te veel wordt beoordeeld naar zijn opleidingsniveau, terwijl levenservaring, karakter en zijn houding t.o.v. de medemens veel be langrijker ls. Onze hoop ls dat de Open School uitgroeit tot een begrip en daardoor een zeer wezenlijke bij drage levert tot de democratisering van onze maatschappij. Horst deelnemers proefprojekt Open school Noord-West Limburg S. Lemmen Joods Nieuwjaar De PLO op Initiatief van Egypte door de Arabische topconferentie in 1964 opgericht. Is een instrument om de Joden naar het leven te staan. De PLO wordt thans als een belang rijke pion op het politieke schaak bord in de belangstelling gehaald. Zij vestigt zich in verschillende lan den en zoekt relaties bij politieke partijen. De Israëlische regering is bereid ln alle ernst over een vredesregeling te onderhandelen. Daarbij staat niet eens voorop een schadeloosstelling voor al die duizenden Joden die na 1948 uit de Arabische landen zijn verdreven, maar een eerlijke erken ning als staat en de bescherming van het volk, ons ten zegen. Wij hopen met hen in 1978 het 30 Jarig bestaan van de staat Israël te vie ren, en thans eendrachtig achter Is raël te staan en waar mogelijk anti- Israël houding te ontmaskeren en te bestrijden. Hoogvliet P. Brobbcl Scheldedam Het ls nu 25 Jaar geleden dat Zee land onderstroomde. En nog zit men te dubben over het geld dat de hoog nodige Scheldedam kosten moet. Overigens vliegt het geld alle kan ten uit. Miljarden voor bewapening, en daar spreekt men dan ook van veiligheid (in waarheid, omdat we aan de Amerikanen vastzitten, die maar voortdurend nieuwe bommen uitvinden) Deze week wordt 'Vredes- week' genoemd, zou men daarin niet tot een goede veilige Scheldedam kunnen besluiten?, iets wat eens tot werkelijke veiligheid van de Zeelan ders en ons en onze kinderen en kindskinderen zou dienen? We heb ben immers een vreselijke waar schuwing gehad. Oorlogen dienen alleen ter vernietiging, een Schelde dam zou het leven dienen. Daarop te besparen zou heel erg zijn. Wassenaar Vredesweek De verschrikking van atoomwapens boezemt grote angst in. Terecht. Maar op die angst wordt gespecu leerd met actie, waar een beroep op de realiteit gedaan zou moeten wor den. Die realiteit is, dat West-Euro pa tussen de grootmachten USA en USSR in ligt en zelfs met landsgren zen aan de buffer-zone van midden- Europese landen, die Rusland op bouwde. West-Europa is als zodanig kwetsbaar. De USSR zou er wel eens prijs op kunnen stellen om slechts door de oceaan van de USA geschei den te zijn. Een weerloos West-Euro pa zou een al te gemakkelijke prooi zijn. Daarom dient West-Europa méé te doen in de afschrikkingstac- tiek. Met een sterke conventionele strijdmacht Met atoombewape ning. Er ontbreekt zelfs nog te véél aan de West-europese defensie ln NAVO-verband. Het is beschamend, dat defensie een sluitpost op de be grotingen dreigt te worden. Het is beschamend, dat onze „grote" men sen, in regering, in kerken, Ja, tot in het leger, het Nederlandse volk weer een „gebroken geweertje" voorhou den. De Overheid mag en moet het zwaard dragen, en zo nodig ook het atoomzwaard. Rotterdam W. van der Waal Gewroet van CPN De industriebond NW heeft ont dekt, dat de CPN in haar gelederen zit te "Wroeten". De bond vergeet,, dat in de woelige stakingsdagen de massa op de been werd gebracht door het enthousiasme en de solida riteit van de nu tot haar kader beho rende ex-leden van de communisti sche Eenheids Vak Centrale en hele maal niet door een zekere mijnheer Kok. De bond mag haar bescher mengel, de PvdA, wei waarschuwen. Die zit. gezien haar zetelwinst uit de extreem linkse hoek, straks met het zelfde probleem. Je moet toch ie mand de schuld geven als alles misgaat Bussum P. van Daalen Persvrijheid (3) Met stijgende verbazing heb Ik het artikel van Nico Kussendrager gele zen. Hij wil ons informeren over het nieuws en de derde wereld en meent dat de derde wereld recht heeft op een vrijere nieuwsgaring, los van de wereld en dat is best. Maar waarom vertelde u niet alles in uw artikel? Waarom schrijft u niet dat „het" de controle van het nieuws ls via Joe goslavië en Cuba? Zou de derde we reld dan werkelijk de vrije nieuws garing krijgen? H. Slotemakcr Spakenburg G. M. van Os goede stem heeft met een pakkend timbre. Lars Boom zingt ook be hoorlijk, maar luid. Liedjes als Re- volutiedans, Hé Luis, Gijsjes Rock, om er een paar te noemen, komen sterk over. Wat dat betreft was de eerste ken nismaking met deze, mij voorheen nog onbekende talenten een pretti ge. Maar voor de rest was het niet best. Rose en Lars hadden die lied jes ondergebracht in een bedacht spelletje over een goedbedoelend bureautje en een driehoeksverhou- dinkje, waarvoor een pop meedeed; en dat dwong ze tot „acteren". En dat kunnen ze nog niet. Ze hou den hun typetjes, malle juffrouw en slome student, niet vast; ze zijn en doen veel te druk en onbeheerst, en wat ze overdreven leuk bedoelden zo'n miss-verkiezing of een carna valsparodie bijvoorbeeld vond ik niet om te lachen. Ber Huising r 0GIEKERK (ANP) Er ls beslag gelegd op een partij uiterst i jiftige landbouwbestrijdingsmiddelen die opgeslagen lag in een voormalige zuivelfabriek in Giekerk. Het gaat hier om 22 ton (443 irums) herbiciden en insecticiden. middel dat in de VS wordt geprodu ceerd. maar daar verboden is. Het produkt wordt in Nederland door de firma Heitson bv verpakt voor ver zending naar het Midden-Oosten. Verder lag in de fabriek de bijzonder giftige insekticide Lanate. Van de zijde van het bedrijf werd gezegd dat men niet op de hoogte was van de eis dat ook de opslag van het spul gedekt moet zijn door een vergunning. UTRECHT ANP De Nederland se bioscopen hebben duidelijk ge profiteerd van de slechte zomer. De meeste exploitanten laten dan ook een tevreden geluid horen over de resultaten van het achterliggende Jaar. Vooral de kindermatinees blij ken het goed te hebben gedaan. Kennelijk hebben de mensen hun kinderen bij slecht weer dikwijls naar de bioscoop gestuurd. De films „Een brug te ver" en „Twee door het dolle heen" werden het drukst be zocht. Shetland V-hals pullover met schouder- QQ90 De originele Noorse *7Q90 Shetland vest met kontrasten. Acryl pullover met ingebreid OA90 kontrastea In aktuele kleuren. O-A colpullover. Zuiver wol. 3JJ Diverse kleuren. OvJL"" motief In bruin, marine en zwart ^54;

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11