Hoog loodgehalte in bloed vlakbij Billiton Arnhem PvdA wil wettelijke regeling weekeinddiensten huisartsen Personalia Nieuwe collectie Kuiper Protest tegen vergunning voor buitenlandse musici CM's nieuwe bont-kreaties: Onderzoek kinderen afgesloten 'Stopzetting van subsidie Globe mist rechtskracht' Gevangenisstraf voor overvaller WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 6 - RHS Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA in de Tweede Kamer wil een wette lijke regeling voor de week einddiensten van huisartsen. De medische hulpverlening laat in de weekeinden nogal eens te wensen over. Naar de mening van de PvdA blijft de medische stand in gebreke bij het zoeken naar een oplossing. Volgens de PvdA wordt het voor de regering hoog tijd een goede medi sche zorg tijdens weekeinddiensten en praktijkwaarnemingen in vakan ties te bevorderen, nu de medici zeil ..onwillig ol onmachtig" zijn zei 1 ver beteringen aan te brengen. De PvdA zegt dit in haar reactie op het wets ontwerp voorzieningen gezondheids zorg van staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid). In die reactie pleit de PvdA ook voor invoering van een „medicijnenkaart". een sugges tie die onder de naam medicijnen paspoort al enige bekendheid heeft gekregen, als Idee van een Brabantse arts. Iedere patiënt zou in het bezit moeten zijn van zo'n kaart, waarop de aan hem ol haar verstrekte ge neesmiddelen worden aangegeven. Het gebruik van teveel geneesmid delen, of van geneesmiddelen, die met elkaar een slechte uitwerking hebben, zou daardoor opvallen en bestreden kunnen worden. Zowel CDA als PvdA vinden in Hen driks wetsontwerp niets terug van diens belofte, dat de zogeheten eer ste lijnszorg (huisartsen, wijkverple- Van een onzer verslaggevers ARNHEM Kinderen die dichtbij de Billiton-fabriek in Arnhem wonen, hebben in het algemeen een hoger loodgehalte in het bloed dan kinderen die verder van de fabriek wonen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor de volksgezond heid (RIV). Het ondeizoek onder 746 kinderen van twee tot zeven Jaar in zes wijken in Arnhem in de buurt van Billiton, werd ingesteld naar aanleiding van alarmerende berichten over grote looduitstoot van de Billiton-fabriek, vorig Jaar. Aanvankelijk was het niet de bedoeling om het bloed ook te onderzoeken op loodgehalte. maar alleen op de algemene toestand. Het resultaat van het eerste onder zoek was dat bij 451 van de 746 kinderen geen noemenswaardige al- wijking in het bloed werd aangetrof fen. BIJ 148 kinderen werd Uchte bloedarmoede geconstateerd en bij nog eens 147 kinderen werden ernsti ger afwijkingen geconstateerd. Van diè laatste groep werd aanvan kelijk alleen het loodgehalte onder zocht. Uit de resultaten van dit on derzoek Is gebleken dat naarmate men dichter bij de Billltonlabriek woont er meer gevallen van ver hoogd loodgehalte voorkomen. In deze groep werd in dertien gevallen een te hoog loodgehalte geconsta teerd. Later zijn ook de andere groepen op lood in het bloed onderzocht, waarna nog eens negen keer een te hoog loodgehalte werd geconstateerd. Verminderde uitstoot De looduitstoot van Billiton is overi gens sterk verminderd, nu twee loodfabrieken gesloten zijn. Hele maal verdwenen Is zij nog niet. Billi ton is echter bezig met het ontwik kelen van een heel nieuw produktie- proces, waarbij de looduitstoot drastich beperkt zal worden. Behalve een te hoog loodgehalte werd bij de kinderen in veel gevallen een of andere vorm van bloedarmoe de geconstateerd. In veel gevallen is dit volgens de Arnhemse wethouder, mevrouw C. j. de Lavell-de Vries, niet aan Billiton te wijten, maar aan een verkeerde voeding. Dit resultaat heeft het gemeentebestuur van Arn hem nogal verontrust en men be kijkt wat voor stappen hiertegen ondernomen moeten worden. De gemeente Amhem laat het hier overigens niet bij. Op dit moment worden verdere stappen overwogen. In de eerste plaats zou onderzocht moeten worden hoe de kinderen het lood hebben binnengekregen, want dat is nog niet bekend. Vervolgens zou een bodemonderzoek gedaan kunnen worden in de omgeving van Billiton, om te kijken of die omge ving misschien schoongemaakt moet worden. Er wordt zelfs gedacht aan het afgraven van een laag grond in de omgeving van de fabriek. Sociaal-geneeskundige Als laatste punt wordt gedacht aan het Inschakelen van een sociaal-ge neeskundige om te kijken hoe de leef- en eetgewoonten zijn van de gezinnen, waarvan de kinderen on derzocht zijn, en hoe deze verbeterd zouden kunnen worden. Het onderzoek heeft de gemeente Arnhem tot nu toe zo'n 350 duizend gulden gekost. ging) versterkt zal worden. Beide fracties vinden dat jammer. Minder eensgezind zijn PvdA en CDA over het zogenaamde vestigingsbeleid, dat Hendriks voorstaat. Het gaat daarbij om maatregelen, die een slechte spreiding van voorzieningen tegengaan. De PvdA noemt als voor beeld. dat er in Het Gooi een tan darts per 1900 inwoners is, tegen een tandarts per 8000 mensen in andere delen van het land. „De mogelijk heid een vestigingsbeleid te kunnen voeren is onmisbaar," aldus de PvdA. Het CDA zegt moeite te heb ben met de desbetreffende para graaf uit het wetsplan, zolang daar niet heel duidelijk wordt aangege ven in welke situatie de overheid ordenend mag optreden. Het wet splan is daar naar de mening van N het CDA veel te vaag over. De WD- fractie vindt, dat de paragraaf maar beter geschrapt kan worden, of ten minste opnieuw geschreven. De PvdA mist in het wetsplan van Hendriks vooral voorstellen, die moeten leiden tot democratisering van de instellingen, in de gezond heidszorg. In elk geval dient het personeel in het bestuur van de in stellingen vertegenwoordigd te zijn, aldus de PvdA. Het CDA heeft de bijzondere aan dacht gevraagd voor de „rol van de levensbeschouwing in de gezond heidszorg." Hendriks wetsplan be oogt een doelmatige spreiding van de medische voorzieningen (zieken huizen, huisartsenpraktijken en der gelijke). Wat doet de regering als de uitvoering van de wet de rol van de levensbeschouwelijke dreigt aan te tasten? vraagt het CDA. De WD ten slotte ziet in het wets ontwerp gevaren voor een „ongemo tiveerde aantasting van het particu lier initiatief, dat in het verleden bewezen heeft in belangrijke mate verantwoordelijkheid en mede-ver antwoordelijkheid te kunnen dragen." AMSTERDAM De kunstenaars organisatie NW heeft er de gemeen teraden van Breda en Tilburg op gewezen dat hun besluiten om de subsidiëring van het toneelgezel schap Globe na 1 september 1978 te stoppen geen rechtskracht hebben, omdat de besluiten niet in overeen stemming zijn met de in 1967 aange gane gemeenschappelijke regeling voor de subsidiëring van een drietal Brabantse kunstinstellingen te we ten Het Brabants Conservatorium, Het Brabants Orkest en Globe. De kunstenaarsorganisatie is van mening dat opzegging voor één on derdeel geen rechtskracht heeft. Dientengevolge zou de subsidiëring van Globe minstens voortgezet die nen te worden met de voorgeschre ven periode van drie jaar. Indien de gemeenten Breda eh Tilburg hun verplichtingen niet nakomen over weegt de kunstenaarsorganisatie gerechtelijke stappen om voortzet ting van de subsidiëring af te dwingen. door Annemarie Lücker De wintercollectie van Mai- son Kuiper uit Zeist, gericht op een klantenkring die vaak representatief gekleed gaat en zich dat ook veroor loven kan, is samengesteld uit namen uit de Franse en Italiaanse couture. Ieder jaar komt daar een nieuw spectaculair huis bij. Ver trouwde namen tot nu toe waren Lanvin, Nina Ried, Givencby, Hermès en Ber nard Perris; uit Italië Avo- iio, La Mendola en Heinz Riva. Een nieuwe naam is die van de Italiaanse Emilio Pucci. Verder is er veel ei gen couture naar Yves Saint Laurent, de versierde Chi nese dracht; de altijd klas sieke Chanel en Dior. Rob Falk, de zoon van de eigenaar van Maison Kui per, komt ieder seizoen met een serie gerichte ontwer pen. Als aanstaand vader stort hij zich nu op positie kleding, een paar lieve jur ken met stroken, bloemetjes en dubbele rokken en een serie zeer praktische jurken met een raglan schouderpar tij waarop met knopen een mouwloze tuniek met split ten bevestigd kan worden waardoor de broodnodige va riatie van postitiejurken een stuk eenvoudiger wordt. Uit Amerika komt de Hol landse Koos van den Akker die daar couture maakt voor beroemdheden zoals Farah Diba, de vrouw van Robert Redford en voor Elton John. Van tweed en visgraat maakt hij folklore-achtige pakjes met bloem en band appliques, bloussontruien met lurex en band en broka ten avondpakken waarin veel bloemen en lurex rijn verwerkt. Een en al show en glitter. De jong aandoende en wat sportievere kleren tekst foto: Rob Falk ontwierp voor Maison Kuiper een serie jurken voor aanstaande moeders die door een afknoopbaar dubbelpand veel draagbare mogelijkheden openlaten. zijn meestal van Lanvin Boutique de Luxe of van Bernard Perris. Beide werken met laagjes» verschillende stoffen (rui ten, doorgestikt, gebreid) en materialen in één model (ca- pejassen, (unieks, vestjes en bontranden); ze zijn wat speelser dan de overige mo dellen in deze op wat oudere vrouwen gerichte collectie. Maison Kuiper is ook ver over de grenzen beroemd om zijn exclusieve leer en bont collectie, waar overigens nooit onbeschermd bont in verwerkt wordt. Deze win ter is de detailverwerking van het bont zeer verfijnd, veel bont wordt binnenste buiten verwerkt waardoor het totaal effect lichter en slanker is dan voorgaande jaren. Burgemeester Met ingang van 1 oktober is benoemd tot burgemees ter van Bleiswijk, de heer J. van der Linden te Vlaardingen. De heer Van der Linden is 49 jaar oud, oud-wet- houder van Vlaardingen, rooms ka tholiek en lid van de KVP. ARNHEM (ANP) De 22-jarige Zuidmolukker A. W. J. L. uit Hel, is door de rechtbank in Arnhem ver oordeeld tot zes maanden waarvan drie voorwaardelijk. L. stond te recht omdat hij in oktober een roof overval heeft gepleegd, samen met een andere Molukker, op een em ployé van de Nederlandse Spoorwe gen in het station Tiel. De buit be droeg 470 gulden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Toonkunstenaars Bond (NTB) heeft weer eens gepro testeerd tegen het toelatingsbeleid van het ministerie van sociale zaken, Er werd nu geprotesteerd tegen het verlenen van een werkvergunning aan Poolse musici om op te treden per 1 september in hotel Bouwes te Zandvoort. Op 25 augustus hebben Nederlandse werkloze musici in het hotel proefge- werkt. De directie kon echter Poolse musici engageren voor de helft van het salaris van de Nederlandse musi- cb Dat deed de directie besluiten de Polen te nemen. Zij werden geënga geerd voor driehonderd gulden per week voor zes werkdagen, hetgeen onder het wettelijk minimumloon is. Het ministerie verleende hieraan zijn volledige medewerking, aldus de NTB, die deze gang van zaken scha delijk noemt voor alle Nederlandse musici. musici werkten. Het NTB-besh heeft aan staatssecretaris Mert< gevraagd een einde te maken aan soort oneigenlijk gebruik van de ciale verzekering door werkgev met medewerking van het ministe IJS van sociale zaken. „De betreffen >r( Nederlandse musici die niet aan 1 o werk konden gaan, blijven nu in maanden voorgedaan bij circus Bol- sociale verzekering en straks word tini waar Hongaarse musici een ze eruit gegooid omdat ze te la Cte werkvergunning kregen, en bij cir- werkeloos zouden zijn". Aldus cus Althoff waar enige tijd Poolse NTB. Soortgelijke gevallen hebben zich, aldus de bond, in de afgelopen EXPOSITIE FRE COHEN Van 10 tot en met 25 september organiseren de Stadsdrukkerij van Amsterdam en de Gemeentegiro samen een ten toonstelling over persoon en werk van Fré Cohen, onder de naam „Rond Paasheuvel en Prinsenhof" in „Het Paviljoen" in het Amst were park. Fré Cohen heeft een zeer I trikt< langrijke invloed gehad op de bber vooral typografische vormgevi 'LO-' in haar tijd. Openingsuren: daf lijks van 11.00-17.00 uur en zonda van 12.00-18.00 uur. Toegang vrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8