Geniet van je rust Oppassen voor eenzijdige informatie over gevangenen De Dochter van de Weduwe Wordt't niet eens tijd dat uw neus thuis kritisch in de lucht steekt? Reactie op brieven van Herman Marcus Rotterdams Philharmonisch een maand naar Amerika Arnhem presenteert Gelderse grafiek Bing Crosbys zingt nog Speciale voorstelling Koreaanse dansgroep voor veteranen vakantie. Boek daarom U hebt recht op 'n goed ver zorgde verrtilatietechniek WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 13 - RH9o§ns Het probleem van de politieke gevangenen in Indonesië blijft de aandacht vragen. Terecht, want het blijft een onaanvaard bare zaak dat zoveel mensen al zoveel jaren worden vastgehou den, zonder dat tegen de meesten van hen een gefundeerde aanklacht is ingediend en zonder dat zij een behoorlijk proces ontvangen. Wij moeten blijven aandringen bij de Indonesische autoritei ten voor rech'tsherstel van de betrokkenen. Bij alle publiciteit over de situatie en de behandeling van deze gevan genen moeten wij toch oppassen dat wij de informatie, die van één kant komt. niet te snel van toepas sing verklaren op het geheel Dat gevaar bestaat in een tweetal arti kelen. die Trouw/Kwartet plaatste op 27 en 29 juli. Daarin worden brieven van de ex-gevangene Her man Marcus geciteerd en samen gevat Hij beschrijft daarin de bittere his torie van willekeur, mishandeling en ondervoeding, die honderddui zenden in de afgelopen jaren moes ten ondergaan Men kan daaruit de indruk krijgen, alsof dit voor heel Indonesië geldt en alsof dit tot op de dag van vandaag nog doorgaat. Ik beschik daarentegen over ande re informatie van een ex-gevange ne. afkomstig van een van de groot ste concentraUes van gedetineer den. waann deze schrijft, dat de materiële verzorging redelijk wel is en dat sinds jaren geen mishande lingen meer worden toegepast. De ex-gevangene, die zelf eind vorig jaar werd vrijgelaten, zei dat er geen gedwongen arbeid plaats vindt, maar dat ieder mag werken overeenkomstig zijn eigen aard. Grote behoefte wordt gemeld aan kleding, medicijnen en schrijfbe hoeften. De kerken doen hier al het eén en ander aan. Zij zouden er echter nog meer op aan kunnen dringen dat regelmatige correspon dentie met hun familieleden kan worden gevoerd. Nu mag elke ge vangene tweemaal per maand een briefkaart sturen met 25 woorden Wel mag men onbeperkt post ont vangen. De censuur is streng. Dat betekent grote vertraging, zodat men soms maanden niets van el kaar hoort Wat Buru betreft, ik heb daarvan van twee verschillende zijden (niet vanwege de regering) dia's en foto's gezien, toegelicht door degenen, die dit eiland recent bezocht heb ben en dit materiaal zelf gemaakt hebben. Daaruit blijkt, dat de ge vangenen op dit eiland het land hebben ontgonnen, huizen, kerken en winkels gebouwd, wegen aange legd enzovoort. Zij zijn erin ge slaagd. althans materieel, zich op een behoorlijk peil te brengen. Zij hebben een beperkte bewegings vrijheid. beschiWcen over een eigen inkomen, zorgen voor hun eigen ontspanning. Martelingen of onder voeding zijn er niet. Natuurlijk blijft het feit, dat zij ballingen zijn en gescheiden zijn van hun gezinnen. Dat zijn uiter aard niet weg te cijferen feiten. Het betekent ook een zware geestelijke druk. die we niet mogen vergeten. Degenen, die belang stellen in het lot van de schrijver Pramadya Ananta Toer. kan ik meedelen, dat ik hem op een van de foto's heb kunnen zien. qua uiterlijk gezond. Kerken Wat de vrijlatingen betreft, nie mand weet de precieze cijfers, ook Marcus niet. en de officiële cijfers zijn oncontroleerbaar. Met name mensen, wier gezondheid slecht was en ouderen, zijn recent vrijge komen. Meestal moeten zij zich nog enige tijd wekelijks bij de politie melden, zodat hun vrijheid aan be perkingen onderhevig is. Het is ui terst moeilijk voor hen aan werk te komen. De kerken doen op verschillende plaatsen hun best werk te verschaf fen. Ook verzorgen zij de gezinnen van de gevangenen Ik heb van beide categorieën (ex-gevangenen en familieleden) recent mensen ge sproken en zij zijn blij met de hulp die de kerken geven. De kerken doen ook veel aan de geestelijke verzorging, wat van grote beteke nis is voor de betrokkenen. Wij blijven er ook bij hen op aandrin gen. ook het aspect van gerechtig heid voor de gevangenen te behar tigen Uiteraard moeten wij blijven zoe ken naar wegen om de vrijlating van de gevangenen te bevorderen en om te voorkomen dat zij als transmigranten in de vergetelheid raken. Wij moeten echter, naast de informatie van Marcus, die een zeer somber beeld schetst, andere infor matie plaatsen, die een iets gunsti-* ger beeld geeft over de materiële condities waaronder gevangenen leven. Ik pretendeer niet voor heel Indonesië te spreken, maar voor situaties op Java en de Molukken. Ik wil ook niets goedpraten van het onrecht dat deze mensen is en door ds H. Koetsier wordt aangedaan. Wij moeten steeds twee doeleinden in de gaten houden, rechtsherstel én hulpverle ning beide. Wij moeten de uit zichtsloosheid zien te doorbreken, waaronder deze mensen lijden en daarom voortdurend druk uitoefe nen op de Indonesische regering om de beloften tot vrijlating in te lossen. Ten slotte nog dit: Mr. Yap Thiam Hiem, de bekende Jakartaanse ad vocaat, die zich voor de mensen rechten inzet, maakte mij attent op de positie van de criminele gevan genen. Er zijn tal van meldingen van willekeur, omkoperij en mis handeling van deze categorie. In de huizen van bewaring heersen vaak treurige toestanden en wee degene, die om een of andere reden daarin belandt. Veel publiciteit kreeg het geval van een vrouwelijke officier van justitie, die iemand die haar inkopen droeg van de markt, liet gevangen nemen en veroordelen, omdat hij volgens haar te veel vroeg. Het ging om een bedrag van 50 rupiah (30 cent)! Een duidelijk voorbeeld van het verdrukken van de arme. Gelukkig wordt hierover geschre ven en ertegen publiekelijk gepro testeerd. In Jakarta zijn bureau's voor rechtshulp, waar de kleine man (en vrouw) terecht kan. Jonge advocaten geven daar rechtskundi ge bijstand. Het is hoopgevend, dat er onder de jonge Juristen, maar niet alleen onder hen, een aantal zijn, die zich inzetten voor de slach toffers van rechtsongelijkheid of sociaal onrecht. Ook dit werk ver dient onze aandacht en steun. Ds. H. Koetsier is verbonden aan het sekretariaat voor ontwikkelings samenwerking van de Gereformeer de Kerken in Nederland. Onze buitenland-redacteur Johan ten Hove tekent hierbij aan: In de beide reacties op de verhalen over de politieke gevangenen in Indonesië, en met name in die van mevrouw Dreckmeyer (29 augus tus) wordt de geloofwaardigheid van de informatie die Herman Mar cus geeft in twijfel getrokken. Beide schrijvers kunnen toch ver moeden dat het onmogelijk is na der in te gaan op de figuur Herman Marcus Het enige dat ik er over kan meedelen is dat de brief van Marcus (het was eerder een lijvig rapport) ons toegezonden werd door een man in Indonesië, die zich al jaren met de problemen van de politieke gevangenen bezighoudt, die ik persoonlijk ontmoet heb en waarvoor ik mijn hand in het vuur steek Deze man kent Marcus per soonlijk en is van zijn integriteit overtuigd. Marcus heeft de situatie in verschillende kampen en gevan genissen leren kennen en gepraat met velen die weer in andere kam pen en gevangenissen gezeten heb ben. Het verwijt dat hij vanuit een situatie generaliseert voor heel In donesië gaat niet op. Verder wordt de informatie die Marcus verstrekt in grote lijnen ondersteund door een rapport van de internationale commissie van juristen in Genève. (Een bericht hierover stond op dezelfde dag in de krant als het eerste verhaal van Marcus). Ook het internationale Rode Kruis verschafte informatie die bijzonder sterk overeenkomt met die van Marcus. Overigens wat doet mevrouw Dreckmeyer? Zij vertelt over een gevangeniseiland (Nusa Kanban- gan) en komt van daar uit tot de conclusie dat Marcus niet geloof waardig is. De heer Koetsier be schikt over andere informatie van een ex-gevangene, afkomstig van een van de grootste concentraties van gedetineerden" en verwijt tus sen de regels door Trouw informa tie die van één kant komt te snel van toepassing te verklaren voor het geheel. Verder heeft Koetsier foto's en dia's gezien van het eiland Boeroe ROTTERDAM (ANP) Het Rotterdams Philharmonisch Or kest vertrekt 24 oktober a s. met een chartervliegtuig van Trans World Airlines van Schiphol naar de Verenigde Staten voor een tournee van een maand langs een aantal Amerikaanse steden. Tegelijkertijd gaat de burgemeester van Rotterdam, André van der (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM In Arnhems Gemeen temuseum wordt in november de eerste Gelderse Grafiekmap gepre senteerd. Men wil er een jaarlijks terugkerende traditie van maken. De eerste map zal bladen in verschil lende technieken bevatten van twaalf grafici. Het is de bedoeling dat het accent op Gelderse kunste naars komt te liggen, maar er is ook plaats voor mensen van buiten deze provincie en in volgende jaren ook voor buitenlanders. Wat de eerste map betreft, hieraan nemen tien Gelderse en twee buiten- Gelders kunstenaars deel: Pat An drea, Cees Andriessen, Arno Arts. Paul Damsté, Ad Gerritsen. Ferenc Gögös, Dorian Hiethaar. Jan Ho- man, Han Jansen, Harry van Kuyk, Gradus Verhaaf en Paulien Witten- rood. De map bevat etsen, litho's, zeefdrukken en linosnedes, deels meerkleurig. Het idee is afkomstig van Leen van Weelden en Koos van Tol, bij wie ook de organisatie berust. Ze von den steun bij de Stichting Beelden de Kunst Gelderland en bij de Ge meenschap Beeldende Kunste naars. De oplage bedraagt honderd stuks. Prijs 300 bij intekening en na verschijning 350. (niet vanwege de regering) en ge praat met mensen die dit materiaal zelf gemaakt hebben. Daaruit blijkt dat de gevangenen er in ma terieel opzicht een leefbaar eiland van gemaakt hebben. Wat zegt een dergelijke prestatie van de gevan genen eigenlijk? Moeten ze daar de Indonesische overheid dankbaar voor zijn? Is de Birma-spoorlijn, aangelegd door onder de Japan ners gevangen genomen mensen ook geen prestatie? Waarschijnlijk „mogen" de gevangenen in de Sibe rische werkkampen ook wel hun eigen barakken bouwen. Over de vrijlatingen. Mevrouw Dreckmeyer schrijft dat er vorig jaar wel degelijk 2500 mensen zijn vrijgelaten. Herman Marcus schrijft in zijn brief niets anders, maar voegt er alleen aan toe dat er ook 2500 gevangenen naar Boeroe gebracht werden. Ik ben ervan overtuigd dat beide schrijvers zich oprecht het lot aan trekken van de gevangenen in In donesië, maar het komt mij voor dat hun identificatie, weliswaar on bewust, anders ligt dan die van Herman Marcus. Namelijk bij de Indonesische autoriteiten die te maken hebben met een onvoorstel baar probleem van politieke gevan genen en eigenlijk niet weten hoe dat opgelost moet worden, in ieder geval tot op heden daar door on macht en onwil nog niet in ge slaagd zijn. Marcus daarentegen kiest onomwonden de zijde der po litieke gevangenen, die te maken hebben met een overheid, die hen nu al ruim elf jaar vasthoudt, vaak onschuldig en meestal zonder enige vorm van proces. Louw. op uitnodiging van de Ameri kaanse regering naar de Verenigde Staten. Hij zal enkele uitvoeringen van het orkest bijwonen en op 24 november met het ensemble naar Nederland terugkeren. Het is de tweede keer. dat het Philharmonisch Orkest een tournee door Amerika maakt, maar het is de eerste keer dat het een bezoek aan de Westkust brengt. In 1970 ging het orkest voor de eerste keer naar Amerika. Artistiek leider van het orkest, Edo de Waart, die op 1 september j.l. tevens leider werd van het Sympho- nie Orkest in San Francisco, treedt op als dirigent. Op 1 september 1979 zal Edo de Waart zich terugtrekken als leider van het Rotterdamse or kest. Hij gaat zich dan geheel wijden aan de leiding van het symphonie- orkest in San Francisco. Assistent- dirigent tijdens de Amerikaanse tournee is Roelof van Driesten. De reis. die naar schatting vier- vijfhonderdduizend gulden gaat kos ten. wordt gedeeltelijk betaald uit de opbrengst van de te geven uitvoerin gen. De rest wordt bekostigd met een subsidie van de Nederlandse re gering en de gemeente Rotterdam, die hierin een stuk export-promotie zien. De Vereniging van Vrienden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest levert ook een bijdrage. Het gezelschap omvat 110 orkestleden en 10 man begeleiding. |eenb ïgeer skun tgan( "friehoe >uble tijd u LONDEN. - De crooner mei {JJJÏ gouden stem, Bing Crosby, kan maar steeds niet ophouden me JL het publiek optreden. De nu 73- 'Kkk ge Amerikaanse zanger die het al lute hoogterecord van het aa ïr verkochte platen in zijn bran houdt, gaat vanaf 26 septen ^t', weer twee weken in het Londe „k7i Palladium theater optreden. „Ik d me doodvervelen als ik niet ra"{d( zou optreden" verklaarde hij tijc d een persconferentie voor zijn we i( optreden in Londen. Vorig seiz trok hij, ook in het Palladium tl ter, volle zalen met enthousiaste 6 wonderaars. Hoewel zijn stem meer zo fraai is als vroeger, zijr^Ori1 nog altijd duizenden die er met noegen en met heimwee naar lui ren. Nostalgie speelt daarbij nl. een belangrijke rol. >mél| Op de foto Bing met zijn jo 0ffen vrouw Kathryn die ook in zijn ,mo, gramma optreedt, voor het Lont iaap se Palladium. DEN HAAG. De „Koreaanse Na tionale Dansgroep" zal op 8 oktober in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag een speciale voorstel ling geven voor Nederlandse vetera nen uit de Koreaanse oorlog. ordei icirk :hitt( ijdel Er moeten ongeveer 4000 veteranen in Nederland zijn die meevochten onder de vlag van de Verenigde Na ties tegen de communisten in de Koreaanse oorlog van 1950 tot 1953. Behalve deze speciale veteranen- voorstelling, is er een reünie van oud-strijders met receptie en film. Het is, aldus de Koreaanse ambas sade een gebaar van dankbaarheid van jonge Koreanen die in de ellen de van de oorlog werden geboren en nu in welvaart leven. De voorstelling is voor veteranen gratis toeganke lijk. Zij vormt een onderdeel van de tour nee die de dansgroep van 5 tot 16 oktober door Nederland maakt waarbij achtereenvolgens .Roti dam, Eindhoven, Arnhem, Tilbi Zaandam, Den Haag en Haarl worden bezocht. Verder treden op in 32 grote steden van Europa, groep bestaat uit 45 musici dansers. Bejaarde aangereden DIEREN De 82-jarige I meren uit Dieren is in z plaats door een auto aangérede^ later in het ziekenhuis Volgens de politie zou hij op I kruising geen voorrang verle< hebben aan een personenauto, auto kantelde bij het uitwijken kwam in een kanaal terecht. 1 inzittende echtpaar wist zich vid opengescheurde linnen dak redden. t Met pittige half/zware. Zorgvuldig 1 door Van Nelle samengesteld. De perfecte melange van gouden 2 Virginia en Kentucky tabakken. Lang van draad waardoor het volle karakter uitkomt en je bovendien J plezierig rolt. \V«M7innfxuiukii|i|N'ii tollet-, wav-iiikunuul-. muur- rn ruunm-nlilatorvn plus ren uilpibnid programma iHMlnjKwnUlutoren. Perscombinatie reizen Ga eens bij uzelf op bezoek en snuif de lucht'ns op alsof u er voor de eerste keer komt. De uitslag is misschien minder fris dan u had gedacht Heeft u meer frisse lucht nodig... ventilatie! Itho is daar specialist in. Bij Itho kunt u kiezen uit een kompleet programma mooie, oerdegelijke ventilatoren. Als u een beetje kritische neus heeft gaat u wat aan ventilatie doen. Wedden dat 't dan een Itho wordt? Wat wordt uw keus? Dat zou een Itho wasemafzuig kap kunnen zijn. Zuigt krachtig af via randafzuiging. heeft een onver slijtbaar vetfilter en is brandveilig. Of de Itho toiletventilator. U kunt kiezen: volautomatisch of niet-automatisch.. Allebei onverzettelijke weg werkers van vervelende luchtjes. Of een Itho raam-, muur- of wasem kanaal ventilator... Itho biedt u de ruimste keus. Uw winkelier weet er alles van. Een fijne neus verdient 1 beste. Hbo II V I iMtbui L'l Stlned.im - TH. 9M14H i. Komt 's morgens graag in een KnotraapneuS. Heeft een hekel aan de Bajesneus. Bijzonder traag in het ruiken (ritte woonkamer. kooklucht van spruitjes. van onraad, laat staan vieie luchtjes. Klkkineus. Komt er in toiletten zonder Wassen neus. Stelt niets voor. Feestneus. Neuriet liederen in badruim- ventilalor achter dat hij niets méér it dan tes met wasemkanaalvenUlator. cm ander. Telefoon 020-913456 DE Q£20K.GGP-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8