Openingen in dam groter In één ruk per fiets Zürich-Amsterdam Staatssecretaris Van Huiten verlaat actieve politiek Ook als je studeert, kun je heel wat doen meteen Amro Privérekening. Commissie wil meer informatie over KSH Moord op Italiaan gepleegd door 17-jarige rivaal Zo'n Amro Privérekening komt altijd van pas. rs Tbr voor daders moord op zwerver Tweede Kamer in meerderheid akkoord FLEUR OP Kritiek op visie Van der Stee Zwitser wil aandacht vestigen op congres over multiple sclerose I WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 tijd k dom ïr in ijnt ie >stdr BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van de gisteren ontdekte twee moorden in Amster dam, is er één opgelost. De 17-jarige Amsterdammer W.B.S. heeft be kend de 38-jarige Italiaan Luidi Ra- dice met hamerslagen op het hoofd om het leven te hebben gebracht. Het lijk werd gistermorgen, gebon den aan een betonnen paal, gevon den in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Muiden. Twee vrouwen, de 19-jarige H.H.S. uit Amsterdam en de 17-jarige D.P. uit de Noordoost-polder hebben be kend geholpen te hebben het lijk naar het kanaal te vervoeren. De moord werd het afgelopen week einde gepleegd in een kamer aan de hoofdstedelijke Baweanstraat, waar de vrouw H.H.S. woonde en werd, naar de politie vermoedt, beraamd door H.H.S., het 13-jarige meisje S. bij wie de Italiaan een kind had en door W.B.S., die een verhouding had met de 34-jarige Nederlandse echt genote D.S. van de Italiaan, die eve neens van medeplichtigheid wordt verdacht. Het echtpaar had zes kin deren. Van de daders van de moord op de 18-jarige Ingrid Deen, van wie het stoffelijk overschot gisterochtend gedeeltelijk ontkleed werd gevon den aan de Nieuwpoortkade in Am sterdam-west ontbreekt nog elk spoor. Haar vriend heeft verklaard het meisje maandagavond in de Utrechtsestraat te hebben afgezet. Aangenomen wordt dat zij gewurgd (ADVERTENTIE) Via een Amro Privérekening kun je je studietoelage ontvangen En via een Amro Privérekening kun je bij ruim 800 Amro Banken contant geld opnemen. En kun je tijdens je vakantie met Eurocheques de skilessen betalen. En kun je automatisch de huur aan je hospita laten overmaken. En via diezelfde rekening kun je de nota van je studieboeken voldoen. dit aar- Soe- t te ez.V :rzo- ene- ROTTERDAM De twee daders van de moord op de Rotterdamse zwerver Jean Vermeulen zijn door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Het vonnis was conform de eis. De twee verdachten, de 24-jarige W. van S. uit Rotterdam en de 34-jarige Belg D. H., schoven veertien dagen geleden tijdens de zitting elkaar de schuld in de schoenen de zwerver te hebben vermoord. Ze waren het er wel over eens dat het slachtoffer, dat zij kenden van het werken voor koppelbazen, de markt had verpest en zijn collega's bestolen. Met een smoes hadden ze Vermeulen naar een park gelokt en hem daar met een steen op het hoofd geslagen en uiteindelijk met een sjaal gewurgd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat, PPR) gaat de actieve politiek verla ten. Dat besluit heeft hij gisteren bekend gemaakt. Hij bedankt deze week voor zijn zetel in de Tweede Kamer, en verlaat zijn staatssecre- tarispost deze of volgende maand, wanneer een nieuw kabinet aan treedt. Uiterlijk morgen moeten de minis ters en staatssecretarissen, die op 25 mei tevens in de Tweede Kamer werden gekozen, hun keuze doen: ofwel bewindsman blijven, ofwel Kamerlid blijven. In het demissio naire kabinet-Den Üyl werd de af spraak gemaakt dat als regel de ministers op hun post zullen blij ven, en de staatssecretarissen die als Kamerlid gekozen zijn, voor de Kamer kiezen. Behalve Van Huiten zullen nog twee andere bewindslie den een uitzondering maken op die regel: CDA-staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid zegt zijn Ka- nog resterende formatie-periode al leen het departement te laten lei den. Bovendien zou hij toch niet in de Kamer willen blijven als hij bij het verdelen van de posten van ministers en staatssecretarissen straks onverhoopt uit de boot mocht vallen; CDA-leider Van Agt verlaat mor gen zijn post als minister van justi tie, zoals enkele weken geleden reeds gemeld. Van Agt wil de for matie-onderhandelingen zelf afma ken als voorzitter van de CDA-frac- tie. Het is nog niet uitgesloten dat hij in het nieuwe kabinet weer op justitie terugkeert, al wordt in CDA-kring nog steeds grote druk op hem uitgeoefend om het CDA de komende jaren te blijven leiden. Van Huiten: ook niet in Kamer merzetel op, en blijft aan als be windsman. In CDA-kringen wordt gesteld dat Hendriks er weinig heil in ziet PvdA-minister Vorrink in de Interne strijd De beslissing van PPR-bewinds- man van Huiten om zich uit de politiek terug te trekken is een di rect gevolg van de interne strijd in de PPR over de te voeren politieke strategie na het verkiezings-echec van dit voorjaar, waardoor het PPR-bestuur vorige maand uiteen viel. „Ik acht het, gegeven de strijd in de partij omtrent de te volgen politieke koers in de komende peri ode, beter me terug te trekken uit de beroepspolitiekaldus Van Huiten, die geheel vrij wil komen te staan om binnen de PPR te kunnen blijven deelnemen aan de discus sies in die partij over de politieke strategie. Hij stelt met nadruk dat zijn besluit om te vertrekken niet is veroorzaakt door een verschil van mening binnen de fractie, waarvan zoals bekend verder Ria Beckers en Leo Jansen deel uitmaken. Van Huiten wordt in de Kamer opge volgd door oud-PPR-Kamerlid Waltmans. Bij de PvdA en bij D'66 heeft men zich kunnen houden aan de lijn dat ministers op hun post blijven, en staatssecretarissen die als Kamer lid gekozen zijn, Kamerlid blijven. In het demissionaire kabinet-Den Uyl blijven dus zitten: premier Den Uyl, de ministers Duisenberg, Van Kemenade, Pronk, Stemerdink, Hendriks: staatssecretaris blijven Van der Stoel en mevrouw Vorrink (allen PvdA), de ministers Van der Stee, Westerterp, Lubbers, Boers- ma en De Gaay Fortman (allen CDA), de ministers Trip en Van Doorn (beiden PPR) en minister Gruijters (D'66), en de staatssecre tarissen Van Huiten (PPR) en Hen driks (CDA). Uit het kabinet-Den Uyl vertrekken minister Van Agt en staatssecretaris Hazekamp (bei den CDA), de staatssecretarissen Van Dam, Schaefer, Klein en Meij er (allen PvdA), en de staatssecre tarissen Brinkhorst en Zeevalking (beiden D'66). Staatssecretaris Van Rooijen (fi nancien, CDA) komt in aanmer king de uit de Tweede Kamer ver trekkende bewindslieden op te vol gen. Hij heeft nu enkele weken de tijd, zoals gebruikelijk is bij een tussentijdse vakature, om te be slissen. De andere opvolgers van de ver trekkende CDA-bewindslieden zijn de oud-Kamerleden W. de Kwaad- stenlet, M. J. J. van Amelsvoort en B. J. M. Hérmsen, en voorts me vrouw V. N. M. Korte-Van Hemel. (ADVERTENTIE) door Gerard van der Wulp DEN HAAG De geplande doorlaatopeningen in de afsluitbare Oosterscheldedam worden vergroot. Dat staat vast nu de Tweede Kamer vandaag in meerderheid akkoord zal gaan met het kabinetsbesluit om de doorlaatbare dam niet 11.500, maar 14.000 vierkante meter doorlaatopening te geven. De vergrote doorlaatopening bete kent dat het getijverschil in de Oos- terschelde het reële verschil van nu meer zal benaderen. Als in 1985 de dam gereed is, zal nog 77 procent van het huidige getijverschil bestaan. In de Tweede Kamer heeft vooral de fractie van de PvdA, evenals die van D'66, moeite met het regeringsbe sluit. Deze fracties hadden liever ge zien dat de regering had gekozen voor een nog grotere doorlaatope ning, van 21.000 vierkante meter. Bij zo'n opening zou negentig procent van de getijbeweging in tact blijven. Die grootste opening zou een extra investering vergen van 260 miljoen, boven de 5,7 miljard die voor het oorspronkelijke plan al nodig is. De tussenoplossing van 14.000 vierkante meter, waartoe de Kamer vandaag in meerderheid zal besluiten, vergt honderd miljoen extra. Milieu-overwegingen In de besloten vergadering van de CDA-fractie kostte het gisteren moeite de gehele fractie op één lijn te krijgen. Een meerderheid van deze fractie voelde eigenlijk niet vepl meer voor enige extra investering in het toch al zeer dure project, maar een minderheid opteerde toch voor de grootste opening uit milieu-over wegingen. Men vond elkaar tenslotte op de middenweg, bij wijze van com promis. Die weg te kiezen was voor CDA-woordvoerder over de Ooster- schelde Schakel altijd erkend te genstander van meerkosten iets vergemakkelijkt omdat CDA-minis- ter Westerterp, deze week voor het laatst ook CDA-fractiegenoot, zich binnen het kabinet al sterk had ge maakt voor die tussenoplossing. De CDA-fractie stelde gisteren zeer duidelijk dat het nu de laatste keer moet zijn dat er voor het Ooster- schelde-project extra geld wordt ge vraagd. Rijkswaterstaat moet nu de finitief aan het werk, zo meent men, en niet meer met nieuwe, duurder- makende plannen komen, temeer omdat de belofte aan de Zeeuwen dat in 1985 delta-veiligheid gereali seerd is, in gevaar komt. In de VVD-fractie wordt op een onge veer gelijkluidende wijze gedacht. Deze fractie bepaalt vanochtend, vlak voor de aanvang van het Oos- terscheldedebat in de Kamer, haar definitieve standpunt. In de PvdA-fractie, maar vooral in die van D'66, werd aanvankelijk ge hoopt dat er een Kamermeerderheid zou zijn voor enig uitstel van de beslissing, tot nadat er een nieuw kabinet zal zijn opgetreden. Dat uit stel zou men vooral willen verkrijgen om alsnog in de tussentijd bij de formatiebesprekingen te regelen dat het nieuwe kabinet zal voorstellen de grootste doorlaatopening te kie zen. Gezien echter het feit dat de CDA-fractie gisteren vaststelde dat de middelste doorlaatopening het ui terste is tot waar deze fractie wil gaan, zag men in uitstel geen heil meer. Dit trouwens vooral ook om dat een uitstel-motie die D'66 - kamerlid mevrouw Lambers over woog in te dienen geen meerder heid in de Tweede Kamer zal krij gen. In PvdA en D'66 streeft men er nu naar om vandaag in het debat zo weinig mogelijk vast te leggen, en dus ook geen moties in te dienen waarvan men tevoren weet, dat door afwijzing door de Kamermeerder heid het tegendeel van wat men wil zal komen vast te staan. Op die wijze hoopt men eventueel in een later stadium, als het nieuwe kabinet er eenmaal is, nog wat te kunnen berei ken. Veel kans daartoe wordt echter in Den Haag niet gegeven, omdat duidelijk is dat bij de resterende formatiebesprekingen van deze en volgende week hierover geen afspra ken te maken zijn. Inmiddels is duidelijk geworden dat in PvdA-kring nooit echt serieus is overwogen om de afsluiting van de Oosterschelde helemaal terug te draaien en te volstaan met dijkver hoging rondom de Oosterschelde. Dat bericht circuleerde de laatste weken, waaraan werd toegevoegd dat deze oude gedachte door de toe nemende financiële krapte aantrek kelijk wordt, omdat deze oplossing twee miljard minder kost dan de open gaten dam. Het blijkt dat voor al minister Duisenberg van Finan ciën, tevens lid van de PvdA-fractie, deze geruchten voeding heeft gege ven. In PvdA-kring wordt de gedach te evenwel als „politiek onrealis tisch" van de hand gewezen, mede omdat dijkverhoging rondom niet voor 1985 haalbaar wordt geacht. Zondag 11 september: nat. ziekendag. Doe mee! Uw Fleurop bloemist helpt u, gegarandeerd. Fleurop-lnterflora staat e voor in. Koninginnegracht 135 Den Haag. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft acht Zuidmolukse jongeren uit Moordrecht veroor deeld tot gevangenisstraffen varië rend van twee tot vijf maanden. Ze hadden tijdens en na de gijzelingen in Drente van dit jaar molotovcock tails en stenen gegooid naar surveil lance-auto's van de politie. Boven dien hadden ze brand gesticht in een flatgebouw en in een bouwkeet in Moordrecht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vaste Kamercommissie voor economische zaken staat kritisch tegenover de ideeën, die minister Van der Stee (landbouw) heeft ontvouwd over de toekomst van het Koninklijke Scholten Honig-concern. De commissie heeft gisteren, samen met de commissies voor landbouw en verkeer en waterstaat, aange drongen op meer informatie over de moeilijkheden van KSH, en de toe komstmogelijkheden voor het con cern, dat in ons land ruim 3500 werk nemers telt. Met name de commissie van economische zaken is er nog niet van overtuigd, dat een bundeling van de zetmeelproduktie van KSH en de coöperatie AVEBE goed zal uitpakken. Van der Stee wil dat KSH en AVEBE hun activiteiten in het noorden des lands samenvoegen, om kostenverspilling en onnodige concurrentie tegen te gaan. De Kamercommissie vraagt zich af Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wanneer er niets fout gaat, zal vanavond om zeven uur in Amsterdam de 49-jarige Helmut Fitze aankomen, die dan een fietstocht van 36 uur (zonder onderbreking) achter de rug heeft van Zürich naar Amsterdam. Deze tocht van achthonderd kilometer heeft de Zwitser ondernomen om de aandacht te vestigen op het wereldcongres over multiple sclerose, dat van maandag tot vrijdag in Amsterdam wordt gehouden. Helmut Fitze is een werkloze Zwitser, die zich de laatste jaren speciaal toelegt op het „fietsen voor goede doelen". Toen hij een aantal jaren ge leden nog vloerenlegger in de bouw was, deed de eertijds verdienstelijke amateurwiel renner niets meer aan zijn sport, hij woog 96 kilo, dronk een fiks glas bier en rookte, zwaar. In 1972 zag hij een' keer een voetbalwedstrijd tussen een veteranenclub en een club jonge voetballers. De zestigjarigen wonnen. Fit ze schaamde er zich over dat deze oudere mannen dingen konden, die hij op z'n mid- den-veertigste niet meer kon. Hij is toen een vermagerings kuur gaan doen (hij kwam van 93 op 73 kilo), liet drin ken en roken na en is weer gaan fietsen. In 1975 werd Fitze werkloos. Hij bracht zijn dagen toen alleen nog maar fietsend door. Tot zijn grote teleur stelling kreeg hij geen finan ciële steun van de Zwitserse sport-autoriteiten. Wel later kreeg de Zwitserse werkgemeenschap voor de nieuwe levensstijl (AKL) in teresse voor de fietsende Zwitser, die inmiddels een speicaal gezondheidsdieet volgde, waarvoor hij overal waar hij kwam reclame maakte Voor de werkge meenschap nieuwe levens stijl testte hij onder meer be paalde eiwitprodukten En in middels fietste hij steeds meer voor allerlei goede doe len: alleen in 1975 al 25.000 kilometer. In dat jaar fietste hij ook in 23'A uur van Zürich naar Pa rijs, in 1976 reed hij in ruim 25 uur naar Wenen, waar hij voor radio- en televisie geïn terviewd werd over zijn ma nier van leven. Toen kwam de goeie tijd voor het Zwitserse voetbal: de FC Zürich speelde in de Europa cup tegen een Schotse, een Finse en een Oostduitse club. De uitwedstrijden werden door Fitze allemaal per fiets bezocht, behalve die.van Dy namo Dresden, toen hij aan de grens van de DDR werd tegengehouden. Vooral jongeren Ditmaal fietst Fitze om meer aandacht te krijgen voor de ziekte multiple sclerose: een van de meest voorkomende aandoeningen van het ze- nuwstelsen. Het is een aan doening, die vooral jonge Helmut Fitze wordt op een van zijn fietstochten-voor- een-goed-doel begroet. mensen treft. De oorzaak is, niettegenstaande het feit dat de ziekte reeds meer dan hon derd jaar „bekend" is, nog steeds niet met zekerheid vastgesteld. Het ziekteproces treedt op In het ruggemerg en In delen van de hersenen en kan onder meer verlammin gen van bepaalde lichaams delen tot gevolg hebben. Bij 85 procent van de patiënten beginnen de verschijnselen tussen de zestien en vijfen dertig jaar. Het meest komen voor loopstoornissen, proble men met de ogen (dubbelzien of wazig zien) trillende han den, moeilijk spreken. Elk jaar worden in Nederland tenminste 260 patiënten ziek door multiple sclerose. In to taal telt Nederland ongeveer tienduizend M.S.-patiënten Het ziekteverloop sterkt zich gemiddeld uit over 29 30 jaar. Het vreemde is. dat is gebleken dat deze ziekte veel meer voorkomt in noordelij ke landen dan in zuidelijke (van 128 gevallen op de 100.000 inwoners op de Ork ney- en Shetland-eilanden tot twaalf per 100.000 in Italië). wat de gevolgen voor de werkgele genheid zullen zijn en was er niet zeker van, dat de nieuwe situatie tot een levensvatbare onderneming zal leiden. Het KSH-onderdeel aardap pelzetmeel biedt in ons land werk aan 1800 mensen. AVEBE heeft in middels laten weten, dat de werkge legenheid bij KSH niet het eerste belang is, waarmee rekening gehou den moet worden. Weinig rooskleurig Het is de Kamercommissie evenmin duidelijk geworden, wat Van der Stee voor heeft met de produktie van maiszetmeel. Bij dit KSH-onder deel wordt verlies geboekt. Waarbij met name de situatie van de fabriek in Koog aan de Zaan weinig roos kleurig is. Van der Stee noemde dit gisteren een „verouderd bedrijf" en wees erop dat elders in Europa nieu we maiszetmeelfabrieken gebouwd zijn of nog gebouwd zullen worden. Van der Stee vindt, dat de proble men opgelost moeten worden „zon der het voortbestaan van het gehele concern in gevaar te brengen". In een vertrouwelijke notitie aan de Kamercommissies heeft Van der Stee zich minder stellig uitgelaten over zijn ideeën dan vorige week. Liet hij toen nog weten, dat een bundeling van KSH en AVEBE in het kader van de reorganisatie be hoort te gebeuren, in de notitie spreekt hij over „uitgangspunten die overwogen moeten worden". Uit de notitie blijkt overigens, dat de „uit gangspunten de instemming van de KSH-leiding hebben". ..Krijgl u nooit een standje als avonds zo vuil thuiskomt?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3