ederland Dch nog een subtop Manchester uit Europa Cup China voorlopig nog niet op de Olympische Spelen ïgoslavië wint met 75-111 )rt geding [gen NIJB 'C en Robben leien thuis .9(| *\r pq in >G 20 SEPTEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet PS 11 - RH 13 en het ikaanse it afgeki •schil, mi er in Net ke kleur wing nai rden gei an wordi etgeving door biji lezen. Amstel R L. aan alL die net I teveel l op de n Myriai van hi i Aktieco •ten kop wonen ji andere Bob Lieshout I al afbel Het Nederlandse basketbal weet weer waar het aatskoste Na de knappe overwinning op Spanje en de gedegen zege articulier nland leek het erop dat Nederland aansluiting had gekre- afgeslo net de subtop van Europa. In een wedstrijd waar de a2h8S!)ese kampioen Joegoslavië Nederland volledig zoekspeel- bij een ^eek dergelijke gedachten grond misten. Met niet of komeer dan 111-75 werd de Nederlandse ploeg aan de kant gezet, j een pat<erde c°ach Jan Janbroers dat gemaakt1 PloeS een man-to-man verde- üster Pri liet sPelen tegen de Joegosla- lastingge ie met hun basis-vijftal in het sparen verschenen. Een man-to-man naar ee, t immers, dat men zich niet »ts al hee r dan de tegenstander. ;te gadac voor Janbroers, waren zijn Faber 14, Woudstra 12, Dekker 10. Loorbach 7, Kragtwijk 5, Kip 4, Cra mer 4, Zwiers 1. Joegoslavië. Kica- novic 20, Delipasic 16. BERN De strafcommissie van de Europese voetbalbond (UEFA) heeft besloten Man chester United uit te sluiten van verdere deelneming in het lopende toernooi om de Europese beker voor beker winnaars. Dit naar aanleiding van het wangedrag van sup porters van de Engelse club tijdens de eerste wedstrijd voor de eerste ronde tegen Saint Etienne, die woensdag in Frankrijk werd gespeeld en in 1-1 eindigde. De commissie kwam tot dit besluit in het belang van het Europese voetbal en om de veiligheid van de supporters te waarborgen. Volgens de commissie, die onder voorzitter schap stond van dr Alberto Barbe en in Aarau een buitengewone zit ting hield, heeft het gewelddadig optreden van de aanhangers van Manchester United de veiligheid en het lichamelijke welzijn van de be zoekers ernstig in gevaar gebracht. Saint Etienne heeft zich nu auto matisch voor de tweede ronde ge plaatst. Drie kwartier voor de wedstrijd woensdag in Saint Etienne begon moest de politie al tussenbeide ko men om een einde te maken aan gevechten en het gooien van fles- sen. In totaal 33 personen moesten in een ziekenhuis voor verwondin gen worden behandeld. Manchester United is de derde Britse club, die de laatste jaren wegens wangedrag van supporters uit een Europa-Cup-toemooi is ge stoten. In 1972 werd Glasgow Ran gers voor een jaar geschorst we gens incidenten tijdens de finale om de Europese beker voor beker winnaars in Barcelona tegen Dyna mo Moskou. Leeds United kreeg voorts in 1975 een schorsing van twee Jaar opgelegd omdat Britse supporters de boel op stelten zet ten tijdens de eindstrijd van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen in Parijs tegen Bayern München. Manchester Uni ted heeft nog tot donderdag de tijd hoger beroep aan te tekenen. Les Olive, secretaris van Manches ter United, maakte gistermiddag overigens al bekend dat zijn club beroep zal aantekenen tegen de be slissing. „We zijn geschokt door deze straf. We gaan in beroep en zijn nu bezig bewijzen te verzame len". De voorzitter van de suppor tersclub van Manchester United, David Smith, verklaarde het be sluit van de strafcommissie van de UEFA belachelijk te vinden. Vol gens hem zijn de rellen op de tribu nes van het stadion van Saint Etienne voortgekomen uit het feit dat de Franse club verzuimd had de supporterskampen gescheiden te houden. Smith zei erg verbaasd te zijn dat het bestuur van Saint Etienne niet ter verantwoording is geroepen. „Wij hebben altijd begre pen dat de thuisclub verantwoor delijk is voor de gebeurtenissen op eigen terrein", voegde hij er aan toe. „Het is afschrikwekkend te be denken dat een heel klein groepje raddraaiers onder onze supporters de positie van een wereldberoemde club kan bepalen". „Dat is ongelofelijk. Het kan niet waar zijn. Wat jammer". Dat was de eerste reactie van Dominique Rocheteau, een van de aanvallers van Saint Etienne. „Echt, ik vind een dergelijke beslissing abnor maal. Het is onrechtvaardig voor de spelers. Wat de supporters uitge haald hebben heeft niets met de eigenlijke wedstrijd te maken. Ver der blijft het onbevredigend als je op een dergelijke manier in de vol gende ronde komt. Er zal altijd twijfel blijven bestaan. Bovendien hadden wij er ons bijzonder op ver heugd een dergelijke belangrijke wedstrijd in Manchester te kunnen spelen". De Britse minister van sport mr. Denis Howell heeft zijn veront waardiging uitgesproken over het uitsluiten van Manchester United voor de Europa Cup. Minister Ho well zei in Londen: „Van te voren, en dat gebeurde tijdens een con gres over verruwing in de sport twee weken geleden in Brussel, heb ik vertegenwoordigers van de UEFA erop geattendeerd dat zich in Saint Etienne moeilijkheden zouden kunnen voordoen. Men heeft dat advies genegeerd. Boven dien wil ik stellen dat de suppor tersclub van Manchester United er alles aan gedaan heeft om ongere geldheden te voorkomen. Daarom vind ik dit een verbijsterende be slissing." Volgens minister Howell heeft het Britse ministerie van sport een rap por naar de UEFA gestuurd, waar in zij beschrijft hoe Je moeilijkhe den met Engelse voetbalsupporters eventueel kunt voorkomen. Minis ter Howell: „Jammer dat de UEFA dat rapport niet voor de wedstrijd gelezen heeft. Dat had veel proble men uit de weg geruimd en moge lijk voorkomen." De strafcommissie van de UEFA besloot voorts de Italiaanse club Fiorentina een reglementaire ne derlaag van 0-3 te geven in de eer ste wedstrijd voor de eerste ronde van het UEFA-cup-toemooi tegen Schalke '04. De werkelijke uitslag was 0-0. Fiorentina had Casarsa opgesteld in de ploeg, een speler die in het seizoen 1975/'76 tweemaal een gele kaart had gekregen en niet speelgerechtigd was. Casarsa moet nu op 28 september in Gelsenkir- chen zijn wedstrijd schorsing uit zitten. Een protest van Bastia betreffende de speelgerechtigheid van Rui Jor- dao bij Sporting Club (Portugal) werd afgewezen. De strafcommis sie was van mening dat de over gang van Jordao van Real Zarago- za naar Sporting op tijd (dat wil zeggen voor 15 augustus) rond was. Drie wedstrijden geschorst werden: Johnstone (Glasgow Rangers) en Maldovan (Dinamo Boekarest). Beide spelers werden uit het veld gestuurd, respectievelijk op 30 au gustus in de kwalificatiewedstrijd tegen Young Boys en op 15 septem ber tegen Atletico Madrid. veel minder zelfverzekerd Staat 1111 coac^ en door dit gebrek wat insii elfverzekerdheid werd Neder- niet h, «n gemakkelijke prooi voor de islaven. Kicanovic, Delibasic G P bH'c' zi^ hadden Seen enkel pro met hun verdedigers. Moeite- ihoten zij uit alle standen raak. n de aanval hadden de Neder- imen,1 spelers geen enkel vertrou- hun eigen kunnen. Net als Tsjechoslowakije werd er zeer geschoten. Slechts na grote ing kwam men tot een schot en dan schoot men veelal :eerd. De enige uitzondering de Kees Akerboom, maar hij goed op de huid gezeten door zodat hij niet de kans kreeg •derlandse team uit de malaise en. n kwartier spelen, bij een 23-26 rstand, besloot Janbroers toch oneverdediging te spelen. Even iet erop dat Nederland wat vat op de Joegoslaven, maar doori aantal penetraties van Cosic ook deze verdedigingswijze teloos om zeep geholpen. Dui- werd dat de Nederlandse alleen nog maar mocht hopen e nederlaag niet al te groot zou llen. •p werd in de tweede helft ihartig de bodem ingeslagen, lanvoering van de beste spel en de grootste kletskous t toernooi, Slavnic, bleven de ilaven gaan. Man-to-man, de of andere spelers, ze vormden le Joegoslaven geen enkele be- lering bij het uitleven van hun igsdrift. Ook Jan Loorbach, de |r waar de laatste dagen wat ^men mee zijn geweest, omdat ind dat hij te weinig speelde, :ht niet voor een ommekeer n. Zelfs toen de Joegoslavi- coach zijn derde opstelling in reld bracht, werd het verschil maar groter. Het verlossende kwam bij een 111-75 stand. 5 te hopen dat deze zware ne- l geen gevolgen heeft voor de iende ontmoeting, vandaag, b België. Zekerheid hieromtrent I natuurlijk niet, maar het lijkt «ederland toch wel een kans kt. Kees Akerboom blijft op terwijl Al Faber zich in de Jde helft voor het eerst liet zien. [grootste probleem voor Jan >ers is wel dat Jimmy Woud- |nu volledig uit vorm blijkt té l De man, die de Nederlandse vorig jaar op het Pre-Olym- toernooi in Hamilton droeg, is i van de zwakste schakels van team, maar wellicht hervindt hij Telf nog net op tijd voor de wed- (1 tegen België. ores: Nederland: Akerboom 18, BOSCH Maandag 26 sep- jer zal voor de Haarlemse recht- jceen kort geding dienen; dat de ijshockeyclub en de ng IJshockey Amsterdam ten aangespannen tegen de Ne- IJshockey Bond. De s zijn het niet eens met het rijvingsbeleid van de bond. [iet faillissement van de Utrechte ►ckeyclub vroegen Leo en Collard en Jan van der Kraak ijving aan naar Amster- De Nederlandse IJshockey I weigerde deze overschrijving [at in Utrecht een nieuwe club richt zou worden. Vorige week deze club onder de naam fctse IJshockey Club inderdaad I de grond. «GRADO - In Belgrado is de ig voor de Europa Cuptoernooi- ^aterpolo voopr landskampioe- en bekerwinnaars verricht. Zo- landskampioen AZC, als beker- HZC/De Robben spelen in rate ronde thuis. Landskampi- AZC ontmoet van 28 tot en met •ktober in Alphen Horgen (Zwit- and), Atse (Oostenrijk) en KS «abi (België) lilversum speelt HZCDe Rob van 21 tot en met 23 oktober 'n AS Wien (Oostenrijk), Novaki 'choslowaklje) en Olympiakos 'thnikos (Griekenland). IOC-voorzitter Lord Killanin: Jan Janbroers zelfverzekerdheid voorbarig TOKIO De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité;, Lord Killanin, heeft medegedeeld dat zijn laatste besprekingen met Chinese functionarissen „bijzonder vriendelijk" waren maar dat het nog lange tijd zal duren voordat Chinese atleten zullen meedoen aan de Olympische Spelen. Killanin vertelde ook dat China „zeer zeker zijn eigen nationaal Olympisch comité heeft", de geheel Chinese Sportfederatie, en dat de Chinezen actief deelnemen aan een aantal sporten die ook deel uitma ken van de Olympisch Spelen. „De Volksrepubliek China houdt vol dat er slechts één China is, niet twee en ook niet een China en een Tai wan", aldus Killanin. „We zien geen onmiddellijke oplossing. We kunnen echter zeggen dat de deur open staat. We hebben methodes nodig om een oplossing te vinden". Taiwan is momenteel lid van het Internationaal Olympisch Comité. De Volksrepubliek staat erop dat Taiwan wordt geroyeerd voordat zij aan de Spelen zal meedoen. Ir. Ad Paulen, de voorzitter van de Internationale Amateur Atletiek Fe deratie, heeft in Peking verklaard dat China binnenkort weer toe zal treden tot de IAAF, aldus meldt een correspondent van het Japanse pers bureau Kyodo. Deze verwachting zou Paulen baseren op zijn gesprek ken met Chinese leiders en hebben uitgesproken tegenover Japanse, die in Peking zijn als begeleiders van een Japanse atletiekploeg die ver schillende ontmoetingen zal hebben met Chinese atleten. Deze wedstrij den moeten de eerste stap zijn op weg naar de hernieuwde toetreding van China, aldus Paulen. In München heeft Abraham Ordia, president van het adviesorgaan voor de Afrikaanse sport, verklaard, dat zijn organisatie zich tegen alle kan didaten voor de organisatie van de Olympische Spelen 1984 verzetten, die niet daadwerkelijk de apartheidspolitiek van Zuid Afrika afwijzen. Volgens Ordia, die op uit nodiging van vice-president Willy Daume van het IOC in West Duits land verblijft, maakt New York in Afrikaanse ogen geen kans op de kandidatuur. „New York heeft op Forest Hills tijdens de strijd om de open Amerikaanse tenniskampioen schappen Zuidafrikanen toegelaten. Zoiets kunnen wij niet accepteren. Derhalve zullen wij de kandidatuur van New York, evenals die van Los Angeles en eventueel München niet steunen, maar ons ertegen verzet ten," aldus Ordia. Het IOC zal ln mei 1978 in Athene de plaats aanwijzen waar in 1984 de Olympische Spelen zullen worden gehouden. Op voorstel van de Sovjet Unie ls Rhodesie tijdens het congres van de international weightlifting federati on (IWF) wegens rassendiscriminatie uitgestoten met 21 tegen 15 stem men en zeven onthoudingen. Een verzoek van Zuid-Afrika, dat in 1969 op dezelfde gronden het lidmaat schap werd ontnomen om opnieuw te worden toegelaten werd afgewe zen. Slechts door snel ingrijpen van de perschef hij verwijderde een blad uit het programma is een officieel schandaal voorkomen. In het pro gramma stond achter de gewichthef- fers van China „ROC", de afkorting voor Republiek China. Dit is echter de aanduiding voor de niet meer bij de IWF aangesloten bond uit Tai wan. Toen een Chinese journalist deze fout opmerkte China wordt aangeduid als „PRC" en hij daar tegen protesteerde en een nieuw pro gramma wenste, deed de perschef dat op zijn wijze: hij verwijderde omstreden pagina, waarna op pijn lijk nauwkeurige wijze werd toege zien dat de negen Chinezen achter hun namen de juiste afkorting kregen. IJSHOCKEY De Volksrepubliek China zal deelnemen aan het wereldkampioen schap IJshockey ln de C-groep, dat In 1978 op Gran Canaria (Spa) gehouden wordt Ande re deelnemers zijn: Nederlahd. Oostenrijk. Denemarken. Bulgarije. Frankrijk en Spanje VOETBAL De loUng voor de tweede ronde van de drie Europese bekertoernooien zal op 30 september ln het Atlantis hotel In ZCLrlch worden verricht De loting voor het Europees kampioenschap voor landenteams zal op 18 november ln een nog nader te bepalen plaats worden gehouden VOETBAL - VaJur uit Reykjavik heeft ln de IJslandse hoofdstad de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europacup voor landskampioenen tegen Olentoran uit Noord-Ierland met 1-0 gewon nen. Drae stand was al bij de rust bereikt door een treffer van Magnus Bergs ln de 35e minuut. Er waren 3900 toeschouwers TENNIS Tom Okker en de Amerikaan Marty Riessen hebben in Houston de finale van het tennistoernooi om het open Ameri kaanse kampioenschap voor dubbels ge wonnen. ZIJ versloegen de Amerikaanse ge broeders Tim cn Tom Oulllkson met 3-8 6-3 6-3 4-6 6-1 In de partij om de derde plaats wonnen de Zuidafrikanen Bob Hewitt en Frew MCMlllan met 7-6 0-3 van de Amerika nen SUn Smith cn Bob Lutz. ZEILEN Het Amerikaanse Jacht Courage ous van schipper Turner heeft de America's Cup voor de Verenigde SUten behouden De Courageous won voor de vierde achtereen volgende keer van zijn uitdager de Australia in de serie, die ls vastgesteld op ten hoogste zeven wedstrijden. Het was voor de 23e keer dat een Amerikaanse boot met succes de uitdaging weerstond, want de beker ls al sinds 1851 ln Amerikaans bezit In het mid den van de vorige eeuw veroverde de „Ame rica" de beker onder het eiland Wight SCHAKEN De Rus Joesopow is In Inns bruck Jeugdwereldkampioen schaken ge worden In de laatste ronde speelde Joeso- Eiw remise tegen de Roemeen Ionescu en acht daarmee zijn eindtotaal op 10' i punt Tweede werd Zapata uit Columbia met B'/i punt en derde Popovic uit Joegoslavië met 8'/> punt. De enige Nederlandse vertegenwoordiger ln Innsbruck, Han Janssen, won zijn laatste partij. De Zwitser Iten vormde voor Janssen geen enkel probleem I VI GOED NIEUWS Het kan niet op met het goede nieuws. Eerst blijkt dat Willem Duys eindelijk Nederland gaat ver laten en dan wordt er zo maar een zesling te Leiden geboren. Maar ja, geen nieuws zo bont of er zit wel een vlekje aan. Willem Duys komt af en toe toch nog terug om een radio- of tv-programma te ma ken. En die zesling blijkt onder contract gebracht te zijn bij Inter Football. Het zal je maar gebeuren. In één minuut en tien seconden met z'n zessen ter wereld komen voor het meeloerende oog van een filmca mera. De man die met de stop watch de tijden noteert trekt ver volgens onmiddellijk zijn Japanse zaktelevisie voor de dag en begint te berekenen dat de kans dat je de hele operatie overleeft 75 procent bedraagt. En dan stapt de wijkzus ter binnen met de verpletterende mededeling dat je voortaan onder contract staat bij Cor Coster. Hij doet de affaire voor niets, zoals hij bekende voetballers voor een fles whisky op weg helpt terwijl het lagere volk op procenten is gesteld. Dan weet je tenminste wat er ge beurt als je met je simpele drieling bij Coster langs komt. Regeren is vooruitzien. Kinderen krijgen ook. Een mooie studiever zekering is nooit weg. Of anders wel een spaarbankboekje met een rijksdaalder erop van de trotse grootouders. Maar om de hele han del ook maar meteen bij Inter Football aan te melden? Voor je het weet zijn er twee onder gebracht bij Caransa, want het ou derlijk paar is nogal krap gehuis vest. Vanwege een of ander dames blad wordt er een afgestaan aan de sjah van Peraië. Eentje wordt er geruild voor René Notten van Ajax. Een krijgt een levenspositie bij die hormonenfabrikant. En een mogen de ouders zelf houden, als bewijs stuk. De commerciële belangen zijn pri ma geregeld. De kinderen mogen alleen trappelzakken met drie stre pen op de zijkanten aan. Maarten van Wamelen knutselt aan een mascotte terwijl hij ook hard bezig is met een plakboek waar de foto's in kunnen die in zakjes van twee verkrijgbaar zijn bij een of ander vloeibaar wasmiddel. Een fabri kant in scheermesjes heeft het ex clusieve recht verworven om zijn vijf mesjes als zeslingpak te verko pen. Zonder schriftelijke toestem ming is het voortaan een ieder ver boden het getal zes nog te gebrui- J* *"1 v.e* ken en tot 4 juli van het jaar 2077 mogen er geen andere zeslingen te Nederland en omstreken op de we reld worden gebracht. Inter Football, in voetballers en voortaan ook in zeslingen. Nee meneer, daar waag ik mijn kinderen niet aan. VANDALISME Voor het ochtendblad De T. was het blijkbaar verbijsterend nieuws toen de projectgroep 'Vandalisme door voetbalsupporters' vrijdag met een aantal aanbevelingen, kwam. Want met de letter die nor maal gebruikt wordt voor berich ten over dreigende belastingram pen schreeuwt men uit: „Verklik kers in voetbalstadions". Er staan vette strepen onder. Nu staat niet helemaal vast dat die verklikkers, klikspanen, verlinkers of tipgevers er ook komen. Het is zo maar een ideetje. Maar toch, de gedachte alleen al is opwindend genoeg. Is het niet voldoende ern stig dat onze grootwinkelbedrijven particulieren bewakingsdiensten moeten inhuren omdat de immer lapzwansende regering Den Uyl het weer eens een keer laat afweten. Alarm voor de voetbalsupporters dus. Om helemaal eerlijk te zijn, ik was al lang weer vergeten dat er zoiets bestond als een projectgroep 'Van dalisme door voetbalsupporters'. Gelukkig, al pratend, projecterend en evaluerend worden de proble men rond de bal toch ook nog even anders aangepakt dan alleen met hondengeleiders en politie te paard. Een van de oplossingen zou zijn de clubs zelf het probleem te laten aanpakken. Door vaste men sen gedacht wordt aan de sup poosten aan te stellen die de raddraaiers dienen op te sporen en aan te geven. Ze moeten immers na verloop van tijd hun klanten gaan herkennen. Dat worden dan ineens „verklikkers" genoemd. Ze zijn no dig in de stadions, want, zo heeft de projectgroep vastgesteld, de maat regelen die tot op heden getroffen zijn op de stations en de openbare weg zijn voldoende gebleken. Uit de aanbevelingen valt het beeld van de notoire rotzooitrapper bij voetbalwedstrijden vast te stellen: het is een hij en geen zij, die met de trein reist en .daarin dikwijls moet staan, zodat hij het spoorwegperso neel hindert, hij is tussen de 12 en 25 jaar en behoort tot de harde kern van tussen 10 en 20 personen die zich verbergt in een groep van 40 tot 100 personen, hij steekt wel vuurwerk af maar gaat zich niet te buiten aan overmatig drankge bruik, kij komt uit de sociaal lagere milieus uit de grote stad en hij leest de krant want daarin wordt hij altijd als een held afgebeeld Daar kan iedere suppoost wel iets mee aanvangen want een belang rijk kernmerk van de raddraaier is ook dat hij minstens uitgedost is met één eigen clubdas. Tot slot zegt de projectgroep ook dat de wanordelijkheden toege schreven dienen te worden aan de algemene toenemende agressie in onze samenleving. Dat brengt ons bij dat Amerikaanse grapje waar een wat vermoeid ogend lid van een praatgroepje stelt. „In tegenstel ling tot de heersende opvattingen is gebleken dat het normale leven de belangrijkste bijdrage levert tot de agressie in televisieseries. RECLAME Op weg naar het wereldkampioen schap voetbal 1978 zit de KNVB. alle fraaie verhalen ten spijt, nog steeds met het probleem van de reclamecampagnes rond het Ne derlands elftal. Inter Football had die zaak op zich genomen door een twintigtal oranje-klanten reeds on der contract te nemen vóór de KNVB op het idee kwam dat er iets geregeld diende te worden. Eenmaal voor het blok gezet ging de KNVB met Inter Football rond de tafel zitten en kwara tot een principe-afspraak. Ten minste, dat houdt Inter Football nog steeds vol. Maar de KNVB is aan het te rugkrabbelen. Want sinds enige tijd wordt de spelersvakbond WCS noodgedwongen serieus ge nomen. Die vakbond heeft zich in het gesprek gemengd en vindt dat Inter Football alleen nog de zaken rond het Nederlands elftal en de reclame mag regelen als dat bureau zich in de toekomst verder ont houdt van het bemiddelen en advi seren bij transfers. Daar leeft Inter Football echter van en men is dan ook niet van plan toe te geven. Trouwens, dan had het bestuur be taald voetbal maar niet tot een principe-overeenkomst moeten be sluiten en de zaak niet met een goed glas moeten beklinken. Officieel zal de KNVB de zaak bin nen korte tijd echt gaan regelen. Maar hoe? Daar heeft nog niemand een idee van. Want die contracten met Inter Football zijn er. En al zal Inter Football dan de persoonlijke reclamezaken per speler kunnen gaan regelen, kunnen diezelfde spe lers verplicht worden mee te wer ken aan de KNVB-kant van de pro motie van het elftal waarin ze spelen? Inter Football is inmiddels al volop aan het werk gegaan met het Ne derlands elftal. In het blad Distri- food van 12 september staat een advertentie van een volle pagina waarin de dropfabrikant Gilda de plannen voor een reclamecampag ne rond het Nederlands elftal ont vouwt. „Gilda en de hele Nederlandse ploeg spelen elkaar het balletje toe. Een één-tweetje waar uw klanten op af zullen komen." roept de ad vertentie tot de winkeliers. Want Nederland wordt weer voetbalgek. „Alle mannen staan er op hun best op." En: „300.000 posters! Is dat eigen lijk wel genoeg?" In eerste instan tie is dat natuurlijk genoeg, vraag dat maar eens aan de man van de oranje-paspoorten. En. je jnoet Je volstrekt ongans eten om aan de vier stickers te kunnen komen die je zo mooi op een affiche kunt plakken. „De rol is rond en rolt de goede omzet-kant op," besluit men schalks. SCHADE iStudio 8port vindt het rondracen met auto's een uiterst belangrijke vrije tijdspassering. Dat blijkt we kelijks uit de beelden, want er kan geen bolide ln de wijde omtrek van Hilversum gestart worden of Stu dio Sport ligt met cameraman en verslaggever hijgend aan de uitlaat. Hoe Studio Sport er precies over denkt maakte Fred Racké zondag avond nog eens duidelijk. In de middaguren waren er op Zandvoort een stuk of wat van die dingen tegen elkaar gebotst. Ruud ter Weijden had Zandvoort toen al ver laten hoewel de formule F-2000 race toch al het klapstuk van de dag beloofde te worden. Racké meldde lakonlek dat de ma teriële schade groter was dan de persoonlijke schade. Een stuk of tien wagens hadden deuken of er ger opgelopen. Vergeleken daarbij stelt het helemaal niks voor dat er een man uit zijn schroot gezaagd moest worden en nu in het zieken huis ligt met een gebroken boven been en een man een hersenschud ding heeft opgelopen. Plus een reeks lichte verwondingen die met schaar en pleister weer recht ge trokken konden worden. De persoonlijke schade die men na een jaartje Studio Sport oploopt blijft toch aanzienlijk. BESTUUR Ernst en luim, ln de laatste verga dering van het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond, was daar plaats voor. Mis schien enigszins onder de Invloed van de jolige bui van de bestuur ders schreef Wim van der Marei voor de Zwemkroniek een ver- slagje. Daaruit één citaat: „Een exem plaar van het advies inzake spel- verruwing, uitgebracht door CRM, lag op tafel, maar dit is meer voor de scheidsrechters dan het Bonds bestuur alhoewel wij onze ogen er niet voor mogen sluiten" Dat nu toch niemand op het idee is gekomen om het lijvige CRM stuk ook eens open te slaan en bijvoor beeld al was het maar met een half oog de beleidsaanbevelin gen te lezen. Alleen omdat er op de kaft staat dat het over spelverru- wing gaat wordt de zaak doorge schoven naar de scheidsrechters, men ls hoogstens bereid de ogen hiervoor niet geheel te sluiten. Het zal wel iets me ernst, luim en beleid te maken hebben. Maar het valt te hopen dat de KNZB de enige bond blijft die zo achterloos over een CRM-rapport met een lijst beleidsaanbevelingen davert. PAL De Nederlandse Badminton Bond heeft de spade zelf ter hand geno men. Er blijken te weinig accom modaties te zijn om alle badmin- tonliefhebbers aan ruimte voor hun spel te helpen. Zaalvoetbal en zaal hockey doen een aanslag op de toch al beperkte speeltijden in de zalen. Zestig procent van de vereni gingen hebben al een ledenstop moeten Instellen omdat ze de spe lers anders alleen een lidmaat schapskaart zonder waarde kun nen bieden. Vandaar het plan om dan maar zelf de sportaccommodaties te gaan bouwen. De komende vijf jaar die nen er in Nederland vijfentwintig specifieke badmintonhallen te ko men. De verenigingen of combina ties van verenigingen dienen voor de bouw te zorgen. Het plan werd zaterdag tijdens de algemene le denvergadering ln Amsterdam ont vouwd. Grootste probleem voor de vereni gingen: de financiering van zo'n hal. Het bondsbestuur mag dan wel voorstellen om de hallen in serie te laten vervaardigen, de kosten per hal liggen toch wel erg hoog: 1,4 miljoen gulden. Maar ook hiervoor biedt het bondsbestuur een bereke ning: een vereniging moet 15 pro cent eigen geld Investeren, er komt voor 35 procent uit subsidies en de andere helft moet via financiering bij een bank losgeweekt worden. In centen: de vereniging zal zelf voor tweehonderdduizend gulden moe ten zorgen. Om dat geld bijeen te krijgen zullen de clubs aktles moe ten gaan voeren. Ook daarvoor wees het bondsbestuur de wegen aan. Zo simpel is dat. Dan weet u het als binnenkort driemaal per week Iemand op de stoep staat met stickers, zelfgebreide pannelappen en loten. Nu nog even wachten tot al die andere zaalsportbonden op hetzelf de Idee komen. „Sta pal voor 'n eigen hal" noemt de badmlnton- bond de aktie. Inderdaad, als dit lukt staan we binnenkort allemaal en overal steeds pal voor zo'n hal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13