Nieuwe studie bakkerij nodig Colportagewet in de praktijk een lege huls Vissen onder Deense vlag niet eenvoudig itroën Nederland komt met „rijklaar-autoprijzen" Bijna 300 miljoen voor steun aan bedrijven Invoer uit Japan met sprongen omhoog Prostitutie vriendschapsband iEverlieslijdend Meneba wil overheidssteun eer duidelijkheid voor publiek Papierkartel ontbonden Britse computer- groep breidt uit in Nederland Westduitse steun voor VFW-Fokker Martinair vliegt 16.000 pelgrims Economische Zaken laks; consument moet meer klagen Mening over reclame (2) 16 - Se ejSDAG 20 SEPTEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 15 - RH 17 IPENHAGEN De Texelse sser A. van der Knaab, die 326 tons tieiler „Benjamin m" onder Deense vlag wil la in varen om zo de Nederland- visvangstbeperkingen te 'inzeilen en een graantje mee pikken van de voor Dene- larken geldende vangstbepa- ■J» ogen. ziet zijn poging schip reuk lijden. en namens hem optredende advo- lat in de havenplaats Thyboroen, sar de „Benjamin Jan" nu ligt, eelt laten weten zijn opdracht te lg te geven. De advocaat zou het xidische werk verzorgen, dat nood- kelijk is voor de registratie onder Texelse schipper ziet poging schipbreuk lijden Deense vlag. maar door de nijdige reactie van de Deense vissers, zijn vaste klanten, zag hij van de zaak af. In het afgelopen weekeinde hebben functionarissen van de Deense mi nisteries van visserij, handel, justitie en buitenlandse zaken zich gebogen over de vraag hoe men de poging van de Texelse visser kon laten stranden. Hoewel nog geen besluiten zijn geno men. lieten de functionarissen weten „niet geheel machteloos te staan". De grootste tegenvaller kreeg Van der Knaab te horen van de Deense Dienst voor de Koopvaardij controle. Deze dienst liet weten, dat als de „Benjamin Jan" onder Deense vlag komt te varen, er weinig kans is, dat de Nederlandse schipper zee kan kie zen. Ten aanzien van de bemanning bestaan in Denemarken strikte re gels. bijvoorbeeld de regel, dat de schipper de Deense nationaliteit moet bezitten. Helemaal somber worden de vooruit zichten voor de Texelse schipper nu timmerlieden, monteurs en andere vaklieden in Thyboroen hebben aan gekondigd op de Nederlandse treiler geen werk te zullen verrichten, dat nodig Is om het schip aan te passen aan de eisen van de Deense Koop- vaardljdienst. De relatie tussen Deense en Neder landse vissers is al enige tijd kil te noemen. Vandaar ook dat men Thy- boroense vissers met leedvermaak kan horen zeggen, dat de „Nederlan ders zich steeds meer alleen gelaten beginnen te voelen". ran een onzer verslaggevers AMSTERDAM De raad van bestuur van het Meneba-concern wil dat er een nieuw structuuron- leizoek wordt gedaan naar de toekomst van het bakkersbedrijf. Op korte termijn zou in de eerste I ilaats een prognose van de toekomst van deze bedrijfstak gemaakt dienen te worden. Verder is ten onderzoek nodig naar de vraag of het nieuw gehanteerde prijzensysteem wel in die toekomst st. 16/9 656.811 chteraf is gebleken, aldus voorzit- >r mr. M. Martin van de raad van estuur van Meneba dat het struc- ïuronderzoek van een jaar of drie eleden niet diepgaand genoeg is 3 eweest. Het voordeel daarvan is we- swaar geweest dat er een aanzienlij- e hoeveelheid capaciteit werd opge- oekt, maar de vraag wat de Neder- mdse bakkerij in de toekomst te achten staat kwam in dat onder- ik niet aan de orde. Deze vraag is zo verklaarde de heer Martin, niet alleen van belang voor Meneba, maar voor alle bakkersbe drijven in Nederland. Met name moet een antwoord worden gevon den op de vraag wat de invloed is van de daling van de broodconsumptie die in ons land gemiddeld twee pro cent per jaar bedraagt. Aangezien deze dalende ontwikkeling er al ja ren inzit en er geen aanwijzingen zijn voor veranderingen, raakt de gehele bedrijfstak op den duur in de klem. Verliezen Niet alleen de bakkerij-divisie van Meneba (de belangrijkste sector) kampt met problemen. Ook de dier- produktendivlsie, de zoetwarendivi- sie en de milieu-techniek divisie le den verlies. Alleen in het meel en in de recreatie gingen de zaken goed en werd geld verdiend. Vooral door het afbrokkelen van de verkoop van bakkerijprodukten en de sterke stijging van de grondstof- fenprijzen van mengvoeder (die niet kon worden doorberekend, waar door een zwaar verlies werd geleden) moest de eerste helft van dit jaar met een verlies van ruim zes miljoen gulden worden afgesloten. Hierbij moet in aanmerking worden geno men, dat er een belastingvoorzie ning vrijviel van ruim zes miljoen. Het „echte" bedrijfsverlies was zo doende ruim 12.5 miljoen gulden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Citroen Nederland gaat een nieuwe politiek moeren ten opzichte van de consument. Us uitvloeisel daarvan en met de >edoeling een grotere duidelijkheid e verschaffen in de autoprijzen dan ot nog toe het geval was, worden de irijzen van Citroën-auto's voortaan genoteerd incl. alle extra's. Dat wil eggen, dat in deze zgn. „rijklaar- N loteei )rijzen" ook zijn opgenomen de kos- en van een tectyl-behandeling, ransportkosten, kosten voor het af- everingsklaar maken van de auto, kosten van de kentekenplaten en irl *IL-plaat, alsmede de kosten van 5 I iter benzine. Niet in de prijs begre pen is de leges van het kentekenbe wijs. Zoals bekend, zijn de prijzen voor auto's tot nog toe altijd zgn. catalo gusprijzen. De werkelijke prijs, die ^en koper bij aflevering moet beta len is echter een andere. Citroën Ne derland heeft als eerste na een uit voerige analyse van de situatie be sloten licht in de duisternis te bren- 'gen, zodat de koper voortaan weet waar hij aan toe is. Garantie Tegelijkertijd is onder de naam iolKroongarantie een aantal nieuwe ga rantiebepalingen ingevoerd. In het kader hiervan wordt o.a. de garantie- termijn verlengd van 6 maanden tot l één jaar. Geschillen tussen de koper en de dealer omtrent de garantie "zullen worden voorgelegd aan de FONl ANWB. De uitspraak van de ANWB zal door Citroën Nederland als bin dend worden beschouwd. lijk niet meer over de catalogus prijs, maar over de (hogere) rijklaar- prijzen wordt berekend weegt, zo zegt Citroën Nederland, op tegen de grotere duidelijkheid in de prijzen, die nu is verkregen. Citroën Nederland heeft per 1 augus tus j.L een prijsverhoging doorge voerd van l'/i procent. Dit niet in verband met het voortaan vermel den van de rijklaar-prijzen, maar als gevolg van conjuncturele invloeden en verbeteringen aan de auto's. Voor de tweede helft van dit jaar wordt eveneens verlies verwacht. Hoe groot dit is wilde de heer Martin niet zeggen. Maar wel dacht hij dat het „minder beroerd" zal zijn dan de eerste helft van dit jaar. Ook voor volgend jaar wordt op verlies gerekend, zij het minder groot dan het dit Jaar zal zijn. Het wordt volgens het bestuur wel 1979 eer er een keer ten goede te zien zal zijn en deze verwachting werd dan nog gegeven met veel voorbehoud. Overheid Als gevolg van deze verliezen zullen de balansverhoudingen verslechte- BRUSSEL De Europese Commis sie in Brussel, het dagelijks bestuur van de EG, heeft een einde gemaakt aan een Nederlands-Belgisch pa pierkartel. Nederlandse en Belgi sche fabrikanten van druk- en schrijfpapier, die 80 tot 90 procent van de produktie in beide landen in handen hebben, hebben een eind moeten maken aan hun overeen komsten, nadat de commissie in Brussel daartoe een beschikking had laten uitgaan. De overeenkomsten waren afgeslo ten door de Vereniging van Neder- landsche Papierfabrikanten van Pa pierdeeg, Papier en Karton (Cobel- pa). Hun overeenkomsten werden strijdig bevonden met de concurren tieregels van het EG-verdrag. De betrokken ondernemingen (in Nederland Van Gelder Zonen in Am sterdam, Gelderland-Tielens Pa pierfabrieken te Nijmegen, Papier fabrieken Van Houtem en Palm te Apeldoorn, Papierfabriek Huis kamp en Sanders te Eerbeek en de Kon. Nederlandsche Papierfabriek te Maastricht) deelden elkaar hun prijzen en algemene verkoopvoor waarden mee en respecteerden we derzijds hun distributiecircuits. Ook wisselden de betrokken onder nemingen hun produktie- en ver koopcijfers uit. De betrokken pa pierfabrieken in Nederland fabrice ren jaarlijks 480.000 ton en die in België 360.000 ton papier. Het jaar lijks Nederlands verbruik aan druk- en schrijfpapier bereikt ongeveer 591.000 ton. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de eerste helft van 1977 is aan individuele bedrijven voor 285 miljoen gulden steun toegezegd, zo schrijft minister Lubbers van economische zaken de Tweede Kamer. Een belangrijke ooizaak van dit omvangrijke beroep op de werkgelegenheidsgelden ligt in de, ook internationaal, voortdu rend zwakke economische ontwikkeling, zo voegt de bewinds man eraan toe. Het nadeel, dat de premie voor de autoverzekering zoals gebruike- De verscherping van het beleid ten aanzien van de steunverlening (5 april j.l. aangekondigd) zal geleide lijk gebeuren. De doorvoering van scherpere normen is niet zonder pro blemen. Voorkomen moet worden, aldus Lubbers, dat de steunverle ning schoksgewijze zal verminderen. Voor heel 1977 kan de overheid ver plichtingen voor een steunverlening aan individuele bedrijven aangaan DEN HAAG De invoer uit Japan is in de eerste helft van dit jaar met een grote sprong vooruit gegaan, zo blijkt uit gegevens van het CBS. De invoer uit Japan steeg in de eer ste helft van dit jaar met 52 procent tot l.l miljard gulden. Daar staat tegenover, dat de uitvoer naar Japan slechts met drie procent toenam tot 229 miljoen gulden. Ook de invoer uit de overige Aziatische landen (uit gezonderd het Nabije en het Midden- Oosten) is sterk toegenomen, name lijk met 37 procent tot 3.3 miljard gulden. De uitvoer naar deze Aziati sche landen steeg slechts met vier procent tot 1,15 miljard gulden. Volgens het overzicht van het CBS is de totale uitvoer in waarde met vijf procent toegenomen in vergelijking met de eerste helft van het vorige jaar. De waarde van de uitvoer be droeg in de eerste helft van dit jaar 53,9 miljard gulden. De uitvoer bin nen Europa steeg slechts met drie procent tot 44,5 miljard gulden. Een daling vertoonde hierbij de uitvoer naar Italië (met drie procent) en naar Engeland (met zeven procent). De uitvoer naar West-Dultsland steeg met twee procent tot 16,7 miljard gulden. De enige landen in Europa waar Nederland aanmerkelijk meer naar kon uitvoeren, waren België en Luxemburg: een stijging van 16 pro cent tot acht miljard gulden. De uitvoer naar Oost-Europa daalde met 1 procent tot een miljard gul den, maar de uitvoer naar Afrika steeg met 29 procent tot 2,2 miljard gulden en die naar Amerika met 21 procent tot 2,9 miljard gulden tot een bedrag van 627 miljoen. In dit bedrag is opgenomen de 102 mil joen gulden aan overloop uit 1976. De toegezegde steun in de eerste zes maanden van dit jaar is vooral ge gaan naar bedrijven in de metaal- en de textielindustrie. In de metaalindustrie kregen in to taal 32 bedrijven steun voor een be drag van in totaal 138,4 miljoen gul den. In de textiel is aan 17 bedrijven voor een totaalbedrag van 78 miljoen gulden steun toegezegd. Eén che misch bedrijf ontving hulp voor in totaal 42,5 miljoen gulden. Marktberichten VIS8ERIJ IJMUIDEN - 12.850 kg tong. 218 kisten tarbot en griet. 1579 kisten kabeljauw. 705 kisten koolvis, 447 kisten schelvis, C- kisten wijting, 2424 kisten schol. 61 kisten schar. 313 kisten makreel, 197 kisten diversen. PRIJZEN PER KILOGRAM tarbot 18.54-17.89. gr. tong 15 26-14.67, gr. m. tong 13- 12 60, kl. m tong 11.99-11.73, tong I 9.59-9 41, tong II 8.03-7.78. PER 40 KILOGRAM: tarbot 520-161, griet 251- 136, schelvis I 148, II 108, III 122-76. IV 74-40, wijting III 63-39, schar 78-40, schartong 68, tongschar 193-121, ham met kop 192-120, kool- vis I 88-87, koolvla II 97-88, III 90-75, IV 81-57. leng 112-80, steenbolk 32. krab 46-15, kl. kreelt 324-240, schol I 132-96, II 98-86, III 92-80, IV 84- 73, makreel I 01-31, II 39-21 60. kabeljauw I 186- 165, II 212-174, III 192-132, IV 174-124, V 88-44, rode poon 200-45, poontjes 57-56. haai 92-78. inktvis 214. Besommingen' KW 11 ƒ22640. 22*ƒ38260. 24 ƒ24330, 25 28280, 29 19810, 45 24900. 51 14790. 88 16670, 113 14340, 117 40300. 123 81290. 137 19980, 145 41140, 149 19250,152 18370. 1C7 4330. 173 19240, 175 29370, 189 14690. 194 32330. 214 22420, 226 10360. SCH 256 22630, WR 32 19030. 57 23910, IJM 20 4500, 29 29940. 30 35120. 44 22400, 154 25770, 209 3400 ren. Om geen enkel risico te lopen heeft de raad van bestuur van Mene ba zich tot de minister van land bouw gewend met het verzoek de langlopende verplichtingen, waar van een deel moet worden afgelost in de komende jaren, te kunnen ver vangen. De gedachten gaan hierbij uit naar een bedrag van 60 miljoen gulden in vier jaar. Er wordt nog onderhan deld over de vorm waarin de over heid de helpende hand zou kunnen bieden. Het zou kunnen zijn dat het een dure kredietgarantie wordt om elders de nodige gelden te kunnen aantrekken. In verband met dit verzoek stelt de Nationale Investeringsbank een on derzoek in naar de huidige situatie en de vooruitzichten van Meneba. Een van de punten die ongetwijfeld aan de orde zullen komen is de nade re studie naar de toekomstige ont wikkeling van Patria. In deze doch ter werd een Jaar of drie geleden nog zeven miljoen gulden geïnvesteerd met het oog op de te verwachten export. Door de „harde" gulden en de koersdaling van het Engelse pond is er niet alleen geen export van crackers meer maar wordt dit artikel juist uit het buitenland inge voerd. AMSTERDAM De Europese markt voor „software" (niet de com puter zelf, maar al datgene wat erbij komt kijken) biedt goede perspec tieven. Deze kan groeien van 2700 miljoen gulden op dit moment tot 6500 miljoen gulden in 1981. Dat is de mening van de heer Eaton, mana ger voor Europa van ICL Dataskil, een volledige dochteronderneming van het Britse ICL-computercon- cern. ICL Dataskil heeft onder de naam Dataskil Nederland in Amsterdam een Nederlandse vestiging gesticht. ICL Dataskil is met meer dan 1000 man personeel de grootste „softwa re" firma van Groot-Brittannië en de op één na de grootste in Europa. Dataskil Nederland verwacht in een tijdsbestek van vijf jaar een aan zienlijk deel van de Nederlandse „software" markt te zullen beheer sen. Deze markt wordt thans ge schat op 80 miljoen gulden. BREMEN De Duits-Nederlandse vliegtuigindustrie VFW-Fokker krijgt financiële hulp van de West duitse regering om haar tijdelijke liquid!teitsmoeilljkheden te over winnen. Minister van bouwnijver heid Karl Ravens heeft dit meege deeld op een bijeenkomst van de werknemers in Bremen. Ravens verklaarde dat de Westduit se regering niet van plan is zich met de bedrijfsleiding te bemoeien of een deel van de verantwoordelijk heid voor de gang van zaken op zich te nemen. De hulp is alleen bedoeld om te voorkomen dat mensen moe ten worden ontslagen. VFW-Fokker voert met de Westduit se federale overheid en met plaatse lijke autoriteiten onderhandelingen over de toekomst van het bedrijf, 'die onzeker is in verband met de slechte verkoopresultaten van de VFW-614, een vliegtuig voor korte afstanden. SCHILHOL De charterlucht vaartmaatschappij Martinair Hol land heeft de grootste order uit haar bestaan afgesloten. Het betreft de opdracht van de Indonesische lucht vaartmaatschappijen Oaruda en Mandala om bijna 16.000 bedevaart gangers naar Djedda en weer terug naar Indonesië te vervoeren. Met deze order is een bedrag van ruim twintig miljoen gulden gemoeid. AMSTERDAM HVA verwacht dit jaar een iets hogere concernwinst dan in 1976 toen netto 2,2 miljoen werd verdiend. Het In Ethiopië ge ïnvesteerde vermogen (twee derde van het totaal) draagt overigens nog steeds niet tot de winst bij en het ziet er ook niet naar uit dat dit op korte termijn zal gebeuren, zo merkt het bestuur op. Gezien de recente ontwikkelingen in Ethiopië vreest de HVA dat de afhandeling van de vergoeding wegens de gedeeltelijke nationalisatie van de suikerfabrie ken en de achterstallige dividendbe talingen langer op zich zal laten wachten dan tot voor kort werd ver ondersteld. Ook In 1977 zullen geen dividenden uit Ethiopië komen De Colportagewet, die bijna twee jaar geleden werd ingevoerd, werkt niet. Deze conclusie moet worden getrokken uit het projectverslag van het onderzoek dat mr C. (Clemens) J. M van Zeijl heeft gedaan naar de werking van de Colportagewet 1973. Hij zegt het minder hard dan ik het stel, maar zijn kritiek is er niet minder om: „De bescherming die de consu ment op grond van de Colportagewet geniet is miniem; de sociaal zwakke consument wordt in het geheel niet beschermd." in het vervolg van dit artikel geopenbaard is 'het risico levensgroot, dat De Colportagewet heeft tot doel het bestrijden van agressieve en misleidende verkoopmethoden door colporteurs en colportrices. De middelen om dat af te dwingen zijn een inschrijvingsplicht voor deze lieden en strafrechtelijke maatregelen als zij zich niet aan deze bepalingen houden. In het kader van deze rubriek moet ik me tot de hoofdlijnen en conclusies van dit zeer belangrijke onderzoek beperken. Belangrijk, omdat dit onderzoek aantoont dat deze wet de kwalijke praktijken van colportage niet of onvoldoende tegengaat en omdat hiermee de minister van Economische Zaken (en zijn ambtenaren) met de neus op de harde negatieve feiten worden gedrukt. Slechter De feitelijke situatie is wezenlijk slechter, dan op grond van het aantal bij het ministerie van Economische Zaken ingediende klachten zou kunnen worden afgeleid Het doel van de wet blijkt te beperkt om de werkelijke misbruiken van colportage tegen te gaan, terwijl de middelen niet bijdragen tot de verwezenlijking van dit beperkte doel. Deze conclusie is van groot belang, omdat het ministerie van Economische Zaken tegen het einde van dit jaar op grond van het aantal binnengekomen klachten de werking van de Colportagewet zal evalueren. Aangezien het aantal klachten beperkt is gebleven waarom wordt de wet in de huidige onbevredigende opzet blijft gehandhaafd. Daarmee gaat dan tevens de mogelijkheid van een algemeen verbod tot colportage (met enkele uitzonderingen), dat de regering destijds zei te willen overwegen als zou blijken dat de wet onvoldoende werkt, de mist in. Gebrekkig Deze gebrekkige werking is, zo blijkt uit een gesprek met de heer Van Zeijl, in grote lijnen terug te brengen tot twee punten, namelijk de ervaring dat het grote publiek geen of nauwelijks besef heeft van het bestaan van de Colportagewet, niet weet waar met een klacht te moeten aankloppen, of er in de meeste gevallen, niet toe komt zo'n klacht bij het ministerie van Economische Zaken in te dienen; het feit dat het ministerie van Economische Zakén zélf niet voldoende achter de niet-ingeschreven colporteurs en colportrices aanzit en daardoor de Colportagewet minimaal uitvoert. Deze beide punten beïnvloeden elkaar. Aangezien er zeer weinig bij Economische Zaken wordt geklaagd, wordt daar het gerieflijke gevoel gekoesterd dat het met de colportage wel meevait. Zouden er evenwel vele of alle gevallen van onbehoorlijk colportage-gedrag binnenkomen, dan zou Economische Zaken zich gedwongen voelen de wet straffer toe te passen. Hiervan zou dan ook een preventieve werking uitgaan Kietelen Met het rapport dat de Interdepartementale Commissie voor Consumentenzaken (ICC) over deze wet heeft uitgebracht, kietelt het ministerie van Economische Zaken zichzelf. Hierin wordt tevreden vastgesteld dat een "niet onaanzienlijke daling" van de colportage is opgetreden sinds het in werking treden van de Colportagewet op 1 november 1975. De gedachte beterde illusie op het ministerie van Economische Zaken moet zodoende wel zijn, dat de wet goed werkt en dat de consument er uitstekend mee gebaat is. De heer Van Zeijl stelt op grond van zijn onderzoekingen en op basis van zijn ervaringen als medewerker van de Utrechtse wetswinkel echter vast. dat de wet formeel wel aardig is. maar materieel niet werkt „De wet is een lege huls gebleven", zegt hij. Voorts merkt hij op in dit verband dat colporteurs en colportrices bij voorkeur opereren in die wijken, waar de minst weerbare en dus de meest kwetsbare mensen wonen. Juist voor deze mensen is het een hele stap om zo zij de weg al weten hun klacht schriftelijk of telefonisch (dat kan ook) in te dienen. De procedure is bovendien zwaar en ondoelmatig Campagne Vandaar dat de heer Van Zeijl pleit voor een grote voorlichtingscampagne om het publiek op het bestaan van deze wet en de bedoeling daarvan te wijzen en de mensen aan te sporen onbehoorlijke gedragingen van colporteurs en colportrices te melden. Tevens zou het klagen eenvoudiger gemaakt dienen te worden, bijvoorbeeld vla Postbus 51 Den Haag. Nu moeten dii soort klachten naar het ministerie van Economische Zaken. Hoofd Afdeling Consumentenbeleid. Laan van Nieuw Oost Indië 259, Den Haag, Telefoon 070-814011. Geen adres dus, dat gemakkelijk te onthouden is. Daarnaast bepleit de heer Van Zeijl een actief beleid door Economische Zaken, waarin de Economische Controle-Dienst nuttig werk zou kunnen doen. De Colportagewet wordt tot nu toe uiterst minimaal uitgevoerd, hetgeen wel blijkt uit het feit dat duizenden niet-ingeschreven colporteurs en colportrices hun praktijken vrijelijk zonder te zijn ingeschreven kunnen uitoefenen, terwijl dat wettelijk is verboden. Tenslotte bepleit hij een verzwaring van de straffen bij overtreding van de wet Punten Tot besluit nog enkele opmerkelijke punten die de heer Van Zeijl heeft gesignaleerd In veertien maanden tijd 1 november 1975-1 januari 1977) werden slechts 53 klachten bij Economische Zaken ingediend: Van de tienduizenden zelfstandig of in loondienst werkende colporteurs waren er eind vorig jaar maar 1.172 bij de Kamers van Koophandel ingeschreven. Hoewel colportage zonder te zijn ingeschreven een economisch delict is, werd nog geen enkele colporteur of colportrice voor de economische politierechter gedaagd: De consument wordt in een koopacte of niet op de door de wet bepaalde wijze op zijn ontbindlngsrecht gedurende de afkoelingsperiode van acht dagen na dagtekening gewezen. Het ministerie van Economische Zaken is geen instantie gebleken die de belangen van de consument behartigt De heer Van Zeijl besluit het gesprek met de oproep nooit te vergeten de colporteur of colportrice om zijn/haar naam. adres, en inschrijvingskaart te vragen en deze gegevens te noteren. Voorts hamert hij erop te klagen als men op een agressieve en/of misleidende wijze door een colporteur of colportrice is benaderd Zo'n klacht kan. eventueel na overleg meteen consumentenorganisatie of wetswinkel, schriftelijk of telefonisch bij Economische Zaken worden ingediend Bij Economische Zaken is gratis een folder verkrijgbaar over de Colportagewet, waarin met name vragen aan de komen als "wat hebt u eraan?" en "wat doet u ermee?". Aanvragen zou ik zeggen' Van meet af aan is er twij fel geweest over het effect van deze Colportagewet. Met name prof. mr M. J. P. Verburgh had zo zijn be denkingen. In het Neder lands Juristenblad van 8 november 1975 schreef hij al: „Rechtspolitiek bezien lijkt deze wet dan ook niet veel meer dan een fop speen O. Fopspenen geeft men echter aan zuigelin gen en dan nog ten on rechte Tevoren had de heer Ver burgh vastgesteld dat we In de ontwikkeling van het juridisch denken hier en daar nu zo ver zijn, dat vrij algemeen wordt aanvaard, dat in dat hele systeem van consumptie-stimule rende middelen alleen bij misleiding in reclame boodschappen en bij al te opdringerige persoonlijke consumentenbenaderinK Peter Lohr (Schouwburgdirecteur). De wereld van de kunst en die van de reclame stemmen hierin overeen, dat re beide niet echt zijn; het verschil is dal de wereld van de kunst geen leugens verdraagt. (Bijeengebracht door FHV(BBDO). "buiten de normale ver koopplaatsen" van een zo danig misbruik sprake kan zijn, dat de wetgever In het geweer moet komen. Ingenomen was hij intus sen wél, dat onder de wet telijke colportage ook de "house partij" was komen vallen, welke colportage- methode hij terecht als "een stuitende vorm van prostitutie van vriend schapsbandenom schreef

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17