Plan Carter voor Ulster warm onthaald Duitse kernreactoren staan op de tocht Tito bij mausoleum van Mao Witte Huis was voor relaties met Peking Unesco kan onderzoek doen op bezette Jordaanoever i Verfijnde2-zitsbank 1.325,- Giscard doet moeilijk over Spanje in EG Protestanten afwijzend Barre beëindigt bezoek aan Moskou Verenigde Naties erkennen eindelijk rechten zigeuners Israël geeft eindelijk toestemming Uitgaansverbod in Sri Lanka opgeheven Sowjet-psychiater onthult praktijken in klinieken Oppositie in Pakistan eist berechting Bhoetto Vandaag beslissing over „derde fa^e" in Kalkar? DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet7 belfast, Washington (Reuter, AP) Het voorstel van de Ameri kaanse president Jimmy Carter om in Noord-Ierland arbeids- plaaten te helpen scheppen als het conflict tussen protestanten en katholieken wordt bijgelegd, is door de regering in Ierland en Groot-Brittannië begroet als een „constructieve ontwikkeling". Maar de leiders van de protestanten in Noord-Ierland zijn er niet zo blij mee. President Carter had dinsdag in een officiële verklaring opgeroepen tot een vreedzame oplossing van de pro blemen in Noord-Ierland en daarbij beloofd dat de Verenigde Staten sa men met andere landen de mogelijk heden zou onderzoeken meer werk gelegenheid te scheppen op het ei land. De werkloosheid in Noord-Ier- MOSKOU (AFP, DPA) - President Siad Barre van Somalië heeft van maandag tot en woensdag in de Sowjet-Unie besprekingen gevoerd over „zaken van gemeenschappelijk belang", zo meldde het persbureau Tass gisteravond. Volgens Tass heeft Barre niet gesproken met pre sident en partijleider Leonid Brez- njew. Als gesprekspartners werden genoemd premier Alexel Kosygin, minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko en de secretaris van het centrale partijcomité Mi- chail Soeslow. Barre is naar de Sow jet-Unie gegaan om te spreken over zijn conflict met Ethiopië, waarin Moskou voor het laatste land partij heeft gekozen. De traditioneel war me banden tussen Moskou en Moga- disjoe zijn daardoor aanzienlijk bekoeld. Barres bezoek heeft enkele vreemde aspecten. Voor hij naar de Sowjet- Unie afreisde, meldde radio Moga- disjoe dat Moskou hem had uitgeno digd. Dat is door de Russen niet bevestigd, zodat de mogelijkheid bestaat dat Barre op eigen houtje napr de Sowjet-Unie is gevlogen. Vreemd is ook, dat de Sowjet-media met geen woord over Barres bezoek hebben gerept totdat het in feite al voorbij was. Dinsdag was Barre „zoek". Er werd toen gedacht dat hij met Breznjew in conferentie was in diens zomerhuis op de Krim. Uit het bericht van Tass mag worden afge leid dat dit niet het geval was. Het Russische persbureau gaf geen en kele bijzonderheid over de inhoud of het resultaat van Barres bespre kingen. achtte investeringen welkom, maar zei dat het Amerikaanse bedrijfsle ven daar investeert waar winst te halen valt, en niet daar waar Carter dat graag zou willen. Peter Eiobin- son, een woordvoerder van de ui terst rechtse protestantse democra tische unionisten van dominee Pais ley zei dat het er op leek dat presi dent Carter in handen was gevallen van voorstanders van een verenigd Ierland. Er was tot gisteravond nog geen commentaar op Carters voorstel ge komen van de fanatieke en geweld dadige bewegingen, het katholieke republikeinse leger IRA en de pro testantse paramilitaire Ulster verde- digingsmacht UDA en de Ulster bur gerwacht UVF. land bedraagt momenteel bijna der tien procent en kan als mede oor zaak gezien worden van de sociale, religieuze en politieke spanningen. Carter zei verder in zijn verklaring dat hij niet van plan is een politieke oplossing af te dwingen. Hij sprak de diepe bezorgdheid uit van het Ame rikaanse volk over het voortduren van het conflict en de daarmee ge paard gaande gewelddadigheden. Een aantal invloedrijke leden van het Amerikaanse Congres van Ierse KoerSWllZlging VOOI* Vertrek Vance afkomst hebben Carter herhaalde- lijk aangespoord alles te doen wat in zijn macht lag om een einde te ma-' ken aan het conflict in Noord-Ier land. Senator Edward Kennedy noemde de verklaring van Carter „het meest belangrijke en construc tieve initiatief dat ooit door een Amerikaanse president in verband met de problemen in het gebied is genomen. Kennedy hoopte dat de Verenigde Staten een hulpprogramma van het Marshall-plan type op trouw zou wil len zetten om de wonden van het huidige conflict te helen. Daarvan zouden alle Ieren, katholieken en protestanten moeten kunnen profi teren. GENEVE De rechten van de zi geuners in de wereld zijn eindelijk internationaal erkend. Een subcom missie van de Verenigde Naties voor de mensenrechten heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin de aanbeveling wordt uitgesproken dat „alle landen die zigeuners binnen hun grenzen hebben aan deze alle rechten toekennen waarop zij aan spraak kunnen maken Het wat voor het eerst dat de status van de zigeuners in het kader van de Vere nigde Naties aan de orde kwam. De subcommissie ging evenwel niet ak koord met een paragraaf in de reso lutie waarin wordt gesteld dat zigeu ners van Indiase afstamming zijn. Om dit te kunnen stellen zou eerst een wetenschappelijke en culturele studie moeten worden uitgevoerd, maar hierin voorziet het mandaat van de commissie niet. In de wereld zijn er op het ogenblik in totaal rond tien miljoen zigeuners, waarvan on geveer 1 miljoen in West-Europa, 1' miljoen in de Verenigde Staten en rond drie miljoen in Oost-Europa. WASHINGTON (UPI, AFP) De voorkeur van de Amerikaanse regering ging tot voor enkele weken uit naar een spoedige verbreking van de betrekkingen met Taiwan en een volledige normalisering van de relaties tussen Washington en de Volksre publiek China. Dit heeft dr. Ray Cline, die dertig jaar in regeringsdienst is geweest en gewerkt heeft op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington bekend gemaakt. Negatief Zoals gezegd waren de reacties van uit Dublin en Londen gunstig. Men neemt aan dat de Ierse en Britse regering van te voren op de hoogte gesteld zijn van Carters verklaring. Premier James Callaghan van Enge land zei dat de verklaring blijk gaf van waarlijke menselijke betrokken heid bij het volk van de Ierse provin cie en begrip voor de realiteit in Ulster. In protestantse kringen in Noord- Ierland werd negatief gereageerd. Harry West, de leider van de Unio nistische partij zei dat het een won der mocht heten als er een oplossing gevonden zou worden die aanvaard baar zou zijn voor alle betrokken partijen. William Graig, leider van de protestantse Vanguard partij Cline zei dat kort voor de reis van minister van buitenlandse zaken Cy rus Vance naar Peking de regering- Carter door een meerderheid van dé Congresleden en enkele hoge functi onarissen tot andere gedachten was gebracht. Daarbij zou ook ondermi nister van buitenlandse zaken Philip Habib een rol hebben gespeeld. Volgens Cline was de koerswijziging een nederlaag voor de Democrati sche Senator Edward Kennedy en andere voorstanders van een spoedi ge normalisering van de betrekkin gen met China. Zoals bekend stelt China voor normale betrekkingen met de Verenigde Staten de els dat Washington de banden met nationa listisch China (Taiwan) verbreekt. Vance heeft de Chinese leiders laten weten dat daar voorlopig niets van komen kan. Cline, die momenteel hoofd van de afdeling onderzoek van het centrum voor strategische en internationale studies van de Georgetown-universi- teit is, vond de koerswijziging van de regering een verstandige beslissing. Volgens hem waren de China-ken- ners in de nationale veiligheidsraad en in het ministerie van buitenland se zaken voorstanders van een door braak wat betreft de relaties met China. Dat zou dan tijdens het be zoek van Vance gestalte hebben moeten krijgen. Tegenstanders hier van hadden echter gewezen op on-' gunstige gevolgen van een snelle toe nadering tot Peking en met name gewaarschuwd voor het negatieve ef fect van zo'n stap op het verdere overleg met de Sowjet-Unie over de vermindering van strategische wa pens (SALT). COLOMBO (Reuter) De regering van Sri Lanka heeft gisteren een reeks ultgaansbeperkingen opgehe ven, die gedurende elf nachten van kracht waren na ongeregeldheden waarbij 100 mensen het leven lieten en 5.000 werden gearresteerd. Vol gens de nationale radio is de toe stand nu in het hele land weer normaal. PEKING (Reuter, UPI) De Joegoslavische president Josip Broz Tito heeft gisteren als eerste buitenlandse gast een bezoek gebracht aan het mau soleum van de vorig Jaar over leden Chinese partijleider Mao Tse-toeng. Tito legde een krans bij de kristallen sarcofaag waarin het lichaam van Mao wordt be waard. Het mausoleum is pas enkele dagen gereed en zal op 9 september, de eerste verjaar dag van het overlljdèn van Mao, officieel worden geopend. Het grote belang dat de Chine se leiders aan het bezoek hech ten werd ook aangetoond door de, voordien nooit waargeno men, samenstelling van het on derhandelingsteam in de grote zaal van het volk. Naast de huidige voorzitter en premier Hoea Kwo-Feng, waren aanwe- zig de twee vicevoorzitters van de partij Teng Shlao-ping en Li Hsien-nlen en drie ministers. Tito had zijn naaste medewer kers en leden van het politbu reau Stane Dolanc en Alexan der Grllckow en minister van buitenlandse zaken Milos Mi- nic meegebracht. Bij de toespraken van Hoea en Tito in de grote hal van het volk kwamen verschillen van mening naar voren. Hoea zei als vanouds dat de spanning tussen de beide supermachten (VS en de Sowjet-Unie) onver mijdelijk tot een wereldoorlog moest leiden, terwijl Tito vond dat zo'n oorlog niet onvermij delijk is. Bij de toespraken werden anti-Sowjetkreten ver meden. Het Russische persbu reau Tass getroostte zich grote moeite om het verschil van me ning tussen China en Joegosla vië breed uit te meten. JERUZALEM (UPI) Israël zal een onderzoekscommissie van de Unesco (de VN-organlsatie van onderwijs, wetenschap en cultuur) toelaten tot de bezette westelijke Jordaanoever. Dit is gisteren van officiële zijde in Jeruzalem bekend gemaakt. ADVERTENTIE Tot dusver heeft Israël steeds gewei gerd VN-commissies toe te laten tot de gebieden die in 1967 op Jordanië, Egypte en Syrië werden veroverd. Israël stelde zich op het standpunt dat dergelijke commissies vooringe nomen zouden zijn, aangezien zij hun onderzoeksmandaat ontleenden aan vijandige VN-resoluties. Dit beleid, aldus de zegslieden in Jeruzalem, wordt momenteel door de regering Begin nader overwogen. De aanleiding tot een mogelijke be leidsombuiging was 'het bezoek dat enkele artsen van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) vorig jaar aan de bezette gebieden brachten. Deze artsen brachten titre person nel rapporten uit die door Israël als positief worden beschouwd. De Ara bische landen hebben deze rappor ten overigens van de hand gewezen, omdat de artsen individueel en niet als WHO-delegatie optraden. In Jeruzalem werd niet gezegd op welke termijn een Unesco-delegatie mag worden verwacht. Het onder zoek van een des-gelijke groep zou zich bezig moeten houden met de door Israël uitgevoerde oudheidkun dige opgravingen en de onderwijssi tuatie voor de autochtonq bevolking. Op beide punten heeft Israël in VN- verband felle kritiek moeten slikken. Israël vindt dat de Unesco voor de delegatie deskundigen moet aanwij zen uit landen die diplomatieke be trekkingen onderhouden met de Joodse staat. (Uit wat de zegslieden in Jeruzalem gisteren meedeelden, mag echter worden afgeleid dat Is raël zich niet (tegen „onvriendelijke" deskundigen zal verzetten als die over goede papieren (op hun vakge bied) beschikï.en. in mohair velours Leverbaar In diverse PARIJS (Reuter, UPI) De Franse president Valery Discard d'Estaing heeft de Spaanse premier Adolfo Suarez meegedeeld dat Spanje's toetreding tot de Europese Gemeenschap niet ten koste mag gaan van de Franse boeren. Giscard zei dat Suarez alle reden had „Spanjes toelating tot de EG te wensen als een buurland en een latijns democratisch en vriendschappelijk land". Maar Frankrijk is vastbesloten niet zijn „grote, productieve mediterrane landbouw op te offeren aan een.Spaans lidmaatschap". Gescher,s Kemper lAMSTEUHJK 217, AMSTERDAM, TEL020-44 56 55 In de verklaring stond verder dat Fmnkrijk eist dat de EG bescher mende maatregelen zal nemen voor de Franse boeren alvorens Spanje toe te laten. Waarnemers meenden dat de ver klaring betekende dat Frankrijk niet alleen stringente waarborgen eist tegen Spaanse concurrentie, maar dat het ook zal eisen dat Span je slechts zeer geleidelijk of in fasen lid van de EG mag worden. Giscard merkte nog op dat Spanjes LONDEN (Reuter) Op z'n eerste persconferentie in het westen heeft de Russische psychiater Awtandil Papiasjwilhi gisteren in Londen bij zonderheden bekendgemaakt over de corruptie van de psychiatrie in de Sowjet-Unie en Tsjechoslowaklje teiti gunste van politieke doeleinden. Papiasjwilhi deed een beroep op de wereldconferentie van psychiaters die momenteel in Honoloeloe verga derd om de „systematische misdrij ven" waarvan hij getuige was te veroordelen. Papiasjvilhl was tot mei in Georgië en Tsjechoslowakije als psychiater werkzaam. In mei vluchtte hij naar Oostenrijk. Hij be schreef gisteren gevallen van men sen die schizofreen werden ver- klatard omdat zij kritiek hadden geuit op het politieke systeem in de Sowjet-Unie. Tijdens belangrijke politieke gebeurtenissen zoals ver kiezingen of bezoeken van hoog waardigheidsbekleders uit het bui tenland vraagt de Russische gehei me dienst om lijsten van voormalige psychiatrische patiënten. Degenen waarvan men vreest dat zij publie kelijk kritiek zullen uiten worden gedwongen tot opname in psychia trische ziekenhuizen. Een veroorde ling door het congres in Honoloeloe zou volgens Papiasjvilhl betekenen dat de Russische psychiatrie nog- eiens duidelijk wordt dat de wereld hun kwalijke praktijken in de gaten Ueeft. lidmaatschap wederzijdse voorde len moet brengen, en voegde daar aan toe dat de Gemeenschap zich wel eens zou moeten afvragen wat de gevolgen zullen zijn van een nieu we uitbreiding van het aantal leden. Met andere woorden als het aan Frankrijk ligt wordt Spanje voorlo pig nog geen lid van de Europese Gemeenschap. ISLAMABAD (Reuter, UPI) - Te genstanders van de door het leger afgezette Pakistaanse premier Zoel- fikar Ali Bhoetto hebben er bij de militaire machthebbers op aange drongen Bhoetto voor de verkiezin gen van 18 oktober voor het gerecht te brengen. De leider van de uit negen politieke partijen bestaande Pakistaanse Na tionale Alliantie (PNA), de gepensio neerde luchtmaarschalk Asghar Khan zei dat Bhoetto terecht moet staan, pok al betekent dat uitstel van de' verkiezingen. De oppositie heeft Bhoetto beschuldigd van moord, knoeierijen met de verkie zingen van maart dit Jaar, corruptie, misbruik van overheidsgelden en het opstrijken van smeergelden bij de aankoop van Franse militaire vliegtuigen. Officiële aanklachten zijn nog niet ingediend. Een andere leider van de PNA, Mau- lana Machmoed heeft aangekon digd dat als zijn partij de komende verkiezingen wint, er koste wat kost een kernreactor zal worden aange schaft. Twee Jaar geleden sloot Bhoetto een contract met Frankrijk voor de bouw van kerncentrales en een op werkingsfabriek (die uit gebruikte splijtstof plutonium terugwint). De Verenigde Staten adviseerden Pa kistan van de koop af te zien in verband met de pogingen van de regering Carter om de spreiding van kernwapens tegen te gaan. door J. den Boef Het is voor voor- en tegenstanders van de bouw van zogenaamde „snelle kweekreactoren" een belangrijke dag ook voor de Nederlanders onder hen. De regering van de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen moet nl. bekendmaken of zij vergunning geeft voor het doen ingaan van de „derde fase" bij de bouw van de kweekreactor in Kalkar, dicht bij de Nederlandse grens een project waarbij ook ons land en België rechtstreeks zijn betrokken. Bekend is dat de regering van genoemde deelstaat erg veel belang hecht aan een onbelemmerde uitvoering van het werk aan kernreactoren. Zij vreest dat een even tuele bouwstop in haar uiterst belangrijke industriegebied ernstige gevolgen kan hebben voor de van energie volledig afhan kelijke economische bedrijvigheid en de daarmee nauw samenhangende werkgele genheid. In een tijd van economische stag natie kan deze vrees voor de Noordrijn- Westfaalse regering (van sociaal-democra ten en liberalen) van doorslaggevende be tekenis zijn. Het is echter de vraag of de deelstaatrege ring zich kan veroorloven, slechts de reeds genoemde overwegingen in haar besluit vorming te betrekken. Enkele weken gele den heeft nl een zgn. „Administratieve rechtbank" in Munster zonder overigens de in een proces geëiste bouwstop voor de „snelle kweekreactor in Kalkar af te kon digen het hoogste federale gerechtshof in Karlsruhe gevraagd om een uitspraak te doen. of de al uit 1959 stammende Kerne nergiewet al dan niet in strijd is met de grondwet Deze wet is niet alleen verouderd, maar bevat bovendien op essentiële punten slechts vaag gehouden formuleringen, bij voorbeeld als wordt bepaald dat „naar de stand van wetenschap en techniek vereiste voorzorgsmaatregelen tegen schade moe ten worden genomen". De wetgever van 1959 baseerde zich op de stand van weten schap en techniek in zijn dagen. Na 18 jaar doet zich echter een geheel nieuwe situatie voor, die een nog groter risico voor het leefklimaat inhouden. Nationale betekenis De rechters in Münster argumenteren dat de „snelle kweekreactor" vanwege de pro blematiek van de installaties voor het „op werken" van plutonium en het langdurig bewaren van radio-actief afval, een zaak van nationale betekenis is. De verantwoor delijkheid kan „mogelijkerwijs niet door een regering alleen worden gedragen" Veeleer ziet de rechtbank een taak voor het parlement als wetgevende macHk. Over de rechtmatigheid van de bouwwerkzaam heden in Kalkar kan de rechtbank zich pas een oordeel vormen, als het Federale ge IX SSSSSS&ltmmmtm Hier wordt de „snelle kweekreactor" van Kalkar gebouwd. rechtshof in Karlsruhe een uitspraak heeft gedaan. Dtt heeft tot gevolg dat de werkzaamhe- <ien in Kalkar voortgang vinden, naar wordt aangenomen met grote voortva rendheid. Niettemin heeft de gerechtelijke beslissing het Kalkar-consortium voor het probleem geplaatst, dat bouw en ontwik keling van het project tenslotte toch een ontstellend dure vergeefse moeite blijken te zijn geweest, als de bouw van „snelle kweekreactors" op grond van gerechtelij ke beslissingen zou worden verboden. De vraag zal dan rijzen, wie er voor de miljar den moet opdraaien, die dan in het project ,zijn gestokeax Het consortium zou zich kunnen beroepen op het feit, dat de rege ring van Noor&rijn-Westfalen haar fiat gaf. Mogelijk zal deze omstandigheid ge voegd bij de dngeregeldheden die gepaard kunnen gaan rmet de massale anti-Kalkar demonstratie. welke voor 24 september is aangekondigd de regering van Noord- rij n-Westfaleia er toe brengen, een beslis sing over toestemming voor het doen in gaan van de „derde fase" van de bouw, voor zich uit te schuiven. Zij zou dit kun nen doen in afwachting van stappen van de regering üi Bonn om op korte termijn de verouderde Kernenergiewet met een meerderheid (in het parlement zodanig te wijzigen, dat een uitspraak van het Fede rale gerechtshof die Jaren op zich zou laten wachten overbodig te maken. Kiezers-verlies Overigens heeft het verzet tegen de bouw van kernreactors onder de bevolking van West-Duitsland reeds zulke vormen aange nomen, dat de politieke partijen die in de Bondsdag zijm vertegenwoordigd zich gro te zorgen maken over het verlies van kie zers bij de verkiezingen in de deelstaten, die binnen niet al te lange tijd beginnen en tot 1980 voorttduren. Volgens opiniepeilin gen zou ongeveer een kwart van alle kies gerechtigden overwegen om hun stem te geven aan een politieke groepering, die zich uitsluitend zou opwerpen als verde digster van het leefklimaat in de Bondsre publiek. Vooral in de SPD (de sociaal-democrati sche partij) gaan stemmen op om te stre ven naar een bouwstop voor kernreacto ren. Het kan echter nog vele maanden duren, voordat het afkondigen van een dergelijke bouwstop een feit zal zijn. In november houden de SPD en de FDP (de liberale regeringspartij in Bonn) partijda gen, waarop het kernenergie-probleem uit gebreid aan de orde komt. Verwacht wordt dat de sociaal-democraten zich in grote meerderheid voor een „denkpauze" zullen uitspreken. SPD-minlster voor weten schappelijk onderzoek Matthöfer, die aan vankelijk grote bezwaren had tegen een bouwstop, heeft zich er nu al bij voorbaat bij neergelegd. Tot voor kort hebben de politieke partijen weinig animo getoond om zich met kern energie-vraagstukken bezig te houden. Zij lieten de problematiek maar ai te graag over aan de deskundigen, die op hun beurt op volledige medewerking van de deel staat-regeringen konden rekenen. Het ver zoek van het gerechtshof in Münster aan het Hof in Karlsruhe heeft de rol die het parlement zou moeten spelen thans in het centrum van de aandacht geplaatst. Een Westduits dagblad is van oordeel, dat het Hof de parlementen aan hun „natuurlijke plicht" moet herinneren „Het zou beter zijn geweest, als zij uit zichzelf op het idee zouden zijn gekomen", aldus de commen tator

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7