Sombere cijfers voor provincie UW INKOMEN EN ALUWBEIMMGEN via een spaargirorekening bij de Stripfiguren op expositie Leidschendam samen met Voorburg in één G.G.D. KORT Werkloosheid in Zuid Holland Schoolgebouw wordt buurthuis voor ,,De Naald" Lijsterbes gaat open NUTSSPAARBANK LEIOSE SPAARBANK v; r Driedaagse cursus over werken Enquête over invloed van Zoetermeerlijn op gebruik auto Verpleeghuis Prinsenhof heeft eigen rolstoelbus Van der Ploeg kwart eeuw lid R'damse raad Gewonden bij Haagse brand WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet DEN HAAG De provincie Zuid Holland krijgt deze maand te maken met een verdere stijging van de werkloosheid. Dat is de sombere voorspelling van het districtsbureau voor de arbeids voorziening in deze provincie. In augustus is het aantal werklozen in Zuid Holland toegenomen met vier procent (1516 personen). Met deze stijging kwam het provinciale werkloosheidcijfer op een kleine 40 000 De belangrijkste oorzaak van de stij ging van het werkloosheidscijfer is de inschrijving van de schoolverla ters bij het arbeidsbureau. Verder bleek dat de stijging zich vooral voor-deed in de grote steden Rotter dam en Den Haag. In de gewesten Leiden, Alphen, Llsse en Spijkenisse was zelfs sprake van een daling van het aantal werklozen. Wat de beroepsgroepen betreft, volgt de onwikkeling van de werk loosheid in Zuid Holland de landelij ke lijn. Ook in de provincie doet de stijging van de werkloosheid zich voornamelijk voor bij het handels- en kantoorpersoneel, het onderwij zend personeel en het sociaal-ge neeskundig personeel. Bovendien stijgt in Zuid Holland het aanbod van metaalbewerkers, terwijl de vraag aanmerkelijk is gedaald. Den Haag Ondanks de stijging van het aantal werklozen in Den Haag is men daar op het Gewestelijk Arbeidsbureau niet al te pessimistisch omdat het werkloosheidscijfer er In het gewest Den Haag gunstiger voor staat dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De verhouding tussen de vraag naar werk en het aanbod is bij het gewestelijk Arbeidsbureau wat gun stiger geworden. Motie Overigens hebben burgemeester en wethouders van de gemeente Den Haag onlangs laten weten niets te voelen voor een wijziging van de werkwijze van het Gewestelijk Ar beidsbureau Bij de behandeling van de gemeentebegroting voor 1977 Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Burge meester en wethouders van Den Haag willen dat de voor malige huishoudschool aan de Vissershavenstraat in Scheve- ningen ingericht wordt als buurtcentrum. Het college zal binnenkort aan de gemeenteraad voorstellen om het oude schoolgebouw te kopen. Het pand is momenteel in handen van de rijksoverheid. Het schoolgebouw is bedoeld om het buurt- en opbouw werk in „De Naald" (de Ducdalf- straat e.o.) wat meer de ruimte te geven. Sinds 1973 beschikt de buurt over een houten wijkgebouwtje dat echter veel te klein is om naar beho ren buurtwerk te verrichten. nam de Haagse gemeenteraad de motie Cadèl aan waarin B. en W. werd opgedragen alles in het werk te stellen om het Gewestelijk Arbeids bureau om te vormen tot een 2gn. Arbeidsbureau Nieuwe Stijl. Het col lege van B. en W. zou daar bij minis ter Boersma van sociale zaken op moeten aandringen. B. en w. zullen een dergelijk verzoek niet op het bureau van de minister deponeren. Uit gesprekken met de direktie van het Gewestelijk Ar beidsbureau is gebleken dat de wer kwijze van dit bureau nu niet zo veel verschilt van het Arbeidsbureau Nieuwe Stijl. De motie werd inge diend met het argument dat het Ge westelijk Arbeidsbureau beter moet inspringen op het in de Haagse regio zo sterk aanwezige verschil tussen het aanbod en de vraag naar arbeids krachten. DEN HAAG Wethouder P. Vink (jeugd, sport en recreatie) opent zaterdag a.s. het nieuwe sociaal-cultureel ontmoetings centrum „De Lijsterbes", aan de Lijsterbesstraat in Den Haag. Dil voormalige observatiehuis voor jongens van de Ver. Observatiehuis, werd in 1974 door de gemeente aan gekocht. Een belangrijke overwe ging hiervoor was dat verschillende groeperingen in het Valkenboskwar- tler. zoals de Wijkvereniging Weige lia. de Werkgroep 65+ en de Stich ting Jeugdcommissie al enige tijd zochten naar een pand dat door buurtbewoners zou kunnen worden gebruikt voor de ontplooiing van vrijetijdsactiviteiten en vereni gingsleven. De behoefte in de omge ving van de Lijsterbesstraat aan zo wel een speel- als een vrijetijdscen trum was groot. Zo kende de omge ving geen clubhuis, jongerencen trum, sociëteit of vrijetijdscetrum. Na een ingrijpende verbouwing en herinrichting komt het pand nu ter beschikking voor activiteiten van wijkgroepen op sociaal, cultureel en recreatief gebied. De Lijsterbes be schikt op de begane grond o.a. over een drietal flinke ontmoetingsruim ten, een buffet, een vergaderzaal en een volledige geoutilleerde keuken, waar kookles gegeven kan worden. Op de eerste verdieping is een sport film-toneelzaal met 100 zitplaatsen, een doucheruimten, een tweede buf fet en een grote ruimte voor het beoefenen van creatieve handvaar digheid. De zolder-en kelderverdie pingen dienen als honken voor pad- vindersgroepen. Met de aankoop en verbouwing van het ontmoetings centrum ,,De Lijsterbes", waarvan de inrichting in zeer nauw overleg met wijkgroeperingen tot stand is gekomen, is een totaalbedrag van ca. 2 miljoen gemoeid. (ADVERTENTIE) Twee Indianen, getekend door Hans Kresse. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG In Galerie Clemar aan de Laan van Meerdervoort 79 in Den Haag is t/m 8 oktober een expositie van werken van dertien Nederlandse striptekenaars te bezichtigen. De werken, die hier te zien zijn, zijn afkomstig van: Gideon Brugman, Dik Bruynesteyn, Toon van Driel, Jean Dulieu, Ton Hoo'gendoorn, Fred Julsing, Hans Kresse, Martin Lodewijk, Willy Lohmann, Dick Ma- tena, Peter de Smet, Jan de Smet, Jan Steeman en Peter van Straaten. De op 30 november 1976 door Luc Lutz geopende galerie Clemar spe cialiseert zich, als eerste galerie in Nederland, in tekeningen, die ge maakt zijn voor boeken, kranten, tijdschriften en televisie. Het meren deel van deze originele tekeningen verdwijnt namelijk na publikatie ge ruisloos en meestal voorgoed. Een geweldig brok cultuurbezit, dat in zo belangrijke mate het gezicht van deze tijd mede bepaalt, dreigt verlo-, ren te gaan. Door de aandacht van pers, overheid en kunstminnend c.q. -kopend publiek op deze trieste ont wikkeling te vestigen en door ver kooptentoonstellingen te organise ren hoopt galerie Clemar mee te kun nen werken aan het behoud van dit eigentijdse kunstbezit. In dit kader zijn reeds diverse tentoonstellingen georganiseerd, zoals o.a. een exposi tie van politieke tekeningen. Galerie Clemar heeft overigens van de meeste Nederlandse tekenaars en tekenaressen, waaronder Dik Bruy nesteyn. Otoo Dicke, Ton Hoogen- doorn, Adriaan Meyers, Jaap Vegter, Wouter Lap en Thé Tjong Khing, vrijwel steeds tekeningen in voor raad. De galerie is op dinsdag t/m zaterdag geopend van 12 tot 17.30 uur. Buiten deze tijden na telefoni sche afspraak, tel. 070-630639. Paulus en Oeroeboeroe, twee zeer bekende stripfiguren, getekend door Jeari Dulieu. DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft de 34-jarige Hage naar G. V. wegens inbraak in een Haagse woning, waarbij een aquarel van Weissenbruch verdween, tot tien maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. Daarnaast werden hem nog twee maanden onvoorwaardelijk opgelegd wegens heling van gesto len goederen aan een Brusselse kunstveiling. Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN De Werkende Jeugd CNV, district Zuid-Hol land houdt vanaf vandaag t/m vrijdag een driedaagse cursus in het conferentie-oord ,,De Korte Vliet" aan de Vlietweg 5 in Leiden. Het is de bedoeling om tijdens deze cursus, die toe gankelijk is voor leden en niet- leden, te proberen er achter te komen wat het woord „wer ken" nu eigenlijk betekent. Zo wel voor de deelnemers, als voor anderen. De deelnemers moeten tussen de 16 en de 26 jaar oud zijn, verplicht twee keer overnach ten. Alle kosten, waaronder reisgeld, eten, overnachten en eventueel loon zijn voor reke ning van de Werkende Jeugd- CNV. Vandaag om 10 uur wordt iedereen verwacht en na het wijzen van de slaapplaatsen en het eten wordt 's-middags een discussie gehouden, terwijl 's- avonds de film „Mensenwerk I en II" vertoond wordt. Deze beide documentaires, gemaakt door de cineast Ton Aarden, handelen over werken en werk loosheid. Een soortgelijk pro gramma herhaalt zich op de donderdag en de vrijdag. Mis schien dat na deze cursus'een aantal mensen beter in staat zal zijn de vraag „Wat is wer ken?" te beantwoorden, zowel voor hen als voor anderen. van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM De gemeenteraad van Leidschendam is maandagavond akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. om met de gemeente Voorburg in één Geneeskundige- en Gezond heidsdienst samen te gaan. De gemeenschappelijke regeling van één G.G.D. voor beide plaatsen gaat 1 januari van het volgend jaar van start. B. en w. van Leidschendam hadden deze gemeenschappelijke regeling al aangekondigd in de begroting voor 1977. In nauw overleg met de com missie sociale zaken en volksgezond heid is er gewerkt aan de regeling. Vanuit de commissie kwam naar vo ren dat het inrichten van een ge meenschappelijke G.G.D. voor Voor burg en Leidschendam een „nuttige zaak" zou zijn. Al overleggende con stateerde men dat er in feite geen alternatief bestaat ten aanzien van enig ander samenwerkingsverband Uit de ontwerp gemeenschappelijke regeling blijkt dat de bestuurlijke bevoegdheden van beide gemeenten eerlijk verdeeld zijn. Elke gemeente heeft in het algemeen bestuur vijf en in het dagelijks bestuur van het rechtspersoonlijkheid bezittende nieuwe lichaam twee zetels. Het al gemeen bestuur neemt in feite de bevoegdheden die bij of krachtens de wet zijn toegekend aan de ge meenteraad over. terwijl het dage lijks bestuur zorg draagt voor de bevoedheden van de colleges van b. en w. van beide gemeenten. Uit het voorste] van b. en w. van Leidschendam blijkt dat met uitzon dering van het ambulance-vervoer er geen „harde" regelingen met Voor burg getroffen zijn. Eén van de voor naamste redenen voor het samen gaan is die ambulance-dienst. Voor burg heeft Leidschendam meege deeld dat in de huidige vorm niet meer bediend kan worden, omdat de vergoeding van de^kosten die Voor burg moet maken, in geen enkel op zicht wordt gedekt. Belangrijk voor Leidschendam is dat in de gemeenschappelijke regeling ook de schoolgezondheidszorg is op genomen. De gemeente had tot voor kort een regeling met Zoetermeer, Van een onzer verslaggeefsters ZOETERMEER De gemeente Zoetermeer wil begin oktober in samenwer king met de Nederlandse Spoorwegen een onderzoek houden naar de invloed van de Zoetermeerlijn op het gebruik van de auto. Op dinsdag 4 oktober worden tussen zeven en twaalf uur 's ochtends een aantal automobilisten geënquêteerd op de drie belangrijkste Zoetermeerse uitvalswe gen: de Afrikaweg, de Voorweg en de oprit bij Nutricia. Tijdens de spits zullen per uur maximaal 270 automobilisten gevraagd worden aan de enquête mee te werken. De Nederlandse Spoorwegen zullen enkele dagen voor het Zoeter meerse onderzoek de treinreizigers een enqucte-formulier aanbieden. Aan de hand van deze onderzoeken willen gemeente en NS een antwoord zien te krijgen op een aantal vragen over vervoersgewoonten en veranderingen in het vervoersbecld. Uit de enquête moet tevens naar voren komen of er na de komst van de Zoetermeerlijn per wijk veranderingen in het dagelijkse vervoer- beeld zijn opgetreden. Het komende onderzoek sluit nauw aan bij een in april van dit jaar gehouden enquête door het ministerie van verkeer en waterstaat. De resultaten daarvan en van het vervolg-onderzoek (in april van het volgend jaar) zijn voornamelijk van belang voor het verdiepen van de theoretische kennis over vervoersgewoonten. welke per 1 juli is opgehouden te bestaan. Vanwege het grote aantal Leidschendamse kinderen dat in Voorburg de school bezoekt was er al sprake van een werkrelatie tussen beide gemeenten. „Via een inhaal programma zal bij een samengaan met Voorburg de gezondheidsvoor lichting versneld ingevoerd kunnen worden" menen b. en w. in het raads voorstel. Voornamelijk voor de schoolgezondheidszorg wordt in Leidschendam na het samengaan een dependance ingericht die plaats biedt aan twee half-time schoolart sen plus assistenten, een wachtka mer, kleedgelegenheid en een keu kentje. De oprichting van een gemeenschap pelijke G.G.D. betekent voor Leid schendam tevens dat de beschikking wordt verkregen over een volledige bedrijfsgeneeskundige dienst. De kosten per inwoner na het samen gaan komen voor beide plaatsen op ruim 22 gulden per jaar De perso neelsbezetting van de Voorburgse GG en GD zal na het samengaan met zes man moeten worden uitge breid, namelijk twee schoolartsen plus assitenten, een verpleger en een administratief medewerker. De loop tijd van de regeling is tien jaar. LEIDSCHENDAM In Leidschen dam heeft het verpleeghuis Prinsen hof aan de Gravin Juliana van Stol berglaan haar eerste rolstoelbus in gebruik genoemn. Met het doel de bewoners van Prin senhof meer met de buitenwereld in contact te brengen is het idee ont staan een eigen bus ter beschikking te hebben. Pogingen om dit in com binatie met andere verpleeghuizen te realiseren, waren niet succesvol. De voorschriften, verbonden aan het gebruik van een „grote" bus legden allerlei beperkingen op, zo dat uiteindelijk gekozen Is voor een kleine bus. Voor het bij elkaar krij gen van de benodigde financiën is toendertijd een actie opgezet die een groot succes is geworden. Het is zelfs mogelijk om nog dit jaar een tweede rolstoelbus te bestellen. De rolstoelbus is een speciaal voor dit doel uit de Verenigde Staten geïmporteerde Chevrolet Pacema ker Superior en biedt zitplaats aan zes rolstoelpassagiers, die per hy draulische liftinstallatie kunnen „in- en uitstappen" en twee begelei ders. De kosten van de bus komen rond de 70.000,-. ROTTERDAM Wethouder J. G. van der Ploeg (61) viert op 2 oktober het feit dat hij 25 jaar gemeente raadslid is en zo'n 10 jaar wethou der. Johannes Gijsbertus van der Ploeg deed in 1940 doctoraal exa men aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool, was van 1937 tot 1945 werkzaam in het bedrijfsleven, van '45 tot '48 landelijk secretaris van de Nederlandse Volksbond en werd in 1954 directeur van de Acade mie voor Sociale Wetenschappen en Maatschappelijk Werk. Voorts do ceerde hij cultuur-geschiedenis aan de Nutsacademie en was hij alge meen secretaris van het Nederlands Gesprekcentrum. Na een ononderbroken raadslid maatschap van 2 oktober 1952 tot 26 januari 1967 werd hij tijdelijk wet houder van sport en recreatie en van onderwijs. Na terugkeer van We thouder Langerak, die hij wegens ziekte verving, nam deze sport en recreatie weer voor zijn rekening en werd drs Van der Ploeg wethouder van onderwijs, jeugdzaken en vor mingswerk. Sinds 3 september 1974 is hij wethouder van stadsvernieu wing en loco-burgemeester. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zeven gewon den, waarvan zes brandweer mannen, was gistermiddag de trieste balans die werd opge maakt na een brand in een woning aan de Haagse Wor- merveerstraat. De bewoonster van het pand, de zeventigjarige mevrouw Vader, liep zulke ernstige brandwonden op dat ze naar het brandwondencentrum in Beverwijk vervoerd moest worden. Volgens een woordvoerder van de Haagse brandweer moest één brand weerman gisteravond in het zieken huis Westeinde. geopereerd worden. In de middaguren rukte de Haagse brandweer uit om een aanvankelijk eenvoudige brand te blussen. Op het moment dat zij echter de deur van de brandende woning aan de Wor- merveerstraat openden ontstond er een zware ontploffing. Vijf brand weerlieden liepen daarbij brand wonden aan handen en nek op. La ter bleek een zesde te kampen met ademhalingsmoeilijkheden. De woning van de alleenstaande vrouw brandde geheel uit. Al haar bezittingen gingen verloren, inclu sief enkele honderden guldens die ze onder het tapijt had liggen. De oor zaak van de brand is niet vastge steld. Ook over de oorzaak van de ontploffing was gisteravond nog geen zekerheid. ONDERWIJS Het Haags Centrum voor Oni wijsbegeleiding geeft in de ma den september, oktober en vember 1977 veertien cursus muzisch-creatieve activitei Zij zijn bestemd voor onderw gevenden bij het kleuter- en la onderwijs, voor ouders die scholen assisteren en voor kers in buurt- en clubhuizen, zijn cursussen voor: poppens zonder poppen, creatief spel, I derboek, beeldende vorming, kenen/schilderen, drukken, k papier-maché, vormen en b wen, textiel, muziek, bewegii expressie en dia's. De cursus zijn georganiseerd in samem king met HA JA en HKJ en v den gegeven in het HCO-geboi Voor nadere inlichtingen 1 men het Haagse Centrum v Onderwijsbegeleiding bellen, i lemstraat 40a te Den Haag i 070-645810 tst. 154-244). MAURITSSCHOOL De Prins Mauritsschool voor sisonderwijs te Delft viert woe dag 5 oktober haar 50-jarig ji leum. Het bestuur nodigt oudi oud-leerkrachten, oud-leerlinj en belangstellenden hartelijk voor de receptie op die dag 3.30 tot 5.30 uur in de school a de Nassaulaan. 's Avonds wo| er een herdenkingsdienst gehi den in de Maranathakerk aan Ch. de Bourbonstraat. Ds. J. v Rootselaar zal de om 7.30 beg nende meditatie verzorgen. Me<i werking verleent het scho koortje. Zomerserie Donderdagavond om 8.15 u wordt de Zomerserie orgelcono ten vervolgd met een concert de Oude Kerk van Delft. Hier zullen de drie orgels van de Ou Kerk worden bespeeld door organisten Piet van Amstel Joop Schouten. Op het progra ma staan werken van Ockeghe Obrecht, Dufay, Peeters, Mon kendam en De Klerk. Chili In Amicitia, Westeinde te D Haag is donderdagavond om 8 uur een door de P.S.P.-Rijswi georganiseerde Chili-manifesl tie. Naast een spreker van de Cl leense Unidadad Popular en eé spreker van het Chili-kómitee Ni derland is er o.a. een optreden va de Chileense muziekgroep Lat tare. De toegang tot de manifest; tie bedraagt 2,50 en de op brengst gaat in zijn geheeJ naai het Chileens verzet. l Conservatorium Vrijdagavond om 8.00 uur is er de Remonstrantse Kerk aan Laan 20 te Den Haag een conc< door het Conservatoriumorke Het programma omvat werki van Mozart, Rossini, Strawins) en Schumann. Bas Blomhert 2 bij het concert zijn openba eindexamen orkestdirectie afle gen. Tevens wordt deze avond i prijs van uitnemendheid voof j lozang toegekend aan Carol Watkinson, die als soliste zal o treden. CDA-jongeren Den Haag heeft sinds vorige we een CDA-jongerenafdeling. i Vorige week is tijdens een verj dering in het gebouw van Tweede Kamer het Christen D mocratisch Jongeren Appél De Haag officieel opgericht. De nie we federatie is aangegaan doord Haagse jongerenafdelingen va AR. CHU en KVP. Met de defir tieve voorzitterskeuze wordt n< gewacht op de eerstvolgende ve gadering. Vrijdagavond om 7. uur is er in het gebouw aan Rapenburg 10 te Leiden een alg mene ledenvergadering van CHU-jongeren. Spreker op dez avond is gedeputeerde i Buysert. Orgel kontakt Stoffel van Viegen, organist V2 de Dom te Utrecht, verzorgt hi vrijdagavondconcert op 9 se tember in de Evangelisch Luthe se Kerk, Lutherse Burgwal te D< Haag. Het concert vindt plaa onder auspiciëen van het Haag; Orgel Kontakt. De Utrechtse o ganist speelt voor de pauze cor posities van Muf fat, Buxtehud van den Ghein en Bach, terwijl i de pauze werken van HaydJ Brahms, Strategier en Reubke beluisteren zijn. Het concert b gint om 8.15 uur. Meedenken Alle inwoners van Zoetermei krijgen dezer dagen een brochui in de brievenbus waarin de mog lijkheden worden aangegevf voor de inspraak over de liggii van de toekomstige vijfde Zoet< meerse woonwijk. Die vijfde wv is nodig voor de opvang van eigen bevolking van Zoetermee Er zullen in die wijk vijf zesdu zend woningen worden gebouw Een en ander is te vinden in structuurschets, welke onlangs verschenen. Voor de insprai over de wijk zijn verschillen! mogelijkheden. Men kan aan g spreksgroepen deelnemen, me kan schriftelijk reageren of g» bruik maken van spreekrechtbi eenkomsten tijdens raadscoi missievergaderingen en raadsv< gaderingen. Over de vijfde wi, en alle daarbij komende aspect» wordt op 12 september een info matiebijeenkomst gehouden de raadszaal van het gemeenti huis aan de Dorpsstraat. Deze eenkomst begint om 8.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6