Zucchini „Zodra de tekenaar spreekt, zwijgt de schrijver" lolenaar ichte intwerper Test uzelf in de autosimulator. evoluon Wie wil sparen zónder opnamekosten, zónder boete, zónder opzegtermijn,* maar mét 5% rente, die belt0205204911 en opent een Reserve^geldrekeningbij de... Reserve-geldrekening 5% hl' DeTelébanque is een afdeling van de BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS N.V. Tien jaar stripschap: herwaardering van het beeldverhaal RHifeeNSDAG 14 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 ais Molenaar viert dit jaar zijn \jarig bestaan als ontwerper en jscouturier. Een ontwerper met quitgesproken, zeer consequent rgevoerde monumentale stijl, s Nederland eigenlijk niet kent 1de mode. een bloemetjes, geen gezelligheid bi geen gepriegel, maar grafische, iskundige pure lijnen met als tgangspunt cirkels, vierkanten en iehoeken. Stoffen (zuiver wol in ouble face en gladde lakenstof) zijn tijd uni in zwart of wit. Kleur ar metf brulkt Frans Molenaar voor zijn kan gantische handgebreide bloussons en me naleven consequent zijn (gebouwd uit brede strepen, het akken en inzetten. Vleermuis iet aa ouwen blijken (met gestrekte ,'JJmen haaks op de schouder te ten, de ruimte van het bovenstuk irdt verwerkt in een brede akzittende boord en grote collen irden als capuchons over het •fd getrokken. Soms dient een brai .epten Lond< „Ik niet i iin we !rde inouw als hoofdbedekking die midden houdt tussen een pmuts en de versierselen van Egyptische prinses. naakt .Rot Tilbi Haarl reden Liropa. iusici en van Ljn wc eredei iverle ij op verle« lauto. vijken 2Cht. ch via dak ig seiz ium t isiaste stem er. zijnroncessie ;r mef aar li )ij nl. leuk, de enige concessie in deze ifiectie, zijn oud roze-paars-grijze, oen/grijze en Berber-bruine, jemèleerde gebreide bloussons met On jo offende beenwarmers, brede sjaals zijn mouwloze vesten met zakken die t Lon< laagjes over elkaar gedragen orden. De cirkeljassen, cirkelcapes cirkel bloussons staan ihitterend op wijde rokken of op ijde broeken. Een aan de bovenkant omgevouwen rode wollen cirkel vormt een tot over de schouder vallende kraag, twee uitsparingen worden zo armsgaten waaruit rode gebreide mouwen van de blousson steken. Vierkante kielen vallen in punten langs de heup en door een aantal driehoeken aan elkaar te stikken ontstaat een puntcape, waarvan de omgeslagen uiteinden kragen worden. Zwarte of witte vierkanten en cirkels voor de avond, aan twee kanten draagbaar, zijn ingenieus gevoerd met bont dat in repen beurtelings tegen de vleug in is verwerkt en zo een totale eenheid vormt met de andere kant. Deze grandioze wintercollectie van Frans Molenaar zou eigenlijk in het Stedelijk Museum tentoongesteld moeten worden,zodat ledereen kan komen kijken. ADVERTENTIE In het Evoluon kan dat, en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend Voor iedereen. Direct aan de Rondweg in Eindhoven. Open; maandag t/m vrijdag van 9 30 - 17.30 u: zaterdag 10.00 - 17.00 u; zon-en leostdagen 12.00 17.00 u. 1e Kerstdog en Nieuwjaarsdag gesloten. Ook voordelige NS-attractlel I DEN HAAG (ANP). De minis- Van der Stoel en Pronk zullen lén van de leiders van het in Zuid |frika verboden African National longress ontvangen. De Zuidafri- [aan is Oliver Tambo, die op 6 okto- s. zijn opwachting maakt. Tambo is overigens niet de gast van de regering gedurende zijn verblijf in Nederland Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft en ander bekend gemaakt. Zucchini heten ze. de dikke komkommers, die groen zijn met witte spikkels. Soms zien ze er ook uit als uit de kluiten gewassen pe ren. Tot voor kort waren ze in ons land nauwelijks be kend, maar nu liggen ze steeds meer in de groente winkels. Een zuidelijk pro- dukt, wat minder waterig dan onze komkommer. Ze- worden rond de Middel landse Zee gekweekt, maar ook in Engeland is het een geliefde groente. Alleen heet het daar courgette. In Nederland noemt men het ook wel pompoen. En daar komt het misverstand opzetten. Er zijn namelijk sierpompoenen, die ook bij de groenteman te koop zijn. Die zijn niet eetbaar, maar dienen alleen voor het mooi: bijvoorbeeld om een fruitschaal of een bloem- stukje op te fleuren. (Pom poen weer niet te verwarren met pompelmoes dat is grapefruit!). De zucchini (la ten we ze maar zo noemen) zijn van een ander soort, dat speciaal gekweekt wordt en eetbaar is. De courgette Cu weet. de namen zijn hetzelfde) bevat 24 ca lorieën per 100 gram. Zij is arm aan vitamine A, B en C en arm aan mineralen. Ze wordt meestal gebruikt om samen met andere groenten een salade op te frissen. Rauw Veel valt er met zucchini te beginnen. Omdat de smaak niet al te stevig is. kunnen we die met een paar drup peltjes citroensap wat op halen. De zucchini hoeft niet eerst geschild te wor den. Meestal wordt ze ge woon als een komkommer in schijfjes gesneden en door een gemengde salade gedaan. We kunnen ze ech ter ook bakken, stoven of koken. Koken Hiervoor is het aan te beve len de courgette wél te schillen. Dat kan net als bij een komkommer. De schoongemaakte zucchini opzetten in een bodempje water en met zout naar smaak in een kwartiertje gaar laten worden. In een vuurvaste schaal zetten en met kerrie-, tomaten- of kaassaus overgieten en na laten stoven tot er een korstje op zit. Een Italiaans recept gaat zo: 1 kg zucchini schillen en de zaadjes weghalen. De zucchini in reepjes of blok jes snijden en met een ge snipperd uitje in wat boter of margarine lichtgeel laten worden. Daar moet dan een halve liter bouillon bij. Dat kan kippebouillon, vlees bouillon of bouillon van een blokje zijn. Ook dit gerecht in een ovenschotel laten nastoven en er parmezaan se aas en wat paneermeel over heen stuiven. Laten stoven tot het goudgeel is. Wie van pittig houdt, kan er wat reepjes rode of groene paprika bij doen. wat peper erover heen strooien of wat peperscheuten mee laten stoven. Bij de aangegeven hoeveel heid zucchini kunnen ook nog vier in plakjes gesne den en ontvelde tomaten gedaan worden. Maar dan knjgt het gerecht weer een andere smaak, want toma-J ten overheersen gauw. Soep Bijna van elke groente is soep te maken. Dus ook van zucchini. Snijd de vrucht in kleine stukjes Zet ze op met wat vleesbouillon (de hoeveelheid hangt af van het aantal eters). Meng wat maïzena aan. maar het kan ook met wat aardappelpu ree uit een pakje Dan wordt de soep steviger. Doe er de gewone soepgroente peentjes, uien, prei, beetje bloemkool bij en laat de zaak gaar koken. Strooi er peterselie of bieslook over heen. Maar ook als broodbeleg is zucchini lekker fris; ze trekt minder water dan onze komkommer. Peper en zout erop strooien en de wat flauwe smaak wordt veel pittiger Wie zucchini of courgette wil proberen, mag zijn groenteboer niet scheel om aankijken als hij ze niet heeft. Ze zijn nog lang niet overal in de groentewinkels en als ze er mondjesmaat komen, dan zijn ze soms in een wip weer uitverkocht Nieuwe kliniek voor mensen met acute alcohol-problemen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Jellinek-kli- niek in Amsterdam zal als eerste in Nederland een speciaal centrum openen, waar mensen met acute al coholproblemen kunnen worden op gevangen. De kliniek, die dag en nacht geopend zal zijn, biedt plaats aan vijftien bedden. Er zullen alleen mensen worden opgenomen, die via de GGD naar de kliniek worden toegebracht. Van de vijftien bedden worden er vier gereserveerd voor een eerste opvang, terwijl de overige zijn bestemd voor een verdere behande ling. Directeur mr D. B, W. Postma van de Jellinekkliniek zei desgevraagd, dat er een groeiende behóefte be staat aan een dergelijke voorzie ning. „De laatste jaren is het alco holgebruik bijna verdubbeld en daarom komen ook meer mensen plotseling in de problemen," aldus de heer Postma. In de Jellinek-kli- niek kunnen alleen patiënten vol gens afspraak worden opgenomen, al zijn er wel enkele bedden voor acute gevallen. Verwacht wordt dat het nieuwe cen trum. dat wordt gehuisvest in het al enige tijd leegstaande Forester-huis aan de Sarphatistraat. over onge veer een half jaar open zal gaan. Een werkgroep is inmiddels bezig een team samen te stellen, dat de kli niek moet gaan bemannen. TELEBANQUE Zonder Opzegtermijn kunt u Bedragen opnemen tot f5000,-per maand. Voor bedragen boven f5000,-per maand geldt een opzegtermijn van 1 maand. In ieder geval berekent de Banque géén retourrente over opgenomen bedragen van de Reserve-geldrekening! Spaar bij de Banque via uw eigen bank-, post-, of gemeentegirorekening. RL Amsterdam - Arnhem - Breda - Dordrecht - Eindhoven - Groningen - Den Haag - ■l®J Haarlem - Heerlen - Hengelo - Maastricht - Nijmegen - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo - VCfcert. door Willem Schrama AMSTERDAM De liefhebbers van het stripverhaal staat de komende weken een reeks van feestelijkheden te wachten. Het jubileum van Olivier Bommel en Tom Poes vormt daartoe vandaag al een aanzet, maar het feest breekt pas los op zaterdag 15 oktober, als met veel vertoon het tienjarig bestaan wordt herdacht van Het Stripschap, een voor het merendeel uit volwassenen bestaande bond van „stripofielen", die zich sinds augustus 1967 inzet voor een kritische herwaardering van het beeldverhaal. Uitlaatklep voor dit streven is het •gaan Stripschrift, dat eveneens Uen jaar geleden aarzelend en aamloos begon te verschijnen, maar dat alras uitgroeide tot wat [het nu is: een volwassen blad met (en veelheid aan informatie over ude en nieuwe, binnen- en buiten- ndse strips, de tekenaars, de han- lel, soms diepgaande filosofieën ■over de achtergronden van de strip |en natuurlijk veel nostalgie omdat Ide oprichting van Stripschap des- Itijds nauw aansloot op de activitei- |ten van de Stichting Jeugdsenti- tent Jaren '50. Als beloning voor (ze groei kunnen de samenstellers |van Stripschrift, thans prat gaan lop een abonneesbestand van 3000 |en een oplage van 5500 exem- Tegenwind brek aan tegenwind heeft het Stnpschap in die afgelopen tien en niet gehad. Het enthousias me van de leden was zo ongeveer gekeerd evenredig aan de malai se die zich afspeelde in de wereld van de Nederlandse stripbladen. Getuige een goed gedocumenteerd artikel in het onlangs uitgebrachte honderdste jubileumnummer van Stripschrift, zijn de meeste van die bladen met stille trom verdwenen. In de jaren zestig was er nog een scala van specifieke stripbladen voorhanden, zoals Sjors van de Re bellenclub, Donald Duck, Arend, Olidin, Fix en Foxi, Robbedoes en Kuifje. Afgezien nog van het feit dat de meeste van deze bladen ter ziele gingen, was het de mensen van Het Stripscbap een doorn in het oog dat de meeste ervan vrijwel uitsluitend waren gevuld met bui tenlandse strips. Uit die pijn werd in de loop van de jaren zestig het weekblad Pep ge boren. waarmee serieuze pogingen in het werk werden gesteld om een Nederlandse „strip-stal" te vor men. Een tijd lang leek dat te gaan lukken, maar ook in deze branche sloeg in de loop der jaren de sane ring toe. Naast het florerende week blad Donald Duck (410.000 lezers) en het meisjesblad Tina zag Pep nog kans om tot september 1975 een zelfstandig leven te leiden, maar toen was het afgelopen. Pep en Sjors werden door de Verenigde Nederlandse Uitgeversmaatschap pijen (VNU) die via haar dochter maatschappij Oberon vrijwel de Tienduizend maal Bommel Het Illustere tweetal Heer Olivier B. Bommel en zijn jonge metgezel Tom Poes maken vandaag geschiedenis door voor de tienduizendste keer in een dagblad (NCR-Handelsbiad) te verschijnen. Dit jubileum wordt gevierd in de Rotterdamse Erasmus universiteit, waar de geestelijke vader van het tweetal. Marten Toonder, en de econoom prof. dr. A. Heertje gastcolleges geven, getiteld „De nullijn in de economische praktijk" en „Heer Bommel als theoretisch econoom." Hoewel ingewijden beweren dat Paulus de Boskabouter verreweg het meest gepubliceerde Nederlandse beeldverhaal is, kwam het tot nu toe niet voor dat een strip van eigen bodem tienduizend maal in een dagblad werd afgedrukt. Marten Toonder schiep het kluchtige tandem in maart 1941, en sindsdien werden ze het smakelijke onderwerp van ruim 170 beeldverhalen, waarvan er inmiddels twintig in boekvorm zijn uitgegeven. De burgemeester van Rotterdam, André van der Louw, opent vanmiddag in het museum Boymans-Van Beuningen een tentoonstelling over Olivier Bommel en Tom Poes. gehele Nederlandse stripbladen markt in handen heeft, opgeheven en samengevoegd tot het huidige Eppo. Traan De 36-jarige gymnastiekleraar Mar tin Wassington, voorzitter van Het Stripschap en hoofdredacteur van Stripschap, kan er als het moet een traan om wegpinken. „Het is eigen lijk waanzinnig." zegt hij, „als Je ziet hoe de strip aan de ene kant ongelooflijk populair is, terwijl hij aan de andere kant steeds maar weer wordt teruggedrongen." Hij noemt het frustrerend dat veel Peptekenaars („waaronder hele goeie") na de fusie met Sjors moes ten afvloeien en tenslotte bij recla mebureaus terechtkwamen. „Ter wijl in Pep de laatste Jaren alle mogelijke experimenten zijn ge daan. ook voor volwassenen. Het is mislukt. De oplaag is ingestort, ter wijl er wel degelijk veel oudere stripliefhebbers bestaan. Ik denk dat het komt omdat de ouders vaak over het abonnement beslis sen, en dan krijg je zoiets als Eppo. specifiek voor kinderen, met slech te strips als resultaat. Hetzelfde is met Kuifje gebeurd, dat veel vol wassenen boeide Toch bleek die lezersgroep te klein. En kijk ten slotte naar ons eigen Stripschrift Nu drieduizend abonnees, maar daar hebben we wel tien jaar voor moeten werken." Postzegelclub Hoewel verknocht aan de strip, gaat Martin Wassington binnen kort zijn voorzittersfunctie ter be schikking stellen. Zijn benoeming tot schooldecaan ls daar een weinig debet aan, maar vooral de antiqua rische prijzen in de stripwereld hebben hem de laatste tijd wat afgestompt. „Je krijgt een regen van telefoontjes en altijd onder het eten van mensen die op zol der nog een oude Bommel hebben gevonden en die denken dat zo'n boekje meteen goud waard is In feite is dat ook wel zo. omdat ieder zijn eigen prijzen opdrijft. Het is een postzegelclub geworden. Iedere verzamelaar is in feite handelaar geworden. Het is een vreselijk zake lijke toestand. Vroeger kwamen de mensen elkaar op allerlei markten tegen en werd er gewoon geruild, en daarmee uit. Nu zijn het om met Bommel te spreken superzaken geworden. En het is toch maar gewoon ont spanning. Zo moet Je het zien. Het is een beetje Infantiel, een beetje ontwapendnd, die liefde voor strips Het gaat altijd over wereld- ies die niets met de onze te maken lebben. Een vlucht uit de werke lijkheid." De tekenaars van stripverhalen omschrijft Wassington als over het algemeen aardige, maar wel licht ontvlambare jongens, met een hang naar (Jeugd)sentiment Was sington: „Ook zij hebben de tijd nog meegemaakt dat Je het tijd schriftenwagentje tegemoet rende om het vervolg van Kapitein Rob te lezen." Met de sanering in het stripwezen zijn ze volgens Wassington te veel aan de censuur van de uitgever gebonden, hetgeen ze heeft aange zet tot de uitgave van een eigen blad, De Vrije Balloen („Het blad voor de vergevorderde semi-analfa- beticus"). Prijs Feest dus op zaterdag 15 oktober, die is omgedoopt tot Negende Dag van het Beeldverhaal. Allereerst zal in De Brakke Grond de winnaar worden bekendgemaakt van de Jaarlijkse Stripschapsprijs. die eer der werd binnengesleept door on der anderen Marten Toonder en Hans Kresse (Eric de Noorman». Verder zullen die dag op verschil lende plaatsen in Amsterdam gra tis toegangbare tentoonstellingen worden geopend. Zo ls er In de universiteitsbibliotheek aan de Singel een expositie over het voor oorlogse Nederlandse beeldverhaal en het 25-Jarig bestaan Donald Duck in Nederland. In de mensa aan de Damstraat zullen die dag tekenfilms van Walt Disney wor den vertoond. Ook is daar een ruil beurs. Allerhande strips uit binnen- en buitenland worden te koop aan geboden in de Koopmansbeurs aan het Damrak door uitgeverijen, an tiquariaten en de Stripschaps- wlnkel. In De Brakke Grond zullen ver schillende striptekenaars een gi gantische kettingtekening maken en zitting nemen in een forum over strips. Want hierover valt nog heel wat te vertellen, getuige een artikel in Stripschrift van Juli J.l. over de alles bepalende rol van de stripte kenaar: „HIJ wekt het sluimerend scenario tot leven. Hij maakt de spelers ln het drama zichtbaar, laat ze lijden en lachen. Zodra de teke naar spreekt, zwijgt de schrijver in gepaste bescheidenheid."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9