ünka ziet toekomst korter werken bij *hilips-Sittard Wetsontwerp 14053 in Tweede Kamer arshall-hulp voor Derde Wereld lost niets op ergie te duur voor zout-chemie Publiek spaarde zeer actief Korea wil meer in Nederland kopen Werkgevers moeten veiligheid van werk bewijzen Zwaarder belasten van verzekeringsuitkeringen Reacties op artikelen van dr. Post FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 - RHS 15 37/ ijheM (ANP) Hoewel de gang van zaken bij Enka ook in het eerste halfjaar te wensen heeft J rgelaten (ook bij moeder Akzo trouwens), blijft de directie de toekomst op langere termijn Itief beoordelen. Dr. H. G. Zempelin, de voorzitter van de raad van bestuur noemde in dit 17>and vooral de kansen met nieuwe produkten. daarvan is het nieuwe techni- garen „arenka", dat aan het e van dit jaar in een proeffabriek worden vervaardigd. Op langere pijn ziet Enka een stevige markt- tie voor deze vezel. ipelin beoordeelde de kunststof retor van Enka positief en toon- zich eveneens optimistisch over Enka-machinefabriek. Deze gaat ook machines bouwen in gebie- buiten de chemische vezelindus- nieuwe produkten die na de ie in 1969 zijn ontwikkeld zijn de iyse-membranen succesvol geble- 1. Enka is de grootste producent wereld van deze foliën voor 37 Jhstnieren en neemt ruim deel aan groei van de wereldmarkt. het ogenblik worden in Engeland bruiksonderzoeken gedaan naar de recent ontwikkelde kunststoffles- sen voor koolzuurhoudende frisdran ken. „Als deze onderzoeken positief verlopen, zal hier een groot nieuw afzetgebied voor onze kunststoffen worden dntsloten," aldus dr Zem pelin. Volgens hem beschikt Enka over de middelen om de nieuwe ontwikkelin gen, technisch speurwerk en investe ringen te financieren. Bij de enorme verliezen die in de afgelopen jaren zijn geleden zijn de investeringen en andere uitgaven drastisch terugge draaid. zodat de onderneming in 1976 geen kasverliezen meer had. Aanleiding voor de beschouwing van dr. Zempelin was de formatie binnen Akzo van de nieuwe groep "Enka". Daarin zijn opgenomen Enka Glanz- stoff plus de chemische vezelactivi teiten van Akzo buiten Europa. Energie In het personeelsblad van Akzo-Zout Chemie (AZC-Interlocaal) heeft jhr. G. Krayenhoff, de voorzitter van de raad van bestuur van Akzo nog eens zijn nood geklaagd over de dure energie, die vooral de zware chemie- sector van het concern parten speelt. Volgens de heer Krayenhoff zou het electrolysebedrijf van Akzo Zout Chemie er al lang geweest zijn als energie beschikbaar was tegen be taalbare prijzen. Delfzijl en de Rijn mond komen in aanmerking voor deze vestiging die 200 miljoen aan investeringen moet kosten. Jhr. Krayenhoff reageerde met zijn op merkingen op de plannen van Hoechst Holland voor drie nieuwe chemische fabrieken bij Vlissingen. Ook Hoechst heeft echter de voor waarde gesteld van goedkopere energie. 2/9 872.31 218.06 112.28 93 84 327.40 370.15 ITARD Philips in Sittard heeft bij het Gewestelijk Arbeids- reau werktijdverkorting aangevraagd voor 350 van de 1850 isoneelsleden in de diverse afdelingen. De werktijdverkorting nut erop neer dat per 1 oktober de 350 werknemers gedurende remaal zes weken één dag per week minder gaan werken, oorzaak ligt volgens de heer A. De omzet bedroeg in de eerste zes jmer van de Philips-persdienst in maanden van dit jaar 449,7 min tegen 387,8 min in hetzelfde tijd- ndhoven in tegenvallende verko- n van de elektronische onderde- die in de Sittardse vestiging wor- gemaakt. De vakbonden zijn er de aanvraag ingelicht. VERENIGDE NEDERLANDSE iEVERSBEDRIJVEN (VNU) in het eerste halfjaar 1977 re- iten bereikt die duidelijk boven begroting lagen. Ook de vooruit- ;n zijn zodanig gunstig dat voor ;1 1977 een nettoresultaat in de van 30 min mogelijk wordt icht, aldus de raad van bestuur in in toelichting op de halfjaarcijfers. vak vorig jaar. De nettowinst steeg van 9 min tot 16 min. De netto winst zou nog 7,8 min hoger kun nen zijn geweest, maar dit bedrag is opgegaan aan bijzondere posten die verband houden met per 1977 inge voerde wijzigingen in de grondslagen voor balanswaardering en resulta- tenbepaling. Dit bedrag geeft de een malige invloed aan van de gewijzig de boekingssystematiek op het re sultaat. De omzet van het verzekerings concern NATIONALE-NEDERLAN- DEN is in het eerste halfjaar van 1977, vergeleken met dezelfde perio de van vorig jaar, met 6,8 pet ge groeid van ƒ2.521 min tot ƒ2.691 min. De nettowinst van 86,8 min was 12,4 pet hoger 77,2 min). On voorziene omstandigheden voorbe houden verwacht de raad van be stuur voor geheel 1977 een stijging van de nettowinst met tenminste 10 pet ten opzichte van 1976. Besloten is per aandeel van 10 een interimdividend uit te keren van 2,04 in contanten. Vorig jaar werd over het nog niet met de agiobonus van 10 pet vergrote kapitaal eve neens een interimdividend van 2,04 beschikbaar gesteld. De door de directie van WEGE- NERS COURANTENCONCERN in het vooruitzicht gestelde verbete ring van de winstgevemdheid komt na de aanzet in 1976 nu ook in de cijfers van het eerste halfjaar 1977 tot uitdrukking. Hierdoor is in de eerste zes maanden van dit jaar een bijna met heel 1976 overeenkomende winst ontstaan. De winst na belastin gen bedroeg ƒ2,3 min tegen ƒ2,4 min over heel 1976. Afgelopen week werd de brug over de Rijn bij Neuwied (in West-Duitsland) op nooit eerder vertoonde wijze gesloopt. Om de snelheid van afbreken te verzekeren (het verkeer moest zo snel mogelijk weer op gang komen) werd de brug in twee gedeelten door vier z.g. hydrajacks 10 meter naar beneden gevijzeld en op twee drijvende pontons gezet. De pontons werden door lieren naar een nabijgelegen eiland getrokken, waarna de brugdelen door een gecombineerde vaar/rij operatie aan land werden gezet. Hierbij werden o.m. vier platformwagens met bij elkaar 512 wielen gebruikt. Op het eiland worden de brugdelen tot schroot verwerkt. Op de foto wordt het tweede brugdeel (180 meter) op pontons gezet. AMSTERDAM (ANP) Bij de meeste spaarbanken is in de maand augustus zeer actief gespaard. Ver geleken met vorig jaar augustus zijn er enorme verschillen. Zo werd er in augustus 1976 bij de Rijkspost spaarbank 4 miljoen meer opge vraagd dan ingelegd terwijl in de afgelopen maand de stortingen de opvragingen met niet minder dan 116 miljoen overtroffen. Bij de spaarbanken ziet men deze ontwikkeling als een gevolg van de geringe bestedingen van het pu bliek. Ondanks de dalende rente vinden de mensen het kennelijk be langrijk om op te potten. Dit gezien de wankele economische toestand. ^Naast de RPS toonde ondermeer ook de Nutsspaarbank Den Haag een totaal ander beeld dan vorig jaar. Was er in augustus 1976 nog een ontsparing van 1.4 miljoen, over de afgelopen maand werd een overschot van 16 miljoen geno teerd. De Spaarbank voor de Stad Amsterdam zag het spaaroverschot meer dan vervijfvoudigen: van 2,4 tot 13,5 miljoen. Bij de Spaarbank te Rotterdam werd 7,2 miljoen meer ingelegd dan opgenomen tegen vo rig jaar 2,3 miljoen. Door incidentele oorzaken waren er ook instellingen die het minder de den dan precies een jaar tevoren. Zo boekte de Friese Bondsspaarbank zelfs een ontsparing van 0,5 mil joen nadat vorig jaar augustus nog 5 miljoen meer was gestort dan opgevraagd. Een geringer overschot dan vorig jaar boekte de Bonds spaarbank West-Nederland. DEN HAAG De Republiek Korea (Zuid-Korea) heeft een handelsmis sie naar ons land en andere Europe se landen gezonden om te trachten ons ertoe te bewegen meer naar Ko rea te exporteren. Reden daarvan is de onevenwichtige handelsbalans. Korea verkoopt aan Nederland zes zeven maal zoveel als Nederland naar Korea exporteert en in die situ atie wil de Koreaanse regering ver andering brengen. De missie, die on der leiding staat van de onder-mi nister voor internationale samen werking van het ministerie van han del en industrie, dr. Sun-Kil Kim en bestaat uit ruim 20 vooraanstaande zakenlieden en ambtenaren, is giste ren weer vertrokken naar Finland. Dit korte bezoek is slechts een eer ste aanzet in het streven naar ver- FNV in commentaren op arbeidsomstandighedenwet. UTRECHT In bedrijven waar werknemers werk weigeren omdat dat werk naar hun mening gevaar lijk en schadelijk is moet de werkge ver aantonen dat de werkweigering ten onrechte is. aldus de FNV in een commentaar op het ontwerp-Ar- beidsomstandighedenwet. In dat wetsontwerp moet de werk- weigerende werknemer zijn gelijk bewijzen en volgens de FNV maakt dat de werknemer kwetsbaar. Bang voor ontslag zal hij er vaak voor terugschrikken om werk te weige ren. Pas wanneer de bewijslast bij zijn baas berust zal hij er minde' snel voor terugschrikken zijn rech ten te doen gelden, aldus de FNV. De FNV vindt dat de Arbeidsinspec tie die de veiligheid in de onderne mingen in het oog houdt wat man kracht en deskundigheid betref* moet worden uitgebreid Ook con stateert de FNV dat de werknemers van de arbeidsinspectie veelal niet zo'n hoge pet op hebben. Dat komt niet alleen door het personeelste kort bij de arbeidsinspectie, maar ook omdat men op grond van de bestaande geheimhoudingsplicht van de arbeidsinspectie nogal eens de indruk krijgt dat werkgevers en inspectie onder een hoedje spelen. groting van de Koreaanse import ui ons land, aldus dr. Kom. Tot nu toe is Japan de grootste leverancier van Korea. Om de Invoer uit Nederland en andere Europese landen te ver groten wil Korea zijn invoer met name uit Japan afremmen. De mis sie heeft Nederlandse zakenlieden uitgenodigd naar Korea te komen om zich daar op de hoogte te stellen van de mogelijkheden om hun pro dukten te verkopen. Het gaat de Koreanen daarbij om o.a. chemica liën, zware machinerieën, elektroni ca en medische apparatuur. De resultaten van kwatta in ternational over het eerste half jaar van 1977 zijn aanzienlijk beter geweest dan in de overeenkomstige periode van 1976. Het bestuur ver wacht dan ook dat in 1977 een hoge re winst dan in 1976, toen 49.000 werd verdiend, zal worden behaald. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Vandaag maakt de Tweede Kamer een begin met de behandeling van het wetsontwerp nr. 14053 het zogenaamde wetsontwerp Van Rooijen. Het betreft hier een voor het levensverzekeringbedrijf en vooral ook voor de houders van levensverzekeringspolissen belangrijk wetsontwerp. pet deze „reuzen"-diamant kernboor is veertien maal een gat met een orsnede van 75 cm geboord door de verdiepingsvloeren van de nieuwe tijkspostspaarbank in Amsterdam. Veertien maal sneed de boor in een half )ur door iedere 30 cm dikke vloer van gewapend beton. Het gaat namelijk in het kort gezegd over de (inkomsten) belasting, die moet worden betaald over het rente bestanddeel in de uitkeringen van levensverzekeringen. Het is een zaak, die al lang loopt. De oorspron kelijke versie van het wetsontwerp dateert nl. van een jaar geleden. Om het geheugen even op te frissen in het kort de voorgeschiedenis van het wetsontwerp nr. 14053. Staatsse cretaris Van Rooijen (financiën) diende dit wetsontwerp vorig jaar september bij de Tweede Kamer in met de bedoeling in het bijzonder een dam op te werpen tegen de ma nier, waarop z.i. het betalen van be lasting werd ontgaan door middel van het kopen van levensverzekerin gen met geleend geld. Opzet van het wetsontwerp was de uitkeringen op de zgn. koopsom-polissen zwaarder te belasten dan tot dusver het geval was geweest Al veel langer (ongeveer vanaf 1965) was er nl. sprake van een oneigenlijk gebruik van deze koopsom-polissen. Men sloot een levensverzekering en -betaalde de prijs daarvoor in één keer, dus niet via maandelijkse of jaarlijkse premies. Het in één keer betaalde bedrag, de koopsom, werd echter niet uit eigen middelen vol daan. maar geleend. Aldus ontstond een schuld, waarvan de rente weer aftrekbaar was voor de belastingen. Vooral hoge inkomens konden op deze wijze een niet onbelangrijk fiscaal voordeel in de wacht slepen. Doorn in oog Het behoeft wel geen betoog, dat een en ander de fiscus een doorn in het oog was. Naarmate de levensverze keringmaatschappijen steeds inven tiever waren geworden in het beden ken van allerlei verzekeringsvormen, die erop gericht waren het belasting voordeel voor de verzekerde zo groot mogelijk te doen zijn. rees het verzet ertegen bij het ministerie van finan ciën in Den Haag. dat lijdelijk moest toezien, hoe op deze wijze miljoenen bedragen aan belastingen aan de schatkist werden onthouden. Het verzet in Haagse kringen leidde tenslotte tot het indienen van het door het levensverzekeringbedrijf sterk bekritiseerde wetsontwerp Van Rooijen, dat nadien overigens naar aanleiding van de kritiek eni germate werd verzacht. Oorspronke lijk luidde de regeling aldus: 1. als rente wordt belast het verschil tussen de uitkering en de koopsom of de premies. 2. de rente wordt belast naar het gewone (schijven) tarief van de in komstenbelasting (het bijzonder ta rief van de inkomstenbelasting, va riërende van 20-50 procent voor le vensverzekeringrente, vervalt). 3. naast koopsompolissen wordt ook bij een aantal premiepolissen (le vensverzekeringen, waarvoor regel matig langer dan vijf jaar premies zijn betaald) rente in de uitkering belast en wel a. als de uitkering niet plaatsvindt tengevolge van overlijden en nog geen 20 jaarpremies zijn betaald, b. de uitkering plaatsvindt na het bereiken van rio 70-jarige leeftijd. De nieuwe lv 1 ;ngen, zo stond in het wetson' zouden gelden voor kapiir ringen uit koop som- en presen na 1 januari 1977. Er wa '/rgangsregellng voor uitkeriu ia die datum op premiepolissci. jesloten vóór 17 september 1576 irk* datum van indie ning van het wetsontwerp) en voor koopsompolissen afgesloten vóór 14 november 1975. Wijzigingen In februari van dit jaar besloot de staatssecretaris op grond van de ge hoorde kritiek enkele wijzigingen aan te brengen in zijn oorspronkelij ke wetsontwerp. Zo werd bepaald, dat. het rentebestanddeel in de kapi taalsuitkering onbelast zou blijven indien gedurende tenminste 15 (was 20) jaar jaarlijks premiebetaling zou hebben plaatsgevonden Verder zou ook het rentebestanddeel in een ka pitaalsuitkering die plaatsvindt na het bereiken van de 70-jarige leeftijd onbelast blijven indien tenminste 15 jaren premies zijn voldaan (oor spronkelijk werd van alle uitkerin gen na de 70-jarige leeftijd het rente bestanddeel belast). Ook na deze wijzigingen heeft het wetsontwerp niet de algehele in stemming kunnen verwerven van de verzekeringswereld. Bezwaren van die kant bestaan nog. a tegen de afschaffing van het bij zondere tarief inkomstenbelasting voor levensverzekeringen. Volgens de verzekeraars is er geen enkele reden om in dit geval rente, die in vele Jaren is gekweekt, uit te zonde ren van het gematigde tarief. Dit is o.a.. zo wordt gezegd, in strijd met de geest van de wet op de inkomstenbe lasting, b. tegen de termijn van 15 jaar tij dens welke een polis van levensve- zekering met spaarelement in stana inoet zijn geweest om het rentebe- j standdeel de uitkering vrij te laten zijn. De verzekeraars menen, dat de praktijk geweld wordt aangedaan als deze termijn niet wordt verkort tot bijv 10 jaar. c tegen de leeftijd van 70 jaar boven welke een uitkering van normale le vensverzekering altijd iprogressief) belast gaat worden voor wat het ren tebestanddeel betreft als de verzeke ring nog geen 15 jaar bestaat De levenmaatschappijen vinden, dat dit een overbodige en discriminerende maatregel is, die bovendien de wet veel ingewikkelder zal maken Drie amendementen Inmiddels is vlak voor het begin van het Kamerdebat nog een drietal amendementen op het wetsontwerp Van Rooijen ingediend. In het eerste wordt gevraagd de door de staatsse cretaris al eerder van 20 naar 15 jaar verlaagde grens vast te stellen op 12 jaar. In het tweede wordt verzocht de datum van 17 september 1976, waarop het nieuwe regiem voor pre- mtepohssen zou moeten ingaan, eer - jaar op te schuiven In een derde amendement tenslotte wordt voor gesteld de in het gewijzigde wetsont werp genoemde leeftijdsgrens van 70 jaar te verhogen tot 75 jaar. Dr Rob van Drimmelen 5a )nlangs wijdde dr. J. G. Post deze krant een artikelenserie onds an de oorzaken van de huidige conomische malaise. Zijn be- i ehouwingen mondden uit in *n tweetal suggesties voor het leleid van de Nederlandse 1 verheid. Ten eerste zou Post raag zien dat de overheid neer greep kreeg op de techno- igische ontwikkelingen zoals le zich binnen het bedrijfsle- en afspelen. In de tweede )laats pleit Post voor de instel ing van een nieuw soort Mars- iall-steunprogramma voor de ntwikkelingslanden. Post lenkt hierbij in eerste instan- - ie aan de gehele of gedeeltelij- te kwijtschelding van bilatera le schulden. Hierdoor zou een versnelde opbouw van de eco- ïomie in de Derde Wereld kun nen plaatsvinden, hetgeen zou kunnen leiden tot een nieuwe impuls voor de gehele Westerse fconomie. s ïoewel het de moeite waard zou zijn s cm de gehele artikelenserie van Post a ?an een nadere beschouwing te on- lerwerpen, zullen wij ons hier vooral i ichten op de als tweede genoemde J teleidssuggestie van Post. Het idee ii van een Marshall-programma voor de derde wereld roept namelijk een aantal reacties op. Schuldenlast 1. De groeiende schuldenlast van de Derde-Wereldlanden vormt inder daad een knellend probleem. In 1976 bedroeg de totale schuld van de ont wikkelingslanden (de olie-exporte rende landen uitgezonderd) zo'n 179 miljard dollar. Volgens voorspellin gen van de Unctad kan dit bedrag oplopen tot 253 miljard dollar in 1978. Uit de opbrengsten uit expor ten moesten de ontwikkelingslanden gemiddeld ongeveer 15besteden aan rentebetalingen en aflossing. De Unctad verwacht dat dit percentage voor 1977 zal oplopen tot gemiddeld 21%. Het verschijnsel doet zich voor dat ontwikkelingslanden nieuwe le ningen moeten afsluiten om aan ou dere schulden te voldoen. De leningen aan Derde-Wereldlan den worden op verschillende manie ren verstrekt: bilateraal (van land tot land), multilateraal (via b.v. de Wereldbank, het IMF en regionale ontwikkelingsbanken) en door het particuliere bankwezen (de Chase Manhattan Bank haalde in 1976 meer dan 75% van haar winst uit de Derde Wereld). Sinds 1970 is de schuld van ontwikkelingslanden aan particuliere banken, zowel relatief als absoluut, enorm gestegen (in 1973 was het aandeel van de particu liere banken in de totale schuld al 13%. Het probleem van de groeiende schuldenlast is al sedert enige jaren onderwerp van gesprek op internationale fora. Over betalings uitstel is o.a. gepraat op de Unctad- conferentie in 1976 en tijdens de Noord-Zuidgesprekken in Parijs. In beide gevallen zonder resultaat. In dit licht gezien kan men dus he laas weinig optimistisch zijn ten aan zien van de haalbaarheid van de suggestie van Post, welke zich overi gens slechts beperkt tot het bilatera le gedeelte van de totale schulden last Van het particuliere bankwezen kan men trouwens in het geheel niet verwachten dat zij overgaat tot kwijtschelding van de omvangrijke leningen die zij aan ontwikkelings landen heeft verstrekt. In januari 1978 zal op een speciale Unctad-con- ferentie gepraat worden over de op lopende schuldenlast van de derde wereld. Om bovenstaande redenen valt te betwijfelen of deze conferen tie zoden aan de dijk zal zetten. 2. De visie van Post, die ervan lijkt uit te gaan dat een verlichting van de schuldenlast vrijwel automatisch zal leiden tot een versnelde opbouw van de economie in de Derde Wereld, is representatief voor de klassieke visie op het ontwikkelingsprobleem Volgens deze visie wordt het achter blijven van ontwikkeling in de Derde Wereld grotendeels veroorzaakt door het kapitaalgebrek in die landen. Het officiële ontwikkelingsbeleid van de meeste westerse landen is lange tijd gebaseerd geweest op deze Dr. J. G. Post, topeconoom bij de Algemene Bank Nederland, vroeg onlangs in een aantal arti kelen in onze krant aandacht voor de principiële oorzaken van de huidige, zorgwekkende hoge werkloosheid. Zijn beschou wingen, geplaatst op 17, 18, 19 en 20 augustus, hebben nogal wat reacties bij de lezers uitge lokt. In een tweetal artikelen zullen wij een samenvatting van deze reacties geven. Dr Post zal daar na in een derde artikel zijn visie geven op hetgeen onze lezers te berde hebben gebracht. visie waarin het ontwikkelingspro bleem in feite gereduceerd wordt tot een kapitaai-gebrekprobleem. De overheveling van kapitaal stond daarom centraal. Het falen van dit beleid blijkt uit cijfers die aantonen dat de kloof tussen arm en rijk alleen maar is gegroeid. Aanvechtbaar 3. De suggestie van Post is geba seerd op zijn stelling dat het Europa van na de Tweede Wereldoorlog zich in een vergelijkbare positie bevond als de ontwikkelingslanden anno 1977. Deze stelling is nogal aanvecht baar. De sociaal-culturele en econo mische achtergronden van Europa en de Verenigde Staten vertoonden destijds grote overeenkomsten. In Europa bestond een infrastructuur en was kennis van. en ervaring met geavanceerde produktietechnleken aanwezig. Het opleidingsnvieau van de bevolking was relatief hoog. Hier door viel het zaad van de Marshall hulp in Europa in een vruchtbare bodem. In de Derde Wereld is de bodem, wat betreft de bovenstaande factoren, nog grotendeels rotsachtig van aard. Daarom valt het te betwij felen of een grotere beschikbaarheid over kapitaal wel zulke grootscheep se effecten tot gevolg zal hebben als die welke te constateren waren in het Europa van vlak na de tweede wereldoorlog. 4. Het is tevens de vraag of een ver snelde opbouw van de economie van de Derde Wereld wel zo automatisch en direct nieuwe arbeidsplaatsen in het Westen oplevert. De concurren tie vanuit de ontwikkelingslanden zal in bepaalde economische secto ren immers toenemen, waardoor in het Westen, althans in eerste instan tie, arbeidsplaatsen verloren gaan (de problematiek van de internatio nale herstructurering). 5. Het voornaamste bezwaar met be trekking tot de visie van Post is gelegen in het feit dat hij zich niet afvraagt waar de hoge schuldenlast van de Derde Wereld vandaan komt Het ontwikkelingsprobleem is voor al structureel van aard en vraagt derhalve om structurele oplossin gen. Kwijtschelding van een gedeel te van de schulden is een Incidentele daad. Als de oorzaken van de groei ende schuldenlast niet worden weg genomen, zal een gedeeltelijke kwijt schelding hiervan slechts een tijde lijke adempauze opleveren. De fun damentele ongelijkheid (politiek en economisch) tussen rijke en arme landen wordt niet opgelost door een eenmalige, gedeeltelijke kwijtschel ding van schulden. Wereldraad van kerken Het valt te waarderen dat Post een discussie tussen CDA-economen op gang wil brengen over de mogelijk heden tot bestrijding van de econo mische recessie. Het ware te wensen dat deze discussie zich zal toespitsen op werkelijke, kwalitatieve verbete ringen in ons economische stelsel in een richting die het mogelijk maakt dat de Derde Wereld bevrijd wordt van de knellende banden van wester se economische overheersing. Hierbij kan veel geleerd worden van de discussies die zich afspelen bin nen de Wereldraad van Kerken over de problemen van arm en rijk, trans nationale ondernemingen en een Nieuwe Internationale Economische Orde. In deze discussies wordt de eenzijdige aandacht voor versnelde economische groei in de Derde We reld afgewezen. In het ontwikke lingsproces dient het streven naar sociale gerechtigheid voorop te staan. Verder moeten er voorwaar den worden geschapen die de arme landen ertoe in staat stellen zich te ontwikkelen op eigen kracht en voortbouwend op eigen traditie en lokale omstandigheden („self-relian ce"). Economische groei wordt ge zien als slechts één van de middelen hiertoe (zij het een zeer belangrijk middel). Rechtvaardiger Een dergelijke visie op het ontwikke lingsprobleem heeft zijn weerslag op de structuur van onze eigen samen leving en het denken over oplossin gen voor de huidige recessie in de wereldeconomie. Sinds de Assem blee van de Wereldraad van Kerken in Nairobi is één van de centrale doelstellingen van het beleid van de Wereldraad, het bevorderen van een rechtvaardige en houdbare samenle vlr.g waarin ieder mens door partici patie tot zijn recht kan komen (Just, participatory and sustainable so ciety"). Ik zie verlangend uit naar bijdragen van CDA-economen aan de discussie die hieromtrent op gang ts gezet door de Wereldraad van Kerken Rob van Drimmelen is econoom en werkzaam bij het Oecumenisch Stu die- en Actiecentrum voor Investe ringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15