Wie waardevrij is, hij werpe de eerste steen Is abortus mensenmoord? "We hebben heel wat informatie zó voor u klaarliggen. INFO Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis. IRt brieven van lezers BULLETINS Een antwoord aan Koos van Weringh w BOUWFONDS Loop binnen bij'n Bouwfonds - infocentrum. IBouwfonds ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door mr. F. F. F. de Vries In Trouw van 26 augustus Jl. lanceert Koos van Weringh een scherpe aanval op de werkgroep Recht en Openheid in de Zaak-Menten en met name op mijn artikel over het optreden van Rüter. In zijn artikel wil Koos van Weringh signaleren „wat er gebeurt als wetenschap een politieke zaakt wordt." Nu dacht ik dat er nog maar weinig mensen in Nederland rondlopen, die geloven in een volledig waardevrije, onafhankelijke en „objectieve" wetenschapsbeoefening. Zelfs de natuurkunde en de kernfysica zijn niet waardevrij: wie maken bijvoorbeeld de neutronenbom? In het bijzonder wanneer het gaat om het vraagstuk van vervolging en berechting van oorlogsmisdadigers komt zeer indringend de vraag naar voren aan welke kant stel je Je op. waartoe wend Je je kennis als Jurist, historicus, politicoloog enz aan en aan wie verleen je je dien sten0 De werkgroep heeft duidelijk een gedaan, zoals Rüter dat ook gei heeft. Wij kie2en partij vóór die me.: en, die willen opkomen voor vervolging en berechting van oorlogsmisdadigers en tegen he. vend fascisme. Ook dfi laatste is aan de orde: Vele mensen in Nederland ook onder Trouwlezers zijn ver ontrust over de ontwikkelingen ln West-Duitsland, waar tienduizenden getroffen worden door de „Berufs- verbote" en de demqcratie op de tocht staat. Als Koos van Weringh badinerend wil praten over onze oogmerken, dan laat hij alleen maar zien aan welke kant hij staat. Bij d Menten gaat het zowel om d».- ver i on berechting van een oorlogsnu*cb<d er. als om de vraag wie Me.bijzonder rond 1950 (toen er ook al bewijzen waren) beschermd hebben. Van Weringh zegt dat als wij spreken over de belangrijke „oorlog. '«sdnHi- ger Menten," wij daarmee laten a.»cn dat voor ons het proces overbodig Is „De oordelen zijn al geveld," zegt hij. Dit is natuurlijk onjuist. Menten is en wordt aangeklaagd als oorlogs misdadiger, maar dat wil nog niet zeggen dat hij berecht is. In de kran ten wordt bijvoorbeeld ook (en te recht) gesproken ovr de kapers en gijzelaars van De Punt en Bovens- milde. terwijl de rechter nog geen •vonnis heelt uitgesproken. wij, zeggen dat Menten een be langrijke oorlogsmisdadiger is, dan willen wij daarmee uitdrukken, dat wij overtuigd zijn door het vele be wijsmateriaal dat vóór en tijdens het pror^ naar voren Is gebracht. Wij suan daarin niet alleen. In zeke re zin zou men kunnen zeggen dat wij tot de groep van aanklagers be horen. zoals bijvoorbeeld nu de offi cier van justitie Habermehl. Ook bijvc beeld de Protestantse Stich ting Bibliotheekwezen geeft als on dertitel van haar „knipselmap Men ten": „Kranteknipsels over zaken van de oorlogsmisdadiger Menten in de Jaren 1950-1954". De Waarheid Van Weringh verwijt ons dat wij ons hoofdartikel regelrecht uit de Waar heid hebben overgeschreven en pro paganda voeren voor de parlements- fractie van de CPN. Nog afgezien van de vraag of dit juist is, waarom zouden Juristen niet de Waarheid lezen? Gelukkig leven we niet meer ln de jaren 1940-1945, toen dit verbo den was. Het niet vermelden van het optreden van de CPN zou een ver valsing geweest zijn. Iedereen heeft onder andere op de televisie kunnen constateren hoe de CPN- fractie zich ingespannen heeft. Overigens verzwijgt Van Weringh dat wij ook geciteerd hebben uit de toespraken van vertegenwoordigers van andere partijen (PvdA en WD). Hij is zwaar gebelgd over mijn kri tiek op Rüter. in wie Menten zo'n sterke verdediger getroffen .ïeeft (sterker dan de officiële verdediger Van Heyningen). In het kader van onze doelstellingen kon kritiek op het optreden van de door Menten zo geprezen professor niet uitblijven. Mijn doel was onder meer aan te tonen dat dit optreden niet uit de lucht kwam vallen. Als je de gebelgde reactie van Van Weringh leest, zou ik zo maar wat losse kreten op palet gezet hebben, terwijl ik juist aangetoond heb dat Rüter niet de „onafhankelijke we tenschapsman" is, zoals Van We ringh probeert voor te geven. Drie van Breda Daartoe is informatie gegeven over het proefschrift van Rüter, waarvan een belangrijk onderdeel eindigt met een pleidooi vóór de vrijlating van de „Drie van Breda", waarbij als Bedrijfs- en school jeugd Trouw van 27 augustus schenkt aan dacht aan de vele voortreffelijke werkzaamheden van de Bedrijfs-en Schooljeugd (B.S.J i Hf-~' -naakt u gewag van het feitu^L B*driif* en Schooljeugd tot twee me Werkgroep Israël van king heeft uitgesloten, omdat ken nelijk „de basis tot samenwerking ontbrak" Deze uitsluiting is nog steeds voor ons een volkomen raad sel Van meet af aan heeft de Werk groep Israël zijn solidariteit betuigd met de principiële uitgangspunten van de samenwerkende actiegroe pen. Gezien de indertijd gebezigde argumenten kunnen wij niet anders concluderen, dan dat de uitsluiting louter gebaseerd is op onverdraag zaamheid, verpakt in politieke slo gans. Immers. Zionisme werd gelijk gesteld met racisme en Israël werd dé onderdrukker van de Palestijnen genoemd Niet alleen een onverant woordelijke verdraaiing van de fei ten. maar ook een identificatie van de Werkgroep Israël met deze waan ideeën. En dat terwijl de Werkgroep Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kan» getypte, bneven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij DuWikatte wordt de naam van de schnjver vermeld Israël uitermate kritisch staat ten opzichte van alle partijen (inclusief de Israëlische regering) en ijvert voor een twee-staten oplossing (één Joodse en één Palest jnse staat). Dit in tegenstelling tot het wel aan de B.S.J. deelnemende Palestina Ko- mité. dat streeft naar één Palestijn se staat zonder het recht van de Joden op een eigen land te erken nen. Men weigert gewoonweg onze visie, ondanks de vele gesprekken, serieus te nemen. Wij hopen dat de B.S.J. op zijn into lerante houding zal terugkomen en dat de discussies tussen alle betrok ken partijen, op initiatief van de verantwoordelijke Hervormde Ge meente tot een oplossing van de problemen zal leiden. Een oplossing, die een eind moet maken aan de momenteel achtergestelde positie van de Werkgroep Israël op de Am sterdamse scholen. Mafirn drs A. H. Wertheim Bouwvergunning Onder de kop „Ministers Vorrink en Gruijters oneens" verscheen in uw blad van 22 augustus jJ. het bericht, waarin staat vermeld, dat minister Vorrink meent, dat houders van bouwvergunningen niet het recht hebben met bouwen te beginnen, alvorens beschikt wordt over de be nodigde bouwvergunningen. Dat laatste moet zijn „hinderwetvergun ningen". Overigens heeft minister Vorrink jammer voor haar on gelijk, omdat nu eenmaal de weige- ringsgronden voor een bouwvergun- argument gehanteerd wordt dat het Nederlandse volk zelf nalatig is ge weest tijdens de Tweede Wereldoor log. Niet vrijlaten zou volgens Rüter betekenen dat „de bijzondere recht spleging een alibi wordt voor hen, die maar al te graag eigen falen en eigen schuld naar de Duitsers door schuiven". Voorts is informatie gegeven over de studieperiode van Rüter in Freiburg (in het zuiden van West-Duitsland), toen hij veel goodwill en contacten opgebouwd heeft met de Westduitse justltie-autoriteiten. Iedereen, die weet hoe het Westduitse justitie apparaat vergeven is van oud-nazi- rechters en -aanklagers, kan nagaan wat dit betekent. Ook is informatie gegeven over het optreden van Rüter tijdens het pro- ces-Menten zelf. In het bijzonder over zijn gang naar West-Duitslnd in gezelschap van de advocaat van Menten. Terwijl de zaak reeds aan hangig was bij de bijzondere straf kamer, ging hij met gegevens uit het procesdossier onder meer op bezoek bij de ex-Gestapo-chef Landau. Zo iets zou een verdediger kunnen doen. maar zeker niet een door de rechtbank benoemde getuige-des- kundige met een strikt omschreven opdracht. Van Weringh verzwijgt dat dit optreden ook bekritiseerd werd door de voorzitter van de bij zondere strafkamer, mr. Schröeder Vonnissen Van Weringh verwijt mij dat ik niet vermeld heb dat Rüter zich sinds 1966 bezighoudt met de uitgave van alle vonnissen, die in West-Duits land tegen nationaai-socialistische oorlogsmisdadigers uitgesproken zijn. „Dat zou immers niet passen in het beeld van Rüter, de doofpot- voorstander", zegt hij. Inderdaad ning in de Woningwet limitatief en dwingend zijn genoemd en daaron der valt niet het vereiste van een hinderwetvergunning, welke gere geld is in de Hinderwet. Nieuw Vennep G. A. C. Verwij Neutronenbom (10) 1. Inzet neutronenbom heeft voor keur boven kernbom voor tactisch gebruik, dat betekent: de beslissing voor de inzet van de neutronenbom wordt gemakkelijker genomen. 2. De zgn. „forward" strategie, waarvan vooral Duitsland een voorstander is, maakt de inzet van de neutronen bom ideaal vooral omdat in die stra tegie de preventieve aanval past. Het gebruik en de escalatie wordt dan niet bepaald maar opgedrongen door de tegenpartij, wie dat ook mocht zijn. 3. Het kwaad in de mens is dus in feite samengebald in zijn defensieve offensieve bewapening, dus blijft totale ontwapening „ide aal", daarvoor heeft men ook een strategie nodig die moet worden ge leerd niet alleen bij middelbaar ho ger onderwijs maar ook aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Ommen J. Mezenaar heb ik dit niet vermeld. Voor een meer volledig beeld van Rüter had ik het beter wel kunnen doen. Het past immers precies in het beeld dat ik in mijn artikel heb geschetst! Want het gaat er niet om, zoals al in het voorgaande uiteengezet, of ie mand specifieke belangstelling heeft voor een bepaald onderwerp, maar hoe hij zijn kennis toepast. Aan wie komt het resultaat van de gevonden wetenschap ten goede? In de zaak-Menten treedt Rüter op als verdediger van Menten! Overigens wat stellen de vonnissen van West-Duitse rechters tegen na zi-oorlogsmisdadigers eigenlijk voor? Zij die de „moordenaarsdolk hadden onder de rechtersmantel". de rechters uit de Hitlerperiode, ble ven voor een groot deel op hun pos ten en waren belast met de berech ting van oorlogsmisdadigers. „Vervalsing" Van Weringh beticht mij van verval sing, omdraaiing en weglating, noemt mij een om-de-hals-brenger van onafhankelijke wetenschapsbe oefening en plaatst mij op één podi um met Hitler en Stalin. Het is nogal wat! Na zelf alle mogelijkheden voor ver valsing enz. uitgeput te hebben komt hij met de bekende koude- oorlogs-truc: „communisme en fas cisme is één pot nat". Van Weringh schijnt er niet van op de hoogte te zijn dat in de anti-Hitler-coalitie Stalin. Churchill en Roosevelt (later Truman) zij aan zij gestreden heb ben tegen de grootste misdadiger van de mensheid: Hitler. Van We ringh schijnt vergeten te zijn dat vele lezers van Trouw zij aan zij streden met lezers van De Waarheid in het verzet en met spanning de slag rond Stalingrad volgden. Ook zij leefden in de vaste overtuiging dat de schuldigen gestraft zouden worden. Zaak L. Zojuist komt mij onder ogen een nieuwe uitgave van het Juridisch Studentenblad Ars Aequi (1977 nr. 7), waarin Rüter liefst 20 bladzijden krijgt toegemeten om zijn gal te spuwen over de rechterlijke uit spraak tegen de oorlogsmisdadiger L. Daarbij gaat het hem kennelijk niet om de zaak-L. maar om de Zaak-Menten. waar ook de kwestie van het Nederlanderschap en de Ne derlandse Rechtsmacht een rol kan gaan spelen. In ons bulletin heeft mr T. Boekman een artikel aan dit vraagstuk gewijd. Ontstellend is het slot van het be toog van Rüter. waar hij voortbor duurt op een omstreden uitspraak van prof. Enschedé, die in 1976 ge sproken heeft over een „sociaal-psy chologisch zieke sfeer waarin nog de bloemen van een concentratie kampsyndroom „bloeien". Rüter ziet dan nog meer bloemen bloeien, die „onze strafrechtspleging vergif tigen". Wie had het ook al weer over een onafhankelijke weten schapsman? Uiteraard kon mijn antwoord ge zien de beperkte omvang van dit artikel verre van volledig zijn. Geïnteresseerde lezers wil ik daar om voor een meer volledig antwoord verwijzen naar ons informatiebulle tin (dit kunt u bestellen door een bedrag van 3.20 te storten op post giro 37.96.800 tnv Mr H. Geleynse te Breda, Haagweg 297). Daarin kunt u lezen waarom waakzaamheid in de Zaak-Menten geboden blijft. Mr F. F. F. Vries is lid van de werk groep 'Recht en openheid in de zaak- Menten' door prof. dr. G. Kuiper Hzn Al vele jaren sleept de zaak van de regeling van de abortus zich voort. Bij de wet was het verboden de bevruchte eicel te verwijderen, maar het is wel zeker dat het ondanks alle strafbedreiging op grote schaal plaats vond, vaak op levensgevaarlijke wijze, soms door ter zake kundige artsen Hetzelfde is het geval met allerlei sexuele praktijken, de meeste niet door de wét verboden, maar vroeger toch als ontoelaatbaar beschouwd. Masturbatie bijvoorbeeld, hoewel door vrijwel iedereen beoefend. Ove rigens ontoelaatbar zonder discus sie. want dat alles bevond zich in de taboesfeer. Daarbij wordt de ontwik keling van onvoorstelbare aantallen kinderen onmogelijk gemaakt. Trou wens ook op natuurlijke wijze: nach telijke zaadlozing en menstruatie. Over die natuurlijke wijze en dus ook over de spontane abortus is geen discussie. Alleen als het gebeurt door toedoen van de mens. De vraag die ik mij sinds lang stel is deze: waarom is vernietigen van zaad en eicel niet en van de bevruch te eicel wel mensenmoord? Wat maakt een mens tot mens? Daarover is veel te zeggen, maar daartoe be hoort in ieder geval wel dat hij rede lijk denken kan, dat hij een wil heeft (kan kiezen en beslissen) en gevoe lens (emoties) heeft of kan ontwikke len en t.z.t. zal hebben. Kun je nu zo'n microscopisch kleine cel of een vrucht waarin nauwelijks iets men selijks qua uiterlijk is te ontdekken. ,'wordt in de Bijbel niet gesproken over mijn worm?) ook al mens noe men? Ik zeg dit niet om te schokken of geloofsgenoten te kwetsen. De vraag stellen is in dit geval zeer beslist niet haar beantwoorden, posi tief noch negatief. Waarom houdt niemand zich met die vraag bezig? Uit vrees voor roomse casuïstiek? Ik ben toch wat bang voor deze „kinderkruistocht". Die geeft wel een rechtlijnige vastheid, maar onder het verheven argument van de bescherming van het hulpelo ze, ongeboren leven wordt voorbijge gaan aan zeeën van ellende die onge wenste zwangerschappen voor de ou ders en de straks geboren kinderen met zich brengen. Taboe Is het soms toch ook hier de taboe sfeer? Je zou het denken want ook zij die een vrij ingrijpen willen en baas willen zijn in eigen buik (ongewenste zwangerschap is overigens het ge volg van het niet baas zijn in eigen buik) stellen de vraag niet aan de orde die ik opwierp. Zij hebben ui terst goede argumenten voor zwan gerschapsonderbreking m.b.t. de zwangere vrouw, maar mijden vol strekt de stelling van de andere kant, namelijk dat het mensen moord is. Vinden ze dat nu ook, maar vinden ze die toelaatbaar ais het om het geluk van de vrouw gaat? Waar om zegt men dat niet openlijk? Ik heb deze vraag aan de orde ge steld omdat ik het taboe (dat altijd leidt tot huichelachtigheid) wj] aan tasten en omdat zij leidt tot enige relativering van de standpunten, al was het maar omdat er onzekerheid is over de antwoorden. Ik heb al thans die overtuiging, ondanks de ferme metingen die ten beste worden gegeven. Wordt het niet tijd dat de feiten eens op een rijtje worden gezet (de Morning Afterpil is tenslotte ook niet anders dan een medicijn tot abortus provocatus) en de principië le discussie wordt geopend over de vraag wannéér er sprake is van men senmoord? De redactie van ons blad zou er goed aan doen een aantal deskundige mensen hierover in zijn kolommen aan het woord te laten. Het kan onder de huidige omstan digheden zelfs in het landsbelang zijn: we mogen toch geen kabinets formatie laten mislukken op een al thans in mijn ogen zo onzekere en onduidelijke zaak. Meer duidelijk heid kan ook pas de religieus-politie ke standpuntbepaling „echt" ma ken, vrij van de invloed van het taboe. Dr. G. Kuiper Hzn. is hoogleraar in de sociologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Als u problemen hebt met het kopen yan een eigen huis moet u eens bi) een Bouwfonds infocentrum langs komen. Wij geven dagelijks honderden mensen voorlichting over alles wat maar met wonen te maken heeft. Wat ons in het bijzonder ter harte gaat, is het eigen woning- bezit voor mensen met een bescheidener inkomen. In de eerste plaats bouwen wij zelf huizen waarbij leefbaar heid en kwaliteit voor een gunstige prijs voorop staan. Op deze Bouwfonds-huizen geven we onze garantie. Ten tweede houden we ons bezig met voor u belangrijke zaken als premie, subsidie, financiering en verzekering. Hypotheken bijvoorbeeld: dat is iets waarin we graag met u méédenken. En daarvoor hoeft u echt geen Bouwfonds-huis te kopen. We helpen iederéén die met een eigen huis bezig is! Véél hulp hebben we al kant en klaar op papier gezet. U kunt zich gratis abonneren op de infokrant. Hierin vindt u regelmatig aktuele nieuwtjes en een overzicht van het komplete Bouwfonds-huizen-aanbod over ons hele land. Daarnaast liggen in de info centra gratis infobulletins voor u klaar. Zoals gezegd, zijn hypotheken natuurlijk een erg belangrijk onderwerp in onze informatie verstrekking. Eén van de infobulletins heet bijvoorbeeld: "22 belangrijke punten om hypothecaire leningen te vergelijken'.' Maar er zijn ook andere, minder zware onderwerpen die we glashelder behandelen. Zoals: warmte-isolatie/geluidsproblemen/ subsidie voor het isoleren van woningen/eigen woningen in de "beschutte sfeer voor lagere inkomens/verbouwingen/ loon- en inkomstenbelasting en AOW/ AWW premie in relatie tot het eigen huis met hypotheek/de makelaar en andere bemiddelaars in onroerend goed/ hoe verkoop ik mijn huis?... Kortom, op véél vragen vindt u misschien al een antwoord als u zo'n infobulletin meeneemt. U krijgt ze gratis natuurlijk, want hulp waarvoor u moet betalen is er al genoeg in de wereld. Alkmaar, Botcrwraat Tel (072) I20*l2cnl2l7"v Amersfoort, Rcgcntcssdaan 34 Tel. (033)30470 Amsterdam, Westcindc-14 Td (020)267232 Apeldoorn, Kanaalstraat 14-16 (hoek Stationsstraat) Tel. (055) 21 6413. Arnhem, Koningstraat 69 b Tel (0*5)422152 Assen, Markt 20 Tel (05920) I 5957 Den Haag, Nassauplcin 13. Tel (070)650*00 Enschede, Bnnkstraat *7 Tel. (053) 31 3090 Goes, Oostsingel 170-172. Tel (01100)13310 Groningen, Peizerweg 6* 62 (ingang rechts naast Adm dc Ruyterflat) Tel (050) 1*3033 Haarlem, Anegang 29 Tel (023) 313*52 en 321247 Leeuwarden, Nicuwcstad *9 Tel (05100)5 04.35 Lelystad, Bortgerd 201 Tel (03200)27474 Middelburg, Korte Delft 2 Tel (011*0)2 715* Rotterdam, Schicdamscdijk 73 a Tel (OIO) 1365 KJ Terneuzen, Axdscstraat 12 Tel. (01150)6625 Utrecht, Nachtegaalstraat 72 Tel (030)319744 Zulphen, Stationsstraat 24 Td (05750) 15544 Zwolle, Eekwal 2.lel.(05200) 11641. Openingstijden werkdagen 10.00 - Ifi.OUuur Op maandagavond van 1* 30- 20.30 uur nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten emeenten N co MI

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8