NV blijft tegen boycot Z.-Afrika Vlam in de pan? Behoud collectieve voorzieningen Hooghoudt De tekening van een lezer VERDER ,egering en bedrijven moeten zich actiever inzetten voor zwarte vakbonden' Code Alcohol na fabricage de goot in ABVA, KABO en ABOP over doel demonstratie Royal Nederland g§g tPilM»! Drie gevallen van nekkramp: school in Nijkerk dicht waarom alles weggegooid? W kl' JE no het haasje pindalikeur lift ondergrondse PNSDAG 7 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet j n een onzer verslaggevers RECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) blijft een boycot van Zuid-Afrika rijzen, maar wil wel dat de Nederlandse regering en het bedrijfsleven zich actiever inzetten voor van zwarte vakbonden. Sr economische boycot wijst het V als niet gewenst af, omdat het ent dat daarmee de zwarte bevol- van Zuid-Afrika niet gediend t en omdat het de kans van ;en van een boycot-actie niet irschijnlijk acht. Het CNV zet dit »en in het rapport Delen of Ne- n, dat het CNV, gisteren heeft ubliceerd naar aanleiding van reis, die een delegatie dit voor- r onder leiding van CNV-voorzit- J. Lanser naar Zuid-Afrika heeft laakt. CNV wil de apartheid „van bin- uit" bestrijden en is van plan steun aan het in Zuid-Afrika ;ame Urban Training Project rt' te zetten. Het UTP is een vor- iinstituut, dat zwarte Zuidafri- opleidt tot leidinggevende cties in het vakbondswerk. rapport Delen of Nemen en de iraan verbonden conclusies zijn ige week ter sprake geweest in de ndsraad van het CNV. Deze It de strijd van de zwarten in l-Afrika voor gelijke rechten de idige steun van de christelijke weging moet houden. De ver- Israad vindt dat wezenlijke en lamentele veranderingen in de louding tussen zwart en blank lts moeten hebben, die in over- temming zijn met de „recht- verlangens van de zwarten. De ad vindt het nodig dat de blanken reid zijn met de achtergestelde ;peringen door contructief over- en op basis van gelijkwaardig- d tot een voor allen leefbare en veelvormige samenleving te men. we e verbondsraad is bezorgd over de leidd enemende gevoelens van haat en schefeweld onder blanken en niet-blan- nojen die volgens hem dreigen uit te geziei -Maa mrnai e vert oud >ekeni npeldi ;kend( lopen op een gewelddadige strijd om de macht. De sleutel tot geweldloze verandering ligt volgens de raad in de eerste plaats bij de blanken, op wie de raad een klemmend beroep doet, zich in te zetten voor de op bouw van een rechtvaardige en ver antwoordelijke samenleving. De verbondsraad heeft het tot dus ver gevoerde beleid inzake Zuid- Afrika goedgekeurd en hij vindt het nu noodzakelijk dat er ter nadere toespitsing een actieplan moet ko men, waaraan de Nederlandse rege ring en het bedrijfsleven deelnemen. Het CNV wil dat de Nederlandse regering een actieve rol gaat spelen, door in overleg met het Nederlandse bedrijfsleven een gedragscode te schrijven voor Nederlandse bedrij ven met vestigingen in Zuid-Afrika. De naleving van deze gedragscode zou door de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrika gecontroleerd moe ten worden en de minister van bui tenlandse zaken zou er in het parle ment over moeten rapporteren. Nieuwe vestigingen van Nederland se dochterbedrijven in Zuid-Afrika zijn volgens het CNV alleen aan vaardbaar, wanneer deze een sociaal beleid voeren dat gericht is op het tot stand komen van daadwerkelij ke veranderingen in de positie van de zwarte werknemers ten aanzien van ontslag, scholing en huisves ting. Het CNV wil dat de Nederlandse vakbeweging en ondernemingsra den streven naar erkenning van de zwarte vakbeweging als onderhan delingspartner voor het bedrijfsle ven in Zuid-Afrika. Het CNV vindt dat ondernemingsraden van Neder landse bedrijven met vestigingen in Zuid-Afrika regelmatig moeten spreken over de rol die het bedrijf in Zuid-Afrika speelt. Bereidheid Volgens het rapport Delen of Nemen bestaat er bij de leiding en de leden van de zwarte vakbeweging in Zuid- Afrika nog steeds bereidheid mee te werken aan de vreedzame opbouw van de samenleving, gebaseerd op erkenning van de menselijke waar digheid en op de toekenning van democratische vrijheidsrechten aan allen. Hoewel de verbondsraad van het CNV boycotacties niet in elk geval afkeurt, meent hij dat deze slechts verantwoord zijn, wanneer de bevol king van Zuid-Afrika daarmee daad werkelijk wordt gediend en de kans van slagen redelijk waarschijnlijk wordt geacht. De raad wil steun geven aan pogingen het apartheids systeem van binnenuit uit te hollen. Maar de raad vindt wel dat hiervoor niet veel tijd meer beschikbaar is. Secretaris A. Hordijk van het CNV heeft over het CNV-voorstel een ge sprek gevraagd met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van der Stoel. Ook heeft het CNV zijn standpunt uiteengezet in de conferentie die de Internationale ar beidsorganisatie ILO in Genève over apartheid heeft gehouden. De heer Hordijk zette gisteren uiteen dat het CNV wil trachten de vakbe weging in andere EG-landen voor het plan te interesseren. Bezoek De CNV-delegatie bezocht dit jaar Zuid-Afrika op uitnodiging van het Urban Training Project, een vor mingsinstituut voor zwart vak bondskader. Het UTP heeft tot dus ver 40.000 gulden steun uit ons land ontvangen, waarvan het CNV 17.000 gulden voor zijn rekening heeft ge nomen. De rest is door het ministe rie voor ontwikkelingshulp als me definanciering betaald. Het UTP verzorgt de scholing en vorming van elf zwarte vakbonden rondom Jo hannesburg. Het UTP heeft inmid dels ook enkele andere afdelingen, van waaruit de vorming van zwart vakbondswerk wordt gestimuleerd. De leiding van het UTP is herhaal delijk in moeilijkheden geweest met de regering van Zuid-Afrika en de voorzitter, L. Douwes Dekker, heeft lange tijd een beperkte bewegings vrijheid (banning order) gehad. EDE (ANP) Het Nederlands Instituut voor zulvelonderzoek (NIZO) gaat zich toeleggen op het fabriceren van alcohol om die daarna in de goot te laten lopen. Het gaat op een nieuwe toepas sing voor wei, de vloeistof die overblijft bij de kaasbereiding. Daar zit nog een beperkte hoe veelheid opgelost eiwit in (die er eerst uit wordt gehaald) en het grootste deel van de melk suikers. In samenwerking met de technische hogeschool Delft is het NIZO bezig aan methoden om die suikers te laten vergisten tot alcohol. Deze week is ln Ede uit Delft een destillatiekolom aangeko men, die uit een proeffabriek honderd liter 96 procent alco hol per dag moet afleveren. NI- ZO-medewerker ir F. F. J. Nieuwenhof acht het zeer wel mogelijk dat over enkele jaren aan elke zuivelfabriek een des- tilleerderij wordt gekoppeld. Dat de proefpsoduktie de goot in gaat, hangt^samen met het belastingtechnisch ongewisse karakter van alcohol uit een zuivelfabriek. Zo kwam de CNV-delegatie uit Zuid-Afrika op Schiphol terug. Van links naar rechts de heren J. Lanser, S. Weidenaar, A. Hordijk en W. Wieringa. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Geluk bij een ongeluk dat een brandpolis van Royal Nederland ook de kleinste brandjes blust verzekering maatschappij nv Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Niet het eigenbelang van docenten, maar het behoud van de collectieve voorzieningen is volgens de organisa toren het eerste doel van de onderwijsdemonstratie op 24 sep tember in Den Haag. De ambtenaarbonden ABVA en KABO en de onderwijsbond ABOB houden vol dat zij daarmee iets anders beogen dan het Nederlands genootschap van leraren (NGL) dat op 16 september gaat demonstreren in Den Bosch. In een actiekrant schrijven ABVA, ARKA en ABOP dat zij bang zijn dat de bezuiniging op overheidsuit gaven ook de collectieve voorzienin gen zal aantasten. Ook het onderwijs krijgt dan klappen. Er zou geen spra ke meer kunnen zijn van voorrang voor het onderwijs. De bonden verklaren daarom dat het hun vooral gaat om de kwaliteit van het onderwijs. Zij eisen dat de werk gelegenheid in de overheidssector gehandhaafd blijft. Verder moeten de salarissen van ambtenaren in de pas blijven met de particuliere sec tor. Het gaat niet aan de ambtenaren „dubbel te pakken." En voorzover er bezuinigd wordt, moeten er garan ties komen dat het vrijkomende geld gebruikt wordt voor het scheppen van meer werkgelegenheid. De aankondiging van de acties van ABVA, KABO en ABOP, demon streert duidelijk de verdeeldheid die er thans in onderwijskring bestaat. Nog voordat de nieuwe rijksbegro ting er is, bestaan er al levensgrote meningsverschillen over de te volgen koers. Het Nederlands Genootschap van Leraren trekt op 16 september naar Den Bosch om vooral de rechtsposi tie van de eerstegraads leraar te ver dedigen. Daarnaast speelt ook on vrede met de onderwijspolitiek van minister Van Kemenade een rol. De algemene bond van onderwijzend personeel en de ABVA en KABO dekken zich met hun demonstratie alvast in tegen eventuele bezuinigin- gen in de collectieve sector, maar erg Uit Q6 DOCllt concreet zijn hun eisen nog niet. De confessionele onderwijsbonden KOV en PCO nemen een afwachten de houding aan. Zij hebben wel ver klaard bezorgd te zijn, maar vinden het nog te vroeg voor grootscheepse acties. PUTTEN (Gelderland) De 48-jari- ge F. J. van Morvennee uit Amstel veen is bij een ongeluk op rijksweg 28 omgekomen. Ter hoogte van de afslag Nulde vloog hij uit de bocht en sloeg over de kop. NIJKERK (ANP) - Op de christelij ke kleuterschool „Kleutervreugd" in Nijkerk zijn drie gevallen van nekkramp geconstateerd. Twee jongetjes van vier jaar, van wie het zeker is dat zij aan nek kramp lijden zijn evenals een derde geval opgenomen in een ziekenhuis in Amersfoort. Hun toestand wordt redelijk genoemd. De kleuterschool met 120 kinderen is op medisch advies voorlopig voor een week gesloten. De schoolleiding heeft de ouders hiervan per brief op de hoogte gesteld. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Gelderland, C. W. C. Deurman, bleek gisteren nog niet op de hoogte te zijn van de gevallen van nekkramp. Volgens de heer Deurman ligt in eerste instantie een wettelijke taak voor een juiste medische opvang en behandeling bij de plaatselijke hui sartsen en specialisten. Niettemin zal worden onderzocht of van over heidswege maatregelen nodig zijn, aldus de heer Deurman. A-Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzi|de vermelden. Voor geplaatste prenten'is er een boekenbon. groetl^ HET WEER door Hans de Jong Mini-sirocco Van een medewerker Vakantiegangers die regelmatig zuid-Europa bezoeken zal de aan duiding „sirocco" niet vreemd klin ken. Het is de Arabische naam voor warme lucht die vanuit de Sahara de Middellandse Zee oversteekt en in de zuid-Europese landen voor hoge temperaturen kan zorgen, het geen vaak in de vorm van een krach tige zuidelijke wind geschiedt. Aan een soort mini-sirocco deed de toe stand gisterenmiddag en -avond in ons land denken, toen boven ons land een krachtige zuidelijke wind stond bij temperaturen van 18 k 20 graden. Eerst later in de avond drong een koufront binnen en vandaag zal de wind alweer naar west tot noord west zijn geruimd met aanvoer van iets drogere en ook wat koelere lucht. Achter de actieve depressie die gisteren snel via het noordelijke deel van de Noordzee naar zuid- Scandinavië trok, ging de luchtdruk ln Ierland en Schotland snel stijgen. Van de Britse eilanden komt een rug van hoge druk naderbij met opkla ringen, zodat het weertype toch wis selvallig blijft. Mogelijk nog een en kel buitje, maar ook perioden met zon en een temperatuur die in de buurt van achttien k twintig graden blijft. Het hele continent houdt overwegend nazomer-weer met tem peraturen boven normaal. De kroon spande gisteren Lissabon als warm ste hoofdstad in Europa met 35 graden. Mogelijk zijn er onder de lezers die een half jaar geleden de Teleac-cur- sus hebben gevolgd over het weer en mogelijk ook zijn ingegaan op de aanbieding van een eigen windstati- on. Zelf woon ik niet ver van een officieel KNMI-weerstation, waar ook windwaarnemingen worden ver richt, maar het staat voor een weer kundige toch aardig, ook een wind meter op het dak te hebben. Zaterdag heeft een kennis van mij zonder hoogtevrees het apparaat ge plaatst, maar helaas stelt het mij teleur. Ik heb enige bomen om mijn huis staan, dat wel, maar het appa raat loopt pas, wanneer er minstens windkracht drie staat. En dan nog bij horten en stoten. Nu kan ik het slecht hebben getrof fen, maar het KNMI, afdeling instru menten, bevestigde mij dat zij die ervaring met de Teleac-windmeter ook hadden opgedaan. Namelijk wat traag wat betreft de start. Na later opklaringen o-t, V= vier dagen voor mij een teleurstel ling. Ik hoop dat alle anderen die de windmeter hebben aangeschaft, er meer genoegen aan beleven. Het gaat mij daarom nog te ver, om te spreken een kat in de zak te hebben gekocht. De mogelijkheid is altijd nog aanwezig, dat ik er één met een kinderziekte heb die aan de wet van de traagheid lijdt. Amsterdam regenbui 20 De Bilt geheel bew 21 Deelen zwaar bew 20 Eclde geheel bew 19 Eindhoven zwaar bew 22 Den Helder geheel bew. 18 Rotterdam regen 20 Twente zwaar bew 20 Vlisslngen zwaar bew. 20 Zd Limburg zwaar bew 22 Aberdeen licht bew 12 Athene licht bew, 29 Barcelona onbewolkt 25 Berlijn licht bew 23 Bordeaux onbewolkt 28 Brussel geheel bew 22 Frankfort licht bew 24 Geneve onbewolkt 22 He|sinkl zwaar bew 15 Innsbruck onbewolkt 24 Klagenlurt licht bew 25 Kopenhagen zwaar bew. 18 Lissabon onbewolkt 35 Locarno licht bew. 25 Londen zwaar bew 20 Luxemburg onbewolkt 21 Madrid onbewolkt 32 Mallorca onbewolkt 27 München onbewolkt 22 Nice onbewolkt 27 Oslo regen 9 Parijs onbewolkt 26 Romo onbewolkt 27 Split onweer 28 Stockholm zwaar bew 17 Wenen onbewolkt 20 Zurich onbewolkt 21 Casablanca half bew 23 Istanboei onbewolkt 26 Tunis onweer 24 HOOGWATER donderdag 8 september Vila- slngen 10.52-23 27, HanngvUetslulzen 11 00-23 36. Rotterdam 0 13 12 42. SCftevenln- gen 12 06 IJmulden 12 48-—, Den Helder 2.57-15 58. Harllngen 5 29-18 32, Delfzijl 8 00- 20 50- soont, Jat h iep. E hij no ill ha )it ha ;rvolg m - mt WÊ g° Mlzo' Snuffelen in tweedehands spullen, ze kopen en nog dragen en gebrui ken ook, dat vindt (bijna) niemand meer gek. Op markten, in boetieks en op ruilbeurzen liggen de tweede hands kleren, tassen, schoenen, boeken en kindergoed voor zachte prijsjes te kust en te keur. Handig, want er zijn zoveel zaken die je niet meer gebruikt, maar die nog veel te goed zijn om weg te gooien, en zoveel te klein geworden kinder- kleertjes waarvan een ander kind nog plezier kan hebben. Het zal wel zo gegroeid zijn, maar gek is wel dat bepaalde dingen wél op zo'n ruil- en tweedehandsbeurs aan bod komen, en andere, even j nuttige, niet. De kopers en verko pers gaan tot hier en niet verder, en overtollig meubilair, bedde- en lin nengoed. potten en pannen, bestek, serviesgoed, pruiken om maar een paar niet gewilde artikelen te Tgro® noemen moeten dan maar in de vuilnisbak Ook al zijn ze zo goed als nieuw, je kunt ze aan de straat- ar0® stenen niet kwijt, al geef je geld toe. Hoogstens kun je hopen dat irzets vroi iemand die iets gebruiken kan, nog iets nuttigs bij die vuilnisbak van daan haalt. Met een beetje geluk valt er met spullen van bij de vuil nisbakken tegenwoordig zelfs wel zo'n beetje een heel huis in te richten. Er zijn veel meer nuttige, maar tot weggooi-artikelen gedegradeerde gebruiksvoorwerpen. Brillen bij voorbeeld. Niet de glazen, maar de monturen. Een idee van een oudere dame die zich in het tijdschrift De Bejaarden presenteert als „een be jaarde, een 65-plusser, een oud mens, een vrouwelijke grijsaard (waarom bestaat dat woord alleen in het mannelijk?), een ouder ie mand, iemand die niet zo jong meer is. een AOW-er, en welke namen men nog meer heelt voor een lid van de groeiende bevolkingsgroep, ook wel de derde leeftijd ge-, noemd". Deze mevrouw heeft, schrijft ze in het blad, een bejaarde buurvrouw, uitstekend geconser veerd. nauwelijks rimpels, goed haar, verzorgd gekleed. Zij moest voor het eerst in haar leven aan een bril geloven: „Ze schrok van de prijzen en zei gedecideerd: dat be taal ik niet, daar denk ik niet over, hoewel ze het financieel niet krap heeft. Ze zocht en vond een oude bril van haar vele jaren geleden gestorven man. Die draagt ze nu en ze ziet er heel goed mee uit". De vertelster kent nog zo'n geval van een jongere vrouw, getrouwd met een wat oudere weduwnaar. Ze kunnen niet met geld smijten en daarom dacht die vrouw er ook niet over voor haar man een montuur te kopen voor de prijs van twee paar schoenen. Ze vroeg haar moeder het montuur van 'de bril van pa', en zo kreeg haar man een stevig bril montuur. „Er zou eigenlijk voor wie het astronomische bedrag dat een nieuw montuur kost, niet kan of niet wil betalen, een mogelijkheid moeten bestaan om tweedehands monturen te kopen", vindt deze 'vrouwelijke grijsaard'. Vooral oude mensen die van een klein pen sioen moeten rondkomen, zouden volgens haar veel belangstelling voor gebruikte monturen hebben. Bij de opticien hoef je niet met dat idee aan te komen, is haar ervaring: „Als je tegen de opticien zegt dat je zo'n dure bril niet wilt zegt hij met een meelevend glimlachje: och me vrouw, u geeft toch ook geld uit voor uw make-up en dit méékt im mers uw gezicht! Dat is juist het erge, dat we nauwelijks meer weten hoe we aan de leiband lopen van de mode, op elk gebied. We gaan zon der verzet mee in de stroom en helpen allemaal mee dat het leven steeds duurder en steeds onwerke lijker wordt". Nu zullen er meteen heel wat men sen bang zijn dat de verkopers vap brilmonturen wel werkloos zullen worden als ze gebruikte monturen moeten verkopen. Hoeft niet. De opticiens zouden bijvoorbeeld zelf in hun winkel een tweedehands hoekje kunnen inrichten. Daar komt dan natuurlijk wel bij dat ze de oude brillen moeten inkopen, er misschien wat aan repareren of mo derniseren. Dat geeft dus juist meer werk aan de winkel, en wie weet is er zelfs meer personeel voor nodig. Zo hoeft er niets weggegooid te worden, en wie niet stéét op een hypermodern montuur, kan zo'n „oudje" dan nog voordelig aan schaffen ook. Een totaal vernielde auto was hei resultaat van een uitwijkpoging die een 25-jarige automobilist onder nam om een overstekende haas te ontwijken. Bij de poging van de dierenliefhebber vloog de auto uit de bocht, raakte in een slip. schoot zeven' meter door en belandde tenslo in een maisveld. De be- iftuun liep geen schrammetje op. De h«' evenmin. Billy Carter, broer van de Amerikaan se president en nog tot zijn nek in de pindazaken, heeft een in zijn omge ving bekende buikdanseres zo ver ge kregen dal zij ten overstaan van het publiek zijn nieuwste produkt, pinda- likeur, voorproeft. Of deze Peanut Lolita" lekker is? „Alles wal pinda heet, is niet te versmaden", zegt ken ner Billy. De nieuwe studio van de Regionale Omroep Zuid, waarvoor nog niet lang geleden met enige tamtam de eerste spade de grond in ging, wordt volgens ROZ-hoofd Van Leeuwen geheel aangepast voor in validen. Maar de VARA-gids weet er meer van: die mensen zullen voorlopig niet veel verder komen dan de begane grond, want „er komt wel een liftschacht in het gebouw, maar wegens geldgebrek nog geen lift". Voor een telefoonabonnee zal het wel onbegonnen werk zijn, maar het zou de moeite kunnen lonen om eens na te gaan hoeveel nonsens er in het telefoonboek voorkomt. Mis-t schien zouden we in onze gidsen' ook wel iets vinden dat vergelijk baar is met de „ondergrondse luchtvaartmaatschappij", die acht tien jaar lang ln het telefoonboek van Los Angeles blijkt te hebben gestaan. Want hoe ver kom je on dergronds per vliegtuig? Nergens natuurlijk. Toch klonk de naam blijkbaar zo indrukwekkend „Underground Airways" dat er altijd nog zo'n vier telefoontjes per maand op dat nummer binnenkwa men van mensen die serieus alles wilden weten over dienstregeling, routes en tarieven. De man achter dat telefoonnummer was iemand die een geheim nummer wenste, maar er niet de daarvoor vastge stelde prijs voor wilde betalen. Dus verzon hij iets goedkopers: de Un-' derground Airways, een duidelijke zaak voor familie en vrienden, maar een duistere voor buiten staanders. Het bestaan van het ..bedrijf' kwam aan het licht door dat inwoners van grote Amerikaan se steden hun telefoonboek gingen napluizen, nieuwsgierig geworden door het bekend worden van een ander voorval. In de Newyorkse districtsgids voor Manhattan had de tamelijk onbekende Broadway- producent Barry Richmond 9 cen timeter laten gebruiken voor verte genwoordigingen van de „regering van Montmartre". Zestien 'officië le' instanties en commissies, waar onder de „Hoge Commissaris voor het land Berlijn" en een „commis sie ter bevordering van de interna tionalisatie van Vatlkaanstad". Toen de telefoondienst er eenmaal achter was kreeg Richmond een briefje, dat zijn vertegenwoordigin gen voortaan niet meer in de gids opgenomen konden wofden. Rich mond kwaad natuurlijk, Hij stapte naar de rechter, die wat glimlachte en vervolgens zei dat hij alleen iets kon doen als er grote financiële belangen geschaad werden. Dat was niet het geval, maar Richmond kreeg dankzij zijn wonderlijke rechtzaak meer publiciteit dan hij ooit als theaterproducent gekregen had Volgens het Westduitse Han- delsblatt heeft dus ook het schrap pen uit het telefoonboek Rich mond bepaald geen windeleren gelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5