ircos probeert bloed van zijn vingers te vegen A ^IOL() Philips nieuwste Draaitopper. Eindeloos wendbaar. Allemachtig zuigkrachtig. PHILIPS sty start actie Filippijnen Ex-acteur Jaap van der Poll (88) f overleden J AG 15 SEPTEMBER 1977 RTET* ifgedi ..No nneri diei rke j met veete no dsdien ohan ten Hove talen ei BUITENLAND Trouw/Kwartet 15 S^jlrtJnse president Ferdinand Marcos heeft de afgelopen maand laten weten dat de staat van "T het land, die op 21 september 1972 werd uitgeroepen, versoepeld zou worden. De igen op de burgerlijke vrijheden zouden verminderd worden en de president kondigde in Jaa|atselijke verkiezingen aan die binnen een jaar gehouden dienden te worden. Ook heeft de ..Eens ,t het afgelopen jaar meerdere malen gehele of gedeeltelijke amnestie afgekondigd voor e laatsen politieke gevangenen. Amnesty International, de internationale organisatie die zich '®eneQ|an politieke gevangenen aantrekt, heeft zo zijn twijfels en begint vandaag een actie tegen durende schending van de mensenrechten op de Filippijnen. df 5°4>ncllgde In september 1972 en ongeveer 50.000 politici, Journalls- n beleg af in de FilippiJ- het land inderdaad ver tot een chaos en de cor- vierde. Hij beloofde de een „nieuwe samenle-' zoons ^af recht en orde zouden De corruptie zou worden "it en er zouden broodnodi- ervormingen plaatsvinden en betere verdeling van de welvaart te komen. De onuptie verdween inder- aar de grote breidde zich l Van de beloofde landher- n is weinig terecht geko- l steeds hebben ongeveer lans taande families (waar- van Marcos en zijn vrouw ingeveer 90 procent van de en in handen. en onder de staat van beleg es ontbonden en alle linkse rerboden, de pers gezuiverd het rapport door Amnesty te verwij ten zich voor het „communistische karretje" te hebben laten spannen. Volgens de autoriteiten was niet be wezen dat er systematisch gemar teld werd en zou de grondwet vol doende waarborgen bieden voor een goede behandeling en een eerlijk proces. Nattigheid ten, vakbondsleiders en „verdachte communisten" verdwenen achter de tralies. De meeste van hen werden spoedig na een waarschuwing weer vrijgelaten, maar, in 1975 zaten er volgens president Marcos zelf nog 6000 in de gevangenis. Amnesty zegt dat het er veel meer zijn. Deze politieke gevangenen zijn op grote schaal gemarteld en het me rendeel van hen zit vast zonder enige vorm van proces. Een Amnesty-missie. die in 75 een bezoek bracht aan de Filippijnen en daar met leidinggevende functiona rissen en met 107 gevangenen in acht verschillende gevangenkampen sprak, kwam terug met schokkende conclusies. 71 van de 107 gevange nen waren zwaar mishandeld en geen van hen was ooit officieel in Mevrouw Trinidad Herrera staat van beschuldiging gesteld. De martelingen vonden met name plaats in de zogenaamde „safehou- ses" (veiligheidstehuizen), geïsoleerd gelegen en meestal geluiddicht. De Filippijnse regering reageerde op Enige natUgheid voelde de Filippijn se regering, ondanks herhaalde ont kenningen van het schenden van de mensenrechten, overigens wel, want tegen drie folteraars werd een proces aangespannen. Het ging om de folte raars van Trinidad Herrera, de leid ster van het verzet van krotbewoners tegen de afbraak van hun behuizin gen in de hoofdstad Manilla. Zij werd in april en mei 1977 zo zwaar gemar teld dat er niets meer dan een men selijk wrak Van haar was overgeble ven. Ondanks overtuigend bewijs te gen de drie folteraars werden zij vrij gesproken. Volgens Amnesty bestaan er nog steeds speciale gebouwen voor on dervraging en marteling, en van een aantal gevangenen is bekend, dat zij nog steeds in dergelijke gebouwen worden vastgehouden. De regering heeft gedurende 76 en 77 verschillende keren bekendge maakt een aantal gevangenen te hebben vrijgelaten en gratie te heb- 'ben verleend. Maar volgens informa tie die Amnesty heeft verkregen wa ren daarbij erg weinig politieke ge- vaneenen. Nog op 27 juni van dit Jaar verklaar de de Filippijnse president dat hij 500 gevangenen zou vrijlaten, onder wie 168 politieke gevangenen. Vol gens Amnesty zijn er echter slechts 89 politieke gevangenen vrijgelaten. Op 22 augustus liet dan president Marcos weten dat de beperkingen van de burgerlijke vrijheden onder de staat van beleg versoepeld zou worden. Verder zouden alle „gevan genen, die schuldig waren bevonden aan ondermijnende activiteiten en gevangenen die nog niet door een militair tribunaal rijn berecht" op vrije voeten worden gesteld. De pre sident deed deze uitspraken voor een internationale conferentie over het thema „de rechten van de mens in de internationale wetten", die nota bene in Manilla gehouden werd. Na de uitspraak werd de president luid toegejuicht door de conferentie-deel nemers. De voormalige minister van justitie van de Verenigde Staten, Ramsey Clark, die ook in Manilla was, juichte niet Hij noemde Marcos' toezeggin gen onvoldoende en beschuldigde de Filippijnse regering ervan martel praktijken toe te laten en politieke gevangenen verborgen te houden. Clark zei ook dat de regering weiger de hem toe te laten tot de gevange nissen. Ook Amnesty staat niet zo hard te juichen over de uitspraken van Mar cos. Wie zijn „allen die schuldig zijn bevonden aan ondermijnende activi teiten"? Er is nooit enig proces afge rond tegen personen die hiervoor te recht stonden. Houdt dat in dat nie mand schuldig is bevonden en dus ook niemand in deze categorie zal worden vrijgelaten? Verder is het waarschijnlijk, zo zegt Amnesty, dat zal worden beweerd dat degenen die in staat van beschuldiging zijn ge steld of een kort vooronderzoek heb ben ondergaan in de categorie zullen worden geplaatst van mensen die worden berecht en dus ook niet in aanmerking komen voor vrijlating. Amnesty dringt er tot slot bij de Filippijnse regering op aan dat alle gevallen van mishandeling en marte ling door openbare onderzoekscom missies worden beoordeeld, dat de folteraars worden berecht, dat de gedetineerden of een eerlijk proces krijgen of in vrijheid worden gesteld, dat politieke gevangenen niet door militaire tribunalen berecht worden en dat alle zogenaamde safehouses buiten gebruik worden gesteld. Het Amnesty-rapport is te verkrijgen in de 3e Hugo de Grootstraat 7, Am sterdam. AMSTERDAM (ANP) - De ex-ac- teur, auteur en oud-administrateur van de Nederlandse opera Jaap van der Poll ls op 88-jarige leeftijd over leden in zijn woonplaats Amster dam. HIJ ls daar in stilte op „Zorg- vlied" begraven. Jacobus Oerardus van der Poll werd 19 Juni 1889 in Amsterdam geboren, bezocht de toneelschool en debu teerde in 1911 in „Vorstenschool" van Multatuli. Vervolgens werkte hij bij het gezelschap van Heijer- mans, in, het voormalige Neder- landsch-Indië. bij Hofstad toneel, de Speeldoos, Schouwtoneel, ensemble de Boer-van Rijk en gezelschap Jan Mus. Voor de tweede wereldoorlog ontwikkelde hij zich ook tot toneel schrijver, en bewerker van toneel stukken. Na de oorlog keerde hij niet terug als acteur. Hij werd in 1945 admini strateur bij de Nederlandse opera. Zijn toneelwerk „ziende blind" werd ln 1914 bekroond door de stad Ant werpen. Voor u gemaakt. Door Philips, 'n Totaal nieuwe stofzuigen Krachtige 850 W motor twee jaar garantie op de motor). Bij de ontwikkeling van deze nieuwste draaitopper heeft Philips goed naar huisvrouwen geluisterd. Het resultaat: de stofzuiger die u zich wenst Fraai. Plezierig rustig. Eindeloos wendbaar. Allemachtig zuigkrachtig. En voorzien van al die gemakken die aan het stofzuigen van vroeger ontbraken. Een totaal nieuwe draaitopper. Gemaakt voor u. Allemachtig zuigkrachtig. Dat is een heuse steen van 3 kilo, die deze nieuwe Draaitopper eventjes optilt. Dank zij het grote motorvermogen (850 W), sluitend buizensysteem en de uitgekiende zuigmond. 'n Prettig geluid. 't Ouderwetse stofzuigerlawaai is drastisch aangepakt. Rond de motor zit nu een dubbele wand. K De luchtafvoer zit nu bovenop en kreeg een dubbel filter. Resultaat: stillere zuigkracht, meer rust in huis. Voet opde knop en 6 meter snoer rolt zich automatisch op. Nieuwe slanke vorm glijdt ovaal langs en tussendoor. Ruime handgreep voor gemakkelijk dragen. Eindeloos wendbaar. Philips nieuwste Draaitopper kan alle kanten uit, zonder om te kantelen. Dank zij het wendbare neuswieltje, de extra grote achterwielen en natuurlijk het Philips Draaitop- systeem. Hij voelt zich thuis op elke vloer. Komt moeiteloos over elke drempel heen. Vijf uitvoeringen. Philips heeft vijf verschillende nieuwe Draaitoppers. Allemaal voorzien van modern gemak om u het stofzuigen zo plezierig mogelijk te maken. Elk type met z'n eigen kleur. Met sterke motoren van 700 tot 850 Wan. Eén van die vijf is vast de stofzuiger waar u de komende tien jaar intens tevreden mee zult zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15