Ik spaar antieke bonen Niet te geloven? 'Vermelding kerkelijke gezindte moet vervallen' Commentaar ^Hoogovens (1) j Hoogovens (2) Daag ons eens uit! Het veilig stellen van oude voedingsgewassen Geestesvader heer Bommel gehuldigd Barometer daalt Vereniging van Nederlandse Gemeenten: die interesse valt best mee heerlijk taalgebruik makkelijk stalling stinkmiss fONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet5 [Het gaat de Europese ijzer- en ilindustrie al geruime tijd niet de wind. Eén van de bedrij- die daaronder sterk te lijden :ft, is Estel, de combinatie van tgovens in IJmuiden en Hoesch Dortmund. ;stel heeft het eerste halfjaar van [1977 moeten afsluiten met een ver lies van liefst 175 miljoen gulden en it ziet er niet naar uit, dat spoedig in verbetering is te verwachten. De Europese staalindustrie, dus pok Estel, wordt niet alleen door *5^ conjuncturele factoren ondergraven maar ook door structurele. Wat het eerste aangaat, kan worden gewe- zen op de geringe investeringsactivi- teiten van dit ogenblik, die zich onder meer manifesteren in de Voorts op de slapte in de scheepsbouw, die heeft gemaakt dat de orders van die kant slechts •ndjesmaat binnenkomen. Maar het meest heeft Estel nog te lijden van een gebrek aan orders uit de machinebouw. ■Met een sanering is de zaak echter 3met opgelost. De bestaande overca- pacitcit bij Estel (als gevolg van de ■stagnatie in de economie alom en tengevolge van de buitenlandse Iconcurrentie) verdwijnt door de Jontslagen niet. Er zal nog wat an ders moeten gebeuren om de staal industrie en daarmede ook Estel Iweer een gezonde basis te verschaf fen. We denken daarbij aan een grotere samenwerking tussen de staalindustrieeën in de EG <Jie het moet wel worden gezegd in het verleden wel wat èl te optimis tisch zijn geweest met hun investe ringen in produktiefaciliteiten. Sa menwerking niet alleen óp het ge bied van de prijzen (vaststellen van minimumprijzen), maar ook wat betreft het vrijwillig beperken van- de te produceren hoeveelheden staal. Of men er op deze wijze in zal slagen tot de noodzakelijke sane ring te komen is echter de vraag. Een aantal landen als bijv. Frank- t\jk en België, werkt met verouder- >r. „Ni aan afsch door. log dai r lachte êén co lie vei •se geh torschi jk dol Wat de structurele aspecten betreft moet worden herinnerd aan de con currentie, die de staalindustrie in Europa ondervindt van de kant van Japan, welk land met belangrijk lagere kostprijzen werkt. Maar ook moet in dit verband worden gewe zen op de opkomst van de staalin dustrie in de landen van de derde wereld en op de veel lagere grond- stofkosten in de Verenigde Staten. De situatie van dit moment is er dus een van grote verliezen en van wei nig uitzicht op herstel. Vandaar dat Estel ook geen filantropische instelling het mes er nu gaat inzetten, hoe triest dit voor de be trokkenen ook is. Werktijdverkor tingen, waartoe al meermalen werd overgegaan, bieden geen soelaas meer en omdat ook andere moge lijkheden zijn uitgeput blijven als laatste middel nu alleen nog maar ontslagen over. Noodgedwongen ontslagen, het is spijtig dit te moe ten constateren. de staalbedrijven. Deze landen zul len wellicht uit nationale overwe gingen in het kader van steunverle ning aan die verouderde bedrijven een gezamenlijk EG-beleid kunnen doorkruisen. Om tot een gezondere situatie te komen zal voorts zeker ook wat moeten worden gedaan aan de Japanse importen, die de staalin dustrie in Europa het leven zuur te maken. Intussen is door de huidige moei lijkheden bij de staalsector ook het beleid op lange termijn bij Estel op de tocht komen te staan. Dit beleid, met name gericht op het bewerk stelligen van eën grotere verschei denheid dus niet uitsluitend staal was de laatste jaren met een groeiend succes op gang gebracht. Het beloofde voor de toekomst Es tel een steuntje in de rug te geven bij het streven om uit de staalzorgen te komen. Dat dit streven thans wordt verstoord is bij alle sombere gebeurtenissen van dit moment nog een extra slag voor het concern. Oat Nilfisk schoonmaakmachinesde hygiëne in uw bedrijf ten goede kunnen komen? tn her? hij gé brievi Brand in loods met chemicaliën Zlm 01 ROTTERDAM (ANP) In een loods van de chemische fabriek Von delingenplaat NV in het westelijk havengebied van Botterdam heeft 'gistermiddag enkele uren een brand gewoed. In de loods, die los staat van de fabriek, waren resten van chemicaliën aanwezig, maar volgens deskundigen van de Dienst centraal milieubeheer, die ter plaatse metin gen hebben verricht, was er geen sprake van een gevaarlijke situatie. Wel zijn bij de meldkamer van Rijn mond enkele klachten binnengeko men van bewoners over een prikke lende rooklucht. Bij de brand heb ben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Ooor Huib Goudriaan WAGENINGEN De landbouwkundige dr. ir. A. C. Zeven heeft een wat ongewone verzamelwoede: hij verzamelt bonen. In drie jaar tijd heeft hij een collectie van 120 soorten ouderwetse stamboonrassen opgebouwd, met onder meer de Walcherse witte boon, de Groninger strogele, de Noordhollandse bruine en de Noordhollandse gele citroenboon, maar ook de Friese woudboon en de witte eiboon. Dr. Zeven, verbonden aan het Instituut voor Plantenveredeling van de landbouwhogeschool in Wagenlngen, zet zich niet alleen in voor het bewaren van oude boonrassen, maar ook voor het veiligstellen van oude rassen voedingsgewas sen in het algemeen. „Overal in de wereld gaan oude ras- sen verloren, doordat men de voor keur geeft aan de nieuwe rassen die meer opbrengen en vaak ook beter bestand zijn tegen nieuwe ziekten. Met die oude rassen verdwijnen ech- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Marten Toonder is gisteren, als geestesvader van heer Bommel en als geboren Rotter dammer gehuldigd in Rotterdam. In de Erasmus Universiteit hield prof. A. Heertje, die zijn eigen benoeming bekend maakte tot buitengewoon hoogleraar in de Bommeliaanse eco nomie een lofrede. Hij maakte een vergelijking tussen de economische opvattingen van heer Bommel, een heer van stand als u begrijpt wat ik bedoel, en de werkelijke economie. ter ook de eigenschappen, die in de oude rassen aanwezig zijn en juist die eigenschappen (bij voorbeeld: smaak) kunnen we wel weer eens nodig hebben", aldus dr. Zeven. De noodzaak van het behoud van de oude cultuurrassen wordt overigens algemeen ingezien. Voor dat doel worden expedities opgezet, die bij voorbeeld wilde en primitieve ver wanten van tarwe en aardappelen verzamelen. Ook beschikken landen als de Verenigde Staten, Rusland, Duitsland en Italië over zogenaamde „genenbanken" (genen zijn de deel tjes in het zaad, die de erfelijke ei genschappen dragen, waar de zaden worden bewaard). In Europa heeft Rusland de grootste genenbank, daarna volgt Oost-Duitsland. Neder land heeft geen centrale genenbank, wel bevinden zich bij instituten als het Instituut voor Plantenverede ling, de Ötichting voor Plantenvere deling en het Instituut voor Verede ling van Tuinbouwgewassen „genen- verzamelingen". Zo heeft het insti tuut van dr. Zeven een grote verza meling primitieve aardappelrassen en primitieve tarwerassen. Dr. Ze ven, en anderen met hem, betreurt „De Bommeliaansè economie," dus Heertje, „gaat uit van het feit. het dat Nederland geen centrale ge- dat de waarheid niet dient te wor- nenbank heeft en bepleit de oprich- den bewezen, maar voorop diént te worden gesteld." Marten Toonder liet een weerwoord over aan heer Bommel zelf: „Geld speelt geen rol, zolang hij in zijn kasteel Bommelstein kan neerzitten aan een eenvoudige doch voedzame maaltijd en Joost zijn glas kan bij vullen." In het Museum Boymans van Beu- ningen opende burgemeester Van der Louw een tentoonstelling van Bommelstriptekeningen van Mar ten Toonder, daarbij opmerkend, dat Toonder zijn maatschappijkri tiek vorm geeft in een beeldend ver haal, een ideale vorm van communi catie, die geen enkele subsidie kost. „Toonder," aldus de heer Van der Louw, „levert dagelijks een strip tease waarin hij zichzelf nooit hele maal bloot geeft, maar waarin hij anderen onverbiddellijk naakt neerzet." ting van zo'n centrale genenbank. Vanuit Nederland worden wel regel matig expedities opgezet om genen- materiaal te vèrzamelen. Zo ging er in 1976 een expeditie naar het Hima- laya-gebied om het zaad van primi tieve tarwe- en gerstrassen op te sporen. In 1974 zocht een expeditie het Andes-gebied in Zuid-Amerika af naar wilde aardappelen. Het Insti tuut voor Veredeling van Tuinbouw- rassen verzamelde vorig jaar wilde soorten sla in Israël. Vraag aan dr. Zeven: waarom bepleit u steeds ook binnenslands, in Neder land dus. oude rassen te verzanden? „We moeten niet uit het oog verlie zen dat we ook de oude binnenland se rassen, die aan het verdwijnen zijn, moeten behouden omdat we hun eigenschappen in de toekomst nodig kunnen hebben. Zo zijn be paalde roggerassen, de Veluwsè kruiprogge en de Schonebeker rogge verdwenen. Een collectie Nederland se rassen van spelt, een tarwe waar van de korrel omhult blijft door een kafje als je het oogst, is in 1951 door een kweker weggedaan. Ik probeer het streven te bevorderen om in Ne derland oude rassen te verzamelen, met als beweegredenen: A. die oude rassen kunnen in een nabije ot, verre toekomst van belang zijn; B. deze oude rassen behoren tot de cultuurhistorische erfenis van onze voorouders en moeten net zo goed in stand worden gehouden, als bij voor beeld Jclederdrachten." Dr Zeven houdt zich in het bijzonder bezig met de zogenaamde binnen landse landrassen van de droge stam boom. Wat zijn landrassen en wat is een slamboon? „Onder een landras verstaan we een ras dat in een bepaalde streek onder invloed van de daar heersende cul tuuromstandigheden is ontwikkeld. Zo'n ras is dus aangepast aan de teeltomstandigheden van de streek. Bij dieren kennen we zoiets ook: bij voorbeeld het Drentse heideschaap De droge stamboon is een boon. waarvan we de zaden' eten en niet de peulen. Als u nu vraagt waarbm ik me concentreer op de stamboon en niet op andere gewassen, dan is het antwoord, dat ik niet alles kan doen. Drie jaar geleden begon ik met zoe ken. maar ik kreeg aanvankelijk weinig reacties. De boeren hebben deze oude bonen niet meer. Alleen bij sommige tuinders en liefhebbers van moestuinen zijn die oüde bonen soms nog te vinden. We konden na tuurlijk niet huis-aan-huis gaan aanbellen In Zeeland zijn we wel letterlijk de boer opgegaan, dit was zeer tijdrovend. Je kunt niet meteen met de deur in huis vallen, je maakt eerst een praatje en dat kost natuur lijk veel tijd." Wal voor resultaten hebt u nu na drie jaar speuren? „Dankzij het aanschrijven van men sen. persberichten en radiopraatjes heb ik nu 120 verschillende zaad monsters van bonen verzameld Dankzij een radio-interview is mij bijvoorbeeld de Friese krobbeboon toegezegd. In dat interview deed ik het verzoek aan de luisteraars mij bonen te sturen en zei ik: „Als u mij de Friese krobbeboon kan bezorgen, zal ik extra dankbaar zijn. De vol gende dag was er een brief van een mevrouw uit Assen, die dit verzoek toevallig opving en zich realiseerde dat. haar vader die boon nog moest hebben. Ik heb ook zo'n zes mon sters gekregen via een winkelierster in Barneveld. die regelmatig haar klanten naar bonen vraagt. En een man uit Renkum kwam op de fiets naar Wagenlngen om mij bonen te brengen!" Waarom teelde vroeger een boer in Noord-Holland een gele boon. in Friesland en Groningen een lever kleurige boon en in de Betuwe en Brabant een witte boon? „Daar heb ik geen antwoord op. Was het omdat die boon heft in die be paalde streek goed deed of dat men zei iedereen verbouwt die boon. wat is dat ras goed, daarom doen wij het ook? Dat laatste zal wel het geval zijn. Misschien dat er een verband bestaat tussen de teeltomstandighe den in een bepaalde streek en de boonkleur. Wellicht dat de boon- kleur samengaat met weerstand te gen bepaalde ziekten en plagen. Ik wil hierbij nog een wellicht waarde vol advies geven aan uw lezers voor het voorkomen van aantasting van de bonen door de bonenvlieg. Wan neer de pas gedorste bonen voor vier dagen in de ijskast worden ge plaatst is de bonenvlieg dood. Ten slotte zou ik uw lezers willen vragen mij bijzondere bonen toe te sturen. Ik ben in alles geïnteresseerd. Tien zaden in een enveloppe, geadres seerd aan het Instituut voor Plan tenveredeling, t.a.v. dr Zeven, La- wickse Allee 166, Wagenlngen, is vol doende." Van een medewerker De koudegolf die zich momenteel in Scandinavië voordoet kan groepen wilde ganzen al doen besluiten een vlucht naar het zuiden te maken. Komen die groepen boven ons land dan meent men er niet anders dan een strenge winter in te moeten zien. In feite is het enkel een reactie van deze dieren op het weer aldaar op dat moment. Jan Visser te Marken die ook weer kaarten van Zweden krijgt toege stuurd meldde mij dat in het begin van de week op enkele stations in het gebied van Lapland al zeven graden vorst werd gemeten. Momen teel staat geheel Scandinavië in het teken van actieve depressies met koude lucht van de Poolzee afkom stig. De temperatuur in Noorwegen bleef gisteren overal flink beneden de tien graden met langs de west kust een west tot noordwester storm. Dit stormweer werd ook in Dene marken gemeld. Kopenhagen gister avond windkracht acht met stoten tot bijna kracht tien. Ook de weersa- telliet die foto's van de wolkenpar tijen boven Europa maakt, gaf gis termiddag een dicht wolkenveld bo ven een groot deel van Scandinavië en west-Rusland te zien. Behalve in west-Rusland krijgt ook Polen een staart van de kou mee met gisteren in het vroegere Danzig aan de Oost zeekust een maximum van slechts acht graden. De koele lucht bereikte inmiddels het Middellandsezeegebied al werd het aan de Rivièra nog 24 graden. In Oostenrijk zestien tot negentien graden. Het warmst blijft het nog steeds in Spanje en Portugal, al viel de middagtemperatuur wel terug van 34 naar 29 30 graden. De barometer is in ons land ook wat gaan dalen. Neerslag van betekenis valt er voorlopig niet, al zal de kans op een enkel buitje met name in het noorden van het land iets groter worden, omdat men daar het dichtstbij de invloedssfeer van de Scandinavisch depressiegebied ligt. Er zullen wellicht geen vakantiegan gers meer in Scandinavië vertoeven met hun caravan. En die er nog wel zijn zullen onder het motto „inpak ken en wegwezen" snel naar ons land terugkeren als gevolg van dit te koude en gure weertype. De komende dagen worden hoge- drukcelien verwacht bij Ierland, IJs land en Groenland en een lagedruk gebied bij Finland. Hierdoor zal in versterkte mate voor september te koele lucht uit het Poolgebied naar de Noordzee blijven stromen. Amsterdam zwaar bew 17 De Bilt geheel bew. 18 Deelen licht bew 17 Eelde zwaar bew. 17 Eindhoven zwaar bew. 18 Den Helder zwaar bew. 17 Rotterdam licht bew 17 Twente zwaar bew. 17 VUsslngen licht bew. 16 Zd Limburg licht bew 16 Aberdeen zwaar bew. 18 Athene onbewolkt 28 Barcelona licht bew. 25 Berlijn zwaar bew. 15 Bordeaux onbewolkt 22 Brussel licht bew 18 Frankfort zwaar bew 18 Oenève onbewolkt 18 Innsbrück onbewolkt 19 Klagenfurt licht bew. 18 Kopenhagen zwaar bew 15 Lissabon onbewolkt 30 Locarno licht bew. 23 Londen onbewolkt 21 Luxemburg licht bew. 17 Madrid onbewolkt 30 Malaga half bewolkt 25 Mallorca zwaar bew. 26 München licht bew 16 Nice onbewolkt 24 Oslo onbewolkt 15 Parijs onbewolkt 20 Rome onbewolkt 25 8pltt onbewolkt 26 Stockholm onweer 11 Wenen licht bew. 17 Zürich licht bew 17 Casablanca onbewolkt 24 Tunis licht bew. 26 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vereniging van Nederlandse Gemeenten CVNG) blijft op het standpunt staan dat de verplichte vermel ding van iemands kerkelijke gezindte op de persoonskaart bij de burgerlijke stand moet komen te vervallen. De VNG voelt zich vooral in haar mening gesterkt, omdat er blijkens een onderzoek van het Israël Comité Nederland ook na een aantal Kamer vragen en een circulaire van de mi nister van binnenlandse zaken nog steeds gemeenten zijn die zoge naamde „niet-jood verklaringen" af geven ten behoeve van personen die naar bepaalde Arabische landen reizen. HOOOWATER vrijdag 16 september Vllssin- gen 4.29-16 46 HarlngvlietsJuizcn 4.47-17 08. Rotterdam 6.47-18.51. Scheveningen 5.38-17 58. IJmuiden 6 15-18.35 Den Helder 10 54-23.22. Harlingen 0.58-12.49 Delfzijl 2.40-14.48 Los daarvan ziet de vereniging ook niet in welk nut het vermeldèn van iemands godsdienstige overtuiging op zijn persoonskaart nog kan heb ben. Vaak zijn dergelijke gegevens onbetrouwbaar en velen vinden het een aantasting van hun persoonlijke levenssfeer. Bovendien, aldus VNG, heeft de bezettingstijd geleerd hoe gevaarlijk de vermelding van de godsdienst kan zijn. Wel heeft de VNG begrip voor het feit dat de- regering alvorens de godsdienstaan tekening te gaan schrappen eerst nog overleg voert met de kerken, ook als dit overleg nog ai lang duurt Maar in afwachting van een afron ding daarvan zou de rijksoverheid er toch vast toe over kunnen gaan om het afgeven van uittreksels uit het bevolkingsregister die in strijd zijn met het internationale verdrag inza ke de uitbanning van rassendiscri minatie te verbieden. 37. ee, 4. 8. Redelijkerwijs kun Je niet verwach ten dat mensen van onder de veer tig zich nog iets van de oorlog her inneren. Betekent dat dan ook dat onder alle nóg Jongeren geen inte resse leeft voor wat er zich in de Jaren 1940-1945 heeft afgespeeld? Integendeel. Het „Maandorgaan van de documentatiegroep '40-'45" die groep stelt zich, aldus de statuten, ten doel de belangstelling voor en de beoefening van de ge schiedenis van de tweede werel doorlog, zijn oorzaken en zijn ge volgen, in de meest ruime zin te bevorderen heeft een enquête onder zijn leden gehouden, waaruit blijkt dat die belangstelling wel degelijk ook van Jongeren komt Ruim 44 procent van de lezers van het Maandorgaan vulde de enquê tevragen in. Opvallend in de uit komsten van het onderzoek is. dat bijna tien procent van allen die zich bij de documentatiegroep heb ben aangesloten (en daarvoor 24 per jaar betalen) niet ouder dan zeventien jaar is. Vier procent is zelfs jonger dan zestien, en dat zijn dan niet de kinderen van ouders die bet Maandorgaan lezen, maar Jongelui die zich er zelf op hebben geabonneerd. In totaal 22,9 procent van de leden van de documentatie groep is niet ouder dan vijfentwin tig jaar, allemaal dus mensen die lang na de oorlog geboren zijn. Daarbij kan ook nog best de 21 procent worden opgeteld die in de leeftijd van zesentwintig tot en met vijfendertig Jaar valt, want wie in 1942 ter wereld is gekomen, zal toch echt niets meer van de laatste drie oorlogsjaren weten. En we durven deze groep ook nog wel uit te brei den met de Maandorgaanlezers van zesendertig tot vijfenveertig jaar (17,6 procent), want zelfs de oudste onder hen was pas acht jaar, een klein kind dus nog, toen de oorlog uitbrak. Zo Iemand zal er zich nog wel iets van herinneren, maar dan alleen dingen zoals hij die met de ogen van een kind heeft gezien. Kortom: de groep die uit pure be langstelling. zonder dat die iets te maken heeft met eigen herinnerin gen, lid is van de documentatie groep, is heel wat groter dan de groep mensen van wie je dat eerder zou verwachten. Wel is een flink percentage (29) van de leden terug te vinden onder de zesenveertig tot zesenvijftigjarigen, maar boven de vijfenvijftig (de mensen dus die al achttien waren toen de oorlog begon) is het maar magertjes, om maar helemaal niet te spreken van de vijfenzestig-plussers: met 2 pro cent van het totaal houdt hun aan tal op. Dat hoeft natuurlijk nog helemaal niet te betekenen, dat alle overigen niet geïnteresseerd zouden zijn in de achtergronden van de tweede wereldoorlog en het voorkomen van nieuwe oorlogen. Daarom zegt het ook niet veel, dat 95 procent van de leden van de documentatie groep uit mannen bestaat; de „ont brekende" vrouwen kunnen best hun kennis uit andere bronnen dan het Maandorgaan halen. Johnny Holshuijsen alias John Woodhouse. de man die uitsluitend met en in elk geval ruimschoots van zijn accordeon schijnt te leven, komt volgende week vrijdag in een Jubileumprogramma op de buis. Hij is dan veertig jaar muzikant en nu 55 jaar oud. „Ik voel me heer lijk". laat de VARA-gids hem zeg gen. „Zolang ik de grote dosis vita liteit en ar beidslust'blijf behouden zoals ik die nu heb, is het ook niet moeilijk om door te gaan. Dan rook ik principieel niet en gebruik geen zware alcohol. En ik heb één vrouw. Dus dan kan je het lang volhouden. Zonodig zeventien uur per etmaal". Kort geleden was in deze hoek van de krant een stukje te lezen uit een jaarverslag van de jaren twintig. Daarin werd een moderne kwaal behandeld: de mensen zijn zo ma terialistisch geworden. Op een nóg ouder geschriftje over een heden daags verschijnsel attendeert ons ds. J. van Leeuwen, emeritus predi kant in Lochem, die ons het volgen de versje stuurde: „Jan Salie speelt niet meer den baas Hij maakte voor Jan Vlegel plaats: Hoe lom per nu hoe fraaier. De ruwste taal, de platste spraak Is naar den welbekenden smaak Van boef en oproerkraaier. Weg met den liksteen en de vijl! Wij hak ken met de grove bijl!" Verruwend taalgebruik, al in 1877 gesignaleerd door niemand minder dan Nicolaas Beets. Precies hon derd jaar geleden waren er dus ook al mensen die zich daaraan erger den en, schrijft ds. Van Leeuwen, „bepaald origineel Is het ruwe taal gebruik dus niet. We kunnen er rustig aan voorbijgaan." In de Franse plaats L'Ail d'Arleux is de knoflookoogst weer achter de rug en natuurlijk moet er dan een „miss knoflook" gekozen worden. De ze ventienjarige Nadine Leroux werd winnares en kreeg in plaats van een al dan niet edelstalen trofee haar gewicht in knoflook. Met zestig kilo van het sterk riekende spul moest ze op de foto, een echte stinkmiss dus, die in het hele dorp te ruiken was. Het arme kind zit er ook bij alsof ze haar adem inhoudt en het liefst ei genlijk haar neus zou willen dichtk nijpen. „De meeste Inbraken worden ge pleegd omdat het de inbreker zo vreselijk gemakkelijk wordt ge maakt. Waar de deur al open staat of in eén handomdraai kan worden opengemaakt." Dat is de mening van brigadier W. C. Muller van de Haagse politie die ln het contact blad voor huurders van Haagse ge meentewoningen het volgende adviseert om inbraken zo veel mo gelijk tegen Ie gaan: „Je moet ge woon eens proberen naar je eigen huis te kijken met de ogen van iemand die op het Inbraakpad is en die een gemakkelijke prooi zoekt." Want, zegt de brigadier, de praktijk leert dat inbrekers meestal gemak zuchtig zijn. Het moet ze niet te lastig gemaakt worden. Ze zoeken altijd de gemakkelijkste weg en de willigste slachtoffers. Dus: „Goed afsluiten en goede sloten hebben, dat is eigenlijk het belangrijkste. Een goed cylinderslot, eventueel een extra grendel op de deur. daar is het meeste al mee gezegd. Een goed slot en een timmerman kosten misschien een paar tientjes, maar die kunnen Je een veelvoud aan ellende besparen." Overigens zegt brigadier Muiier ook iets erg ontmoedigends: inbraken hele maal voorkomen Is onmogelijk. ..Een inbreker die weet dat ergens iets te halen valt en dat ook wil hebben, komt e* altijd in." Een fietsenstalling is bijna nooit meer dan een halfduistere, kale ruimte met een soort vleeshaken en parkeerrekken. waaraan of waann Je Je fiets op slot achterlaat Niet direct een ruimte waar Je voor de gezelligheid nog een uurtje blijft zitten, wat natuurlijk ook nooit de bedoeling van een stalling is. want meestal ls er maar nauwelijks ge noeg plaats voor de fietsen zelf. Toch kan het best een beetje vrolij ker. Dat heeft de tekenleraar van een huishoudschool in het Zuidhol- landse Poeldijk wel bewezen, met zijn leerlingen toog hij aan de slag in de saaie fietsenkelder van de school, die leraar en leerlingen ge zamenlijk met een kleurige wand schildering van haast honderd vier kante meter versierden Nou zal niet elke fietsenmaker kunnen te kenen of een groep schilderende leerlingen achter de hand hebben, maar wel zou hij zijn stallingruimte een ochtendje of middag ter be schikking kunnen stellen van een creatieve groep kinderen met le raar of onderwijzer, die geen fiet senstalling bij de school hebben en toch ook wel eens samen met verf en kleurtjes iets leuks willen doen. Zo zou het mes aan twee kanten snijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5