De dominee maakt de dienst uit Apeldoornse hogeschool krijgt doctoraalopleiding Uit brieven van lezers Chr. geref. predikant voor Almere de de de gespletene de vleier Fonds Simonis niet meer geheim Kopten in Egypte verkeren in onrust Vrouw in ambt bij buitenverbanders Westduitse kerk bezit veel grond VANDAAG Voorbijgangers Tl WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet WO! I -cUf+m wj) - =^t=lJr\ /y bkurgist oroü^ke frons Wanneer op de krant een theologisch proef schrift verschijnt, stuif ik niet af op de samenvatting achterin, daarvoor ben ik in de regel te weinig nieuwsgierig naar de conclusies van de vlijtige schrijvers van dit soort werken- Waar ik altijd meteen naar kijk, dat zijn de stellingen die bij het proef schrift horen en dan begin ik niet bij 't begin, bij de stellingen waarin het resultaat van veel godgeleerd gepeins opgehoopt ligt, nee, ik lees eerst de laatste stellingen, welke meer het karakter van losse invallen plegen te dragen. Deze uiterst onwetenschappelijke wijze van doen brengt mee dat ik geen doorwrocht stukje kan leveren over het proefschrift „Fransciscus Junius en zijn Eirenicum de pace ecclesiae catholica". waarmee de her vormde emeritus-predikant B A. Venemans aan de protestantse theologische factulteit te Brussel de graad van doctor in de godge leerdheid verwierf Ik ben echter wel ln staat een paar opmerkingen te maken over zijn achtste stelling die aldus luidt: .De kerkeraden behoren hun roeping ook inzake de eredienst te verstaan en tenein de de liturgische wanorde tegen te gaan zelf de orde(n) van dienst te bepalen en dit niet aan de persoonlijke keus van de voor gangers over te laten." Waar ik even over valof villaat ik zeggen: waar ik over struikel is dat dr. Venemans het heeft over: de liturgische wanorde. Wat bedoelt hij daarmee? Dat het overal een troep is? Of dat het hier en daar op zichzelf misschien wel aardig toegaat, doch dat het bij elkaar genomen een bende is omdat ieder maar doet wat goed is in eigen ogen? Is hij tegen meervormigheid of zegt hij: best. maar alles in het nette, dat wil zeggen, niet buiten je (dienst)boekje gaan? Ik laat dit verder schieten en stel vast dat in de kerkdienst de dominee de dienst uit maakt Daar helpt geen lieve moeder aan en ook geen stelling van dr. Venemans. Ik be doel niet. dat de situatie zo is. dat elke predikant maar doet of kan doen in de eredienst, wat hem voor de kop komt. Uit mijn jeugd herinner ik me drukke debatten met kerkeraad en dominee op een gemeen- door A. J. Klei te-avond over de meeslepende vraag of we zondagsmorgens zouden blijven volstaan met een versje-na-de-Wet of dat er een schuldbelijdenis plus genadeverkondiging met bijbehorende liederen aan toegevoegd zouden worden. Maarde dóminee had het bedacht. De kleur van een kerkdienst wordt nu een maal bepaald door de voorganger. Och, de gewone orde van dienst zal in de regel wel vast staan, maar de tierlantijnen (de wanor delijkheden van dr. Venemans, denk ik) draagt de voorganger aan en diens bijdrage bepaalt het klimaat. Neem een dominee uit de, laat ik zeggen, opwekkingshoek. Hij heeft in zijn vakantie ergens een gospel groep gehoord, vertelt hij op de kerkeraad: en die luitjes willen ook best eens bij ons optreden. Mogen ze, vraagt de dominee ani merend, die en die zondag in de morgen dienst zingen en spelen? Na de preek bij voorbeeld, en misschien nog een keertje? De kerkeraad zou niet weten wat er op tegen is en aldus geschiedt het dat op zekere zondag ritmisch gitaargeluid door de kerk bonkt. Is dat wanordelijk? Persoonlijk vind ik het niet fijn. maar ik zou niet durven beweren dat de kerkeraad zijn roeping niet verstaat. Een ander geval. De dominee is nogal maat schappij-kritisch en komt met een gevlucht persoon uit een ver land onder de arm bij de kerkeraad. Hif doet het verhaal van de man aan de broeders en zusters en of deze vluchteling nou komende zondag zelf aan de gemeente mag vertellen waardoor hij in zulke barre omstandigheden kwam. Moet dan een kerkeraad streng het dienstboek tevoorschijn halen en verklaren: hoor es hier, dominee, gij zult van de eredienst geen samenkomst van Amnesty International maken? Allicht niet, en de kerkeraad vindt 't ook best dat er aan de uitgang kaarten verkocht worden ten bate van het vluchte lingenwerk. Aldus maakt de dominee de dienst uit. Als de éne dienst neigt naar een opwekkingssa menkomst en de andere naar een actiegroe- perig gebeuren is dat louter en alleen van wege de accenten die de betrokken voorgan ger legt. En het betekent niet dat de kerke raad de boel liturgisch laat sloffen, welnee, de kerkeraad heeft immers zelf het oog geslagen op déze soort dominee en hem beroepen. In mijn eigen wijkkerk is elke zondag aan 't eind van de dienst avondmaal. Iedereen mag meedoen, de kinderen ook. Dat is geen inval van de dominee, dat heeft de kerke raad besloten. Maar het is wel de dominee die ermee voor de dag kwam. Goed, na gesprekken en samen met anderen. We had den echter ook een dominee kunnen hebben die zei; beste mensen, ik zou 't zelf natuur lijk ook graag willen, open communie en kindercommunie, maar begrijp me goed, de tijd is er blijkbaar nog niet rijp voor, de synode heeft het licht nog niet op groen gezetEnfin, iets in die geest en tja, dan hadden we die geregelde zondagse viering niet. Want, hoe dan ook. de dominee maakt de dienst uit. De Utrechtse tekenende theoloog (of wil men: theologiserende tekenaar) Bert Kui pers maakte een reeks tekeningen van „soorten" dominees. Ik laat er hierbij een paar van zien. Tweeslachtig Korte duidelqK geschreven, liefst aan één kant getypte, bneven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam B«i publikatie wordt de naam van de schnjver vermeld Taalstrijd Aardgas (2) In ons blad Trouw van 2 september lees ik dat veel Friezen strijd voeren hun taal gelijkberechtigd te krijgen, er wordt zelfs actie voor gevoerd. Als de Friezen het Nederlands als een ..vreemde taal" zien, wil ik hun vra gen terug te zien in de geschiedenis, waar Friezen. Hollanders en Zeeu wen gezamenlijk tegen onze over heersers strijd voerden. Ook nu heb ben wij elkaar nodig. De strijd tegen het zeewater gaat ons allen aan. Friesland levert ook nu prominente personen op verantwoordelijke pos ten in ons land. die ik waardeer. Ik zou deze actievoerders willen wijzen op wat Trouw van 27 augustus jJ- schrijft over ons buurland België, waar die tweetaligheid meer uiteen drijvend dan verenigend werkt; dat is schadelijk voor een klein land. Zou het voor ons land ook niet scha delijk kunnen zijn? Ook wij zijn een klein land Als de actievoerders in Friesland bij het parlement een uit zonderingspositie proberen te ver krijgen voor hun taal. dan zou ik hun in bescheidenheid willen vragen of zij wel goed weten waar zij mee bezig zijn. Oudkarspel J. J. Veltum Informatie Naar aanleiding van het artikel „Is abortus mensenmoord?" door prof. dr. G Kuiper in het nummer van 3 september, meen ik goed te doen. om voor de beantwoording van de door prof. Kuiper gestelde vragen te wijzen op informatiebulletin 2, jaar gang nr. 2 van mei 1975, een uitgave van het Nederlands Artsenverbond. Prof Kuiper en andere belangstel lende lezers van uw krant zullen in dat bulletin veel van hun vragen beantwoord vinden. Het redactie secretariaat van het Ned. Artsenver bond is gevestigd op het adres J. Israëlslaan 22, Bosch en Duin. Utrecht M. W. B. Kuijpers Wat hebben de mensen die het weten kunnen, zich verkeken. Nu moeten we zuinig aan doen met aardgas, er komt gasimport en het verbruik moet omlaag. Ook de huishoudens moeten bezuinigen, want ze zijn steeds meer gaan verbruiken, dank zij de stimulerende politiek van voorgaande jaren. Velen doen toch al zuinig aan want sinds 1973 is er geen goedkoop gas meer en de BTW snijdt er ook in. Nu zullen we ook op de was, de douche en de verwarming moeten knijpen, want waar is nog meer op te bezuinigen? Sinds jaar en dag doen wij iedere avond de waak vlammen uit, letten op de thermo meter van de CV en zeggen. „Jon gens niet zo lang douchen". Als er op het gewone huishouden nog meer besnoeid moet worden, dan zullen we het met de hygiëne niet zo nauw moeten nemen en van de winter in de kou moeten gaan zitten. Arnhem A. C. Vrólijk Leraren (5) Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Of de lerarensalarissen wel of niet verlaagd worden, raakt ons persoon lijk niet Wel moet het ons even van 't hart. dat er een groot stuk onrecht in zit. Laten we eerlijk zijn. elk zet de tering naar de nering, en als dan je inkomen omlaag moet, is dat een tegenvaller. Doordat de salarissen steeds in procenten in plaats van centen omhoog gegaan zijn, is er van hogerhand een grote fout ge maakt en nou staan de leraren voor schut als egoïsten en materialisten. Hoogezand Mevrouw Teune ROTTERDAM Vóór eind 1977 wordt het saldo van de Bernardus- stichting, mgr. Simonis' steunfonds voor de r.k. priesteropleiding, over geheveld naar het bisdom en opge nomen ln de Jaarstukken. Dit meldt hét financieel overzicht van het bis dom Rotterdam over het geheime fonds van de bisschop. Daaruit had hij ln 1975 en 1976 twee ton ter beschikking gesteld van het groot seminarie van mgr. GIJsen te Rol- duc. waar 15 priesterkandidaten uit het bisdom Rotterdam studeren. De bisschop blijft echter persoonlijk beslissen over deze gelden, die de bisschop of het bisdom ontvangen heeft of alsnog ontvangt voor de priesteropleiding te Rolduc en over de sommen, die gegeven zijn ter persoonlijke beschikking van mgr. 81monis GRAND RAPIDS - De gerefor meerde oecumenische synode (GOS) vin 1980 zai gehouden worden in Ni- mes in het zuiden van Frankrijk in de gebouwen van de universiteit daar. De vorige GOS werd in 1978 in Kaapstad gehouden. Met interesse en ook stijgend onbe hagen, volgde ik de discussie rond het abortusvraagstuk. Verontrust door het bij compromissen, meten met twee maten. Als het gaat over het gebod 6 „Gij zult niet doden" als het gaat over abortus en bewape ning, dan vergeet men dat Jezus (de Heer) hiervoor gewaarschuwd heeft, zoals we lezen in, Mattheüs 7: Mar cus 4 vers 24 en Lukas 6 vers 38. Immers het CDA en zijn aanhang hebben grote moeite met ongeboren leven te doden, (terecht). Maar als het om bewapening gaat, staan ze in het voorste gelid om de uitgaven op te voeren voor straaljagers en ander oorlogstuig, dat gericht is op het doden van leven dat al lang geboren is. Vergetend wat Jezus in Gethse- mane gezegd heeft over het zwaart. En beroept men zich met voortva rendheid op Rom. 13 de verzen 1 Urn 7 en niet aan Romeinen 13 de verzen 8 t/m 12 en wat gezegd wórdt in Openbaring 13 over de overheid, vergeet men liefst. Door tweeslach tige opstelling, worden Gods woord en de volgelingen van Jezus, de Heer, ongeloofwaardig en verdacht. Hoogevecn L. van Veen Gezinsinkomen Uitgaan van één inkomen per gezin. Waarom in het ene gezin een inko men van 80 procent WW-uitke- ring, terwijl in het andere gezin 200 procent binnenkomt (man en vrouw werken). Ik dacht dat het gebod der liefde ook hierop betrekking heeft, dat men z'n werkeloze naaste bij staat. Men zou ook in overheidsdien sten hiermee rekening moeten hou den, evenals in schoolbesturen, be drijven enz. Arbeid is nog altijd meer dan alleen het vergaren van bezit, het is de mens in zijn waarde stellen als lid van de maatschappij, van de gemeenschap. Bovendien be tekent het voor de jonge mensen een morele klap als hun arbeidskracht, hun kunnen niet wordt gehonoreerd met een arbeidsplaats. Dat kan ook voor de oudere werknemer een te rugtreden betekenen, een plaats maken voor de jongere, bijvoor beeld op 60-jarige leeftijd. Te duur? En de WW-uitkeringen dan en het meerdere ziekteverzuim? Als statis tieken aantonen, dat meer dan de helft van de werknemers boven de 60 jaar WAO-ers zijn, dan heeft de praktijk de theorie achterhaald. Aalten J. B. Stronks CAIRO De koptisch orthodoxe kerk van Egypte is een vierdaagse vasten begonnen uit protest tegen enige islamitische wetten, die de re gering momenteel bestudeert. Een van de wetten die op stapel staat, voorziet de doodstraf voor iedere islamiet die zijn geloof opgeeft. Dit lot zou vele van de zes miljoen Egyp tische kopten kunnen treffen, die vanwege hun huwelijk met een isla miet tot de islam zijn overgegaan om daarna weer christen te worden. De kopten zijn verontrust door de recente herleving van onverdraag zaamheid van de zijde van de islam. Deze onrust Is sterk toegenomen door de wetsontwerpen Gisteren is een delegatie van de koptische syno de ontvangen door Moustafa Khalil, eerste secretaris van de Socialisti sche Arabisch Unie. de Egyptische regeringspartij. Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN De generale synode van de christelijke gereformeerde kerken heeft gisteren met algemene stemmen besloten tot instelling van een doctoraalopleiding aan de theologische hogeschool van deze kerken in Apeldoorn. Tevens werd het curatorium ge machtigd de nodige stappen te doen opdat de hogeschool ook het promo- tierecht krijgt. Een en ander betekent dat de staf van de hogeschool zal worden uitge breid met een aantal wetenschappe lijke (hoofd-)medewerkers. Het is de bedoeling op korte termijn zes we tenschappelijke medewerkers op part-time basis aan te trekken. Aangaande deze wetenschappelijke (hoofd-)medewerkers bepaalde de synode dat zij „bij voorkeur" christe lijk gereformeerd dienen te zijn. In elk geval moeten zij schriftelijk in stemmen met de gereformeerde be lijdenis. Het gaat hier om specialis men waarvoor niet altijd een gekwa lificeerde kracht uit eigen kring aan wezig is. Zo verduidelijkte de voor zitter van het curatorium ds J. Brons. Vandaar dat de grens hier iets soepeler getrokken is dan bij hoogle raars, ook al omdat de medewerkers niet tot het eigenlijke docenten korps zullen behoren. Nieuwe opzet De invoering van de doctoraaloplei- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De gereformeerde kerken (vrijgemaakt buiten ver band) hebben hun vrouw in het ambt. In de „Tehuisgemeente" ln Groningen is onlangs de eerste vrou- wenlijke ouderling bevestigd. Zij was reeds geruime tijd eerder door deze gemeente gekozen maar haar bevestiging was uitgesteld om dat de Tehuisgemeente eerst de ge voelens van de zustergemeente el ders ln het land wilde peilen. Van verschillende zijden werd een be roep op de Groningse gemeente ge daan haar besluit terug te nemen „terwille van het behoud van de eenheid der kerk". Maar de Tehuis gemeente vond dat er geen steek houdende bijbelse bezwaren tegen de vrouw in het ambt waren. HANNOVER (EPD) De evangeli sche kerk in West-Duitsland bezit in totaal 142.551 hectaren grond, inclu sief de grond die in beslag genomen wordt door kerkelijke kerkhoven, kerken en kerkelijke gebouwen. Cir ca 100.000 hectare wordt voor land bouw gebruikt en is verpacht; 25.500 hectare is bos. Van het totale voor landbouw geschikte oppervlak van de Bondsrepubliek is 0,6 percent kerkelijk bezit. Prof. dr. W. H. Velema ding heeft een nieuwe opzet van de studie tot gevolg. De studie voor het kandidaatsexamen wordt in de nieu we opzet terug gebracht van vijf tot vier-en-een-half jaar. De doctoraal studie daarna duurt dan nog ander half jaar. Wie dus predikant wil wor den kan iets vlugger klaarkomen, want de doctoraalstudie is niet ver plicht gesteld zoals dat in de gerefor meerde kerken wel het geval is. Deze verkorting van de studieduur voor het kandidaats zal worden opgevan gen door (voorlopig als experiment) het semestersysteem in te voeren. Dat betekent een meer gediscipli neerd studeren. Dankbaarheid Ter synode overheerste gisteren dankbaarheid dat het tot deze uit bouw kon komen. Het aantal studen ten is de laatste jaren sterk gestegen. Het bedraagt thans 62 van wie er 12 niet christelijk gereformeerd zijn (meest uit de gereformeerde kerken vrijgemaakt buiten verband). De hogeschool heeft ook een letter lijke uitbouw nodig want het ge bouw kampt al geruime tijd met ruimtegebrek. Daarom besloot de synode gisteren ook tot uitbreiding van het gebouwencomplex. Daar mee zal een bedrag gemoeid zijn van circa driekwart miljoen. Subsidie Sinds 1 januari van dit jaar ontvangt de hogeschool rijkssubsidie tot een maximum van 48 procent van de totale kosten. Daardoor is de uitbrei ding mogelijk geworden maar dat betekent ook dat de opleiding ln Apeldoorn nog voor het grootste deel zal moeten worden gedragen door de kerken zelf. De rector, prof. dr W. H. Velema, sprak hier gisteren zijn blijdschap over uit. Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN Hoewel er in de nieuwe stad Almere nu nog maar één christelijk gereformeerd gezin woont heeft de generale synode gisteren al uitgesproken dat er een predikant moet komen. De taak van deze predikant zal dan ook voor een belangrijk deel liggen op het gebied van de evangelisatie (het werk onder de „maatschappellj- T?p/>rpntip ke vluchtelingen" uit Amsterdam zo- AVCCi Mllc als een van de synodeleden het zei) en de opbouw van de samenleving in de nieuwe stad die zal uitgroeien tot een kwart miljoen inwoners. Deputaten tot steun aan de kerken rond de IJsselmeerpolders kregen mandaat om een predikant voor Al- mere aan te trekken zodra zij dit noodzakelijk oordelen. Zelf denken zij aan medio 1978. Dit deputaatschap was eerder actief bij de opbouw van kerkelijk leven in de Wieringermeer, Emmeloord, Dronten en momenteel in Lelystad. Over Almere schreven zij in een rap- GOLF VAN FASCISME? Allerlei berichten van de laatste tijd zitten mij bepaald niet lekker. Ik herinner aan de toestanden rondom het huis van de gedroste Kappler in Duitsland. In SS-uniformen schijnt men bij die gelegenheden weer de straat op te mogen komen. Proost dr Asmussen uit Heide (West-Duitsland) heeft van zijn bisschop een reprimande gekregen vanwege zijn kritiek op de theologische opleiding, nadat deze Proost al eerder zich voor de apartheid in Zuid-Afrika, tegen wat hij opnieuw noémde „ontaarde kunst" en tegen de herdenking van de aanslag op Hitier (1944, Bonhoeffer) had uitgesproken. Dit zijn geen kleinigheden meer. Asmussen kan beter voor de dag komen als neo-nazi en zeggen dat het hem geweldig spijt dat Hitier bij de onderdrukking van de volken van West-Europa zijn zin niet gekregen heeft. Wat moet er in zo'n verward hoofd omgaan, vraag je je dan af. Het lijstje zou gemakkelijk aan te vullen zijn met de fascistische Spaanse broederschappen die zich vooral onledig houden met uitbundige herdenkingen van het lijden van Jezus, met het openbaar te koop aanbieden van bandjes met redevoeringen van Hitler in Arnhem. Ik heb nooit gehoord dat er daar zo'n grote historische kring is die deze bandjes voor wetenschappelijke doeleinden wil afluisteren. In deze lijn ligt ook het streven om de Evangelische Kirche uit de Wereldraad te weken, o.a. vanwege de steün van die Wereldraad aan de strijd tegen het racisme. Wie daarbij voegt de nauwelijks aan de oppervlakte komende aandacht van bepaalde jongeren voor nazi-lectuur, oorlogsboeken en nazi-muziek en dan ook nog het fascistische kabaal in Engeland, moet toch wel tot de conclusie komen dat er iets aan de hand is. We hebben na de laatste wereldoorlog meer van die golven gekend, maar het zal zaak zijn dit soort verschijnselen met aandachtige afschuw te blijven volgen. M ge 17 Van AM! ont< dan. Ami kent dice om Het den den bij Twi uit uit ken naa De eini hoo de naa doo bij doo mei gen nee Var 18-j stol ged den stei spo het Utr mi RO van zwe de dee sch Het twe S. Bel gek sch heb wel dat kof I een uit H. J die dit NED. HERV. KERK Beroepen te Hei- en Boeicop: Kievit, kand. te IJsselstein, die beroep heeft aangenomen; te Daar- le: H. Nap te Hoogblokland; te Coe- vorden (toez.): M. J. Kalvenhaar te Nieuwleusen; te Nunspeet (toez.y drs. B. van 't Veld te Well-Ammerzo- den. Aangenomen naar Emmen: K. Vene- ma te Ridderkerk. Bedankt voor Heteren: J. Kievit te Windesheim. GEREF. KERKEN Bedankt voor Munnikenburen-Wol- vega-Noordwolde: A. Addis te Oude- ga (Sm.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop: A. P. van Lan- gevelde, kand. te Nunspeet. Het ad res van B. Oosterbroek is Van Hou tenstraat 38 te Apeldoorn (verb, ber.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enkhuizen: J. Mol te Rijssen; te Oosterland: D. Hakken berg te Lisse. Ds H. Baarlink Op 16 september hoopt drs Heinrich Baarlink aan de theologische hoge school van de gereformeerde kerken te Kampen te promoveren. Promo tor is prof. dr H. N. Ridderbos. Het proefschrift is getiteld: „Anfangli- ches Evangelium, ein Beitrag zur naheren Bestimmung der theologi- schen Motive im Markusevangeli- um". Deze duitstalige dissertatie be doelt een antwoord te geven op de vraag, welke theologische motieven Marcus gehad heeft bij het schrijven van zijn evangelie. Ds Baarlink, die in Kampen en Göttingen gestu deerd heeft, is sinds 1953 predikant in de Evangelisch-aitreformierte Kirche in Niedersachsen. Van 1958 tot 1968 was hij in dienst van de Sumbazending der gereformeerde kerken. Zijn huidige standplaats is Uelsen (W.D.). port aan de synode: „Wij behoeven ons wat de kerkelijkheid betreft geen enkele illusie te maken. De kerk zal in Almere een marginaal verschijnsel zijn. De landelijke ten dens komt men hier ongetwijfeld ge concentreerd tegen". Vandaar dat men er met een volledig beschikbare predikant zo vroeg mogelijk bij wil zijn. De Christelijk gereformeerde synode hield zich gisteren ook bezig met het probleem van de weekendrecreatie. Een enquête onder de kerkeraden heeft uitgewezen dat zestig procent van de plaatselijke gemeenten het verschijnsel kennen van het perio diek afwezige gezin, dat naar zijn weekendverblijf is, of van de perio diek in de kerk komende weekend- ganger. In slechts de helft van deze gemeenten bleek de problematiek met de betreffende leden te zijn be sproken. Het deputaatschap kerk en recreatie kreeg opdracht de kerkera den op dit probleem te blijven drukken. David Watson Een Engelse leraar, die vast gelooft dat God de aarde schiep in zeven dagen, is ontslagen, omdat hij wei gert andere scheppingstheorieën te onderwijzen. Een rechtbank beves tigde donderdag het ontslag. De 57- jarige leraar, David Watson, was het hoofd godsdienstonderwijs aan de Rickmanwordth middelbare school bij Londen. Hij vertelde de recht bank, dat hij geloofde in het schep pingsverhaal zoals beschreven in het oudtestamentisch boek Genesis. Hij weigerde les te geven volgens de officiële inhoudsopgave van de cur sus, die stelde dat de verhalen in de eerste elf hoofdstukken van Gene- nis slechts mythep, legenden en reli gieuze folklore waren. „Ik wilde kin deren de andere kant van de medail le laten zien, die ze van niemand anders te zien kregen," aldus Wat son. De rechtbank was van mening, dt de leraar zich had schuldig ge maakt aan wangedrag, ook al was de reden daarvoor een gewetens zaak. Hij had geweigerd zich te hou den aan de rechtmatige opdracht van zijn werkgever, aldus de recht bank. do de: veri kat De kenl tersi mee dam het Ind fracl D'66 sluit zien voor ning zo'n van Die inve bove oors; tussi met» meei honc Uil In d CDA moe; te 1 deze meei het i een de g wegi op d pron CDA sche gens verg. ter 1 laats binn maal De duid moei sché vraa; finiti en n mak omd dat seer< In de veer Deze vlak terse defir In d

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2