iolf van geweld in Srilanka Introduktieshow van de Renault 2QTS.de 2 liter met inhoud. RENAULT Renault Nederland n.v. Vestiging Den Haag Auto Haag nderheidsgroep Tamils in het nauw Nog geen compensatie voor kranten Wel eten maar niet betalen Artistiek trio exposeert in gemeentehuis r Gratis intelligentie-spel. Vanaf 8 september in onze showroom. 10 ERDAG 8 SEPTEMBER 1977 H 11 i van den Hoonacker iet eerste gezicht is er niets i hand op de drukke Gal- ad in Colombo, de hoofd- van Srilanka. De zon idt. toeristen slenteren en kinderen bedelen om les. De toerist heeft weinig [van het uitgaansverbod nds 17 juli van kracht is: litgaansleven bood altijd tig mogelijkheden en de bars blijven drank schen- Toch is het land momen- i grote beroering. ~uit de hand gelopen carnavals- in het noordelijke Jaffna, het d waar bijna de helft van de 1-minderheid woont, leidde tot neerschieten van mensen en L randen van huizen door de poli- e bestaat in Jaffna uit Singa- welke groep 70% van de bevol- uitmaakt, In de daaropvolgen- [en escaleerde de kwestie snel. nils in Jaffna vernietigden uit ^st de markt, het busstation en overheidsgebouwen. In de e provincies werden ruim hon- "Tamils vermoord, duizenden ren gewond, verjaagd, hun hui- verbrand, hun winkels geplun- De strijdkrachten hebben de j functie van de politie overgeno- Overal in het land gaat het den en plunderen door Singale- oor, ondanks uitgaansverboden proepen van religieuze en poli- f leiders. chiedenis jzielt de mensen in dit land. de mat van het boeddhisme, waar _ien als tolerantie en compro- hoog aanzien staan? De Sin- e schoolboekjes leren het aldus: n al eeuwenlang het vreedzame lese koninkrijk bestond, werd ^250 voor Chr. aangevallen door s uit Zuid-India." lien is de geschiedenis van i gevuld met verhalen over in- uit India en gevechten" tussen iningen van Noord en Zuid-Cey- Koning Parakrama Bahu werd eerste Ceylonese imperialist: in 12e eeuw veroverde hij stukken Birma en Zuid-India. Na een invasie in 1408 werd Ceylon door de Portugezen rond en een eeuw later door de Ne- lers. Beide kolonisatoren na genoegen met de profijtelijke irovincies (plantagebouw, ka- en trachtten met gering succes erstenen. Toen 150 jaar later de ;lsen de macht overnamen was poedig bekeken met de Singale- oningen: in 1815 gaf de laatste ng zich te Kandy over. kitten importeerden duizenden ils uit Zuid-India rond 1880 om gastarbeiders" op de pasgeplan- leeplantages in Het bergland te en; Singalezen bleken daarvoor losgeweekt te kunnen worden hun traditionele dorpsgemeen- ppen. Tamils nu zo'n 22% van de liking kunnen dus worden on- erdeeld in de helft Ceylon-Ta- (meest wonend in het Noorden) India-Tamils, die nog steeds i beschouwd als vreemdelin- en de armste en meest rechtelo- tle |mepering van Srilanka vormen. galezen zijn in meerderheid bjdhist, de Tamils hindoes. Daar- worden nog onderscheiden de ims (6 a 7%) en de burghers, imelingen van Portugezen en inders, die door de Britten op posten werden gezet (evenals aantal Ceylon-Tamils), en die grotere tolerantie tegenover de Ta mils dan de SLFP, hoewel Jayewar- dena zelf zich vaak minachtend over hen heeft uitgelaten. Het politieke voorstellenpakket (volgens sommi gen een verradersloon) dat de rege ring eind juli aan de TULF heeft aangeboden is dan ook het best be waarde geheim van Srilanka: nie mand weet iets. is Jeugd H |1 Cl*64l££S SP0£*EHX MEEPDEPhEIO r I r*m SPKKEHOE HEEBOEÜHEIO 0 km 100 dus na de onafhankelijkheid in 1948 in de kou kwamen te staan. Reveil In 1960 kwam de Vrijheidspartij (SLFP) van mevrouw Sirimavo Ban- daranaike, de weduwe van de in '59 vermoorde premier, aan de macht Vlak daarvoor waren in 1958 duizen den Ceylon-Tamils door Singalezen vermoord. Deze „Krlstallnacht" was zeker ook een gevolg van het in 1956 ingezette boeddhistische reveil, een Singalees-chauvinistische opleving waarin naast positieve elementen als bezinning op eigen historie en nationale identiteit ook negatieve elementen aanwezig waren zoals het verplicht stellen van het Singalees als nationale taal. Dit kwetste de Tamils diep. In 1964 kwam het Sirimavo-Shastri verdrag tot stand waarbij met India werd afgesproken dat per jaar 75.000 plantage-Tamils zouden emigreren naar de Zuid-lndiase deelstaat Ta- milnadu. De totaalstand is nu 300.000. Mevr. Bandaranalke („Madam") heeft met haar centrum-linkse SLFP vanaf 1970 tot 21 juli dit Jaar geregeerd, tot 1975 met de Trotzky- isten en tot februari dit jaar met de Moskou-communisten. Haar aan hang bevond zich op het platteland waar nog 80% van de mensen woont In juli werd zij verpletterd door de UNP van Junius Jayewardena, voor heen de conservatieve partij, die zich nu met elan heeft opgeworpen „voor de armsten, werk voor allen, een regering zonder corruptie en een rechtvaardig Srilanka op boeddhis tische grondslag". Hij behaalde 51% van de stemmen, maar door het (En gelse) districtenstelsel leidde dat tot maar liefst 138 van de totaal 168 zetels. Absolute macht dus. De link se partijen behaalden geen enkele zetel, de SLFP met moeite negen. Zij Ukken nu hun wonden en zijn niet in staat tot enige oppositie. De TULF, het TamU Bevrijdingsfront, tracht dat met zijn 17 zetels wel, maar is uiteraard ook machteloos. Toen begin dit jaar de oude Tamil- leider uit Jaffna overleed, kwamen meer radicale en jongere politici naar voren. In het TULF-verkie- zingsmanifest is de eis van een sepa rate staat, Tamil Eelan, opgenomen. In het vuur van de poUtieke strijd is aan de kiezers beloofd deze uit te roepen op de dag na de verkiezin gen. Dat dit niet is gebeurd ligt aan een aantal factoren. In de eerste plaats heeft de UNP de naam van Voorts is het vooral de jeugd die communistische ideeën over een ei gen staat koestert: economisch heb ben ze geen been om op te staan, omdat de drie belangrijkste produk- ten van Srüanka, thee, kokos en rubber, vooral buiten de noordeUjke Jaffna-provincie worden gewonnen. Maar de TULF-parlementsleden hebben zich opgehangen aan de Ta mil Eelam-belofte en moeten die wel met kracht verdedigen om niet hun gezag te verliezen. En bovendien heeft de TULF ook aan de Oostkust gewonnen, een gebied dat buiten het eventuele Eelam valt en waar veel moslims wonen. Het is ondenk baar dat alle Tamils buiten het Ee- lam-gebied (60%) daarheen zouden moeten of kunnen verhuizen. Die „thuisland-gedachte" wordt door Ceylon-Tamils aan West- en Oost kust en door de India-Tamils in het centrale bergland verworpen. De TULF is dan ook onderhevig aan interne spanningen. De regering weet dat en heeft bij de algemene debatten eind augustus de Eelam- gedachte krachtig van de hand gewezen. Complexe situatie Toch doet een dergelijke „histori sche" verklaring geen recht aan de complexe situatie van dit moment. Er is veel meer aan de hand, maar het is moeilijk daarvan de juiste proporties te schatten. De situatie is uiterst onzeker. Hjït land leeft 9P geruchten en mond-tot-mond infor matie. De staatsradio geeft geen of alleen kalmerend nieuws, de pers is gebreideld en mag hooguit het par lementaire debat letterlijk verslaan. Telefoneren vanuit Colombo met andere plaatsen is niet mogelijk. Treinen rijden niet meer op de gro tere afstanden, bussen idem, nadat honderden Tamils uit Jaffna zijn gemolesteerd en beroofd door Sin galezen die de treinen onderweg aanhielden. Vanmorgen stapten twee jonge Singalezen in de volle bus in Colombo en vroegen dreigend of er soms ook Tamils meereisden; mijn Tamilvriend zweeg, zo sterk is. hij ook weer niet. Ondanks het nationale uitgaansver bod voor de weekends en iedere avond van zes tot zes 's morgens gaan de rellen door; het dodental stijgt dagelijks, en bedraagt nu ruim 300, iedereen heeft wel een eigen ervaring of een verhaal van een fa milielid. Alleen al in Colombo wach ten duizenden mensen in scholen, streng bewaakt door het leger, op evacuatie per schip naar Jaffna. Fa milies vluchten weg uit angst voor brandstichting. Buitenlanders krij gen sieraden en kleren in bewaring. „Voor als het weer rustig is, u doen ze toch niks." De begrafenisonder nemers in Colombo kunnen de druk te niet meer aan en weigeren nieuwe lijken. De onzekerheid is groot en iedereen wacht met spanning wat de regering zal gaan doen. nagement. Maar ook floreren de Ta- milwinkels, omdat veel Singalezen daar graag kopen door de betere service, lagere prijzen, enz. Singale- se concurrenten grijpen nu de gele genheid aan om commerciële ge schillen uit te vechten. Broodnijd dus. Groepen jongeren die vaak werkloos zijn worden opgehitst de Tamilwinkels te bestormen en te plunderen. Het is voor het trotse Singalese volksdeel met zijn rijke en oude historie moeilijk te verkroppen dat een minderheidsgroep in „hun" land het beter doet. Zeker als er een „thuisland" is dat hen graag op vangt. Dat de wraaknemingen uit de hand lopen bewijst het feit dat in het binnenland ook moslim- en Sin galese winkels worden platgebrand. Chauvinisme, klassenstrijd, brood nijd en minderwaardigheidsgevoe lens worden gemengd met persoon lijke afrekeningen en straatterreur. De Ceylon-Tamils hebben voor het grootste deel hun wortels in de Sin galese samenleving, tot welke klasse zij ook behoren. Zij zijn volstrekt niet geïnteresseerd in overplanting naar Jaffna; dat zou trouwens naast ontheemding ook economische chaos en werkloosheid betekenen. Wel delen zij de Tamilgrieven: dis criminatie in het onderwijs en bij het zoeken van werk, vooral in de overheidssector. Aangezien veel be drijven en diensten genationali seerd zijn, en daarbuiten nog weinig werkgelegenheid is te vinden in in dustrieën, is dat een reële klacht. Dezelfde personeelschef of hoge ambtenaar die graag bij de Tamil- op-de-hoek koopt en een Tamilbe- diende neemt „omdat die zo hard werken", zal voorkeur voor een Cey lonese sollicitant hebben als het om een iets hoger baantje gaat. Explosief De situatie blijft inmiddels hoogst explosief. De regering meldde op 24 augustus „politieke ondertonen" te ontdekken in de gewelddadigheden; de verliezers van 21 juli zouden mis bruik maken van de situatie en zo de regering in discrediet wille brengen. Ook al zou dit kunnen rieken naar een poging de schuldvraag te verleg- ge, het is zeker ten dele waar. Vooral in het Kandy-district zijn een aantal SLFP-aanhangers gearresteerd, on der wie „toppers": de secretaris van Premier Jayewardena mevrouw Bandaranaike, een ex-mi nister en tal van hoge functiona rissen. Op langere termijn zal de rol van de strijdkrachten doorslaggevend zijn. De politie is nu de sterkste macht, zij het tijdelijk ondergeschikt ge maakt aan het leger. Beide zijn min of meer op de hand van „Madam". Marine en luchtmacht zijn veel klei ner en waarschijnlijk eerder loyaal tegenover de regering. Dit conflict binnen de strijdkrachten heeft zich nog niet ontwikkeld tot een open loyaliteitscrisis. Toch is het een fak- tor van belang. Als de strijdkrachten op den duur de macht in handen zouden nemen, wordt daarmee een redelijke demo cratie om zeep gebracht en is de kans groot dat een burgeroorlog uit breekt. Het is echter waarschijnlij ker dat de regeing nog een proeftijd van één tot twee jaar krijgt. Dan zal moeten blijken of de verkiezingsbe loften waar gemaakt worden. De ge zamenlijke oppositie vakbonden, linkse politieke partijen Tamils en radicale jeugd zal zich zeker laten horen. Voor een oplossing van het Tamil-probleem zijn deze politieke faktoren van belang; de anti-Tamil- rellen van dit moment worden meer en meer een confrontatie tussen re gering en (buitenparlementaire) op positie. Ook al komt er binnenkort één of andere federale oplossing voor het Taraiiprobleem uit de bus, de glim lach van de Srilankaan betekent niet altijd verzoening. Boeddhisme en vreedzaamheid komen steeds meer op gespannen voet met elkaar te staan. DEN HAAG Het bestuur van het Bedrijfsfonds voor de pers kan nu nog geen concrete compensatie maatregel voor dagbladen voorstel len waarmee scheve concurrentie verhoudingen in de dagbladpers kunnen worden recht getrokkea Dit blijkt uit het rapport dat het bestuur van het fonds de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk heeft uitgebracht. Dé weg naar een compensatierege ling is evenwel niet afgesloten. Ver der onderzoek kan tot de beoogde regeling leiden, aldus de nota. Zo'n regeling opperde minister Van Doorn destijds in zijn nota massa- mediabeleid. Het Economisch Insti tuut Tilburg ondeizocht daarop de bedrijfseconomische aspecten van een regeling. De resultaten en voor lopige conclusies van het onderzoek van het fondsbestuur werden uitge vers van de kranten, journalisten en grafici voorgelegd. Hun opmerkin gen gaven het fondsbestuur geen aanleiding van standpunt te veran deren. Op grond van de gegevens, die tot dusver beschikbaar zijn, kan geen compensatieregeling worden uitge werkt die in overwegende mate ten goede zou komen aan verliesgeven de bladen, aldus het rapport. Wel zijn er aanknopingspunten voor ver der onderzoek. Met het oog op de betekenis van een compensatierege ling voor de verscheidenheid in de dagbladpers acht het bestuur van het Bedrijfsfonds voor de pers het van belang dat het onderzoek wordt voortgezet. Het eerste halfjaar 1977 is voor de Amfas Groep (verzekeringen) voor spoedig verlopen waardoor de gun stige resultatenontwikkeling van de afgelopen jaren zich heeft voortge zet. De omzet nam ten opzichte van de eerste helft van 1976 met 11,3 pet toe van ƒ432 min tot 481 min. De brutowinst steeg van 35,5 min tot 43,1 min, het bedrijfsresultaat van 15,3 min tot 19 min en de winst na belasting van 12,6 min tot 14,5 min. UTRECHT AMEV (verzekerin gen) stelt per 20 september een inte rimdividend beschikbaar van 1,80 per gewoon aandeel van nominaal 10 over het in mei verhoogde kapi taal. GRONINGEN (ANP) - Poli tierechter mr. J. Mein heeft de 25-jarige H. Z. overeenkomstig de eis veroordeeld tot zes maanden. De man had maan denlang in talloze Groningse restaurants en Chinese eethui zen uitgebreide maaltijden be steld en opgegeten zonder ze te betalen. Hij zei de obers bij het presen teren van de rekening dat hij geen geld had. Als excuus voerde hij aan dat met zijn uitkering van sociale zaken slechts de drugs konden wor den betaald, die hij zei weke lijks nodig te hebben. Voor eten had hij geen geld over DE LIER In het gemeentehuis van De Lier is een expositie te be zichtigen van de bloemsierkunste- naars Koos Zuidgeest en Piet Velle- koop en de kunstenaar Wim Stolk. De tentoonstelling, waarin de na tuurobjecten en droogbloemarran gementen van deze Lierse bloem- sierkunstenaars worden gecombi neerd met het werk van hun 26- jarige plaatsgenoot Wim Stolk. is gedurende de kantooruren op werk dagen gratis toegankelijk. In het geëxposeerde werk van Piet Vellekoop zijn vorm en kleur van de Hollandse flora de uitgangspunten. Het verwerkte materiaal (gedroogd) is in veel tuinen en wegbermen te vinden. Koos Zuidgeest werd geïn spireerd door de schoonheid van aluminium. Daardoor ontstonden zeer eigentijdse objecten met een veelal duidelijk herkenbare vlakver deling. De derde Lierenaar Wim Stolk legt zich steeds meer toe op de techniek van het pentekenen. Aan vankelijk had hij meer voorliefde voor het schilderen met olieverf. Met brommer verongelukt LOCHEM De zestienjarige scho lier H. H. Bosman is in zijn woon plaats Lochem bij een verkeerson geluk omgekomen. Hij reed met zijn bromfiets tegen een links van het fietspad staande boom. Onlustgevoelens Zoals gezegd, er is meer aan de hand. Het gaat niet in de eerste plaats om een Singalese reactie op de Tamil-Eelam gedachte. Er is een meer algemene neiging eigen onlust gevoelens af te reageren op de Ta- milminderheid. Deze heeft door gro tere groepssamenhang en sterkere motivatie (naast de al genoemde be voordeling door de Britten inder tijd) zich opgewerkt tot de hogere klassen, de vrije beroepen, het ma De argeloze wandelaar kan zijn ogen en oren haast niet geloven waneer hij in de Amsterdamse Westhaven de pro- ge helikopters van de KLM op nauwe lijks enkele meters hoogte boven zijn hoofd ziet vliegen. De grote toestellen van het type Sikorsky maken op enke le meters boven de grond de vreemd ste capriolen. Vooruit vliegen, achte ruit, stijl omhoog en even later weer loodrecht naar beneden. Normaal ge sproken een tafereel wat men op een grote luchthaven zou kunnne ver wachten van oefenende helikopters. Maar op een terrein aan de Westhaven verwacht men geen luchthaven. Toch duidt een heuse luchtzak aan dat op en stuk grond van dAmsterdamse Droogdokmaatschappij een oefcnveld is aangelegd. Valk naast de raffinade rij van de Mobil kunnne de toeschou wers „genieten" van het zicht en het geluid van de rondvliegende oefenen de vliegers van de KLM. vrij UJ. H. Lint ing. b p.w. Bi tel. n Iers. bu gelege O,- p.w 85,- tiuur. Dn tst en hul van al c.v.. t. >-g g- Lkantie a Texe 4 (of 4 Kom 'm bewonderen in onze showroom: de nieuwe Renault 20 TS-2 litresMet een door Renault geheel nieuw ontwikkelde 2 liter motor, die 110 DIN/pk levert Grote prestaties, bescheiden verbruik. De Tweeliter van Renault acceleert feller en soepeler dan heel wat andere 2-liter-wagens. En hij haalt z'n top van 170 km/uur in alle rust. Toch is de 20 TS géén grote slok-op. Bij 90 km/uur konstant verbruikt hij 8,1 liter per100 km, bi) 120 km/uur 10,4 liter per 100 km. Grote veiligheid. Met de progressief werkende stuurbekrachtiging (én voorwiélaandrijving) hebt u de Renault 20 TS vanaf f 23.95ft- incl. 18% BTW Prijswijzigingen voorbehouden. anti julatau m Ce lil HING. ijk inde' Renault 20 TS moeiteloos in de hand. Bij elke snelheid. Zeer ingenieus is de veiligheids-konstruktie: vervormbare kreukelzones voor- en achter en een onver vormbare veiligheidskooi. Grote ruimte. Van binnen kan de Renault 20 TS zich met de grootste wagens meten. Van buiten is hij naar verhouding modern-kompakt met z'n lengte van 4 meter 52. 't Interieur is variabel en optimaal bereikbaar via vijf deuren. Komfort van grote klasse. De anatomisch gevormde stoelen zitten ronduit vorstelijk. De voorzieningen voor 't binnenklimaat, het bedieningsgemak, de geluidsisolatie, de zonwerende ruiten, alle details resulteren in 'n rustgevend kom fort van grote klasse. Komplete uitrusting standaard. Bijvoorbeeld: elektromagnetische deurvergrendeling. Elektrisch bediende ramen. Elektronische toerenteller. Van binnenuit verstelbare halogeenlampen. Teveel om op te noemen. Ruimschoots genoeg om 'n bezoek aan onze introduktieshow de moeite waard te maken. Evenals 'n grote gratis proefrit. Op vertoon van uw rijbewijs geeft deze bon bij inlevering bij een Renault dealer recht op een gratis intelligentie- spel. Naam: Adres: Plaats: Loosduinscweg 1. DEN HAAG. Tel. 070443830 Wesldmnweg 196 (hoek Schokkerwcg). SCHEVENINGEN, Tel 070-549213 Afd. Vei koop Occasionv LoosduKisewcg 1. KekJcr ingang N W. Buitensingel, Tel 070-643830 Dr Iclykade 46. ach;cr/.|de var, Kohhof BV SCHEVENINGEN. Tel. 070-552600 Werkplaatsen. Loostluinseweg 1, Tel. 070-643834 Gaslaan 2. Tel 070-643830 Werkplaats Kolihof B.V_ Wcsiduinweg 186. SCHEVENINGEN, Tel. 070-552600 Onderdelen M.ig.i/I|nen: Loovdultsieweg 1. Tel 070 643830 Westduinweg 186. SCHEVENINGEN. Tel. 070-552600 Showrooms Pletien|kade 9-14 Tel 070-858307 (Spui Rijtw.pl) SUdhoudersplem 47. WASSENAAR. Tel 01751 7400 Werkplaatsen: CaUndplem 2. Tel 070-889255 Plcueri|kade/GO'jwe-,tr_Tel 070 8S9870 Okkernootstraat 82.Tel 070-233760 Beek laan 147, Tel 070-634854 Stadhoifdcrsple.n 47, WASSENAAR, Tel. 01751-17400 Auto's met I.Q.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11