Wim: zeer alleen op de wereld NV pleit voor itenbaar vervoer Rechtbank kijkt naar drie erotische films E JS föööawsisögr ■■■■■y Lawaai wekt veel mensen 's nachts NMB >rdere groei autoverkeer nadelig" middelaar valt slecht Proefproces om 'Deep throat' begonnen rkgevers vol lof er CNV-reis ar Zuid-Afrika 'Marie moet meer kansen krijgen in (hoger) onderwijs' Juwelen gestolen Weggelefjï vooriedere rekeninghouder. AG 16 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet \N Af >nze soc.-economische redactie ÏCHT Het CNV vreest dat uitvoering van het structuur- ia vervoer en verkeer van minister Westerterp zal leiden tot :hteruitgang van het openbaar vervoer. „Het werkt de groei iet autoverkeer met alle nadelige gevolgen van dien in de aldus het CNV in een commentaar op het structuursche- jat onlangs is ingediend bij de Tweede Kamer. ■uctuurschema verkeer en ver- oldoet volgens het CNV niet i doeleinden die de regering f heeft gesteld. Dat blijkt ook beperkingen bij de Nederland- jorwegen en de voorwaarden n het streekvervoer worden Het CNV wijst erop dat bij ding van het particuliere au- eer ten koste van het open- ervoer de belangen van niet- rzitters, scholieren, huisvrou- ïjaarden e.a. in de knel raken, orden volgens de vakcentrale inig maatregelen aangekon- m het voetgangers- en fietsver- n het openbaar vervoer te be en met het oog op de daaruit loeiende energiebesparing. [regelen logelijke maatregelen noemt IV: betere aansluiting van fiets o (parkeren) op bus en trein; ngmaatregelen die het ge- van de particuliere auto eerder afremmen dan bevorderen; het zoda nig vaststellen van tarieven voor het openbaar vervoer dat deze met name in het woon-werk-verkeer en het ver voer over lange afstanden duidelijk lager zijn dan de autokosten. In de steden wordt volgens het CNV te weinig aandacht besteed aan het nij pende probleem van de parkeergele genheid. terwijl het structuursche ma buiten de stedelijke gebieden te veel baan laat voor het autoverkeer. „Het doet te weinig aan bevordering van openbaar vervoer en langzaam verkeer. Er wordt een uitgebreid programma voor uitbouw en nieuwbouw van hoofdwegen voorgesteld, maar het intercity-net van de spoorwegen wordt nagenoeg niet uitgebreid. Ook wordt slechts de opening van een gering aantal nieuwe stations aange kondigd". aldus het CNV. dat vindt dat dat aan de sociale en maatschap pelijke functie van het openbaar ver voer onvoldoende recht wordt gedaan. incieele Dagblad ;en onzer verslaggevers rERDAM De redactie van ïnancieele Dagblad in Amster- vindt het „merkwaardig", dat h. Coppes namens de directie iijthoff's Financieele Bladen de handelingen gaat voeren met ersoneel van deze krant en de inden. lordeel van de redactie is dat es. die sinds een jaar of twee teijr is van de Sociale Verzeke- Bank „een neutrale instel- aldus de redactie partij nu hij namens een van de kken partijen gaat optreden. onderhandelingen zullen vier en betreffen, namelijk een reg- nt voor de ondernemingsraad, investeringsplan voor redactie en het technische bedrijf, het redac tiestatuut en de ondernemings structuur. Volgende week dinsdag wordt de eerste vergadering gehouden in aan wezigheid van de omstreden door directeur/eigenaar Sijthoff benoem de heer H. ten Brink. De heer Ten Brink zal er echter niet bij zitten in de functie van directeur omdat deze benoeming, hangende dit overleg, is opgeschort. De heer Ten Brink is, zoals bekend, voor de redactie van Het Financieele Dagblad onaan vaardbaar als directeur. (De heer Coppes is jaren geleden ■secretaris geweest van het NKV en wel gedurende de tijd dat de heer Ten Brink de voorlichting voor deze vakcentrale verzorgde - red.). KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KT? Het béste van de met zilve ren griffel bekroonde boe ken is mogelijk wel Wim Hofmans WIM; zo helder, eerlijk en eenvoudig ge schreven. dat de lezer be nauwd betrokken blijft bij dit verhaal, waar toch zeer alledaagse dingen bij woor den worden genoemd. Dui delijk, warm en direkt. The ma: alleen op de wereld. En dat je daarvoor niet eens de hele wereld door hoeft te trekken, met of zonder Vita- lis en zijn hondje. Toen Hofman een paar Jaar geleden een gouden penseel kreeg, voor zijn tekeningen in zijn eigen Koning Wikke- pokluk zei hij tegen mij: „Het één is voor mij niet belangrijker dan het ander. Alleen doe ik langer over de tekst. De tekeningen laat ik later bij het verhaal passen. Ik vind het nodig dat tekst en tekeningen bij elkaar aansluiten. Daarom vind ik bekronen alleen om teke ningen een beetje eh Kijk, ik was erg verbaasd dat ik die prijs kreeg. Om dat 't boek moeilijk is, niet goed afloopt, somber is, een zwart omslag heeft. Dat staat een heleboel mensen niet aan. Maar 't hoort bij het boekje, zoals de teke ningen erbij horen." Recepten van werkgroepen „Hoe een kinderboek ge schreven dient te worden", legt hij naast zich neer. „Nou dus je verwacht geen prijs". Al zijn boeken zijn een stuk van hemzelf, allicht. 't Gaat altijd over iemand die het niet kan vinden in dit leven. Dat komt meer voor bij mensen, ook kinde ren hebben het in de gaten, 't Duurt vaak zo lang voor ze iets mógen vinden. Over leeftijden denkt Wim Hof man nooit na; dat opvoe ders die op de kaft willen, kan hij niet helpen. In dit sprookje over Wikkepokluk met zijn tegenstander Kolo kwint is alles anders dan gewoon. Behalve de ver wachte draken en de tronen zal de macabere stoet van lege jassen je bijblijven; de filanten die op stropdassen ijken, kwip en kwil. en sneeuw zo dun als meel en giechelende vogels De te keningen zijn goed grie zelig. Ook in DE MIST IN (want ook in titels bekommert Hofman zich niet om effec ten) waar letterlijk alles en iedereeen de mist in gaat. De Boss die rijk wilde zijn, een gulden wilde, toen hij het dubbeltje nog niet eens kende, en van een tientje zei „Jij hebt zeker niet klei ner". Met ene Willem en Luis Jat hij museum-vitri- nes leeg en niet alleen die. En na een passage in het Huis van Bewaring „daar word je een ander mens" legt het drietal het erop toe de schat van zeeheld Spij ker op te sporen. Wel stui ten ze in hun speurtocht naar de kaart van het eiland op eenzelfde voornemen van de gebroeders Beurte lings die het verven zat zijn en nu kisten maken om van alles in te doen, maar dat bevordert de vaart van het verhaal maar. Grote vreugde beleef ik aan de taalgevoeligheid van Hofman, zijn beschrijving van Zeelands stranden, „rookwind, opstuivend zand, rondtollende para sols, tikkende vlaggetou wen en bolle windschermen, waarachter friet-vretende toeristen in truien bibbe rend opbreken en blijf met die honden uit hun buurt, want veel kunnen ze niet hebben". Wim H. heeft niet veel op met het menselijk ras en dat mag iedereen we ten. Als schrijver en als te kenaar is hij een ras-waar nemer; en dat eerste hoofd stuk over zee, strand, bad gasten, jutter, harkers is een schilderijtje. Ook de ge sprekken zijn van het bete re werk. WIM evenwel spant de kroon. De inzet: strand, te gen de avond. De zee grijs. Stil. En troebel. Laag water. Ook wie niet aan de Zeeuw se kust woont ziet het: zon, golven, mossels, wier en zeegTas. Meeuwen die in vuilnis rotzooien („vuilnis: klokhuizen, broodzakken, sinaasappelschillen, ijsbe- kertjes, friet, flessen, kran ten, hondepoep, broodkor sten, bierblikjes, pinda-pel len. kroonkurken, weggooi- luiers.") Tussen het wier en de gar nalen ontdekt een meisje (dat de elfjarige Wim be langstellend helpt) een con doom. „Van een zeeman", legt zij uit, maar bij een ruzie smijt ze zijn garnalen- bus om. Thuis is het niet beter, zijn vader loopt kwaad het huis uit, zijn moeder tut zich boven op, en niet voor zijn papa. Wim scharrelt brood en melk bij elkaar en op haar roep „Moet jij niet eten" komt deze prima zin: „Ik heb al gegeten" antwoordde hij. „En gedronken". De vlieg die hij vangt in zijn kamer trekt hij de vleugels uit en naast het glas waaronder het dier zit legt hij een brief je „beste vlieg je kan er nu niet uit", etc.) Derde dreiging is broer Hein, die schletfilms kei hard aan heeft staan: „Bij het geluid van pauk en xy lofoon zag je de schurken fraai naar beneden vallen". Er is niets op de TV. Zoveel temeer in Wims hoofd. Zou den anderen dat ook heb ben (Zeker). Daar gaan de meubels wankelen, de tafels door Gertie Evenhuis lopen als grote krabben, kasten worden vogels, kast deuren vleugels, zijn bed een groot vierpotig dier met Wim erop vastgebonden. In zijn hoofd vechten nijptan gen en hamers, straatste nen regenen er naar boven, lucht is ook water; maar 't ergst zijn de tunnels. Dit is waar taal de grondeloze een zaamheid van een klein mens uitroept, die. als hij bezweet wakker wordt op vragen „O niks" zegt. Zijn broer schept op over het jacht van zijn vaders vrien din „die geen twéé knullen kan gebruiken"; zijn moe der ziet hij haar vriend kus sen. „Maakt het jou wat uit?" vraagt zij in een des peraat gesprek met het kind (want hier zijn ook die twee volwassenen, aangrij pend eenzaam) „Niks!" zei Wim. Maar hij wist dat het hem veel uitmaakte. Na al lerlei verwisselingen in een verlaten bunker waar de bende Kwartierboeven hen bedreigt, later zijn fiets ver nielt; na thuiskomst waar zijn potje wormen door broer Hein te vuur is gezet, en inkt in zijn kikkerpot ge goten; na kermlsslenteren en thuis het lege ouderlijke bed vinden loopt Wim weg, want „Wat doe ik hier?" Het levensgevoel van het hele boek. Met vrachtwagen chauffeurs lift hij weg, pikt wortels bij een boerderij, wordt daar eerst door het meisje Tootje verborgen tussen stropakken, maar la ter toch teruggegeven aan de vriendin van zijn vader die hem wil komen halen voor een vakantie. Ze kneep Wims hand alsof ze zeggen wilde „Nu mag je nooit meer weg lopen hoor." Zo gingen ze de tunnel in. „En die tunnel komen een boel mensen nooit te boven." 't Van Wim Hofman versche nen: Koning Wikkepokluk 14.90 De Mist in 14,90 Wim, 14,90 uitgeverij Unie boek. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Omdat de Amsterdamse rechtbank moet oordelen over de vraag of de film „Deep throat", zoals het openbaar ministerie meent, „aanstotelijk voor de eerbaarheid" is, heeft de advocaat van de Nederlandse Bioscoopband tijdens een gisteren begonnen proefproces ook beelden uit andere erotische, niet „aanstotelijk" geachte films laten vertonen. HAAG Het NCW (christelij- prkgevers) meent, dat het CNV ïrdient voor het moedige initia- en reis naar Zuid-Afrika te ma- n daarover rapport uit te bren- Dit vorige week verschenen Drtdraagt „wezenlijk bij aan •isie op het bereiken van gelijk- Ihtiging van zwarten in hun omstandigheden", aldus het „In die zin is het een her- ■Vd appèl, ook op Nederlandse rnemers met vestigingen in Afrika". ins het NCW heeft het CNV zich het bezoek aan Zuid-Afrika, ge- 't op uitnodiging van een scho en vormingsinstituut voor vakbondsleiders, in een pbare positie geplaatst. „Men hoeft er immers niet geweest te zijn om een oordeel te hebben, aldus de slogan van bepaalde actiegroepen. Als men er toch heengaat, dan zal men niet met de juiste mensen spre ken en dus met een verkeerd beeld van der situatie terugkomen. Het CNV heeft zich door de de kritiek gelukkig niet laten weerhouden van het bezoek," stelt het NCW in een commentaar in het blad „De werk gever". HAARLEM (ANP) De Haarlemse officier van justitie heeft een jaar celstraf met aftrek geëist tegen een 21-jarige man wegens het bezit van enkele grammen heroïne en heling van een paspoortstempel. De ver dachte werd opgespoord in een on derzoek naar de dood van een Zaan- kanter die door het gebruik van on versneden heroïne bleek te zijn over leden. De verdachte bleek heroïne van gelijke kwaliteit voorradig te hebben. Behalve naar de omstreden film zelf, keek de rechtbank in een Amster damse bioscoop naar de Japanse film „L'empire des sens" en een frag ment uit de Franse film „La béte". Deze beide films konden indertijd de goedkeuring van de inmiddels opge heven filmkeuringscommissie weg dragen. „Deep throat" werd niet aan het oordeel van die commissie on derworpen, maar de vertoning ervan in een aantal bioscopen werd ooglui kend toegestaan, totdat de film op 18 februari in de Amsterdamse blo- scoop Parisien in beslag werd geno men. De film draait nog steeds in de daarnaast gelegen bioscoop Cen traal, waarvan het aantal zitplaatsen is teruggebracht van 120 tot 49. Richtlijnen Deze vermindering van het aantal zitplaatsen hield verband met begin ADVERTENTIE DPMMD- Rik de pen. Neem a» De NMB introdUceert^?pPen-Neem de ^P- opnemen van bedraoi 30 een maand. Endatalfe dit jaar uitgevaardigde richtlijnen waarin de procureurs-generaal be paalden dat pornografische geachte films als „Deep throat" nog slechts in theaters met minder dan 50 zit plaatsen vertoond mochten worden. Behalve tot de aantasting van het interieur van Centraal leidden deze richtlijnen ook tjot het door de Bio scoopbond uitgelokte proefproces. De Biosboopbond hoopt dat met dat proces een eind wordt gemaakt aan een situatie waarin, na afschaffing van de filmkeuring voor volwasse nen. de justitie de vertoning van bepaalde films kan verhinderen. Het proefproces wordt gevoerd te gen de vennootschap onder firma Flora in Amsterdam, waaronder de bioscopen. Parisien en Centraal res sorteren. Als gemachtigde van de vennootschap treedt de 63-jarige bioscoopadviseur C. H. Kleyn uit Aerdenhout op. Op een vraag van de president van de rechtbank, mr. S. Slagter. antwoordde de gemachtigde dat hij, zoals in het onderhavige ge val was gebeurd, een film als „harde porno" werd geafficheerd, wanneer werd vermoed dat een aantal leden van de keuringscommissie bezwaar zou maken tegen bepaalde scènes. Hij zei de film zelf niet als „aanstote lijk voor de eerbaarheid" te hebben beschouwd en dat, voorzover hem bekend, zich ook niemand eraan ge stoten had. 'Naar hij meedeelde, heeft de film in Amsterdam inmid dels al 100.000 bezoekers getrokken. Hij achtte het waarschijnlijk dat de publiciteit die de inbeslagneming te weeg heeft gebracht, tot een bezoek aan de film heeft bijgedragen. Het proefproces in Amsterdam, dat op 22 september zal worden voortge zet. volgt op een proces in Maas tricht dat „Deep throat" ook als in- - zet had Op 7 september achtte de Maastrichtse rechtbank de film „aanstotelijk voor de eerbaarheid", naar de omschrijving van artikel 240 vanhet wetboek van strafrecht. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG „Marie moet meer kansen krijgen, met name in de ho gere vormen van onderwijs". Dat is in het kort gezegd de bedoeling van de stichting „Marie, wordt wijzer!" met het nieuwe boekje voor leerlin gen van de zesde klas van de lagere school, dat gisteren aan de school besturen is verzonden. Onder het motto „Het zal jou een zorg zijn" probeert de stichting de leerlingen (meisjes èn jongens) van de zesde klas van de lagere school zover te krijgen dat ze zelf bewust een keus maken voor het schooltype waar ze naartoe willen. Met name wil „Marie" bevorderen dat de tradi tionele rolverdeling geen invloed meer uitoefent op die beslissing. Bij het lesmateriaal, dat de lagere scholen vandaag krijgt, zit ook een poster, waarop wordt uitgebeeld dat een meisje niet persé hulsvrouw hoeft te worden en een jongen niet persé kostwinner. De opzet van het project is er dan ook op gericht de leerlingen bewust te maken van het feit dat de beroepskeuze bepaald niet afhankelijk hoeft te zijn van de traditionele rolverdeling. Het project is gesubsideerd door het ministerie van onderwijs. Minister Van Kemenade schrijft in het voor woord dan ook, dat hij het streven van „Marie, wordt wijzer!" onder steunt. De stichting verwijt de be windsman echter, dat daadwerkelij ke maatregelen om de onderwijs deelname van meisjes te stimuleren nog steeds uitblijven. Op vercoek van de stichting heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) uitgezocht hoe de onder wijsdeelname van meisjes is veran derd in de periode van 1971 tot 1974. Hieruit blijkt dat, hoewel de deelna me van meisjes aan hogere onder wijsvormen toeneemt, het absolute aantal nog steeds bedroevend laag is. ARNHEM Inbrekers hebben uit een juwelierswinkel aan de Ketel straat in Arnhem voor ongeveer 25.000 gulden aan ringen en andere sieraden weggehaald. De kostbaar heden werden uit de etalage gegrist, nadat de ruit was ingeslagen ADVERTENTIE Laten we zacht zijn voor elkaar. Van onze redacteur wetenschappen DELFT Vijf tot acht procent van de Nederlandse bevolking wordt regelmatig 's nachts gewekt door lawaai. Nog eens vier procent meldt desgevraagd dat het elke nacht raak is. Van alle mensen die wel eens met het probleem in aanraking komen, oordeelt de helft dat het wekkende lawaai volstrekt overbodig was. Nog eens dertig procent vindt dat het in ieder geval zachter gekund had. met een transistorradio in de open lucht te begeven, waaraan vijf van de tien Nederlanders zich dan wel eens behoorlijk ergeren, zijn niet bij de wet op te lossen. Het nodeloos hard dichtslaan van autoportieren in het holst van de nacht (en ten af scheid éven toeteren), het werken met elektrische boren op minder ge lukkige tijdstippen, het zijn dingen die alleen door een mentaliteitsom buiging kunnen worden veranderd De stichting geluidhinder is er zich van bewust dat houdingen van men sen zich maar langzaam laten veran deren. De campagne wordt dan ook in stappen gezet. Maar uit de onder- zoekgegevens van het ISK ls wel enig optimisme te putten. De mees te mensen blijken te denken:.,Als niemand-klaagt, zal wel niemand last van mij hebben". Dat dit een misverstand moet zijn, laten andere gegevens zien. Drie van de vier men sen hebben wel eens last van law aai, voor één op de vier vormt geluidhin der een echt probleem. Drie van de tien mensen is wel eens bij de veroorzaker gaan klagen over lawaai, twee van de tien is zelf wel eens met zo'n klacht geconfron teerd Tweederde van hen vond dat de klager eigenlijk wel gelijk had; maar twee procent verklaren dat ze glashard door zouden gaan in zo'n geval. Kortom: er is over lawaaihin der best te praten en dat kan vaak ook erg zinnig zijn. Want een hele boel mensen die geluid maken, heb ben niet in de gaten dat dat evèn verder op als lawaai wordt ervaren. Opvallend ls een hoge ihate van tolerantie. Negen van de tien onder vraagden is het niet eens met het idee om met harde muziek 's mor gens de buren hun luidruchtige feestje van gisteravond in te pepe ren. Zes van de tien slikken wel wat lawaai, in de wetenschap dat ze het zelf ook wel eens maken. Maar voor veel mensen ls lawaai een echt pro bleem, en daarom moeten we het eens anders proberen. De stichting gaat daar met alle gepaste middelen voor gedragsbeïnvloeding wat aan doen. Laten we zacht zijn voor elkaar. Dit heeft het Instituut voor sociale kommunikatie (ISK) vastgesteld in een ondereoek naar geluidhinder in opdracht van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Het onderzoek begeleidt een uitge breide voorlichtingscampagne, waarvan de Nederlandse stichUng geluidhinder de komende vier maan den de eerste fase over ons uit zal storten, met als centraal thema „La ten we zacht zijn voor elkaar" De Stichting wil daarmee het gat in de lawaaibestrijding opvullen dat door de wetgeving niet kan worden gedekt, vertelde gisteren voorzitter C. A. Vermeulen. Voor zaken als weg verkeer. industrie en vliegtuigen zijn of worden normen vastgesteld die het „georganiseerde" lawaai aan banden kunnen leggen. Maar proble men als de gewoonte van één op de tien Nederlanders om zich wel eens

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9