Er bestaat ook veel onzichtbaar geweld tussen twee werelden Prof. Bianchi in NCRV-uitzending over de vredesweek 'Prijsverlagingen EDAH is wisseltruc' Regering tegen officiële status van PLO Man verdacht van oplichting van vrouw Frans H. ei VRUDAG 16 SEPTEMBER 1977 RADIO EN TELEVISIE TV-COMM ENTAAR a door Ton Hydra Bar Mitswah of het rijke Joodse leven Slroon vraagt aan de rabbijn: ..Rebbe, waarom mag een pasgetrouwde man volgens de bijbel niet worden opgeroepen voor de oorlog?" Zegt de rabbijn: „Omdat het bij hem thuis al een oorlog is." Met deze Joodse humor probeer lk geen bijdrage te leveren aan de komende vredesweek, noch aan de discussie over dienstweigering. Ik zoek alleen een aanloop naar de bewering dat ook vele reeds langer gehuwde mannen thuis geen stil en gerust leven leiden. Daar hebt u bij voorbeeld Victor Green Zijn vrouw Rita zorgt vrijwel dagelijks voor oorlogstoestanden. Al bij een kleinigheid raakt zij in paniek. Haar zucht tot beredderen en bedisselen schijnt erop gericht te zijn ook de rest van de familie in de zenuwen te storten Wanneer het bij het minste of geringste al een toestand is. kuntu nagaan hoe hoog de golven zondag worden opgestuwd. Rita en Victor staan de vooravond van een belangrijke gebeurtenis in het joodse familieleven. De andere dag zal hun 13-jarige zoon Eliot Bar Mitswah zijn. Dan wordt hij liturgisch als volwassen man tot de religleuse gemeenschap toegelaten. Hij telt dan mee als een van de tien mannen die tenminste bijeen moeten zijn om de gebeden te zeggen Bar Mitswah is een feestelijk gebeuren. Daar ziet het echter niet naar uit in een groot deel van de gelijknamige tv-fiulm die Jack Rosenthal heeft gemaakt voor de BBC. Er is alle aanleiding om voor deze verrukkelijke schets van Joods leven zondag thuis te blijven. Ik ben er zeker van dat u daarna de NCRV dankbaar zult zijn voor deze toelevering van humor, ironie, zelfspot en oude wijsheden. Jack Rosenthal is geboren in Cheetham Hill de "Jordaan" van Manchester. Hij kent dus zijn pappenheimers, maar hij weet ook hoe je een sprankelende dialoog moet schrijven om die figuren in een televisiespel tot leven te brengen. Rosenthal leverde een paar honderd scenario's voor de succesvolle serie Coronation Street. Misschien herkent u daarvan iets. Maar Bar Mitswah heeft veel meer in huis. De tintelende dialogen drijven als het ware op de eeuwenoude kurken van het Joodse volksbestaan. Vader en moeder Green grijpen er weieens naast. Rosenthal zet hun dan te kijk door de ogen en gedachten van Eliot. Om Bar Mitswah, dat is „zoon van de opdracht" te kunnen worden, dient de Jongen aan enige ceremoniële voorwaarden te voldoen. Hij zal in de synagoge bepaalde fragmenten uit de Thora moeten opzeggen en hij heeft zich ook te prepareren op een toespraak bij het feestmaal. Tijdens zijn moeizame voorbereidingen op het godsdienstig ritueel gaat het Eliot hoe langer hoe meer hinderen dat zijn familie zich alleen sores maken over grof stoffelijke zaken. Het groeiend onbehagen van de jongen wordt door Jeremy Steyn loepzuiver gespeeld. Als de prachtige scene in de synagoge naar het hoogtepunt gaat, neemt Eliot de benen. Zijn zuster Lesly vindt hem in een speeltuin en stort alle gekrenkte familietrots over hem uit. Eliot echter wordt op zijn eigen manier volwassen: hij gaat op zijn hoofd staan en reciteert de verplichte tekst. Thuisgekomen wordt hij met verwijten overladen. Zo kan je geen Bar Mitswah zijn: de rabbijn beslist anders: het doet er niet toe waar je "tempel" staat. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Uit vijf documentaires onder de gezamenlijke noemer „Vrede! Met alle geweld?" bestaat het aandeel van NCRV-radio aan de vredesweek. „Help de kernwapens de wereld uit" is het thema van de vredesweek 1977. Toch wilde prof. dr. H. Bianchi. hoofd van het criminologisch instituut aan de VU, zich in de eerste uitzending, gisteravond, niet beperken tot kernbewa pening alleen. HIJ zei ondermeer. „Ik vind het jam mer als bij een vredesweek overwe gend over kernbewapening gespro ken gaat worden en dat andere vor men van geweld, het niet zichtbare geweld, onderbelicht zouden wor den. Ik zou graag een pleidooi willen voeren om erop te wijzen dat de gewelds-ketens in onze samenleving samenhangen. Je kunt niet het ge weld van de kernbewapening geïso leerd bestrijden zolang je geen oog hebt voor alle geweld in de samenle ving. in welke structurele vorm dan ook." Psychisch geweld Als soorten van geweld noemde prof. Bianchi het zichtbare of fysieke ge weld. waarover de mensen zich het meeste opwinden. Maar er is veel geweld dat helemaal niet zo zicht baar is. waarover Je moet gaan na denken om het te zien. Bij de opvoe ding of bij het met elkaar omgaan kan er psychologisch geweld zijn. Een vader kan zeer gewelddadig te gen zijn kind zijn zonder dat hij het kind aan de oren trekt. Over fysiek geweld schrijven de kranten. Dat is herkenbaar in tegenstelling tot psy chisch geweld dat niet zichtbaar is. maar dat de ander niet als mondig herkent of een dialoog breekt. Psy chisch geweld komt ontzettend veel voor. De belangstelling die er is voor het Konsumenten Kontakt: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De nieuwe 250 prijs verlagingen van kruidenier EDAH zijn grotendeels gebaseerd op een wisseltruc. Op een aantal produkten verlaagt EDAH de prijs om op ande re produkten een prijsverhoging door te voeren. Dit staat in Koopkracht, maand blad van Konsumentenkontakt. Deze consumentenorganisatie heeft over de EDAH-advertenties inmid dels een klacht ingediend bij de re clame-codecommissie. Een onderzoek van Konsumenten kontakt heeft uitgewezen, dat EDAH met name vleeswaren een stuk duurder heeft gemaakt dan an dere slagers en winkeliers. /ul horizontaai in: 1 zilt vocht, 2. schoeisel. 3 verhaal. 4 vlaskam. 5 onderricht. 6. mede klinker. 7 medeklinker. 8. insekten- eter. 9 gil, 10 verzekeringsbrief, 11. kleur, 12. zuidvrucht. Bij de juiste oplossing leest men verticaal 13. de naam van een eetba re paddestoel. Oplossing vorige puzzel Hor 1 priem. 4. palet. 8 Ee. 10 ga 12 pos. 15 Erika. 17 Peter. 19 las. 20 tra. 22 set. 23 riant. 24 keg. 26 Eli. 27 Ada, 29 alaan. 30. enten. 31. UI. 33. el. 37 me. 38 tabel. 39 staal Vert. 1 pekel, 2. re. 3. es, 5. ar, 6. eg. 7. taart. 9 do, 11. eis. 12 patiënt. 13. spaniel. 14 ets. 16. ratel. 18 Eerde. 21 ral. 24 karet. 25 gal. 27 Ate, 32. ik. 34. la. 35 de. 36 Ot. 37 ma 1 U 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 geweld dat de televisie toont verge lijkt prof. Bianchi met de houding van het publiek in het antieke Rome. „De Romeinse overheid deed niets anders dan de rechtsorde handha ven door de christenen voor de leeu wen te gooien. Dat was gewoonte en het publiek zag het graag. De meeste mensen worden echter kwaad als je met dit soort vergelijkingen aan komt. Ze willen graag horen dat we tegenwoordig beter zijn dan vroeger. Maar een beetje studie van de ge schiedenis leert Je wel beter." Prof. Bianchi noemt ook het begrip gewelddadige terminologie, bijvoor beeld wanneer wordt gesproken over de handhaving van ons christelijk gezin. „Terwijl iedereen weert dat het gezin zoals wij dat nu kennen een nieuw verschijnsel is dat pas ander halve eeuw of twee eeuwen bestaat. Daarvoor kende men de groot-fami lie, stamverbanden of communes." Daarom is er sprake van een structu reel gewelddadige opmerking omdat zo mensen in de hoek van minderhe den worden gedrukt omdat ze niet getrouwd zijn, alsof dat wat minder christelijk zou zijn. Bedreigd bestaan De tweede radiodocumentaire, die volgende week donderdagavond ne gen uur op Hilversum I wordt uitge vonden geeft indrukken van het Vre- 'desfeest dat zaterdag in Den Bosch wordt gehouden. „Bedreigd be staan" is het thema van de derde uitzending, donderdag 29 septem ber. Een voorbeeld is de beïnvloe ding van ons leefmilieu zoals dat bij de Lauwerszee het geval is, waar de grootste militaire oefenterreinen van Nederland moeten komen, zo dat goede boerengronden worden overgenomen en vissers worden be perkt bij het in- en uitvaren. In deze derde uitzending gesprekken met generaal-majoor M. H. von Meyen- feldt van de KMA te Breda en met Hans de Boer. CDA-Kamerlid. In de vierde uitzending op donderdag 6 oktober gaat het erom hoe de mensen over geweld worden geïnfor meerd. René Eybersen, hoofd van Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse re gering is er tegen dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO volledi ge officiële status in de Verenigde Naties krijgt. Nederland is er tegen dat vertegenwoordigers van de PLO het woord zullen voeren in de alge mene vergadering van de VN en zeker in het algemene debat waar mee volgende week in New York de algemene vergadering van de VN haar 32ste zitting begint. Staatssecretaris Kooijmans (buiten landse zaken) heeft dit gisteren in Den Haag aan de vooravond van zijn vertrek naar New York meege deeld Hij geageerde daarmee op Prof. dr H. Bianchi Hier en Nu-televisie spreekt over de rol van de media als beïnvloeder. De vijfde uitzending wordt gemaakt in samenwerking met de Nederlandse Christen Vrouwen Bond. die een jaar lang studie heeft gemaakt van het onderwerp vrede. Andere programma's waarin aan dacht wordt besteed aan de vredes week zijn zondagmorgen de thema uitzending „Gewapende Vrede" van delKON-radiorubriek „De andere wereld van zondagmorgen", zondag middag de KRO-radiorubriek Kruispunt en zondagavond het NCRV-tv-programma „De Vredes week". waarin de discussie mee is te maken van de kerkeraad van de gereformeerde kerk in Ermelo. Samensteller van de serie NCRV- radiodocumentaires is Gerrit van Dongen van de afdeling Bij de Tijd. De hele radioserie zal na afloop op geluidsbanden en cassettes ver krijgbaar zijn voor gebruik in ge spreksgroepen en vormingswerk. Tevens wordt een literatuurlijst en een lijst met discussievragen sa mengesteld. MAASTRICHT (ANP) De politie in Maastricht heeft een man aange houden die ervan wordt verdacht de echtgenote van Frans H. uit Kerk- rade voor tienduizend gulden te hebben opgelicht. H. is tot een ge vangenisstraf van achttien jaar ver oordeeld wegens moord op bejaarde patiënten van een kliniek in Kerk- rade. De echtenote van H. werd op 19 augustus benaderd door een man die zich uitgaf voor een lid van de Hoge Raad. Hij wist haar wijs te maken dat hij in staat was haar man binnen anderhalf uur uit de gevan genis te krijgen. Zij moest dan wel tienduizend gulden betalen. Samen met het „lid van de Hoge Raad" vertrok de vrouw in haar auto naar Maastricht, waar zij in een café moest wachten tot de man met Frans H. zou terugkeren. De auto is inmiddels teruggevonden, van het geld is nog niets teruggevonden. geruchten dat de PLO haar status in de VN wil verbeteren en uiteindelijk als volwaardig lid van de volkeren organisatie erkend wil worden. In het verleden heeft de PLO wel in de algemene vergadering gesproken, niet in het algemene openingsdebat maar bij de afzonderlijke agenda punten. Nederland vindt dat alleen erkende staten volwaardig lid van de VN kunnen worden. 129: Dnjepr Mopsnasovitch knalde meteen de hele inhoud van zijn boordwapens naar buiten. Fel ratel den de schoten, maar de smid was al véél te ver weg. De heksenbezem trok een paar grote kringen en Dnjepr kon hem onmogelijk raken. De bezem was namelijk véél sneller en daar mag men misschien wel uit concluderen, dat bezems tóch nutti ger zijn dan straaljagers. Misschien heeft de luchtmacht nog iets aan dat idéetje En nu begon de vliegende bezem langzaam maar ze ker vaart te verliezen, en ook te dalen. „Gelukkigmompelde smidje Verholen. „We schijnen in Humbuksk aangekomen te zijn. EindelijkDe heksenbezem had zich ook weer in de goede stand gewenteld en Humbuksk lag keurig onder hem zoals het hoorde. Doelbe wust koos de bezem een landings plaats en weldra stond de smid mid denin een groot gebouw. Maar het was wel een raar gebouw, want het grootste deel bestond uit l| linnen, gips en waterverf. me-nou!" mompelde de smiq je ooit zo zout gegeten? Uit q leek het heel wat. maar van d af gezien, is het net een tonei Linnen, latten en gips! Nou jM heb wel eens méér horen v™ dat alles in Barreberië isJuist op dót rj kwam een officier in wit u door de gang lopen. Verbaas] de man: „Een stréét-veger!? 1 DIE hier nou willen?" Radio vandaag HILVERSUM I (298 m en FM-k«ulenl KRO 07 00 Nieuw* 07 02 Hel levende wiK>rd 07 08 <S) Lichte mu/iek <07 30 Nieuws) 08 30 Nieuws 08 36 Gymnastiek voor de huisvrouw 08 45 (S) Lichte muziek >10 30 Nieuwst 1100 <S) Grondstewardes sen. gisteren en vandaag gesprek 12 00 (Sl Lichte mu/iek <12 26 Mededelingen 12 30 Nieuwst 14 00 <S> Lichte mu/ick (15 30 NieuwM 16 00 iSi Spreekuur 17 00 (S) De hulsgeklutsie kinderwinkel 17 30 Nieuws 17:32 <Sl Echo 18 19 PP Uit/rnding van de PSP 18 30 Nieuws 18 41 Marktberichten 18 44 (S» Filmklüpper 10 3O(S) Edwin, pra len en ringen 20 00 (Sl In antwoord op uw schrijven 21 00 (S) Var. Dijk Sehoondcr- walt b v 21 15 (Sl Dr Grol en de inlcrnalio- nak- lol 21 45 (Si Ja/7 298 22 25 Overwe ging 22 30 Nieuws 22 40 (S) Goal. sportpro gramma 2355-2400 Nieuws HILVERSUM II <482 m en FM-kanaleni NCRV 07 00 Nieuw, 07 11 Ochtendgym n..,iiek 07 20 Vandaag vrijdag 08 00 Nieuws 08 11 Hier rn nu 08 30 Op de man jf evangelisch enmmenla.it 08 35TeDcum Laudamu, gewijde muriek NOS 09 00 Aanranding en verkrachting documentaire 2i 09 35 Waterstanden 09 40 Schoolradio In ml Wat heeft dat kjnd' pedagogi,ehe rubriek. 10.15 Duidelijke taal 10 30 NOS- Jar/portret 1100 Nieuws 11.03 Meer over minder. 12.30 Toerismo: toeristische infor matie 12 49 OVERHEIDSVOORLICH TING Uitzending voor de landbouw 13 00 Nieuws NCRV 13 11 Hier en nu NOS 13 30 Vonken onder de as programma over Nederlandse volksverhalen en volksgebrui ken 13 45 Onder de Groene Linde: oude liedjes en balladen 14 00 Aspecten van de kamermuziek 15 00 Zoeklicht op Neder land regionaal programma 1630 Kijk op buitenland Oost- en West-Europa VPRO I» 00 Welingelichte kringen debatprogram ma 17 45 SYMBIOSE Hel landelijk Ener gie Komitec 17.55 Mededelingen 18 00 Nieuws 18 11 Embargo NOS 20 00 Nieuws. 2005 (S> Europees concertpodium klassie ke en moderne muziek (20.47-21.12 Een kleintje cultuur) 22 15 Tussen Mythe en Masker informatief programma 23 00 (Sl Met het oog op morgen met om 23 05 Actua- lilcitenoverucht. 23 10 De krant van mor gen en om 23 20 Den Haag Vandaag. 23 55- 24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) EO 7 02 <Si Gospelsound 8 03 (S) Muziek en informatie 9 03 (S) Verzuvkplatenprogram- ma voor zieken 1003 (Si Te elfder ure. TROS 11 03 (Si Gerard de Vries draait op verz<x-k 12 03 (Sl Nederlandstalige Top tien. NCRV 13 30 (Si Pop-contact en de n.itmn.ile tip-30 15 30 (Sl Elpee-pop NOS IC 03 (S) Nationale Hitparade 18 03 De va- kalurebank 18 10 (Sl NOS-maal VOO 19 00 (S) De Nederlandse lop-40 VPRO 20 02 (Si VPRO-vrijdag-op-dric. 23 02 (S) Amigos de Musica AVRO 1.02 (S) Radio Pandora 2.02-7.00 (S) n Nachtje AVRO HILVERSUM IV (FM-kanalen NOS 7 00 Nieuws 7 02 (S) Vroeg klassiek. Nieuwe grammofoonplaten. 9 00 Nieuws 9 02 (S) Stof van eeuwen. 10 00 (S) Vocalise De Heilige Ludmilla. oratorium van Dworzjak 12 00 (S) Van het Nederlands concertpodi um Bas en piano klassieke liederen EO: 13 00 (S) Klankspiegel. Concertgebeuren uit heden en verleden 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Klankbord 14.20 (S) Nederlandse orgelcom ponisten en hun orgels. 14.45 (S) Woord der Waarheid VPRO 15 00-17 00 (Sl Muztek-op- vier, van en over Mathijs Vermeulen. IV vandaag NEDERLANDl 11.30 NOS/NOT: Schooltelevisie 18.45 NOS: Oe Fabeliieskrant 18 55 Journaal 10.05 VARA: Sherpa s. Sahibs. Godenzetels Documentaire 19 50 JanRocMord Pohnesene 20.40 Hu>zen ai de stad Documentaire 21 35 Journaal 21.50 Aff« speelfilm 23 40 NOS: Journaal NEDERLANDU 15.45 NOS: De Fabedjeskranl 15.55 Journaat 19.04 TROS: Konmg Bolo 19.29 Hunter s Goud. tv-serie 20.00 Journaal 20.25 De verpleegsters, tv-sene 21.15 AkluaTV 21.55 Bonjour Dave Bonjour Paris Muzikale show 22.30 Koning en Keizer TV-sene 23 20 NOS. Journaal 23.25 Sport eilra - 89 - Haar opmerkingen maakten hem kregel en hij wilde opstaan, maar ineens pakte zij zijn hand en toen voelde hij zich veel opgewekter dan sinds lange tijd het geval was ge weest. Hij begreep er niets van; hij kon haar niet eens goed zien en hij bedacht zich, dat zij boverl de dertig moest zijn en dat zij al meer dan tien jaar weduwe was. Haar handdruk gaf hem een gevoel van veiligheid en hij zei: „Wat is er toch in vredes-. naam mis met ons? Waarom kunnen' wij niet jong zijn en ons als jonge mensen gedragen, zoals al die an deren?" „Ik ben niet meer zo jong." zei ze vlak, „maar in jouw geval is het denk ik erfelijk en die brieven van Ikey zullen er iets mee te maken hebben". „Herinner jij je mijn moeder?" „Nee. niet echt. maar iedereen in het dal wist alles van haar. Ik was een jaar of zeven, toen haar naam gere geld in de kranten kwam. Maar zij heeft veel voor me betekerjd, omdat zij in zekere zin het ijs heeft gebro ken voor Keith." „Hoe dan?" „Zij waren de enige twee rebellen in het dal en dat hebben zij geweten." Nu begreep hij haar houding; zij was .niet zozeer verbitterd door Keith' vroege dood als wel door de houding die het dal tegenover hem had aan genomen. „Keith is al twaalf jaar dood." zei hij, „wat heb jij al die tijd gedaan?" „Van allerlei behalve hertrouwen." „Je praat helemaal niet meer als een meisje uit het dal." „Wat dacht je nu? Ik ben al in 1914 naar het noorden gegaan. Zij spraken even over de muziek, die nu uit het huis klonk. Toen zei hij: „Maar je hebt me nog niet verteld, wat je allemaal hebt gedaan." Zij aarzelde even: „Het ergste van de oorlog was niet het bloedvergie ten. maar het verlies aan intellect. Keith was zeer intelligent; hij had inzicht. Na zijn dood vond ik dat ik moest proberen althans een deel van dit verlies goed te maken. Ik ben economie gaan studeren in Leeds". De Boekerij Baarr Het verbaasde hem niet: „Je bent weer gaan studeren?" „Avondlessen tot de propedeuse en daarna heb ik een beurs gekregen." „En toen?" „Toen stuitte ik op de barrières, waartegen 'je moeder haar leven lang heeft gevochten. Als vrouw pro beren zij je nog altijd te weren. Zij zeggen, dat alle banen open staan voor vrouwen, maar in de praktijk komt daarvan niets terecfc van alles geprobeerd.' „Wat doe je nu?" „Ik heb de leiding van eer arbeiders-clubs en werk halvl als secretaresse van een parit lid. De clubs boeien me; hej mentslid niet in het minst," „Is het een Labour man?" „Op het ogenblik, maar hij voor zorgen, dat hij gauw baantje krijgt en dan laati bour in de steek." Hij wilde haar nog zoveel maar op dat ogenblik zweeg1 ziek en hoorde hij. hoe Steptj riep. „Ik moet naa even mee om „Nee, dank voor, wil jij tegen I zij nu naar huis moest?" „Kunnen wij elkaar nog eert ken voor ik terug ga naar deS word misschien hoofdredaeti een nieuw blad, maar er stl niets vast." Wordt v Speciaal vandaag De VARA opent de uitzen ding met een documentaire over Sherpa's, sahibs en godenzetels in het Himalayagebergte. Ned. 1/19.04 9 In deel twee over „anders wonen" wordt dieper ingegaan op stadsvernieuwing. Ned. 1/20.40 Onderwerpen in Aktua zijn: Een interview over de dalende Nederlandse export, de autoten toonstelling te Frankfurt, de il legale verkoop van honden en de kabinetsformatie. Ned. 2/21.15 In zijn documentaire Brot her, can you spare a dime? uit 1974 laat Philippe Mora zien hoe de economische crisis tot aai overval op Pearl Harbour weerspiegelde in Amerikaa filmprodukties. Duitsl. 2/00.15-8 Over Mathijs Vermeulci zijn composities gaat het in ziek-op-Vier van de VPRO. Hiv. 4/1 Jacques van Kollenb praat met Gerard Heystee, vinciaal toneeladviseur en cent dramatische vorm Heystee speelde bij de grote zeischappen, was te beluist< in een paar duizend hoorspc en werd al in 1953 een popul televisiefiguur door zijn vel king van „Liang". Hiv j/j or Als waai ter gede schij alle aard viert terrr penf zal r len De e reld: mee bijvi dage vrijv Maa vree listij beui gesli haaj Lom New rtjtji

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4