Politie wilde 'meesterbrein' opsporen netNieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Lei else Courant VS: PLO moet aan Genève deelnemen Vrouw in ziekenhuis met choleraverschijnselen Commissie Kobben wil weten wat er gebeurde Amerikaan stoeit met energiemodel - pag. 3 In deze krant Broedergemeente groeit snel Overwintering bejaarden vaak grote ellende China houdt deur open w jh Rene Notten zondebok Ajax Circusachtig spektakel in Schouwburg HET WEER Drie ambtsketens gestolen Raadsman Zuidmolukkers over acties: Ultimatum ontvoerders Schleyer 'Nog geen aanleiding tot bezorgdheid' Politie liet munitie achter bij Molukkers ^•••••••Sr Ambitieus? Trouw lezen ••••te) Welkomstvoordeel Troi*w Trouw hoortblju Trou 35STE JAARGANG NR 10242 - DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 w TGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J TAMMINOA DIRECTEUR ING. O POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,04 (MAAND)- 45.10 (KWARTAAL) - 178,20 (JAAR) )STGIRQ 660000 BANK NEDCRED BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3,50, DUITSLAND DM 1,80, LUXEMBURG FRS 13. Pagina 13: Pagina 2: Pagina 9: Pagina 7: TM Pagina 11: Pagina 15: De particulier die zijn auto aan de deur verkoopt is nog niet jarig, als hij verzuimt zijn afdankertje officieel te laten overschrijven en een ..vrijwaringsbewijs" te vra gen. De praktijk wijst uit dat er een jaar na verkoopdatum nog een proces-verbaal of een gepe perde nota voor wegenbelasting in de bus kan vallen. (ADVERTENTIE) Op de meeste plaatsen droog met flinke zonnige perioden. In het zuiden van het land eerst nog veel bewolking. Tot overwe gend matig afnemende wind uit noordwest tot noord. Maximum temperaturen circa 17 graden. MORGEN EN OVERMOR GEN: Overwegend droog en vrij zonnig. Koude nacht. Middag- temperaturen ongeveer 19 graden. Zon op: 07.12 maan op: 08.20 onder: 19.59 onder: 20.10 WASHINGTON (UPI, Reuter) De Palestijnen moeten op de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten vertegen woordigd zijn, wil deze conferentie kunnen'slagen. Voorwaarde voor een Palestijnse vertegenwoordiging is echter de erkenning van de staat Israël. Dit is gisteren door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. Van een onzer verslaggevers ASSEN Justitie en politie hebben de stille hoop gehad het „meesterbrein'' achter de treinkaping bij de Punt en de school- bezetting te Bovensmilde te leren kennen bij de zoekacties die zaterdag in Assen en Bovensmilde zijn gehouden. Dit is de mening van mr W. G. A. Kousemaker, raadsman in Zuidmolukse zaken. In een formele verklaring die de woordvoerder van het ministerie Hodding Carter aan aan verslagge vers voorlas wordt gesteld dat de status van de Palestijnen als een onderdeel van een Arabisch-Israë- lisch vredesverdrag verduidelijkt moest worden. „Deze zaak kan niet over het hoofd worden gezien willen de andere zaken wel worden opge lost. Bovendien moet een vredesver drag de positieve steun krijgen van alle partijen in het conflict, de Pales tijnen incluis. Dit betekent dat de Palestijnen bij het vredesproces be- tgrokken moeten worden. Hun verte genwoordigers zullen in Genève moeten zijn om de Plaestijnse kwes tie te kunnen oplossen," aldus de verklaring van het ministerie. Deze verklaring, dat het duidelijkste gebaar van Washington in de rich ting van de Palestijnse Bevrijdings beweging (PLO) is tot nu toe komt enkele dagen voor het bezoek van de Israëlische minister van buitenland se zaken Mosje Dajan aan Washing ton en voor de bijeenkomst van het centraal comité van de PLO in Da- Frans persbureau: mascus. Zaterdag zal op de zitting van het comité van de PLO tijdens de komende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties worden besproken. Welingelichte Palestijnen meenden dat op deze vergadering de stand punten van de PLO zouden worden verhard. In een toespraak eerder deze week verklaarde PLO-lelder Jasser Arafat: „In de Verenigde Na ties in 1974 zeiden wij dat wij een olijftak in de ene hand hebben en een geweer in de andere hand. Wij verwelkomden de vrede en nu ver welkomen wij de oorlog." Het vestigen van nieuwe nederzet tingen op de westelijke Jordaanoe- ver door Israël is mede aanieiding tot de verharding van het Palestijn se standpunt. Het eerder deze week door Dajan gelanceerde Israëlische vredesplan wordt door de PLO als een plan voor „verdere Israëlische expansie" van de hand gedaan. Hieruit valt wellicht de grote belang stelling te verklaren die de politie aan de dag legde voor documenten. Onderzoek aan de hand van het let tertype van (in beslag genomen) ty pemachines en een stencilmachine zou meer duidelijkheid moeten bren gen in de afgelopen gijzelingszaken. Hierover zijn verder nog geen mede delingen gedaan door de overheid, evenmin als over het gijzelingsplan dat is gevonden bij de zoekactie. In Zuidmolukse kringen vraagt men zich af of het meenemen en onder zoeken van documentatie tijdens een zoekacti? naar wapens wel ge oorloofd is. „We zijn in bespreking hierover," aldus mr Kousemaker. Intussen heeft de heer Kousemaker de behartiging op zich genomen van de belangen van de bewoners van twee van de bij de actie het meest ernstig beschadigde woningen. Er zullen ook door andere bewoners schadeclaims worden ingediend in verband met vernielingen tijdens de actie van de politie. De wijkraad is bezig de schade op te nemen. Mr Kousemaker verwacht overigens dat de schadeclaims zonder moei lijkheden met het ministerie van justitie kunnen worden afgehan deld. Verschillende wijkbewoners zitten nog steeds met kapotte ruiten. Contacten De verwachting is dat het contact tussen de Zuidmolukse gemeen schap en het gemeentebestuur in Assen slechts op lange termijn weer enigszins kan worden genormali seerd. Burgemeester Masman van Assen heeft eigener beweging con tact opgenomen met de wijkraad, toen hij vernam dat men in Zuidmo lukse kring vond dat de gemeente maar initiatieven moest nemen. Zelf wilde de wijkraad dit niet doen. om dat men het vertrouwen in de ge meente heeft verloren. De burge meester heeft gezegd het te betreu ren dat door een communictiestoor- nis wellicht misverstanden zijn ont staan. De wijkraad zou dat telefoon tje van de burgemeester wel op prijs hebben gesteld, maar vooralsnog wii men niet officieel met de gemeente om de tafel gaan zitten. Zoals we berichtten heeft burge meester Masman contactpersonen benaderd die het vertrouwen in de Zuidmolukse kring hebben. Wie dat zijn wil hij op dit moment nog niet zeggen. Mogelijk is één van de leden van het landelijk comité Zuidmo- lukken of van de commissierKöb- ben-Mantou benaderd. Een naam die genoemd wordt is die van prof. H. Baudet. De oudere Zuidmoluk kers in Assen hebben de jongeren tijdens een gezamenlijke vergade ring In het gebouw Pattimura opge roepen rustigte blijven om te laten zien dat de Zuidmolukkers voldoen de zelfbeheersing hebben. Voorwaarden In Bovensmilde bestaat volgens Noes Sollssa de bereidheid tot een Vervolg pagina 3, kolom 2 BONN, GENEVE (AFP, APA, Reu ter) De ontvoerders van de West- duitse werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer. hebben gisteren het Franse persbureau AFP laten weten dat zij voor middernacht de beslissing van de Westduitse rege ring willen horen opde eisen die zij hebben gesteld. Ook de Zwitserse bemiddelaar, de advocaat Denis Payot, zei gistera vond een boodschap van de ontvoer ders. het Siegfried Hausner Com mando, te hebben ontvangen, die hij direct had toegezonden aan de West duitse justitie. Payot zei echter niets over een ulti matum dat vannacht af zou lopen. Hij wenste om veiligheidsredenen geen details te geven. Volgens het AFP-kantoor in Bonn was er gisteren opgebeld door ie- (TenwoordiBen* D^^n^erlflaarde «ewaf^nd' politieman in gevechlM.nue staat op wacht op hu perron van bel Amtrsfoorli, station Icrwijl lijn na het ultimatum van middernacht u"""ï "."aTr Ti™ ind.ne.i«k uiterlijk werden ,i,t,nna„en te hebben gesteld, dat het comman- f', ?.c„. ''h,,ld' n*d" d' P»'"1' geruchten over een mogelijke treinkaping hadden hereikt. Drie do niet meer zou reageren op bood- l?'"". m" "onrdolljke bestemming die lussen half tien en kwart voor lien in Amersfoort stopten, werden doorrochl. schappen van de Westduitse politie, gevonden uitgevoerd door veertig politiemensen. In de kollet van een van de verdachten werd een dolkmes heeft ze alweer een andere ket- tin* «m. UTRECHT (ANP-AP) In het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen is dit weekeinde een buitenlandse patiënte opgeno men van wie wordt vermoed dat ze cholera heeft. Een onder zoek, waarvan de uitslag nog niet definitief bekend is, zal moeten uitwijzen of dat inder daad het geval is. Inmiddels wordt ze wel verpleegd „alsof ze cholera heeft," zo zei een woordvoeder van het zieken huis. Hij wilde geen nadere me dedelingen doen over haar na tionaliteit of over het land waar ze de ziekte kan hebben opgelopen, maar naar verluidt gaat het om een Turkse vrouw. Van de kant van het ministerie van volksgezondheid worden evenmin nadere mededelingen verstrekt. Een woordvoerder van het ministerie zei wel. dat er geen aanleiding is tot bezorgdheid over het mogelijk uit breken van een cholera-epidemie in ons land. „De kwaliteit van de medische zorg en de situatie met betrekking tot de hygiëne en de behandelingsmoge lijkheden zijn van dien aard, dat er geen enkele reden is tot ongerust heid." Vaccinatie Het ministerie heeft ook geen speci ale maatregelen genomen in ver band met de cholera-epidemie die woedt in enkele landen in het Mid den-Oosten. Het houdt zich bij het advies uit zijn brochure „Vakantie en hygiëne" aan mensen die terug komen uit landen waar de ziekte heerst, direct contact op te nemen met de huisarts en ziekteverschijn selen bijvoorbeeld niet toe te schrij ven aan een buikgriepje. Omgekeerd verdient het aanbeve ling. zich tegen cholera te laten vac cineren. als men naar een van die landen gaat. Vaccinatie geeft overi gens maar een kortdurende bescher ming hygiëne is van minstens even groot belang en daarom wordt van mensen die ons land bin nenkomen, ook geen vaccinatiebe wijs gevraagd. Import van cholera zou daarmee niet kunnen worden voorkomen. In Midden-Oosten Besmetting met cholera leidt lang niet altijd tot opvallende ziektever schijnselen. Vaak is er alleen sprake van een lichte vorm van diarree. In ernstige gevallen kan cholera een dodelijke afloop hebben. Maar pa tiënten die direct in een ziekenhuis worden opgenomen, waar onder meer het vochtverlies wordt aange pakt. hebben een kans op genezing van bijna honderd procent. In totaal zijn in het Midden-Oosten ruim 2.100 gevallen van cholera ge constateerd. In Syrië zijn tot nu toe 68 personen aan cholera-besmetting overleden. Het Libanese ministerie van volksgezondheid heeft gisteren melding gemaakt van de eerste twee cholera-doden, sinds de epidemie vorige week vanuit Syrië in Libanon werd binnengebracht. Volgens ziekenhuisfunctionarissen zijn in Beiroet 25 gevallen van chole- rabesmetting geconstateerd In Jor danië zijn 166 personen met cholera besmet. De epidemie heeft zich in middels uitgebreid naar Saoedi-Ara- bië. Er zijn volgens een korte verkla ring enkele gevallen van cholera- besmetting geconstateerd. Meer nieuw» «ver deze epidemie op pag. II. Links prof. Kobben en aan het hoofd van de tafel de heer Mantouw. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De zogeheten commis sie-Kobben, ingesteld na de vorige gijzelingen in Wijster en Amster dam. wil weten wat zich precies heeft afgespeeld rondom de zaterdag in Assen en Bovensmilde gehouden wa penzoekactie. De gemengde Neder- landse-Zuidmolukse commissie heeft gisteren op een vergadering in Utecht besloten een rapport te vra gen over de gang van zaken bij die actie. Aan de hand daarvan wil zij ook nagaan of en in hoeverre er sprake is geweest van communica tiestoornissen tussen de wijkraad en het gemeentebestuur van Assen. Binnen de commissie wordt verschil lend gedacht over de manier waarop zaterdag is opgetreden.Voorzitter L. C. H. Mantouw zei het verschrik kelijk te vinden dat de verhoudingen hu opnieuw zijn verstoord. Mede- voorzitter prof. dr. A. J. F. Köbben vond het wel te begrijpen dat over de voorgenomen actie geen overleg met de commissie ie gepleegd. De commissie heeft gisteren ook be sloten een delegatje naar Assen te sturen om daar met de Zuidmolukse wijkraad en het gemeentebestuur te praten. De commissie als zodanig- heeft zich tot nog toe niet in Assen of Bovensmilde laten zien. Volgens Köbben zijn er wel Individuele leden geweest. In het NOS-Jurnaal reageerde Köb ben geprikkeld op het verwijt van de Groningse hoogleraar dr H. Baudet, dat de commissie zich tot dusver heeft verdiept in historische vraag stukken die niet van belang zijn voor wat zich op het ogenblik rondom de Zuidmolukkers afspeelt. Baudet, die als getuige ln het jong ste proces tegen de Zuidmolukse treinkapers optrad, is bestuurslid van "het landelijk actiecomité Zuid- Molukken, dat een brochure over de situatie van Zuidmolukkers in Ne derland zal publiceren. Naar zijn mening neigt de wapenzoekactie in Assen en Bovensmilde naar terreur. Van een onzer verslaggevers BOVENSMILDE - Een re chercheur van politie heeft gis teren de kogels teruggehaald uit de ZuidmolukjC wijk die de politie daar bij de zoekactie van zaterdag per ongeluk heeft achter gelaten. Dat gebeurde toevallig tijdens een perscon ferentie in het wijkgebouw. Op een vraag hoe het kon dat de politie de munitie achterliet zei de rechercheur onder veel hilariteit: „Ze zijn uit hun zak gegleden". Na te hebben gete kend voor ontvangst van de kogels mocht de politieman ze meenemen. Twee wapenschil den mocht hij pas meenemen na toestemming van de eerlij ke vinders te hebben gevraagd. De schilden waren door politie mensen achtergelaten in ach tertuintjes. Het gaat mis met Nederland wanneer Jan Rap en z'n maat maar doctorandus mogen worden. Dat mag alleen voor zover Jan Rap en z'n maat aanleg, ambitie en begaafdheid hebben. Het academisch jaar wordt ln Rotterdam wat laat geopend, maar wei duidelijk. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na tweeweken de krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen) f 6,55 mlndervoorde eerste termijn. Schrijf op dp emelnp: 'IVnuw-Kwartct. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig.die betalen wij. Hellen kan ook: 020-91:1456. afdeling serv iee. T nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: betaalt per kwartaal opgegeven door: adres: plaats: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-inde* Klapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosje* garen er .taalden ineen fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen.Te gebruiken als sierplaat ofptace-mat In originele kleuren en afwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1