7 8 9 10 M 12 13 oeilijke formatie leidde ït onlusten op Aruba uillermo Trinidad grote afwezige in Den Haag H internationale meubelbeurs jaarbeurs utrecht seling van macht zonder verkiezingen niet goed Eind-besluit Oosterschelde Verbauwen Boycot Agenda 'A-leider vindt dat zes eilanden staatsrechtelijke eenheid moeten blijven vormen PvdA-bestuur tegen neutronenbom CWAffcG 6 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 dagelijks open van 9-17 uur inlichtingen: 030-914914 op VAKDAGEN alleen voor vakhandel na legitimatie voor particulieren ALLEEN toegang op zaterdag 10 sept. woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag ALLEEN VOOR DE VAKHANDEL KIJKDAG VOOR GESLOTEN ALLEEN VOOR DE VAKHANDEL PARTICULIEREN ordrech iek al 'grafeni m 11.0 ;graaf] eli Jan Kuijk JESTAD Het is een beetje naar de achtergrond geraakt, dat de Antillen op dit ogenblik ''vaderNederland met het probleem van een kabinetsformatie zitten. Toch hebben de jkheden daaromheen de aanleiding gevormd voor de onlusten op Aruba, nu drie weken n en de komst van Betico Croes naar Nederland. ^tiezingen op de Antillen op 17 etekenden op Curacao vooral erwinning voor de Democrati- >artij van Boy Rozendal, de •eeds in de tweede wereldoor- 'ormde partij. Zij behaalde zes twaalf zetels die Curasao in ■ntilliaanse parlement heeft, nkelijk was deze partij het k van het blanke (en protes- demieestablisliment- Dat is nu wel •randerd, maar zij is toch met nogelijkheid erg vooruitstre- le Hine noemen. Ie Nationale Volkspartij van e nemerr Evertsz is niet 20 er6 de nst toegedaan, maar Evertsz :h wel anders dan Rozendal Ier bepaalde voorwaarden de iten van de onafhankelijkheid r (VT q me Antillen onder ogen zien. <(^tz heeft echter bij de verkiezin- dan zoi11 le^jke nederlaag geleden. In richt onivan viJf kreeg hij drie zetels. <ermane Frente Obrero, het arbeiders- 'iat na de opstand van 30 mei n Willemstad werd gevormd, e comrt een nederlaag slikken. Zij de resterende drie Curacaose (tegen vijf in het oude parle- !ie Frente Obrero is het een raardige zaak. Zij isjn feite de ideologische wat doortimmer- rtij van de hele Nederlandse ;n. Al zal je dat niet meteeen wij enki aan de grote iej^er van deze Papa Godett, die ooit nog en bokstitel op zijn naam heeft Sht en dat zo nu en dan bij zijn Ike opreden laat In. Ook heeft hij eens kans i de aktetas van een parle- Uid weg te nemen, omdat hij Sgierig was wat voor geheime fcn daar allemaal wel in zouden n verzi 1977öfcinds begin van dit jaar is de genoe/N (de beweging voor de Nieuwe ïn) van ir Don Martina bij de aangesloten en dat heeft aan- i ic bijgedragen tot de verhoging gelijk e intellectuele bagage van de s bij het oudé ersfooi uba is alles bij het oude geble- een en die zin dat de M. E P. van i de a.( Croes opnieuw beslag wist te 'l op vijf van de voor Aruba in >ning 'ntrale parlement beschikbare en de P. P. A. (de Arubaanse jellen ittische Partij) er drie wist te D Arrn^0 0,5 Eonaire en de winden (ieder een zetel in het lent) bleven de zaken zoals zij •ze basis kreeg'Boy Rozendal van de Democratische Partij na de verkiezingen van gouverneur Leito opdracht een regering te vormen. Rozendal ging aan de slag en praatte onder anderen met Betico Croes over medewerking van de M. E. P. aan de regering. Raadsel Wat er nu preéies tijdens dat ge sprek tussen Croes en Rozendal is voorgevallen is voorlopig een raad sel. Feit is in elk geval, dat op een gegeven ogenblik, halverwege het gesprek, Betico Croes weg moest, omdat hij het laatste vliegtuig naar Aruba moest halen (hij zal het niet in zijn hoofd halen om op Curacao te blijven slapen) en dat in de nacht daarop de psychologische omkeer kwam bij Rozendal. De volgende dag schreef hij Betico een brief, dat hij verder zou gaan zonder de M. E. P. Misschien had Rozendal leergeld ge haald bij de tegenwoordige premier Evertsz, die vier jaar geleden wèl tot overeenstemming kwam met Betico over deelneming aan de regering. De grote misrekening van Evertsz was evenwel dat Betico Croes zelf niet in de regering ging zitten. Evertsz had zich dat allemaal mooi en in Antilli aanse verhoudingen voorgesteld. Een minister heeft hier hoog aan zien. Hij kan veel reizen, gaat in Nederland bij de Koningin op visite kortom: een glamour waar Betico naar de mens gesproken gevoelig vpor moest zijn en die hem politiek gèzien een beetje op sterk water zette. Maar zo slim was Betico wel, dat hij daar niet in trapte. Hij liet drie van zijn partijgenoten tot minister in de centrale regering benoemen (waar onder zijn broer) en hield zelf op Aruba de touwtjes stevig in handen. Evertsz moest ervaren dat in de mi-' nisterraad de besluitvorming ge blokkeerd was. Wat er ook bespro ken werd: de drie Antilliaanse mi nisters hielden de zaken aan voor ruggespraak met Betico Croes in Oranjestad. Toen kort daarop de drie ministers (niet namens de centrale regering, maar namens het eiland Aruba en buiten de premier om) contacten begonnen te leggen met buitenland se mogendheden, werd het Evertsz te gortig. Hij ontsloeg de ministers van de M. E P. en verving het drietal door leden van de P. P. A., de andere, maar veel kleinere Arubaan se partij. Een procedure dus als in Nederland na de val van het kabi- net-Marijnen. Een wisseling van de macht zonder tussentijdse verkie zingen. Dat kan in Nederland nu niet meer en het blijkt ook op de Antillen helemaal verkeerd te zijn gevallen. Doorslaggevend Deze ontwikkeling is voor de uitslag van de jongste verkiézingen op Aru ba van doorslaggevende betekenis geweest (terwijl op Curacao vooral de uiterst voorzichtige bereidheid van Evertsz om de onafhankelijk heid onder ogen te zien hem de nek heeft gebroken.) Rozendal heeft inmiddels kans ge zien een nieuw kabinet te vormen, dat op 29 september als het nieuw gekozen parlement voor het eerst bijeenkomt zal optreden. Dat nieuwe kabinet-Rozendal steunt op een coalitie van de Curacaose partij en D P en N.y.P., de Arubaanse P. P. A. en de vertegenwoordigers van Bonaire en Bovenwinden. Op papier dus een meerderheid van 14 van de 22 zetels, net niet voldoende voor een twee-derde meerderheid, die nodig is om door Rozendal in zijn regeringsprogramma opgeno men staatkundige wijzigingen door te voeren. Maar het is nog veel erger, want inmiddels heeft Guillermo Trinidad, de secretaris-generaal van de P. P. A. en een van de drie P. P. A.-leden van het nieuwe parlement, gewei gerd ora het regeer-akkoord te on dertekenen. Hij zal waarschijnlijk 29 september zijn stem aan de nieu we regering-Rozendal onthouden en dat betekent dus, dat straks de P. P. A. meer ministers heeft (namelijk drie) dan parlementsleden (want dat zijn er dan maar twee), en dat er maar een krappe meerderheid in het parlement is. Het is tegen deze ach tergrond dat de onlusten op Aruba van drie weken geleden moeten wor den ge2ien en ook Betico Croes' aan wezigheid in Nederland. Zaterdag op het vliegveld van Cura- Cao. voor zijn vertrek naar Neder land, heeft Croes gezegd dat de for matie van Rozendal als mislukt moet worden beschouwd. Betico wil zijn M. E. P. in de regering en hij heeft mij vorige week persoonlijk gezegd (omgeven door alle verkla ringen, die de bescheidenheid in der gelijke gevallen nu eenmaal met zich meebrengt), dat hij nu zelf van de partij wil zijn dus minister wil worden, en dat hij zeker van zijn aanwezigheid in Nederland gebruik zal maken om een ingreep van Ne derland in' interne Antilliaanse za ken te bepleiten ten behoeve van de twee-derde meerderheid van Boy Rozendal en zichzelf. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENT Redactie Ferry Mingelen, bijdrage Gerard van der Wulp. De Tweede Kamer leeft deze week eindelijk weer eens wat op, nu voor het eerst in deze demissionaire maanden van vrijwel uitsluitend behandeling van neutrale, gevaar loze en a-politieke wetsontwerpen, er weer eens een echte „zaak" aan de orde komt: de afsluiting van de Oosterschelde. Omwille van de tijd die Rijkswater staat nodig heeft om de afsluiting voor 1985 te realiseren konden re gering en Kamer deze beslissing niet nog langer voor zich uitschui ven. De deskundigen willen nu ze kerheid over de vraag hoe groot het totaal van de doorlaatopeningen in de geplande afsluitbare dam moet zijn, om gericht verder te kunnen studeren. Wat het antwoord op die vraag morgen in de Kamer wordt is nu nog ongewis. De fracties in de Tweede Kamer moeten vandaag hun definitieve standpunt bepalen, en het zal .zowel bij de PvdA- als bij de CDA-fractie aardig wat hoofd brekens kosten om tot een stand punt te komen. Vorig jaar werd in principe beslo ten een doorlaatbare dam te bou wen met doorlaatopeningen van samen 11.500 vierkante meter, met als afspraak dat voor september van dit jaar een definitief besluit moest vallen over een eventueel grotere doorlaatopening. Rijkswa terstaat legde daarna het kabinet drie mogelijkheden voor: de al be staande 11.500 vierkante meter (to- taalkosten nu 5,7 miljard), 14.000 vierkante meter (extra kosten hon derd miljoen), en 21.000 vierkante meter (extra kosten 260 miljoen). Hoe groter de opening, hoe groter de getijdebeweging in de Ooster schelde. Bij de'grootste opening is dat zelfs negentig procent van de oorspronkelijke getij-geweging. Vorige maand koos het kabinet voor de middelste opening, als een compromis tussen wat uit milieu oogpunt gewenst is (grootste ope ning, vooral ook voor behoud van de oesterteelt), en wat uit overwe gingen van financiële inperking noodzakelijk is. De Tweede Kamer moet nu die keus van het kabinet bekrachtigen. Maar of dat zal ge beuren is nog maar de vraag. Binnen de PvdA-fractie wil een be langrijke stroming de grootst mo gelijke opening, een stroming die dit weekeinde door een uitspraak hierover van de PvdA-partljraad nog eens werd versterkt. Anderen in de fractie menen echter dat het met het Oosterschelde-project dui delijk moet zijn dat de financiële mogelijkheden steeds beperkter worden. In het CDA zit men van oorsprong veel meer vanuit financiële overwe gingen op de kleinste opening, want daar had men vorig jaar al grote moeite met het nemen van het besluit om in plaats van een Goede stemming, open gesprekken en wederzijds vertrouwen", zijn de trefwoorden in politiek Den Haag, nadat informateur Vcringa de fracties van CDA, PvdA en D'66 weer op gelijke voet heeft gebracht. Hel wederzijds vertrouwen was zelfs zo groot dat Van Agt Veringa een brief stuurde waarin de CDA-fractieleidcr de informateur om nadere uitleg vroeg over liet zogeheten contra-seign bij de abortus-wetgeving. Een zakelijke briefwisse ling als aansluiting op een „open" gesprek. (veel "goedkopere) dichte dam, de dure doorlaatbare dam te bouwen. Nu eenmaal toch voor die dure op lossing gekozen is, overweegt ech ter weer een stroming in de CDA- fractie, moet daarmee ook het opti male resultaat bereikt worden. Die stroming neigt dan ook naar de grootste opening. Hoe gevoelig de zaak momenteel politiek ligt blijkt wel uit de afhou dende reactie van CDA-woordvoer- der Schakel. Hij wilde gisteren zelfs zijn eigen mening niet meer prijs geven, „om bij zo'n pikant onder werp de discussie in de fractie niet te belasten." Vertrouwen speelt een belangrijke rol in deze kabinetsformatie. Dat is ook wel nodig omdat veel zaken, mede door de grote meningsver schillen, niet tot in detail kunnen worden afgesproken en overgela ten moeten worden aan het nieuwe kabinet zelf. Dit in de hoop dat er binnen de nieuwe ministersploeg na enige tijd zulke goede verhou dingen ontstaan dat er alsnog op lossingen worden gevonden. Het is dan ook niet verwonderlijk dat, iedere keer als er weer „een hobbel" genomen is, de fractielei ders en de bemiddelaars de goede stemming, de open gesprekken en het wederzijdse vertrouwen roe men. Zo ook afgelopen vrijdaga vond toen kabinetsinformateur Veringa verslag deed van zijn suc cesvolle bemiddeling bij het abor- tusprobleera. „De goede vertrou wensrelatie, die tussen de drie frac tieleiders (PvdA, CDA en D'66) ont stond, was doorslaggevend voor mijn vrij snelle succes; aanvanke lijk was de factor wantrouwen vrij groot!" zei Veringa opgewekt Niemand van de aanwezigen wist echter dat Veringa op dat moment al een brief van CDA-fractielelder Van Agt had ontvangen waarin deze opheldering vroeg over een centraal onderdeel van het abor tus-akkoord. Het ging daarbij om het zogeheten contra-seign, de handtekening van de minister van justitie waarmee een eventueel uit de Kamer afkomstig en aanvaard Initiatief abdrtuswetsontwerp kracht van wet moet krijgen. „Het kabinet zal het besluit met betrek king tot het contra-seign nemen in het licht van de gebleken op vattingen over dit vraagstuk bij de partijen die in het kabinet verte genwoordigd zijn," zo staat er. Volgens het CDA gaat het daarbij om de opvattingen betreffende het abortusprobleem zelf. Het contra seign zou dus niet gezet kunnen worden als in dat wetsontwerp niet op zijn minst een beetje rekening met de CDA-opvattlngen zou zijn gehouden. De PvdA had echter een andere uitleg. Het gaat om de op vattingen over het contra-seign zelf en niet meer over het abortus vraagstuk, zei de PvdA, later overi gens erkennend dat beide uitleg gen mogelijk zijn. Van Agt wilde echter hom of kuit, vroeg Veringa per brief de juiste uitleg mee te delen en zonder dat iemand dat In de gaten had beant woordde Veringa Van Agts brief vrijdagavond door uit te spreken dat de CDA-uitleg de juiste was. .Als daarover nog problemen ont staan in het kabinet, kan Van Agt verwijzen naar zijn brief," zegt men nu in CDA-kring. Een kwestie van vertrouwen, dus. Juist nu de druk op het blanke minderheidsbewind in Rhodesië toeneemt om de macht aan de zwarte meerderheid op termijn over te dragen behandelt de Twee de Kamer de nieuwe sanctiewet 1977. Het betreft een wetsontwerp dat sancties tegen andere landen in het algemeen regelt en waarin de speciale sanctlewetten tegen Rho desië zijn opgenomen. De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties vaardigde op 29 mei 1968 een, voor de VN-leden bindende economische boycot tegen Rhode sië uit. De bedoeling was hiermee de blanke minderheid die de macht gegrepen had. tot aftreden te dwin gen. Dat is tot nu toe niet gelukt. Het minderheidsbewind kon onder meer op de been blijven doordat de economische banden met het bui tenland, ondanks de boycot, niet helemaal doorgesneden werden. Om te beginnen erkent Zuid-Afrlka de boycot niet. Dat geeft grote mo gelijkheden voor ontduiking van de sanctiemaatregel Export uit Rhodesië, bijvoorbeeld tabak, wordt eerst naar Zuid-Afrika uitge voerd, wordt dan in naam Zuidafri- kaanse tabak en kan vervolgens zonder problemen naar ieder land uitgevoerd worden. Een ander gat in de boycotregeling vormen de multinationals, wier dochteronderneming in Rhodesië gewoon doorwerken en aan de be nodigde grondstoffen geholpen worden. Zo zijn verschillende olie concerns ervan beschuldigd via hun dochtermaatschappijen in Rhodesië het land aan energiemid delen te blijven helpen. De Britse regering onderzoekt deze beschul digingen momenteel en bekijkt of er maatregelen tegen genomen kunnen worden Een groep deskun digen van verschillende Nederland se departementen houdt zich ook met de gaten in de boycotwet bezig en werkt samen met de Britten. De nieuwe sanctiewet die de Ka mer nu behandelt biedt voor dit probleem nog geen oplossing. Wel is hij zo ruim gesteld dat sqncties niet alleen afgekondigd kunnen worden op basis van dwingende uitspraken van de veiligheidsraad, maar ook op basis van internatio nale afspraken, bijvoorbeeld een Brits-Nederlandse afspraak, of een uitspraak van de algemene verga dering van de Verenigde Naties. Vroeger meende de Nederlandse re gering dat sancties op andere basis dan van veiligheidsuitspraken niet mogelijk zijn. Mede gezien de groei ende kans dat de zaak in zuidelijk Afrika uit de hand loopt, is de rege ring een ruimer standpunt gaan innemen. De Tweede Kamer vergadert nog steeds niet op dinsdag omdat er, bij afwezigheid van een volwaardig ka binet, nog te weinig echte onder werpen voor de agenda zijn. Deson danks morgen een omstreden on derwerp aan de orde: de doorlaato peningen in de Oosterschelde-dam. Vooraf gaan stemmingen over de Wet beperking cadeaustelsel. Voorts staan op de agenda maatre gelen om belastingtrucs met le vensverzekeringen onmogelijk te maken en gemeentegrenswijzigin gen in Noord-Holland, de West-Be- tuwe en Voorne, Putten en Rozen burg. Zo mogelijk zal ook de sanc tiewet nog worden behandeld. Don derdagmorgen stellen PvdA-Ka- merleden mondeling vragen over de problemen in de vleesindustrie PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENTE i Jan Kuijk rrJ^-Ueft Trinidad bewogen om zich te trekken van de opvatting jn partijgenoten over de for- Rozendal? Aruba krijgt toch s de plannen tot decentralisa- i Rozendal meer dan het ooit heeft? •ootste bezwaar van Trinidad t volgens het regeer-akkoord qzendal tenslotte op Curasao oud van het begrip „souverei- van de eilanden" en de grond- illen worden uitgelegd. Anders etico Croes gaat Trinidad er it dat de zes eilanden van de »n een staatsrechtelijke een- öoeten blijven vormen. Betico denkt eventueel alleea Mkenrechtelijke banden, zoiets Benelux of de Europese Ge- de chap. In de staatsrechtelijke uur naar Trinidads opvattin gen de eilanden nagenoeg on lelijk zijn en pas daarna met afspreken welke bevoegdhe- J aan het centraal gezag zullen ie, nnen afstaan. i c den weer moeten teruggeven aan het eiland. Een consequentie van dat standpunt is, dat alle eilanden een zelfde aantal leden in het centrale parlement krij- gen. Dat is op het ogenblik eigenlijk het grote knelpunt. Maar is dat wel billijk, gezien de ruim 150.900 inwo ners van Curasao tegenover de 62.000 van Aruba en de 991 van Saba? Trinidad geeft toe, dat Saba (en de andere Bovenwindse eilanden en Bo naire) een verhaal apart is en dat daarvoor een afgeleide regeling zou moeten worden gemaakt. Maar als puntje bij paaltje komt wil hij zelfs volstrekte gelijkheid onder ogen zien of een soort Eerste Kamer stichten voor de eilanden. Uitgangspunt is echter een „equal partnership". Hij zegt dat in het Engels, want de in plant van het Nederlands is hier niet bepaald een groot succes geworden. Desintegratie duidelijk dat Aruba en Cura- èei meer zelf kunnen regelen n eiland als Bonaire of Saba. tien dus veel moeten delegeren !t centraal gezag, maar op het it dat zij denken het zelf ver- kunnen doen, zal de centrale g de gedelegeerde bevoegdhe Wat nu op de Antillen dreigt is een totale desintegratie. Cultureel ge zien valt dat nog wel mee, maar sociaal en economisch gaat het niet meer Daar komt ook bij dat Cura sao niet meer zoveel minder al thans dan vroeger over zijn kant laat gaan. een hier geplande spljkerfabriek kwam uiteindelijk op Curasao) en dat wekte wrevel. JESTAD Een van de belangwekkendste politici van Aruba (en zelfs van de Antillen) is fermo Trinidad, de grote afwezige bij het gesprek in Den Haag en de man, die in zekere zin de pels in handen heeft voor de Antilliaanse kabinetsformatie door Boy Rozendal. Daarom is het devies zo los mogelijk beginnen, om dan door de loop van de tijd een natie op te bouwen, want dat is in de loop van de jaren èr lelijk bij blijven zitten. Men voelt zich hier in de eerste plaats Curasaoenaar of Arubaan. Van de Antillen heeft men geen begrip. Eerst toen hij in Neder land was, merkte Trinidad wat het betekent Antilliaan te zijn. Hier was zijn horizon beperkt. Regenereren Er is nog een andere, voor Trinidad zeker zo belangrijke reden ora zich van zijn partijgenoten in het parle ment te distanciëren en niet met Rozendal in zee te gaan. Trinidad zegt het eerlijk: „Onze partij heeft de verkiezingen verloren. Vier jaar geleden zeiden wij al, toen wij de zelfde resultaten boekten, laat de MEP het maar doen. Dat is gebeurd, maar toen de MEP er uit gegooid werd, zijn wij weer in de regering gekomen." De PPA heeft het daar niet slecht gedaan, maar door allerlei omstan digheden buiten de schuld van de PPA om is er toch op Aruba grote ontevredenheid ontstaan. De rege ring heeft allerlei instanties van Cu racao hier het monopolie van leve ring gegeven slaolie, toiletpapier, Mijn conclusie dat de PPA dus nu eerst raaar een keertje aan zelfkri tiek moet gaan doen om op die ma nier te regenereren, onderschrijft Trinidad volkoem: „Wij moeten er eerst maar eens achter komen, wat er werkelijk op Aruba leeft. Twee jaar wanbestuur van de MEP in het eilandbestuur (de MEP heeft de gro te meerderheid en de resultaten van het bestuur variëren in Trinidads mening van „matig vla slecht tot onverantwoordelijk") leidden toch maar tot een grote overwinning van diezelfde MEP bij de parlementsver kiezingen." Dat betekent, zegt Trinidad, dat de mensen dat klaarblijkelijk tolereren omwille van iets anders omwille van de hoop dat er op staatkundig gebied iets zal gebeuren. De onafhankelijkheid van Aruba is eigenlijk helemaal niet het doel ge weest van de MEP. Ook de MEP zat eerst, net als de PPA, met de ge dachte van een federatie. Maar toen Curagao daar tenslotte mee Instem de (echter wel onder de duivelse voorwaarde van het „one man, one vote", waardoor Curacao met zijn zeer grote numerieke overwicht aan inwoners de macht in feite aan zich trok) is de MEP op een zo extreme toer gegaan. In feite is dus in Trini dads visie de polarisatie ingezet door Curacao. Eerst wilde de MEP uit het Antilli aanse staatsverband stappen, maar een speciale band met Nederland houden. Toen Nederland daar ora formele redenen niet van wilde we ten en de weg terug moeilijk te gaan was, is het „volstrekte onafhanke lijkheid voor Aruba" geworden. Trinidad ziet nu twee zaken als noodzaak voor zijn eigen partij. Ten eerste het analyseren van de cam pagne (de drie zetels in het parle ment zijn op het nippertje gehaald honderd stemmen meer en de Ruba van Watty Vos, door een rea listische grappenmaker omschreven als „de MEP voor kleurlingen", had een zetel van de PPA afgesnoept). En ten tweede: zoeken naar alterna tieven voor wat de MEP wil, want hij vreest dat straks een meerderheid van honderd procent Betico Croes als een rijpe appel in de schoot zal vallen. Hij vindt het daarom ook beter als Betico Croes' MEP regeringsverant woordelijkheid zal dragen en niet de PPA. Trinidad onthult dat hij in zijn formatie-advies aan de gouverneur heeft gezegd, dat er moet worden gestreefd naar „een regering die ten minste over een tweederde meerder heid zou beschikken". Want ook dat is belangrijk in Trini dads visie: in een staat als de Neder landse Antillen (die hij ondanks al les toch wil blijven vasthouden) zou den eigenlijk allen maar besluiten met een tweederde meerderheid moeten worden genomen. Zijn par tijgenoten in het parlement hebben echter gedaan of hun neus bloedt en zijn met Rozendal in zee gegaan. Trinidads advies om daarop een partijraad bijeen te roepen om het partijstandpunt te toetsen, hebben ze genegeerd („ze weten wel, dat ik in de partij niet alleen sta"), zodat hem niet veel anders rest dan straks in het parlement misschien in het eilandbestuur als „onafhan kelijke" zitting te nemen. In elk geval heeft hij het niet aange durfd om met de Antilliaanse dele gatie naar Nederland te gaan. Dat Is jammer voor de Nederlanders, want zij missen op die manier de kans kennis te maken met een van de belangwekkendste Arubaanse poli tici. AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de Partij van de Arbeid is tegen de produktie en de versprei ding van de neutronenbom. Het heeft er bij de Nederlandse regering op aangedrongen de Amerikaanse president Carter te veraoeken geen beslissing te nemen over de produk tie zonder overleg met de Europese landen. Dat staat in een verklaring. die het partijbestuur gisteravond heeft uitgegeven. Het bestuur van de PvdA herinnert er aan, dat in resoluties en partijpro gramma's steeds is aangedrongen op het aanzienlijk uitdunnen van de aanwezige kernwapens in Europa ,,Ze hebben het ook niet ge makkelijk. Er zijn al acht slaapkamers buiten ge bruik

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9