Groepstraining heeft vooral individuele resultaten o Ruzie met de buren? De tekening van een leze CPN beschuldigt bestuurders NVV-bond Commentaar {aak-Menten Geen wondermiddel om kapot huwelijk te redden Royal Nederland |£g Koddebeiers voor rust en orde Luchtstroom van het Poolgebied eerbied voor de ouderdom fanatiek geen heren dol kleurtje vriendenkring [iDAG 16 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet n juiste uitspraak heeft het Am- lamse gerechtshof gisteren ge in in de zaak-Menten tegen on- anderen Hans Knoop. Juist, Ilfndat het hof twee belangrijke za- m zwaar heeft laten wegen: ten ste dat het niet aangaat iemand misdadiger te betitelen voordat door de rechter voor die misda- is veroordeeld; ten tweede dat blikaties een ongeoorloofde ik op een strafzaak kunnen ;en. :recht ontving het vonnis van de isterdamse rechtbankpresident eerste instantie veel kritiek ik in onze krant van 5 april jl. In t vonnis werd onder meer beslist iemand zo'n slechte reputatie n hebben dat deze niet nog gerin- r kan worden door perspublika- Dat was weinig juridisch ge it, omdat het inhield dat alleen of meer fatsoenlijke mensen, minste mensen zonder razend chte reputatie, bescherming te- - beledigingen aan de wetten inen ontlenen. Het gaat dan ook om Mentens reputatie, maar de kwestie hoe burgers die er- ins van verdacht worden, door de irs en door de justitie moeten Drden behandeld. kt de justitie een verdachte moet Jhandelen als een onschuldige tot- -»t zijn schuld is vastgesteld, is een TÉQ ginsel dat reeds in het Europees Im irdrag tot bescherming van de :hten van de mens van 1950 is 'acI rug te vinden. Maar ook de mo- AEM derne publiciteitsmedia kunnen minstens zoveel „straf" uitdelen als rechters zij het niet via boetes en vrijheidsstraffen maar door publie kelijke declassering en morele de gradatie. Daarom is beslissing van het hof waarin een publiciteitsme dium wordt verboden zich te ver oorloven wat ook rechters niet mo gen, met veel gevoel voor recht tot stand gekomen. Minstens zo belangwekkend als de vorige overweging van het hof, en terecht afzonderlijk vermeld, is de passage over de onoirbare druk op een strafzaak door publiciteitsme dia. Als een publiciteitsmedium zich niet incidenteel bezighoudt met de verdorvenheid van een verdach te, maar er een hele campagne van maakt, is het vrijwel uitgesloten dat dit nalaat invloed te hebben op de rechter, in welke richting dan ook. Onafhankelijkheid en onpartijdig heid van de rechter zijn geen zaken die er vanzelf zijn of die gereali seerd zijn. Het zijn idealen waar naar gestreefd wordt en die in elke strafzaak opnieuw in meer of min dere mate worden verwezenlijkt. Daarvoor zullen niet alleen rechters maar ook de pers in de ruimste zin zich inspanningen moeten getroos ten. DSt is de opdracht die in de beslissing van het hof ligt besloten en die evengoed van toepassing is als het gaat om iemand die van eenvoudige diefstal wordt verdacht, als wanneer het gaat om Menten die van de grootste gruwelijkheden wordt verdacht. door Cisca Dresselhuys NIJMEGEN „Ik ben uit mijn tunnel gekomen, ik heb het gevoel dat ik iemand ben en dat ik gewoon weer alles aan kan. De training is voor mij erg belangrijk geweest, omdat ik mezelf geworden ben, omdat ik m'n man beter begrijpen en waarderen kan, omdat ik weer wil leven en omdat ik de gevoelens van andere weer wil begrijpen." Een beeld uit een relatietraining ADVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat de rechtsbijstandverzekering van Royal Nederland geheel aan uw kant staat verzekering maatschappij nv TTERDAM (ANP) De 27-jari- Dam is gisternacht in een huis Ian de Zoomstraat in Rotterdam "let een ijzeren staaf doodgeslagen. verband met deze zaak heeft de blitie de 26-jarige A. M. en de 25- jarige vrouw R. M. B. gearresteerd. De vrouw heeft enige tijd met het slachtoffer samengeleefd. De beide gearresteerden meldden zich gisternacht om half drie op het politiebureau. Een enthousiaste reactie van een ge trouwde vrouw van middelbare leef tijd, 25 jaar getrouwd, een zeer pro blematisch huwelijk, die samen met haar man een partnertraining heeft gevolgd. Overigens heeft die training niet tot gevolg gehad dat het huwe lijk weer in orde kwam, men is ten slotte gescheiden, maar zowel de man als de vrouw hebben voor zich zelf veel aan de serie trainingsge- sprekken gehad. Dit voorbeeld illustreert de conclu sies van de Nijmeegse sociologe Ger- da de Bruijn, die zij trekt in haar proefschrift „Groeigroepen voor partners" een onderzoek naar het functioneren van relatietrainingen en hun resultaten waarop zij giste ren gepromoveerd is. In dit onderzoelf werden de ontwik kelingsprocessen van negentien pa ren, die een relatietraining mee maakten, vergeleken met die van achttien paren, die op een wachtlijst voor een dergelijke training stonden, maar er nog niet mee bezig waren. De belangrijkste conclusie, die Ger- da de Bruijn trekt op grond van gesprekken met de deelnemers aan de training, zowel tijdens als drie maanden na afloop ervan, komt erop neer dat de training een opbloei van het individu tot gevolg heeft, maar minder tastbare resultaten heeft voor de relatie tussen de man en vrouw. Met name wanneer een echt paar met een volstrekt mislukt hu welijk naar zo'n training gaat om nog iets van de relatie te redden, mag er van dit soort trainingen geen resultaat meer verwacht worden, al thans niet meer voor het herstel van het huwelijk. Wel blijken ook in deze gevallen de individuele partners veel te kunnen hebben aan de training. Niet negatief Een paar andere conclusies: meer dan de helft van de getrainden ver andert niet indrukwekkend, onge veer een kwart verandert wel iets, sterk of zelfs heel sterk in „positieve" richting, veranderingen in negatieve richting door een training zijn zeld zaam; de mensen krijgen meer waar dering voor zichzelf, verwerpen zich zelf minder, voelen zich vaker blij en minder gespannen, zij worden meer tevreden over de manier waarop ze relaties met mensen leggen. Vrou wen worden door de training vaak veel zelfstandiger (wat voor Suzan, een van de ondervraagde vrouwen inhield, dat ze niet meer één lijn met haar man trok tegenover de kinde ren. ook wanneer ze het in wezen eens was met de kinderen), mannen worden door de training vaak ope ner. durven beter hun gevoelens te tonen (voor Anton, een van de ge ïnterviewde mannen betekende dat, dat hij niet meer van allerlei politie ke machinaties gediend was. waar door hij op dit gebied minder ge: waardeerd werd). Gerda de Bruijn heeft op twee gebie den de resultaten van partnertrai ningen bekeken: Ten eerste: wie is er persoonlijk door geholpen en ten tweede: wie vindt dat zijn relatie er beter door geworden is. ning; en bij mensen die tijdens de training het gevoel hadden bij de groep te horen, iets voor anderen te kunnen betekenen, zichzelf te kun nen uiten en bij deze uitingen en bij het uitproberen van nieuw gedrag steun vonden bij de rest van de groep. Een toeneming van de zelf waardering bleek niet samen te han gen met de leeftijd. Eerste training Een grotere waardering voor hun re latie kregen die mensen voor wie de training ook weer de eerste training was; de mensen die nog niet zo lang met elkaar getrouwd waren of sa menwoonden; mensen die relatief een lage waardering van hun relatie hadden, en mensen die al voor de training juist veranderingen wilden aanbrengen in hun relatie. Mensen voor wie de training fungeerde als de laatste strohalm, die hun huwelijk zou moeten redden, zagen die stro halm steevast afbreken. In de groep mensen die een training volgde, deden zich na afloop van die training drie scheidingen voor, in de controlegroep besloten twee echtpa ren tot scheiding. Volgens Gerda de aantal paren heeft geen (thuiswo nende) kinderen. Gerda de Bruijn is dan ook van mening dat de resultaten van dit onderzoek beslist niet zonder meer op iedereen van toepassing zouden zijn, wanneer m«n zich in groten getale in relatietrainingen zou stor ten. ..Ik denk hierbij aan mensen die waarschijnlijk meer geneigd zijn om bij bureaus voor levens- en gezins moeilijkheden aan te kloppen, voor wie meer tevredenheid met de relatie zou voortvloeien uit een verandering bij de partner (als de man bijvoor beeld minder zou drinken of de vrouw geen gat in haar hand zou hebben). Deze mensen zoeken juist een sterker vasthouden aan de be staande rolverdeling, dan dat zij ge baat zouden zijn bij meer soepelheid en openheid in de relatie. De paren die bij de trainingen terecht kwa men, hadden het meestal moeilijk met de stereotiepe rolverdeling bin nen de relatie: zij zochten juist meer openheid, minder langs elkaar heen leven en meer onderlinge communi catie. Van onze soc.- econ. redactie AMSTERDAM „Enige bestuurders, die zich vervreemd heb- Bruijn is er geen reden om aan te ben yan be belangen van arbeiders en de vakbeweging, presente- wordTdoor een training8 ren zich als koddebeiers voor rust en orde aan het sociale front." Geen doorsnee Overigens blijken de paren die aan relatietrainingen deelnemen geen doorsnee van de Nederlandse bevol- Met deze uitval reageert het commu nistische dagblad De Waarheid op het dreigement van de Industrie bond NVV dat "wroetende CPN'ers" Dan blijkt dat een groei van de zelf- uuulo..vo ,c. waardering vooral voorkomt bij king te vormen; ze horen.meestal tot zonder aarzeling uit de bond zullen mensen voor wie de training de eer- de midden en hogere sociaal-econo- ï'or^e" g?e ste training was die ze meemaakten; mische klasse, een relatief hoog aan- ocmo probeert de CPN met behulp bij vrouwen; bij deelnemers die hoge tal van de vrouwen oefent een er- van vluP5[)rift?n,r.n"i.s„te5®®ïïp®g" verwachtingen hadden van de trai- kend beroep uit en een relatief hoog nes en stukken in De Waarheid, be- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. HET WEER Weerrapporten Een knots van een depressie ligt met een druk van 980 millibaar bij Leningrad terwijl bij IJsland een hogedrukcentrum van ruim 1032 millibaar wordt aangetrof-i fen. Logisch dat door deze grote drukverschillen boven Scandi navië en met name langs de kus ten aldaar een stormachtige noordwest tot noordelijke stro ming van koele lucht wordt waargenomen. Een buienfrontje trok gistermiddag in zuidelijke richting over ons land met wind stoten en temperaturen van 14 16 graden. In de meeste Scandinavische landen wordt niet meer dan twaalf graden gemeten overdag. Een randstoring zal in de mor genuren over Denemarken en de Duitse bocht naar het zuidoos ten trekken. De Duitse weer- dienst verwachtte gisteravond hiervan tot in de Duitse bocht Sturmböen tot windkracht 9 a 10. Wellicht dat het Waddenge bied hier een tijdelijk harde tot stormachtige wind tussen noordwest en noord van mee krijgt. Het is waarschijnlijk dat het ho- .gedrukgebied bij IJsland gelij- delijk gaat opdringen naar Noorwegen, hetgeen ook de computerverwachting is voor zondag en maandag met een verwachting van zonnige perio den maar aanhoudend koel. Neerslag van betekenis valt er tot dusver niet in september. Waarnemer Smid te Oostkapel- le noteerde tot gisteravond in deze maand 7 millimeter regen. Op enkele plaatsen staat sep tember tot vandaag op slechts 3 tot 5 millimeter neerslag. De grens van de koele lucht loopt vlak langs of tijdelijk over ons land naar het zuidoosten. Zo meldde Praag gistermiddag 12 graden, Wenen 21 graden. Frankrijk en Spanje blijven van hogedruk profiteren met zonnig en goed nazomerweer. Daaren tegen meldde Moskou om vijf uur gistermiddag slechts 6 gra den met een krachtige noord westen wind. Bij 16 A 18 graden, weinig wind en toch zon kan het de komende septemberdag re delijk en aangenaam zijn. Zo bezien zouden wij toch na van daag van een verbetering mogen gaan spreken terwijl ditzelfde weertype in november al een vorstinval tot gevolg zal hebben. Tenslotte attendeer ik nog even op een diepe depressiekem vrij wel op het midden van de oce aan die niet veel van plaats ver andert. Deze stuwt in de hogere luchtlagen warmere lucht naar IJsland waar het hogedrukcen trum aldaar wordt versterkt en dat kan boer en burger voor de komende dagen wat moed geven. Weerrapporten Vi gitleren 17 uur Amsterdam .De Bilt Declen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Zd. Limburg. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Geneve Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca MUnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zunch Casablanca Is tan boel HOOGWATER, zaterdag 17 septem ber: Vlissingen 5 06-17.22, Harling- vlietsluizen 5.26-17.47, Rotterdam 7.25-19.32, Scheveningen 6.14-18 37, IJmuiden 6.54-19.17, Den Helder 11.25-23.51, Harlingen 1 29-13.24, Delfzijl 3.19-15.30. weer temp. zwaar bew. 16 regenbui 16 regenbul 14 regenbul 14 zwaar bew 18 licht bew. 17 hall bew 16 regenbui 14 zwaar bew 17 zwaar bew. 17 licht bew 12 onbewolkt 26 onbewolkt 24 regenbui 14 onbewolkt 27 zwaar bew 18 licht bew. 21 onbewolkt 22 onbewolkt 21 licht bew 12 hall bew 30 onbewolkt 23 Ucht bew 21 licht bew 29 geheel bew. 25 onbewolkt 26 onbewolkt 19 hall bew 23 regenbui 13 onbewolkt 22 onbewolkt 24 onbewolkt 23 regenbui 10 onbewolkt 21 onbewolkt 20 geheel bew 23 onbewolkt 22 zoldigde vakbondsbestuurders bij de leden in een kwaad daglicht te stellen. Zo zouden vakbondsbestuur ders bij reorganisaties en massa-ont slagen informatie voor hun leden hebben achtergehouden. Volgens de Industriebond NVV zou- „de nieuwe koers" van de CPN sa menhangen met de zware verkie zingsnederlaag van 25 mei. „De Waarheid" schrijft nu dat de Industriebond NVV liegt. „Al voor de verkiezingen gooide WIK (het blad van de industriebond) het Groene- velt-vitriool naar de CPN, omdat onze partij niet van zins is de zege ningen van de koers van Den Uyl- Van Agt te slikken", aldus de Waar heid. Passief Volgens het CPN-blad gaat het om de vraag of de communisten roet in het eten zullen gooien, wanneer de vakbondstop steun zal verlenen aan de bezuinigingspolitiek van een nieuw kabinet Den Uyl. „Wat de vak beweging schade toebrengt zijn niet de initiatieven tot actie van de com munisten en andere vakbondsleden Schade lijdt de vakbeweging door passiviteit en uitlevering van de bond aan de regeringspolitiek", al dus 'De Waarheid'. CPN-leden kunnen zich sinds 1971 aansluiten bij het NW. Tot nu toe gaf dat volgens een woordvoerder van de Industriebond NVV geen pro blemen. "omdat de CPN'ers de vak- bondslijn aardig volgden. Maar sinds de verkiezingen is dat anders, zegt hij. Iedereen kan lid worden van onze bond, ongeacht zijn politieke overtuiging. Zolang men maar niet in strijd met de beginselen en doel stellingen van onze organisatie han delt. En een aantal CPN'ers doet dat de laatste tijd duidelijk wel", aldus de woordvoerder. tot aai 'bour lerikaa 00.15-0 neulcn het in PRO. liv. 4/11 [ollent rstee, jr en vorm grote eluiste loorspe populi ijn vel liv. 1/1 onder redactio van Loes Smit Als je alle soorten dagen optelt waarop werknemers in alle landen ter wereld vrij krijgen om iets te gedenken of te vieren, kom je waar schijnlijk wel tot een vol jaar. Want alle landen hebben zo hun eigen aardigheden op dat gebied. De een viert misschien, om in Nederlandse termen te spreken, alleen maar wa penfeiten uit deze eeuw, de ander zal nog de slag bij Nieuwpoort wil len gedenken. De effectenbeurzen in de grote we reldsteden doen daar meestal aan mee. Vaak moeten ze wel, omdat op bijvoorbeeld christelijke hoogtij dagen en bij grote volksfeesten vrijwel niemand op zijn post is. Maar toch doet het een tikkeltje vreemd aan, dat een hyper-kapita- üstische instelling als een effecten beurs op de „dag van de arbeid" gesloten is. De beurzen doen dat haast allemaal, behalve die van londen. New York en Amsterdam. New York hoort eigenlijk niet in dit rijtje thuis, omdat de Vereniede Staten hun eigen „labour day" ken nen, en die valt gewoon op een andere dag. de eerste maandag in september. 'n Amerika regelen ze de feestda gen toch wat typisch. Zo is ieder een, dus ook het personeel van de Newyorkse beurs, in februari een dagje vrij om de geboortedag van Lincoln (12 februari) of die van Washington (22 februari) te vieren. Of, want ze krijgen maar voor een van de twee feesten vrij, altijd het feest dat op vrijdag of maandag valt, aansluitend aan het weekeind dus. En komt het een jaartje slecht uit (de een kan op zaterdag of zon dag vallen, waardoor de ander een dinsdag of woensdag is), dan wordt Lincolns of Washingtons verjaar dag gewoon voor een keertje ver vroegd of verlaat, zodat de Ameri kanen toch hun vrije maandag of vrijdag krijgen Op nationale feestdagen blijven de effectenbeurzen uiteraard eeslo- ten: in Amerika zullen ze Thanksgi ving Day nooit overslaan, in Enge land is Bank Holiday een vrije dag voor de beurs en in Frankrijk ge beurt er in de effectenhandel op de Quatroze Juillet natuurlijk niets. Brussel en Parijs zijn misschien de enige steden, waar de beurzen nog op 11 november dicht zijn vanwege „wapenstilstandsdag", die herin nert aan de Eerste Wereldoorlog, en op de beurs van Brussel wordt evenmin gewerkt op 21 juli, omdat dan de inhuldiging van België's eerste koning, Leopold de Eerste, herdacht moet worden. „Frivole" effectenbeurzen vind je in Buenos Aires, Düsseldorf en Luxemburg; die sluiten een dag, omdat nie mand het carnaval wil missen. De allermooiste, vrijwel zeker uniek in de wereld, hebben we tot het laatst bewaard: gisteren, 15 september, bleef de effectenbeurs van Tokio gesloten wegens res pect for the aged day De beurs mensen moeten daar dus een soort „dag van de bejaarde" gevierd heb ben, zoals ze ook in maart een dag van de lente en in september een dag van de herfst kennen. Waarom ook de beurs uit „eerbied voor de ouderdom", moet sluiten, is niet direct duidelijk. Misschien dat het personeel voor het merendeel bestaat uit dames en heren op leef tijd die er ook wel eens een dagje tussenuit willen. Dat zou dan met een verklaren waarom de beurs van Tokio ook rondom oud en nieuw altijd een volle week gesloten wordt. Je moet je hobby wel erg fanatiek bedrijven, wil je zelfs voor een ge broken been niet uit de weg gaan. Zo liggen de zaken dan ook voor de Deense arts en parachutespringcr Gerhard Boving: hij brak een been, maar hij kan het niet laten. Des noods springt hij door tot ook zijn andere been breekt, maar dan zal het valscherm toch wel even in de kast moeten. „Toen in 1976 een wettelijke recla mebeperking voor tabakswaren werd voorbereid, kwamen de geza menlijke sigaretten- en shagfabri- kanten in een gentlemen's agree ment overeen, het destijds reeds bestaande reclameverbod voor rookwaren middels radio en tv vrij willig uit te breiden tot reclame op onder meer station. De op dit mo ment zichtbare hoeveelheid recla me voor tabakswaren op stations doet vermoeden dat de eerder ge noemde overeenkomst niet tussen gentlemen gesloten werd." Aldus een stelling van de gisteren in Nijmegen gepromoveerde me vrouw Gerda M. de Bruijn. die ook al niet veel blijkt te verwachten van de maatregelen die ter bevor dering van de verkeersveiligheid getroffen zijn. Haar allerlaatste stelling: „Auto's dienen onder de wapenwet te vallen." De humor is de wereld nog niet uit. De Veronica Omroep Organisatie (VOO) brengt op 28 september een documentaire op het scherm over de Amerikaans-Canadese actie groep Green Place Foundation, die zich verzet tegen de grootscheepse „walvisslachtingen" in onze ocea nen. De leden van deze organisatie zouden zich zelfs met gevaar voor eigen leven tussen harpoenier en walvis begeven om hun protest kracht bij te zetten. Kortom, voor de VOO is dat aanleiding geweest om de ..hopman" van de actie groep. ene Bob Hunter, een week eerder naar ons land te laten ko men voor het geven van een pers conferentie. .in het dolfinarium te Harderwijk. Is dat nou toepasse lijk, of gewoon ongepast0 Dertien jaar geleden kregen slecht horenden voor het eerst een wieltje achterop de hoorn van hun tele foontoestel. Draai Je dat zo ver mo gelijk door, dan krijg Je vijfien deci bel méér geluld uit de telefoon, zodat de prater aan de andere kant van de lijn veel verstaanbaarder tot de slechthorende doordringt. Maar de ellende voor de goedhoren- de huisgenoten is niet te overzien als dat wieltje na het gesprek niet op de normale praatstand terugge draaid wordt; je krijgt een herrie in Je oor dat Je Je een ongeluk schrikt. Het wieltje ziet er overal hetzelfde uit, dus zien of het „in z'n achter uit" of „vooruit" staat gaat niet. Een heel probleem, tot na der tien volle jaren dus een PTT- medewerkster uit Den Helder het ei van Columbus vond Deze Jacque line van Leeuwen bedacht er zoiets simrels op. dat Je Je afvraagt waar om nog nooit eerder iemand op dat idee is gekomen: geef de ene helft van dat wieltje een opvallende kleur, zei ze. dan zie je meteen of de telefoon hard staat of niet Dat kleurtje leverde Jacqueline vier duizend gulden op. de eerste prijs in een wedstrijd vanwege het 25- jarig bestaan van de PTT-ideeen- bus. Bijgelovige lieden zullen er nu toch wel van overtuigd zijn. dat 13 ook wel eens een geluksgetal kan zijn. Voor Jacqueline en haar man is dit dertiende jaar in elk geval wel een geluksjaar geworden en voor de slechthorenden en hun gezinnen toch eigenlijk ook wel. Iedereen is tenminste blij met haar „uitvin ding" en Jacqueline staat dan ook breed lachten afgebeeld in Omega, het blad van de Nederlandse Vere niging voor slechthorenden. Opnieuw een verzoek van een Zuid- Afrikaan die graag met Nederlan ders wil corresponderen Het komt van J. B. Ruiter. Bothaville 113, Vredenburg 7380, Zuid-Afrika Hoe oud hij is schrijft hij niet. wel dat hij bezig is een „wereldwye pen vriendekring" op te bouwen. Met al die penvrienden. Jong of oud. man of vrouw. Jongen of meisje, wil hij corresponderen over alles wat hem en. hoopt hij, ook die anderen inte resseert literatuur, popmuziek, sport, politiek en reizen. Hij leest en schrijft Nederlands. Engels en Afrikaans, keus genoeg dus

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5