(Rechtbank weer zwaarbewaakte veste I 3 Hoe u f 1.000,- koopt voor maar f616,23? ABN Bank Wij helpen met een Kasbiljet. 'ier dagen proces tegen Zuidmolukkers in Assen L U :eU Op het randje Bij NS-Maandabonnement 4-persoons Meermanskaart kado. mannen breiden wandkleed kwaliteit voorwaarde terug waarschuwing ondernemend SINSDAG 6 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 door Jan Sloothaak ISSEN Opnieuw is de rechtbank in Assen de komende vier lagen een zwaar bewaakte veste, omdat er een proces tegen iuidmolukkers is. Vandaag, goed anderhalf jaar nadat zeven capers van de trein bij Wijster tot veertien jaar gevangenisstraf werden veroordeeld, staan de drie overlevende kapers van de ein bij De Punt, de bezetters van de school in Bovensmilde en ""teen medeplichtige terecht. De gevangenisstraffen zullen deze «eer minder hoog uitvallen en dich ter bij die van de gijzeling in het Indonesische consulaat in Amster dam liggen. In de dagvaarding is deze keer geen moord ten laste ge legd. Toch zijn er twee gijzelaars gedood, zij het dat die niet zoals in Wijster in koelen bloede zijn om gebracht. Ze kwamen om bij de be vrijdingsactie door Nederlandse mi litairen. Eén slachtoffer is door ko gels van buitenaf gedood. ✓rdOver de dood van de tweede is het ^ministerie van justitie altijd nogal ijgzaam geweest; in dat geval zou- len Zuidmolukse kogels de dood eroorzaakt hebben. De officier van iustitie, mr C. J. van Oldenbeek, leeft dit buiten de dagvaarding gela- n. De komende vier dagen zal moe iten blijken waarom hij dit heeft ge- aan en hoe de dood' van de slachtof- 'ers door hem wordt beoordeeld. In de dagvaarding gaat het alleen om verbodfen vuurwapenbezit en vrij- leidsbéroving, samen goed voor tien aar gevangenisstraf. lij het eerste proces wees de Asser rechtbank mij monde van de presi dent mr F. C. Fliek, in zijn vonnis al tussen de regels door op het gevaar dat er opnieuw acties konden ko men. Hij constateerde toen een dui- delijk verband tussen het „gefrus treerde vrijheidsideaal" van de Zuid molukkers en de betrokkenheid daarbij van de Nederlandse rechts orde. Hij deed op zowel de Nederlandse regering als op de Zuidmolukse ge meenschap een beroep op begrip voor elkaar. De regering moest de positie van de Zuidmolukkers begrij pen en verlichten. De Zuidmoluk kers dienden de grenzen en beper kingen te zien die thans in de weg staan aan erkenning en bevordering van hun onafhankelijkheidsideaal. Tussen deze twee polen ligt een spanningsveld „waarin de vonk van de agressie maar al te gemakkelijk kan overslaan", aldus de rechtbank. In een slotverklaring na afloop van het proces verwees een van de ver dachten namens alle kapers van de trein bij Wijster ook naar de toe komst: „We hopen dat zoiets nooit meer hoeft te gebeuren en dat het gesprek tussen de Nederlandse rege ring en de Zuidmolukse afvaardiging resultaten zal opleveren. Onze zaak schreeuwt om recht. We zullen altijd doorgaan, met Gods hulp zullen we doorgaan." Op 23 mei 1977 sprong de vonk van de agressie opnieuw over. Bij De Punt werd weer een trein gekaapt en in Bovensmilde werden schoolkinde- Mevrouw Soumokil: niet opge roepen. ren gegijzeld. Vooral dit laatste heeft de verhouding tussen Nederlanders en Zuidmolukkers uitermate ver slechterd. In Bovensmilde ligt de agressie voortdurend op de loer en de spanning kan gemakkelijk tot ontlading komen, zoals vorige week vrijdagnacht toen het tot massale vechtpartijen tussen jongeren kwam. Men kan zich afvragen wat de bete kenis is in kwesties als deze van een rechtszaak. De rechtbank kan con stateren dat beide partijen weder zijds begrip moeten hebben, het zijn die partijen zelf die dit moeten waarmaken. De Zuidmolukse jonge ren vinden dat ook na de gijzelingen bij Wijster en in Amsterdam onvol- Prof. H. Baudet, door de verde diging opgeroepen als getuige. doende resultaten uit de bus zijn gekomen. Er zijn weliswaar maatre gelen genomen (zoals een wettelijke regeling van de positie van de sta tenloze Zuidmolukkers in Neder land) maar het voor de Zuidmoluk kers enige wezenlijke punt dat van de erkenning van hun politieke ideaal, te weten een zelfstandige Zuidmolukse republiek is uitge bleven. politieke aspect weer om de hoek komen kijken. Een van de door de verdediging opgeroepen getuigen is de Groningse professor H. Baudet, die kort voor de gijzelingen bij De Punt en in Bovensmilde gewaar schuwd heeft dat er weer signalen voor agressieve acties uit Zuidmo lukse kring kwamen. Hij is ervan overtuigd dat de acties elkaar zullen blijven opvolgen als er geen politie ke oplossing komt. Gelijke straffen De rechtbank in Assen is indertijd tegemoet gekomen aan de wens van de Zuidmolukkers om gelijke straf fen. Er waren straffen van twaalf tot en met achttien jaar geëist, afhan kelijk van de persoonlijke rol van elk van de verdachten. De rechtbank veroordeelde alle ze ven tot veertien jaar. Dit was een tegemoetkoming aan de verdachten om hen tegen de achtergrond van de Zuidmolukse cultuur als een collec tief te beschouwen, iets wat de Ne derlandse rechtspraak in feite niet kent omdat in de Westerse cultuur het individu centraal staat. De treinkapers van Wijster werden indertijd verdedigd door mr. H. W. J. Droesen. Deze is inmiddels echter verbonden aan het openbaar minis terie in Utrecht; de verdachten wor den nu verdedigd door mr. W. G. A, Kousemaker en mr. H. de Ruyter uit Breda. Zij menen dat de door de rechtbank genoemde „grenzen en beperkin- UIJZelaar gen" die in de weg staan om dat politieke ideaal te erkennen, door Nederland te eng worden gehouden. Ook de komende vier dagen zal het Heeft professor Baudet zijn twijfel uitgesproken over de juistheid van gewelddadig ingrijpen om de actie te beëindigen, een andere door de Dr. Hassan Tan, contactper soon verdediging opgeroepen getuige heeft onlangs op een bijeenkomst in Zwolle gezegd dat de regering niet alles heeft gezegd over de gang van zaken in de trein. Deze getuige is de gegijzelde treinreiziger George Flapper, student psychologie. Door zijn optreden en dat van nog een andere door de verdediging opgeroe pen gegijzelde treinreiziger, wordt wellicht ook wat meer bekend over de houding van de kapers. Door een veel professionelere aanpak dan in Wijster bleef )iet contact beperkt. De verhouding was minder persoon lijk. Contact Hoe het contact met de autoriteiten verliep is tot nu toe alleen gehoord van de zijde van de psychiater Dick Mulder, die dit contact zelf onder hield. Hij is door de officier van justitie opgeroepen als getuige. Hoe de contacten met de autoriteiten in de trein zijn ervaren kan overigens Dr. D. Mulder: contactper soon. niet worden verteld door de man die hierin de hoofdrol speelde. Max Pa- pilaya. Hij kwam om bij de actie van de mariniers. Een neef van hem, ds. Papilaya uit Tiel. is ook door de verdediging als getuige opgeroepen. Hetzelfde geldt voor dr. Hassan Tan, die contactpersoon was. Het valt op dat mevrouw Souiriokil, de tweede contactpersoon, niet is opgeroepen. Over haar gaat het ver haal dat ze een brief van Zuidmoluk se jongeren naar de treinkapers heeft meegenomen. Daarin zou ge staan hebben welke landen van be stemming zij het best kon opgeven om de regering over te halen hen per vliegtuig te laten vertrekken. Nog een andere getuige van de verdedi ging komt uit de maatschappelijke hoek, de heer R. Metekohy. Vragen zijn er ook nog over de herkomst van de wapens. De 22-jarige M. P. P staat deze week ook terecht, omdat hij ervan wordt verdacht een wapen te hebben geleverd. HET WEER (ADVERTENTIE) Van een medewerker l| Nederland ligt juist nog in de in- vloedsfeer van actieve depressies boven de Oceaan. Wanneer je niet I zou weten in welke maand van het jaar wij leven en je*krijgt de weer- kaarten van gister en vandaag on- der ogen dan zou je op november gokken. De stormdepressie die zon dag langs IJsland schoof ligt nu in activiteit afnemend niet ver van het Nederlandse weerschip Cumulus dat tot 13 september op post ligt op het station M tussen IJsland en Noorwegen. In het krachtige windveld kwam maandagmiddag westelijk van Ier land een volgende storing tot ont- ADVERTENTIE t zij 'OOI hen ind, ij in ten- lits; ilde ons was eet, stt< hi, jeiji iaai dal 1? II toei „Te ïelei ji haa icht ciali Op een algemeen maandabonnement treint u een maand zo veel u wilt voor f 217,- (le klas f 326,-). Ook voordelig voor de lange- afstand-forens. En haalt u'm in september dart doen wij er een extraatje bij. Een dag onbeperkt treinreizen voor u plus 4 gezinsleden, vrienden, of wie dan ook. Samen op een gratis NS- Meermanskaart.Twee kinderen van 4 t/m 9 jaar gelden voor één. Het dagje uit kan tot uiterlijk 16oktober. Op werkdagen na 9 uur's ochtends. En in't weekend al met de eerste trein. Tot ziens. wikkeling die vandaag snel via de Britse eilanden met regen naar het Noordoosten trekt. Ons land krijgt er steeds een staart van mee, zoals maandag het zwakke frontje dat wat lichte regen en motregen gaf. Collega Hans de Jong heeft het goed bekeken naar Wenen te reizen waar men van al deze depressie-activitei ten niets merkt en waar het kwik gisteren op 24 graden stond. Trou wens in het grootste deel van Euro pa is geen enkele reden voor een gele kaart voor september te trekken. De temperaturen zijn in de meeste lan den zomers. In Spanje en in de Bal kan worden maxima van ruim 30 graden gemetén. Heel goed tevreden zijn ook de Scandinaviërs met tem peraturen tot achttien graden in Finland en alleen langs de Noorse kust af en toe een zuidelijke wind. Warm is het ook in Rusland waar Moskou- gistermiddag 28 graden meldde. Vandaag 28 jaar geleden maakten vele kranten melding van de record- september temperatuur die de vori ge dag op 5 september in ons land was gemeten namelijk 34.8 graden te Buchten in Zuid-Limburg en op de vliegbasis Gilze-Rijen. Voor de komende dagen houdt ook het KNMI het op een wisselvallig, weertype. De verschillen waren gis teren vrij groot, namelijk lichte re gen en motregen bij zestien a zeven tien graden in het hele noordweste lijke deel van ons land, toen Bra bant en Limburg nog zon meldden bij 21 graden. Dit verschil tussen het Waddengebied en zuidoost-Neder land zal zich deze week vaker aan dienen als bewijs hoe ons land juist in de overgangszone ligt. Laten wij het op een tijdelijke activiteit hou den van de depressies met een goede kans dat deze week in zijn geheel toch nog met een ruime voldoende uit de bus zal komen. HOOGWATER woensdag 7 septem ber: Vlissingen 9.41-22.10, Haring- vlietsluizen 9.35-22.14, Rotterdam 11.24, Scheveningen 10.35-23.14, IJmuiden 11.21-24.00, Den Helder 1.45-14.36, Harlingen 4.20-17.11, Delf zijl 6.47-19.27. Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van ca. 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar, 6 jaar en 7 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost. Datum van Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljerren Kasbiljetten aankoop einddatum einddatum einddatum einddatum einddatum l-3-'80 1-3-81 1-3-82 l-3-'83 l-3-'84 sept. '77 Rente 7% Rente 7'/4% Rente 7l/i% Rente 7JA% Rente 75/4% Aankoop Aankoop Aankoop- Aankoop Aankoop prijs prijs prijs prijs prijs 6 845.18 783.49 722.93 663.98 616.23 7 845.34 783.64 723.08 664 12 616.35 8 845.50 783.79 723.22 664.26 616.48 9 845.66 783.95 723.37 664.40 616.61 12 846.13 784.40 723.81 664.81 616.99 13 846.29 784.56 723.95 66495 617.12 Tussentijdse prijswijzigingen voorbehouden. Vanzelfsprekend dient u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzen tc vermenigvuldigen met 10. olgi Anderhalf uur lang hebben dit weekend in Den Haag drieëndertig mannen tussen de twintig en dertig jaar met rooie oortjes ribbels zitten breien: alles recht toe recht aan. op naalden nummer 3, en wel zo vlug mogelijk, want wie de meeste ste ken bij elkaar breide zou tot win naar uitgeroepen worden. Die win naar werd uiteindelijk Jeroen Berntsen, die in die anderhalf uur 1711 steken breide, negentien ste ken per minuut dus. Breiende vrouwen zullen hun neus nu wel ophalen, want wat is negen tien steken als je weet dat het vrou wenrecord-breien op honderdzes steken per minuut ligt? Toch mag deze mannenprestatie niet onder schat worden, want voor wie nooit breit is deze bezigheid minstens even lastig als typen voor iemand die nog nooit achter een schrijfma chine gezeten heeft. Bovendien ging het hier niet alleen maar om de lol: de breiers waren allemaal Haagse studenten, die op deze ma nier meer bekendheid willen geven aan hun studentensoos. Daar ko men momenteel bijna alleen maar studenten van de h.t.s., maar die willen nou juist zo graag dat hun, sociëteit ook het trefpunt wordt voor studenten van andere scholen en universiteiten. Behalve de brei-stèr met zijn mi nuutrecord van negentien steken werden er na afloop nog twee stu denten naar voren gehaald: Cor v.d. Mije die het niet verder bracht dan tot één steek per minuut, en Albert Nijs die van zijn werk een heus broddellapje maakte. Hij liet de meeste steken vallen, zodat zijn werkstuk geheel ontsierd werd door behoorlijk wat gaten en kno pen. De twee slechtste breiers wer den daarvoor beloond: ze kregen allebei een bos bloemen en natuur lijk applaus. Voor de echte winnaar was de door Nico Alsemgerest ver vaardigde trofee weggelegd, een beelde van een zittende man. De jury die de werkstukken moest beoordelen, was samengesteld uit bestuursleden van het studenten trefcentrum dat overigens aan het Haagse Oranjeplein te vinden is. Onder die juryleden was ook mevrouw H P Alsemgeest, moe der van elf kinderen. Aangenomen mag worden dat zij al heel wat meters heeft afgebreid en dus zeker het nodige verstand van deze vorm van huisvlijt heeft. Behalve dat de breiers hopen nu meer mede-studenten aan te trek ken, hopen ze ook in het wereldbe roemde recordboek van Guiness te komen. Of dat lukt is maar de vraag, want daar staan al de eigen aardigste topprestaties in en het zou wel heel wonderlijk zijn als er nooit eerder ergens ter wereld een mannelijk persoon aan het record- breien zou zijn geslagen. In elk ge val krijgt de prestatie van de stu denten in eigen omgeving bekend heid: van alle stukjes mannenbrei- werk samen zal een wandkleed ge maakt worden, dat te bewonderen, althans te bezichtigen, zal zijn in de studentensoos. van zes miljoen dus. Aan die wed strijd is een zeer eigenaardige voor waarde verbonden: de kandidaten mogen géén vrouw zijn. Liefst een man die zich dan met alle mogelij ke fop- en hulpstukken mag ver fraaien om de gelijkenis met Far- rah zo dicht mogelijk te kunnen benaderen, maar een hond, kat. paard, krokodil of neushoorn mo gen desnoods ook, zolang ze maar uiterlijk iets van Farrah weg heb ben. Televizier, dat dit bericht plaatst, durft te wedden „dat we zoiets binnenkort ook wel in Neder land zullen zien." Nederlandse fietsen zijn van een uitstekende kwaliteit, gemeten naar de reacties van onze oosterbu ren. Duitsland maakt namelijk zelf wel zo'n 3,5 miljoen fietsen per jaar, maar toch kopen ze er graag een Nederlandse fi?ts, weet de „Stich ting: Fiets!" Niet alleen zijn de meeste buitenlandse fietsen in Duitsland van Nederlands fabri kaat, maar ook willen veel mensen ten minste een „Holland-model". Dat is dan weliswaar niet bij ons gemaakt, maar wel zijn de model len van het klassieke Nederlandse rijwiel afgeleid. Geen eeuwige kringloop, maar een eeuwige traploop, wat de schilder Guy Hallard deze mannetjes laat doen. Ze rennen allemaal naar bo ven, waar de eerste al is aangeko men en triomfantelijk zijn arm om boog steekt. De kunstschilder be dacht de traplopende mannetjes in opdracht van het gemeentebestuur van de Noordfranse plaats Villeneu- ve d'Ascq, dat niet langer meer te gen het grauwe, saaie uiterlijk van de 53 meter hoge televisietoren wilde aankijken. De Amerikaanse zendgemachtigde NBC heeft voor zijn kijkers een wedstrijd bedacht: wie lijkt het meest op Farrah Fawcett-Majors. de blonde jill uit „Charlie's An gels", ook wel bekend als mevrouw Lee Majors, de vrouw van de man Zeg nooit tegen een duivenliefheb- ber dat de ene duif toch precies op de andere lijkt. Dat schijnt net zo min te kloppen als de bewering dat alle Chinezen op elkaar zouden lij ken of alle blanken, zoals de tegen partij ook wel beweert. Leon Lie- mans uit het Belgische Soignies zo'n veertig kilometer ten zuidwes ten van Brussel herkende ten minste onmiddellijk zijn verloren gewaande postduif die hij al zeven jaar kwijt was. Het dier was in 1970 in West-Frankrijk gelost, maar keerde tot groot verdriet van zijn baas niet terug. Meer dan verrast was Liemans dan ook, toen de nu elfjarige duif dezer dagen eens klaps weer in de til bleek te zitten. Het eerste wat de verloren zoon deed. was het duivenpaar verjagen dat zich op zijn oude plekje had genesteld. Op het eerste gezicht zullen de meesten van ons verdovende mid delen niet eens herkennen, laat staan de verschillende soorten drugs uit elkaar kunnen houden. Des te wantrouwender staat de po litie vrijwel overal ter wereld tegen over alles wat daar ook maar in de verste verte op lijkt. Het is dan ook raadzaam voor ieder die met een voorraadje poeders tegen een of andere kwaal op reis gaat, om een verklaring van de dokter mee te nemen waarin precies staat wat voor spul het eigenlijk is. Anders overkomt hem of haar misschien wat een nichtje van de Amsterdam se mevrouw Van Saane onlangs op vakantie in Zwitserland is gebeurd. Tegen haar regelmatig terugkeren de hoofdpijn had ze flink wat poe ders bij zich, die onmiddellijk de argwaan van de Zwitserse politie wekten. Op weg naar Schaffhausen werd ze aangehouden. Wat dat voor poeders waren? Hoofdpijnpoeders natuurlijk, zei ze, maar dat geloof den ze niet zomaar. In zo'n geval maakt het niets uit of Je vertelt dat Je een verantwoordelijke baan hebt en best weet wat wel en niet mag zoals deze vakantiegangster of dat Je aan de lopende band werkt: verdacht is verdacht. Zeven uur achtereen werd ze door diverse Zwitsers ondervraagd. Uiteindelijk kon ze hen in zoverre van haar goede trouw overtuigen, dat ze weg mocht nadat ze haar erewoord ge geven had het doktersrecept zo gauw mogelijk, op te zullen sturen. Na dit voorval zal ze de hoofdpijn poeders ongetwijfeld hard nodig gehad hebben. Raul Angiol uit de Italiaanse stad Bologna is een ondernemend man. Weliswaar is hij blind, maar dat belette hem niet om in zijn eentje een voettocht kriskras door Afrika te maken. Hij vloog van Italië naar Soedan, vanwaar hij door tien sta ten trok Meestal liep hij, maar hij kreeg ook nogal eens een lift. An giol was bij thuiskomst vol lof over de gastvrijheid in dat werelddeel, want maar één keer, vertelde hij, had hij een slechte ervaring gehad; dat was toen hij in Oeganda een nacht in de gevangenis moest zit ten, omdat hij niet was opgestaan tijdens het spelen van het volks lied. Toen hij in Italië terugkwam, was Angiol vijftig, een jaar ouder dan toen hij vertrok, want zijn Afri kaanse reis heeft een vol jaar in beslag genomen. Het heeft hem, zei hij, al met al niet meer dan zo'n vijftienhonderd gulden gekost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5