steenkool goedkoopste ilternatief voor gas fokker-VFW geeft usieplannen toe s;; deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd OrmasS Sharpfax kopieer machines Meer samenwerking en begrip nodig tussen landen Hoogovens Lardinois tot tuinders: Vestiging buiten „bekende centra" esprek met Messerschmidt afsar--"-— Protest personeelsleden octrooibureau Herstructurering bakkersbedrijf zinvolle operatie Hypotheekrente per 13 sept. Wereldbank-dochter IFC in jaarverslag: Ier0*' V( SF lerpiapsgewijze evaluatie brtugese munt „Bedachtzame belegger" zeiden ze van de heer Bergsma. Totdat ze hoorden wat voor rendement hij maakte. Ook niet iets voor u, zö'n Amro Obligatie-beleggingsrekening? Provincie: Hoogovens mag uitbreiden ondanks ontslagen Londense beurs op hoogtepunt Consumenten gids wellicht gratis de trein in I I I I I Weekblad ERDAG 15 SEPTEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 25 - RHS 29 GENINGEN (ANP) Het zou goed zijn, als een aantal niet op het aardgasnet aan te sluiten ;uinbouwbedrijven eens bij wijze van proef ging werken met steenkool of bruinkolen. Ir P. J. inois, voorzitter van de hoofddirectie van de Centrale Rabobank, deed deze suggestie gisteren ageningen op het nationaal tuinbouwcongres. sale overgang naar deze brand- fen wilde hij de tuinders niet praten. Maai wèl ried hij hun de aardgasprijzen niet langer de olieprijzen te vergelijken, ook i die vergelijking voor de Neder- ise regering het uitgangspunt bij energieprijsbeleid voor de glas- ibouw. olie, maar steenkolen en bruin- >n vormen nu het goedkoopste rnatief voor aardgas en worden r tuinders elders in de Europese neenschap al gestookt. energie is de laatste jaren sterk in gestegen, maar volgens Lardi- hebben de Nederlandse tuin- s veel kunnen opvangen door ver ing van hup produktie per m2, at de energieprijs per hoeveel- heid produkt toch nog onder contro le bleef. Ir Lardinois besprak onder meer ook cfe hoge grondprijzen, waar de tuin ders evenals andere agrariërs mee te maken hebben. Hij ried hun aan, bij hun pogingen daaraan te ontkomen, ook eens te denken aan vestiging buiten de bekende centra. Van die centra worden in de tuinbouwwereld vele voordelen genoemd, maar nu, zo leek het ir Lardinois, komt er toch een nadeel tevoorschijn. Want juist in tuinbouwcentra als het Westland, Boskoop en het gebied rond Venlo vindt men die hoge grondprijzen, terwijl in gebieden daarbuiten ge noeg zou zijn te krijgen voor „goede landbouwprijzen". Wel is het een punt of men daar al of niet kassen mag bouwen. Grondprijs - sprekingen gaande zijn over een fusie tussen Fokker-VFW en Meevallers Duitse vliegtuigindustrie Messerschmldt-Bolkow-Bohm. meevallers De grondprijsstijging, aldus Lardi nois, heeft de laatste drie tot vier jaar de stijging van de arbeidskosten in de tuinbouw overtroffen en het dubbele bedragen van de energie prijsstijging. Voor een tuinder die uit eigen vermogen financiert betekent ze op basis van een bedrijfseconomi sche grondrente van 3,5 procent in een jaar of zes een kostentoeneming van 0,30 tot 1,20 per m2. Werkt men met bankkapitaal, dan zijn de kosten in die tijd gestegen van 0,50 k 0,60 tot 4,— k 5,— per m2. Vooral de startpositie van de jonge tuinder wordt hierdoor zeer bemoei lijkt. Elders in Europa is de grond- prijsstijging in de tuinbouwcentra lang niet zo erg geweest als hier. Het is dringend nodig, aldus ir Lardi nois, dat de tuinbouw zich hierover beraadt en de oplossing zoekt in verschillende richtingen, niet alleen nu toe had men van Fokker- W-kant altijd zeer terughoudend eageerd op de vooral in Duitsland ang lopende geruchten over fusie- nnen. Een samenwerking wordt t uitgesloten geacht", was steeds commentaar. Nu heeft de woord- Irder in Bremen echter toegege- dat begin september de Duitse atssecretaris Gruner en een hoge derlandse regeringsvertegenwoor- er besprekingen hebben gevoerd ir de fusie. Messerschmidt c.s. is restigd in de buurt van München. kofficiële bevestiging van de fusie- fcrekingen komt op een tijdstip iAet niet zo erg botert tussen de ffte poot VFW en Fokker binnen f lokker-VFW-concern. De Dun 's gaan in Bremen een eigen ver- ganisatië oprichten voor de oop van hun kleine straalvlieg- VFW-614. Zij vinden dat het irale verkoopkantoor in Amster- i de Fokker F-27 en F-28 teveel trekt. I PACEMAKERS Vitatron Medi- 1 in Dieren, een fabriek van pace- ikers (hartstimulators), heeft een ijoenencontract afgesloten met Poolse volksrepubliek. Deze Jereenkomst betreft de overdracht i know-how inzake de produktie a lithium pacemakers. De licentie |ldt voor het vervaardigen van Icemakers voor de oosteuropese 1CINDU-KEY en KRAMER heeft et eerste halfjaar van 1977 afgeslo- jn met een licht verlies nadat de Irste helft van 1976 nog een winst i 3,5 miljoën te zien had gege- De ontwikkeling kwam tot (and ondanks het feiX dat de half- 'iromzet steeg van 174 tot 192 jiljoen. De vooruitzichten wijzen let op een positief resultaat voor f77. I DOUWE EGBERTS De Ameri- panse Consolidated Foods wil met ;n gewijzigd bod komen op een iel van de aandelen van Douwe ISberts. De Amerikanen kwamen 1 juni met een „tender" voor G5 tt van de aandelen, waarmee onge ler 390 min zou zijn gemoeid. Dit 'd werd niet geëffectueerd, onder :er door de plotseling scherp stij fde koffieprijzen en de gevolgen ïarvan voor de branders. De ne- invoorwaarden zullen naar ver wachting niet worden gewijzigd. Dit betekent onder meer, dat het Ameri kaanse concern circa 26 pet van de stemgerechtigde aandelen z*i ver werven plus een belang van 39 pet in de vorm van niet in aandelen om te zetten certificaten. AUDET Gezien de gunstige gang van zaken in de eerste zeven maanden van dit jaar zal AUDET een belastingvrije uitkering van 10 pet in aandelen ten laste van de agioreserve doen. De aandelen zul len volledig delen in het dividend over het lopende boekjaar. De om zet in de eerste zeven maanden van 1977 is toegenomen met circa 13 procent. De exploitatieresultaten in de eerste zeven maanden zijn met bijna 30 procent gestegen. Voor het laatste deel van het jaar wordt een minder sterke stijging van de winst verwacht, gezien de uitzonderlijk gunstige ontwikkeling in de laatste maanden van 1976. Drs J. J. Schouten, voorzitter van het overlegorgaan van de drie centrale tuinbouworganisaties noteerde en kele meevallers in de tuinbouw waarop hij nu eens de nadruk wilde Jeggen. Zo noemde hij de bloembol lensector waar de gunstige tulpen- prijzen voor een goede stemming zorgen. De heer Schouten hoopte echter dat het tulpenareaal niet uit gebreid zou worden. De champig nonkwekers die twee jaar geleden bijna aan de grond zaten, kunnen zich nu verheugen in betere resulta ten en aan de augurken kleeft een goede winst. In de sierteelt wilde de heer Schou ten schaduwzijden niet omzeilen maar positief achtte hij bijvoorbeeld de omzet van potplanten. Die was in augustus op de veiling in Honselers- dijk 49 procent groter dan in dezelf de maand, vorig jaar. De totale Ne derlandse bloemen- en plantenom- zet op de veilingen steeg in de eerste zeven maanden 19 procent. RIJSWIJK De zevenhonderd per soneelsleden van het Internationale octrooibureau (IIB) in Rijswijk heb ben het werk neergelegd om te protes teren tegen het eenzijdig veranderen van de arbeidsvoorwaarden. Volgens een woordvoerder van het actiecomité op het octrooibureau zijn de werkne mers tot nu buiten de besprekingen over nieuwe arbeidsvoorwaarden ge- HEDEL - Uit het feit dat de afzet van brood in een zéker evenwicht lijkt te komen mag de voorzichtige conclusie worden getrokken, dat de herstructurering van het bakkersbe drijf in 1973 een weliswaar moeilijke maar zinvolle operatie is gebleken. Dit zei minister Van der Stee (land bouw en visserij) gisteren in Hedel bij de opening van het nieuwe pand van de Saba, het samenwerkings verband van vijftig bakkerijen Ondernemersafspraken die gericht zijn op verdediging en samenwer king van het kleinbedrijf moeten in beginsel worden toegestaan, aldus de bewindsman die echter vindt dat ondernemersafspraken en economi sche macht via concentratie onder toezicht dienen te staan. Hij stelde daarbij dat de prijsaf spraak die gemaakt is tussen de broodleveranciers en de supermark ten snel tot stand is gekomen en een voorbeeld is van bescherming van producent en consument. houden. Het octrooibureau moet eei)i ander personeelsbeleid gaan voeren, omdat het bureau zal opgaan in dc Europese octrooiorganisatie, die in München is gevestigd. De directie van het IIB heeft een voorlopige over gangsregeling gecreëerd, waarin vol gens het actiecomité promotiemoge lijkheden ontbreken, de pensioenre geling beduidend minder voorstelt en op grond waarvan mogelijk een deel van het personeel moet afvloeien. De overgangsregeling is Buiten het perso neel om tot stand gekomen. Momen teel onderhandelen dc vakbonden met de directie, maar wanneer het perso neel ook daarna nog niet in de bespre kingen zal worden betrokken, zullen de acties doorgaan. „Dat betekent dat we het werk niet zullen hervatten en dat we het octrooibureau zullen bezet ten," aldus de woordvoerder. Op de foto: kaartende werknemers in het bezette gebouw. Naam bank Renle vast gedurende: Afsluitprov. (procenlrn) Rentepercentages mei zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 15 15 8.5 8 25 85 825 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1 52- 85 825 85 825 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1 5 15 8.9 8.5 83 89 85 83 Centraal Beheer 10 jaar 8.5 8 b Ennia 10 jaar 8.5 8.7 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - 8.5 8.5 8.7 8.7 Rabo Bank adviesrente variabel 125 85 85 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 85 RPS 5 jaar 1 8.25 8.25 Stad A dam 5 jaar 1- 8.25 8.25 Westland Utrecht standaard no nsk budget 5 10 jaar S/10 jaar variabel 2 2 - 2 83 87 89 8.5 89 8.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Ook deze week zijn er weer diverse verlagingen in de hypotheekrente voorgekomen o.a. bij de levensverzekeringsmaatschappijen. Voor ge garandeerde leningen met een vijf jaar vaste rentevoet blijft het laagste percentage 8,25 procent. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort). kopiëren, ook op gewoon papier #\ORMAS BV ftmwen RemOrandtMn 9 Tel (030)78 7844- TeleiWO levering vla dealers WASHINGTON De ontwikkelde en de ontwikkelingslanden dienen nauwer samen te werken en meer begrip voor elkaar op te brengen. Dat schrijft de Internationale Financierings-Maat- schappij (IFC), een zusterinstelling van de Wereldbank, in haar verslag over het boekjaar tot en met 30 juni J.l advertentie Vervolg van pagina 1 7 |tod ISSABON Portugal zal zijn t, de escudo, het komend half- iar stapsgewijs devalueren tot een imum van zes procent. Portugese nationale bank zal ie- ere dag drie koersen vaststellen: in voor handelstransacties, die nnen een maand betaald zullen orden, een voor transacties binnen jilt rie maanden en één (de laagste oers) voor transacties binnen zes laanden. De bedoeling is dat bui- nlandse handelspartners zich op S lie manier kunnen indekken tegen *n waardedaling van de escudo. De eleide daling zal worden berekend P basis van een gemiddelde van de - lunten van Amerika. Engeland, rest-Duitsland, Zwitserland, Ne- erland. België, Frankrijk, Spanje. L, talie en Zweden. f to 25 augustus maakte de regering- I oares bekend dat zij had gekozen oor een stelsel van „beheerst zwe- en" voor de koersvorming van de scudo, dus niet voor een krachtige - -j evaluatie ineens. Sedertdien is de oers van de escudo ten opzichte an die valuta's ongeveer vijf pro ent gedaald. Voordien, op 25 febru- ri, werd de munt met vijftien pro mt gedevalueeerd. Het was de eer- SIR veriagtog in 46 jaar. Toen de heer Bergsma destijds met het Amro Obligatiefonds in zee ging, had hij daar zo z'n redenen voor. Hij had eerder al wat beleggingservaring opgedaan; dc zekerheid van participeren in het Amro Obligaticfonds stond hem daarom wel aan. Dat betekende dat de Amro voor Bergsma streel t naar een hoge uitkering met zo min mogelijk risico. Ook de verdere loop van zaken kwam Bergsma goed uit. Storten en opnemen naar eigen inzicht, met een minimum van f 50,-. Van elke mutatie een keurig overzichtelijk afschrift met waardeberekening ontvangen. Als vroeger iemand zich wel 'ns wat laatdunkend uitliet over z'n „bedachtzaamheid", had Bergsma daar heus wel z'n antwoord op. Maar nu heeft hij een standaardmanier om iemand wat dat betreft 't zwijgen op te leggen: hij toont gewoon het rendcmcntpcrcentagc over 't afgelopen iaar. En eerlijk gezegd heeft 't hem zelf ook wel een bcctie verrast, die ruim 8%. Kwam neer op een uitkering van f 12,40 per participatie op jaarbasis. I Die Bergsma overigens automatisch heeft laten herbcleggen door Amro. De bonden hebben de directie van Hoogovens laten weten niet ak koord te zullen gaan met gedwon gen ontslagen. Eerst willen ze met de leiding van Hoogovens alle mid delen nagaan om die ontslagen te voorkomen. Gevraagd is na te gaan in hoeverre het beschikbare werk over het huidige personeelsbestand kan worden verdeeld. „Het komt niet van pas", aldus districtsbe stuurder Henk Krul van de Indus triebond NW, „dat een bedrijf als Hoogovens waarin de Staat en de gemeente Amsterdam voor respec tievelijk 28 en 3 procent deelnemen, mensen gaat ontslaan". Piet van de Ende, districtsbestuurder van de In dustriebond CNV noemde als mid delen tot arbeidsspreiding onder meer vervroegde pensionering, of het dragen van de financiële last, niet door de duizend ontslagen werknemers maar door alle Hoogo vens-werknemers. Vijf-ploegendienst Verder hebben de bonden gepleit voor een vijf-ploegendienst (nu is er een vier-ploegendienst). De directie is- bereid hierover te praten, mits dit buiten de nu genomen maatregelen wordt besproken. De directie van Hoogovens wil er alleen over praten in het kader van de nieuwe CAO- onderhandelingen. Overigens is nog niet bekend waar de ontslagen precies zullen vallen. Eind dit jaar hoopt de directie een plan te kunnen presenteren waarin de functies en arbeidsplaatsen zul len staan vermeld welke moeten ver dwijnen Op 23 september praten de industriebonden weer met de Hoog ovensdirectie. Morgen wordt overleg gepleegd met de kaderleden van de bonden. Het 23.000 man tellende personeel van Hoogovens zal van daag een brief van de directie ont vangen. waarin de moeilijkheden van de onderneming worden uiteen gezet. Volgens de ondernemingsraad heeft de directie steeds gezegd, dat pas tot ontslag zal worden overgegaan als allerlaatste redmiddel. „Het is nu aan de directie", aldus de onder nemingsraad, „om aan te tonen dat ontslagen onontkoombaar zijn". Ministers ingelicht De directie van Hoogovens heeft dinsdag de ministers Lubbers (eco nomische zaken) en Boersma (socia le zaken) ingelicht over de structure le problemen bij Hoogovens De be windslieden hebben toegezegd, al dus het Hoogovensbestuur. dat de al bestaande overheidsmaatregelen, HAARLEM De bij Hoogovens te Ijuiden aangekondigde ontslagen zijn voor het Noordhollandse provin ciebestuur geen aanleiding de voorge nomen plannen rond de uitbreiding ■van Hoogovens (onder andere de aan leg van een nieuwe voorhaven) te herzien. Het provinciebestuur meent, dat Hoogovens ondanks de personeel sinkrimping in de komende jaren de kans moet houden opfverderc ont plooiing. Tijdelijke ontwikkelingen moeten bij Hoogovens duidelijk ge scheiden worden vanontwikkelingen op lange termijn, aldus desgevraagd de Noordhollandse gedeputeerde dr. ir. J. IJff. Volgens hem is Hoogovens nog steeds een „zeer efficiënt be drijf." De uitbreding van Hoogovens is voor een belangrijk deel afhankelijk van de medewerking van de provincie. Deze medewerking bestond tot nu toe in ruime mate, blijkens de al weer enige tijd geleden verschenen procin- ciale Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzee Kanaal-ge bied. Ir. IJff vertrouwt er overigens op, dat het Hoogovens in de toekomst weer beter zal gaan. onder meer op het gebied van de vervroegde pensionering, kunnen worden toegespitst op de situatie bij Hoogovens. Voor het overige wach ten de ministers de resultaten van het overleg tussen vakbonden en staalbedrijf af. Tijdens het overleg met de ministers heeft Hoogovens niet om financiële steun gevraagd. Vandaag zal de vaste Kamercom missie van economische zaken zich vermoedelijk ook bezighouden met de problemen van de staalonderne- ming bij IJmuiden. De IFC is in 1956 gesticht en het lidmaatschap staat open voor alle landen die bij de Wereldbank zijn aangesloten. De IFC heeft thans 106 leden-landen. Haar functie is bij te dragen aan de economische ontwik keling van haar minder ontwikkelde leden-landen door middel van bevor dering van de groei in de particuliere sector. Zij doet dat niet alleen door kredieten beschikbaar te stellen maar ook door deel te nemen in het aandelenkapitaal van bedrijven. Rechtstreekse buitenlandse investe ringen. een belangrijke schakel in de toenemende wederzijdse afhanke lijkheid tussen „noord" en „zuid" (respectievelijk Industrie- en ontwik kelingslanden). zijn een twistpunt geworden, zo merkt de IFC op. Zij zijn financieel niet zo belangrijk meer als in de jaren vijftig en zestig, maar zij dienen in de eerste plaats te worden beschouwd als brengers van vaardigheden, technologie en toe gang tot markten. Voor de toekomst dient een gezonde basis voor weder zijds vertrouwen te worden gelegd, wil men een opbouwende oplossing vinden voor de twistpunten. Investeringen In de ontwikkelingslanden dient men, naar het oordeel van dè IFC, zijn beleid ten aanzien van de bui tenlandse investeringen te verbete ren. Het voortduren van de economi sche vooruitgang van veel ontwikke lingslanden staat of valt met het beschikbaar zijn van technologie en vaardigheden uit het buitenland en hangt steeds meer af van toegang tot buitenlandse markten voor hun export. Aan de andere kant moeten ontwik kelde landen harder zoeken naar nieuwe benaderingen van recht streekse investeringen. Gezamenlij ke ondernemingen van de buiten landse investeerders, de regering van het gasüand en plaatselijke on dernemers kunnen daar. naar het inzicht van de IFC, een belangrijke bijdrage aan leveren, al naar gelang de behoefte van de betrokken ont wikkelingslanden advertentie 'Van onze Zuidmolukse correspondent' 'Jullie belanda s maakten ons tot christen en leerden ons schieten. Dat hebben we niet vergeten: we zijn goed gelovig en als strijders ook niet mis Waar het recht faalt begint de oorlog'.' De Zuidmolukse welzi|nswerker Rudy Metekohy brengt samen met Felix Huizinga verslag uit van een grimmig weekje Assen LONDEN De Londense beurs heeft gisteren een hoogtepunt be reikt. De Financial Times-index voor gewone aandelen steeg tot 549.2 waarmee het vorige record, da terend van mei 1972. met ruim 6 punten werd overtroffen Zeven we ken geleden stond de index nog op 430. De index zou echter op 1100 moeten staan, om de aandeelhou ders geheel te compenseren voor de inflatie. LUXEMBURG - Als het Eu ropese parlement zijn zin krijgt, dan zal „De Consumen tengids" gratis in de trein ver spreid worden en ook in te zien zijn op openbare adviesbu reaus, reisbureaus, beurzen en tentoonstellingen, dit om een nog grotere lezerskring te be reiken. Bij een debat over het consu mentenbeleid in het Europese parlement in Luxemburg wees een Franse parlementariër er in dit verband op dat de 260 miljoen inwoners van de EG ook 260 miljoen consumenten zijn. Het Europese parlement wil verder zo snel mogelijk EG- regels over consumentenkre diet. schriftelijk onderwijs, ef fecten en verzekeringscon tracten. Blank is blind Natuurlijk zullen de blanken in Rhodesie de strijd tegen de zwarte meerderheid verliezen ze willen het alleen zelf nief weten Harm Bofje reisde rond, keek. luisterde en noteerde Een verbijsterend verhaal Economie: het gaat niet goed Zijn de lonen te hoog? Blijft de vraag in de produktie inderdaad teveel achter? Waar zit de tout? Joan Smithuis onder professoren een gesprek met Van den Doel, Hartog en De Jong. Een priester werd weduwnaar Hoe verwerkt de Nijmeegse bijbeiprotessor Grossouw (70) de tragedie zijn jonge vrouw te overleven en nu een priester weduwnaar te zijn, die de zorg heeft voor twee |onge kinderen? Een interview van Ton Oostveen. Bon voor proefabonnement 5 weken de Ti|d voor i gulden advertentie Méér vlees in de kuip metMöHer moler&co Ma>d»lmMtKti«ppi| Mollw ICtbv Oude Boekcloveweg 31. Hengelo (Ol. Tol 05400-159 33* PoMtw» 10, Tele. 44318 Antwoordnummer 8 Amtterdam Beuling na ontvjngii «jn acceptgiro Overal to koop I 2.2S l^Monntmtnttn lol 020 23 1114 7onder poel/egel /enden aan do Ti|d.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29