ieder land had ontact met PLO Schoolbrood Bezetters wilden regering door gijzelen kinderen murw maken ennga ERPLEEGKUNDIGE VOOR E POLIKLINIEK ERPLEEGKUNDIGE ET KINDERAANTEKENING SCHOEVERS Huishoudkundige Schade NS door gijzelingsactie 3,5 miljoen gulden BINNENLAND Trouw/Kwartet aan van de minisi letreffenf] et aan i nu in ks woi ie te li Aldus ord J' la le !t Ama^*ei n zeer op de en: da| n zonda vrij. James Dorsey [JS Nederland heeft eind vorig jaar op de Unesco- •rentie in Nairobi op diplomatiek niveau contact gehad met LO. Dit contact heeft volgens de PLO-vertegenwoordiger bij iesco. Ibrahiem Soes officieel plaatsgevonden op verzoek Nederlandse delegatie bij de conferentie. Het gesprek is •rkelijk omdat Nederlandse diplomaten in het buitenland iu toe formeel en informeel contact met de PLO hebben den. landse diplomaten in de Arabi- wereld vertelden in het verle- jtrikte instructies uit Den Haag bben ontvangen geen woord LO-vertegenwoordigers te wis- Deze instructies waren zo dat toen een diplomaat tijdens iner in een Arabisch land plaats nemen naast PLO-topman -ek Kaddoemi het gesprek tus- en zich beperkte tot verzoeken ren het zout aan te geven. )eler Idels lijkt het standpunt van ilandse zaken iets soepeler te jeworden. Het tot het bijna ab- vermijden van elk contact met vertegenwoordigers heeft i gemaakt voor het „tegen el- opbotsen". De rug toekeren de PLO-mannen is volgens de ge opvattingen van buitenland- een in strijd met de „burgerlijke fdheid" en „onhoffelijk tegen astland" tegen elkaar weieens opbotsen" nen. zo wordt men in Den Haag noe om te beklemtonen, echter ipvatten als een erkenning van ,0. Nederlandse en Palestijnse genwoordigers mogen wat Den betreft wanneer de „burgerlij- leleefdheid" dat gebied over es en kalfjes praten maar niet wezenlijke politieke zaken. gesprek in Nairobi ging echter meer wezenlijke zaken. Voor' rland namen Unesco-vertegen- diger. S de Gorter en dr Marga ipé voorzitster van de nationa- [nesco-commissie eraan deel. duidelijk is wie het initiatief tot ;esprek heeft genomen. fervolj van pagina 1 fractievoorzitters vanmiddag iden kunnen worden voorgelegd, nochtend praten de beide infor- iteurs daar verder over. maar zij jen ook aan de drie fractievoorzit- Van Thijn. Van Agt en Terlouw •laten, in welke volgorde de pun- .nu verder behandeld moeten 3en. Afgesproken is, dat het be- i van vanmiddag morgenoch- j vroeg zal worden voortgezet. betreft het beraad over de zetel- eling in het nieuwe kabinet ligt Dg steeds de keiharde claim van ,DA-fractie uit de eerste weken de formatie, dat het CDA alleen iet kabinet met de PvdA zal enwerken, als het even veel mi- irsposten krijgt als de PvdA. rbij denkt men in het CDA aan zetelverdeling van zeven PvdA- isters, waaronder Den Uyl als nier. zeven CDA-ministers en minister van D'66. •vdA-kring zit men nog steeds meer op de acht - zeven - één - luie, waar echter naar verluidt :en diepgaande bespreking van cwaliteit van de verschillende stersposten, wf 1 beweging in te ;en zou zijn. IDHOVEN (ANP) Ongeveer ig bewoners van een woonvya- camp in Eindhoven zijn uit het ip gevlucht omdat zij zich er niet g meer voelden. De gevluchte oners behoren tot een familie al lange tijd een vete heeft met ?re kampbewoners. De gevluch- amilie is nu ondergebracht op voormalig fabrieksterrein. Soes stelt door de Nederlandse dele gatie benaderd te zijn met het ver zoek om een gesprek. In Parijs ver telde De Gorter Soes later dat men op buitenlandse zaken in Den Haag met dat gesprek in Nairobi niet zo blij was en dat er interne moeilijkhe den over waren ontstaan. Marga Klompé, feitelijk voorzitster van de Nederlandse Unesco-delega- tie in de periode dat minister van onderwijs Kemenade niet als dele gatieleider in Nairobi aanwezig was, ontkent dat het gesprek met Soes op verzoek van Nederland plaats vond, evenals Gorter. Klompé herin nert eraan dat Nederland toen voor zitter was van de EG. Binnen de Europese delegatie in Nairobi werd uiteenlopend gedacht over een ge sprek met Soes. Uiteindelijk voerde Klompé een „onofficieel" gesprek met Soes om dat de EG bepaalde zaken wilde weten. Zij „wil niet uitsluiten" dat een ambtenaar van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken bij dat gesprek aanwezig was. In Den Haag is over dit gesprek in Nairobi „niets bekend en vindt men het ook „heel ver gezocht". De heer De Groter kan zich Ibra hiem Soes en het gesprek zeer goed herinneren. Volgens hem moet men wat Nairobi betreft een onderscheid maken tussen „elkaar spreken" en een „gesprek." Het „elkaar spreken" in Nairobi kwam tot stand omdat Soes op de Nederlanders afgekomen zou zijn en hen gevraagd zou heb ben: „Bent u de heer de Gorter, bent u mevrouw Klompé.?." De Gorter ontkent dat deze ontmoe ting formeel was, maar geeft tegelij kertijd toe Soes dagelijks bij de Unesco te zien. „Ik zie hem vaak in de kerk, hij is goed katholiek en hij zit vaak tegenover mij in het restau rant. Wil zijn diplomaten, wij vluch ten niet? wij wisselen woorden. Als iets zeer interessant is melden wij dat aan Den Haag." De Gorters eigen taakopvatting geeft aan dat men het in Parijs tijdens dat „tegen elkaar opbotsen" niet alleen over koetjes en kalfjes heeft. De instructies van buitenlandse za ken aan Nederlandse diplomaten in het buitenland voor gevallen waar zij toevallig tegen PLO-vertegen- woordigers „opbotsen" zijn wat soe peler geworden. Desalniettemin ont kent men in Den Haag elke verande ring. Dat is niet verbazingwkkend aangezien men ook een wijziging van het Nederlandse standpunt in zake het Midden-Oosten ontkent. Dat Nederland in het kader van de EG de nationale rechten van de Pa- lestijnen en het recht van de Pales- tijnen op een thuisland heeft er kend, wordt in Den Haag zeker niet als een verandering gezien. Hooguit wordt het „evenwichtig" genoemd. „Iedere politiek is evenwicht in het licht van de ontwikkeling" verklaar de ooit eens een openhartige Euro pese diplomaat. In juli ontmoette de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young „toevallig" de Geneefse PLO-verte genwoordiger Daoed Barakat en de gouverneur van Pennsylvania voert in Londen weieens „privégesprek- ken" met PLO-man Basil Aki. In Damascus sprak de Britse ambassa deur met PLO-topman Khaled al Fachoem op eigen verzoek, iets dat door het Foreign Office in Londen wordt bevestigd. Palestijnse func tionarissen in Beiroet verklaarden tussen neus en lippen door dat ook Marga Klompé de Nederlandse ambassadeur in de Syrische hoofdstad bij Fachoem op bezoek zou zijn geweest. Dit wordt echter door zowel buitenlandse za ken in Den Haag als Fachoem ontkend. Morgen komen de Parijse PLO-ver tegenwoordiger Ezzedinne Kalak en de Brusselse PLO-man Nairn Kha- der naar ons land op persoonlijk uitnodiging van Piet Dankert, voor zitter van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken. Men mag zich afvragen hoe lang het zal duren voor ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag „toevallige" of „privé-gesprek- ken" met PLO mensen voeren. Of was dat gesprek van De Gorter en Klompé met Soes in Nairobi en de Gorters dagelijks „opbotsen tegen" Soes reeds „toevallig of privé. De scholen zijn weer begon nen en er is weer de dage lijkse sleur van elke moeder om boterhammen voor school klaar te maken. Ze moeten vers smaken, vita minerijk zijn en vooral af wisselend. willen ze opge peuzeld worden. Het ge beurt nogal eens (en heus niet alleen np school) dat zorgzaam klaargemaakte boterhammen worden weg gegooid en dat er in de pau ze een run naar de patat- kraam is. Menig leraar klaagt daarover, maar wat kan hij er aan doen. De lie verdjes komen met een leeg trommeltje thuis en moeder weet niet beter of het brood is opgegeten. Bruin Bruinbrood is het voed zaamst maar kan best afge wisseld worden met wit brood. een hard broodje of "een zacht broodje of een stuk stokbrood, om te voor komen dat het gaat verve- Jen. Een bruine boterham met een dikke plak kaas en in schijfjes gesneden radijs jes als beleg smaakt lekker. Ook bananenboterham is fris: bruin sneedje brood met een plakje magere ham en een in de lange helft doorgesneden banaan erop. Tomaten zijn niet zo ge schikt voor het twaalfuur tje. Ze trekken gauw water en dan wordt het brood een kleverige massa, tenzij er een stukje kropsla tussen ligt. Maar daar trekken veel kinderen weer hun neus voor op. Strooi over een bruine boterham met smeerworst eens fijngehak te peterselie, selderij of bieslook. Geef eens een bruine boterham met gruy èrekaas uit de strooibus, of parmesaanse kaas. De bo terham moet dan wel goed verpakt worden, anders zit er niets meer op als het kind op school komt. Soorten Soorten brood zijn er vele. Alleen al in bruinbrood is er rijkelijk variatie in de bak kerswinkel te vinden. Maar ook in broodjes is er keuze: harde, zachte, witte, bruine enz. Dus aan variatie ont breekt het niet. Streeksge wijs kunnen de soorten brood erg verschillen. Rog gebrood is nogal zwaar en stevig. Het voorverpakte roggebrood bevat een con serveermiddel, maar dat is niet schadelijk. Ontbijt koek is eigenlijk ook brood. Iedere bakker heeft daar zijn eigen recept voor. Het wordt gebakken van rogge bloem, water of melk, bak poeder en suiker of honing, stroop of glucosestroop. Al lemaal mogelijkheden dus om de dagelijkse portie brood te variëren. Oud Ook oud brood kan smake lijk zijn. zelfs voor het trom- ,meltje naar school. Maar dan moet er natuurlijk wat aan gedaan worden. Een oud stukje brood even in de broodrooster en er dan fris beleg op doen. Gebakken eitje met wat melk en wat kleine stukjes tomaat, roer het om zodat de dooier uit loopt en laat het afkoelen. Beleg het oude sneetje ge roosterd brood ermee Het wordt fris. Voor het ontbijt: snijd een oud puntbroodje doormidden. Hol het uit. Bestrijk de binnenkant met boter en vul het met vlees of eierragoüt Het andere deel er weer op leggen. Het broodje aan alle kanten be strijken met wat margarine en in de oven heet laten worden. Warm opdienen en een fris ontbijt is er. Broodtaart 500 gram wittebrood zonder korst met een liter melk. 150 gram suiker en wat gerasp te citroenschil, een dikke pap maken en aan de kook brengen, 100 gram gewas sen rozijnen, 3 eierdooiers en een stijfgeslagen eitwit erdoor roeren. In een taart vorm overhevelen en de taart in de oven zetten tot ze een goudbruin korstje heeft. Ook zo'n stukje broodtaart kan mee naar school. Smakelijk Maar ook het smakelijkste broodje smaakt op school niet als het beleg doorgelo pen is. Als het papiertje ge scheurd is of de boterham zo onhandig is verpakt dat er geen land mee te bezeilen blijkt. Vette vingers, vette schriften en smerige bloeses zijn dan het resultaat, Het papier moet vetvrij en ste vig zijn. Beter is een plastic zakje, dat stevig dicht geknoopt wordt. Dit heeft het voordeel dat moeder al 's avonds de boterhammen klaar kan maken en dit niet 's morgens vroeg in vliegen de haast hoeft te doen. Nog beter is een boterhamtrom meltje van kunststof. Dat kan steeds weer gebruikt worden. Het is luchtdicht afsluitbaar, is handig om open te maken en om te sluiten en herbergt de bo terhammen overzichtelijk zonder dat ze pap worden. In elke schooltas is daar wel een plekje voor te vinden. door Jan Sloothaak ASSEN De gijzelingsacties bij Wijster en in het consulaat te Amsterdam mochten dan in dertijd niet geslaagd zijn, nu er kinderen waren gegijzeld zou de regering toch wel snel door de knieën gaan. Dit was de gedachte waarmee de vier be zetters van de school te Bo- vensmilde op 23 mei begonnen met het gijzelen van 111 kinde ren en hun vijf leerkrachten. Gisteren op de eerste proces dag in Assen zijn de vier schoolbezetters verhoord. Van daag komen de kapers van de trein bij De Punt aan bod. Rechtbankpresident mr F. C. Fliek wees er in een verklaring vooraf op, dat de rechtbank niet geroepen was een oordeel te geven over het ge welddadige ingrijpen waarmee de autoriteiten de gijzelngsacties had den beëindigd. Bij het proces zijn naast familie ook RMS-president ir Manusama en de Zuidmolukse pre dikant ds Metiary aanwezig. Opval lend was de nadruk waarmee mr Fliek opmerkte, dat er niemand aan wezig was in de rechtzaal op grond van zijn autoriteit. Hij bracht hier mee onder de aandacht, dat de heer Manusama slechts als vertegenwoor diger van de Molukse gemeenschap en niet als president van een (Zuid molukse) republiek te beschouwen. Leed Centraal in de ondervraging door mr Fliek stond steeds weer de vraag of het leed van kinderen en onderwij zers van lagere orde was dan het RMS-ideaal. Die vraag werd door enkelen van de verdachten niet be grepen. Het moest gewoon om de Nederlandse regering onder druk te zetten. Willem Samuel S. (26) bij- De ex-gegijzelde George Flapper toont zijn pas aan de politie. Hij is als getuige door de verdediging opgeroepen. voorbeeld zei: „U praat wèl over schade aan kinderen en niet over schade aan ons". Willem S. had tijdens de bevrij dingsactie van de school zijn bril verloren en blijkbaar hebben de au toriteiten daar al die maanden niets aan gedaan. Gevolg was dat S. nu niet kon zien welke wapens er in de rechtzaal hingen en dat gaf moei lijkheden, omdat mr Fliek daar vra gen over wilde stellen. Een familie lid zorgde echter nog voor een nieu we bril en mocht hem die geven. Alle vier verdachten vonden dat het gijzelen van kindefen gerechtvaar digd was om hun doel te bereiken. „Van te voren hadden we onderling wel besloten geen van de kinderen te zullen doden", zo werd tijdens de zitting gezegd. Vragen over psychi sche schade werden niet begrepen. Wel hadden andere Zuidmolukse BONIFATIUS HOSPITAAL LEEUWARDEN Het Bonifatius Hospitaal is een algemeen ziekenhuis met een capaciteit van 364 bedden. Het ziekenhuis beschikt o.a. over een Intensive care/Coronary care afdeling en een afdeling Nierdialyse. Een nieuwe Kinderafdeling en een modern ingerichte Polikliniek completeren het ziekenhuis. Vrijwel alle disciplines zijn in de medische staf van het ziekenhuis vertegenwoordigd. Wij vragen een Voor de KINDERAFDELING vragen wij een Verpleegkundigen, die over het nodige enthousiasme beschikken om samen met anderen zorg te dragen voor een goed funktione- ren van genoemde afdelingen nodigen wij graag uit voor een nadere kennismaking Wilt U meer informatie7 Maak dan telefonisch een afspraak voor een vrijbli|vende oriëntering Telefoon 05100-32211, toestel 418. Wicffafies fe richten aan het Hoofd Personeelszaken, Mr. P. J. efsfraweg 78, Leeuwarden. VAN BAERLESTRAAT 9-13. TEL. 12 71 SG - 71- 31 28. AMSTERDAM INSCHRIJVING VOOR DIVERSE DAG- EN AVONDCURSUSSEN: 1. TYPEN speciale spoedcursus overdag (duur 2 a 3 mnd.) 2. STENOGRAFIE (Nederlands. Frans. Duits en Engels) j 3. ALGEMENE ONTWIKKELING 4. MIDDENSTANDSEXAMEN 1978 5. BOEKHOUDEN 6. TALENPRACTICUM (Frans. Engels, SpaansJ 7. MODERNE TALEN fbednifscorr enconver satie Nederlands. Frans, Duils. Engelsen Spaans) I 8. "CAMBRIDGE EXAMINATIONS" First Certificate c-n Certificate ol Proliency inlichtingen maandag t/m donderdag van 10 00 lot 20 30 uur cn op vrijdag van 10 00 lot 16 00 uur Prospectus op aanvraag Ook gevestigd to Arnhem Oen Haag. Hilversum. Ngmegen. Rotterdam. Ri|swi|k. Tilburg. Utrecht en Vlaardingen De 4e Amsterdamse Christelijke School voor Beroepsonderwijs Derkinderenstraat 44 Amsterdam. Tel. 170413 Gevraagd per 1 november 1977 Vereiste opleiding M B.O.-cd of Inas Sollicitaties aan de direkteur F. Wiersma die ook inlichtingen verstrekt. jongeren blijkbaar moeite met de gedachte dat ze kinderen zouden moeten gijzelen. Daarom hadden Junus R. en Ronnie L. (de laatste vlak voor de actie) alsnog besloten toe te treden tot de andere groep, die de trein zou kapen. Dubbelactie Het plan om de school te bezetten was het eerst ontstaan. Dat gebeur de in de oudejaarsnacht. Pas later vond men dat er net als in december 1975 weer een dubbelactie moest komen. Een andere groep ging dat uitwerken en kwam tot het plan van een treinkaping. In een soort slot vergadering werden de beide acties op elkaar afgestemd. Als belangrijkste troef werden de kinderen gezien. Toen men die troef noodgedwongen uit handen moest geven door het uitbreken van een besmettelijke ziekte, bestond de in druk dat er vrije aftocht zou komen. Die indruk was volgens de schoolbe zetters gewekt door psychiater dr Mulder. Als jullie de kinderen laten gaan dan mogen jullie weg, zo zou de psychiater namens de autoritei ten hebben gezegd. De bezetters hadden op hun beurt genoegen genomen met het tegelijk met hen vrijlaten van zeven van dc 21 op dat ogenblik gedetineerde Zuidmolukkers. Aanvankelijk wil den ze vrijlating van alle 21 gevan genen. Het zevental was betrokken geweest bij het plan om koningin Juliana te gijzelen. De bezetters hadden de leerkrachten mee willen nemen naar Schiphol om hen daar vrij te laten. Zo had Max P. In de trein ook al twintig „vrijwilligers" gevraagd om mee te gaan naar Schiphol. Blijkens een door de presi dent voorgelezen proces-verbaal had ook hoofdonderwijzer Eef van der Vliet na een telefoontje met psy chiater Mulder de stellige indruk, dat er een vrije aftocht zou komen na het vrijlaten van de kinderen. Bedrogen De autobus die zou komen, bleef echter uit. Er kwam een telefoontje met de mededeling, dat de ziekte in de school ernstig was en dat men daarom het land niet uit mocht en eerst in afzondering moest. De ka pers geloofden dit niet Ze zagen in een krant een foto met een vader en zijn zieke kind. De ziekte zou dus niet zo ernstig zijn. Ook werd mee gedeeld. dat het uitstippelen van een route naar Schiphol tijd vergde Dc bezetters voelden zich bedrogen door de regering. Dat was naar hun zeggen ook de reden, waarom zij Aankomst van ir. Manusama en mevrouw Soumokil bij het gerechtsgebouw te Assen. zich nogal gevoelig getoond voor het lot van de kinderen. Dat bracht de bezetters op het idee om de school kinderen in hun eigen dorp als on derpand te gebruljken. De school was vlak bij en dat verminderde bo vendien het gevaar dat ze onderweg met de wapens werden gesnapt. Een der verdachte Zuidmolukkers komt aan bij het gerechtsgebouw tc Assen. hun land van bestemming niet wil den opgeven. De regering zou dan- toch weer met een nieuw smoesje komen en er rhisschien zelfs een stokje voor proberen te steken. Ook de treinkapers hadden geen vertrouwen meer in de regering als onderhandelingspartner en zo ont stond een impasse die uiteindelijk door gewelddadig ingrijpen werd beëindigd. Eén verdachte wilde het land van bestemming wel noemen Dat was Tommy Ferry P. (18). Vol gens hem wilde men naar Benin en hij zou informatie hebben, dat hun komst in dat land geregeld was.O Het motief van de verdachten was onveranderd, dat de erkenning van de RMS door de Nederlandse rege ring uitbleef. Dat betekende dat de acties van Wijster en Amsterdam voor niets zouden zijn geweest. Een hardere actie moest dan maar vol gen. Bij de bezetting van het consu laat in Amsterdam had dc regering AMSTERDAM Dc* Nederlandse Spoorwegen hebben door de gijzeling bij De Punt in Drente een schade van 3,5 miljoen gulden geleden. Twee mil joen vloeide voort uil derving van inkomsten doordat het treinverkeer tussen Assen en Groningen twintig dagen moest worden gestaakt. Dc rest was met name materiele schade aan dc door dc mariniers bestormde trein. Tijdens de zitting werden verschil lende details bekend. Zo hadden de Molukkcrs een lus klaar gemaakt. Schoolhoofd Van der Vliet zou deze oin zijn nek hebben moeten doen en zo bij wijze van dreigement op het dak vande school hebben moeten staan. Dit had moeten gebeuren op de dag, nadat de onderwijzers werden bevrijd. De bezetters hadden de onderwijzers overigens beloofd, h^n niet neer tc zullen schieten. Enkele verdachten beweerden, dat zij toevallig een wa pen hadden, omdat zij zich bedreigd voelden. Willem S. had door zijn vrouw zijn hoofd kaal laten scheren (op een kam in het midden na) om tijdens de gijzelingsactie meer ontzag af te dwingen. Hij had geen afscheid van zijn vrouw en twee kinderen ge nomen en was zo weggegaan. Toen dc president hem Vroeg, wat hij ervan zou vinden, als zijn kinderen gegij zeld zouden worden, zei hij: 'Met welk doel zou u dat doen?' De Zuidmolukse kinderen had men direct al uit dq school vrijgelaten uit overwegingen van eigen veiligheid. 'Zuidmolukse ouders zouden hun kinderen onmiddellijk opgehaald hebben en daar konden wij niet tegen optreden.' Izaack T. (28) wiens vader mee had gedaan aan de actie in Was senaar, cn wiens broer veertien jaar kreeg voor zijn aandeel in de treinka ping bij Wijster, had die broer niet eerst gevraagd, of hij wel mee het land uit zou willen. Hij ging daar zonder meer vanuit. De grootste grief was en dit kwam nog eens nadrukkelijk tot uiting in een rapport van de reclassering dat het was gebleven bij maatrege len aan de marge Het Instellen van de Commissle-Köben had geen bete kenis en was slechts een zoethouder tje. Het was reeds als even grievend ervaren, dat men van het besproke ne in die commissie niets vernam. Tommy P. oordeelde ook nog nega tief over Zuidmolukse leiders 'Die vragen niet de mening van het volk. maar nemen zelf hun besluiten.' In het reclasseringsrapport wordt on der meer opgemerkt, dat er gesprek spartners nodig zijn, die ook het vertrouwen van de Zuidmolukse Jongeren hebben en die de Jongeren inlichten. 'Met gepraat door oude ren wordt niets bereikt.' Morgen wordt het proces voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9