et gaat om het sociaal welbevinden Sfl )e tekening van een lezer Verhoging loongrens ziekenfonds OniTWi VERDER ■al astisch chirurg dr. Eftink Dijkstra: .Al1 Josine werd gekortwiekt een ongeCukzit ïn e&n kl&in hoekje Septemberrust feest heette 'prinsjesdag' ufo-golf langharig superkoe lekker hapje eigenaardig JL lAG 20 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet or Kees de Leeuw ^Ijnsen die een plastisch-chirurgische ingreep _ien ondergaan, zijn achteraf vaak blij en ewekt en soms vlei ik me dan met de achte. dat ik hen een beetje meer „levensge- heb kunnen bieden". Dr. J. D. Eftink tstra (37) is één van de vijftig plastisch- urgen die Nederland telt en verbonden aan iRwiEtjziekenhuis Westeinde in Den Haag, waar hij ruim een jaar zijn praktijk uitoefent ;1 deze tak van chirurgie al e tijd bestaat, heeft ze sedert de ede Wereldoorlog een snelle ont- 'V eling doorgemaakt. Met name igeland. waar gedurende de oor- jaren piloten met ernstige •JMv dwonden werden behandeld. i ging het om verwondingen aan - gelaat, waardoor de piloten n hun verminkingen veelal ^^^acceptabel waren voor de maat- ilj. Door middel van plasti- chlrurgie probeerde men dat enigszins te verzachten. Deze rikkellng droeg er mede toe bij. deze tak van chirurgie in de loop jaren steeds belangrijker is ge ien en als specialisme is erkend. ftlng Dijkstra: „Het werk dat ik hangt nauw samen met de ma- waarop de omgeving reageert op id met afwijkingen. De ene sa lving gedraagt zich in dat op- t veel toleranter dan de andere, heb ik vooral in Kenia ervaren, r ik drie jaar als arts heb ge it". Hij vertelt, dat hij voor ilalisatle aan de VU in dat werkzaam was in een districts- j^enhuis in de buurt van Nairobi, oe vei Bebeurde ln het kader van de emaal dkkellngssamenwerking. tegei Zijn rtje naar larreb nou en vi over het algemeen kleine leefge- nschappen in Afrikaanse landen omgeving. Het gaat dan ook om het Dr. J. D. Efting Dijkstra: wat extra zorg Foto: Rob Hendriksen vraag of hij dan niet beter bijvoor beeld beeldhouwer had kunnen wor den, zegt hij zich wel aangetrokken te hebben gevoeld tot de schilder kunst. „Het visuele, dat boeide en boeit mij enorm. Steeds opnieuw". En dan weer terug naar zijn eigen vak: „In dit werk heb je te maken met het begrip gezondheid, maar dan in een zeer wijde betekenis. Je pleegt namelijk ingrepen bij men sen, die vaak niet ziek zijn in de geijkte betekenis van het woord, maar die lijden onder een gebrek, dat sterk wordt bepaald door hun een omschrijving, waarin ik mij hele maal kan vinden". Dr. Efting Dijkstra: „Ons werk wordt voor een belangrijk deel gevormd door afwijkingen of gebreken van uitwendig zichtbare lichaamsdelen, maar die zijn natuurlijk niet los te zien van hoe iemand zich daarbij voelt en hoe de maatschappij erop reageert. Aandacht hebben voor de tail en zeer nauwkeurig te werk gaan spelen een grote rol. Wat dat betreft heeft de plastische chirurgie wel iets weg van de oude ambachten. Naast visueel inzicht is een goed begrip vereist in de biologie van levende weefsels, aangezien deze als het ware de bouwstenen zijn, waarmee een plastisch-chlrurg werkt". Afwijkingen Dr. Efting Dijkstra wil niet spreken van een luxe-probleem, „al hangt het wel samen met de welvaart waarin we leven. Stel dat een vrouw zich veel verdraagzamer. Iemand sociaal welbevinden van iemand' een uiterlijke afwijking wordt oon geaccepteerd en kan zich door plezierig voelen. Mijn on- ndtng ls, dat hoe meer een R' infetschappij een dergelijk leefver- d loslaat en menselijke relaües diep ongelukkig voelt en letterlijk ad ervlakklger worden, des te gerin- gebukt gaat onder het feit dat ze te de bereidheid is om iemand met grote borsten heeft, dan kun je daar verminking te accepteren. Afwij- als plastisch-chirurg iets aan doen. gen, die daar als niets bljZbnders Mits uit gesprekken blijkt dat dit Men ervaren, maken de mensen Inderdaad verantwoord is". Hij legt doodongelukkig". uit, dat als iemand problemen heeft en die „ophangt" aan een lichame- trmpn ..Bebrek", die persoon met een plastisch-chirurgische Ingreep niet is vertelt dat je als plastisch-chi- geholpen. „Dat lost in feite niets op. L evoel moet hebben voor vor- omdat de problemen na de operatie ,Ik ben altijd graag met mijn blijven bestaan. Duidelijker gezegd idm bezig en het lekker willen misschien: een slecht huwelijk ls itselen, dat ik vroeger deed, komt niet te redden door een uiterlijke Jjdlt werk ook tot uiting". Op mijn ingreep. Dan zal een patiënt hulp moeten zoeken bij een bureau voor levens- en gezinsvragen of bij een psychiater. Omgekeerd komt het echter wel eens voor, dat een ingreep goed kan werken bij het aangaan van een nieuwe relatie". Gezondheid Hij geeft het voorbeeld van een vrouw, die na haar schelding erg onzeker was, omdat ze meende dat haar borsten te klein waren. Toch wilde ze graag een nieuwe relatie aangaan. De ingreep die ze onder ging, pakte zeer gvinstig uit. Haar onzekerheid verdween, omdat ze zich als vrouw weer volwaardig voel de. „In zo'n geval ls er sprake van een psycho-sociale indicatie, zoals die ook door de ziekenfondsen worden erkend. Het gaat daarbij om bepaal de ingrepen, waarvan een positief effect is te verwachten met betrek king tot het persoonlijk probleem van de patiënt. Mijn leermeester in de plastische chirurgie is prof. dr. F. G. Bouman geweest. Hij stelde heel duidelijk bij de aanvaarding van zijn ambt aan de VU in 1975, dat het plastisch-chirurg niet in de eerste plaats gaat om de uitwendige schone vorm. maar om de gezondheid van de patiënt. En die gezondheid omschreef hij als een toestand van lichamelijk en geeste lijk welzijn en welbevinden. Het is Hij vertelt dat hij zich ook bezig houdt met het opbouwen of recon strueren van lichaamsdelen, die als gevolg van een eerdere operatie of een ongeluk niet meer aanwezig zijn. Bijvoorbeeld een vrouw, bij wie een borst is afgezet of een man, die bij zijn werk een vinger heeft verloren. Vooral bij dat laatste is de functie van een bepaald lichaamsdeel be langrijker dan de vorm. Dr. Efting Dijkstra: „Leken denken vaak, dat een plastisch chirurg voor namelijk in de weer ls met het strak trekken van een rimpelhuid. Ik doe ook wel face-lifts, maar het meren deel van mijn werk betreft afwijkin gen die voor iedereen duidelijk zijn en zonder meer worden geaccep teerd. Afwijkingen aangeboren of verkregen van het aangezicht, zo als een gespleten verhemelte, van de handen en de geslachtsdelen. Verder wil ik noemen de chirurgische be handeling van huidtumoren en brandwonden". Litteken „Vorm en functie zijn niet van el kaar te scheiden. Er bestaat een direct verband tussen de vorm het het slecht functioneren van een be paald lichaamsdeel en omgekeerd. Het een hangt met het ander sa men", aldus dr. Efting Dijkstra. „Als iemand door een ongeval zijn neus ls kwijtgeraakt of als die door een kwaadaardig gezwel moest worden weggenomen, probeer ik met nieuw weefsel dat lichaamsdeel te recon strueren. Dat geldt niet alleen voor een neus maar evengoed voor ande re delen van het lichaam. Je bent dan echt bezig met iets opnieuw te bouwen, terwijl je bij ingrepen aan de borsten vooral corrigerend op treedt". Hij noemt het van belang, dat een patiënt duidelijk wordt verteld, dat vormverbetering altijd gepaard gaat met littekens. „Meestal gaat men ervan uit, dat een plastisch chirurg zonder deze werkt, maar dat is beslist niet het geval. Daarom moet een patiënt ook goed van tevo ren weten, waar hij aan begint en wat de gevolgen zijn. Over het alge meen wegen de littekens echter niet op tegen de verbeteringen, die wor den aangebracht en heeft men die er graag voor over. Hij vertelt dat hij met name de handchirurgie en alles wat daarmee te maken heeft als een belangrijk onderdeel van zijn werk ziet. „Han den zijn nu eenmaal het meest voor uitstekende gedeelte van het li chaam en vooral ln de industrieste den komen op dit gebied veel letsels voor. Bij zo'n ingreep streef Je er naar de hand weer zo goed mogelijk te laten functioneren". Dr. Efting Dijkstra tot slot: „Eigen-, lijk is het een opgewekt vak, omdat je mensen door een zeg vrij simpele ingreep van een hele last kunt bevrijden. Als iemand een bo cheltje op zijn neus heeft en zich daardoor niet vrij kan bewegen, kun Je wel zeggen dat hij zich aanstelt, maar hij ervaart zijn neus nu een maal als storend. Die ervaring kun Je als plastisch-chirurg veranderen door dat bocheltje weg te nemen. Anders komt het natuurlijk te lig gen, als iemand een compleet ander gezicht wil hebben, omdat hij daar niet gelukkig mee is. Dat is meer iets voor een psycholoog of psychothera peut, maar in veel gevallen kun Je door wat extra zorg mensen van hun remmingen afhelpen. Hen met een groot woord iets meer levens geluk bieden; en dat is al met al best dankbaar werk". De KRO-televisie brengt in het nieuwe seizoen een spel over Jeanne d'Arc met in de hoofdrol de actrice Josine van Dalsum. Josine moest in de loop van de opnamen een belangrijk deel van haar haar opofferen: als boerenmeisje (links boven) heeft zij nog haar lange lokken, maar zij moest worden gekortwiekt (foto rechts boven) als soldaat, in welke uitrusting de foto links onder haar ook toont. De foto rechtsonder toont de studiokapper, die zijn schaar in het haar van Josine zet. Van onze soc.-economische redactie AMSTELVEEN De Ziekenfonds raad zal donderdag adviseren over de vraag of de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering volgend Jaar moet worden opgetrok ken tot 36.850,- of tot 36.200.-. De loongrens wordt doorgaans op getrokken aan de hand van de loon ontwikkeling tussen juli-Juli in de voorafgaande periode. Dit jaar doet zich het probleem voor dat verschei dene cao's later dan anders zijn af gesloten, zodat het loonindexcijfer per 31 juli waarschijnlijk niet hele maal met de werkelijkheid overeen komt. De meerderheid ln de commissie, die het advies heeft voorbereid, wil daarom deze keer uitgaan van het loonindexcijfer per 31 december 1977. Dit betekent dat de loongrens op 36.850 zou komen. Het aantal verplicht verzekerden zal dan waar schijnlijk ongeveer gelijk blijven. Een andere mogelijkheid is het loon indexcijfer gebruiken, dat de rege ring zal aanhouden bij de aanpas sing van bedragen en grenzen in andere verzekeringswetten. In dat geval zou de loongrens op 36.200 komen. Het aantal verplicht verze kerde werknemers zou dan naar schatting met 9.000 dalen. BIJ een loongrens van 36.850 behoort een maximum premiedagloon van 120,- en bij een grens van 36.200 een maximum premiedagloon van 118.- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 659, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De maand september is ingesla pen, zo lijkt het wel. Een impo sant hogedrukgebied met het hoofdkwartier boven Schotland duldt geen depressiemeeëters in West-Europa. Vandaar dat ook vandaag en morgen alles bij het oude blijft. Dit komt neer op mlddagtemperaturen van vijf tien of zestien graden hooguit, een beetje zuinig, maar toch ook weer niet zo gek gekeken naar de kalender. Er doen zich zonni ge perioden voor maar niet overal. Zo bleef het noorden gisteren bijvoorbeeld in de wolken en wat dit betreft leed het weer daar kennelijk aan dezelfde kwaal als de afgelopen zomer, namelijk somberheid. Het zwaartepunt van hogedruk zou dan ook niet boven Schotland maar midden-Europa moeten liggen. In dat geval profiteerden wij wel van een warmere zuide lijke circulatie en zou het kwik als alles meezit, tot 22 of 23 graden omhoog kunnen komen. In de eerste septemberweek en ook nog vorige week woensdag was het ln Oostenrijk nog war mer. Eisenstadt liet op de 14e zelfs nog 28 graden aantekenen, op het moment dat uw weerman vanaf het 160 meter hoge restau rant van de Donauturm (in 23 minuten ronddraaiend) Wenen en het Wienerwald aanschouw de, was het op het vliegveld Schwechat nog 26 graden (daags daarna maximaal vijftien!). On danks herhaaldelijk minder gunstige verwachtingen van het instituut op de Hohe Warte („morgen verslechtering", „koufront maakt einde aan het mooie weer"), bleef het weer vrijwel steeds goed of door ster ke vertraging van de koufronten of door een geringere uitwerking daarvan. Ik kreeg de Indruk dat men op het instituut in Wenen nogal wat moeite moet hebben gehad de uitwerking van oce aanfronten op het weer in mid den-Europa goed ln te schatten en dat men meerdere keren te veel door de dreiging geïmpo neerd werd (zoals ook ons hier in het westen weieens gebeurt bij vervaarlijk uitziende slecht- weerfronten boven Ierland). Wie bijna veertien dagen ln We nen verblijft en dan maar één ochtend regen en onweer van betekenis meemaakt (zes tot vijftien millimeter) en zeven da gen daarna nog eens een paar uurtjes lichte nattigheid en voor de rest zonneschijn krijgt geser veerd met vooral aanvankelijk een zomerse sfeer, mag zeker tevreden zijn. Vooral als je ziet dat het bijvoorbeeld gistermid dag in Vienna niet warmer was dan negen graden bij bedekte lucht. Plezierig is ook, dat bij terugkeer in eigen land een ho gedrukgebied de angst voor stormachtig depressieweer ge heel heeft uitgebannen. Oost west, thuis ook best... Zo kun nen we vast nog wel een paar dagen verder, misschien de hele week wel. De Oostenrijkse radio maakte zaterdag jl. veel werk van een vrij heftige aardbeving met epi centrum ln Italiaans of Oosten rijks Tirol, men was daar eerst nog niet zeker van. In Bolzano liepen de mensen 's nachts in paniek de straten op, maar er vielen geen slachtoffers dankzij het feit dat de haard van de beving veel dieper lag dan eer der bij de verwoestende aardbe ving in Udine, Noordoost-Itallë. Dit keer werden tot in Inns bruck in muren scheuren gecon stateerd en tot in München en Wenen werd een zogenaamde re- sonantiebevlng waargenomen. Een radioreporter bracht on middellijk gesprekken met een deskundige van de Hohe Warte en een correspondent in Noord- Italië op gang en die hele och tend gonsde het Oostenrijkse nieuws er nog van. Als ik het wel heb. is het nieuws van die be ving niet tot Nederland doorge drongen. Dat pleegt dan ook al leen te gebeuren als er dooien bij vallen... Amsterdam licht bew 15 De BUt licht bew 14 Deden half bewolkt 13 Eclde zwaar bew 13 Eindhoven half bewolkt 15 Den Helder licht bew 15 Rotterdam licht bew 14 Twente zwaar bew. 13 Vlisslngen licht bew. 14 Zuid. Limburg half bew 14 Aberdeen geheel bew. 10 Athene onbewolkt 20 Barcelona licht bew 19 Berlijn licht bew. 14 Bordeaux half bew. 17 Brussel half bew 14 Frankfort geheel bew. 13 Geneve licht bew 12 Helsinki geheel bew. 11 Innsbruck licht bew 13 KJagenfurt licht bew. 13 Kopenhagen onbewolkt 17 Lissabon zwaar bew. 23 Locarno half bew IS Londen zwaar bew. 14 Luxemburg zwaar bew. 12 Mallorca licht bew. 19 München hall bew 9 Nice Ucht bew. 21 Oslo onbewolkt 19 Panjs zwaar bew. 16 Rome regen 14 Spilt regen 16 Stockholm half bew 15 Wenen geheel bew. 9 Zürlch zwaar bew. 11 Casablanca Ucht bew 23 ls tanboel onbewolkt 17 Tunis half bew. 30 HOOGWATER woensdag 21 sep tember Vlisslngen 8 34-21.22. Ha- ringvlietsluizen 8.45-21.26, Rotter dam 10.37-23.25, Schevenlngen 9.39- 22.17. IJmuiden 10.28-23 06. Den Helder 1.26-13.38. Harllngen 3 46-16.04, Delfzijl 6 09-18.52. ilde enóaonder redactie van Loes Smit iblnet of niet, prinsjesdag gaat ndaag natuurlijk wel door. Dat lebben we. zoals een week geleden in deze krant stond, al een keer Ier in 1956, met het op dat ment ook demissionaire kabl- it-Drees meegemaakt en de iterdammer J. H. Kruizinga :ht het dan ook waarschijnlijk, it de Koningin in de troonrede longeveer) dezelfde woorden zal spreken als éénentwintig Jaar gele den: „Het demissionaire kabinet t op mijn uitnodiging alles wat iet in het belang van het konlnk- ijk noodzakelijk acht. Evenwel lunnen nu onder deze omstandig- geen plannen betreffende t in de toekomst te voeren beleid 'orden voorgelegd". We zullen het straks precies weten, als de Koningin de troonrede uit- spreekt. In elk geval zullen tiendui- Aj kenden haar weer in de gouden eer koets naar de Ridderzaal zien rij den. omgeven door ruiters en paar den, kleurrijke ere-compagnieën en Muziekkorpsen. De opening van het nieuwe parlementaire jaar is een van de zeldzame gelegenheden waarbij de Koningin het middel punt wil zijn van traditionele pracht en praal. Niet altijd ls de derde dinsdag in september de voorgeschreven da tum voor deze plechtigheid ge weest. Die traditie dateert van 1887; daarvoor viel prinsjesdag op de eerste maandag in oktober. Be grotingen voor de tijd van één 'aar zijn pas Ingevoerd in 1848, bij de eerste grondwetswijziging. De ope ningszitting van de Staten Oene raal werd bij die gelegenheid een maand vervroegd om genoeg tijd te hebben voor de behandeling van de begroting. Zo werd het de eerste maandag in september, maar ook dat beviel niet best. Kamerleden die in verre provincies woonden waren genoodzaakt om op zondag al op reis te gaan om die maandag op tijd aanwezig te kunnen zijn. Het voorstel om prinsjesdag naar de derde maandag ln september te verschuiven haalde het dan ook niet. Na veel gesleutel werd het ln 1887 uiteindelijk de derde dinsdag in september. Oorspronkelijk was het een echte prinsjesdag: de verjaardag van prins Willem de Vijfde op 8 maart. Ook daarvóór al werden de verjaar dagen gevierd van prinsen die Wil lem heetten, maar dat waren offici eel nog geen 'prinsjesdagen'. In de patriottentijd groeide prinsjesdag uit tot een demonstratie van oran jegezindheid, maar zo langzamer hand kwamen er steeds meer prins jesdagen. De naam lag blijkbaar lekker ln het gehoor en allengs werd elke feestdag van enige bete kenis in het algemeen zo genoemd. Als het bijvoorbeeld H. Sacra mentsdag was (een rooms-katholie- ke feestdag die nu nog gevierd wordt) spraken de protestantse boeren in Utrecht van prinsjesdag. En nu hebben we er dus nog maar eentje over, dé enig echte, ook al ls er dan geen prinsje meer jarig. Uri Geiler, de man die op nog on verklaarbare wijze lepels verbuigt, kapotte horloges doet lopen en an dere wonderbaarlijke handelingen verricht zonder er zijn hand voor om te draaien, heeft een voorspel ling gedaan: omstreeks oktober van dit jaar zal er ln de omgeving van de Amerikaanse stad San Francisco een enorme ufo-golf plaatsvinden. Dat er dan zoveel ufo's („vliegende schotels") in de buurt zijn, zal te merken zijn door dat honderden auto's zonder aan wijsbare oorzaak plotseling stil zul len staan. De ufo-golf maakt vol gens Geiler deel uit van een ufo manifestatie in de hele staat Cali- fomië, heeft het Tijdschrift voor Ufologie (waarvan de administratie in Sneek, Furmerusstraat 520, ge vestigd is), gelezen ln het blad Nati onal Enquirer. Philip Wietrick, een vierjarig jonge tje uit het Amerikaanse plaatsje Fe- lion, is van de kleuterschool ge stuurd. Niet omdat hij niet zijn best zou doen of zich hinderlijk gedroeg, maar omdat zijn haar te lang is. Volgens de reglementen van de school moeten de oren van jongetjes geheel zichtbaar zijn en Philips blonde haren krullen daar net een paar centimeter overheen. In Galway in de republiek Ierland komen deze maand nog veelweten de fokkers bijeen die gaan bestude ren hoe ze van een gewone koe een „superkoe" kunnen maken. Zo'n koe zal ln plaats van één, twee kalveren moeten werpen en minder tijd tussen twee van die tweelingen nodig hebben dan normaal. Boven dien willen de fokkers de bevalling van de superkoeien zo regelen, dat die plaatsvindt op een tijd die boer en fokker beter uitkomt. Nu zitten de EG-landen elk Jaar al met een reusachtige rundvleesberg, een bo terberg en een poedermelkberg ln hun maag, die ze nauwelijks kwijt kunnen. Geen wonder dat een ver ontrust Italiaans lid van het Euro pese parlement de EG heeft ge vraagd of ze daar wel van die onzin nige fokplannen op de hoogte zijn. Inderdaad, was het schriftelijke antwoord, daar weten we van. Er stond niet bij of er ook Iets tegen ondernomen wordt. De enige oplos sing lijkt vooralsnog dat die des kundigen in Ierland ook maar eens bekijken, of ze van een planteneter een vleeseter kunnen maken, de in de toekomst wellicht snel toene mende superkoeienberg in de EO kan zich dan tenminste met zijn eigen overschotten aan vlees en zuivel voeden. Wat twaalf politiemannen niet ver mochten voor elkaar te krijgen, is Sam in z'n eentje waarschijnlijk wel gelukt. Zes dagen lang hebben politie en burgerij van het Engelse plaatsje Basildon met knuppels jacht gemaakt op een harige reu zenspin. een dier dat kleine vogel tjes eet en vermoedelijk in een met buitenlandse voedselprodukten ge laden vrachtauto tot Basildon is meegereden. Een onderwijzer zag het zestien centimeter lange ondier het eerst: het snelde vanuit de on- derwijzerstuin naar de buren en sindsdien zijn alle hoeken en gaat jes doorzocht, maar zonder resul taat. Vermoedelijk heeft Sam de spin al verorberd en de hap nog lekker gevonden ook. Sam is dan ook geen mens, maar een zeven jaar oude kat die vaak en graag op Jacht gaat „Hij vreet alles", zegt zijn vrouwtje Jill Syme, en omdat Sam na een dag in het „splnnege- bled" op Jacht te zijn geweest niets hoefde te hebben, maar er toch zeer voldaan uitzag, nemen ze in Basil don nu aan, dat hij zijn maal met de reuzenspin gedaan heeft. Als je adverteert met de slagzin dat je alles verzekert, kun je ook alles verwachten. In Het Verzekerings blad bekent mr. H. Douwes van de AGO die voert die slagzin dan ook. dat er Inderdaad twee klanten waren met eigenaardige eisen: „Laatst kwam er een oude dame bij ons die het loslaten van breukban den bij haar kanaries wilde verze keren". vertelt hij in het blad. en „de meneer die zijn waardevolle postzegelvereameling bij ons wilde verzekeren op voorwaarde dat we twee kostbare zegels die uit het raam gewaaid waren dan maar di rect zouden betalen, gaf ook wel problemen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5