Roots: oppervlakkige slavenserie ictst Knetter en de toverbubbel tussen twee werelden J 1 1 de natuur Verwachtingen te hoog gespannen door rage in Amerika Veel WK-voetbal op televisie Linda Ronstadt op NCRV-tv TV vandaag 1 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1977 Trouw/Kwartet i TV-COMM ENTAAR door Ton Hydra Asterix en de grote oversteek Natuurlijk weet u van het bestaan van aderlaten door middel van bloedzuigers. Misschien situeert u het toepassen van deze methode in de middeleeuwen. Dit is niet juist: aderlatingen waren nog volop in zwang tot ongeveer de helft van de vorige eeuw. Met de opkomst van de natuurgeneeswijze werd ook de bloedzuiger weer vaker ingeschakeld. De ..Hirudo medicina lis", zoals zijn latijnse naam luidt, doet ook vandaag zijn werk. Nuttig werk. want de patiënten bij wie dr. Van der Upwich in Bussum tot aderlating overgaat, voelen meestal snel de pijn verminderen. Dat het minder griezelig is dan u vermoedt, kunt u vanavond in Henk Mochels programma Onder Behandeling zien. In ons land is de medicinale bloedzuiger uitgestorven. Deze alternatieve manier van genezen moet uit Duitsland worden betrokken. Bij het begrip „alternatief" denken wij al gauw aan een modem verschijnsel. Progressief vooral. De meeste natuurlijke geneeswijzen (alternatieven tegenover het gebruik van medicamenten) stammen echter uit een ver verleden. Reeds in de oudheid wist de mens dat ziekten veelal worden veroorzaakt door een teveel aan afvalstoffen in het lichaam. Hij begreep dat de „binnenboer regelmatig dient te worden gezuiverd. Men zocht en vond de middelen in de natuur en in het lichaam zelf. Ontdekt werd namelijk dat het lichaam reinigende en herstellende vermogens bezit. Bovendien kwam men er achter dat er mogelijkheden waren om ook de geest te reinigen. Denkt u maar eens aan het vasten, zowel fysiek als psychisch een heilzame methode die ln vele culturen voorkomt. Uit het NCRV-programma blijkt dat tegen tal van ziekten het vasten als kuur vaak met succes wordt toegepast. Nog opmerkelijker vond ik de verklaring van een patiënt die er als rheumaleider zeer slecht aan toe was. geen baat vond bij medicijnen en zich pas voelde opknappen toen hij op advies van de natuurgenezer twee gezonde verstandskiezen had laten trekken. Veel mensen draven voor een verkoudheid direct naar dokter, apotheker of drogist om het „loopwerk" zo snel mogelijk te stoppen. Henk Mochel kreeg echter van dokter Han Stiekema, één van de jongste natuurgenezers, te horen dat verkoudheid vaak een gunstig gebeuren is. Hij spreekt van een „noodventiel". Dat moet je open houden inplaats van de lozing van afvalstoffen te onderdrukken. Nieuw voor mij was zijn mededeling dat bij verscheidene ziekten het optreden van anderssoortige aandoening een gunstige uitwerking kan hebben. Zo fungeerde bij een astmapatiënt het optreden van exceem als noodventiel waardoor verlichting van de oude kwaal ontstond. Eén van de waardevolle kanten van Mochels programma's vind ik de rustige en heldere manier waarop interessante aspecten van de gezondheidszorg onder je aandacht worden gebracht Vanavond zit er bovendien de aansporing in om wat meer te letten op de natuurlijke vermogens van het eigen lichaam. Wij hebben heel wat „in huis" tegen de ongemakken van de moderne, maar vaak verkeerde voeding. En tegen een leefwijze die hoe langer hoe ongezonder dreigt te worden. Vreemd klinkt het, doch waar is het: De weg terug naar de natuur gaat via de darmen. door Riet Diemer HILVERSUM Voor ,,uw avondje AVRO", dat nu nog met een drankje en een nootje gevierd wordt op dinsdag, maar met ingang van 1 oktober op zaterdag, heeft genoemde omroep zich voor de eerstkomende elf weken verzekerd van kijkvoer voor de massa met de Amerikaanse serie Roots. De Nederlandse naam is: Wij zwarten. Roots is gemaakt naar de superbestseller van de Amerikaanse neger-schrijver Alex Haley, een dikke turf, waarin hij de geschiedenis van zijn voorgeslacht tot in Afrika toe heeft nagetrokken. In ffederland zal Van Holkema en Warendorf eerdaags een uitgave van Roots in onze taal op de markt brengen. Haley's grootmoeder vertelde hem veel over zijn voorgeslacht Haar ver halen gingen terug tot „de Afri kaan". de man die zes generaties terug, ln 1767 door slavenhandelaars werd ontvoerd uit een dorpje ln de Westafrikaanse staat Gambia. Nu is het voor negers in Amerika niet ge makkelijk om studie te maken van hun voorgeslacht omdat ze pas na de burgeroorlog een achternaam kre gen. Toch maakten de verhalen van zijn grootmoeder zo n Indruk dat Ha- HILVERSUM (ANP) - De NOS zal tenminste 21 wedstrijden van het wereldkampioenschap voetbal dat volgend jaar van 1 tot en met 25 juni in Argentinië wordt gespeeld, recht streeks via de tv uitzenden. Over het algemeen zullen deze uitzendingen in de voor- en na-avond vallen. Ze ker ln de voorronde zullen steeds twee wedstrijden per dag op het scherm komen. Bovendien zal men ln zevenUen uit zendingen samenvatUngen van de andere wedstrijden geven. De moge lijkheid is daarbij niet uitgesloten, dat, wanneer het bijzonder interes sante wedstrijden betreft, die alsnog integraal op de buis worden ge bracht De voorbereidingen voor deze uit zendingen. via een satelliet, zijn al meer dan een Jaar aan de gang. Zoals bekend zal Argentinië speci aal ter gelegenheid van dit wereld kampioenschap op grote schaal overgaan tot het invoeren van kleuren-tv. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - De NCRV brengt vanavond een Filter Furore Special rond de Amerikaanse zangeres Lin da Ronstadt op het scherm. De op namen werden ln november van het vorig jaar gemaakt tijdens haar op treden in het Amsterdamse RAI- Congrescentrum. Linda zingt onder meer „That'll be the day". ..You're no good". ..Down so low" en „Heart like a wheel" (Nederland 1. 22.20 uur). ley op zoek ging naar de herkomst van zijn geslacht. Juffure Na meer dan twaalf jaar speurwerk en het bereizen van drie werelddelen kwam hij ook in het dorpje Juffure in Gambia terecht, waar hij uit de mond van de dorpsverteller opving, hoe het roven van negers indertijd moet zijn gegaan. Haley's verre voor vader Kunta Kin te was in het bos hout aan het zoeken voor zijn tam-tam toen hij gevangen werd ge nomen door negers cabocero's. of kapiteins der slaven geheten die zich in dienst stelden van blanke zeelieden. De negerslaaf Ottobah Cugo&no, die hetzelfde overkwam, schreef in zijn memoires: „Ik moet bekennen, tot schande van mijn rasgenoten, dat ik allereerst ontvoerd en verraden ben Jüoor de cabocero's. Zij zijn de oor zaak van mijn ballingschap en sla vernij. Zij verkochten mij bij een Europees front voor een geweer, een lap stof en wat lood. Maar als er geen kopers waren geweest, zouden er zich ook geen verkopers hebben voorgedaan". Hetzelfde blijkt ook uit de eerste aflevering van „De strijd tegen de slavernij", de serie die de NOS over tien dagen na een koop van BBC- Time Life op het scherm brengt. Uit deze opmerking even tussendoor blijkt al dat de kijkers van Neder land binnenkort met twee slavense- ries tegelijk om de oren worden ge slagen. De AVRO komt met „Roots", een familieroman, de NOS met de geschiedenis van de strijd tegen de slavernij, die vooral in de Engelse kerk en parlementaire kringen, ge voerd werd. Wie met een dergelijke planning gebaat is na een tijd van zomermalaise: de kijkers allerminst. Enfin na vorstendrama's (Koningen en keizers en Edward VU) zijn nu slavenserles de grote mode. Geketend Weer terug naar Kunta Kinte, de verre voorvader van Alex Haley, die als zeventienjarige wordt gebrand merkt. geketend en in het ruim van een volgepakt schip wordt geladen. Van de 140 negers, bereiken er na opstand en ziekte slechts 99 Ameri ka. Kunta wordt verkocht aan een Kunta Kinte, gespeeld door Le- Var Burton. tabaksplanter uit Virginia en moet luisteren naar de naam Toby. Hij is een opstandige knaap en slechts de felste zweepslagen brengen hem tenslotte tot luisteren naar zijn nieuwe naam, Toby. Toch zint hij nog altijd op ontsnapping naar Afri ka. Als hij als dertigjarige vlucht en gepakt wordt, wordt als voorbeeld voor de anderen zijn rechtervoet af gehouwen. Veel realistische beelden wachten de kijkers. Kunta Kinte wordt gespeeld door de 19-Jarige Levar Burton, die een priesteropleiding ruilde voor een ar tistieke. Als Kunta op meer gevor derde leeftijd komt, néémt acteur John Amos zijn rol over. Geen ge lukkige keus. want beide personen hebben wel zulke verschillende vor men van gezicht, dat het moet op vallen. Kunta krijgt een vrouw toe gewezen. Ze krijgen een dochter, Kizzy. Als zij later wordt verkocht, wordt ze door haar meester ver kracht en krijgt een zoon, Chicken George geheten. Toch zal hij de eer ste vrije man in de familie worden. En zo gaat de lijdensweg van Ha ley's voorgeslacht verder tot allen eens vrij zullen zijn, hoe dan ook. Roots als boek en later als televisie serie heeft in Amerika een ware rage tot gevolg gehad. Roots betekent wortels en met het zoeken van Haley naar zijn afkomst heeft hij de ge schiedenis van een negergeslacht op papier gezet, iets wat nauwelijks eerder gebeurd zou zijn. Dat klinkt nogal pretentieus. Negers gaan nu op zoek naar hun voorgeslacht in archieven en gemeentehuizen. En het.dorpje Juffure in Gambia wordt een bedevaartsoord voor welgestel de neger-toeristen uit Amerika. Pas geboren kinderen worden naar „hel den" uit de serie genoemd. Niets gehoord Wetenschapsmensen zien er psycho logische en of sociologische ver schijnselen in. En men vraagt zich' beurtelings af of dit nu goed doet aan de verhouding tussen het blan ke en zwarte ras of juist niet. Alex Haley inmiddels miljonair zegt ero ver: „Ik heb niets gehoord van enige radicalisering van de zwarten door het boek; alleen van vreugde en en thousiasme omdat het verhaal ein delijk verteld werd. De zwarten die het boek kopen doen dat niet om daarna naar buiten te storten en een blanke aan te vallen, maar omdat ze willen weten wie ze zijn en waar ze vandaan komen." Haley is op het ogenblik 56 jaar. Hij groeide op als oudste zoon van een onderwijzersechtpaar. In 1939 kwam hij in dienst bij de kustwacht en in die tijd begon hij verhalen te schrijven. In 1959 verliet hij de mari ne om zich helemaal aan de journa listiek te wijden. Het bleek niet makkelijk te gaan, totdat hij voor Playboy een aantal interviews schreef. Een daarvan was met Mal colm X en uit dat interview ont stond zijn eerste boek „De autobio grafie van Malcolm X" in 1965. Daarna volgde Roots. De televisieserie in acht afleverin gen van anderhalf uur op acht avon den achter elkaar uitgezonden scoorde zeer hoog op de hit-lijst van Amerika's best bekeken series. Hon derddertig miljoen kijkers zagen in ieder geval een aantal afleveringen. Meer blanken dan negers, omdat er totaal 25 miljoen negers in Amerika wonen. Ergste Radio vandaag HILVERSUM I m en FM kiulml AVRO 00 Nieuw» 7 02 (S) AVRO-kiok (7 30 Nieuw» 7 41 Radiojournaal I «30 Nieuw» S Jé Gymnastiek voor de huivrouw «45 De Groenteman. «30 Morgenwijding 9 00 IS) De plalenkeuse van Willem Slriet- man Klawieke muziek NOS 9 30 Spiegel van Belgie AVRO 10 00 Radio Lawaaipa- pagaai 10 10 Arbeidsvitaminen verzoek- programma (10 30 Nieuw» 10 33 Radiojour naal) II 30 (Si Rondom twaalf I22« Mede delingen voor land- en tuinbouw 12 30 Nieuw» 12.41 Radiojournaal. 1253 Knip perlicht verkeer* magazine 13 25 Beur spietn 5 13 30 n Middagje AVRO muziek, informatie en service (15 30 Nieuws 15 33 Radiojournaal17 00 Voor ons gemaakt (door ons gekraakt i kinderprogramma 17 M OVERHEIDSVOORLICHTING De Nederlandse Antillen 17 30 Nieuws 17 33 Radiojournaal 17 45 Topper* van toen l« 19 Politieke partijen CDA 18 30 Nieuw» 18 41 Per Saldo l«55 Heeft een verzeUbe weging op Ambon voor Zu.dmolukkers zin* NOS 19 IS CS) Let the people ting 20 00 (S) Hoogteounten uit operettes 2100 Mijn naam n Co* Hoorspelwrie 3135 (S) Pim Jacobs platen scala 22 J0 nieuws. 22 40 Ra diojournaal 22 55 IS) Dichter bij de mu/isk 21 20 (S) AVRO SkymaHer Show. o Lv San- der Sprong 23 55-24 00 Nieuw» HILVERSl'M II (492 m en M-kaaaleni. KRO 7 00 Nieuw» 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 Het levende woord. 7.25 Badinerie klassieke muziek 7 54 Overweging 8.00 Nieuws 8 11 Echo. 8 30 Aubade pianokwar tet 9 00 De Letter M 9 30 Scheepspraat 9 35 Waterstanden 9 40 De letter M (2) 10 30 Ik sta hier met voor de banken te praten, informatief programma. (1100 Nieuws) II 30 Ouder worden we allemaal, bejaar denprogramma 1200 Vijf lellen na nu- lichir muziek OVERHEIDSVOOR LICHTING 12 49 Uitzending voor de land bouw 13 00 Nieuws 13 11 Echo 13 40 Vreemdeling in mijn vaders huis; herinne ringen van missionarissen 1400 Langer vingers; schoolradio 15 00 In de wachtka mer 16.00 Nieuws 16 30 Spreekuur. NOS: 17 00 Het zal mijn üjd wel duren, informa tief programma 17.20 (Si Eurolight 17 40 Informatie uit de regio 17 55 Mededelingen. IB 00 Nieuws KRO 18 11 Echo l«J0(S)Op vleugels, pianomuziek 18 50 Verkenning, informatief programma 19 00 (S) Bel Canto op de zomeravond 19 30 Kerk in meervoud 20 00 Nieuws 20 05 Overweging 20.15 (S) Mela mu sik festival Berlijn 1976. 22 10 Thea ter Centropolis. hoorspel. NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen: 23 05 Aktuaiiteiten- verzicht Radio-TV. 23 10 De krant van morgen 23 20 Den haag vandaag. 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM UI «445 m en FM-kanaleo) VARA tvan 7.00-8 00 Aktualiteiten via Din gen van de dag) 7 02 (S) Gesodemeurders 9 03 (S) Pep op drie 11 03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld 12 03 (S) VARA s zoekplaalje 14 03 (S) SpiUbceld 16 03 (S) Lp Top 20 en de Tip Lp. 17 03 (s> Alfred Lafarde NOS^ 1203 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VARA: 19.02 (S) Poprekonstructie. 20.02 (S) Nash ville. 21.02 (S) Popdonder. 23.02 (S) Wachten op middernacht 0.02 (S) Peter Holland. 5.02- 7.00 (S) Truck HILVERSUM IV (FM-Kanalen) TROS Nieuws 7 02 (S) Capriccio. 9.00 Nieuws 9 02 (S) Aktua-Klankbeeld. 9.30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo. 13.00 (S) De meest verkochte „klassieke tien". 13.30 (S) Koren en korpsen. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Om de kunst. 14.30 (S) Guitarileiten. 15.00-17.00 (S) Belcanto- num. NEDERLAND I 11.00 NOS/NOT: Schooltelevisie 14.00 Schooltelevisie 18.15 TELEAC: Bedreigde Landschappen, les 1 18.45 NOS: De FabeNieskrant 1858 Joumeal 19 04 NCRV: BUcfc Beauty Jeugdsene 19 30 S* de Stramjp/tler TV-sene 21.50 NCRV: Motortrial 22.20 Filter Furore Special-Uedjesprogramma 22.55 Dagsluiting 23.05 NOS: Journaal NEDERLANO U 18.45 NOS: De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 AVRO: AVROs Toppop presenteert de Alfred Lagarde NOS: 21.05 Onder behandeling 21.35 NOS: Journaal 20.25 AVRO: Roots - zwanen TV-sene 22.00 Tetevizier Maganw 22.45 NOS. Den Haag vandaag 23.00 Journaal 120: „En nou verder geen flauwe gijntjes, Oom Gnoom," zei Boltje de boskabouter. „Kom er maar 'es even bij „Spijt me wel," zei Oom Gnoom. „Maar gijntjes uithalen en treiteren hoort nu eenmaal tot mijn werk. Hoei hoei, zeg maar 'es op. Wat moet er verder gebeuren? Een eenvoudig prulgijntje of het zwaar dere werk? Een ruit ingooien? Een fietsband doorsnijden? Of een em mer teer over een lichtgrijs zomer- pak? Da's om je te begillen!" „Het is nog véél moeilijker, Oom Gnoom?" zuchtte Boltje. „We moeten een heks klein krijgen. Zodoende." Toen vertelde smidje Verholen het hele verhaal van Ouwe Sybil, die zo vriendelijk was geweest Kareltje Knetter van bijzondere sportkrach- ten te voorzien „Hmmm gromde Ook Gnoom. „Ouwe Sybil is een taaie. Ik ken haar wel. We zullen niet gauw vat op haar krijgen. Ze is zo link^ als een looien deur. Boven dien is ze lid van de heksenvakbond en ik ben maar een kleine, vrije ondernemer. En wat beginnen wij. vrije ondernemers, vandaag de dag nog tegen de vakbonden? Maar en wacht 'es?" Het nare man neke dacht even diep na en vervol) de toen: „Misschien kunnen we haï grijpen met de algemene regelen ei voorwaarden van de vakbond zèl' Dat zou een mooi stukje treiterwerlj zijn. Ik geloof, dat ik nog een exem Van e plaartje van die regelen hier hei) Neder liggen." Ook Gnoom begon te rónv vloeds melen in een oude kist, die vol zal boven met stoffige papieren, en dook e^ zou w een beduimeld boekwerkje uit op jaar v „Hoei hoei!" lachte hij kwaadaardig, kaartt „Dit zijn de regelen! Misschien ha- der ot len we er een lekker stukje treiter- - werk uit!" FERD'NAND Wat mag worden verwacht in de serie, waarvan vanavond het eerste deel ln Nederland wordt uitgezon den. Is een nieuwe versie van „De hut van oom Tom", waarin Harriet Beecher Stowe over de negerslaaf Tom schreef tijdens de ergste jaren van de slavernij. Maar de enorme ophef en de rage die Roots in Ameri ka heeft teweeggebracht doet uiter aard meer verwachten dan er uit de bus komt. Het is een onderhoudend verhaal, waarin bekende blanke ac teurs en onbekende negeracteurs goed spel leveren. Zowel aan de sen timentele als realistische verlangens van de kijkers wordt voldaan. Het geheel is wat oppervlakkig, maar in vergelijking tot andere Amerikaanse tv-successen als Mo- zes, de wetgever, Peyton Place of De Jordaches komt Roots er wat mij betreft wel wat beter af. Als regelmatige afnemers van Brits televisiewerk zijn we gauw geneigd Roots typisch Amerikaans te vin-' den in tegenstelling tot Engels dra ma. Maar uit de scherpe kritieken van sommige Amerikaanse recen senten blijkt dat ook weer niet hele maal op te gaan. Time sprak van een „verzameling oudbakken melodra matische clichés" en Chicago Sun Times vond het „minderwaardig en pijnlijk" wat er te zien was in Roots. Zo wordt maar weer bewezen dat als de kijkers er pap van lusten (om een uitdrukking van een collega te ge bruiken), de kritieken omgekeerd evenredig zijn. 13.7a? ft llfï r cm» ^^4 80 Zij liepen dus onbezorgd het plein op, toen er plotseling op hen gevuurd werd. Smut kreeg een kogel in zijn heup en hij zou mis schien nog eens geraakt zijn, als zijn stropersinstinct hem niet naar een openstaande deur had doen sprin gen, waar hij zich kon verbergen achter een hoop lijken. Tijdens zijn langdurige verblijf in het ziekenhuis van St Omer begon Smut weer te denken aan Madame Viriot, de bakkersweduwe, die hem een tijd lang verborgen had gehou den. Hij herinnerde zich, dat zij het er over gehad had, dat zij na de oorlog een bakkerij wilde.beginnen in het dal en hem had gezegd, dat hij zo gauw mogelijk contact met haar moest opnemen in Rijssel. Hij was geen schrijver en daarom dicteerde hij een brief aan een vrijwilligster. Onmiddellijk verscheen Madame, helemaal buiten zichzelf van verruk king over de wonderbaarlijke here niging met haar Tommy. Zodra Smut op krukken kon rondscharre len, trouwden zij in St Omer; de patiënten en het personeel van het ziekenhuis maakten er een groot feest van. Maar toen werden de au toriteiten tot ergernis van Madame Potter vervelend. Zij moest een ein deloze hoeveelheid papieren hebben voor zij met haar man naar Enge land kon vertrekken. Het slot was, dat Smut eerst werd gerepatrieerd. Toen hij in het voorjaar van 1919 in het dal kwam, wilde niemand gelo ven, dat hij met een Belgische was getrouwd, die een bakkerij wilde be ginnen in Coombe Bay. Maar nog geen veertien dagen later moesten zij het wel geloven, want veertien dagen later arriveerde Madame met stapels bagage en nog een maand later had zij de bakkerij van George Endicott overgenomen, die het in de oorlog niet had kunnen bolwerken. Zij verwachtte niet van Smut, dat die haar zou helpen in de bakkerij; hij moest alleen de bestellingen rondbrengen in een auto, die zij ei genhandig had samengesteld uit on derdelen van voertuigen die waren achtergelaten ln het oefenkamp. Smut vond het heel gewoon, dat zijn bedje zo gespreid was; pas toen hij merkte hoe andere gedemobiliseer- den de grootste moeite hadden werk te vinden, was hij dankbaar voor het geluk, dat hij had gehad. „Ik moet zeggen," zei hij tegen zijn maats in De Raaf, „dat ik geboft heb met mijn wijffie. Ik vind het alleen een veilige gedachte, dat zij te oud is om kinderen te krijgen, want hoe wij dat dan zouden moeten redden, weet ik niet." De Boekerij Baarn Dat laatste moest hij toch te weten komen, want'nog voor het eind van 1919 kondigde Marie vol glorie aan, dat zij „enceinte" was, hetgeen Smut schaapachtig vertaalde „dat het zover was." „Het wordt een jon gen," zei Madame, „en als hij groot; is, gaat hij met zijn vader honderden moffen doden." De onsterfelijke Henry Pitts was. aan het eind van de oorlog even verbaasd als aan het begin. Was het nu ineens uit? Direct na het staken van het vuren, klom hij uit de loop graaf, alle anderen dachten, dat hij de laatste dode van de oorlog wilde worden, omdat de Duitsers heus nog wel zouden schieten. Er gebeurde niets en Pitts liep rustig verder. Maar ineens bleef hij toch ver schrikt staan, want er kwam een man in het feldgrïu op hem af, gevolgd door een nalf dozijn ande ren. De Duitsers deden allerminst verschrikt. De forse grote man voor op, strekte zijn linkerhand uit, waar op een paar insignes lagen en hield de rechter voor zijn mond, alsof hij wilde roken. Henry mompelde: „ik geloof dat zij sigaretten willen hebben in ruil vooi die insignes." Hij liep snel naar hen toe, zijn pakje sigaretten in de hand, In minder dan geen tijd stond hij in een kring. De forse grote man, ken nelijk een boer, zei iets in het Duitsj de officier die er bij was vertaalde het: „De sergeant vraagt of u ons een hand wilt geven." Henry was even verbaasd, maar zei toch direct dat hij dat best wilde. Zijn zwijgzaamheid verontrustU haar een beetje; zij dacht dat hi, zoveel te vragen zou hebben. „Wat vond je van de baby? Je beo' een hele tijd boven geweest, maa) daarna heb je niets gezegd". Hij herstelde zich, maar zij zag, da' het hem inspanning kostte: „Jill? II vond het een prachtig kind." en toei met iets van zijn oude plagerij: „Te gen dat zij zeventien Is, is zij hele maal Claire Derwent". „Vind je de naam Jill leuk of wil ji haar een andere naam geven?" „Nu je het me vraagt; ja, ik zou haa Claire willen noemen". Zij voelde zich enorm opgelucht „Heb je daarvoor een special' reden?" „Zij lijkt erg op je en bovendien Zij wist precies wat hij dacht, maa zij wilde dat hij het zou zeggen ei daarom keek zij hem vragend aar Hij glimlachte tegen haar en zij wisl dat alles weer goed zou komen. „Da weet je erg goed. Moet ik het heU zeggen?" „Ja, graag". wordt vervolgt Horizontaal woorden invullen betekenen: 1. medeklinker, 2. vo» .- zetsel, 3. jong schaap, 4. levenslucht, 5. geurigheid, 6. Insektenverterende plant. Bij juiste Invulling vormen de beginletters de naam van een roof vogel. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. krent. 5. rente, 10. ra, 11. ordeloos, 13. Aken, 15. e.t, 16. rede naar, 20. ego, 22. ala, 23. die, 25. eisen. 26. roest, 27. lei. 28. Ted, 30. rats, 31. serenade. 34. as, 35. anno. 37. verdagen, 41. Ee, 42. enter, 43. oksel. Vert. 1. krakeel, 2. ruk, 3. none, 4. tr, 5. re, 6. Elia, 7. no.. 8. toerist, 9 EI 12. deel. 14. erosie, 17. Dante, Narda, 19. ademen, 21. Glessen, etstoel, 29. enig, 32. rede, 33. dal 34. avé, 36. nee 38. Rt. 39. ar, 40. e,

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4