'Er heerst al jaren onduidelijkheid bij 't Revalidatiecentrum' Van Aken op zoek naar bedrijven voor aanleg kabel-tv Verontrusting over uitblijven regeling schade fietsroute C 3 Personeel en patiënten zijn ontevreden Leidse raad akkoord Chileense muur schildering Gastarbeiders willen niet in „woonoord" KORT IRÏ D( occasions DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H INSD, door Lex Veldhoen DEiï!7 "7 De Patiënten en het personeel van het Revalidatiecentrum aan de Reynier de Graelweg in Delft zijn niet tevreden met het beleid. ..Er heerst een slechte sfeer, er is geen inspraak en een groot verloop onder het personeel. Het is al voorgekomen, dat een patiënt binnen één Jaar door zeven fysiotherapeuten behandeld werd," aldus Janny Engels, voorzitster van de inmiddels opgerichte patiëntenbelangenvereniging. Het Revalidatiecentrum werd 20 Jaar geleden mede op initiatief van de gemeente opgericht na de toenmalige kinderpolio-epidemie. Momenteel worden er gehandicap ten en ziekenhuispatiënten gerevali deerd In eerste instantie was het de bedoeling, dat de mensen hier ook klinisch behandeld konden worden Daar is echter nooit lets van terecht gekomen Over het ontstaan van de patiënten belangenvereniging vertelt Janny Engels „Wij hebben ons deze zomer als patiënten georganiseerd, omdat de directie van het Revalidatiecen trum een samengaan overwoog met de Stichting Samenwerking Delftse Ziekenhuizen (SSDZ). Wij. als pa tiënten. werden daar helemaal niet bij betrokken." Eén van de doelstel lingen van de vereniging, die inmid dels een groep van 400 patiënten vertegenwoordigt, is het krijgen van een vinger in de beleidspap, onder meer door vertegenwoordiging van alle groeperingen in het bestuur. Tot nu toe was de patiënt nergens bij betrokken Je wordt af en toe voor een behandeling ontboden, maar verder is het erg moeilijk bij een arts te komen Daarbij komt dat de meeste mensen hun mond niet open durven te doen. omdat zij bang zijn voor repercussies bij de behande ling. zij zijn afhankelijk van het cen trum." aldus Janny. die vertelt zelf al vijf jaar patiënt te zijn. maar tot voor kort nooit geweten te hebben hoe de structuur ln elkaar zit.. ..en dat vind ik wel tekenend voor de situatie. Volgens mij is er geen duidelijke scheiding tussen bestuur en di rectie." Eén van de oorzaken van ae moei lijkheden. waarmee het centrum te maken heeft, is volgens het perso neel en de directie het tekort aan artsen en directieleden. Uitgaande van de normen mag het Revalidatie centrum 3.8 artsen hebben. In werke lijkheid zijn er slechts twee. Eén van de artsen, dr. Van der Voet. is boven dien waarnemend geneesheer-direc teur. omdat er tot op heden nog geen geneesheer-directeur gevonden is. De directie wordt verder gevormd door een parttime algemeen-direc teur. die ongeveer anderhalve dag per week aanwezig is. Hij is daar naast tevens directielid van het Oude en Nieuwe Gasthuis. Voor het personeel, dat uit ongeveer honderd mensen bestaat, is het onduidelijk waaruit zijn werk bestaat en ook volgens hen is er in de praktijk geen duidelijke scheiding tussen bestuur en directie. Het personeel is van mening, dat er o.m duidelijkheid moet komen in hun rechtspositie. Het personeel wordt benoemd door de gemeente, mede-oprichtster van het centrum, waardoor het ambtenarenreglement van toepassing is voor het personeel. Bovendien heeft de gemeente in 1972 een brief geschreven aan het be stuur, waaruit blijkt dat het perso neel de ambtenarenstatus heeft, maar uitbetaald wordt door de stich ting (de gemeente dekt de tekorten). Dit punt werd het afgelopen jaar belangrijk bij een eventueel samen gaan met de SSDZ Als daarbij per soneel zou worden afgestoten, is het belangrijk te weten of de gemeente wachtgeld wil betalen of dat men onder de bijstandswet komt te val len. Dit wordt momenteel uitgezocht door een juridisch bureau. Is de uit slag voor het personeel onbevredi gend. dan wordt een proefproces overwogen. De personeelsraad, die tot op heden nog steeds onbevoegd is. poogt al jaren tot een bevoegd orgaan te komen, t.w. een medezeg genschapscommissie of een onder nemingsraad. Over de gang binnen het centrum zegt de personeelsraad: „Vanaf de oprichting van het centrum is nooit gewerkt met duidelijke doelstellin gen. Ongeveer acht jaar geleden is door een organisatiebureau eens een beleidsnota opgesteld en nadien heeft niemand er meer acht op ge slagen. Het sociale beleid wordt zo veel mogelijk verricht door de hoofden van dienst, omdat de direc tie er geen oog voor heeft. Delegatie naar hoofden van dienst vindt nau welijks plaats en van bestuur en directie gaat totaal geen stimulans uit. Ook ontbreken er goed werken de revalidatieplannen voor iedere patiënt. Deze stijl van leidinggeven heeft er in 1971 toegeleid dat er een ware uittocht van personeel plaats vond, waardoor er enkele jaren lang enorme verliezen werden geleden Nadien zijn er nog talloze conflicten geweest en nog meer personeel nam ontslag. Voorlopig zien wij geen drastische wijzigingen in het beleid omdat de functionarissen, die in het verleden leiding gaven, dit ook in de toekomst willen blijven doen." Volgens de algemeen directeur, de heer W. van Aken. is er geen sprake van een conflictsituatie. „Er zijn een aantal problemen, maar ik geloof niet dat er sprake is van een conflict, althans niet in de betekenis, die ik er aan geef Tekenend voor deze situ atie is. dat de heer Van Aken met een gezamenlijk standpunt van personeel en directie naar buiten wilde komen voor de tot standko- ming van dit artikel, hetgeen door het personeel werd geweigerd. In een gesprek het bestuur was ook uitgenodigd, maar kon niet komen stelt de heer Van Aken: „Er is wel een beleid gevoerd, maar het Revali datiecentrum kampt met een aantal moeilijkheden, zoals de onduidelijk heid over de rechtspositie van het personeel. Eveneens is er een duide lijk beleid ten aanzien van het aan tal personeelsleden per discipline, het aantal en de behandeling van de patiënten, maar wij zitten met een tekort aan artsen. Daarbij komt dat de vorige geneesheer-directeur ge ruime tijd ziek is geweest en er geen kandidaten komen op advertenties. Ook wat betreft de medezeggen schap deelt de heer Van Aken niet de mening van het personeel en de patiënten. „Ik vind niet dat er te weinig communicatie is. Er zijn tal loze overlegstructuren. De perso neelsraad heeft bovendien vrijwel dezelfde functie als een onderne mingsraad Wat de patiënten be treft. zagen wij het niet als onze plicht ze te organiseren. Wel juicht het bestuur de patiëntenbelangen vereniging toe." Op de vraag of zij ook een plaats binnen het bestuur krijgt, antwoordt de heer Van Aken: ..Het is te gecompliceerd om hierop in te gaan. Landelijk is de discussie hierover nog gaande." Ook hij kan geen duidelijk ant woord geven op de vraag over de rechtspositie van het personeel. „Ik ben deze constructie nog nooit eer der tegengekomen. Het is nog nooit uitgezocht. De mensen hebben er echter geen direct nadeel van. Het wordt alleen actueel bij een eventu ele stopzetting van het centrum. Ik vind het ook gezien de brief van B. en W wel begrijpelijk, dat het personeel denkt ambtenaar te zijn," aldus de algemeen directeur. Vol gens hem is er wel een duidelijke scheiding tussen bestuur en directie en het personeel zou dat ook moeten weten. „Wij vergaderen soms wel gezamenlijk, maar ook wel degelijk apart. Het bestuur heeft te waken over de directie en de laatste moet Het personeel en de patiënten van het Revalidatie-centrum aan de Reynier de Graefweg in Delft zijn ontevreden over de gang van zaken binnen het centrum. aan te spreken zijn. Het bestuur heeft geen primaire verantwoorde lijkheid, de directie wel." Het sa mengaan met de SDDS was volgens hem nog in een vroeg stadium, toen het personeel er al in gemengd werd. Nadien omdat het personeel er niets van wilde weten zijn de plannen stopgezet. De heer Van Aken: „Wij hebben het toen niet aan de patiënten voorgelegd, omdat er nog geen patiëntenbelangenvereni ging was. Ikzelf was wel een voor stander van een samengaan, omdat een nauwe samenwerking goed zou zijn vanwege de specialismen." Het PvdA-gemeénteraadslid Ton Jacobs werd enkele maanden gele den door het personeel gevraagd een aantal personeelsvergaderingen bij te wonen, vanwege de onduidelijke rechtspositie van het personeel. Hij is van mening dat de situatie te vergelijken is met die van het St. Joris Gasthuis. Over het beleid en de medezeggenschap bij deze stich ting werd door een commissie deze zomer een negatief verslag uitge bracht. „Ook hier zie je. net als bij het St. Joris, dat er een aantal regen ten in het bestuur zitten, notabelen met een drukke baan die hun handen waarschijnlijk al vol heb ben, waardoor zij zich niet in deze problematiek kunnen verdiepen. Er heerst al jaren onduidelijkheid, zo dat het personeel er geen vertrou wen meer in heeft," aldus Tom Ja cobs. „Belangrijk hierbij is de rechtspositie; dat het personeel meent de ambtenarenstatus te be zitten. Dit omdat de gemeenteraad de mensen benoemt en vanwege het feit dat wethouder Kroon die ook in het bestuur van het Revalidatie centrum zit in 1972 een brief ge schreven heeft, waarin hij stelt, dat hij de werknemers aanmerkt als ambtenaren," aldus het raadslid. De heer Van Aken is het niet eens met de vergelijking met het St. Jo- risgasthuis. „Delft zou trotser op het centrum moeten zijn dan zij nu toont. In Nederland zijn maar enke le van deze goed geoutilleerde cen tra. Daar moeten wij zuinig op zijn." De heer N. van Aken, algemeen directeur conflictsituatie geen sprake van een Van een omer verslaggeef- Hert DEN HAAO Op de hoek van de Votllanflaan en de Paral lelweg in Den Haag hebben een aantal schilders van de Berlljnse muurschtldergroep El Frelnle een muurschilde ring aangebracht. De afbeel ding geeft een wanhopige vrouw weer. die aan de Chi leense autoriteiten een foto pan haar vermiste man laat 2ien Zij en de honderden an deren fin Chili worden zoTi 2500 mannen vermist) vragen: „Waar is mijn echtgenoot?". De schilders brigade heeft ook ln Groningen. Leiden en Nij megen muurschilderingen aangebracht, naar aanleidino van het fett. dal het op 11 sep tember precies vier jaar gele den was. dat de junta het regi me nan Sal valor Allende over nam. waarbij deze laatste ver moord werd Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De Haagse Ondernemers Federatie in Den Haag heeft opnieuw haar verontrusting; uitgesproken over het uitblij ven van een regeling voor het vergoeden van geleden schade, die ontstaat door het aanleggen van de demonstratie-fietsroute. Reeds meer dan een jaar geleden besloot de Haagse gemeenteraad, dat er zon gemeentelijke regeling moest komen. Die schaderegeling diende te worden ontworpen ln over leg met de Haagse Kamer van Koop handel en Fabrieken. Dit overleg leidde echter niet tot overeenstem ming. waarop de Kamer van Koop handel op 10 maart j.L aan het colle ge van b en w schreef, waar de kenlpunten liggen en op welke wijze' de Kamer aantoonbare schade ver goed wil zien. Sindsdien is niets meer over een vergoeding van de schade gehoord De H.O.F. vraagt in haar brief de gemeente haast te maken met de totstandkoming van de in het voor uitzicht gestelde schadevergoe dingsverordening. Zij haalt hierbij aan. dat „van de zijde van aan of bij de fietsroute gevestigde onderne mers reeds vele klachten over toene mende belemmeringen in de bedrijfsuitvoering bij det H.O.F. zijn ingediend," zonder dat deze instel ling ln staat is de juiste weg naar het instellen van een claim te wijzen. Voorts wordt de Haagse gemeente raad in overweging gegeven een on derzoek in te stellen naar de gevol gen van het reeds gereed gekomen deel van de demonstratieroute, zo dat bij de verdere afwerking van de fietsroute hiermee rekening kan wor den gehouden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethouder Van Aken die in Leiden zorgt voor de realisatie van kabeltelvisie, mag op zoek gaan naar bedrij ven die het kabelnet in de stad aan kunnen leggen. De wethou der zal, na overleg met de ad viescommissie Kabel-tv, een aantal bedrijven verzoeken om een prijs te noemen voor de aanleg van het net. De Leidse gemeenteraad heeft gis teravond besloten om de aanleg van het net voor kabeltelevisie onder hands aan te besteden. Dat wil zeg gen dat niet alle bedrijven die opere ren op het terrein van kabeltelevisie een prijs mogen noemen waarvoor zij het kabelnet in de Leidse grond willen stoppen. Samen met zijn com missie kabeltelevisie (waarin behal ve raadsleden ook technische des kundigen zitten) zal wethouder Van Aken eerst bekijken welke bedrijven de aanleg van het net aankunnen. In eerste instantie stelde de wethouder voor om maar vier grote bedrijven om prijsopgaven te vragen, maar op aandringen van de raad is dat aantal nu echter in het midden gelaten. Verwacht wordt dat er ln Nederland ongeveer zes of zeven bedrijven zijn die door Van Aken's „kabeltelevisie- team" geschikt worden geacht. In Leiden gaat het overigens alleen om de aanleg van het net. niet om de exploitatie De gemeente Leiden heeft besloten de exploitatie van het net in eigen handen te houden. Tegen het onderhands aanbesteden van de aanleg werd gisteravond be zwaar gemaakt door een aantal CDA-raadsleden. Fractieleider Driessen drong er namens een deel van zijn raadsfractie op aan om de aanbesteding gewoon openbaar te doen. dus alle bedrijven gelegenheid te geven om op de order (die in de tientallen miljoenen guldens zal lo pen) in te schrijven. De heer Dries sen verwees naar de moeilijkheden die Den Haag had met de firma Deltakabel, die geen prijs mocht noemen van het Haagse stadsbe stuur. Den Haag koos voor de aan leg door de PTT terwijl Deltakabel beweerde het goedkoper te kunnen. Het kwam zelfs tot een kort geding tegen de gemeente Den Haag. Delta kabel werd daar evenwel in het on gelijk gesteld. Wethouder Van Aken heeft een aan tal criteria opgesteld waaraan be drijven moeten voldoen willen zij aan de vette kluif, die de order tot aanleg toch is. mogen ruiken. Zo zal Leiden alleen in zee gaan met bedrij ven die al ervaring hebben met de aanleg van kabelnetten in andere grote gemeenten. Bovendien is het niet de bedoeling dat het bedrijf dat de aanleg op zich neemt ook het materiaal voor het kabelnet aan draagt. Dat materiaal moet immers voldoen aan de eisen die Leiden in het bestel stelt. Op dat punt was de heer Driessen het met wethouder Van Aken niet eens. „Het kan er alleem maar goed koper op worden wanneer zo'n be drijf zelf zijn spullen meeneemt." vertelde de CDA-fractielelder. Zijn verweer mocht niet baten. Het voor stel om de aanleg onderhands aan te besteden werd door de raadsverga dering met 28 tegen 5 stemmen aan genomen. LEIDEN Een tiental buiten landse werknemers die over morgen hun woning aan de Morssingel in Leiden moeten verlaten zijn het niet eens met de vervangende woonruimte die ze van de zijde van de ge meente is aangeboden. Volgens het PSP-raadslid Hilda Passchier krijgen de tien buiten landse werknemers te weinig steun bij het zoeken naar een passende woonruimte. Zij heeft nu over deze kwestie vragen in de Leidse gemeen teraad gesteld. De buitenlandse werknemers wonen momenteel in een van de panden die overmorgen op last van de gemeente ontruimd moeten worden. De huizen gaan te gen de vlakte. Een speciale gemeen telijke commissie (de tijdelijke com missie huisvesting buitenlandse werknemers) heeft de buitenlandse werknemers vervangende woon ruimte aangeboden in het Woon oord te Leiderdorp. Het woonoord is een barakkencom- plex dat speciaal voor de huisves ting van buitenlandse werknemers is neergezet. De bewoners van het pand aan de Morssingel willen ech ter niet in dit barakkencomplex worden ondergebracht. Liever hu ren zij een flatwoning in de Leidse nieuwbouwbuurt de Merenwijk. In het Leidse stadhuis klonken ech ter stemmen die zeiden te vrezen dat Nederlandse gezinnen zich uit de Merenwijk zouden terugtrekken E Drs C. H. van Rijn, Is 't aangekondigde thema „eei mens te zijn op aarde" eigenlij geen (aan)klacht, een diep in or. gevoeld verlangen? Gaan we in mers op alle terreinen des leven niet gebukt onder de ontluiste ring van de samenleving, waari we de nood van de ander en h( zicht op de menselijkheid verio ren schijnen te hebben? Zo spral dr C. Aalders, oud-wetenschappe 'OKI lijk hoofdmedewerker aan di,nmrn Theologische Faculteit en leidt van de pastoraal theologisch 11&"C leergangen, tijdens de bevest C me gingspredikatie van mevr. drs C ing t( H. van Rijn-van Alkemade, to )aari predikante voor bijzondere werk telse zaamheden (ziekenhuispastoraai in het Nebo/Bronovoziekenhul ieure Dr Aalders sprak in de dienst ii de Duinzichtkerk naar aanleidin van de woorden uit Mattheus 1: :hnc hoe! 29. Wie bereid is te sterven, aldu dr Aalders, verliest zijn oude na e*. tuur en wordt door Hem als eei 'e<*er2 groot geheim overgezet in eei aI~v' nieuwe leven. Wat is het dèn heer n~f" lijk herder te mogen zijn ten van dodelijk vermoeide en zie! mensen en hen aan te zeggen c* het juk dat hen op de schoudi. gelegd is zacht is en de last licht 111 want Hij die zachtmoedig iittm n schenkt rust voor de zielen. Aai de ceremonie van de hajidopli ging namen predikanten van verl schillende kerken deel. MevroualP p- drs van Rijn preekte over theus 27 55-56. Sprekende ove de vrouwen, die Jezus van verrel- waren gevolgd naar Zijn Kruis o. Golgotha, zei ze respect te hebbei voor al die vrouwen, die met inzet van al hun persoonlijkheid strij vv *- den voor het behoud van de ont luisterde mens, niet in een dienst-PRE1 betoon van nederigheid, maar ii blanl een vrijwillige beschikbaarheii na dl voor die ander. Vorsl vred( chni; drs. Duker Rhoc Ik wil van God als van mijn Her der.spreken, die in mijn benauwd Na af heid een dis wil aanrichten van tweed Brood en Wijn. Zo sprak zondag- weige morgen drs. W. H. Duker, geko-meer „zeer Hete van missi Britsi men van Berkum, tijdens zijn in- trede-predikatie in de Geref, praat Kerk „Het Open Hof" te Delft, wijkgemeente Noord. Drs. Duker zei dat het herdersambt niet idyl- tenlai lisch is en het kenmerkende niet wilde is dat hij de problematiek en de situat aanvechtingen in dalen van diepe huidii duisternis weet op te lossen, maar ik nie dat hij present is en zijn leven voor zijn schapen inzet. Daarom is innerlijke ontferming het kern merk van de Goede Herder, di^ aan het Kruis geduld en gehoor- K* zaamheid heeft leren betrachten, se waarbij van de gemeente ge- <je N. vraagd wordt die gezindheid van £en de Goede Herder aan te nemen enL^jjg herderlijk van structuur te wilier1^ zijn, omdat we in de gemeente i samen voor elkaar mogen zijl Ds. J. J. Lamme had zijn colleg bevestigd met de woorden uit Ri meinen 15:7 „Aanvaardt elkai der, zoals ook Chri tus ons aan vaard heeft tot de heerlijkheid tl'-1' Gods", niet alleen opdracht, recLt maar ook als een vt ulling van het gebed. Het gaat om de heer lijkheid van God, waarbij we el kaar niet op de koop toe nemen want dan verliezen we de werke lijkheid uit het oog. Christus roept ons bijeen en houdt ons bijeen. Het gaat om die Goddelijk genade. Ds. Lamme besloot met te zeggen dat de opdracht van zijn opvolger zal zijn de gemeente te tropsten mét en te wijzen óp de onuitputtelijke rijkdom van God, die met mensen te maken wil hebben. Speelterreinen De dienst gemeentewerken van Leiden heeft een plan gemaakt voor het open terrein aan de Van Speykstraat, achter de Ooster dwarsstraat. Gemeentewerken wil een gedeelte van het terrein aan de bewoners Van de Oosterd warsstraat verhuren, zodat zij hun tuinen kunnen uitbreiden. Het andere stuk zou als speelter rein kunnen worden ingericht. Over dit plan van gemeentewer ken kunnen de betrokken bewo ners woensdagavond om 8.00 uur praten met de heer Piret van de dienst gemeentewerken in de Kon. Julianaschool. Als de bewo- .ners instemmen met het plan wordt zo spoedig mogelijk met de uitvoering begonnen. Tapijtconcert le wt voors ke lei macf guerr nom t ne r< multi te lei zen, Smit! zijn nanci doe Als i wel. en d vuisi Hond van e De \i jongt dent Het Residentie-Orkest opent zijnette gebruikelijke serie Jeugdconcer- ten donderdagavond met een Ta pijtconcert in de Nieuwe Kerk aan het Spui in Den Haag. Het Tapijtconcert is een vervolg op de z.g. Kussenconcerten, welke door de brandweer uit veiligheidsover wegingen verboden zijn. Het pro gramma omvat werken van Stra- U111.„. winksky, Van den Boogaard en fion nnoro r-\„ in»n T-*: TCU" jema Eerdt ring i gelen moes tige i nanei en St ducei een opera van De Falla Dirigent is de Roemeense Amerikaan Ser- giu Comissiona. ZAKENFLITSEN FRANS DUITS ENGELS Pnvéiessen aan huis door bevoegde MO-docenten m Alphen en omliggende gemeenten, ook groeps en bednjfslessen be inners gevorderden, handelscorrespondentie, spreekvaardigheid, huis- werkleidmg. bijlessen, lesgeld 85 per maand excl. boeken DE LERARENKERN Postbus 43133 Den Haag Telefoon 070-643387 (van 9-12 uur) GRASZODEN direct van onze kwekerij. 3.25 per m2. tuinaarde en .-nest in zakken, alles franco thins vd Meer. graszoden. Tel 01719-13939 ✓rijdan de caravan, zomer huis, tent ol boot. Gaskomforen butaan 4-vlams f 159,50. In kleur f 189,50. Gasfornuizen bruin of groen 398,-. Enorme sortering camping komforen- verl. olieverlichting. koelboxen en kasten. Fittingmateriaal enz De Speciaalzaak voor Leiden en omgeving: HOLVERDA Beatrixstraat 21—23, Leiden. Telefoon 071-126534. Voor goed en vakkundig AUTORIJLES naar Autorijschool Vinkestijn it Vamor Plus M I geelt les m Op AsconaTelefoon 071-134575 Rep. kunstgebitten v d Waalsstr 44. Leiden telefoon 071-125566 GEOPEND VAN 8-17 UUR OF VOLGENS AFSPRAAK Nu grote sortering caravans, enkele weken gebruikt' de verhuur Kom snel ki|ken CHRISPIJN CARAVANBEDRUF BV RIJNDIJK 123. LEIDEN TELE FOON 071-764256 bank snapi hogir Her De d gin bepei nane; ook bef begir groot culai werk sel e Veret Romi Och nchti tuut melb plu oven brenj flat h

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6