Bloedarmoede bij sver eldtitelstri j d 'Best blijft bij Fulham' Tracy Austin in kwartfinale s Schakers in retraite Jederland als wielernatie achterop Persoonlijk manager Adam over belangstelling Feyenoord Volleybalteams voor Finland Nu tegen Betty Stöve T r ,s cen op weg niel'. 's ,n NMB-girosparen; weggelegd vooriedere rekeninghouder. Goedkeuring onthouden aan steun voor AZ'67 Tafeltennisteam vier keer thuis Tien dagen in Apeldoorn Rtei NSDAG 7 SEPTEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet P 11 - RHS 13 00 f Johan Woldendorp (STERD AM In de eindeloze cyclus Belgen-moppen hoort ook de anecdote over de Europese pmkampioenschappen thuis. De equipe van de zuiderburen veroverde aldus, wil het verzonnen fhaal, geen enkele medaille, maar toch werd er uitbundig gefeest. Er was namelijk niemand pronkenZo ongeveer luidde ook de balans van de Nederlandse activiteiten op de reldkampioenschappen wielrennen in Venezuela. De buit (twee gouden, één zilveren en één bnzen medaille) mag op het eerste gezicht niet onaanzienlijk zijn, Nederland heeft als Mernatie nauwelijks iets in de melk te brokkelen gehad. onvoldoendes werden vooral ge lord door ploegen, waarvan het (isfront redelijk hoge verwachtin- i koesterde. Het kwartet tijdrij- realiseerde op de 100 kilometer score, waarvoor fietsende entjes uit het organiserende land n grijntje eerbied over hadden, amateurs en de professionals op weg presteerden op Hennie per na helemaal niets. strijd op de weg voor profs werd jaar trouwens beroofd van al zijn rtieve glans. Het kopen van over- iningen is in de wereld van be- jssport allang tot ethiek van de enste plank verheven. Vorig jaar, [talie, rammelde de nieuwe we- kampioen Francesco Moser en- uiast met de geldbuidel om zo r het front van duizenden landge- en een regenboogtrui over zijn auders te kunnen hijsen. Freddy •rtens waardeerde Mosers om- ppoging niet als een lucratieve k. Het afgelopen weekend laadde ser opnieuw die schijn op zijn ouders. De Italiaan won de int, terwijl zijn belager Dietrich irau zich in de beste uitgangspo- e had gemanoeuvreerd. Thurau's lelijke drang naar overdreven te contracten kennende, is het t onwaarschijnlijk, dat het geluid wapperende lires hem als verlei- ijke calypso-muziek in de oren (ft geklonken. zijn successen in de ronde van ankrijk zou een wereldtitel tot n nieuwe, zeer forse waardering in zijn contracten hebben geleid. i nummer twee in de'prestatie- ort kan maar zelden op een warm ithaal rekenen. Nee. het geld lordt vrijwel uitsluitend in eigen ring over de tafel geschoven. Om iet op de Nederlandse situatie te irojecteren: aan de vooravond van kampioenskoers moest Eddy iels, het sportcommissielid dat ïtwoordelijk is voor de selectie de beroepspedaleurs, financiële raken maken om zijn vader- idse coureurs als een hechte een- eid te laten acteren. at is, hoe paradoxaal het ook Inkt, even belachelijk als logisch igisch omdat het beroepswielren- n nu eenmaal een merken-aange- [enheid is. waarin landsgrenzen n verbleekt tot onzichtbare lijnen, sponsors zorgen voor het geld en ndat een wereldkampioenschap rder reikt dan die ene koers aan t eind van de zomer, is het niet xwonderlijk, dat die belangen bo- n het Wilhelmus prevaleren. dachelijk is het echter, omdat de elerbonden tijdens een WK-toer- >oi als sponsors van de sponsors treden. Cees Bal is wat dat betreft t meest duidelijke voorbeeld. Hij rklaarde openlijk voor zijn Belgi- he kopman Eddy Merckx te zullen itsen. Bert Pronk verkondigde de ilfslachtige stelling, dat hij zijn ndgenoten weliswaar niet in de elen zou rijden, maar zijn aan- Icht wel voornamelijk op de Duit- Thurau ging concentreren. Kort- de KNWU heeft voor Bal 6000.- reiskosten op tafel gelegd (de janisatie tekende voor het verblijf Venezuela) om vervolgens tot de inclusle te komen dat de Zeeuw :h vijandig ten opzichte van zijn n bond zou opstellen. l?t landensysteem Is allang achter- ald. Trouwens, de wegnummers de WK zelf ook. Op groteske jze heeft de UCI (de intemationa- wieler unie) geprobeerd om een tegie te ontwikkelen, die tegen lere „natuurwet" indruist. De lan- inploegen mochten met twee cou- irs worden uitgebreid tot 12 ren- xs. Die beslissing heeft de wieler- tnden alleen maar op kosten ge- igd. Het WK-parcours is door ns zo selectief dat de meeste ers het in de loop van de wed- ijd wel voor gezien houden. Ter stratie: van het dozijn gestarte tderlanders haalden alleen Kui- Pronk en Zoetemelk de eind- reep. Waarom dan twee extra deel- Van onze sportredactie ROTTERDAM LONDEN Geor ge Best komt niet naar Feyenoord. „Nonsens. Ik begrijp niet hoe men in Nederland aan dat bericht is gekomen. Best speelt gewoon tot volgend jaar april bij Fulham. Daarna gaat hij weer naar Los An geles Aztecs Dat zegt Ken Adam. de persoonlijk manager van de Noordierse vedette, als reactie op de Rotterdamse interesse voor Best. Best blijft voorlopig op Craven Cottage; de thuishaven van de Lon- dense tweede divisieclub Fulham. Fulham-manager Campbell toonde zich net als Ken Adam verbaasd over de belangstelling van Feyen oord voor de vermaarde playboy- voetballer, die afgelopen zaterdag met zijn huidige club trouwens al weer een competitiewedstrijd te gen Blackburn Rovers speelde. Of schoon Feyenoord-directeur Guus Brox maandag liet weten dat er telefonisch contact met Fulham was geweest („Ik geloof niet dat we daar veel tegenwerking van zullen krijgen." aldus Brox), zei Campbell gisteren: „Niemand bij Fulham heeft met wie dan ook van Feyen oord gesproken. Een vreemde kwestie. George Best blijft nor maal bij ons." Feyenoord raakte geïnteresseerd in Best, toen adjunct^directeur Peter Stephan tijdens zijn recente reis door de Verenigde Staten hij strikte toen aanvaller Clyde Best vernam, dat George Best mogelijk voor een niet-Britse club in Europa wilde gaan spelen. Stephan: „Maar dit is een zaak van Brox. Ik weet er verder niets van." Via een voetbalmakelaar wilde Feyenoord de 31-jarige aanvaller naar de Kuip halen. „Als publiek- trekker", geeft Brox ronduit toe „en op huurbasis Financieel is er voor ons geen enkele andere moge lijkheid." Maar het feest gaat dus niet door. Reactie van Brox op de woorden van Ken Adam: „Als hij dat zegt. dan zal het wel zo zijn. Wij zullen het dan nog wel horen van onze contactman. Voor ons was het ove rigens slechts een kwestie van oriëntatie De media hebben de zaak echter meteen te positief en als vaststaand voorgesteld." Noren LONDEN Twee in Nederland spelende Noorse voetballers zijn gekozen in het team van Jong Noorwegen dat in Brighton tegen de Engelse jeugd aantreedt. Het zijn Roger Albertsen. de linkerspits van FC Den Haag, en Hallvar Tho- resen, die bij FC Twente in dienst is. Revie LONDEN Don Revie. enkele we ken geleden als coach van het En gelse elftal opgevolgd door Ron Greenwood, heeft dinsdag ontkend dat hij in zijn periode als manager van Leeds United getracht zou heb ben spelers om te kopen. Deze be schuldigingen stonden in een groot artikel in het ochtendblad „de Daily Mirror." Er gingen al enige tijd ge ruchten dat Revie al in 1962 voor een overwinning een bedrag van 50U pond bood. Leeds speelde toen nog in de tweede divisie en bevond zich in degradatiegevaar. In twee andere gevallen werden omkopingspogin gen bevestigd door officials van Newcastle United. De ernstigste be schuldigingen dateren evenwel van zes jaar geleden. In 1971 zou Revie de aanvoerder van Leeds United, de Schot Billy Bremner. naar de kleed kamer van tegenstander Notting ham Forest gestuurd hebben om een grote som geld te bieden voor een overwinning van ten minste 4-0. Dan zou Leeds United eventueel nog landskampioen kunnen worden in plaats van Arsenal. Maar de Lon- dense club behield een voorsprong van een punt en de winst van Leeds op Nottingham Forest (2-0) deed er niet toe. Een jaar later viel de beslissing over de landstitel wederom op de laatste wedstrijddag. Don Revie zou toen van plan geweest zijn de wedstrijd tegen Wolverhampton Wanderers te „kopen". De Wolves wonnen echter met 3-2 en Derby County greep de titel met een punt voorsprong. Re vie heeft de beschuldigingen for meel ontkend, maar was verder niet bereid commentaar te geven. Vol gens zijn echtgenote is Revie eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was geweest met zijn werk als trai ner van de Verenigde Arabische Emiraten begonnen. Het bestuur van de Football Association beraadt zich nog over te nemen stappen te gen Revie, die van plan is een advo caat in de arm te nemen. Volgens Bob Roberts, directeur van Leeds United, moet er iets gebeuren „De goede naam van de club is in diskre diet gebracht. Wij zijn ons van geen schuld bewust. Don Revie heeft in dertien jaar voortreffelijk werk gele verd Hij heeft zich altijd correct gedragen." Wijn PESCARA Het eerste doelpunt, dat zondag in de eerste divisie van de Italiaanse voetbalcompetitie ge scoord zal worden, is voor de maker goed voor ongeveer 500 liter wijn. Wijnboer Carmine Festa uit Pesca- ra namelijk, heeft de vroege schut ter 700 flessen zelf uit te kiezen wijn aangeboden, ongeacht of die speler uit Pescara komt of niet. Blessures LONDEN Ron Greenwood, ma nager van het Engelse nationale elftal, is door diverse blessures ge dwongen drie wijzingen aan te brengen in zijn team, dat vandaag in Londen tegen Zwitserland speelt. De geblesseerden: doelman Peter 8hiiton van Stoke City. Den nis Tueart van Manchester City en Bran Greenhoff van Manchester United worden vervangen door res pectievelijk Joe Corrigan (Man chester City), Mike Cannon (Man chester City) en Kevin Beattie (Ips wich). Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM De Nederlandse Volleybalbond heeft voor de teams die deelnemen aan de Europese kampióenschappen in Finland de volgende speelsters en spelers gese lecteerd; Dames: Willemien Haaf- Smulders en Fransje Murphy (Ener- go) Irene Klunder, Evelien van der Laag. Marjan Spring in 't Veld en Annelies Visser (allen Corbulo), Loe- ki en Marga Raterink (Orion). Stof- ke van Strien (AMVJ), Sylvia Neute boom (Valbovol) en Helene Kat (Dy namo). Heren: Wim Thewissen (Blokkeer) Geert Trompetter. Bert Goedkoop. Martin de Groot, Kees Koomen, Peter van Velzen en Ruut de Wit (allen AMVJ) Harrie Veldhuis en Wim Knip (Zaan '69), Jan Brou wer en Jan van der Veen (Lycurgus) en Pim Raterink (Orion). NEW YORK Bijna dertienduizend Amerikaanse tennisfans bejubelden op het center-court van Forest Hills, waar de open Amerikaanse tenniskampioenschappen worden verwerkt, hun veertienjarig idool Tracy Austin. Want waarop ai die Amerika nen rekenden gebeurde. Tracy Austin bereikte de kwartfinales in het dames enkelspel dankzij een 6-3, 7-5 overwinning op de Roemeense Virginia Ruzici. In de kwartfinale komt Tracy Austin nu uit tegen de Nederlandse Betty Stöve die zoals gisteren al gemeld de Amerikaanse Kathy Kuykendall in twee sets ver sloeg: 6-3 en 6-0. De (ook omstreden) hoofdrolspelers in de professionele titelstrijd op de weg. Voorop de Duitser Thureau, achter de nieuwe wereld kampioen Moser. wedstrijd, de Tour de France bij voorbeeld. toe. Blijft over de baansport De bloed armoede in die tak van het wielren nen is al meer dan eens gesigna leerd. Alleen de winterbanen oefe nen een bevredigende zuigkracht uit op de massa. Het nadeel is echter, dat in een evenement als de zes daagse de sport volledig onderge schikt wordt gemaakt aan de show. Het is symptomatisch voor de baan- racerij, dat wegrenners snel furore, kunnen maken in dat metier terwijl uitgerekend de vijftig kilometer wedstrijd toch geen specifiek baan- nummer het ontstuimigst in de po pulariteit groeit. De Nederlandse baancoach Frans Mahn heeft gelijk als hij stelt, dat het nogal schort aan de begeleiding van de baantalenten Hij is het in middels beu. Hij heeft zijn afscheid aangekondigd, omdat hij er genoeg van heeft om iedere keer tegen een muur van onwil aan te lopen. Mahn ziet een constellatie algemene su pervisor plus trainers voor de speci fieke onderdelen (stayeren. achter volging. sprint, weg enz.) als zalig makend Het ziet er voorlopig naar uit. dat zijn stem die van de roepen de in de onafzienbare woestijn blijft. Vijf atleten naar Amerika DEN HAAG Vijl Nederlandse at- leten vertrekken half september naar de Verenigde Staten, waar zij tot eind mei 1978 zullen blijven. Het zijn discuswerpster Ria Stalman (Sparta), haar clubgenoten Ray mond de Vries (hoogspringen) en Betty Bogers (kogel, discus) en voorts Jennifer Smit (kogel) en Jan Willem Boogman (hordennummers), beiden van Hellas uit Utrecht. Het vijftal zal in deze periode studeren aan de Grambling State University in Louisiana en ook voor de univer- siteitsploeg uitkomen in atletiek wedstrijden. {ADVERTENTIE) De NMB mtroducecrt Mk^iPen'Neem de St*P. ooKn \\!i> Voor mijeen Dhr./mevr./mej*mjsPaarrekening. Adres i in d «x mers, in feite de elfde en twaalfde lus van een land, wanneer nummer er al niet meer in staat is om alle lometers af te leggen? de titelstrijd op de weg blijft n couveusekindje dat op een be- CHOL^nderenswaard'g taaie manier in piuta ven wordt gehouden. De wereld eft krachtige kampioenen gekend HIaertens in 1967, Kuiper het jaar er on maar produceerde ook een- igsvhegen. die snel in de oceaan de anonimiteit verdronken De nner die een criterium reed (want n geval de beste renner Die eer imt de winnaar van een allround- 'DO - Zeven man zullen Nederland verte- nwoordigen ti)dens de wereldkamploen- happi r> judo, die van woensdag 21 tol en 'I saterdag 24 september in Barcelona ''den gehouden Halflirhigewirht Bcnnn- 8. A esu-r lichtgewicht Harry Brand, hall •ddrr,gewicht Johan Helleger*, midden R.k Bakker, halfzwaargewicht Jan '»man. zwaargewicht Erik Koender.s. mi ^zwaargewicht Peter Adelaar OOR! ainer Coach I* Peter Smjdrrd Chef d e W Ane Hoogendijk mncnsi Is Het gevecht van het kleine Ameri kaantje dat nog steeds de amateur- status bezit en bezig is aan een glan zende tenniscarrière heeft langer ge duurd dan menig een had verwacht. Ruim anderhalf uur heeft Austin op de baan gestaan om de Roemeense de weg naar de kwartfinales te ver sperren. De eerste set verliep zeer voorspoedig voor de veertienjarige Amerikaanse. Zij hield Ruzici op de base-line en kwam de Roemeense naar voren dan werd ze met solide passeerslagen geklopt. Maar in de tweede set bleek haar overmacht weggeëbd. Ruzici ging veel aanval lender spelen en nam zelfs een 5-3 voorsprong. Toch kreeg ze geen kans de set naar zich toe te trekken. Aus tin vocht terug en stond geen game meer af,: 7-5. Na afloop zei ze: „Nee, ik ben niet nerveus geweest om deze partij te verliezen. Zelfs niet toen ik in de tweede set met 5-3 achter kwam. Ik zag namelijk dat mijn tegenstand ster erg vermoeid was. Betty Stöve? Ach ik weet dat ze in de finale op Wimbledon speelde, dus heb ik niets te verliezen. Ik vind het al prachtig dat ik hier op Forest Hills de kwart finales heb gehaald." Betty Stöve die met zeer veel belang stelling deze partij had gevolgd was toch enigszins onder de indruk van het spel van haar komende tegen standster. Tot de verzamelde pers zei Betty: „Inderdaad. Tracy heeft me met haar spel verrast Ze is net een klomp ijs. Ze verraadt geen en kele emotie en heeft de zwakke kan ten van Ruzici goed uitgebuit. Het enige wat me te doen staat is rustig te blijven." Harold Solomon heeft in het heren enkelspel voor een lichte verrassing gezorgd door de als achtste geplaat ste Vitas Gerulaitis, die eveneens uit de Verenigde Staten komt, in de achtste finales uit te schakelen So lomon, die als twaalfde geklasseerd staat, won in twee sets: 7-6, 6-3. Ook de Argentijn Ouillermo Vilas. als vierde geplaatst, heeft de kwart finales bereikt. Hij versloeg de Span jaard Jose Higueras met 6-3 6-1. Het was de 43e overwinning in successie van de Argentijn op gravelbanen Hij komt in de volgende ronde uit tegen de Zuidafrikaan Ray Moore. De partij tussen de twee specialisten op verharde banen duurde een uur en 25 minuten. Vilas verloor als eer ste zijn service en kwam met 1-2 achter Hij herstelde zich direct en bracht de stand op 2-2. In de achtste game doorbrak hij de service van zijn tegenstander om daarna de eer ste set met 6-3 te winnen. Het was het keerpunt in de wedstrijd. Vilas beheerste de tweede set volkomen. Hij kwam met 2-0 voor Via 4-1 zege vierde hij moeiteloos met 6-1 De Internationale tenniskampioen schappen van de Verenigde 8taten. die nog tot 11 september in Forest Hills voortduren, hebben een record prijzenpot van 462.420 dollar (onge veer 1,16 miljoen gulden). Zowel de winnaar van het heren als van het dames enkelspel ontvangt 33.000 Tracy Austin dollar (82.500 gulden), de tweede plaats levert 16.500 dollar (ruim 41.000 gulden) op. Voor het heren en dames dubbelspel is een prijs van 13.125 dollar (ruim 32.000 gulden) uitgetrokken, voor het gemengd dubbelspel 6.500 dollar (16.000 gulden). HAARLEM (ANP) - Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben geen goedkeuring gehecht aan be sluiten van de gemeenteraad van Alkmaar over de Investering op het gemeentelijk sportpark in Alkmaar, over het verlenen van een subsidie aan de voetbalclub AZ '67 en het verminderen en afschaffen van de vermakelijkheidsbelasting. Qede- puteerde 8taten, die over het al dan niet goedkeuren van de raadsbeslui ten verleden week en deze week uit voerig beraadslaagd hebben, zijn tot dit besluit gekomen omdat zij de combinatie van raadsbesluiten, zo als die in de gemeenteraad op 4 augustus genomen zijn, niet vatbaar achten voor goedkeuring. Zij zijn bereid met een delegatie van Alk maar nader onder ogen te zien welke raadsbesluiten wel voor goedkeu ring In aanmerking komen. Hierover wordt op 27 september een bespre king gevoerd. De raad voteerde een bedrag van 750.000 gulden voor de verlichting van het voetbalveld waardoor het mogelijk is dat AZ avondwedstrij den kan spelen. Dankzij een particu liere bijdrage is de verlichting in middels aangebracht, maar goed keuring van het raadsbesluit door Gedeputeerde Btaten is er nog niet. Verder stelde de raad kredieten van een miljoen gulden beschikbaar voor de bouw van een overdekte tribune langs de Zandersloot. van 250.000 gulden voor het maken van zitplaatsen op de Victoria-tribune en een zelfde bedrag voor het aan brengen van beplantingen Ook be sloot de gemeenteraad, behalve de subsidie voor AZ en het toekomstig afschaffen van de vermakelijkheids belasting jaarlijks een bedrag van 60.000 gulden te verlenen voor het vastrecht van de electriclteitsvoor- ziening en van 20 000 gulden voor hogere onderhoudskosten, die nodig zullen zijn door nieuwe voorzie ningen. DEN HAAG (ANP) De Nederland se tafeltennisploeg, die in het sei zoen 1977-1978 in de Europese Su perliga uitkomt, zal vier van zijn zeven wedstrijden voor deze compe titie ln Nederland spelen De tafel- tennisbond heeft daarvoor Alkmaar (tegen Frankrijk). Middelburg (Sov jet-Unie), Helmond (Hongarije» en Zwolle (TsJechoslowakije) uitge kozen. APELDOORN (ANP) De nationale schaaktop. bij de heren zowel als bij de dames, heeft maandag voor tien dagen zijn intrek genomen In Apeldoorn om gedurende die UJd ,,de lichamelijke conditie te verbeteren, opdat de geestelijke gesteldheid er ook beter van wordt", zoals begeleidend arts Van de Pol het formuleerde. De complete schaaktop. die aanvankelijk tien dagen onder handen genomen zou worden door de Deense grootmeester Bent Larsen. heeft nu dank zij Timman. 8osonko en Donner een trainingspro gramma in elkaar gedraaid, waarvan ook een aantal nationale subtoppers kunnen profiteren. Zij worden namelijk, eveneens in Apeldoorn, getraind door de grootmeesters. In 1976 kwam de Nederlandse top, op de zelfde plaats, onder leiding van Viktor Kortsjnoj bijeen ln een trainingskamp, om zich voor te bereiden op de Olympiade in Haifa Daar werd dan ook. zij het mede door de afwezigheid van de Oosteuropese landen, beslag gelegd op de tweede plaats, achter de Verenigde Staten De Nederlandse spelers en speelster, die voor tien dagen ln Apeldoorn verblijven, zijn heren Jan Timman. Genna Sosonko. Jan-Hein Donner, Hans Ree, Hans Böhm, Gert Ligtertnk, Rob Hartoch en Frans Kuijpers dames: Cathy van der Mlje, Corry Vreeken, Ada van der Oiessen en Erika Belle

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13