ideeënbeurs et D n I VVDM niet blij met nieuwe voorzitter militair gerechtshof Een spaarder kan in principe drie kanten op: M rij. tweede Vakantie, gezond idee 661e Staatslotei 2etrekkin 19 sept.191 Arrestaties in internationale x ïwendel af faire a! Gijzeling in Portugese gevangenis Formatie in de Betuwe IJsbrekers Gewicht Tempo Agenda Niet vastzetten. Vastzetten en toch aan kunnen komen. Echt vastzetten. 7% De Amro Bank is er vooralle spaarders. 'Patatbakkers vragen teveel' Chilenen gijzelen VN-Hoge Commissaris rET JSDAG 20 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 ADVERTENTIE. ARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENTE »an een onzer verslaggevers en Haag Voor wat betreft ederland begint er enige )ortgang te komen in de in- rnationale zwendelaffaire, aarbij ons land en ook ande- EEG-partners voor miljoe- en zijn opgelicht. a een uitgebreide actie in veel aatsen van Nederland heeft men er mannen gearresteerd, aldus een >ordvoerder van het ministerie in financien. Die acties zijn uitge- >erd door de douanerecherche, de icale inlichtingen- en opsporings- enst. eenheden van de rijkspolitie i gemeentelijke politiekorpsen. De wrdinatie van het omvangrijke on- rzoek berust bij mr. J. Schoon- rd, officier van justitie bij de chtbank in Rotterdam, die ook de gearresteerden voorgeleid wiet omdat Rotterdam nu juist in £ze zaak het knooppunt zou zijn, Jaar omdat Rotterdam natuurlijk i van de belangrijkste plaatsen is laar alle transporten samenko- len," meende de woordvoerder. faarschijnlijk geldt de zaak waarin eze vier arrestaties zijn verricht echts een onderdeel van een veel rotere fraude. Deze mannen wor- ?n verdacht van het aanvragen en stvangen van uitvoersubsidies na st aangeven van niet-bestaande irtijen melkpoeder. Deze aangif- n werden gedekt door valse papie- n. voorzien van even valse doua- fstempels. „Het geld, dat op deze anier ten onrechte is uitbetaald, is 10 >4vorderbaar, de fiscus leidt dus ien schade, „aldus de woordvoer- ir. „Het gaat om enkele miljoenen. g< Redactie Ferry Mingelen. Bijdragen: Theo Koelé en Gerard van der Wulp aar het onderzoek is nog lang niet gesloten, waarschijnlijk is er nog Bel meer aan de hand. Zo wordt nu N* ^fzocht naar een mogelijk verband K]issen deze melkpoeder-zaak en de iruchte vleesfraude,die immers zelfde internationaal karakter I. Hoe groot het bedrag is, waar in het uiteindelijk gaat, is natuur- k nog niet te zeggen, we weten het et. Het loopt in ieder geval in de iljoenen." In haar blad "Twintig" herinnert de VVDM eraan, dat zij in haar elfjarig bestaan enkele honderden malen met het HMG te maken heeft gehad, wanneer leden beroep aantekenden tegen vonnissen van de Krijgsraad. Maar de stap naar het HMG bleek altijd tevergeefs: de vonnissen wer den steeds bekrachtigd en in een enkel geval zelfs verzwaard. De WDM gelooft niet dat dit met de komst van de nieuwe president zal veranderen. Hij heeft er, aldus "Twintig", nooit een geheim van ge maakt achter het huidige militaire tuchtrecht te staan. Hij heeft zich ook uitgesproken tegen het wetsont werp wijziging strafproces en tucht recht, omdat „ontkrachting van het militaire tuchtrecht het verminde ren van de repressiemogelijkheden betekent". De wetswijziging zal er volgens verwachting toe leiden dat Simpkins Van lomervakantie tot zomervakantie is een lange weg. De behoefte aan onderbreking van dat drukke, jachtige trajekt wordt jaarlijks sterker gevoeld. Als het even kan pakken we een tweede vakantie. In het belang van gezin en gezondheid. Verken uw mogelijkheden en kom "beslagen ten ijs". Eerst een orièntatiebezock aan "tweede vakantie", de beurs die bol staat van ideeën over sportieve reizen, overwinteren, gezonde ontspanning, wintervermaak, vitaal leven, en fit zijn. gezonde dosis extra vakantie informatie w 23-27 september 1977 Ï.ZZÏZZ Julianahal, Utrecht UTRECHT (ANP) De Vereniging van Dienstplichtige militai ren is niet erg gelukkig met de benoeming van prof. jhr mrTh. W. van den Bosch tot president van het Hoog Miliair Gerechtshof. Dit omdat zijn opvattingen over de militaire rechtspraak lijn recht indruisen tegen die van de WDM. „Twee liter halfvolle melk en één karne melk het HMG over ongeveer twee jaar wordt opgeheven. OPORTO (Reuter. UPI) Onge veer twaalf opstandige gevangenen hebben gisteren in de gevangenis in de Portugese stad Oporto ruim twintig mensen ln gijzeling geno men. De opstandelingen hebben zich met hun gijzelaars teruggetrok ken in een deel van de gevangenis. De veroordeelde misdadigers bleker, bij hun aanval te beschikken over een automatisch geweer en verschil lende pistolen. Dit wapentuig moet de zwaar bewaakte gevangenis zijn binnengesmokkeld. Bij het vuurge vecht tussen de opstandelingen en de bewakers is één gevangene ge dood. Tenminste zes mensen wer den gewond. De gijzelhouders heb ben een arts en een verpleegster toegestaan de gewonden te behan delen. Zij lieten één gewonde naar een ziekenhuis vertrekken, maar hielden de anderen in gijzeling. Over het juiste aantal gegijzelden be stond gisteravond nog geen zeker heid. De meesten zijn leden van het gevangenispersoneel, onder wie de directeur. De opstandelingen zou den twee mede-gevangenen in gijze ling hebben. Uit de Portugese hoofd stad vertrok gisteravond een specia le delegatie om de onderhandelin gen met de gijzelhouders te voeren. De gevangenen, van wie de meesten zijn veroordeeld wegens bankover val. hebben gevraagd om een vlieg tuig dat hen naar Marokko moet brengen. De komst van grote aantallen Haagse politici naar de regio, een bekend verschijnsel in tijden van verkiezingen, wordt niet altijd toe gejuicht. Dat is bijvoorbeeld het geval als de bevolking meent dat de bezoekers gedane beloften niet inlossen. Ook wordt het niet steeds gewaardeerd als de politici over het hoofd van de plaatselijke bevol king heen landelijke politieke strijd leveren. In west-Betuwe worden morgen verkiezingen gehouden. Door ge meentelijke herindelingen moeten er vier nieuwe gemeenteraden ge kozen worden, onder meer in het nieuwe Nerrijnen. Het gaat om een gebied met 46.000 inwoners, een aantal dat bijvoorbeeld lager is dan het vereiste aantal stemmen voor een zetel in de Tweede Kamer. Plaatselijke problemen die een be langrijke rol spelen zijn de ver- keersvoorzieningen en bijvoor beeld de rooipremies voor fruit boomgaarden. Dat zijn geen zaken waarover mo menteel in politiek Den Haag veel te doen is. Toch is het aantal lande lijke politici op bezoek momenteel groot. Steenkamp en Kruisinga wa ren er voor het CDA, Terlouw van D'66 sprak al tweemaal, de PvdA kwam met partijvoorzitter Ien van den Heuvel en staatssecretaris Schaefer, en WD-leider Wiegel reisde ook naar de Betuwe af om ter plekke zijn frontale aanval op het nieuwe kabinet te openen. De plotselinge belangstelling is ter plaatse niet door iedereen in dank afgenomen. „Je moet wel bedenken dat het gaat om gemeenteraadsver kiezingen, zegt een van de organi satoren van de CDA-campagne ter plekke. Hij is dan ook niet zo bijs ter tevreden over „de bonzen uit Den Haag en verhalen over de kabi netsformatie". Wordt er op de partijbureaus wel licht een bijzondere waarde ge hecht aan de Betuwse verkiezin gen? Ziet men ze als „graadmeter" voor de populariteit van partijen sinds de Kamerverkiezingen, of als oordeel over inbreng tijdens de ka binetsformatie? Een woordvoerder van het CDA-bestuur: „Het gaat veel te ver om een term als graad meter te gebruiken. Natuurlijk, nie mand zal ontkennen dat een forma tie, maar ook een Prinsjesdag, van invloed kan zijn op de verkiezings uitslag. We moeten echter niet ver geten dat het gaat om nieuwe ge meenten, nieuwe vormen van poli tieke samenwerking, waardoor het erg moeilijk is om bijvoorbeeld een vergelijking met vorige verkiezin gen te maken." Een soortgelijk verhaal valt te ho ren op het partijbureau van de PvdA. „Ach, een graadmeter" wordt gezegd bij D'66, „bij de laat ste verkiezingen voor Provinciale Staten was er voor ons een enorm verlies, bij de Kamerverkiezingen van mei haalden we acht zetels. Wie spreekt dan over graadmeter?" Het is nog niet duidelijk, of de partijtoppen morgen vertegen woordigers naar het Betuwse zen den. „Even goede vrinden als er mis volgens de protocollaire des kundigen. Het Tweede Kamerlid, dat kroonprinses Beatrix naar haar stoel begeleidde, wist niet goed welke stoel precies voor Beatrix bedoeld was, met als gevolg een voor de organisatoren zeer span nend moment van aarzeling, en prinses Beatrix kwam een stoel verder te zitten dan de bedoeling was. Niets bijzonders dus eigenlijk, want ledereen vond toch nog een plaatsje, maar niettemin werd be sloten het dit Jaar veel grondiger aan te pakken. Als de in- en uitge- leidende Kamerleden kennelijk niet genoeg hebben aan een mon deling instructie, dan maar een complete generale repetitie, net zo als bij een toneelstuk, zo werd gere deneerd op de griffie van de Eerste Kamer, die leder jaar Prinsjesdag organiseert. Vandaar gistermiddag de vreemde stoet in de Ridderzaal, met voorop een plaatsvervangend griffier van de Tweede Kamer, daar meteen achter vier leden van Eerste en Tweede Kamer twee-aan-twee (deze opening van de stoet wordt in parlementaire kring gewoonlijk aangeduid met „de ijsbrekers. Hierop volgde een nauwkeurig aan te houden onderbreking in de stoet van twee meter. Achter die twee meter bewoog zich Tweede-Kamer voorzitter Vondeling, met achter hem op een rij vijf andere parle mentariërs, ieder met een lege plek naast zich. Op die lege plekken lopen vanmiddag achtereenvol gens koningin Juliana, prins Bern- hard, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven. De lege plekken werden vlekkeloos naar hun plaatsen geleld, hetgeen de hardwerkende organisatoren doet hopen dat hen vanmiddag niet nodeloos het zweet behoeft uit te breken. Tot op deze hoogte zal het protocol nog wel goed lopen. Prins Bernhard is koningin Juliana behulpzaam bij het verlaten van de gouden koets. Daarna kan het spannend worden. van ons niemand komt," meent de CDA-man uit Tiel. Inmiddels lijkt het niet gewaagd te voorspellen, dat vooral de winnaars van de ver kiezingen de uitslag als een „graad meter" zullen beschouwen. Gistermiddag omstreeks vier uur scharrelde een clubje parlementa riërs op een aandachttrekkende manier rond in de Ridderzaal, de ruimte waar vandaag koningin Ju liana het nieuwe parlementaire jaar opent. Zij oefenden onder des kundige leiding in het begeleiden van de koningin en de leden van het koninklijk huis, op hun korte wandeling vanuit de koetsen op het binnenhof naar het troonpodium en de stoelen daar vlak bij. Het is waarschijnlijk niemand op gevallen, ook de miljoenen televi siekijkers niet, maar vorig jaar ging er iets mis bij die begeleiding, goed slissing", zo werd gisteren gezegd. Schaefer zelf wist er niets van, „het kan me ook niet schelen", deelde hij mee. Kamervoorzitter Vonde ling zei dat het niet meer voor zal komen, niet omdat hij het nu zo vreselijk vond, maar omdat de kans wederom twee heren van de zelfde leeftijd op dezelfde dag Ka merlid te zien worden statistisch uitermate gering is. Het nieuwe parlementaire Jaar opent vandaag met heel wat nieu we gezichten op het Binnenhof. Van al die nieuwe Kamerleden wordt nauwkeurig notitie gemaakt op de zogeheten anciënnlteiten- lijst, de lijst waarop te vinden is welke Kamerieden het langste lid van het parlement zijn. Dat is nog wel eens belangrijk als er voorzit ters gezocht worden voor de Ka mer, voor delegaties etc. Opmerkelijk op de anciënniteiten- lijst zijn de plaatsen die de PvdA'ers Pronk en Schaefer ten opzichte van elkaar innemen. Bei den werden op 11 mei 1971 tegelijk lid van de Tweede Kamer. In zo n geval beslist de leeftijd van de be trokkene, de oudste in jaren komt dan het eerst op de lijst. In dit geval loste dat het probleem echter niet op; Pronk en Schaefer zijn in hetzelfde jaar op dezelfde datum 16 maart 1940 geboren. De Kamergriffie, voor de moeilijke vraag gesteld hoe dan de voorrang te bepalen nam een. nu pas bekend geworden, unieke beslissing: de dikste moest dan maar voorgaan, en dat werd uiteraard Jan Schae fer. „Een ambtelijke arbitraire be Kamervoorzitter Vondeling streeft er al jaren naar de behandeling van de op Prinsjesdag ingediende be groting van de verschillende depar tementen. voor 1 januari daarop volgend afgerond te krijgen. Von deling vindt het niet zo fraai als de Kamer nog bezig is met een begro ting die feitelijk al sinds 1 januari in werking is getreden. De Kamer voorzitter is er. evenals zijn vele voorgangers, tot nu toe niet hele maal in geslaagd alle begroting op tijd door de Kamer te jagen, maar hij heeft het tempo wel aanmerke lijk weten op te voeren. Dit jaar zal het. wat tempo betreft, echter een droevige zaak worden. De start van de begrotingsbehan delingen. de algemene politieke en financiële beschouwingen, vindt als regel drie weken na Prinsjes dag. dus in de eerste helft van okto ber plaats. Dit jaar moet echter gewacht worden op het nieuwe ka binet. Het heeft weinig zin met een dimissionair kabinet dat ieder mo ment verdwenen kan zijn. het be leid voor 1978 te gaan bespreken Dat nieuwe kabinet, met name de nieuwe ministers daarin moeten na hun presentatie via de regerings verklaring, de tijd hebben zich in te werken in hun departement, voor dat ze hun beleid in de Kamer kunnen verdedigen. Daarbij komt dan nog dat het nieuwe kabinet na enige tijd met wijzigingen op de begroting zal komen, omdat deze nu als voorlopige begrotingen zijn opgesteld door het demissionair kabinet. Vondeling hoopt de Kamer ertoe te kunnen krijgen met de begrotings debatten niet te gaan wachten op die wijzigingen, maar zo spoedig mogelijk nadat het kabinet er is, alvast een debat met de nieuwe bewindslieden te hebben. Dat kan dan later nog eens door een minder uitgebreid debat over die wijzigin gen worden gevolgd. Al met al zal het toch wel dik het volgende jaar in worden, voordat de begrotingen deze keer door de Tweede Kamer zijn goedgekeurd Deze week is er in de Tweede Ka mer wat de agenda betreft weinig te beleven. Er zijn geen onderwer pen te behandelen, de Kamer komt slechts bijeen voor enkele formele handelingen, de aanbieding van de rijksbegroting, kiezen van de voor zitter (Vondeling) en het presidium. Des te drukker wordt het in de wandelgangen waar de begroting uiteraard voor vele gesprekken en commentaren aanleiding geeft. Het zal voorlopig nog wel even duren voordat de Kamer aan de behande ling van de nieuwe begroting be gint, daarvoor moet het nieuwe ka binet er eerst zijn. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENT ADVERTENTIE iVP. leetjel ikker het Ike lat Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarbockie. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van MO/ Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n Plus rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders ziin ze goed voor maar liefst Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt. Amro's Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot 8% Konsumenten Kontakt: DEN HAAG (ANP) - Ondanks de sterk gedaalde aardappelprijzen is een zak patat nog steeds niet goed koper geworden. Dit constateert .Koopkracht', het maandblad van Konsumenten Kontakt. Volgens dit blad is de diepvriespatat in de win kel wel veel goedkoper geworden. De schuld voor de te hoge patatprijs ligt volgens .Koopkracht' dan ook eerder bij de patatbakkers dan bij de fabrikant Het is duidelijk dat de patatbak kers. net als de rest van de horeca- sector, zo snel mogelijk terug ge haald moeten worden in het prijsbe leid van minister Lubbers, aldus het blad. Begin juni constateerde .Koopkracht' al dat de patatprijs veel hoger was dan op grond van de aardappelprijs rechtvaardig was In haar blad en tijdens het prijzenover- leg pleitte Konsumenten Kontakt toen al voor een terugkeer van de horeca in het prijsbeleid en voor een prijsverlaging van de zak patat. Toen de aardappelprijzen vorig Jaar zo hard stegen wisten de patatbak kers niet hoe snel ze de fritesprijs moesten verhogen, zo schrijft .Koopkracht'. Nu de patatbakkers zelf hun prijs niet verlagen, moeten ze daar door minister Lubbers toe gedwongen worden, vindt het Kon sumenten Kontakt LIMA (Reuter» Zeven Chileense vluchtelingen hebben gisteren in de Peruaanse hoofdstad Lima het kan toor bezet Van de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, zo is in ingelichte kringen gezegd. Zij houden de hoge commissaris Gilles Sicotte ln gijze ling. ADVERTENTIE Oe 224.000 prijzen van deze trekking 7.5 min zijn als volgt gevallen samen groot Een extra pn|S van 100 000 is gevallen in de sene U op het nummer: 062238 Troostprijzen van 2 000 op nummer van elk van de andere series. 062238 Een extra prijs van 100 000 is gevallen in de sene A op het nummer 076178 Troostprijzen van 2 000 op nummer van eik van de andere series 0761/8 Prijzen van 50 000 zijn gevallen op alle nummers: 5 000 zijn gevallen op alle nummers: 2 000 zijn gevallen op alle nummers: 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 2 000 zijn gevallen op alle nummers: 2 000 zijn gevallen op alle nummers: 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 050972 000955 008660 057050 079476 025026 073097 en prijzen van 1 000 op alle nummers eindigende op: 400 op alle nummers eindigende op: 200 op alle nummers emdigende op: 100 op alle nummers eindigende op 100 op alle nummers eindigende op t 50 op alle nummers eindigende op. 50 op alle nummers eindigende op: 15 op alle nummers eindigende op; 9175 579 976 439 104 38 74 8 Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geind De lotenverkoop voor de volgende loterij begmt op 3 oktober a.s. bij de loterijkantoren De bezetters eisen uit naam van de ongeveer 80 Chileense vluchtelingen In Lima dat er een onmiddellijk ein de komt aan de „plagerijen van de politie" waarvan zij het slachtoffer zijn. Zij eisen voorts de invrijheid stelling van de gevangen zittende Chilenen en erkenning van de status van vluchteling ZIJ zeggen meteen in hongerstaking te zijn gegaan De bezetters zeggen voorts dat zij al vier Jaar in Lima op „doortocht" zijn, maar dat het Hoge Commissa riaat tot nog toe niets voor hen heeft gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9