Jeen toenadering tussen akbonden en werkgevers si Maria Callas was tijdens haar ieven al een legende STAFMEDEWERK(ST)ER Projectonderwijs tegen sjvaal van vakidiotisme Samenvoeging gewenst van twee rijksdiensten" nen/erschillende gedachten over vergoeden prijsstijging or/ 't eng specialisme ongezond an valt van dak Scholen gesloten na bericht actie Stadsvernieuwing en monumentenzorg Popster Mare Bolan omgekomen Protest WDM per vliegtuigje VOORLICHTING EN ORGANISATIE landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk fy iRTEl RDAG 17 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwarlet 11 op een onzer verslaggevers k N HAAG Zeven vergaderingen hebben werkgevers en vakbeweging, bijeen in de werkgroep kcompensatie, niet dichter bij elkaar gebracht. De twee partijen kijken nog totaal verschillend i tegen het volledig en automatisch vergoeden van prijsstijgingen in de CAO-lonen, zoals dat de rela 'lopen winter de inzet was van het meest uitgebreide na-oorlogse arbeidscontlict Systeem van prijscompensatie volgens de werkgevers geen ip-zich zijn. Onzin, meent de weging. Er is wel een zelfstan- ;1, namelijk het op peil houden Ie koopkracht van de werkne- in de periode dat een CAO van it is. enbaar eindrapport van de werkgroep [compensatie waarover de afge- fi weken al menige sombere uit- ak gedaan werd, is gisteren |baar gemaakt. Ruim een half igeleden, in februari de stakin- waren nog niet afgelopen be- ln werkgevers en vakbeweging {grondige studie te doen naar en nadelen van de automati- i prijscompensatie. Ook werd af koken. dat werkgevers en vakbe- ing samen zouden bekijken hoe ie r winst in meer werk kan wor- omgezet Beide werkgroepen fcnet een rapport vol uiteenlopen- peningen voor de dag gekomen f de vakbeweging staat het aller- St vast, dat er een andere vorm [prijscompensatie leidt tot mee- tnde loonkosten, waarop de Igevers hopen Het is niet denk- pig, dat een andere lagere icompensatie wordt opgevangen loonsverbetering. In dat geval nen de loonkosten voor de werk |rs toch stijgen naar het peil, dat werkgevers nu wijten aan de Icompensatie. trk en zwak werkgevers hebben benadrukt. dat centrale afspraken over de prijs compensatie te weinig rekening houden met verschillen tussen be drijfstakken Er zijn economisch sterkere, maar ook zwakkere secto ren In de werkgroep heeft de vakbe weging huiverig gereageerd. Men is bang. dat de financiële ruimte tus sen sterke en zwakke bedrijfstakken niet rechtvaardig verdeeld zal worden De concrete voorstellen van de werkgevers om bepaalde prijsverho gingen niet mee te rekenen voor de prijscompensatie hebben in de werkgroep evenzovele malen het „nee" van de vakbeweging opgele verd. De werkgevers willen niet opdraaien voor prijsstijgingen die „van buiten af" komen, buiten hen om. Daarbij wordt vooral gedacht aan hogere prijzen van grondstoffen en halffa brikaten. die ingevoerd moeten wor den. Volgens de vakbeweging echter is het „bijzonder moeilijk, ja vrijwel zelfs onmogelijk" vast te stellen wat precies stijgingen van buitenaf zijn. Bovendien gebiedt de eerlijkheid ook rekening te houden met stijgin gen van exportprijzen, waar de Ne derlandse bedrijven beter van wor den De vakbeweging vreest hier echter „al te ingewikkelde rekenpar- tijen" De werkgevers willen, dat verhogin gen van de energieprijzen (met name aardgas) ook niet meer meege teld worden voor de prijscompensa tie. Zij zien daarin een „verkapte belastingverhoging", die buiten de i een onzer verslaggevers /GENINGEN De toekomstige ingenieur moet niet alleen idoen aan eisen van intellectuele aard, maar ook van sociale rdigheid. Hij kan daaraan niet beantwoorden door alleen r docenten te luisteren en zich in boeken te verdiepen, maar door zich te oefenen in het afbakenen, aanpakken en lossen van steeds complexer wordende problemen. Volgens dr. L. Th. van der Meer zal het projectonderwijs hem daarbij (pen. Van der Meer sprak als hoofd van i bureau voor onderzoek van het wijs aan de landbouwhoge- ►01. aan het begin van een in {eningen gehouden projecton- «rijsdag Dit project-onderwijs, rbij studenten en docenten van ehillende studierichtingen sa- iwerken aan een door hen zelf ozen project, is als onderwijsme- de al een groot aantal jaren een treden zaak. Ter inleiding werd |egC gd dat de oppositie vaak voort- Ongezond sen it uit vooroordelen ro. zorgt rvde jn de Zeett lies betaald ingenieur werkzaam zijn Op de overige dagen zullen de inge nieurs andere bezigheden hebben, die ook anders worden gehonoreerd Het kiezen van een parttime-baan zal niet sléchts een gevolg zijn van de werkgelegenheidssituatie, maar de ingenieurs zullen hierbij ook overwe gingen van voldoening en gezond heid laten gelden. omstreden het project-onder- is. blijkt volgens de organisato- van de studiedag ook uit de jedaa4jjzing „bij nader inzien" van de lissionaire minister Van Keme- e tot het leveren van een discus- lijdrage aan deze studiedag na ankelijke toezegging. („Hij acht ject-onderwijs een intern-onder- kundige aangelegenheid en It een standpunt van de politiek intwoordelijke voor het onder- ongewenst"). ingenieur-van-de-toekomst zal langer schaars zijn. aldus dr der Meer in zijn openingswoord en, mannen en vrouwen zullen !hts een deel van hun tijd als USICHEM Dc 25-jarige A n uit Zuidwolde is gistermid om het leven gekomen, toen hij werkzaamheden op een dak van Tecreatiegebouw Dc Meent in Bctuwsc Bcusichcm naar bene- viel Volgens de politie schoot plaat los, waardoor dc man mee iTpt werd compensatie moet blijven Oeen sprake van. meent de vakbeweging. De aardgasprijs in ons land wordt niet zozeer verhoogd om de schat kist te vullen als wel om buitenland se afnemers meer in rekening te kunnen brengen Ook is de vakbeweging niet onder de indruk van het verhaal, dat prijs compensatie niet te rijmen valt met een gewenst resultaat van duurdere energie: een zuiniger gebruik. Voor de vakbeweging is dan echter het hek van de dam. Tal van beleids doelstellingen van de overheid kun nen dan immers betekenen, dat de prijscompensatie in de woorden van de vakbeweging uitgekleed wordt Ook milieukosten (kosten die gemaakt worden voor een schoner werk en leefgebied) moeten ge woon meegeteld worden voor de prijscompensatie, anders dan de werkgevers willen. Winst-werk De werkgroep, die zich heeft gebo gen over de verhouding winst-werk, heeft na vijf bijeenkomsten een ver deeld rapport uitgebracht. De vak beweging verwijt de werkgevers al te eenvoudig aan te nemen, dat her stel van de bedrijfswinsten meer werkgelegenheid zal opleveren, de twijfels daarover nemen eerder toe dan af. „Te gemakkelijk wordt loon matiging in één adem genoemd met winstherstel dat mag misschien gelden voor een afzonderlijke onder neming, wanneer alle overige om standigheden gelijk blijven maar niet voor de totaliteit van de onder nemingen. Loonmatiging kan dan betekenen dat de afzet vastloopt. Daarom is het zonder een gericht beleid ten aanzien van investerin gen volstrekt onzeker of nieuwe in vesteringen ook zullen leiden tot ar beidsplaatsen, aldus de vakbewe ging. De werkgevers zijn op dit punt zeer wantrouwig: „Soms wordt uit sluitend bedoeld de Invloed van de vakbonden op het investeringsbe leid van een onderneming te ver groten". De zeer verschillende zienswijzen van de twee partijen zijn er verant woordelijk voor, dat de CAO-onder- handelaars niet eensgezind op pad gestuurd kunnen worden met een reeks aanbevelingen Ook binnen de vakbeweging zelf lopen de menin gen uiteen. FNV De Federatie Nederlandse Vakbe weging wil het volgende: Al het volgend jaar moeten af spraken gemaakt worden tussen or ganisaties van werkgevers of de lei ding van een onderneming aan de ene kant, en vakbonden of onderne mingsraden aan de andere kant. Die afspraken krijgen de naam „ar beidsplaatsenovereenkomst" en zijn bedoeld om de werkgelegenheid te verbeteren, zowel in soort werk als in aantal arbeidsplaatsen. De ondernemingsraad moet toe zicht houden op de nakoming van de overeenkomst. In een CAO moet vastgelegd wor den. dat de ondernemingen investe ringen van een bepaalde omvang tijdig zullen melden aan de vakbon den. Tijdig wil zeggen: op een mo ment. dat de bonden nog invloed kunnen uitoefenen. Hetzelfde geldt voor andere plannen, die de werkge legenheid in een onderneming be treffen. zoals reorganisaties. In CAO's voor afzonderlijke be drijven moet bepaald worden, dat de vakbonden regelmatig (bijvoor beeld eens per half jaar) informatie krijgen over de gang van zaken bij dat bedrijf, toegespitst op de werk gelegenheid. CNV Van een onzer verslaggevers A88EN Het gemeentebestuur van Assen heeft vorige week donder dag een serieus bericht gekregen dat er tijdens het proces tegen de Zuid- molukse treinkapers en schoolbe- zetters een actie zou worden onder nomen tegen een kleuterschool of een lagere school in Assen. Ook al omdat tijdens de rellen in de vooraf gaande nacht twee scholen in brand werden gestoken, is toen onmiddel lijk besloten alle scholen in Assen te sluiten. Burgemeester Masman van Assen zei dit gisteravond in zijn verklaring aan de gemeenteraad. Veertig jaar aan één stuk specialis tisch werk doen. slechts onderbro ken door een vakantie enz. om de accu op te laden, is niet bevorderlijk voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid. De statistieken van ziekten- en arbeidsongeschiktheid liegen er niet om. Het invoeren van baaldagen zal dit vraagstuk niet op lossen Er zal moeten worden geke ken naar vormen van beroepsuit oefening waarmee zelf gekozen be zigheden van andere aard kunnen samengaan. De heer Van der Meer wees erop dat ook in 1977 ingenieurs (academici en studenten in het algemeen) nog wel worden aangeduid als een maat schappelijke elite. Een ieder behoort zich uiteraard zo volledig mogelijk in te zetten Hier dreigen echter toch misverstanden De indruk wordt ge wekt dat per definitie bepaalde groe pen in de maatschappij geroepen zouden zijn tot het hoogste niveau van werken Een visie, die zoals dr Van der Meer zei. past in „een verti cale maatschappij-opvatting met een verticale opbouw van verant woordelijkheden, bekwaamheden en beloningen Boven aan de top vindt men dan de bestuurders, de deskun digen. de ondernemers, de leiders, de gelecrden-de geleerde" Van onze parlementsredactie DEN HAAG Volgens minister Van Doorn (CRM) zal het nieuwe kabinet zich zo spoedig mogelijk moeten buigen over de vraag of een gecoördineerd beleid ten aanzien van stadsver nieuwing en monumentenzorg ondergebracht moet worden bij het ministerie van CRM of bij dat van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Nu nog gaan beide ministeries over de subsidiëring voor restauratie van historische panden en stads kernen en dat geeft veel ongerief omdat VRO sneller subsidieert dan CRM. eerder het tegendeel blijken. Inmid dels zijn op het ministerie van VRO ambtelijke aanbevelingen gedaan om de monumentenzorg bij CRM weg te halen Ook de pas afgetreden staatssecretaris Jan Schaefer (stads vernieuwing) zou informateur Den Uyl hebben laten weten deze rijks dienst er best bij te willen hebben. In antwoord op mondelinge vragen in de Tweede Kamer van de PvdA er Van Ooyen en mevrouw Veder-Smit (VVD) zei de minister gisteren, zich op de valreep niet meer te willen uitspreken over de vraag op welk ministerie de stadsvernieuwingsacti- vitelten tenslotte geconcentreerd moeten worden Wel toonde hij zich bereid het nodige te doen aan de voorbereiding van eventuele bespre- Geldgebrek kingen hierover in het nieuwe kabinet. Van Doorn toonde zich enigszins geïrriteerd over persberichten, waar in gesteld werd dat de rijksdienst voor monumentenzorg, waarschijn lijk van CRM naar VRO zou gaan omdat daar veel meer geld is voor stadsvernieuwing dan bij het op dit punt erg krap bij kas zittende CRM zelf „Mijn opvatting is dat Je het geld daar moet brengen waar de ta ken liggen en niet de taken waar toevallig het geld schijnt te zijn." aldus Van Doorn. Overigens betwijfelde hij of er op het ministerie van VRO inderdaad wel zo veel geld over zou zijn. Naar ver luid zal uit de volgende week aan te bieden begroting van dat ministerie In zijn antwoord gaf minister Van Doorn overigens toe dat CRM in de komende jaren bij lange na geen geld genoeg heeft om alle subsidie aanvragen voor de restauratie van historische monumenten op korte termijn te honoreren. In 1977 is voor duizend panden een aanvraag ingediend waarmee 24 mil joen CRM-subsidie gemoeid is Dat is voor elf miljoen te veel. In 1978 zal het tekort in de prognose van de minister 15 miljoen bedragen, in 1979 22 miljoen, in 1980 32 miljoen en in 1981 40 miljoen. In dat laatste jaar zal er voor de rijksdienst van monu mentenzorg 16 miljoen op de begro ting staan terwijl er voor 2600 pan den 56 miljoen subsidie wordt ge vraagd Het CNV vindt, dat de FNV zich teveel richt op individuele onderne mingen. Elk voor zich kunnen be drijven de economische moeilijkhe den vaak niet de baas. Het CNV wil het volgende: In alle CAO's. of die nu gelden voor een hele bedrijfstak of voor een enkele onderneming moet de vor ming van „bedrijfstakcommissies" geregeld worden. Daarin zitten werkgevers en bonden. Onderne mingen moeten voorgenomen inves teringen boven een bepaalde om vang bij de commissies melden. Die zullen vervolgens een advies uit brengen aan de leiding van de be drijven en de ondernemingsraden. Er moeten afspraken gemaakt worden over het geven van informa tie aan de commissies, de vakbon den en de ondernemingsraden. De commissies en de onderne mingsraden worden gelijktijdig op de hoogte gebracht van investe ringsplannen. Ondernemingsraden moeten niet alleen controleren of een arbeids plaatsenovereenkomst van bedrijfs leiding en bonden nageleefd wordt, maar moeten die afspraken ook ver der uitwerken. De werkgevers in de werkgroep zijn. naar hun zeggen, nog niet in staat aanbevelingen te doen aan de CAO- partners. Mogelijk lukt dat nog in de komende tijd, maar die aanbevelin gen moeten dan wel „beperkt van omvang en inhoud zijn". door Adr. Hager Het was de laatste jaren betrekkelijk stil rond de figuur Maria Callas Zij bleef nog wel in hel nieuws zo nu en dan. maar dat was het nieuws uit haar privéleven Als operadiva, als prima donna, was zij een levende legende De Grieks-Amerikaanse La Callas werd op 4 december 1923 geboren Na haar studie in Athene begon zij haar carrière in 1947 te Verona Haar vocale vuur brandde fel en he vig; de vlam reikte tot een hoogte die men tot dusver niet kende Een dra matische coloratuursopraan van het allergrootste kaliber, een lastige ope razangeres met alle allures van de prima donna. Zij zong in alle grote wereldtheaters na triomfen in Eu ropa in 1955 ook in Amerika zij trad op in tal van opera's, zij werkte met de elite van de operadirigenten en trad op in films. Haar optreden werd steeds gekenmerkt door twee elementen: het stemfenomeen en de sterke toneelpersoonlljkheld. Zij zal dankzij de talloze grammofoonpla ten die zij maakte in de harten van duizenden fans blijven voortleven, doch dat is alleen de stem Zij was een tragédiënne van groot formaat en die unieke combinatie van stem en voordracht is verleden tijd. Grote stijl In 1959 werkte „La Callas" mee m het Holland Festival. Niet. In een opera zij was voor ons land onbe taalbaar doch in een operaconcert met het Concertgebouworkest, De publiciteit was enorm, zij kende de waarde van public relations. Maar er was meer er was het optreden waar in een sprookje werkelijkheid werd Niet een lieflijke, aandoenlijke zan geres. doch een musicienne van gro te stijl, aristocratisch en ongenaak baar Een vrouw die magnetisme uitstraal de. een zangeres die tweeënhalf oc taaf tot haar beschikking had en die haar rol zong met alle passie, beze tenheid en hartstochtelijkheid die in haar was Zij zal blijven behoren tot een van de grootste vertolksters van deze eeuw. die een ongeëvenaarde hoogte wist te bereiken 2iJj h >eft geweten dat zij geen opvolgster l.ad een persoonlijkheid als La Callas is eenmalig LONDEN (UPI) - De 29-jarige Brit se popster Mare Bolan gisteren bij een verkeersongeluk in Londen om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde na een afloop van een nach telijk diner, toen de auto, die werd bestuurd door zijn Amerikaanse vriendin Gloria Jones, tegen een boom reed. Gloria Jones werd licht gewond Mare Bolan werd in 1971 bekend als leider van de groep T. Rex en maak te meer dan twintig hits. Enige tijd terug verliet hij, wat hij noemde, „de wereld van drank, drugs en sex". Hij werkte aan een televisieserie en be reidde een nieuwe tournee voor. TILBURG Een reclamevliegtuig je trok gistermorgen een sleep met de tekst 'Het leger is geen feest'. Het vliegtuig cirkelde boven de Willem twee-kazerne in Tilburg, waar op dat moment in het bijzijn van prins Bemhard een ceremoniële plechtig heid werd gehouden. Het reclamevllegtuigje was gehuurd door de WDM uit protest tegen de aanwezigheid van dienstplichtigen bij de plechtigheid Het ging om de onthulling van een gedenksteen op het kazemeterrein Dat gebeurde ter nagedachtenis van soldaten van de aan- en afvoertroe- pen die in de periode 1945-1949 in Indonsië om het leven zijn gekomen De onthulling van de steen gebeur de door prins Bernhard Een woordvoerder van de WDM zei dat de bond geen bezwaar had tegen dergelijke plechtigheden en ook niet tegen de komst van prins Bernhard. ofschoon deze geen officiële functies meer bij het leger heeft Maar de soldatenvakbond vindt het wel on toelaatbaar dat dienstplichtige mili tairen worden ingeschakeld bij een gelegenheid die is georganiseerd door de landelijke reünie-commis sie. Uit ongenoegen hebben de soldaten gistermorgen ook pamfletten uiige deeld op de Markt in Tilburg. De dienstplichtigen zijn overigens zij het uitdrukkelijk onder protest wel bij de ceremoniële plechtigheid verschenen. De Vereniging Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk te Driebergen wil zo spoedig mogelijk in kontakt komen met gegadigden voor de funktie van Deze medewerk(st)er wordt belast met de leiding van de afdeling Voorlichting en Organisatie, waann hij/zij geassisteerd wordt door twee sekretareseen en een typiste. Van de nieuwe funktioneria wordt o.m. verwacht, dat hij/ zij: de zin en het doel van het L.C.G J onderschrijft kennis heeft van het Gereformeerde leven; over goede kontaktuele eigenschappen beschikt; in staat is het beleid van het L.C G J in woord en geschrift uit te dragen; jeugdbladen kan redigeren, organisatorisch inzicht heeft. over propagandistische kwaliteiten beschikt, een strakke planning kan beheersen op onregelmatige tijden kan en wil werken. Salans naar leeftijd en ervanng in de schaal van 3.076,98 tot 3.926,57 bruto, plus toeslag Ziektekostenverze kering en 8% vakantietoeslag Informaties bij de huidige stafmedewerker, de heer N Schouten, telefoon 03436-6341. toestel 120 Schriftelijke sollicitaties aan de stafmedewerker Intern Beheer L.C.G.Jde heer G van Wittenswaard. Postbus 99 Ie Driebergen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11