'Coalitie-Nordli wint alsnog verkiezingen Colombianen staken Politiek Vorster heeft geen kans van slagen Amerikaanse oproep verdeelt Palestijnen 'Europa pleit voor minister van Zaïre Twijfels bij dood van zwarte leider ]haos rond Noorse stembusuitslag Teng zegt geen premier van China te willen worden Zuid-Afrika in beroering Nkomo en Moegabe komen met nieuw plan voor Rhodesië .Situatie in Zuid-Afrika wordt met de dag grimmiger XJNDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet p BEIROET (AP, Reuter, UPI) De Amerikaanse oproep voor een Palestijnse afvaardiging naar het Arablsch-Israëlische vredesoverleg dat deze herfst in Genève zou moeten begin nen, heeft tot ernstige ver deeldheid geleld in de Pales tijnse gelederen. Zowel de pro-Syrlsche Palestijnen i van de Saika-beweging als het zoge- CaP OSLO (Reuter, UPI, AP) De Noren, die afgelopen zondag en maandag ter stembus togen weten- «Wi?riu^Izi?SiS?èndebobDVer^u- iviilmu nauwelijks meer hoe ze het hebben Bij de hertelling van de stemmen van de ver naar het "„raait Van jassar Arafat die deze J noorden gelegen provincie Nordland blijken de links-socialisten toch nog een zetel gewonnen te nebben, waardoor de sociaal-democratische regering van premier Odvar Nordli toch nog met een agen Jneerderheid van één zetel in het zadel kan blijven, tatie i land, waaruit bleek dat de Conserva tieven een zetel prijs moesten geven aan de links-socialisten, en premier Nordli op rozen zat. klass De Arbeiderspartij behaalde zelf 76 h ran de 155 zetels in het Noorse parle- ment (Stortinget) en zijn links-socia- listische coalitiepartner heeft er nu zal in dus twee. Te zamen een meerderheid zijn, van net een zetel, Di Noorse premier kan er nu op rekenen dat zijn regering niet hoeft ïigen met rige we Dit b< idijk klacht en is gisteren zelfs uit doordat iedereen voor het laatste nieuws naar de hoofdstad begon te bellen. Chaos Nordli zelf wist gisteren niet hoe hij de situatie moest karakteriseren. Hij t#f te treden, iets wat enkele dagen zei dat hij net bezig was te wennen jijn w jeleden nog niet zeker was. Toen gaf u-:J— J-* J te betdde uitslag aan dat de links-socialis- ]ten slechts een zetel zouden behou den en het burgerlijke blok, een com- an einbinatie van Conservatieven (Hpyre) laken rechts. Centrum-partij en Christelij- ie nu ke Volkspartij over 76 zetels zouden gèrs vsikunnen beschikken. De Liberale iaties i Venstre-partij zat met twee zetels op 'gen z}de wip en het burgerlijke blok eiste zodat het treden van Nordli. Deze wei- t wei «erde en zei de eerste parlementszit- t hij v dng op 1 oktober te zullen afwachten art om te zien of er een meerderheid in spe] het nieuwe parlement te vinden zou ze h zijn die vond dat hij moest heen- ach £aan- Het was namelijk nog niet wor< geheel zeker of de Liberalen wel be- reid waren Nordli te laten vallen. 'orden Gisterochtend kwam daar zekerheid over 1060 de leider van de Venstre- aan partij aankondigde toch een burger- ,aeen< tiike regeringscoalitie te zullen steu- defini nen- Daarna kwam het bericht van de hertelling der stemmen in Nord- aan het idee dat hij waarnemend premier zou worden. Overigens is het nog mogelijk dat men in Nordland zal eisen dat de stemmen nogmaals geteld worden. Gezien de chaos, al dus de ambtenaren, kan het wel tot de volgende week duren voor een eind gekomen is aan alle onzeker heid. Bij de hertelling in Nordland, zo werd gemeld, was gebleken dat 50 op de links-socialisten uitgebrachte stemmen in eerste instantie foutief bij de sociaal-democratische kiesbll- jetten waren meegeturfd. Aan het bericht uit Nordland werden extra nieuwuitzendingen gewijd. Momenteel heerst er in Noorwegen een lichte chaos. Als u mij toestaat. Politieke commentatoren, die na tuurlijk net omstandig hadden uit gelegd waarom het voor hen duide lijk was dat premier Nordli het veld moest ruimen zitten met de handen in het haar. De telefoonverbindingen tussen Oslo en het platteland vielen BRUSSEL (UPI, ANP, AP) De Europese Gemeenschap en de Belgische regering proberen gratie te verkrijgen voor de ter dood v&L)veroordeelde minister van buitenlandse zaken van de Afrikaanse is orgi staat Zaire, Ngoeza Karl i Bond. w D Ngoeza Karl i Bond werd op 13 au- ka gustus door pr esident Moboetoe uit tie en zijn functie gezet en beschuldigd van afdel hoogverraad. Afgelopen dinsdag ie van werd hij door het Zaïrese hof voor eerf «taatsveiligheid schuldig bevonden uurri de ter dood veroordeeld. De Belgi- groep s«he regering, die dit half jaar tevens 1 het voorzitterschap van de Europese zijde ^aan bedra krij PEKING (AFP) De Chinese vice- premier Teng Hsiao-ping koestert Deze] Seen hoop premier te worden van de naars) Volksrepubliek, zo heeft Teng al- erenla thans zelf meegedeeld aan een Ja- c panse delegatie. Teng gaat hiermee in tegen speculaties als zou hij bij het komende Volkscongres tot rege ringsleider worden benoemd. „Hoe wel er mensen zijn in de partij die menen dat ik premier zou moeten worden, hoop ik hetzelf-niet te wor den want ik wil vice-premier blij ven." Momenteel is partijvoorzitter Hoea Kwo-feng ook premier van China. Teng zei nog tegen dezelfde delegatie dat het verdrag van vriendschap, bondgenootschap en wederzijdse hulp tussen China en de Sowjet-Unie. nu wezenlijk heeft op-, gehouden te bestaan. De Sowjet- Unie iss dit nog niet meegedeeld, „maar het verdrag is uit zichzelf een wisse dood gestorven," aldus Teng. /an weer presti rtgebi age rordei aag. sporl »n H: in te st; van in 1! i sugj tot indiei >ortpi 4, Premier Nordli zei gisteren tot slot maar af te wachten tot de volledige uitslag op 1 oktober aan het parle ment zal worden overhandigd. „Tot zolang gaat mijn regering gewoon door zoals we dat gewend waren," aldus Nordli. week de Amerikaanse oproep ver welkomde als een positieve stap. Zoehalr Mochsen, leider van de Sai ka-beweging, noemde de Ameri kaanse verklaring bedrieglijk. Moch sen: „De Sowjet-Unie heeft ons bei den, Arafat en mijzelf, onlangs in Moskou gewaarschuwd geen ver trouwen te hebben in Amerikaanse beloften en onze houding ten opzich te van de resolutie 242 van de Veilig heidsraad (waarin het bestaansrecht van Israël impliciet erkend wordt) niet te veranderen. De Sowjet-Unie is nog steeds de beste vriend en bondgenoot van de Palestijnse revo lutie". Val De Saika-beweging, die pro-Syrisch is en lange tijd beschouwd werd als een meer gematigde Palestijnse be weging, is onlangs omgezwaaid naar een radicaal anti-Amerikaans stand punt. Daardoor is de Saika dichter in de buurt gekomen van het Volks front voor de bevrijding van Palesti na, dat het afwijzingsfront aanvoert. De leider van het Volksfront, George Habasj is een tegenstander van de Syrische politiek en leunt meer te gen Irak aan. Habasj heeft de Ameri kaanse uitlating over Palestijnse deelname aan het Geneefse overleg genoemd om de Palestrijnen in de val te laten lopen om Israël te erken nen. Een andere woordvoerder van het Volksfront deelde mee dat de aanvallen op Israël zullen worden voortgezet. Ook Egypte heeft de Amerikaanse aandrang op de aanwezigheid van de Palestijnen bij de besprekingen over vrede in het Midden-Oosten gisteren positief genoemd. Ondanks het feit dat de Amerikaanse verklaring de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO niet met name noemt prees het Egyptische semi-officiële dagblad de Amerikaanse president Carter „voor het uitspreken van de eerste juiste letter van een rechtvaardige en duurzame vrede". De Israëlische minister van buiten landse zaken Mosje Dajan vertrekt waarschijnlijk vandaag naar de Ver enigde Staten voor besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance. De Israëlische minister heeft een ontwerp voor een vredes plan op zak. Dit ontwerp voorziet in directe besprekingen tussen Israël en de Arabische buren over het ver loop van de onderlinge grenzen. De Amerikaanse minister zal behalve met Mosje Dajan de komende week ook met Arabische ministers van buitenlandse zaken spreken Libanon De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft gisteren een bezoek aan het zuiden van Libanon gebracht om zijn manschappen, die daar zij aan zij met linkse moslims tegen de door Israël gesteunde christenen vechten, wat op te montyeren. Aanleiding voor Arafats bezoek was het einde van de Ramadan, de Islamitische vastenmaand. Het slot van deze maand pleegt met festiviteiten ge paard te gaan. Israëlische vliegtui gen voerden gisteren bombardemen ten uit in het zuiden van Libanon, zo werd in Beiroet meegedeeld. Volgens berichten van Palestijnse kant zou den bij de gevechten die gisteren plaats vonden twaalf gewonden zijn gevallen. Gemeenschap bekleedt, onderneemt stappen bij de Zaïrese regering om gedaan te krijgen dat Moboetoe zijn 39-jarige ex-minister, die wel als zijn opvolger gedoodverfd werd, om hu manitaire redenen vrijlaat. Ngoeza is ter dood verdoordeeld om dat hij zou hebben geweten van de invasie die in de provincie Sjaba heeft plaats gevonden. Ngoeza zou dit echter hebben verzwegen. De Belgische advocaat Jules Wolf, die naar Zaïre is geweest om de minister te verdedigen, werd niet toegelaten. Hij heeft verklaard over materiaal te beschikken waaruit blijkt dat de mi nister onschuldig is. Ook een ploeg van de Belgische televisie, die afgelo pen zaterdag het proces tegen Ngoe za wilde bijwonen, werd het land uitgezet. De Zaïrese regering heeft al een nota gestuurd aan de Belgische regering over deze uitwijzing. Op deze verturving vanuit Zaïre heeft de Belgische regering laten weten dat er in België algehele persvrijheid heerst en vrijheid van meningsuiting voor alle burgers, zodat er aan de uitspraken van de advocaat en de televisie niets te doen valt. MEXICO STAD (UPI, AP) - De hoofdstad van Mexico en twee ande re steden zijn gisteren opgeschrikt door meer dan twintig bomaansla gen. Bij de bomontploffingen wer den twee agenten zwaar gewond en werden maar liefst twaalf politieau to's vernield. De aanslagen richtten zich vooral op regeringskantoren, banken en politiebureaus. JOHANNESBURG. LONDEN (Reuter, UPI, AP) Verschillen de organisaties in Zuid-Afrika hebben gisteren vraagtekens geplaatst achter het „natuurlijke" van de dood van de zwarte Zuidafrikaanse leider Steve Biko, die volgens de politie in Pretoria maandag in een ziekenhuis kwam te overlijden aan de gevolgen van een hongerstaking. Voor de eerste maal bekijkt een generaal uit de Sowjet-Unie soldaten van het Westduitse leger van dichtbij. Oost en West hebben enige tijd geleden de afspraak gemaakt waarnemers uit andere landen uit te nodigen bij manoeuvres van de eigen troepen. Gisteren bekeken de Amerikaanse overste Jack Callaway en de Russische generaal-majoor Alexander Kyrkow de Westduitse militaire activiteiten bij Kassei. Ze leken wat sceptisch. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM In de Zuidamerikaanse staat Colombia is gisteren een algemene staking van vierentwintig uur uitgebroken. De staking wordt georganiseerd door het overkoepelend orgaan stoffeüjk overschot over ongeveer van de vier grote vakcentrales en is gericht tegen de hoge kosten van levensonderhoud. Het Initiatief tot de staking werd genomen door de bij de Latijnse Arbeiderscentrale CLAT aangeslo ten CGT en de communistische vak bond CSTC. Dit maal hebben echter ook de twee meer regeringsgezinde vakcentrales UTC en CTC zich bij de stakingsoproep aangesloten. De grootste van deze twee is de UTC, die traditioneel met de Conservatieve Partij verbonden was. Deze bond heeft een half miljoen leden. De met de Liberale Partij verbonden CTC heeft 100.000 leden. Aangezien deze twee bonden de laatste jaren zich steeds achter de regering opstelden, hebben zij nogal wat van hun aan hang verloren. In juni van dit jaar toen de CGT en de communistische CSTC ook een stakingsoproep deden probeerde de regering de arbeidersbeweging te verdelen. Zij nodigde de regeringsge zinde bonden uit voor overleg. Dit gesprek heeft echter geen enkel re sultaat opgeleverd, waarna die beide bonden toen alsnog besloten zich achter de stakingsoproep te scharen. Verharding De verharding van de positie van de vakbeweging kan verklaard worden uit de mislukte dialoog met de rege ring, maar evenzeer uit de toenemen de onderdrukking door de Colombi aanse autoriteiten van vakbonden en vakbondsleden. De gezamenlijke vakbeweging heeft zich achter een aantal gemeenschap pelijke eisen gesteld die de inzet vormen voor deze staking: Verhoging van salarissen en lonen met 50 procent, aangezien de kos ten van levensonderhoud vorig jaar met 56 procent en dit jaar al met 41 percent stegen. De lonen zijn hierbij ver achter gebleven. Bevriezing van de prijzen van de eerste levensbehoeften en van openbaar vervoer. Opheffing van de staat van beleg en volledige politieke- en vak bondsvrijheid. Heropening van de universiteiten en terugtrekking van de militai ren van de universitaire terreinen. Afschaffing van de beperkingen op het vakbondslidmaatschap voor ambtenaren. Onmiddellijke overdracht van gronden die in bezit zijn van het nationale landhervormingsinsti tuut INCORA aan de boeren die daaróp recht hebben. Achturige werkdag en minimum loon voor arbeiders in de trans portsector. De Colombiaanse regering heeft als reactie op de stakingsaankondiging opnieuw de staat van beleg afgekon digd. Radio-uitzendingen over de stakingen zijn verboden en ook openluchtbijeenkomsten en demon straties zijn niet toegestaan. Een groot aantal Colombiaanse vak bondsleiders is in de afgelopen da gen opgepakt. Daarbij maken de au toriteiten gebruik van een nieuw de creet waarin staat dat personen die deelnemen aan of oproepen tot sta kingen zonder vorm van proces der tig tot honderdtachtig dagen vastge houden kunnen worden. Gisteravond werd in de Colombi aanse hoofdstad melding gemaakt van botsingen tussen stakers, die werkwilligen probeerden te verhin deren naar hun fabrieken te gaan, en zwaar bewapende militairen. Het openbaar vervoer in Bogota en Cali, de twee steden die het meest door de staking werden getroffen, lag giste ren vrijwel stil. Stakers strooiden glas op straat om alle verkeer tot stilstand te brengen. De stakingslel- ding noemde de landelijke actie een enorm succes De zwarte organisatie Black Peo ple's Convention BPC, waarvan Biko erevoorzitter was, gelooft niet dat de zwarte leider in gevangenschap een natuurlijke dood is gestorven. „Zuid- Afrika is een gewelddadige politie staat." zo zei de BPC gisteren in een verklaring. Ook het Christelijke Instituut van ds Beyers Naudé heeft zijn twijfels over de doodsoorzaak van Biko. De Euro pese vertegenwoordigers van het Christelijk Instituut Oshadi Phaka- thl en Horst Kleinschmidt, weigeren de verklaring van de politie te accep teren. Zij verklaarden gisteren in Utrecht, dat de dood van Biko weer een naam toevoegt aan de lijst van zwarte gevangenen die in Zuidafri kaanse gevangenschap overlijder* door „zelfmoord of ziekte." De BPC zei gisteren verder te wach ten op de uitslag van de sectie op het tien dagen. De lijkschouwing werd dinsdag uitgesteld om Biko's ver wanten in de gelegenheid te stellen een eigen patholoog te zoeken om deel te nemen aan het onderzoek. Democratisch recht De Zuidafrikaanse minister van jus titie James Kruger heeft zich giste ren verdedigd tegen de twijfels, die gerezen zijn bij de dood van Biko. Hij noemde de hongerstaking een democratisch recht van Biko. „Als een mens daarmee begint kan je hem niet dwingen om te eten en naar mij thans voorkomt is alles voor Biko gedaan wat moest," aldus Kru ger op een bijeenkomst van de rege rende Nationale Partij in Pretoria. Het lijkt erop dat één van de zeer weinige democratische rechten die zwarten in Zuid-Afrika hebben, het recht is om dood te gaan. Kruger vervolgde met te zeggen dat de zwarte activisten erop uit waren de hele sociale structuur in Zuid- Afrika omver te werpen. De dood van Biko heeft de roep om een gerechtelijk onderzoek naar die gevallen waarin met name zwarte gevangenen op onopgehelderde ma nier omkomen, zeer versterkt. De Zuidafrikaanse Rand Daily Mail kwam gisteren met koppen „waar om, Kruger. waarom" en stelde daar bij vast dat „mensen na zeven dagen hongerstaking niet sterven." De Britse regering heeft gisteren in een officiële verklartngJaten weten „diep geschokt" te zijn door de tragi sche dood van Biko. „Wij weten nog niet precies onder welke omstandig heden hij is overleden, maar zijn dood kan alleen maar diegenen die net als hij geloofden in de mogelijk heid van een geweldloze oplossing van Zuid-Afrika's problemen ont moedigen," aldus de Britse verkla ring. LOESAKA (DPA, Reuter) Het Rhodesische „patriottische front" van Joshua Nkomo en Robert Moe gabe, heeft gisteren het Brits-Ameri kaanse plan voor Rhodesië verwor pen en zijn met tegenvoorstellen ge komen, waarvan gevoeglijk kan worden aangenomen dat ze even na drukkelijk verworpen worden door premier Ian Smith van het Rhodesi sche rebellenbewind. Het front wil totale opheffing van het leger en de politie van de rege ring van Smith en eist directe deel neming van het front aan de regp- ring tijdens de overgangsperiode naar de onafhankelijkheid. De Brits-Amerikaanse plannen voorzien in een overgang naar een zwart meerderheidsbewind het vol gend jaar. In de overgangsperiode zou een door Londen aangestelde hoge commissaris het bewind voe ren en verkiezingen voorbereiden terwijl een vredesstrijdmacht van de Verenigde Naties voor orde en rust zou moeten zorgen. Nkomo en Moegabe zeiden gisteren geen ver trouwen te hebben in een hoge com missaris die „absolute macht" zou hebben. Volgens Zuidafrikaanse bronnen heeft de ontmoeting tussen premier Smith en de Zuidafrikaanse premier Vorster deze week toch wel enige hoop gegeven voor een regeling in Rhodesië. (2 301. DOVO- Iveen Boys i "s-Or ZOB .r.fc-n «ltse VI ;-Naald Sief Rohda Altius Boys-D OORll V27 a VOR >51. 1 *SH (1 door Harm Lamberts zvv-SDe studenten en scnolieren van Soweto, die vorig jaar juni in verzet kwamen tegen het Zuidafrikaanse onderwijssysteem, hebben in één jaar meer verandering in Zuid-Afrika teweeg gebracht dan andere bestrijders van de apartheid in tientallen jaren. «ettywÉOngewapende jongeren, die door de Zuidafrikaanse politie bij honderden zijn doodgeschoten, hebben de blan- ot Am nburg- 2 30) l_ - 30). »|lcen in het defensief gedrongen. Zij hebben de hele bestuursstructuur van Soweto, hen opgedrongen door de blanken, aan de kant geschoven; ze hebben ondubbelzinnig aange toond dat de blanken alleen met overmacht van wapens hun wil kun nen opleggen, maar dat hun politiek door de zwarten wordt gehaat. Zowel in als bulten Zuid-Afrika ge looft niemand meer in het sprookje van de Zuidafrikaanse propaganda- Owde diensten als zou Zuid-Afrika een ei- I land van stabiliteit zijn in een kol- i kend Afrika. De studenten en scho ft lieren van Soweto hebben de miljoe- 0 nen die uitgegeven zijn om blanken olrfi naar Zuid"A^rika te trekken tot weg- dKU gegooid geld gemaakt. In de eerste vier maanden van dit jaar verlieten Prin# maar liefst 8578 mensen Zuid-Afrika. Win Immigratie leverde nog een netto de se winst van 750 man op, maar vergele- t woef ken met de eerste vier maanden van 1976, toen het overschot nog 14.500 was, een te verwaarlozen aantal. Ijkt* De mensen die weg gaan zijn vooral de Engelssprekende Zuidafrikanen uit de sfeer van de vrije beroepen. Zij kunnen elders hun beroep voortzet ten. De verscherpte valuta controle belet het andere welgestelde blan ken het land te verlaten. Vooralsnog vinden zij de prijs te hoog. Volgens de jongste gegevens is de belangstel ling in ons land voor emigratie naar Zuid-Afrika helemaal verdwenen, terwijl die naar Canada en andere landen juist weer oploopt. Astronomisch Niet alleen de immigranten blijven weg. ook buitenlands kapitaal. De Zuidafrikaanse minister van finan ciën kan de eindjes dan ook niet meer aan elkaar knopen. De uitga ven voor het leger zijn astronomisch groot geworden en volgende maande begint dan ook een speciale actie onder de blanken om aan geld voor het leger te komen. Er zullen obliga ties verkocht worden die op zichzelf weinig winstgevend zullen zijn voor de kopers, maar aan de verkoopactie is een loterij verbonden. De Neder duits gereformeerde kerk heeft zich Ongewapende studenten en scholieren van Soweto hebben met hun vereet tegen het Zuidafrikaanse onderwijssy steem verleden jaar de blanken ln het defensief gedrongen. openlijk tegen die loterij uitgespro ken. maar hoewel de regering-Vor- ster zich anders veel gelegen laat liggen aan het oordeel van die kerk, wordt de loterij nu toch doorgezet. De situatie in Zuid-Afrika wordt met de dag grimmiger. Een Zuidafri- glamour-girl die meedoet aan een kaanse regeringskrant als Die Bur- van de talloze miss-verkiezingen ger probeert dat nog te verhullen Maar steeds meer mensen kijken door nagenoeg iedere dag op de voor- door die schone schijn heen. pagina een grote kleurenfoto af te Intussen heef* de regering-Vorster drukken van een rugbyteam of een de plannen bekend gemaakt die de weg moeten banen naar een vrolijker toekomst. Er zal een eind moeten komen aan het huidige parlementaire stelsel, waarbij de blanken een parlement kiezen, waarin de Nationale Partij de absolute meerderheid heeft en waarbij een uit die meerderheid ge vormd kabinet verantwoording schuldig is aan dat parlement. Een commissie uit het kabinet heeft nu voorgesteld de senaat af te schaffen, drie parlementen te laten kiezen een voor de blanken, een voor de kleurlingen en een voor de Indische Zuidafrikanen. Iedere groepering krijgt een eigen kabinet en daar naast zal er een „raad van kabinet ten" komen die de wetgeving voor de drie bevolingsgroepen moet voor bereiden. Een kiescollege uit de drie parlementen zal een president kie zen die uitvoerende bevoegdheid krijgt, dus net als in bijvoorbeeld Amerika en Frankrijk. De president zal worden bijgestaan door een ad viesraad van deskundigen. Oppermachtig In deze nieuwe structuur is de presi dent oppermachtig. Buiten de drie kabinetten en de raad van kabinet ten om kan hij deskundigen aanstel len met wie hij grotendeels de dienst kan uitmaken. Over dit plan is ln het kabinet en andere sectoren van de Nationale Partij achter de schermen een strijd om de macht ontbrand. „Verkramp te" kabinetsleden, onder aanvoering van onder-minister voor Bantoe-za ken, dr Andries Treurnicht. willen van concessies aan de kleurlingen en Indische bevolkingsgroep niets weten. Zij zien er een fatale onder graving in van de in bun ogen heilige ideologie van de apartheid. Treur nicht heeft al de suggestie gedaan om dan maar een „thuisland" voor de kleurlingen te creëren. Zoals de kaarten nu liggen, zal Vorster zijn plan doorzetten en zal hij zich ont doen van mannen als Treurnicht Maar hij zal er niets mee winnen, want de plannen komen te laat. Wel licht hadden ze vijf jaar geleden nog een kans van slagen gehad Toen was het misschien nog mogelijk ge weest de kleurlingen te scheiden van de zwarte Zuidafrikanen en aan de kant van de blanken te krijgen, door hen te bevoorrechten boven de zwarte meerderheid. Maar ironisch genoeg als resultaat van de bizarre apartheidspolitiek zijn de kleurlingen zich steeds meer solidair gaan voelen met de zwarte meederheid en ook als gevolg van de zwarte bewustzijnsbeweging zijn met name de jonge kleurlingen er nu trots op zwart genoemd te worden En zeker na Soweto zijn ze solidair met de zwarte Zuidafrikanen. De verdeel- en heerspolitiek van Vor ster en zijn in het nauw gedreven blanken heeft geen kans van slagen meer Alleen een nieuwe structuur waarbij ook de zwarte meerderheid wordt betrokken en het afzien van de onzalige thuislandenpolltiek kan een begaanbare weg zijn. Alle ande re wegen lopen op den duur dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7