Berebios, kinder-tv met oude bekenden TV-COMMENTAAR Eenvoudige presentatie Directe uitzending 'Open Huis' Concertgebouw Stuntwerk in The Italian Job Huisomroepen onder één dak WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 Wil Je een groot publiek bereiken, dan dient Je verhaal zo eenvoudig moge lijk te zijn. Anders schiet je langs Je doel. of over de hoofden heen. Dat laatste is juister geformuleerd, want het heeft te maken met de hersenen. En van daar moet de bereidheid komen om het verhaal van een ander aan te horen Dit behoort ledereen te weten die meent iets van waarde te kunnen doorgeven Men behoeft er zich echter niet in gelijke mate aan te storen De schrijver van een wetenschappelijk boek richtzich veelal tot een beperkte groep van ingewijden, of althans tot mensen die zo ongeveer weten waarover hij praat Een stuk moeilijker wordt het. een voor allerlei groepen goed leesbare krant samen te stellen. De eerste kopzorg evenwel hebben dikwijls televisiemakers, want zij moeten rekening houden met de eisen van het massamedium. Om er een paar te noemen hou het populair anders bereik je de populus (dat is het volk) niet; blijf vooral niet te lang aan de gang en zorg voor zoveel mogelijk beeldvariatie om de aandacht gevangen te houden. Hoe moeilijker het onderwerp, des te meer hoofdbrekens kost het de programmamakers om met een goed produkt voor den dag te komen. Zij zullen niet zelden nog de meeste moeite hebben met het doen van concessies. Dikwijls willen ze graag bepaalde onderdelen wat meer uitspitten, of extra verduidelijkheden met filmbeelden of commentaar. Even zo vaak lopen zij echter de kans dat zij daarna zelf de schaar mogen hanteren, omdat de film te lang ls geworden. Te lang dan volgens de maatstaven die mens soms bij de omroepen hanteert. RADIO EN TELEVISIE a door Ton Hydra Ik zeg „soms", en u kunt zelf de voorbeelden wel noemen, denk ik. De ene programmamaker moet met bloedend hart een stuk uit zijn werk knippen om maar binnen de afgedwongen minuten te kunnen blijven en een ander mag met zijn produkt (en veelal ook in persoon) aanzienlijk langer op het scherm blijven dan was aangekondigd. Soms moet de klok onverbiddelijk in de gaten worden gehouden vanwege de beperkte zendtijd die aan de kleine omroepen is toegewezen. Nog geringer dan voor de anderen zijn hun kansen om een programma de lengte te geven die het onderwerp waard is. Bij dit probleem werd Ik weer eens bepaald toen ik dezer dagen de derde aflevering kon zien van de EO-serie De bijbel open, die morgenavond op het scherm komt. Van Flavius Josephus naar de Dode Zeerollen binnen 25 minuten. Alleen al om de Joodse geschiedschrijver Joseph ben Mathitjahoe-Kohen (zijn eigenlijke naam) behoorlijk uit de doeken te doen, heb je een avondvullend programma nodig. De bijbellragmenten die in de grotten van Qumran zijn gevonden zullen gedurende jaren de bibliotheken met commentaren blijven vullen. Ik moet zeggen, dat presentator Willem Glashouwer Jr zich verdienstelijk heeft aangepast aan de eisen die de klok en het medium televisie hem stelden. Vrijwel geheel improviserend vertelt hij bij interessant film- en demonstratiemateriaal heel wat bijzonderheden over een fel bewogen tijd enkele jaren na de verwoesting van Jerusalem. Summier uiteraard, maar wellicht net voldoende om menigeen tot nadere studie te brengen. Bereboot met nieuwkomers Van onze radio- en tv-redactle HILVERSUM Op de woens dag- en zaterdagmiddagen als de AVRO over televisiezend tijd beschikt zal met ..Berebi os1' een filmprogramma voor kinderen worden gebracht. Be- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - De „Open Huis"- avond die vrijdag in en om het Con certgebouw in Amsterdam wordt ge houden als opening van het concert- seizoen 1977/1978 zal rechtstreeks op Hilversum 2 te volgen zijn. De N08 brengt een ruim vier uur durend schakeiprogramma van vijf over acht tot half een. Van het ene evenement naar het andere wordt overgeschakeld In de Grote Zaal zijn te horen het Con certgebouworkest, het Nederlands Kamerorkest, het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest, het Nederlands Blazers Ensemble en de Amster damse politiekapel. In de Kleine Zaal zullen optreden het Amsterdams Strijkkwartet, het Amsterdams Nonet, het Nederlands Kamerkoor en het Danzi Ensemble. In de Spiegelzaal speelt de hele avond het Gronings Salonorkest Pluche. langrijk onderdeel is de beken de Bereboot. De AVRO heeft dit kleuterprogram ma. naar ideeën van Lo Hartog van Banda, overgenomen van de NOS. die er vorig winterseizoen ieder avondprogramma mee begon. Dat zal dus nu anders worden, maar de avonturen van kapitein Brom. Bril- beer, Maatje en vele anderen blijven bestaan. Ook zal iedere zaterdagavond wor den begonnen met een verhaal van de Bereboot, die naar een aantal onbekende eilanden koers zet Vier nieuwe figuren doen hun intrede. Het zijn Guus Hap, een vogel met een geweldig lange nek. die alles opeet, een barse agent, die in z'n hart niet zo kwaad is, de grapjassende Vliegende Lollander en een dokter. De stemmen zijn van Bert Dijkstra als de kapitein, Paul van Gorcum als Brilbeer. Jan Borkus als Fred de Kei en Trudy Libosan als Maatje. Regis seur is Jan Pieter Borkus Muziek is van Joop Stokkermans. Kuifje Andere programma-onderdelen in ..Berebios", het kinderprogramma op woensdag- en zaterdagmiddag zijn: afleveringen van Kuifje, waarin de gebroeders Pieter en Luc Lutz, Martin Brozius en Joop Doderer de teksten zullen spreken. Verder ko men er korte tekenfilms met Laurel en Hardy of films van Charley Chaplin. Auteur Lo Hartog van Banda temidden van zijn Berebootfiguren. Van onze radio en tv redactie HILVERSUM Als de tweede afle vering van Ingmar Bergmans huwe lijksscènes nog een kwartier te gaan heeft, begint de VOO vanavond de komische misdaadfilm „The Italian Job" van de Britse regisseur Peter Collinson op het scherm te brengen. In deze film wordt met veel Ironie de strijd tussen Engelse onderwereldfi guren en Italiaanse Mafiosi in beeld gebracht, die gaat om het bemachti gen van vier miljoen dollar aan baar goud, afkomstig uit Peking. Ver maard zijn de scènes waarin vier Mlnl-Coopers er met de buit van door gaan. over daken, trappen, een stuwdam en zelfs dwars door een restaurant. De hoofdrollen zijn voor Michael Caine en Noel Coward (Ne derland 2, 20.30 uur). Speciaal vandaag In Van Gewest tot Gewest: Deventer 500 jaar drukkers- stad; oude ambachten in Ex- loo; Jugendstil in Den Haag; theehuis in Boskoop gered; Brabanders hebben weer een schone vliet. Ned. 1/19.04 Na ,,De schoffies van Bogo ta" volgt Kenmerk, waarin aandacht besteed wordt aan de kwestie van de lerarensa larissen. Aan het woord ko men ook leraren. Daarnaast waarschijnlijk aandacht voor de conferentie over de nieuwsvoorzieningen en de derde wereld. Ned. 2/19.04 ,,De kunst om onder het vloerkleed te vegen" is de Nederlandse titel voor deel twee van Bergmans Scènes uit een huwelijk. Ned. 1/20.00 The Italian Job een van de betere films van Peter Collin son is een soort parodie op de gangsterfilm. Ned. 2/20.30 De ploeg van Nieuwegein doet mee aan de finale van Spel zonder Grenzen in het Westduitse Ludwigsburg. Ned. 1/21.00 Radio vandaag HILVERSUM I (298 m en FM-kaiulen). TROS 7 00 Nieuws 7 02 (Sl Ontbijt-Soo* (7 30 Nieuw» 7 41 Aktiu Ut N.euw* 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw.) 1000 IS) Een cnidi.- hit in nieuwe snit. 10 30 Nieuws 10 33 <S> Zomersproeten. 11.45 IS) Café- Chantant 12 26 Mededelingen t b v land- cn tuinbouw 12 30 Nieuws 12.41 Aktus II. 13 00 (Si Hoogtepunten uit musical* 13 30 (S) Sport rij sport sportprogramma voor de jrjgd 14 00 (S> Specialiteiten 4 la carte Klassiek wensprugramma. 15.00 <S> Als dat zou kunnen r/ockplatenproeramma. (15 30 Nieuws 116 30 (Si Kernpunt Gesprek ken 17 20 OVERHEIDSVOORLICHTING Melis en samenleving uitzending van hei ministerie van CRM TROS 18 30 Nieuws. 18 41 (Si Big Band Festival (10i 1900 (S) Mu/ieklripttek. van /even tot tien (19 00 J wot-Sir.) S000 IS) Bight o'clock special. 21 CO 'Si Krui* n mol 22 00 <S) Een mondje Frans 22 30 Nieuws 22 40 Aklua III 13 00 (Sl Cl.ulessen lK-hl kunst magazine. 23 55- 14 00 NK-UWV HILVERSUM II (402 m en FM kanalen). VARA 7Nieuws 7 II Orhlendgymnas tn k 7 20 In de R.«<de CirkelmeuwKpr»- j|rumma (800 Nauws i 9 35 WuU-rstanden. 9 40 K< honlrtidin 10 00 Rad inweek blad 11.00 Nieuws. 11.03 De VARA feliciteert; verzoekplaten programma. 12 00 Egmond- CentraaJ-rechtstreekse gesprekken. 13.00 Nieuws 13.11 Dingen van de dag. 13.30 Een middags stoomradio 16.00 Nieuws 16.03 Paniek op Ganymedes. hoorspelserie 16.40 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 (S> Metro- pole Orkest, amusementsmuziek R.V.U.: 17.35 Het huishoudboekje van de staat VA RA 17.55 Mededelingen SOS- en politiebe richten 18 00 Nieuws. 18 11 Dingen van de dag. 18.25 (S) Tussen sUrt en ftnah; sport programma. 19 30 (S) Brassband Magazine. 20 00 Nieuws 20 05 'Si Radio Filharmonisch Orkest cn piano. 21.25 (S) Klassieke viool- en pianomuziek NOS 22.30 Gamma van Alpha en Bèta 23 00 (S) Met het oog op morgen: 23 05 Aktualiteitenoverzicht Ra dio-tv. 23.10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag vandaag. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen). KRO 7 02 (S) Dne op je boterham. 9 03 (S) Pep op drie 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12 03 (S) Drie tussen de middag om de KRO- KiesSchijf 14 03 <St Popcontoct 16 03 (S) Hitmeesters NOS 18 03 De vacaturebank 18 10 (S) NOS-maal 19 30 (S) Langs de lijn. sport en muziek. 23 02 (S) NOS-Jazz 2 02 <S) Dat wordt weer nachtwerk. 4 02-7.00 (S) De achternacht. HILVERSUM IV (FM-kanalen) 700 Nieuw* 7 02 Hel levende Woord. 7 08 (S) Tc Deum Laudamus. 7.30 Preludium. 9.00 Nieuws. 9 02 (S) Onder schooltijd. 10.00 (S) Orkestpalct. 11.10 (S) Platennieuws. 12 00 (S) Pianowerken uit de Romantiek. 12.30 NEDERLANOI 10.30 NOS Schooltelevisie 15.30 VARA De Mm van Ome Willem 1 LOO Chapi -Chapo voor de kleuters 16.05 Pipo en de waterlanders 15.40 Een wereid voor trucs, goochelaars 17.05 Oe parachutespnnger 18.15 TELEAC Duits les 15 18.45 NOS De labeltieskrant 18.55 Journaal 19.04 Van gewest tot gewest 19.50 PP. Uitzending van de PSP 20-00 NOS Scenes u4 een huwei^i. speeiMm (2) 20 45 Journaal 21.00 NCRV Spel zonder grenzen 22.30 NOS Den Haag vandaag 23.15 Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS De fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.04 IKON Heelt de regen een vader?, serie voor het hele gezin 19.29 Kenmerk 20.00 NOS Journaal 20.25 SOCUTERA 5-minutenfilm van de Ned Ver tol steun aan hel Kon Wilheimina loods voor de kanker-Oestnjding 20.30 VOO Hakan job (gas op de plank), speeltilm 22.10 Boney M muziekprogramma 22.39 Starsky A Hulch, politieserie 23.20 Veronica s agenda en veremgingsmeuws 23.25 NOS Journaal 121: Oom Gnoom zette een geleerd brilletje op zijn neus en begon te bladeren in dat gewichtige boekje met regelen en voorwaarden. „Dit IS het. jongens!" grinnikte hij na een poosje. „Wat zal Ouwe Sybil opkij ken, als ze merkt dat meneer Verho len artikel 38 sub a) kentHoei hoei!" „Wat is dat voor een arti kel?" vroeg de smid nieuwsgierig. „Hier staat, dat elke heks een een maal begonnen taak moet afma ken," grinnikte Oom Gnoom. „Als ze het niet doet, verliest ze haar erkenning!" „Maar da's gewél dig!" riep smidje Verholen uit. „Nu ze eenmaal is begonnen met het brouwen van de antisport-vloeistof, is ze dus verplicht het werk tot een goed einde te brengen!" „Pre cies," gromde Oom Gnoom. „Ze is nu verplicht een methode te beden ken om jou in Barreberië te krijgen. Dat zal haar heus niet moeilijk val len, want tenslotte is ze een heks." „Bedankt, makkers!" riep de smid. „Ik ga meteen terug naar het Kol- lenbos!" En even later liep hij al met gezwinde stap over de eenzame weie verfc die van Barreberië naar huis leiddkenem' Uren liep hij voort en toen de sche ,we]d mering inviel liep hij nóg. Maar no ,n dit steeds had hij geen auto geziei want er ging maar weinig verkee naar Barreberië, of terug Maa toen de duisternis tenslotte eenmai was ingevallen, kwam er in de vert eindelijk een knetterende, oud auto aangereden. „Komt me beken voor, dat wagentje mompeldf de smid, en hij maakte het bekendi liftersgebaar Van een verslaggever HILVERSUM De landelijke orga nisatie van huisomroepen in ons land, de ZON, heeft met steun van het Koningin Julianafonds een kan toorpand in Hilversum kunnen ko pen. Daar vandaan kunnen de acti viteiten worden gecoördineerd ep op professionele wijze geleid. Al 106 van de 176 huisomroepen in Nederland zijn aangesloten bij de nieuwe organisatie, die onder voor zitterschap staat van de heer E. A. Schüttenhelm, oud-vooreitter van de NOS. Een directeur voor het bu reau zal nog moeten worden aange trokken. veertig sollicitanten heb ben blijk gegeven van hun belang stelling voor die functie. Per 1 oktober zal het bureau gaan draaien en zich onder meer bezig houden met het geven van techni sche. programmatische, sociale en sociaal-medische adviezen, het or ganiseren van cursussen, het oprich ten van een centrale bibliotheek en een documentatiecentrum. De huisomroepen zijn voornamelijk werkzaam in ziekenhuizen en be jaardeninrichtingen. Ze zijn bedoeld om de mensen uit hun isolement te halen. Aan de 106 in de ZON deelne mende organisaties werken onge veer 1200 mensen op vrijwillige ba sis mee. Ze steken er vaak een groot deel van hun vrije tijd in. Promenade Orkest o.l.v. Paul Hupperts. 13.00 (S) In de schaduw van de meesters. 14.00 Nieuws. IS) Een uur natuur. 15.00-17.00 (S) Zémire et Azor v. Grétry. In de aflevering van gisteren was het slot vanaf ,,Zijn zwijgzaamheid ver ontrustte haar een beetje" afkomstig uit een van de volgende afleveringen. Na de woorden dat hij dat best wilde", dient als volgt verder te wor den gelezen: 81 Toen zei de sergeant weer iets en opnieuw vertaalde de officier het: „De sergeant vindt, dat u er uitziet als een boer, en dat is hij ook." Henry was zo verrukt, dat hij de sergeant opnieuw de hand schudde: „Verdikkeme, je hebt gelijk, maar hoe wist Je dat zo gauw?" De officier zei. dat de sergeant het had vermoed aan zijn handen. Zij stonden onge veer tien minuten enthousiast te praten, tot er een Britse officier kwam, die Henry terugstuurde met de mededeling, dat het hoofdkwar tier elke vorm van verbroedering had verboden. Henry begreep dat woord niet, maar toen het hem was uitgelegd, werd hij woedend: „Ver dikkeme, het is nou toch afgelopen. Die mof was een boer net ais ik en die officier, die onze taal sprak, ziet er uit als de dood van pierlala. Waar om mag ik geen praatje met hen maken?" Dat verbod tot verbroedering erger de hem zo, dat hij zich afzijdig hield van alle geïmproviseerde feestelijk heden. De toevallige ontmoeting met een boer had al zijn opvattingen over de oorlog aan het wankelen gebracht. Hij had de Duitsers steeds beschouwd als een soort robots, die niets anders deden dan vechten en in loopgraven liggen. En nu bleek, dat er aan de andere kant ook gewo ne mensen gevochten hadden net als hij zelf. Ineens was de oorlog voor hem een stom gedoe geworden, waaraan hij zich zo gauw mogelijk wilde onttrekken. Zijn maats snap ten het niet, al deed Henry nog zo zijn best het hun uit te leggen. Toen zijn bataljon naar Keulen werd ge stuurd, ging hij rustig door met het uitdelen van chocola en snoep aan de hongerige kinderen op straat. Van het verbod tot verbroedering trok hij zich niets aan: „Met derge lijke nonsens kan ik me niet bezig houden." Eind januari werd hij naar Engeland teruggestuurd in verband met zijn leeftijd en een maand later was hij gedemobiliseerd. Het sneeuwde een beetje, toen hij bij Sorrel uitstapte. Tijdens het naar huis lopen, vond hij het maar gek, dat hij zo weinig te dragen had; zijn linkerhand greep telkens vergeefs naar het geweer, dat hij zo lang over zijn schouder had gehad. Toen brak de zon even De Boekerij Baarn door en zag hij het dal voor zich liggen: „Lieve heren," mompelde hij, „wat ben ik blij weer terug te zijn. Ik was helemaal vergeten hoe veel beter het hier is." II Paul was toen al drie maanden thuis; hij was heel kort na de wapen stilstand ontslagen uit een herstel lingsoord in Wales. Zijn betrekkelijk snelle herstel ver baasde iedereen, zelfs Claire, die on middellijk naar Rhyl was gegaan na het telegram, dat haar meldde, dat hij daarheen was overgebracht. Zij was de enige in het hele dal die niet verbaasd was geweest, dat hij nog in leven was, want zij had daar geen moment aan getwijfeld. Toch voelde zij zich opgelucht, toen zij zag dat hij niet verminkt was. Hij klaagde alleen nog over hevige hoofdpijnen, maar de dokters hadden gezegd, dat die met steeds groter tussenpozen zouden komen en over een aanl maanden geheel zouden verdwijnei Hij herinnerde zich heel weinig vi de laatste maanden en helemi niets van wat er gebeurd was tussi het ogenblik, waarop hij de Fr; man had opgetild en dat waarop tien weken later de stem van ei Amerikaanse verpleegster hl gehoord. Claires twee korte bezoeken dedi hem veel goed: „Maak je maar gei zorgen, als ik hier word ontslag« ben ik weer helemaal de oude.' dokter meende, dat hij zeker tot hé voorjaar onder voortdurende med sche controle moest blijven, mai zij was er van overtuigd, dat beter wist wat goed voor hem was e dat hij veel sneller zou opknappe als hij weer in zijn vertrouwde omgi ving was. Na haar tweede bezoek zi zij dit tegen Maureen en Maureer brief aan de directeur van het he stellingsoord had tot gevolg, dat h half november naar huis moch Toen hij langzaam uit de trein staj te. zag hij Claire staan met de twe ling, Mary en Whiz. Hij verbaasd zich erover, dat zij allemaal zo g groeid waren. Iedereen begroet hem even enthousiast en toen zij Maureens Fordje naar huis redei dacht hij alleen maar: „Het is ee wonder, compleet een wonder dat dit alles terug heb." Mary zei hen dat Rumble Patrick, Ikey's zoont, wanhopig was geweest, omdat h niet mee kon vanwege de griep. E ineens dacht hij er aan, dat hij nc een kind had, dat Claire Jill ha genoemd en dat hij nog nooit ha gezien. wordt vervolg Even puzzelen Wi Horizontaal: 1. ontvangkamer, 5. ge bint, 10. plaats in N.H., 12. vette vloeistof, 13. muzieknoot, 14. wijn maat, 17. maanstand, 18. godin van de toom, 20. zaak, 21. onheil aan brengende godin, 22. vogel. 24. spil van een wiel, 25. sappig. 26. evenre dig deel, 28. voorzetsel. 30. pers. voornaamw. 32. schaakterm, 34. in- sekt. 36. vlug, 38. voorvoegsel. 39. bereide dierenhuid, 41. miereneter. 42. toespraak. 44. glijvoertuig. 46. vroegere heerser over Rusland. 47. wapen. Verticaal: 1. reeks, 2. bloedhuis, 3. muzieknoot. 4. familielid. 6. duw, 7. reeds, 8. klinknageltje, 9. sein. 11. putemmertje, 15. nummer (afk 16. boom. 19. doornachtige sierplant, 21. bloem, 23. op de wijze van, 24. vochtmaat. 27. klaarblijkelijk, 29. ongaarne, 31. scheut, 33. oorlogsgi 34. pers. voornaamw., 35. voorzeti 37. rivier in Zwitserland, 39. vroi van Jacob, 40. vlug, 43. kindergro 45. muzieknoot. Oplossing vorige puzzel. 1. m., 2. in, 3. lam, 4. adem, 5. aron 6. nepent. MILAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4