'Verlaag salaris hoger betaalden aan universiteit' Bericht aan adviseurs van bedrijven. 1 Rabobank Q Amsterdam begint met dagopleiding voor volwassenen Smith heeft plan voor Rhodesië 1 Verzekeringen kunnen middel zijn om milieu schoner te houden - 4wmiWM' 'Vooropleiding Open School' Grote belangstelt voor antiekbeurs Itehd OW E, Zwart jaar voor brandverzekeraars Rapport Erasmus-universiteit Congres Z.-Afrika Financiële adviezen aan bedrijven krijgen een extra dimensie door de bank die ze uitvoert. Werkt voor een onder nemer plannen uit, die direkte konsekwen ties hebben in het financiële vlak, dan zal daarbij vrijwel altijd een bank om de hoek komen kijken. En die zal mede uit moeten maken, of uw plannen realiseerbaar zijn of niet. De Rabobank heeft goede ervaringen met adviseurs, die bij het koncipiëren van hun adviezen samen met de bank bezien, wat aanvaardbaar zal zijn. Omdat bij de Rabobank de grenzen daarvan vaak flexibeler blijken dan verwacht. Hebt u op dit moment geen konkrete aanleiding om eens kennis te maken met de Rabo bank, dan kan het aanvragen van de brochure „Cijfers Trends. Detailhandel en Ambacht./Een service van de Rabobank", die de Rabobank speciaal heeft geschreven voor u en uw cliënten, wellicht een goede eerste stap zijn. DINSDAG rSEPTEMBER 1977 I TROUW/KWARTE AMSTERDAM De voorzitter van het bestuur van de Vrije Universiteit, dr. K. van Nes, heeft gisteren gepleit voor een salarisverlaging van met name het hoger betaalde personeel aan de universiteiten, om zo meer studenten te kunnen op vangen. Dr. Van Nes zei dit gisteren in zijn toespraak ter gelegenheid van de opening van het academisch jaar. „Willen we bij de stijging van het aantal studenten ons werk goed blij ven doen dan zijn daar meer mensen voor nodig. Het is niet moeilijk te bedenken wat deze uitspraak bete kent als we ons realiseren dat de overheid zegt onmogelijk meer geld ter beschikking te kunnen stellen De enige mogelijkheid om dan meer mankracht te kunnen verwerven is verlaging van de salarissen vooral van de hoogst betaalden. Gezien de bijdrage die zo n maatregel tevens zou kunnen betekenen voor vermin dering van de werkloosheid, is dit bepaald geen absurde gedachte. Een salarisverlaging van gemiddeld één procent zou al een zodanige bespa ring betekenen dat daaruit (aan de VU) 35 nieuwe personeels plaatsen zouden kunnen worden bekostigd", aldus dr. Van Nes De voorzitter van het bestuur van de VU wees erop dat dit een stap zou kunnen zijn in de richtihg van de herverdeling van arbeid, zoals die ook door de Raad van Kerken is aanbevolen. „Als we zouden zeggen: ons persoonlijk inkomen is belang rijker. dan wordt de werkgelegen heid een restpost. Als we zeggen: „werk voor iedereen is belangrijker dan ons persoonlijk inkomen", dan kan dit een reële bijdrage gaan bete kenen in de strijd tegen de werkloos heid, die demoraliserend werkt, niet alleen op de werklozen zelf, maar op de hele maatschappij." Zowel in Delft als in Nijmegen werd gisteren gewaarschuwd tegen al te forse bezuinigingen op het weten schappelijk onderwijs. De waarne mend voorzitter van het bestuur van de Technische Hogeschool in Delft wees op de steeds geringere bereid heid van de Nederlandse gemeen schap om geld beschikbaar te stellen voor het wetenschappelijk onder- wljs-, Ir. N. F. I. Schwarz: „Men wenst vrij algemeen andere gemeenschaps belangen een hogere prioriteit te ge ven en ook meent men dat het we tenschappelijk onderwijs best doel matiger met de beschikbare finan ciën zou kunnen omspringen." Naast de bereidheid de hand in eigen boe zem te steken, zal de technische ho geschool volgens hem moeten aanto nen wat de gevolgen zijn voor de Nederlandse samenleving als de be zuiniging onverantwoord ver zou worden doorgevoerd. Ook ir. W. C. M. van Lieshout, voor zitter van het college van bestuur van de Katholieke Universiteit Nij megen wees op het gevaar van al te grote bezuinigingen. „De overheid zal zich ervan bewust moeten zijn dat de bezuinigingsmaatregelen grenzen hebben die niet zonder ern stige schade overschreden kunnen worden." Van Lieshout pleitte gisteren voor een integraal landelijk beleid voor een langere periode voor het weten schappelijk onderwijs. Dit is met name van belang, volgens Van Lies hout, omdat de fundamentele dis cussie over de taak en de plaats van het wetenschappelijk onderwijs bin nen het totale onderwijsbestel ern stige tegenstellingen oproepen, die deel berusten op verschillen in maat schappijvisie. Plaatsvervangend voorzitter van de Leidse universiteit, drs J. K. M. Ge vers, noemde de herprogrammering van de universitaire opleidingen een symptoon van het gebrek aan creati viteit. „niet van de afzonderlijke on derdelen" van de universiteit of van de individuele docenten, maar wel van de universiteit als organisatie. Ik zie geen kans tot een andere conclu sie te komen en hoop nu maar dat het verlossende woord uit Den Haag zal komen." Gevers doelde hiermee op de ellenlange discussies en pro testen die de studieduurverkorting met zich heeft gebracht, zonder dat er werkelijke overeenstemming is bereikt. Voorzitter K. J. Cath van de Leidse universiteit sprak onder meer over de beheersing van het onderwijspro ces. Volgens hem zijn de mogelijkhe den van de overheid om het onder wijsproces te sturen betrekkelijk klein. „Het parlement heeft daarbij evenmin blijk gegeven een samen hangende onderwijspolitiek te be vorderen" Volgens Cath moet de overheid de universiteiten en hoge scholen wel voldoende speelruimte laten. ,Het lijkt er soms op, dat met de ene hand aan de instelling.en is gegeven in de Wet Universitaire Be- stuurshervorming, met de andere hand wordt teruggenomen door voorschriften en preciese instructies over onderdelen." Uitvallers De rector van de Rijksuniversiteit Utrecht, prof. dr. A Verhoeff, waar schuwde voor een al te gemakkelijke verklaring voor het hoge aantal uit vallers, vooral in het eerste studie jaar. Te gemakkelijk wordt dit vol gens hem geweten aan oorzaken bui ten de universiteit. „Voorkomen moet worden dat een groot afvalper- centage wordt gezien als een aanwij zing voor hoge standaarden en een excellent studieniveau. Het eerste jaar zou dan een soort louteringspro ces worden, waarbij alleen de aller- sterksten de eindstreep moeten ha len." Volgens Verhoeff moeten we ook blijven letten op aandacht en aanmoediging voor de studenten. ,Het is niet het slechtste onderwijs, waar de student zich wel bij voelt", zei hij. Prof. dr. H. J. M. Jeukens, rector van de katholieke hogeschool in Tilburg pleitte ervoor de „vrijheid van we tenschapsbeoefening" in de grond wet op te nemen. Volgens hem kan deze vrijheid op drie manieren wor den bedreigd: door de staat, die de instelling betaalt en normen kan stellen; in het geval van Tilburg ook door de kerk die invloed kan uitoefe nen door het benoemingsbeleid en door organen van de universiteit zelf. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Gisteren is in Amsterdam de dagopleiding lager onderwijs voor volwassenen begonnen. Hiermee is Amster dam de eerste en enige plaats in Nederland waar het mogelijk is voor volwassenen om overdag gewoon lager onderwijs te volgen. e effec Van een onzer verslaggevers ^ei ROTTERDAM - Uit de bereid i,"tie waarmee de bezoekers van de tiekbeurs in de Rotterdamse Do «j^ei het (zwarte?) geld hebben laten cheepi len blijkt wel dat een goed jZftei antiek een uitstekende manier oers j beleggen Is. naa De afgelopen week is er op deE tot J tiekbeurs, waar een arbitrage* wat n missie zorg droeg voor de aanw heid van artikelen van meren* ~T hoge kwaliteit, dertig tot ve H procent meer antiek verkocht vorig jaar, terwijl er toch beduicK- werd Fouten maken Dr. M. J. Janssen, rector van de uni versiteit in Groningen, tenslotte, zei over de herprogrammering, dat de beschikbare tijd keurig is opgevuld met onderwijsactiviteiten. „In geen enkel programma is echter tijd uit getrokken om de student de gelegen heid te geven zelfstandig fouten te maken en daarvan te leren. Dat lijkt me een nuttiger ervaring voor de student dan aan de hand genomen te worden van tentamen naar tenta men", aldus dr. Janssen. Deze dagopleiding wordt verzorgd door de gemeentelijke dag- en avondschool voor volwassenen, die een voortzetting is van de stichting avondschool voor volwassenen, die al sinds 1971 lager onderwijs voor volwassenen verzorgde. Iedereen die ouder is dan zestien jaar kan zich voor de opleiding inschrijven. Volgens directeur W. Rijkers van de school is de opleiding in zekere zin een vooropleiding voor de Open School, die vorige week is begonnen. „Voor de Open School moet je min stens op het niveau van de vijfde klas lagere school staan. Wij krijgen vaak cursisten die niet eens kunnen lezen of schrijven." Overigens be staan er plannen om in het kader van de Open School ook met derge lijke cursussen te beginnen. Belangrijkste vakken Men krijgt op deze cursus les in de belangrijkste vakken van de lagere school: lezen, schrijven, rekenen en taal. Bovendien is het voor degenen die dat willen mogelijk cursussen aardrijkskunde, geschiedenis en bio logie te volgen. Het is bovendien mogelijk slechts één van de vakken te volgen. De dagcursus is gisteren met onge veer honderdvijftig mensen van start gegaan. Deze mensen moeten voor hele cursus, die een jaar duurt, 175 gulden betalen. De rest van de kosten wordt door de gemeente Am sterdam betaald. Deze lager onderwijs-cursus kan die nen als vooropleiding voor bijvoor beeld een mavo-school voor volwas senen of voor middenstandsonder- wijs. Buitenlanders kunnen op de cursus Nederland leren spreken, le zen en schrijven. minder bezoekers waren (1201 gen 14000 in 1976). Volgens de nisatoren is de grotei omzet te ken aan de gemotiveerdheid, w j- mee met name de door de we*..aeer bezoekers de beurs bezochten. - De belangstelling van de bezoe ging vooral uit naar kleine siera '.q en waaronder koper, tin, porcelein 27 3* gels enzovoorts. Er werden ook Jen 'H grote stukken zoals meubels «q kocht. Voor antieke klokken wa belangstelling aanvankelijk gei.jecllii Antieke wapens gingen daarent* met snel van dé hand. Fr werden Deij veel schilderijen verkocht. 2o in standhouders hadden in de ee ^êtoï drie dagen van de beurs net zo naar verkocht als tijdens de gehele bi ommi vorig jaar. ^nale ver! DEN HAAG De Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars houdt voor 1977 rekening met een verhoging van de totale brandschade-uitke ring van 25 tot 30 propent. Volgens voorlopige cijfers is de brandschade in het eerste halfjaar van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1976 met 25 miljoen gulden gestegen tot 175 miljoen gulden. Over geheel 1976 werd 400 miljoen gulden directe brandschade uitgekeerd. W2 Aan de sterke stijging zijn onjLY.001 meer twee zeer grote branden detP een brand in de aluminiumfabi. in Delfzijl in mei (100 miljoen guli °'~il schade) en „de boterbrand" in vriesveem in Eist in juli (schade tot 175 miljoen gulden). ag kv zoals 1 trok! el als ro prijsh ging ,70. zuive léide boek slecht: Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een verzekering tegen milieu-schade kan bijdragen tot het verminderen of zelfs het opheffen van de vervuiling. Hoewel een dergelijke verzekering er niet op is gericht vervuiling te voorkomen, kunnen de verzekeraars zulke strenge voorwaarden stellen dat de kans op schade tot het uiterste wordt beperkt of dat wordt afgezien van handelingen die gevaarlijk zijn voor het milieu. Dit schrijft het Verzekeringsinsti tuut van de Erasmus Universiteit in Rotterdam in een rapport over mi lieuverontreiniging en particuliere verzekering, dat is opgesteld op ver zoek van de stichting Boleslaw Mo- nic Fonds. Uit het rapport blijkt dat er momenteel onvoldoende moge lijkheden zijn om zich als vervuiler tegen de gevolgen van vervuiling te verzekeren, terwijl de belangen van degenen die door de vervuiling wor den benadeeld, onvoldoende zijn be schermd. De verzekeraars willen alleen opko men voor schade door een ongeval, zij het dat de risico's niet te groot mogen zijn Zwaardere risico's wor den uitgesloten. Aanvullende dek king is mogelijk met de sinds kort (uit Engeland overgewaaide) milieu- aansprakelijkheidsverzekering, waar echter nog niet of nauwelijks gebruik van wordt gemaakt. De mo gelijke slachtoffers van milieuver vuiling kunnen geen specifieke ver zekering afsluiten, hoewel de risico's wel ten dele kunnen worden gedekt, zoals via een tiental particuliere ver zekeringen (bijvoorbeeld ongeval lenverzekeringen, brand- en glasver zekeringen), enkele waarborgfond sen en de sociale verzekeringen, zo als de Ziektewet, de AWBZ en de AAW, die de risico's dekken van het niet tot werken in staat zijn. Volgens het Verzekeringsinstituut kan de omvang van de milieu-schade, die door de sociale verzekeringen wordt gedekt, „in de toekomst wel eens schromelijk onderschat blijken te zijn." Vervuiler I Het Verzekeringsinstituut meent dat het uitgangspunt voor de verzeke ring de aansprakelijkheid van de -vervuiler dient te zijn. Het instituut oppert een aansprakelijkheidsverze kering voor de milieu-risico's ver plicht te stellen. Dat kan door zo'n verzekering als voorwaarde aan het verlenen van een vergunning te ver binden. Tot nU toe geldt die verplich ting alleen voor kerncentrales en olietankers, maar deze kan worden uitgebreid tot bepaalde chemische industrieën, afvalverwerkende be drijven, het vervoer van gevaarlijke stoffen en acitiviteiten buiten de kust. SALISBURY (Reuter. UPI. AP. DPA) De Rhodesische premier Ian Smith is gisteren geheime bespre kingen begonnen met vertegenwoor digers van zwarte nationalistische bewegingen om te komen tot een „Interne regeling" van de Rhodesi sche kwestie. Het parlement dat Smith voor ogen staat zou 100 zetels hebben, waarvan er 20 voor blanken zouden zijn be stemd. Een presidentieel bewind zou moeten worden geleid door een zwar te Rhodesiër. Vermoed wordt dat Smith hiervoor dominee Sithole wil voorstellea Sithole is een gematigde nationalist met evenwel betrekkelijk kleine aanhang. Ook de posten van vice-president en de belangrijke mi nisteries zouden door zwarten moe ten worden bekleed maar het offi cierskader zou blank moeten blijven. Het plan voor een grondwet, dat gisteren is uitgelekt en door rege ringskringen niet is tegengesproken zou voor het einde van het Jaar open baar moeten worden gemaakt in in het voorjaar voorgelegd aan de be volking. Smith meent volgens de be richten uit Salisbury dat hij de in stemming van de 6.3 miljoen zwar ten zal krijgen en dat daarna de VS en Groot-Brittanniê ook akkoord zullen gaan. De Rhodesische politie heeft giste ren een Amerikaanse non gearres teerd omdat zij het Rhodesische le ger wreedheid en lafheid had verwe ten. De non behoort tot de katholie ke commissie Justitia et Pax. Zij is de vierde vertegenwoordiger van de commissie, die de afgelopen dagen is aangehouden. De Zambiase presi dent Kenneth Kaoenda heeft giste ren het Westen en de belangrijkste olie-exporterende landen opnieuw opgeroepen de leveranties aan Rho desië te staken. Alleen op deze ma nier kan volgens Kaoenda het blan ke minderheidsbewind van Ian Smith op de knieën worden ge bracht. De Westduitse regering heeft giste: ren ontkend dat de bondsrepubliek geld heeft verstrekt voor de inrich ting van een guerrillakamp in Bots wana Een oppositie-woordvoerder had de bondsregering ervan beschul digd het Patriottisch Front van Moe- gabe en Nkomo op deze manier te helpen. De CDU-oppositie heeft ver klaard te zullen komen met nieuwe bewijsstukken. Van een onzer verslaggevers De Boycot Outspan Actie organi seert op 7. 8 en 9 oktober weer een Zuid-Afrika Congres met het doel de internationale solidariteit met de zwarte arbeiders in dqt land te ver sterken. Voor het congres, dat plaats vindt in de Leidse Stadsge hoorzaal en de Stadsschouwburg, zijn vertegenwoordigers uitgeno digd van het African National Con gress. het South African Congress of Trade Unions en andere vakbonds sprekers van Zuidafrikaanse zijde. Uit Nederland en Europa worden vertegenwoordigers van de FNV en het IWV verwacht j Van bloemenspeciaalzaak tot garagebedrijf. Van aardappelen groenten en fruit tot woninginrichting. Van horeca tot kruidenierswaren. t Vergemakliclijkt m 'n advisering om alle infonmtie van het CBSEIM, CRK overzichtelijk per branche terug te vinden in de brochure „Cijfers Trends. Detailhandel en Ambacht./Een service van de Rabobank". Van drogisterij tot textieldetailhandel. v 100 B 1000 3 Iml 'j n'l 1i m li torn 2! 'S' 9 tig 12 Z, 11! tomc 21 ittt. e 11 P' t: 13: P"C 13; k 2 2; tlepr 7 Gaarne ontvane ik de brochure „Cijfers Trends. Detailhandel en Ambacht. Een service van de Rabobank". I (Firma) naam; Ter attentie van: Adres:Plaats: Rekening bij de Rabobank: ja/nee. Wi 0 Ik ben eveneens geinteresseerd in de Rabobank brochures: D Antwoorden van de Rabobank op vragen uit het midden- en kleinbedrijf Bedrijfsadviesdiensten U kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankeerd zenden naar De Centrale Rabobank, Antwoordnummer 700, j Eindhoven. geld en goede raad. Rjfsïev*

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12