Felle aanval Albanië op China Eurocommunisten krijgen weer les in revolutieleer Arabische ministers in Cairo bijeen Smith: Plan van VS en Engeland dwaas Somalië krijgt geen wapens uit westen Vakbonden tegen uranium-export Nieuwe EG-verklaring over apartheid op komst Chinese leiders indirect Verraders' Ultimatum aan Australische regering Gesprek New York coördineren Vakbondsleiders in Chili eisen meer democratie Zambia, land van luilakken' Moskou wakkert interne tegenstellingen in Rome en Parijs weer aan BUITENLAND Trouw/Kwartet PEKING. BELGRADO (Reuter. UPI, AP) De leider van de Albaanse communistische partij. Enver Hoxha. heeft gisteren het bezoek van de Joegoslavische president Josip Broz Tito aan de Chinese Volksrepubliek scherp veroordeeld en de Chinese leiders indirect uitgemaakt voor verraders van het communisme. Een beeld van de rellen in dehaven van Sydney. CAIRO (UPI, Reuter) De Arabische ministers van buitenlandse zaken komen vandaag in de Egyptische'hoofdstad Cairo bijeen om zich met name voor te bereiden op de besprekingen met de Amerikaanse regering later deze maand over een vredesregeling in het Midden-Oosten Ook zal de bijlegging en voorkoming van conflicten binnen de Arabische wereld worden besproken ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 Waarnemers menen dat Hoxha hier mee opnieuw een zware slag heeft toegebracht aan de toch al wat wre velige „onverwoestbare vriend schap" tussen China en Albanië. De Albanese ambassade in Peking stuurde gisteren aan de meeste am bassades in de Chinese hoofdstad een hoofdartikel van het Albanese partijorgaan Zeri Populit (stem van het volk), gedateerd 13 september 1963 en getiteld „Chroestsjew knie lend voor Tito". Het bewuste hoofd artikel is herschreven in de vorm van een pamflet. Dit pamflet draagt het SALISBURY CReuter, UPI. AP) De Rhodesische premier van het blanke minderheidsbe wind, Ian Smith heeft gisteren de Brits-Amerikaanse' voorstel len voor een vreedzame rege ling in Rhodesië „dwaas" en „rampzalig" genoemd. De premier heeft ze echter nog niet botweg verworpen maar een een spe ciale commissie in het leven geroe pen die de voorstellen gedetailleerd zal bestuderen. Als die commissie haar studie heeft voltooid zal het resultaat zeer zorgvuldig worden be- keken, aldus Smith. Dit proces kan nog wel weken duren, meende de premier. Smith heedft zich al eerder zeer negatief uitgelaen over enkele onderdelen van het plan. Met name zijn eigen aftreden en ontbinding van het Rhodesische leger vielen 'niet in goede aarde/ Zo ook viel de ontbindigen van het nationalistische guerrillaleger van Robert Moegabe en Joshua Nkomo daar deze beide zwarte leiders niet te verteren. jaartal 1977 en schijnt speciaal te zijn gedrukt ter gelegenheid van Ti to's bezoek aan Peking. Conclusies Het hoofdartikel veroordeelde inder tijd krachtig het bezoek dat de toen malige Russische leider Chroestsjew aan Belgrado bracht. Het trok drie negatieve conclusies uit het bezoek, die blijkbaar in de ogen van Albanië nu ook gelden voor de ontmoeting tussen Tito en de Chinese partijvoor zitter Hoea Kwo-feng. De „eerste belangrijke" conclusie van Chroestsjews verblijf in Joegos lavië was dat de „revisionistische groep van Moskou, door de kliek van Tito volledig te rehabiliteren en zich met haar te verenigen, zich nog die per gecompromitteerd heeft met de vijanden van het marxisme-leninis- me, van het socialisme en van de vrede, en zich nog dieper heeft laten zakken in de poel van het verraad". Chroesjtsjow en Tito werden ervan beschuldigd „het marxisme-leninis- me te willen begraven, het socialis- lord Carver 1970 verklaarde hij in een rede voor de universiteit van Bristol, dat En geland sinds het midden van de vo rige eeuw in militair en politiek in zicht te veel hooi op zijn vork had genomen. Volgens hem was de rege ring in Londen te'gemakkelijk ge weest met het gebruiken van de term „vitale belangen" en had zij te graag de rol van wereldpolitieman willen spelen. De veldmaarschalk deelde don derdag in Londen mee. dat hij de Britse minister van buitnlandse za ken David Owen had gezegd, dat hij de post in Rhodesië alleen op zich zou nemen, als hij verzekerd kan zijn van een vreedzame overgang naar een zwart meerderheidsregime. Het is een zeer moeilijk karwei in een zeer moeilijke situatie. Er is geen handleiding". SANTIAGO (AFP) - Ruim acht honderd vakbondsleiders van meer dan 500 werknemersorganisaties hebben aan de Chileense junta een memorandum overhandigd waarin zij aandringen op vrijheid van vak bond en herstel van de democratie in het land. De vakbondsleiders wil len een volledig herstel van de „fun damentele rechten". Volgens poli tieke waarnemers in de hoofdstad Santiago betekent het aanbieden van het document een doorbraak in de „politieke stilte", die na de mili taire staatsgreep van 1973 gedwon gen in Chili heeft geheerst. De lei ders van de vakbonden menen dat zij een bemiddelende rol kunnen spelen tussen overheid en werkne mers. Het is volgens hen dan wel noodzakelijk dat alle sociale groe pen de vrijheid krijgen om politieke en sociale initiatieven te ontplooien. Op 1 mei hadden al ruim 126 vak bondsorganisaties. die volgens het Central Unica de Trabajadores (CUT) de in Chili verboden een heidsvakcentrale tachtig procent van de Chileense vakbeweging ver tegenwoordigen een document met soortgelijke eisen opgesteld. Dit do cument werd echter in de Chileense media vrijwel totaal verzwegen. De militaire junta heeft tot op heden op dat document ook niet gereageerd. me om zeep te helpen en de over heersing van het imperialisme te herstellen." In dit verband werd ook de economische samenwerking tus sen Moskou en Belgrado veroor deeld. De „tweede belangrijke conclusie" was dat Chroesjtsjow en Tito „hun gevaarlijke activiteit hadden ge coördineerd om het socialistische kamp en de internationale commu nistische beweging te saboteren". De „derde belangrijke conclusie" in het hoofdartikel was dat „Chroesjts jow was „toegenaderd tot de imperi alisten en vooral tot de Amerikaan se imperialisten. Verkoeling Het verschenen pamflet zou volgens waarnemers wel eens het definitieve einde kunnen betekenen van de re latie Albanië-China. De verkoeling van de betrekkingen begon op 7 juli toen Zeri i Popullit een hoofdartikel publiceerde waarin de Maoistische theorie van de „drie werelden" (de grote mogendheden, de industrie landen en de derde wereld) als „op portunistisch en anti-leninistisch aan de kant werd gezet. Sinds die datum heeft Tirana herhaaldelijk dit soort uitvallen gedaan, terwijl Peking daarop nogal gematigd rea geerde, waarschijnlijk in de hoop de relatie te kunnen behouden. Albanië werd nooit direct aangevallen maar de Chinese leiders, en met name Hoea Kwo-feng bleven de „theorie van de drie werelden" verdedigen en predikten de vorming van een „zo groot mogelijk front" tegen „het he- gemonisme", dat wil zeggen tegen de Sowjet-Unie. Functionarissen van de Arabische Liga menen dat de bijeenkomst van de Arabische ministers later dit jaar in een nieuwe Arabische topconfe rentie zou kunnen uitmonden. De ministers .zullen in eerste instantie pogen om gezamenlijk een strategie voor de besprekingen in New York en Washington te formuleren. Vooral Saoedi-Arabië. waarvan minister van buitenlandse zaken, Saoed al Faisal, de vergadering in Cairo voor zit. wil dat de Arabieren zich als één front opstellen. LOESAKA (AFP) President Ken neth Kaoenda van Zambia heeft ge dreigd met aftreden als het land een „natie van luilakken" blijft. De president uitte de bedreiging bij de opening van een nieuwe fabriek voor de behandeling van grondstof fen in Ndola ten noorden van Loesaka. „Als de vijf miljoen Zambianen ook volgend jaar nog zo lui zijn als nu", aldus Kaoenda. „stap ik op. Ik wil geen leider zijn van leeglopers en ik wil niet gekozen worden door leeglo pers." De Zambiaanse president noemde luilakken „even slecht als de racisti sche leider John Vorster en de op standige leider Ian Smith." Om dit te bereiken heeft Saoedi- Arabië de afgelopen tijd afgevaar digden naar verschillende Arabische hoofdsteden gestuurd om zich over de respectievelijke standpunten te oriënteren. De uitbreiding van Israë lische overheidsdiensten naar de in 1967 bezette gebieden, het vestigen van Joodse nederzettingen in deze gebieden en de motie van het Israëli sche parlement waarin opnieuw on derhandelingen met de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) worden verworpen, hebben een sfeer van pessimisme over de kans van slagen van de besprekingen in Amerika on der de Arabieren doen ontstaan. Onenigheid is er over de vraag of de situatie in Zuid-Libanon tijdens de ministersconferentie moet worden besproken. De Libanese regering keert zich tegen een Palestijns ver zoek hiertoe. Libanon stelt zich op het standpunt dat er stappen wor den ondernomen om Syrisch vredes plan voor het gebied uit te voeren en dat dit een binnenlandse zaak van Libanon is. Driepuntenplan Bij de discussie over de Israëlische activiteiten in de bezette gebieden zal ook een Egyptisch memoram- dum ter sprake komen waarin een reactie op het niveau van ministers van buitenlandse zaken wordt ge vraagd. Egypte heeft bovendien de Verenigde Naties gevraagd om de kwestie van de Israëlische houding op de agenda van de Algemene Ver gadering te zetten. In het memoran dum aan de ministersconferentie wordt voorgesteld om een speciaal fonds te stichten om bewoners van de bezette gebieden te helpen zich tegen de Israëlische autoriteiten te verzetten. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Machmoed Rlad, heeft een plan dat drie punten bevat inge diend om grotere solidariteit onder de Arabieren te bevorderen: de stichting van een zesduizend man sterke Arabische vredesmacht. Deze soldaten moeten aangeworven uit de legers van landen die er aan deel willen nemen. Deze macht moet MELBOURNE (Reuter. AP) De machtige overkoepelende raad van de Australische vakbonden, de ACTl', heeft gisteren in een ultimatum aan de regering geëist dat er een nationaal referendum wordt gehouden over het al of niet winnen en exporteren van uranium. Het besluit tot zo'n referen dum moet binnen twee maanden ge nomen worden, anders volgen er sta kingen. Het dagelijks bestuur van de raad van vakbonden die twee miljoen le den tellen, zegt vastbesloten te zijn om het gevecht met het industriële front en de conservatieve coalitie van premier Malcolm Fraser.tot het uiterste te voeren. Al eerder hebben zo'n vijfhonderd demonstranten in de haven van Syd ney geprobeerd om een konvooi dat voor de export bestemde uranium kwam afleveren tegen te houden. Daarbij werd de politieafzetting doorbroken en werden 18 mensen gearresteerd. Het uranium was vol gens de demonstranten bestemd voor Engeland. De vakbonden hebben de leden voorgesteld niet aan de uranium winning mee te doen en de mijnen niet meer van de benodigde materi alen te voorzien. Volgende week houdt de ACTU haar jaarlijkse con gres in Sydney en men verwacht verhitte debatten over de kwestie van de uranium-export. Men ver wacht namelijk niet dat alle vak bonden het eens zullen zijn met de ACTU. De leider van de ACTU, Bob Hawke. is tevens voorzitter van de Australische arbeiders partij, die in juli een resolutie aannam waarin wordt aangedrongen op het voor on bepaalde tijd uitstellen van de win ning en exort van uranium. in staat zijn om bij inter-Arabische vijandelijkheden binnen 48 uur tus sen beiden te komen; de stichting van een Arabisch ge rechtshof voor verzoening, arbitrage en bemiddeling; vorming van een permanent co mité van ministers van buitenland se zaken die bij inter-Arabische con flicten moet bemiddelen. Op de ministersconferentie zal ook de situatie in de hoorn van Afrika worden besproken. Ook zullen de aanvragen van DJiboeti en de Ko- moren om lid te worden van de Arabische Liga aan de orde komen. Smith zei gisteren: „Ht lijkt erop alsof men ons vraagt onszelf in' Rho desië te ontbinden in het docu ment heb ik het woord ovegave aan getroffen voordat we weten wat de nieuwe grondwet zal zijn. Dit lijkt me bijna een dwaze situatie." Over de veiligheidstroepen, zoals in het plan werd voorgesteld zei de premier dat hij daar ernstig bezorgd over was. „Het is in Rhodesië bijna een vaste grap te suggereren dat de guerrillastrijders moeten worden ondergebracht in het Rhodesische leger dat ze bevechten. Voor zover ik het nu begrijp lijkt het alsof de terroristen, of zoals de Britten liever zeggen de bevrijdingslegers, gaan de basis vormen van de nieuwe veilig heidstroepen in Rhodesië, waarna ze zich klaarblijkelijk zullen ver waardigen enkele bestaande eenhe den van van het Rhodesisch leger daarin onder te brengen, als ze dat wensen. Dames en heren, ik dacht dat dit een dwaze suggestie was. Het lijkt me dus dat het plan niet alleen onberaden is maar ook overijld" al dus Smith. Veldmaarschalk Lord Carver die de- Britse regering heeft aangewezen als „bewindvoerder" in Rhodesië tij dens de overgangsperiode naar een zwart meerderheidsbewind, wordt beschouwd als de knapste Britse militaire leider sinds de Tweede We reldoorlog. De 62-jarige Carver is een afstam meling van de hertog van Weling- ton, Engelands grootste militaire leider. Zelf heeft hij een briljante militaire loopbaan achter de rug, waarbij hij in de meeste delen van de wereld heeft gediend. Hij was echter nog nooit in Rhodesië. Hij heeft uitgesproken opvattingen over de Britse rol binnen de interna tionale militaire verhoudingen. In BRUSSEL (ANP) De ministers van buitenlandse zaken der negen EG landen zullen op 19 september in Brussel een nieuwe verklaring over de apartheidspolitiek, en de ontwikkelingen in Afrika in het algemeen, bespreken en waarschijnlijk goedkeu ren. Deze verklaring wordt voorbereid door he zogenaamde "comité politique", de directeuren-generaal politieke zaken van de ministeries van buitenlandse zaken die de ministers bijeen komsten van de EPSV (Europese Politieke Samenwerking) voor bereiden. Het comité komt maandag en dinsdag in de Belgische hoofdstad bijeen. Aanvankelijk werd aangenomen dat de Belgische minister van buiten landse zaken. Henri Simonet, op de anti-apartheidsconferentie van eind vorige maand in Lagos als voorzitter van de negen zou meedelen dat men een gedragscode was overeengeko men voor Westeuropese bedrijven die in Zuid-Afrika wprken. Een ac- coord over een dergelijke gedragsco de werd echter vertraagd door juri dische moeilijkheden. Simonet moest zich beperken tot een algeme ne veroordeling van de apartheid, en een aankondiging dat de landen van de Gemeenschap de mogelijkheid van initiatieven onderzoeken om het gewicht van de Gemeenschap als geheel tegen Zuid-Afrika aan te wenden, teneinde het te bewegen de apartheid te beëindigen. De ministers van buitenlandse za ken van de vijf Noordse landen heb ben Zuid-Afrika gisteren verant woordelijk gesteld voor de „explo sieve" situatie in het zuiden van Afrika, vanwege de apartheid en steun voor Rhodesië. De ministers van finland. Zweden, Noorwegen. Denemarken en IJsland hebben twee dagen vergaderd in Helsinki, ter bespreking van de ko mende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. LONDEN (UPI, Reuter) Qroot-Brittannië heelt besloten het overwegen van Britse wapenverkopen aan Somalië uit te stellen vanwege de gevechten in de Ogaden-woestljn in Ethiopië. Dit hebben Britse functionarissen meegedeeld. Maar eventuele wapenverkopen na dat de situatie in dit gebied is opge lost. zijn niet uigeslotén, zo voegde zij eraan toe. Washington maakte donderdag bekend dat beloofde wa- penleveranties zouden worden uitge steld. Ook Parijs deelde mee dat er thans geen militaire leveranties aan Somalië zoude worden gedaan daar men vreesde dat het maerieel zou wofden gebruikt in de gevechten tussen de door Somalië gesteunde troepen en Ethiopië. Somalië ontkende steeds dat zijn geregelde militairen met het West Somalische bevrijdingsfront in de Ogaden tegen Ethiopië streden. Groot-Brittannië is geen tradiUone- le wapenleverancier van Somalië dat kort geleden probeerde uit meer landen wapens te krijgen na de geïn tensiveerde militaire samenwerking van de Sowjet-Unie met Somalië's traditionele rivaal, Ethiopië. Ethiopië beschuldigde gisteren Sy rië en Irak ervan aan Somalische kant aan de strijd in de Ogaden deel te nemen. Ook maakte de Ethiopi sche radio gisteren bekend dat het gisteren twee Somalische vliegtui gen naar beneden heeft gehaald. De twee vliegtuigen zouden van Russi sche makelij zijn. door Victor Zorza De partijorganen van de euro-communisten proberen momenteel een nieuwe poging van het Kremlin om de Zarodow-affaire op te rakelen te dwarsbomen. Deze kwestie heeft de Westerse communistische partijen twee jaar geleden veel schade berokkend. In augustus 1975 schreef Konstantin Zaro- dow. één van de topdeskundigen in het Kremlin met betrekking tot de internatio nale communistische beweging, een arti kel in de Prawda. Dit verhaal was bedoeld om de Westerse communisten ervan te overtuigen dat zij moesten vasthouden aan hun traditionele revolutieleer in plaats van de parlementaire weg naar de macht in te slaan. Verkiezingen De Franse communistenleider Georges Marchais probeerde zich er toen met een gTapje van af te maken, door te stellen dat Zarodows artikel klaarblijkelijk over de Russische revolutie van 1905 ging en dus slechts van historische betekenis was. An dere communistische partijen, zoals die van Italië bijvoorbeeld, maakten duidelijk dat zij Zarodows uitlatingen beschouwden als een poging van het Kremlin om zich te mengen in de interne politieke discussies van de Westerse partijen. De Franse com- 'munisten waren tenslotte verplicht de be schouwing van Zarodow te verwerpen, al kostte het de partijkrant Humanité een hele maand om een antwoord op te stellen. Vorige week plaatste Prawda opnieuw een artikel van de hand van Zarodow en weer over hetzelfde onderwerp en met dezelfde strekking. Ditmaal kan het echter nog meer schade aanrichten als twee jaar gele den omdat de Franse communistische par tij bezig is aan de laatste voorbereidingen voor de algemene verkiezingen van vol gend jaar maart. Naar het artikel van Zarodow dat net als de vorige keer Frankrijk natuurlijk niet met name noemt te oordelen, schijnt het Kremlin te gelo ven dat de leiding van de Franse commu nisten verdeeld kan worden in leninisten en revisionisten. En het is duidelijk Mos kous bedoeling in deze interne strijd de positie van de orthodoxe militanten te versterken. Het zou natuurlijk naïef zijn aan te nemen dat de leninisten in het centrale comité van de Franse partij zelfs nu nog bereid zijn orders aan te nemen van Prawda. De taktiek van Prawda is daarom veel sluwer. Zarodow benadrukt op alle mogelijke ma nieren. dat de Westerse partijen het recht hebben om hun eigen strategie en taktiek uit te stippelen en hij geeft toe dat er een vreedzame weg naar de macht is. Maar wat hij met de ene hand geeft, neemt hij met de andere terug. De les van oktober 1917 is, zo stelt hij, dat „de socialistische revolutie geen succes kan worden als de deelnemers niet alle strijdmethoden onder de knie hebben." Hij zegt dus duidelijk dat de communisten bereid moeten zijn van geweld gebruik te maken, al drukt hij zich omzichtiger uit als in 1975. toen hij zei dat ze de oppositie moeten breken en het verzet moeten neer slaan. Beslissende strijd Hij blijft er echter bij, dat nu net als in 1917 de massa „op de juiste wijze moet worden voorbereid en georganiseerd voor de beslissende strijd met de klassevijand." Dit betekent in de praktijk dat volgens de opvattingen van het Kremlin de commu nistische partijen in Frankrijk en Italië een militante structuur en ideologie moe ten handhaven, die onverenigbaar is met het verwerven van de macht met democra tische middelen. Zarodow geeft zich in Prawda natuurlijk niet volledig bloot, maar een veel uitvoeriger en toegespitste behandeling van het onderwerp is te vin den in een gezaghebbend stuk van 12 pagi na's in Kommunist, het belangrijkste ideo logische tijdschrift van de Sowjetrussische partij. Dit artikel zorgt voor de nog ontbre kende stukjes in de legpuzel Er wordt, meer rechtstreeks dan Zaradow doet, verwezen naar de meningsverschillen binnen de Westerse communistische bewe ging. Het artikel spreekt van de 'levendige discussie' en de 'verschillende gezichts punten', die nu bestaan over het verkrij gen van de macht Het gaat dan om de vraag of dat gebeurt door beetje bij beetje een democratische meerderheid op te bou wen of op een andere manier. Het gebruikt de geschriften van Lenin om aan te tonen dat 'grote historische kwesties slechts door geweld zijn opgelost' ook al waar schuwt het tegen een simpele uitleg van Lenins opvattingen. Het veroordeelt recht se opportunisten, die echter niet nader worden omschreven vanwege hun 'parle mentaire stompzinnigheid en hun naïeve vertrouwen dat het vraagstuk van de macht gewoon kan worden opgelost door er over te stemmen en via samenwerking binnen het parlement.' Machtsoverwicht De 'politieke wet van de revolutie', zoals die is neergelegd in de Kommunist. bete kent dat men 'op het juiste moment en op de juiste plaats een overweldigend machtsoverwicht moet hebben'. Dit houdt bijvoorbeeld in dat bijna de helft van de strijdkrachten onder controle moeten staan en dan er een overweldigende in breng moet zijn in bet nationale kapitaal. Deze Leninistische vereisten kunnen, zo wordt betoogd, naar andere historische omstandigheden verschillend zijn. Volge houden wordt echter dat Lenins analyse onder alle omstandigheden het klassieke model blijft. Ook Kommunist neemt met de ene hand terug wat hij met de andere heeft gegeven maar het gewicht van zijn argument is dat hij aan wil tonen dat de parlementaire weg naar de macht meer kans van falen dan van slagen heeft en dat de Westerse com munisten bereid moeten zijn op het Juiste ogenblik geweld te gebruiken, omdat hen anders de overwinning wordt afgenomen, die hen rechtens toebehoort. Willen ze voorkomen dat ze bedrogen wor den, dan moeten ze zelf bedriegen. Ze moeten samenwerking zoeken met andere politieke machtsgroepen, maar ofschoon de communistische doelstellingen in het belang van de arbeiders zijn moeten ze ze toch niet allemaal onthullen. Want 'socia listische wensen en verlangens kunnen niet meteen het fundament worden waar op de meerderheid van het volk zich kan verenigen'. Kommunist beSpreekt met verve het on derwerp dat in 1975 Zadorow zo ln moei lijkheden bracht Hij maakte toen een lachertje van het eurocommunlstlsche streven naar 'een getalsmatige meerder heid' en raadde hen in plaats daarvan aan een revolutionaire meerderheid te zoeken, niet alleen langs parlementaire weg maai ook via die van de revolutionaire actie. Zaradow vermeed in het artikel in Prawda van vorige week wijselijk over dit aspect te reppen, maar Kommunist legt in een grote hoeveelheid woorden uit waarom de wil van de meerderheid niet tot uitdrukking komt in de stembusultslagen of door te kijken 'welke kant getalsmatig de meer derheid heeft'. Debat naar bulten Het artikel lrt Kommunist. langer dan een maand geleden gepubliceerd, had kenne lijk de bedoeling de discussie over dit vraagstuk ln de Westerse communistische partijen naar bulten te brengen en zo de leninistische vleugels te helpen, wier me ningen door de revisionistische meerder heid in de Westerse politburo's naar de achtergrond zijn gedrongen. Maar toen de communistische pers in het Wasten geen aandacht schonk aan Kommunist. bracht Prawda Zarodow In stelling in de overui- ting dat zijn naam, zo duidelijk verbonden met het politieke schandaal van twee Jaar geleden, een discussie van de Westerse communisten opnieuw opgang zou brengen. De belangrijkste communistische partijor ganen in het Westen, zoals Humanité ln Parijs en Unlta in Rome. hebben echter opnieuw weer iets naar de achtergrond gedrongen, wat naar hun eigen maatsta ven beschouwd een zeer belangrijk poli tiek onderwerp is. Het vraagstuk bestaat en het zal niet weg gaan ook al sluiten ze hun ogen ervoor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7