Nederland op zoek naar vastgoed in buitenland Invoerstop op textiel rampzalig voor India Bondsrepubliek gaat economie stimuleren Tapijtindustrie moet export fors opvoeren Topambtenaar bezorgd over dalende export Black Beauty Hanger Voor duizenden dreigt werkloosheid Hasj-kotter in beslag genomen Vooruitzichten zeer somber Delta Lloyd en Citibank samen in consumptief krediet Economische Zaken wil niet in Com missie-Unilever Portugal krijgt Renault-fabriek Black Beauty Hanger IJ 28 ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 29 Britten eertijds grote kopers verkopen nu door J. G. Wolters AMSTERDAM Het is nog maar luttele jaren geleden dat het Europese continent en derhalve ook Nederland werd overspoeld door een koopgolf van Britse onroerend-goedmaatschappijen en -makelaars. Met name in de jaren 1970- 1973 was de Nederlandse onroerendgoed-markt, in het bijzonder waar het betreft kantoor-, winkel- en industriepanden, hèt werkterrein bij uitstek van de Britten. Het leek in die jaren wel of zij alles wat maar aan commerci eel onroerend goed te koop werd aangeboden, in hun por tefeuilles konden gebruiken. Bekende namen van Britse fir ma's, die zich in die dagen roer den waren: Slater Walker, Jo- nes Lang Wootton, Bovis en Richard Elis. Maar ook institu- tionele beleggers als de verze keringsconcerns Equity and Law en Commercial Union (die later Delta Lloyd verwierf) do ken zo nu en dan op. j Achtergrond van de Britse onroe- rend-goedactiviteiten was, zoals men zich zal herinneren, o.a. het over schot aan kantoor- en bedrijfs- I panden in ons land. Er was voordien j op grote schaal gebouwd, zonder dat j men ook maar enige zekerheid had of de te bouwen panden te verhuren I waren. Gevolg leegstand en lage prij zen. Dit gegeven, alsmede het voor deel van een betrekkelijk lage rente en de optredende daling van het j pond sterling vormden voor de En- j gelsen gerede aanleiding in Neder- j land en ook elders in Europa op J grote schaal in het onroerend goed te I stappen. i In de loop van 1974 begon het getij evenwel te keren. Door de grote be langstelling van de Engelsen waren de prijzen inmiddels aangetrokken, zodat de belegging in commercieel onroerend goed minder aantrekkelij ke kanten was gaan vertonen. Daar bij deed zich het feit voor. dat een aantal Britse firma's in de financiële problemen raakte omdat zij hun be leggingen op lange termijn met kort lopend geld hadden gefinancierd. Kortom, de animo voor vastgoed van de kant van de Britten begon in ons land, maar ook elders, te tanen. Ter wijl de speculatieve aankopen van de Britten zienderogen afnamen be gonnen tegelijkertijd de eerste Brit se onroerend goed firma's hun vast goed-bezittingen af te stoten. Vandaag de dag enkele jaren later zien we het omgekeerde beeld. Allereerst kreeg Engeland vorig jaar óp grote schaal te maken met een Arabische koopgolf voor onroerend goed. Met hun oliedollars waren het de bewoners van de Golfstaten, die de Britse onroerend-goedmarkt (in het bijzónder in Londen) afstroopten op zoek naar de betere kantoorpan den, bankgebouwen, hotels en luxe huizen. Shell: „We investeren de laatste tijd wel meer in onroerend goed in effec ten. maar onze investeringen in on roerend goed in Frankrijk bedroe gen in 1976 slechts 5 procent, tegen 4,9 procent in het jaar daarvoor. Er was dus nauwelijks van enige stij ging sprake". Philips Pensioenfonds ontkent ten stelligste beleggings activiteiten op het gebied van on roerend goed in Frankrijk en in Pa rijs te hebben uitgeoefend. Wel heeft men in Frankrijk onderzocht, of er mogelijkheden waren om bestaand onroerend goed te verwerven. Aan kopen hebben echter niet plaats ge- vonden. Wèl op de Nederlandse en op de Belgische markt. Nat. Nederlanden Anders is het gesteld met het verze keringsconcern Nationale Nederlan den. dat via haar dochter BOZ nogal wat onroerend goed in de Franse hoofdstad verwierf. Zo werd de BOZ bijv. eind augustus voor een bedrag van ongeveer 80 miljoen eigenaar van het grootste deel van het onroe rende goed bezit in Parijs van Ber- kely Hambro Property. De beleg gingsmaatschappij Wereldhave ver wierf eerder dit jaar een belang van 50 procent in een gebouwencomplex in Parijs van British Land.- Drs. W. M. van Dijk, directeur van Wereldhave: „We hebben inderdaad belangstelling gehad voor belegging in onroerend goed in Parijs, maar dat is inmiddels alweer voorbij. Niet in de laatste plaats, omdat wij uit zijn op spreiding van ons bezit". Hij meent dat de grootste aantrekke lijkheid van Parijs voor wat betreft het kopen van onroerend goed al weer voorbij is. Lange tijd was daar sprake van een teveel van ontwikke lingsprojecten en bijgevolg leeg stand. Daarbij kwam, dat er nogal wat Engelse onroerend goed maat schappijen met bezittingen in Parijs in moeilijkheden verkeerden en hun bezit gedwongen moesten verkopen. De laatste tijd streeft de Franse regering er echter naar om te voor- DEN HAAG (ANP) Voor iedere arbeidsplaats die door een' invoerstop voor de Westeuropese textielindustrie behouden blijft, gaat in India werkgelegenheid voor veertig mensen verlo- ien. Dat heeft een woordvoerder van de Indiase ambassade verklaard ter gelegenheid van het bezoek van de minister van economische zaken van zijn land, Shri Dharia. De Indiase minister was in Neder land om met minister Lubbers te Praten over de gevolgen van een invoerstop. India is zwaar getroffen door het opschorten van het multi- vezelakkoord, aldus Dharia. Zoals bekend is het langdurige overleg in Genêve over een verlenging van het huidige multivezelakkoord voorlo pig mislukt. Misschien komen de in dustrielanden en de ontwikkelings landen in december alsnog tot een overeenkomst, maar de geluiden na afloop van' de conferentie (in juli) waren niet optimistisch. De Indiase minister bezoekt daarom niet alleen Den Haag, maar ook Parijs en Lon den, omdat Frankrijk en Engeland de grootste voorstanders zijn van een invoerbeperking. Dahria gaat ook nog naar Brussel. In Den Haag legde de bewindsman uit dat de Indiase textielindustrie een heel ander karakter heeft dan die van andere landen met lage lo nen, zoals Hongkong en Thailand. De Indiase textiel komt niet uit gro te fabrieken en wordt ook niet ver vaardigd van geïmporteerde grond stoffen. De stoffen worden gemaakt uit Indiase katoen en vervaardigd in kleine familiebedrijven, waar nog met de hand wordt gewerkt. Door de invoerstop, die het onmogelijk maakt voor India om nog zijn tex- tielgoederen in Europa af te zetten, wordt vooral de armere bevolking van India getroffen. De minister hoopt, dat zijn bezoek aan minister Lubbers ertoe zal bijdragen dat er verandering komt in de houding van de Europese Gemeenschap. Niet alleen de Indiase textielma- kers, maar ook de katoenboeren worden overigens getroffen door de invoerstop. India lijdt vooral ook daarom door de Europese invoer stop, omdat de Indiase uitvoer naar EG-landen voor een belangrijk deel uit textiel bestaat. India heeft deze uitvoer nodig om zijn invoer van kapitaalgoederen uit Europa te kun nen financieren. Het land exporteert zelf ook kapitaalgoederen, elektro nische apparatuur en dergelijke, maar deze goederen gaan hoofdza kelijk naar nabijliggende landen zo als Saoedi-Arabië en andere Aziati sche landen. De Nederlandse uitvoer naar India heeft in het afgelopen jaar 205 mil joen gulden bedragen; in dat jaar werd voor 303 miljoen gulden uit India geïmporteerd. Minister Shri Dahria beheert de pro- tefeuille van economische zaken, sinds hij in januari uit de gevange nis werd bevrijd. In totaal heeft hij wegens zijn activiteiten voor de vak beweging al vijf maal gevangen ge zeten. Tijdens zijn laatste opsluiting heeft hij uit Nederland tweeduizend adhesiebetuigingen ontvangen, waarvoor hij zich zeer dankbaar toonde. DEN HAAG De directeur-generaal voor de industrie, de heer J. A. M. Molkenboer. heeft zorgen over de export van Nederland. Dit heeft hij meegedeeld in een vraaggesprek met ,,De Werkgever", orgaan van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond. Volgens de meest'recente cijfers daalde de export van de industrie in de eerste vijf maanden van dit jaar. Het ministerie van economische zaken bekijkt hoe door maatregelen ten aanzien van exportbevordering deze trend kan worden omgebogen. Een grootscheeps onderzoek wordt ingesteld naar het investe ringsklimaat in ons land. Een onafhankelijk organisatiebureau is met de voorbereiding begonnen. Het bureau moet nagaan hoe buitenlandse investeer ders tegen Nederland als investeringsland aanziet. De heer Molkenboer toont zich niet optimistisch over de ontwikkelingen op korte termijn in de Nederlandse industrie. ,,De werkloosheid zou nog wel een stuk stijgen. Voor de langere termijn ziet hij aanknopingspunten voor een nieuwe industriële revolutie, veroorzaakt door de technische innovatie", aldus ..De Werkgever". Molkenboer neemt in het bedrijfsleven een gevoel van defaitisme waar, Hij roept op gezamenlijk de armen uit de mouwen te steken om de problemen te overwinnen. Industriebond NKV: Pensioenwijziging Bührmann is discriminerend UTRECHT Voor de werknemers van Bührmann-Tetterode staan ver beteringen van de pensioenregeling op stapel, die volgens de Industrie bond NKV vooral de topfunctiona rissen een extra voordeel opleveren. Zo zou de raad van bestuur van het concern van plan zijn een vervroeg de pensionering in te voeren, waar van alleen de tachtig directeuren, adjunct- en onder-directeuren kun nen profiteren. Een pensionering op 62-jarige leeftijd vermindert het risi co van vergrijzing van het manage ment en het bevordert doorstroming van de medewerkers binnen het con cern, zo luidt volgens de industrie bond de redenering van de concern- directie achter het pensioenplan. De Nederlandse koller Ana Maria die 2500 kilo hasj uit Libanon bij Egmontf aan de kust probeerde te brengen, is in het Belgische Zeebrugge in beslag genomen. De enige opvarende, de 22-jarige Velsenaar E. werd daarbij gearresteerd. Dit staat in een rapport van Urwick International, welk bureau is belast met de onderzoekfase van het struc tuurproject van de Nederlandse ta pijtindustrie. Het rapport is aange boden aan de structuurcommissie, waarin vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en overheid zitting hebben. Het structuurproject wordt uitgevoerd op initiatief van de vereniging van Nederlandse tapijtfa brikanten en staat onder leiding van de Nehem. Nu de onderzoekfase is afgerond, gaat de structuurcommis sie zich bezighouden met de plan ning. Naap schatting zullen er vier maanden nodig zijn om een her structureringsplan op te stellen. WOLSPINNERIJ SWABO: is vrij dag failliet verklaard. Aan alle 130 personeelsleden heeft de curator van het Tilburgse bedrijf meegedeeld, dat er bij het gewestelijk arbeidsbu reau voor hen ontslag is aange vraagd, aldus bestuurder A. Verhoe ven van de Unie BLHP Hij zei dat het faillissement en de sluiting het gevolg Is van de mislukking van de herstructurering van de twee Til burgse wolspinnerijen. De Wijs in Goirle en Swabo in Tilburg Het ministerie van Economische Za ken heeft de drie betrokken bonden, de industriebonden NVV en NKV en de Unie BLHP, uitgenodigd voor een gesprek aanstaande dinsdag. Ver hoeven: „Misschien ziet het ministe rie voor een aantal mensen nog kan sen bij De Wijs in Goirle". ETEC: de vakbonden ondersteu nen een aanvraag bij het ministerie van economische zaken voor een overheidsgarantie van ruim een mil joen gulden ten behoeve van het damesconfectiebedrijf Etec in Zo- mereind Door een voorlopige kre dietgarantie voor drie maanden is er grote kans. dat de werkgelegenheid voor honderd personeelsleden bij Etec kan worden behouden. KNSM GROUP: heeft ih de eerste helft van dit jaar een verlies geleden Een belangrijke post bijzondere ba ten en een verbetering van de resul BONN (Reuter, DPA) De Westduitse regering is van plan de economische bedrijvigheid in de Bondsrepubliek te stimuleren met belastingverlagingen en verhoogde overheidsuitgaven. Mi nister van financiën Hans Apel heeft dit meegedeeld. De beleggingsmaatschappij Wereldhaven bereikte dit jaar met de British Land Co. overeenstemming over een deelneming van 50 procent door Wereldhaven in dit, in het hart van Parijs gelegen, gebouwencomplex met een waarde van ongeveer Fr.frs. 12 miljoen (60 miljoen gulden). De minister zei, dat de overheidsuit gaven voor 1978 tien procent hoger zullen worden gesteld dan voor dit jaar. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling volgend jaar hooguit 7,5 procent meer uit te geven. Half sep tember zullen nadere mededelingen over de stimulerende maatregelen worden gedaan. Volgens Apel maakt de regering er zich zorgen over, dat de werkloos heid niet afneemt en dat het streven naar een economische groei van vijf procent in 1977 moest worden opge geven. De Westduitse minister van econo mische zaken, Hans Friderichs. voor spelt. dat aan het eind van dit jaar het aantal werklozen in de Bondsre publiek gemiddeld één miljoen zal bedragen. Eind vorig jaar rekende hij voor dit jaar op een gemiddelde van 850.000 tot 900.000 werklozen, of maximaal vier procent van de be roepsbevolking. Friderichs rekent voor de rest van het jaar overigens toch op een iets grotere economische bedrijvigheid, al zal de groei dit jaar niet meer bedragen dan vier procent. Volgens Friderichs is het noodzake lijk dat de groei van de Westduitse economie het volgend jaar minstens 4.5 procent bedraagt. Alleen dan kan op middellange termijn iets worden gedaan aan het werkloosheidspro bleem. De economische en financiële politiek zal hieraan mee moeten wer ken. echter zonder dat men het ge vaar voor toenemende Inflatie uit het oog mag verliezen. De inflatie zal dit jaar de vier procent niet over schrijden. De minister herinnerde de „sociale partners" aan hun verantwoordelijk heid voor de economische ontwikke ling in de toekomst. De investerings neiging moet worden gestimuleerd en langzaam aan zal de produktieea- paciteit vergroot moeten worden. De winstverwachting moet goed zijn; de woorden van Friderichs zijn dan ook indirect gericht aan de vakbeweging, die haar eisen dit jaar niet te hoog moet stellen. komen, dat Parijs een te zwaar ac cent krijgt. Zij stimuleert derhalve het ontstaan van nieuwe gebouwen complexen buiten Parijs. Hierdoor komt er steeds minder commercieel vastgoed bij in Parijs. Aldus ont staat een natuurlijke schaarste, wat de huren en bijgevolg de koopprij zen doet oplopen. „Buiten Parijs", zo zegt de heer Van Dijk, „staat echter nog vrij veel leeg. En het is nu dan ook een mooi moment om daar van die beleggers, die het met de (nog altijd) lage huren niet meer kunnen uitzingen, te kopen." Van een onzer, verslaggevers AMSTERDAM - De Delta-Lloyd Verzekeringsgroep en de Nederland se vestiging van de Amerikaanse Citibank gaan zich gezamenlijk be wegen op het gebied van het con sumptief krediet. Onder de naam Delfi zullen zij een aantal nieuwe krediet- en spaarmo- gelijkheden introduceren voor de particuliere consument en wel via de -assurantie-tussenpersonen. Del ta Lloyd zal daarbij de marketing en de verkoop voor haar rekening ne men. Citibank zal zich bezighouden met de financiering, de technische produktontwikkeling, de krediet-ac ceptatie en de administratie. Delfl biedt de keus uit drie krediet en spaarvormen, te weten krediet op afroep, een spaarrekening en een zgn. combi-rekening. Het krediet op afroep staat continu ter beschik king. De spaarrekening is er één met groelrente. Is het spaargeld niet no dig, dan groeit elk kwartaal het ren tepercentage. De combirekening tenslotte is een combinatie van spa ren en lenen. Als een onverwachte uitgave het spaartegoed overtreft of men zijn spaartegoed maar gedeel telijk wil aanspreken, kan het ont brekende worden geleend. UTRECHT iANP) - De Voedings bonden FNV en CNV en de Unie BLHP zijn boos op het ministerie van economische zaken, omdat het geen vertegenwoordiger wil aanwij zen voor een onafhankelijke com missie, die de problemen bij Unile- ver-Vleesgroep moet onderzoeken Volgens economische zaken valt de vleesgroep onder het ministerie van landbouw en moeten de bonden daarom maar zaken doen met dat ministerie. Zoals gemeld, heeft Unmilever voor zijn vleesgroep ingrijpende reorga nisaties aangekondigd, waardoor ongeveer 1.800 arbeidsplaatsen ver loren zouden gaan. Unilever is later met de bonden tot overeenstem ming gekomen over de instelling van een onderzoekscommissie In die commissie moeten naar de me ning van de voedingsbonden en de Unie BLHP vertegenwoordigers van de overheid, van het Produktschap Vee en Vlees en een marketingsex- pert zitting hebben. Verzoeken om overheidsvertegenwoordigers deden de gezamenlijke voedingsbonden aan de ministeries van economische zaken, van sociale zaken en van landbouw. Alleen het ministerie van economische zaken heeft to dusver negatief gereageerd DEN HAAG Voor de moeilijke situatie in de Nederlandse tapijtindustrie moet de oplossing ge2ocht worden in een aanzien lijke vergroting van de export. Dat is alleen mogelijk door een bundeling van krachten. Samenwerking is ook noodzakelijk op andere gebieden, zoals veredeling. taten van de minderheidsdeelnemin gen waren ontoereikend om de ver liezen in de zee- en landbedrijven en in de luchtvaartsector te compense ren. Voor het tweede halfjaar wordt een verbetering van het bedrijfsre sultaat verwacht. Voor zover thans valt te overzien zal het jaar 1977 per saldo met een verlies van enige mil joenen guldens worden afgesloten. SCHEEPJESWOL: De omzet van de Koninklijke D.S. van Schuppen is in het op 30 april afgesloten boekjaar 1976-77 gestegen van 72,4 min. tot 78,2 min. LISSABON De Portugese rege ring heeft het verzoek van het Fran se staatsbedrijf Renault om in Por tugal een autofabriek te bouwen In gewilligd. Renault wil een grote as semblagefabriek bouwen en een fa briek voor onderdelen. Met de bouw is een Investering gemoeid van tien miljard escudo (ongeveer 500 mil joen gulden). De Portugese regering zal een aandeel tot 600 miljoen excu- do (dertig miljoen gulden) verwer ven. Er zullen zevenduizend arbeids plaatsen worden geschapen. In fabrieken in Guarda en Setubal zullen de R-12 en R-5 modellen van Renault worden geassembleerd. Er zal een fabriek worden gebouwd voor de produktie van een nieuw type motor voor uitvoer, en voor de assemblage van versnellingsbak ken, remeenheden en andere auto onderdelen. De Portugese minderheidsregering van de socialist Soares heeft het Franse voorstel met instemming ontvangen. Het past namelijk ln de plannen voor een eigen Portugese auto-industrie. Pe regering ziet een toeneming van de industriële bedrij vigheid als een van de voorwaarden voor de toetreding van Portugal als volwassen lid tot de Europese Ge meenschap. Voor allen die van paarden houden en voor allen die van vrijheid houden In massief sterling zilver met bijpassende 60 cm lange sterling zilveren ketting. De 'Black Beauty Hangel zal Strikt beperkte uitgjfte Sluitingsdatum: 10 september 1977 uitsluitend op persoonlijke bestel ling worden geslagen - dc spiegelen de, haarsc herpe afbeelding tegeneen ingtegeneen Vrii rond rennen. Dc wind in je ge- fraaie matglanzende achtergrond, zicht voelen. Gemeten van dc ver- De prijs, inklusief de 60 ern lange frissende koelte van dc vroege mor- sterling zilveren ketting cn een gen. De geur van het natte gras in- fraaie prescntaticcasscttc, is f 120.-. ademen. Dc 'Black Beauty Hanger' zal alleen Dc 'Black Beauty Hanger' is een bij deze gelegenheid uitgegeven symbool van vrijheid. Vervaardigd worden cn daarrta nooit weer. De ter gelegenheid van dc 100ste ver- hanger zal met .n de normale ver jaardag van Black Beauty, hft verhaal koop bijjuwclicrscn andere winkels van het meest geliefde paard. L De 'Black Beauty Ra in. Di Dc gestalte van Blmk Beauty Hanger' kan alleen besteld worden voor of uiterlijk op 10 september ingsdatum. Er geldt - met wapperende manen cn in volle galop - is vereeuwigd in een sterling zilveren hanger. Een spiegelend sil houet blinkend als het heldere licht van dc vrijheid. Dc 'Black Beauty Hanger' is een uniek bezit voor allen die van paar den houden en voor allen die van dc tcmbcr 1977 door de posterijen is 1977, dc sluitir^ bovendien een H mict van één hanger per intekenaar. Het totaal aantal hangers dat geslagen kvordt bedaart luerdoor precies het aantal bestel lingen dat vóór of uiterlijk op lOsep- vrijheid houden. afgestempeld. INTEKENFORMULIER Alleen geldig indien uiterlijk vóór of op 10 september 1977 door de posterijen afgestempeld. Aan: Franldin Mmt BV Amsteldijk 166, Amsterdam, Antwoordnummer 7816 (Te verzenden in een envelop zonder postzegel) Hierbij verzoek ik u mijn bestelling Handtekening re noteren voor dc 'Black Bcaury Jjmm Hanger' in massief sterling zilver (diameter 32 mm) urnen met de Naam bijpassende 60 cm lange sterling zilveren ketting en geleverd u\cen fC aantrekkelijke prcsentatiecassettc Plaats. tegen de uitgifte pnjs van f 120,- Ik heb het bedrag van f 120.- nog met betaald, maar ral du. rodraik van u een acceptgirokaart heb ontvan gen. aan u overmaken. Limiet: een banger per intekenaar Uitsluitend geldig na accepta door Franklin Mint BV r :J

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29