Werkgroep Israël vergaloppeerde zich Vrouw met cholera niet in levensgevaar De tekening van een lezer Commentaar Noorwegen (1) h4 Gesprek tussen zionisten en PLO vertegenwoordigers in kwaad daglicht gesteld doorwegen (2) [oorwegen (3) Badan Persatuan dient klacht in AfliN iNCOMA? WAT 15 ZÜN 6EBREK Luchtdruk hoog top-tien van pratende vogels waarheid? geleend onopvallend 5ENSDAG 14 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet erië mpilo Bijna altijd wordt in een parlementaire democratie via de stembus beslist over de politieke krachtsverhoudigen. Bijna iltijd, want in Noorwegen bijvoorbeeld shet ditmaal de postzak geweest, waar in het lot van de zittende regering was ferborgen. Iedereen wist dat de verkie- lingen van zondag en maandag span- md zouden zijn en waar partijleiders igal eens overmoedig uitroepen datzij ille vertrouwen hebben in de kiezer en :h van zijn steun verzekerd weten, lar deed de Noorse socialistische prc- J nier Odvar Nordli het zondag voorzich- eoHEi iger aan. ,,We hebben vijftig procent •fvioof 'ans dat we ^et ^alen," 20 hield hij zijn lijken e feiten het tegen te spreken, le Noren hebben begin deze week laten ien een politiek gematigd en evenwich- ig volk te zijn. Nemen we de uitslagen fe'LIA ls 'eidraad- Het hnkse blok had tot H^ndag 78 van de 155 zetels. De regeren- arbeiderspartij had daarvan welis waar maar 62 en waren dus een onver- alste minderheidsregering maar ze wis- m zich te handhaven door steun van de inks-socialisten. die 16 zetels hadden. )ie links-socialisten deden het bij de ïgionale verkiezingen van vorig jaar iet best en de leiding van de partij had :ts nodig om er bij de algemene verkie- (ingen uit te springen. Dat is zeker :beurd; de verkiezingscampagne werd erlucht met onthullingen over spiona- kiesdistrict voor. Gistermorgen toen alle „normale" stemmen waren geteld konden de gelukwensen worden ver stuurd, zo dacht men. De zich socialistisch noemende partij de grote Arbeiderspartij en de minieme links-socialisten hadden net iets meer dan de helft van de zetels en een voort zetting van het huidige bewind was zo goed als zeker. Het mocht niet zo zijn; er stonden ook nog enkele zakken per post uitgebrachte stemmen op telling te wachten en wat bleek? Toen die waren geteld viel het linkse blok één zetel terug tot net niet de helft. door James Dorsey AMSTERDAM Dezer dagen is het Rosj Hasjana, het Joodse Nieuwjaar. Een dag waarop joden elkaar Sjana Tova, oftewel een goed Nieuwjaar wensen. Maar in verschillende synagoges van Nederland gingen de gelukwensen niet steeds van harte. Blijk baar vonden velen het beneden hun waarde om overtuigde zionisten die met vertegenwoordigers van de Palestijnse Bevrij dingsbeweging (PLO) spraken de hand te drukken. „Daar zou wel eens het bloed van de terreurdaden van de PLO aan kunnen kleven", aldus de cynische reactie in progressieve joodse kringen. geschandalen heimen. en pikante defensiege- Dat het bezoek verleden week van twee PLO-functionarissen aan ons land met argusogen door de joodse gemeenschap werd bekenen is zeer begrijpelijk. Ook zal niemand ver baasd zijn, dat men z'n verontrus ting kenbaar maakte aan PvdA-Ka- gepast een ontvangst te organiseren. Israels premier Begin aarzelde deze week niet de PLO een „nazi-organi satie" te noemen. Dat het ihier gaat om een politiek rood-getinte nazi club doet daarbij niet ter zake". De links-socialisten dachten kennelijk merlid Piet Dankert, die als gastheer Onzindelijk hun nogitifi li» zullen verheteren He nnt.rarl van rip hpirip hprpri van de hun positie te zullen verbeteren. De grote broer of liever de moeder-partij, de arbeiderspartij, zou een klap krijgen en de links-socialisten zouden met de. winst gaan strijken. Hun avonturen hebben zich als een boemerang tegen hen gekeerd. Het Noorse volk was niet gediend van wilde acties en heeft de links-socialisten genadeloos afgestraft. Ze hebben maar één van de 16 zetels teruggekregen. De dikke winst ging naar de aangevallen arbeiderspartij, maar zoals nu blijkt, is het net niet genoeg geweest om de meerderheid te- behalen. optrad van de beide heren van de PLO. Immers, officieel joods Neder land meent dat erkenning van de staat Israël door de PLO en verande ring van het handvest van het Pales tijnse verzet voorwaarden moeten zijn voor contacten tussen Neder land en de PLO. Vandaar ook dat drie rabbijnen afgelopen donderdag demonstreerden tegen het bezoek van de PLO-mensen bij het Tweede Kamergebouw. Nazi's Het is echter de vraag of het zogenaam de burgerlijk blok de Conservatie ven, Centrum-partij en Christen-demo craten gevraagd zal worden de nieu we regering te vormen. De conservatie ven zijn verreweg de grootste partij in onbegrensd economisch feestvieren de Tuoio h deze combinatie en hun gewicht is bij de tering naar de nering heeft moeten zet- verkiezingen van zondag en maandag ten. Noorwegen wil niet dat haar het- beslist toegenomen. Maar desondanks zullen zelfde overkomt. Niet iedereen wist zich tot rationele en zakelijke reacties te beperken. G. Philips Mok, chef-buitenland van El- seviers-Magazine en columnist van het Nieuw-Israëlietische Weekblad Kalmpjes aan, dan breekt het lijntje meende afgelopen week een artikel niet, zo is hun devjes. Een mening in het NIW te moeten schrijven on- waarin ze alleen maar kunnen zijn ge- der de kop „Nazi's en Van Eisen". Dit sterkt nu ze zien hoe het rijke buurland omdat Van Eisen, oud-kamerlid van Zweden na een leven van overvloed en de KVP, een informele bijeenkomst stamize niet een premier leveren. Al voor de Nu Nordli heeft aangekondigd te blij ven zitten tot op 1 oktober het parle ment bijeen komt, valt te verwachten dat zowel de Arbeiderspartij als het burgerlijk blok alles in het werk zullen stellen voor die datum de liberale Ven- stre-partij aan hun kant te krijgen. Deze partij die over twee zetels be- verkiezingen hebben de drie partijen, 1 namelijk afgesproken dat de christen ude, y democraat Lars Korvald zo'n kabinet grani2QU leiden. In de eerste plaats is hij al eerder premier geweest, maar wat be langrijker is, Korvald is voor alle drie coalitiepartijen aanvaardbaar. name de Centrum-partij voelde schikt, kan op 1 oktober het kabinet W1 niets voor een conservatieve eerste mi- Nordli naar huis sturen of „gedogen", iiste v nister. Het grote bezwaar dat de andere Aangezien Venstre in eerste instantie maar i partijen tegen de Conservatieven heb- tot het burgerlijk blok gerekend kan ben, is niet dat ze, zoals hun naam worden, lijkt Nordli niet veel kans te Hoyre lijkt aan te geven, „rechts" zijn, maken. Maar de liberale Venstre-partij want dat valt wel mee, maar dat hun heeft al door laten schemeren niet zo industrie-politiek zo „dynamisch en ex- gelukkig te zijn met de grote winst die 1 vmsief" zeg maar „wild" is. de conservatieven hebben geboekt, zo- Dt Conservatieven willen de uitgebrei- dat ook het burgerlijk blok niet meer zo deplie- en gasvelden zo snel mogelijk zeker is van de steun uit deze hoek en leeg pompen en van Noorwegen een het echt wachten is tot 1 oktober voor steenrijk, modern industrieland maken, zekerheid verschaft kan worden over de En daar voelen de Noren niet veel voor. toekomstie regering in Noorwegen. op zijn woonboot in Sassenheim or ganiseerde waarbij Kamerleden en genodigde journalisten met de PLO- functionarissen van gedachten kon den wisselen. Het doet denken aa~n Dit artikel en de reacties op het gesprek tussen zionisten en PLO- mensen werd sommige vooraan staande zionisten te gortig. Woedend schreef Harry van den Bergh, PvdA- Kamerlid, öud-bestuurslid van de Nederlandse Zionistenbond en even eens columnist van het NIW een brief aan de redactie van het Joods weekblad: „Het artikel van G. Philip Mok „heeft mij bepaald verbijsterd door de onzindelijkheid in zijn den ken met betrekking tot de heer J. van Eisen, oud-Kamerlid van de KVP. Ik wil u meedelen dat Ik tot degenen heb behoord die op de woonboot van de heer Van Eisen (niet op een jacht zoals Mok schrijft) aan een openhartig en scherpe dis cussie-bijeenkomst (en niet een fees telijke bijeenkomst) hebben deelge nomen met twee vertegenwoordigers van de PLO. Ik juich het initiatief van de heer Van Eisen toe en heb dit op geen enkele wijze ervaren als een poging tot begrip kweken voor de standpunten van de PLO. De per soonlijke opvattingen van de heer ikel van Mok' Van Eisen zijn mij bekend en ik sta „riooljournalis- voor zijn integriteit in. Ik beschouw PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh: verbijsterd geen zionisten voor de bijeenkomst uitgenodigd?" vroeg Werkgroep voorzitter André Boers in aanwezig heid van onder meer Ronnie Nafta- niel, oud-voorzitter van de werk groep en staflid van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël. Een nogal merkwaardige vraag aangezien Van Eisen geen be trokken partijen op de bijeenkomst had uitgenodigd maar slechts Ka merleden en journalisten. Bovendien wist Van Eisen de de monstrerende Werkgroep te vertel len, dat leden van de Socialistische Zionisten reeds een afspraak met de PLO-vertegenwoordigers hadden. „Dit is voldoende reden om het bondgenootschap dat liberale en so cialistische zionisten binnen de Ne derlandse Zionistenbond hebben ge sloten te verbreken. Ik adviseer dat het bondgenootschap wordt opge zegd", aldus Naftaniel de volgende dag. Een nogal hypocriete reactie voor iemand die tot een groepering behoort wiens beginselverklaring zegt: „Het Palestijnse volk heeft eveneens recht op nationale zelfbe schikking; de verwezenlijking hier van mag echter de staat Israël en zijn bewoners niet in gevaar brengen". De Werkgroep voelt zich duidelijk op z'n tenen getrapt. In privé-ge- sprekken geven leden van de Werk groep toe, dat men woedend is om dat men zelf niet op de gedachte kwam met de PLO-vertegenwoordi- gers te gaan praten. Terecht wijzen waarnemers erop dat de werkgroep niet de aangewezen groepering zou zijn om voor een gesprek met de PLO te worden uitgenodigd. Im mers, deze groep benadrukt telkens weer dat hij noch Joods noch zionis tisch is, maar zich slechts wil inzet ten voor een rechtvaardige vrede in het Midden-Oosten. Daarom is het ook logisch dat linkse zionisten, die voor het bestaan van de Joodse staat en voor de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat naast de staat Israël zijn met de PLO zouden praten. Bovendien is het nogal vreemd dat de Werkgroep, die de contacten tussen zionistische Israëli's en PLO-functionarissen in Parijs tijdens het afgelopen jaar toe juichten nu opeens Nederlandse zio nisten voor hetzelfde in de meest scherpe bewoordingen veroordelen. Verloren zonen Voor de meeste progressieve Joden kan de Werkgroep Israël nu wel in pakken. „Het zijn politieke opportu- nisten.Zij lopen aan de leiband van het Joodse en Israëlische establish ment". Juist op een ogenblik waarop de Joodse gemeenschap in rep en roer is omdat zionisten een „verraderlij ke" ontmoeting met een „nazi-orga nisatie" hebben gehad zouden dege nen die een rechtvaardige oplossing in het Nidden-Oosten voorstaan (die dus rekening houdt met de nationa le rechten van zowel Israëli's als Palestijnen) zich aaneen moeten sluiten. Op het moment, dat men probeert door sociaal isolement (het aarzelen om mensen de hand te drukken) de „verloren zonen" weer in de rij te laten marcheren blijkt wie werkelijk vasthoudt aan zijn po litieke principes en wie slechts de indruk wil wekken links en progres sief te zijn, omdat dat modieus is. tiek". En dit voor iemand die tot de de wijze waarop de heer Van Eisen in eersten behoorde die zich bij de op- het stuk van Mok wordt geïdentifi- richting van de Socialistische Zionis- ceerd met Duitse terroristen en na- ten als belangstellende aanmeldde, zi's als een ondenkbare belediging de groep waarvan de drie zionisten voor een man die aan den lijve heeft die verleden week in Den Haag de PLO-functionarissen ontmoetten deel uitmaken. Mok: „Zo doet zich het griezelige fenomeen voor, dat een Nederlands Kamerlid een „diplomaat" uit de rangen van de Palestijnse terreur onthaalt in dezelfde week, dat in Duitsland een stel met diens club verwante misdadigers een groot scheepse ontvoeringsactie, compleet met een bloedbad waarbij vier men sen de dood vonden, op touw hebben gezetMaar een Kamerlid als Van Eisen, oud-generaal en defensiespe cialist van zijn fractie, acht het toch ondervonden wat Duitse concentra tiekampen betekenen". Niet alleen de heer Mok heeft zich deze week zwaar vergaloppeerd. De Werkgroep Israël spande de kroon wat betreft hypocrisie door de drie zionisten die met de PLO hadden gesproken scherp te veroordelen. Een zeer merkwaardige zaak wan neer men bedenkt dat de werkgroep tijdens een demonstratie bij de woonboot van Van Eisen zat te vis sen naar een uitnodiging aan boord te mogen komen. „Meneer Van Eisen, waarom zijn er ASSEN De Badan Persatuan, de Zuidmolukse eenheidsbeweging, zal een klacht indienen over het politie optreden van afgelopen zaterdag, toen de Zuidmolukse wijken in As sen en Bovensmilde werden afgezet en de huizen werden doorzocht Volgens de Badan Persatuan heeft de politie zich hierbij in enkele ge vallen schuldig gemaakt aan ge welddadig optreden. Volgens ds. Metiary staan de gebruikte midde len in geen enkele verhouding tot het doel van de actie. Hij zei geen bezwaar te hebben tegen huiszoe king, maar wel tegen de wijze waar op dat in Assen en Bovensmilde is gebeurd. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN/AMMAN De 60-jarige Turkse vrouw, die het afgelopen weekeinde is opgenomen in het Sint Radboudzieken- huis in Nijmegen, blijkt cholera te hebben. Dit heeft een medisch onderzoek gisteren uitgewezen. De vrouw verkeert niet in levens gevaar. Zij kwam afgelopen vrijdag met het vliegtuig uit Ankara in Düsseldorf aan en reisde van daar met een taxi naar Nijmegen voor een familiebezoek. van< ti iede n luie Stej sr vat oen v kort p aedige n van glas gez niet e geb las hit zijde •erder >ns di llaire lar ir ide) veel ch no aul el is eet Op op wilde n vert :dach V! wilt' en C even e mei Mary luwei il met tmaal leen Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermeiden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ^UtTENMNDSE Het laatste geval van cholera in Ne derland werd vorig jaar november HET WEER "SZSSZS^ESSSn^ESEnM De beduidend koelere lucht heeft gisteren boven Midden- Europa flink wat terrein gewon nen. In Frankrijk kwam alleen aan de Rivièra en dichtbij de Spaanse grens de temperatuur nog tot 30 31 graden. In de 'noordelijke helft van Frankrijk werd slechts 14 tot 17 graden gemeten, hetgeen tien graden lager was dan maandag. Ook drong de koele lucht in het Al pengebied door waar het kwik ook in Oostenrijk tien a twaalf graden daalde, hetgeen echter vrijwel ovefval zonder neerslag gepaard ging. De koude lucht in Scandinavië is voor een groot deel naar Rus land uitgestroomd, waar Mos kou gistermiddag niet hoger dan twaalf graden kwam. In Scandinavië kan het de komen de dagen iets minder koel wor den door een wat meer westelij ke wind maar het blijft onbe stendig door de grote depressie activiteit. In Denemarken daalde het kwik op één station gisternacht tot nul graden. Het Nederlandse __r0 weerschip Cumulus heeft zijn vreden. Vooral wat de oogst van drie weken dienst op het station aardappelen en straks ook wat zwak front gaf gisteravond wat regen in Noord-Schotland. Dit bij een barometerstand van 1027 millibaar. Het hogedrukcen- trum kon beter aan de oostkant van ons liggen want dan zouden wij in een veel warmere zuidelij ke stroming liggen en zou een temperatuur vn 25 graden nog best mogelijk zijn. Ook de nach ten zijn bij ons koud waarbij in het binnenland de nachtvorst kans nog steeds aanwezig blijft. Tegen vrijdag kan via Schot land de onstabielere lucht na derbij komen en wordt de buien kans weer iets groter. Vooral in het gebied van IJsland en Noor wegen staan af en toe stormwin den. De landbouw is met dit droge septemberweer goed te- M tussen IJsland en Noorwegen er weer opzitten en werd giste ren afgelost door het Noorse weerschip Polarfront. Het af scheid vond plaats bij een- 'stormachtige, aanvankelijk zuidelijke later op de dag west tot noordwestelijke wind, met opnieuw aanvoer van koude lucht uit het poolgebied. Een de suikerbieten betreft. HOOG WATER, donderdag: IS september Vlissingcn 3.54-16.11; Haringvlietsluizcn 4.08-16.30; Rotterdam 6.08-18.10; Schevcnin- gen S.06-17.26; IJmuidcn 5.40-18.00; Den Helder 10.20-22.52; Harlingen 0.25-12.15; Delfzijl 2.03-14.10. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingcn Zd.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Qenève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Tunis half bew :6 16 licht bew hall bew 15 licht bew 15 licht bew 17 licht bew 15 licht bew 15 hall bew 16 onbew 16 licht bew 15 geh bew 13 onbew 26 onbew 26 onbew 15 zw bew 21 hall bew 15 hall bew 16 licht be» 22 regen 7 regen 15 licht! bew 15 onbew 28 25 hall bew onbew 18 licht bew 15 licht bew 33 onbew 25 onbew 26 geh bew 14 onbew 24 hall bew 14 licht bew 18 licht bew 25 licht bew 27 zw bew 11 zw. bew Zw. bew 16 onbew 24 half bew 21 licht bew 26 geconstateerd. Het betrof een 69-ja- rige vrouw die met vakantie in Tan- ger was geweest. Deze patiënte is overleden; zij riep te laat medische hulp in. Volgens het ministerie van volksgezondheid is er geen enkele aanleiding tot ongerustheid voor het uitbreken van een cholera-epidemie in Nederland, gezien de kwaliteit van de medische zorg, dehygiëne en de behandelingsmogelijkheden in Ne derland. In het Midden-Oosten zijn gisteren zestig nieuwe gevallen van cholera gemeld; het aantal overleden pa tiënten bedraagt 68. De Turkse over heid ontkent dat de cholera naar Turkije is overgeslagen, maar de burgemeester van Ankara heeft ge zegd "dat de ziekte in de Turkse hoofdstad voorkomt. Ook Iran ont kent dat de cholera het land heeft bereikt, maar volgens Iraanse kran ten worden dertig mensen met cho lera in ziekenhuizen behandeld. Ook op de Gilbert-eilanden in de Stille Oceaan is cholera uitgebro ken. Tot nu toe zijn op deze eilan dengroep twaalf mensen door de ziekte om het leven gekomen. Acht medici uit Nieuw-Zeeland zijn over gevlogen om hulp te verlenen. In Alexandrië hebben Egyptische au toriteiten bekend gemaakt dat een zeeman aan boord van een Deens vrachtschip aan cholera is overle den. Ook de overige vijftien beman ningsleden zijn ziek. Vijf artsen en zes verpleegsters zijn door de Egyp tische autoriteiten naar het schip, de vierduizend ton metende Helle Skou, gestuurd. onder redactie van Loes Smit sifc 16. e 24. 31. Goeiemorgen, heb je goed ge slapen? Altijd prettig om zoiets vriende lijks te horen als je net je ogen opslaat. Misschien nog leuker als je een vogel hebt die je bij het och tendkrieken zo hartelijk tegemoet treedt. De vogel die zich boven-i staand zinnetje heeft eigen ge maakt, is geen particulier bezit. Het is een beo die in Avifauna is gehuisvest en daar als Avi-Dame bekend staat. Hij (maar waar schijnlijker dus zij) kan er wat van. „Hallo, ben je daar ook weer?" vraagt het dier vriendelijk aan be zoekers van de vogeltuin, en „Hoe veel dagen zijn er nog? Hoeveel potten zijn er nog?" Deze Avi-Da- me heeft het tot nummer één ge bracht van de nieuwste top-tien- lijst van Nederland: die van de best sprekende vogels. Een idee van de redacteur van het gestencilde vogelblad De Imitator, die trots vertelt dat zo'n top-tien zelfs in Amerika nog niet bestaat Uit het blaadje, dat onder meer twee kleurige vogelkaarten bevat. citeren we: „Nummer één is dus de onnavolgbaar goeie kleine middel beo van Avifauna geworden. Uit heel het land komen de fans van de kleine rakker naar Alphen aan de Rijn om te luisteren naar hetgeen deze grote vedette te zeggen heeft. En dat is bijzonder veel, vrienden. Zijn stem klinkt zo fluweel zacht En verder begrijpen we dat de genoemde sterke praat staaltjes van de vogel nog maar een greep uit zijn of haar omvangrijke repertoire vormen. Grijze roodstaartpapegaai Dijkie uit Maasbree brengt het in deze eerste vogel-top-tien tot nummer vier, vooral vanwege zijn veel gebe-' zigde uitroep: „Weg, weg, hoepel op!", en Jaco, ook een grijze rood staart, huisdier van Bueno de Mes- quita, bezet de vijfde plaats met „Brigitte Bardot is een lekker stuk." Bij parkiet Pieter uit Dirks- land woont blijkbaar een kat in huis. luisterend naar de naam Jo ris, want het zinnetje waarmee Pie ter de zesde plaats op de top-tien veroverde, gaat zo: „Jongens doe Joris eens naar buiten, anders mag Pieter er niet uit." Theo de Beo ten slotte nummer negen heeft- vast en zeker een sportminnende baas. Theo's knaller is tenminste: „Hup Ajax, Ajax kampioen, Cruijf- fie terug." De vogels die deze eerste top-tien haalden, zullen wel ondèr zware concurrentie te lijden krijgen, want er zijn veel praatgrage vogels in dit land. En ieder die een goed spre kende vogel bezit kan een bandje met zijn praatprestaties opsturen voor de volgende top-tien, lezen we in De Imitator, die zesmaal per jaar uitkomt. Het adres: Free Press, postbus 369 in Dordrecht. Zijn Belgenmoppen echt als mop bedacht of berusten ze, al is het misschien in de verte, toch op waarheid? Voordat iemand ons nu kan verwijten het alweer op de zuiderburen gemunt te hebben, haasten we ons te vertellen dat we het volgende, als waar gebeurd ge presenteerde verhaal, ontlenen aan „Giro-contact", het personeelsblad van de Postgirodienst. Meldden we onlangs al het geval van de Belgi sche brandweerlieden die een rijtje bomen omhakten om een aapje te kunnen vangen, wat een giroreke ninghouder in België zegt beleefd te hebben, is een zo mogelijk nog sterker verhaal. Hij schreef aan de girodienst een brief, waaraan we deze régels ontlenen. De briefschrijver stapte een Bel gisch postkantoor binnen om een betaalkaart te verzilveren en zette onder de peus van de beambte ach ter het loket zijn handtekening: „De man in kwestie keek met een gezicht als een vraagteken naar mijn betaalkaart en het tekenen. Vervolgens vroeg ik hem de kaart te verzilveren, maar de goeie man zei verder niets en bleef met een argwanend gezicht mijn betaal kaart bestuderen. Ik begon een beetje ongeduldig te worden en vroeg aan de man wat er aan schortte. Hij antwoordde niet, maar haalde een lijvig boekwerk uit de lade van zijn loket. Hij bla derde er hevig in, stopte bij een bepaalde bladzijde, bestudeerde het intensief, keek mij aan en zei: uw betaalkaart is niet geldig, dus kan ik u niet helpen." Op aandrin gen van de rekeninghouder was hij eindelijk bereid uit te leggen waar om dan wel niet: „De voorschriften zijn er om na te volgen. Daar houd ik me aan. Op het model van de betaalkaart in mijn instructieboek staat ook nog het woord „ongeldig" en op uw kaart staat dat niet. Mijn verontschuldiging, maar ik kan u niet helpen." De rekeninghouder was zo verbluft, dat hij zonder geld het postkantoor uitliep. Hij eindigt zijn brief verbijsterd met de vraag: „Berusten de Belgenmoppen dan toch op waarheid?" Het plaatsje Benson ip het Engelse graafschap Oxfordshire wordt met de dag beroemder en zijn inwoners eigenlijk ook. Die hebben namelijk zo goed als collectief besloten in het weekend niet meer met de auto uit rijden te gaan, maar met de antieke fiets. Wie er nu een kijkje gaat nemen, ziet het halve dorp op fietsen die je buiten Benson alleen nog maar in musea vindt. De bewoners van het plaatsje maken er een nog fraaier kijkspel van door op de oude fiets ook kleren uit vroeger tijden te dragen. Omdat een fiets in een grote, druk ke stad veel sneller vooruit komt dan zelfs een loeiende politiewagen zijn agenten in New York en Chica go tegenwoordig met een fiets uit gerust. Geen gewone, maar sport- fietsen met tien versnellingen, waarmee de politiemannen dat wordt tenminste van ze verwacht doeltreffender kunnen optreden bij diefstallen en roofovervallen. Niet alleen omdat ze op deze ma nier vlugger op de plaats vün de misdaad zijn. maar ook omdat ze met een fietsbel minder opvallen dan met een sirene. Ze zullen dan wel hun uniform moeten uittrek ken (en er uiteraard iets anders voor in de plaats aantrekken, an ders werkt het nog niet). Hoewel hij zijn huis voor een perio de van tien jaar zou huren, betaal de een New Yorkse van middelbare leeftijd al in geen maanden huur meer. Vergezeld van twee sterke politiemannen ging de hulsbaas daarom persoonlijk kijken wat er met zijn huurder aan de hand was. Die bleek met de noorderzon ver trokken. maar wel met achterlating van zo'n zevenduizend boeken, die hij uit een aantal bibliotheken had „geleend." Nu was die woning niet zo groot en daarom lagen de boe ken overal verspreid: op en onder het bed. her en der over de vloeren, in de hal en zelfs in de w.c. en de keukenkastjes. De „lener" had in teresse in de meest uiteenlopende onderwerpen. Er waren boeken over Cicero, architectuur, schei kunde, archeologie, bloemen, een handboek voor geboortenregeling en Griekse en Russische leerboe ken. Al met al is de verzameling, waarvan sommige exemplaren al sinds 1952 werden vermist, wel een kwart miljoen gulden waard. Maar als de kennelijk verwoede lezer de boete zou moeten betalen voor het niet op tijd terugbrengen van het geleende, zou hij een heel wat for ser bedrag moeten neertellen. Wie in New York een bibliotheekboek niet op tijd terugbrengt, betaalt een kwartje boete voor elke extra dag, dus reken maar uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5