Verbod fosfaten onmogelijk' Radiozenders moeten kleur krijgen Weekendpnzxel Zelfmoorden van vooral jonge mannen gestegen ^Wasmiddelenindustrie wil alleen beperking ijnverdragen aan amer aangeboden bekomst Hilversum IV zonnig Saoedi-Arabië laat Rotterdamse sleepboot vrij Duo aangehouden in verband met schietpartij Rokin (TERDAG 10 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 27 jor Hans Schmit EN HAAG De asmiddelenindustrie ziet pen mogelijkheden om (uiter- k in 1985, zoals minister Var- nk wil), met geheel fosfaat- •je produkten op de markt te omen Wel zijn de fabrikanten treid het gebruik van fosfaten wasmiddelen te beperken, j hebben hiertoe een plan op- psteld, at ertoe moet leiden at vanaf 1983 een beperking m fosfaat wordt bereikt van rtig tot maximaal vijftig pro- it, afhankelijk van de hard- »id van het water. I plan van de Nederlandse Vereni- van Zeepfabrikanten is gelijk hetgeen de Westduitse wasmid- lenindustrie de bondsregering eft voorgelegd, In de tijd dat de leidelijke beperking wordt doorge- erd. willen de fabrikanten door met het zoeken naar vervan- gsmiddelen. De zeepfabrikanten len de Westduitse limieten aan- uden vanwege de gelijke wasge- ipnten, wasmachines en veelal ereenkomstige samenstelling van wasmiddelen. plannen, bekend geworden nadat nister Vorrink in juli een nota id stuurde waarin zij aankondigde t gebruik van fosfaten na 1985 te len verbieden, mogen een royale emoetkoming van de zijde van de lustrie lijken, maar zij roepen des- danks de nodige twijfel op De iloog dr H. L. Golterman van het nnologisch Instituut bijvoorbeeld schouwt de plannen als 'zeer on- idoende'. Tevens bestaat de vrees '.het streven om het fosfaat geheel de wasmiddelen te bannen in de grote fabrikanten reikt vef. Zij kun nen veel reclame maken en hebben een uitstekend distributie-apparaat. Daar komen wij, met de consumen ten-voorlichting, niet doorheen. Het zou gemakkelijker worden als mi nister Vorrink voor een vervangings middel het groene licht heeft gege ven wat betreft het gezondheidsas pect, maar dat is nog niet het geval." Opmerkelijk De wasmiddelenindustrie wil dat de zuiveringsinstal laties de fosfaten uit het afval gaan verwijderen, zodat het voorgenomen verbod op het gebruik van fosfaten in wasmiddelen achterwege kan blijven. Wel willen de fabrikanten de hoeveelheid fosfaten in de wasmid delen tot maximaal de helft beperken. De meeste zuiveringsinstallaties in Nederland (op de foto de installatie in Haarlem) kunnen echter de fosfaten nog niet uit het afvalwater verwijderen. nog een ander produkt moeten zijn ontwikkeld. EN HAAG (ANP) De regering eeft de vorig jaar ondertekende rdragen over de Rijn ter goedkeu- ng aan de Tweede Kamer aange- oden. Het gaat om het zoutak- oord, het chemieverdrag en het RjsiCO'S erdrag waarbij de Europese Ge- neeuschap toetreedt tot de Interna- usale commissie ter bescherming Natte Rijn tegen verontreiniging. Knel zal komen: dat vijftig procent het maximaal haalbare zal* blijven. De fabrikanten staan geenszins te Vervangingsprodukt trappeln om de fosfaten (een uitste kend hulpmiddel in de was, maar een verpester van het water, omdat het leidt tot een abnormale planten groei en het leven in het water ver stikt) te vervangen door andere mid delen. Dat bleek deze week op een vergadering van de Voorlopige Cen trale raad voor de milieuhygiëne, toen deze raad zich boog over een advies over de plannen van-minister Vorrink, zonder overigens nog tot een oordeel te kunnen kómen. Zo maakte de wasmiddelenindustrie duidelijk een beslissende stem te willen hebben in de vraag of een vervangingsmiddel toelaatbaar is. Een dergelijk besluit echter hoort, zo zal de meerderheid van de voorlopi ge raad waarschijnlijk vaststellen, door de minister te worden genomen. Er is echter een vervangingsprodukt op de markt dat al enkele jaren wordt gebruikt en waarvoor eerder dit jaar het Rijksinstituut voor de volksgezondheid het licht op groen zette: Citrex-S5, dat wordt gebruikt in Klok C5. Volgens het Rijksinsti tuut is het veilig in het gebruik, goed afbreekbaar en heeft het een geringe giftigheid voor de waterorganismen. Tot nu toe heeft alleen de kleine zeepfabriek Klok in Heerde het aan gedurfd het in de Belgische fabriek Citrex bij Leuven ontwikkelde ver vangingsmiddel te gebruiken. In maart 1975 al constateerde de Con sumentenbond in een vergelijkend onderzoek dat de twee fosfaatloze machine-wasmiddelen op de Neder landse markt (Klok C5 met Citrex en Tricel met NTA) weliswaar niet beter wassen dan de fosfaathouden- de wasmiddelen, maar ook niet of nauwelijks slechter of duurder zijn. Hoogstens is er sprake van wat meer slijtage van het wasgoed. Marktaandeel Wie verwacht dat het publiek in groten getale op de fosfaatloze was middelen is afgesprongen, komt be drogen uit: het marktaandeel van deze wasmiddelen is niet spectacu lair toegenomen. Mr R. N. van Ra- vesteijn van de Consumentenbond: „Waarom de grote fabrikanten niet meedoen, weten we niet. Wel zouden we graag zien dat niet alleen de kleine fabrieken de fosfaten vervan gen. maar dat ook de grote concerns gaan meedoen. De invloed van de Dat er zo weinig is bereikt, is des te bpmerkelijker omdat er de afgelo pen jaren veel aandacht aan het probleem van de fosfaten is besteed. Deze zomer nog spraken tijdens de actie Water-alarm twintig organisa ties (waaronder enkele vrouwenor ganisaties) zich uit voor een verbod van fosfaat in wasmiddelen. Mr Van Ravesteijn: „Wat de fosfaten betreft is het resultaat inderdaad teleurstel lend. Dat verbaast ons wel. Bij ande re vergelijkende onderzoeken krij gen we meestal positieve reacties van fabrikanten en veelal verdwij nen fouten en tekortkomingen aan produkten op den duur. De acties tegen fosfaat hebben echter nog nauwelijks resultaat gehad." De wasmiddelenindustrie geeft, in plaats van vervanging, de voorkeur aan het verwijderen van de fosfaten uit het afvalwater in de zuiverings installaties door middel van een chemische behandeling (de zoge naamde derde trap, die nog slechts aan enkele zuiveringsinstallaties is gebouwd). Deze defosfatering brengt echter ook weer problemen met zich mee: er ontstaat een grote hoeveelheid slib, waarin zich onder meer zware metalen bevinden. Met name in landbouwkringen leeft de vrees dat dit afvalslib op het land zal moeten worden gestort. Vervan ging van de fosfaten in de wasmid delen (verantwoordelijk voor onge veer éénderde van de totale hoeveel heid fosfaten die wordt geloosd) zal leiden tot een, vermindering van het afvalslib. Het is dan ook noodzake lijk, zo meent de meerderheid van de voorlopige raad, dat het pro bleem van de fosfaten op meerdere fronten tegelijk wordt bestreden: èn de fosfaten uit de wasmiddelen èn de derde trap aan de zuiveringsin stallaties. Horizontaal 1. kleurtekening, 6 metselspecie. 12. spoorstaaf. 14 romp. 16. en personne (afk 18 nummer (afk.). 19 opening. 21. on derofficier (afk 22. scheik. element 23. opzichter (Indn), 26. uitkrabben, 29. meisjesnaam. 30. eetketeltje. 32 gezicht. 33 voedsel. 34. algemeen kiesrecht <afk>, 36. snijwerktuig. 37 pers.voornaamw., 38. sportterm 39 niet gespannen. 41 torenkraai (gew 43. muzieknoot. 44 koddige nabootsing. 45 afnemend getij. 47 zoutziederij. 49. lusthof. 52. reeds. 54. laatstleden (afk 55. voorkomen. 57. voegwoord, 58. welaan. 59. berg plaats, 61. handvat, 63. eenmaal. 65. soort boor, 67. rally, 69 kindergroet. 70. telwoord. 71. loot. 73. munt (afk 74. voorzetsel. 75. lipharen. 77. schor, 79. uitstekend. 80. zeemacht Verticaal. 2. voertuig, 3. schoeisel, 4 Jagersgroep, 5. oude lengtemaat. 7. deel van de bijbel, 8. kleur, 9. kwast als versiering, 10. boom, 11. min. 13. water in N.Br., 15. leidsman. 17. ge lijk, 19. gewicht. 20. boordsel. 22. snelstromend smal water, 24. onbe kende, 25. landbouwwerktuig. 27. L'let zou takkoord verplicht Frank s' zich de zoutlozingen in de Rijn jwr 1980 met minstens zestig kilo Jiloride Per seconde te verminde- pi. In het chemieverdrag worden gels vastgelegd om de verontreini- ng van het Rijnwater door chemi- iie stoffen te verminderen. Hiertoe in twee lijsten opgesteld: de zwar- lijst en de grijze lijst. Op de zwar- lijst staan stoffen waarvan de noeverstaten vinden dat ze in Jicipe niet in het Rijnwater mo- n worden geloosd. De lozingen illen geleidelijk worden terugge- acht. Op de grijze lijst staan min- i: gevaarlijke stoffen, die onder ipaalde voorwaarden voorlopig >g mogen worden geloosd. loor drs. H. Glimmerveen Het overstappen van fosfaat naar andere middelen is voor de grote fabrikanten onder meer niet aan trekkelijk, omdat de veranderingen risico's meebrengen. Procter and Gamble bijvoorbeeld ontwikkelde het vervangingsmiddel NTA (nitnlo- tri-azijnzuur), maar dat moest in de Verenigde Staten na aanvankelijke invoering weer uit de handel worden genomen omdat het tot misvormin gen zou kunnen leiden. In Zweden en Canada wordt NTA wel gebruikt, evenals in een wasmiddel op de Ne derlandse markt. De meeste fabri kanten richten het oog op het ver vangingsmiddel NAS (natriumallu- miniumsilicaat), dat de fosfaten ech ter maar voor ten hoogste vijftig procent (dezelfde beperking die de fabrikanten hebben voorgesteld) kan vervangen. Wanneer er een fos- faatverbod komt, zal naast het NAS Meer door vergif en verdovende middelen UTRECHT (ANP) Er is in Nederland sprake van een geleidelij ke groei van het aantal zelfmoorden. Twee groepen waarbij de stijging zich in versneld tempo heeft voorgedaan zijn mannen van vijftien tot en met 24 jaar en vrouwen van 35 tot en met 44 jaar. Bij de jonge mannen is het aantal zelfmoorden in veertien jaar met 165 procent gestegen (van 2,94 per 100.000 in 1960 tot 7,79 per 100.000 in 1974). Bij de 35- tot 44-jarige vrouwen steeg het zelfmoordcijfer in die periode met 140 procent (van 4,49 tot 10,79 per 100.000). Mevrouw drs A. C. de Graaf, hoofd van de afdeling bijzonder onderzoek van de geneeskundige hoofdinspec tie voor de geestelijke volksgezond heid, vermeldt dit in Medisch Con tact. Dit blad (van de Maatschappij Geneeskunst) publiceert een serie artikelen over dwangopname bij zelfmoordpoging en zelfverwaarlo- zing en mevrouw De Graaf draagt daaraan statistische gegevens bij. Officiële statistieken over zelf moordpogingen bestaan er in Neder land niet. Wel is bekend, dat het aantal pogingen een veelvoud is van het aantal geslaagde zelfmoorden. De zelfmoordcijfers over 1974 en 1975 zijn de hoogste van deze eeuw: 13,5 en 13,2 per 100.000 inwoners van vijftien jaar en ouder. Het totaal aantal zelfmoorden is sinds 1965 met 26 procent toegenomen (voor de vrouwen 32 procent en voor de man nen 21). Geneesmiddelen Hpewel het aantal zelfmoorden bij vrouwen sterker stijgt, is het aantal zelfmoorden onder mannen nog on geveer anderhalf keer zo hoog. In de leeftijdscategorie 15 tot 24 jaar is zelfmoord na verkeersongevallen zelfs de belangrijkste doodsoorzaak bij mannen. Ondanks verschuivin gen tussen de leeftijdsklassen ko men zelfmoorden nog steeds het meest voor bij mannen en vrouwen boven de 65. Drs De Graaf noemt het opmerke lijk. dat het plegen van zelfmoord door het innemen van vergif en ver dovende middelen de laatste tiental len Jaren sterk is toegenomen. ZIJ bepleit een meer weloverwogen keu ze bij het voorschrijven van genees middelen, zowel wat betreft de soort (bijvoorbeeld minder giftige slaap middelen) als wat betreft de hoeveel heid. Hoewel de effecten daarvan nog niet met exacte cijfers vallen aan te tonen, mag volgens haar toch wel met een zekere waarschijnlijk heid worden aangenomen, dat derge lijke maatregelen een vermindering van het aantal zelfmoordpogingen zouden bewerkstelligen. toekomst van de radiozender lilversum 4 lijkt zonnig. Er is ei- enlijk nooit reden geweest voor rijfel over het voortbestaan van e zender die gedurende tachtig rocent van de beschikbare zend- ijd klassieke muziek uitstraalt. De erdedigers van de zender, hoewel iet bijzonder talrijk, zijn zeer wel- tspraakt en beschikken over een uime toegang tot de publiciteit, n ook de meeste omroepbestuur- ers zouden niet graag de extra op lilversum 4 toegewezen zendtijd lissen; wat boze tongen daarover ok beweerd hebben. et zou een minister die ook maar nigszins op zijn populariteit is ge leld niet makkelijk vallen te be- uiten tot opheffing van Hilver- 4. Niettemin: ook voor het oortbestaan van de zender is in de omende maanden een beslissing in een al dan niet demissionaire unister nodig, want de klassieke- luziek-zender gaat nog altijd als tn proefneming door het leven. De tinister zal bij de verdediging van jn beslissing over de handhaving an Hilversum 4 tegenover het par- tnent betere argumenten moetfcn ebben dan alleen het feit dat hij Stichting Nederland Muziek en anverwante voorvechters van de tnder niet graag tegen zich in het arnas jaagt. Die betere argumen- n &jn er nu: de afdeling Kijk- en «steronderz'dékva?n 'deLNto'$:hf vórën opgestelde eisé'n voldoet. Heen de (weinige) uren gesproken oord op de muziek zender blijken het merendeel van het publiek *t in de smaak te vallen Een tkomst van het onderzoek die ch niet tegen de zender keert, 'aar alleen gebruikt zal worden ro er bij de verschillende omroe- •"o op aan te dringen het gespro et woord (minus nieuwsberichten en misschien een kunstrubriek) van de zender te verwijderen. Vaste voet De lichte-muziekzender Hilversum 3 is, gezien de massale klanten kring, niet meer weg te denken uit de Nederlandse ether. Hilversum 4 heeft ook vaste voet gekregen. De omroepen zullen er rekening mee moeten houden dat een bezuini gende minister, zo hij ooit zijn oog over het binnenlandse radiopark laat gaan, eerder Hilversum 1 en/of 2 beperkingen zal opleggen dan dat hij de „gekleurde" zenders Hilver sum 3 en 4 nog zal aantasten. De belangstelling voor de program ma's van de „huisnetten" Hilver sum 1 en 2 gaat namelijk de laatste tien jaren hollend achteruit, en als deze ontwikkeling zich nog een tijdje onveranderd zou voortzetten, komt onherroepelijk het ogenblik waarop de vraag opgeworpen zal worden of het nog verantwoord is geld aan deze programma's te spenderen. In een groot aantal omliggende lan den hebben de omroepen (de Britse BBC voorop) de aftakeling van de radio een halt toegeroepen door over de hele linie een systeem van zenderkleuring in te voeren: iedere zender een eigen soort programma, een eigen stijl Nu verdraagt zen- •idérkleuring zich niet 20 goed met het Nederlandseoiproi ven luisteren naar programma's die het nu negeert. Maar nee: eerst kwam er, niet op initiatief van Hilversum, maar van' een minister die de zeepiraten wil de torpederen, de gekleurde lichte zender Hilversum 3; een kleine tien jaar later, wederom niet ais be denksel van Hilversum, maar als resultaat van de actiegroep Stich ting Nederland Muziek, de klassie- ke-muziekzender Hilversum 4. In de tussentijd introduceerde de om roep, wel op eigen initiatief, een vorm van zenderstylering in de avonduren, die weinig aandacht kreeg omdat er 's avonds weinig geluisterd wordt. zendgemachti|»(?err. Ëen bewust hé- sluit de radioprogrammering beter aan te passen aan de gewijzigde luistergewoonten kon dan ook in Nederland moeilijk genomen wor den. Was er maar niets veranderd en was consequent vastgehouden aan het oude systeem van gemeng de zenders, dan was een deel van- het publiek, bij gebrek aan een alternatief, misschien nog wel blij- Funest Deze halve zenderkleuring is funest voor de niet gekleurde zenders. Wil men deze zenders niet geheel laten verkommeren door gebrek aan be langstelling, dan zijn er in feite maar twee mogelijkheden: óf men keert terug naar het systeem van uitsluitend „huisnetten" met volle dige, gemengde programma's, óf men voert over de hele linie een vorm van zenderkleuring in. De eerste mogelijkheid is niet erg reëel: hoe wil men het publiek dat zo lang van het snoepje van ge kleurde zenders geproefd heeft, duidelia^ maken dat het deze ver snapering niet meer krijgt omdat deze ongezpnd is voor het publiek, voor de cultuur .of tfporde om roepen? „t, -I' I" 'Waarom pli'jtft zendefkl'èurttrg^in dè omliggende Europese landen zo'n succes? Dat zit 'm in de verande rende luistergewoonten. Vroeger streepten velen in de Omroepgids de programma's aan die zij per se wilden horen; en kort voordat die programma's begonnen, schaarde men zich, veelal in gezinsverband, rondom het ene radiotoestel in huis. dat gewoonlijk in de huiska mer stond. Het televisie-kijken van nu heeft veel weg van het radio- luisteren van vroeger. Behoudens enkele uitzonderingen hanteert het publiek de radio niet meer op deze manier. De radio heeft geen aanvangstljdstip meer: radio is er altijd, net als het weer. Men kan er zich zo vaak of zo weinig aan blootstellen als men verkiest, en op de tijdstippen die men verkiest. De radio is er niet alleen altijd, de radio is ook overal: niet meer alleen in de huiskamer, maar ook in de keuken, in de slaap- en badkamer, in de auto, op kantoor en in de werkplaats en zelfs op de sporttri- bunes. Radio luisteren is niet alleen een individuele bezigheid geworden, maar ook een nevenactiviteit: men doet het terwijl men met iets an ders bezig is. De tijdstippen waar op men de radio aan doet, hangen gewoonlijk niet samen met het be gin van een bepaald programma, maar worden bepaald door andere omstandigheden- een huisvrouw gaat luisteren zodra man en kinde ren de deur uit zijn; een automobi list zet zijn autoradio aan zodra hij is ingestapt. Het hangt vaak ook van de hoofd bezigheid af hoe intensief men kan luisteren. Werkzaamheden die veel concentratie vergen, laten slechts een oppervlakkige radiobeluiste ring (met een half oor) toe. Bezighe den die minder concentratie vra gen, zoals aardappelen schillen, k'uhhen, gecombineerd wordêij mét ëeiV min of meer è'èndachtigeT&dlo- ÖelÜistering (rtijet^eh óór). En "aari 'IS ér'o'ótf rfog" dé'groèY» mensen gebleven die bereid is van tijd tot tijd met beide oren naar een bepaald programma te luisteren Voor deze laatste, betrekkelijk klei ne maar belangrijke klantenkring hoeft zenderkleuring niet. Wie per se een bepaald programma wil ho ren, doet dat ongeacht welk pro gramma eraan voorafgaat of erop volgt. Wie echter intensief moet werken en daarbij gestimuleerd wordt door weinig aandacht vra gende arbeidsvitaminen, zal afge schrikt worden als na de lichte mu ziek een veel aandacht vragend programma komt. Zelfs als dat laatste programma hem op zichzelf nog wel belang zou inboezemen, zal hij dikwijls niet in staat zijn ernaar te luisteren, omdat hij zijn hoofd taak niet zo maar kan afbreken. Daarbij komt ook nog dat de veel aandacht vragende programma's vaak van een zodanig niveau zijn dat zeer velen ze niet kunnen vol gen, ook als ze ouden willen. Recente on^ .«.oekingen hebben aangek ,.,u dat een flink deel van de inhoud van radio-actualiteiten- rubrieken voor miljoenen Neder landers abacadabra is. Vele andere programma's zullen niet beter uit de bus komen. Wil men het publiek, zo heterogeen als dat is, redelijk bedienen, dan is een zo groot mogelijke overzichte lijkheid en duidelijkheid gewenst. „Zenderkleuring" is dan het wacht woord. Sommigen, zoals VPRO's Jan Haasbroek, pleiten voor pure programmazenders: een popzen der, een klassieke-muziekzender, een nieuwszender en een educatie ve zender. Bezwaren Mijn eerste bezwaar daartegen is dat het aantal in aanmerking ko mende programmagenres met vier (en zelfs met zes) niet uitgeput is. Verder vraag ik me af of mensen met een zeer eenzijdig m*nu (en ,yóor een aqder hap ie moét men haa* een Aèlendènjf restaurant) pp (fén'^uut WèrzW^ettJkkic zijnrojjk pu' friérkt ritën'dM vfetf trfa een ander genre muziek op Hilver sum 3 de mensen niet wegjaagt; integendeel, als een aangename af wisseling ervaren wordt. Vandaar dat ik binnen de NCRV ooit gepleit heb voor een systeem van zender kleuring waarbij als uitgangspunt wordt genomen de smaak en het bevattingsvermogen van verschil lende segmenten uit het totale ra- diopubliek alsmede de mate van Drs. H. Glimmerveen aandacht die mensen op verschil lende tijdstippen voor de radio be schikbaar hebben. Eén zender moet dan beschikbaar blijven voor programma's, bestemd voor vaak kleine, vast omlijnde doelgroepen, desnoods in een min of meer bonte mengeling. De gedachte kan. in diverse varia ties, uitgewerkt worden met de vier nu beschikbare radiozenders. Maar aanzienlijk beter zou het luisteren de publiek bediend kunnen worden met zes zenders en die komen binnenkort beschikbaar als de mid dengolfzenders aanzienlijk worden versterkt zodat overal in het land een goede ontvangst verzekerd is Blijft de vraag of dit systeem geen afbruik doet aan de identiteit van de verschillende omroepen die ge steld zijn op hun autonomie en op het tonen van een „eigen gezicht". Dit gevaar is inderdaad aanwezig. Maar als het publiek zich in groten getale van Hilversum 1 en 2 af wendt. zoals tussen 1966 en 1976 is gebeurd, zijn de omroepen nog ver der van huis. Er z*l nog wel heek wat Yögatfefd j» oet^u. worde rvJfi-JJUvwTfc l*dére*»»ijnin otqreer .acceptabele gevolgen. Het is verheugend dat het overleg over de toekomst van de binnen landse radio (ook nog belaagd door de opkomst van de regionale en locale omroep) inmiddels op gang is gekomen. Drs. Henk Glimmerveen is adjuncf- hoofd van de dienst radioprogramma van de NCRV. Hij vertolkt in dit artikel overigens uitsluitend zijn ei gen mening. bijwoord 28 radio omroep <afV 31 zangwijs. 35 vlinder 37 vermoeid 39 zware zoete wijn 40 schaak'erm 41 aanw voornaamw 42 telwoord 46 groente 48 sierli/k 50 van de zelfde soort 51 brede grove lat 53 uitbraaksel van een vulkaan 55 glijvoertulg. 56 overschot 58 cou pe. 60 lidwoord 61 bevel 62 pin I (afk 1. 64 voorvoegsel 66 sierplant 68 rivier in Duitsland 72 voorzet sel. 75. sine anno (afk.). 76 Roya Navy (afk 77. uitroep. 78 scheik element. Oplossing t m woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw Kwar tet. Postbus 859, Amsterdam. Linksboven vermelden: Weekend puzzel. Oplossing vorige puzzel. Hor 1. polis. 5. top. 7 ampel. 11. Peri. 12. Ier, 14. oer. 16. pver, 18. ree 20. salon,.23. Ada, 24. ar, 25. rot, 27. mat, 28 nar, 30. af, 31. rabat, 33. model. 34. ma. 36. koker. 38. rebel, 39 el. 40 L.O.. «2. teler. 44 ter. 45 al. 46. stel, 48. gamel, 50. last, 52. rob, 53. keker. 54. dar, 55 raam. 57 manen. 59 idee. 61. IJ.. 62 ter. 63 liter. 66 en. 67. er. 68. morel, 69. eigen, 71. te. 73 baret. 75. leder. 76 te. 78 pel. 79 tam, 81. set, 82. ar. 83. Ede. 85 dadel 87 ido, 88. rare, 90. lep. 91 Lia. 93 keer, 94. Megen, 95. sok. 96. storm. Vert. 1. peer, 2. ore, 3. U, 4. si, 5. tram. 6. noot. 7. ar. 8. pa, 9. eva. 10. Leda, 11. praam, 13. es, 15. en. 17. rafel. 19. robot, 21. lam, 22. kader, 25. rak. 26. takel. 28 nobel. 29 rel. 32 tel. 33 meter, 35. alt, 37 regen, 39 els. 41 Oeral, 43. rakel. 45. aarde. 46. sar. 47. lom, 49. menie, 50. lai, 51. toe. 53. karet, 56. air, 57. merel, 58. leges, 60. ent, 62. toren, 64. til, 65. reden. 67. ester, 68. map. 70. net. 72. error, 74 rad, 77. Edam, 79. taps, 80. melk. 82. adem. 84 ere, 85 de. 86 II. 87 Ier. 89 eg. 90. in. 92. as, 93. k.o. ROTTERDAM (ANP) - De sleep boot Thames van Smit Internatio nale zeesleep- en bergingsbedrijf in Rotterdam is door de Saoedi-Arabl- sche autoriteiten vrijgelaten. Het schip werd sinds mei van dit Jaar in de haven van Damman vastgehou den. Volgens de officiële lezing zou kapitein J. Pannekoek zijn vaartuig niet op de juiste wijze hebben inge klaard. Geruchten deden de ronde dat er sprake was destijds van smokkel van drank. Kapitein Pannekoek zal zo spoedig mogelijk per vliegtuig naar Neder land terugkeren. Hij bevindt zich op het ogenblik samen met een verte genwoordiger van de rederij in een hotel in Damman om nog enkele administratieve formaliteiten af te Wikkelen. In Damman was kapitein Panne koek de enige, die het schip niet mocht verlaten. De overige beman ningsleden konden gaan en staan waar ze wilden. De zestien opvaren den zijn in de loop van de maanden naar huis teruggekeerd, Op het ogenblik is een aflossingsbeman ning van vijf personen aan boord van de Thames. Het schip is inmid dels naar de haven van Bahrein in de Perzische Golf gevaren. Kapitein Pannekoek moest destijds voor de rechter in Damman ver schijnen. De aanklacht is nog steeds niet bekend. Half augustus ging de kapitein opnieuw naar de rechtbank om het vonnis aan te horen. Hij kon het Arabisch echter niet verstaan en kon daarom niet begrijpen waartoe hij werd veroordeeld. Van een onzer verslaggevers *M*TBRDAJK rwherchevhaeft twee mannvrv-vtr Twoodrtrjk Jaagoftlaiftfc «eUrfci teefd in verband met de schietpartij van donderdagmiddag op het Ro kin. waarbij een zakkenroller door de politie werd doodgeschoten De twee mannen konden worden aan gehouden omdat op het stoffelijk overschot van de neergeschoten man een papier met een adres werd aangetroffen. De recherche ver moedt dat de mannen deel uitma ken van een georganiseerde groep zakkenrollers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27