Uit brieven van lezers KUNST [[Itfy: SMm y HL^ZPk'1 j Rie Cramer overleden Hoytema-tentoonstelling in Rijksprentenkabinet Mime, maskers en marionetten Britten enthousiast over Rotterdams Philharmonisch DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 TROUW/KWARTET PS 10 HOL Eie Cramer Rie Cramer die op haar negende Jaar uit Nederlands-Indlë zij werd daar op 10 oktober 1887 In Sukabuml ge boren was veel meer dan alleen maar een illustratrice al werd zij wel het meest bekend door de door haar verluchte kinderboekjes; ze schreef ze ook. Menigeen zal haar eenvoudi ge versjes nog uit het hoofd kennen. Al op haar zeventiende Jaar gal een Utrechtse uitgeverij haar eerste boekje uit. Ze heeft ook vele bekende werken geïllustreerd, de sprookjes van Grimm en Andersen bijvoorbeeld. Duizend en Een Nacht. Alice in Won derland. Hamlet zelfs. Maar er was nog veel meer dat haar boeide. Een Italiaanse reis inspireerde haar tot het schrijven van de roman „Paradi- so zij hield zich ook bezig met aar dewerk, maakte marionetten, ont wierp décors, niet alleen voor het jeugdtoneel maar ook voor de Gijs- brecht in 1930. Vaak ontwierp ze ook de costuums voor deze stukken en daar vloeide dan weer uit voort dat zij zelfs voor een modehuis een serie dameskleding ontwierp. Hoeveel boeken en boekjes ze heeft geschreven en geïllustreerd, wist ze zelf niet eens. dat had ze niet bijge houden. Ze trad ook niet erg op de voorgrond en vond dat ze een be kendheid had, die ze niet verdien de er zijn veel knappere teke naars dan ik", zei ze eens in een interview, maar ik heb alleen maar geluk gehad Zo houd ik bijvoor beeld ontzettend veel van dieren, maar ik weet. dat ik niet zo best tekenen kan. Daarom houd ik me maar voornamelijk bij de kinderen. Grote mensen laat ik zoveel moge lijk achterwege. Kinderen hebben het voordeel, dat ze bijna niet aan mode onderhevig zijn. ik bedoel; hun kleren veranderen zo weinig. De moeders raken veel eerder uit de tijd hè." En al is dat de laatste jaren ook wel sterk veranderd er verschijnen nog geregeld herdrukken van haar boekjes en er zullen er zeker nu nog heel wat volgen. AMSTERDAM Het Rijsprenten- kabinet van het Rijksmuseum wijdt van 24 september tot en met 4 de cember een tentoonstelling aan het werk van de tekenaar, schilder en lithograaf Theo van Hoytema (1863- 1917). Hoytema was en is de laat ste tijd door het herdrukken van zijn boekjes wéér een bekend en ge liefd kunstenaar. Grote faam kreeg hij o.a. door zijn illustraties bij An- dersens sprookje „Het lelijke Jonge eendje" en zijn verhaal (naar een oude legende) ..Hoe de vogels aan een koning kwamen." Van Hoytema is al jong gaan teke nen en zijn belangstelling ging voor al uit naar dieren. Een oom, firmant van een uitgeverij bezorgde hem zijn eerste belangrijke illustratieop drachten voor enkele wetenschappe lijke werken over biologie. Hiervoor ging hij zich toeleggen op de litho grafie. een techniek, die hem zijn leven lang zou blijven boeien. Hij schilderde ook veel: een grote opdracht was het maken van een vijftigtal schilderijen voor het interi eur van de salonboot Merwede I van de Rederij Fop Smit in Rotterdam. Maar hij keert toch steeds terug tot de litho. Zo maakte hij van 1902 tot in het jaar van zijn dood jaarlijks kalenders met prenten van dieren en planten. De tentoonstelling wordt begeleid door een catalogus die door drs Irene de Groot is samengesteld en die een volledig overzicht van het prentwerk van Hoytema geeft. DEN HAAG Het HOT opent het seizoen met een reeks mime-, mas ker-en marionettenproduktles. Van 30 september tot 19 oktober geven er kunstenaars uit Amerika. Zwitser land. Frankrijk, Argentinië. West- Duitsland en Nederland voorstel lingen. Daarbij zijn twee wereldpremières Henk en Ans Boerwinkel presente ren voor het eerst „De zoon van moeder Aarde" op 4 oktober. De Zwitser Peter Wyssbrod is er op 6 oktober met het splinternieuwe avondvullende spel „Acte sans paro les 1". Voor het eerst in ons land worden nog opgevoerd op 30 september „Clowns and other foils" door Lotte Goslar's Pantomime Circus uit New York en op 8 oktober „Une belle journee" van Pierre Byland uit Parijs. De overige produkties in de HOT- serie Mime. maskers en marionetten zijn van Jan van Erkelens, Le groupe du grand reveur uit Argentinië, Frans Josef Bogner, Duitsland, Fei- ke Boschma. Jan Goes en Margit de Vries. Theatraction, Amerika en Ma- rionetten-duo-Bochum uit Duits land. ROTTERDAM - Zowel het Britse publiek als de commentatoren in de Engelse pers zijn enthousiast over het optreden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest tijdens de „proms", de jaarlijks terugkerende reeks van promenadeconcerten in de Royal Albert Hall in Londen. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest was een van de weinige buiten landse ensembles dat aan de lange reeks van concerten mocht meewer ken. Het orkest beschouwt het dan ook als een grote eer aan de „proms" te hebben mogen deelnemen. Het dagblad „The Times" sprak van een „ongebruikelijk frisse" benade ring van de Vierde Symphonle van Brahms door de Jonge en begaafde dirigent" Edo de Waart De „Ouar- dian" toonde zich erg tevreden over de uitvoering van Mahler's Eerste Symphonle. welk stuk in de ogen van het blad een toetssteen is voor elk orkest. Veel bewondering had de recensent voor het accurate spel van de violen. Voor de „Daily Telegraph" was het werk „Marsyas" van Alphons Die- penbrock het enige onbekende ge luid tijdens de uitvoering. De com mentator toonde er echter alle waar dering voor. De „Guardian" stelde de kwaliteit van de muziek op één lijn met die van Strauss of Wagner De „Financial Times" schreef, dat als het Rotterdamse orkest altijd zo speelt als tijdens de „proms" het een welkome gast is in Londen. Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretans Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld Bijstand (1) BLARICUM De bekende kunstenares Rie Cramer is vrijdag op 89-jarige leeftijd in haar woonplaats Blaricum overleden. De Uitgeversmaatschappij Van Goor heeft dit gisteren meegedeeld. Over begrafenis of crematie werden geen mededelingen gedaan. Uit dagelijkse ervaring weet ik, dat duizend ambtenaren, die op sociale zaken werken, zich volledig inzetten voor mensen in nood (werklozen, bijstandscliënten etc.). Door met name de grote werkloosheid zijn de werkzaamheden op de sociale dien sten sterk toegenomen en werken vele ambtenaren onder hoogspan ning. Mijn conclusie is. dat het goed zou zijn, als Cisca Dresselhuys eens een dag ging praten met werkers op een afdeling sociale zaken. Wellicht dat er dan een artikel in Trouw geschreven kan worden onder de kop: „Hoe zwaar is het werken bij een sociale dienst en wat wordt er een begrip opgebracht voor de pro blemen van de medemens". Noordwolda P. v. d. Zaag Bijstand (2) Naar aanleiding van het artikel van Clska Dresselhuys over de Algeme ne Bijstandswet en de uitvoerings organen. in verband met het ver schenen rapport van wetenschappe lijke medewerkers van de Hoge school in Tilburg, wil ik graag een paar opmerkingen plaatsen: a. het stuk plaatst de sociaal ambte naren ongenuanceerd in een verkeerd daglicht. Dit zal de intelli- .gente lezers van Trouw niet zijn ontgaan. b. Geen ambtenaar zal zich nog inte resseren voor „de mooie broek" van de bijstandgenietende. Vaak moet ernstig gesproken worden over het bezit van een „mooie auto", waar door de gezinsfinaciën totaal in de war lopen. c. Het gaat niet om het behangetje van de zuster of het tuinhekje van de moeder als gesproken wordt over „zwart werken", maar om het zwart werken zoals volwassen mensen en intelligente lezers van Trouw dat verstaan. Echter geen officiële in stantie en geen vakbond wil horen van fraude en derhalve is er geen fraude. Emmert J. Pooi Persvrijheid (1) Gelezen uw commentaar van zater dag 10 september Jl., ben ik van mening, dat u wel wat al te gemak kelijk de doelstellingen van het ILET wilt goedpraten. Het is nu eenmaal een feit, dat men overal niet even gelukkig is met de doel stellingen van het ILET. hetgeen u zelf toegeeft, maar daama tot mijn verbijstering de vraag stelt, of pers breidel altijd en in hoeverre uit den boze is. Als „voorbeeld" komt dan de vraag „wie het voorzitter Mao nog een ogenblik zou durven kwa lijk nemen, dat hij bij het stichten van de meest elementaire gerechtig heid niet onmiddellijk aan de vrij heid van drukpers heeft gedacht." Ik geloof, dat hij hier nooit aan gedacht heeft en zou hij evenals alle andere revolutionairen wel aan deze „meest elementaire ge rechtigheid" hebben gedacht, er spoedig een eind zou zijn gekomen aan alle onderdrukking, vervolging en moord. Zonder de Ideeën van de derde wereld te miskennen meen ik. dat u wat al te toegeeflijk bent deze ideeën te erkennen en het wil zien als een onontkoombare ontwikke ling, zoals het over de grens zetten van journalisten, het weigeren om conferenties bij te wonen etc. Ik geloof, dat u met uw commentaar de „persvrijheid" alsmede de vrijheid in het algemeen, geen goede dienst hebt bewezen. 't Harde J. W. van Putten Persvrijheid (2) In het hoofdartikel vhn „Trouw", d.d. 10 dezer geeft commentator aan het eind van zijn artikel „Persvrij heid" toe, dat hij de discussie wel „op een uitermate hellend vlak" bracht. Daar kan ik het mee eens zijn. Zeker, het vlak der publiciteit helt naar alle kanten. Met hem ben ik het ook eens, dat het ILET in Amsterdam-ondanks ons belasting geld dé uitkomst niet heeft ge bracht. Zonder hem betwijfel ik, of deze discussie bevorderend heeft ge werkt op het Juiste midden der pu bliciteit. Ik proefde er een geest, die doet vrezen, dat deze anderzijds ten minste even grote vertekeningen der werkelijkheid zou aanbrengen, als waarover geklaagd wordt. De derde wereld wordt geen vrijheid van drukpers benómen, zij het, dat ik óók weet, dat er middelen ontbre ken om een evenknie van eerstewe- reldpubliciteit te scheppen. Maar al zóu ook Pronk die middelen schep-' pen, dan nog vrees ik voor misvorm de weergave van feiten van binne nuit. Intussen is impliciteit erkend en daar ben ik het mee eens dat de „modale" Westerse publiciteit de werkelijkheid misvormt. Dat beden ke dan óók ieder, die meent zo b.v. Zuid-Afrika te kunnen kennen. Mag ik een voorbeeldje van m.i. verkleur de werkelijkheidsweergave aandui den uit ditzelfde nr.? In art. pg. 19 „Stemmen uit Chili" (Dorsey- Amelink) komt deze zin voor: „Im mers, het volk van Chili betaalt de rekening van de financiële en econo mische steun, die de fascistische Junta uit het buitenland ontvangt. De dramatische economische situa tie, waarin Chili nu verkeert, is het gevolg van een door de junta doelbe wust gevoerd beleid". Ik meen mij echter ook uit uw eigen krant te herinneren, dat er in de dagen van Allende rijen klanten voor de win keldeuren stonden, en ruimschoots erkend Is, dat er de geleide econo mie in de soep was gelopen. Amstelveen drsj. Klatter Brazilië Zelf heb ik twee jaar geleden de kolonies van Nederlandse emigran ten in Brazilië bezocht en ik kan de berichtgeving daarover in Trouw (12 september) volledig onderstrepen. Laat ieder grondig kennisnemen van wat onze mensen in het buiten land presteren (ook Canada, Austra lië). Dan zien we, dat voor Nederlan ders meer ruimte beschikbaar is in de wereld, dan met veertien miljoen op dit kleine stukje. Ook denk ik aan Surinamers en Ambonezen, die precies in tegengestelde richting werken en Nederland nog meer over- bevolken. Ze leggen zichzelf een aanpassing van klimaat en bevol king op. die tegen alle maatschappe lijke en bijbelse voorschriften in gaan. Brazilië, 260 maal Nederland, ruimte voor'miljoenen mensen van goeden wille. Wie lost deze moeilijk heden op? Vroomshoop J. Boessenkool Twee maten (3) De heer Ego schrijft, dat met twee maten wordt gemeten wanneer in Nederland het ingrijpen van de poli tie in Assen niet, en het ij van de Zuid-Afrikaanse Soweto wel wordt afgeka] fundamentele verschil, mei zit in het feit, dat er in Nedi inwoners van welke kleur e ook, in de wetgeving nai dezelfde maat worden gen: dit niet gezegd kan wordei .Zuidafrikaanse wetgeving k voor zich nagaan, door bijvJ de Bantu Acts te lezen. Ouderkerk aan de Amstel R. L. Leraren (7) Graag enkele vragen aan alL stegraads leraren, die net l en vinden, dat ze teveel vf (heer Van Looyen op de Jan Achterberg en Myrian man en andere leden van h natief Ambtenaren Aktieco Al een huls moeten kop 200.000 gulden, of wonen ji in een studentenflat? 2. Heh lie je studieschuld al afbel hebben jullie op staatskostej r deerd? 3. Al een particulier nlan kostenverzekering afgeslo net zijn jullie nog steeds aanges )ese de universitaire gezondheid; ]ppi. Al als particulier bij een tandarts geweest, of komeferae nog steeds op de kliniek? van een kerk? 6. Al een pate t zendeling gelukkig gemaakt den jullie dat minister Pri maar van jullie belastingge doen? 7. Al aan het sparen veT.sc uitzet, of zien jullie naar eei1 (of man) uit die zoiets al hee f eens aan jullie naaste gadac v schien is dat een andere naaste van „Vadertje Staat 'HL mige vragen komen wat insiifelIv^' over, maar zo zijn ze niet bi Leersum G. P. B s|£' Grondverplaatsingsproject te Diemen, Drum als je je draai gevonden hebt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12