Nieuws en de derde wereld De tekening van een lezer Omstreden studie-bijeenkomst in Amsterdam 'Sticht eigen persbureau's' De dikke van Dale Bestelbon Boeken Somberste zomer sinds 1907 een reuzenhoofd van 80 kilo an ja moest dat zo? markt fietsverbod tatoe-karel DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door Nico Kussendrager Waarom dit verhaal? Omdat volgende week in Amsterdam een omstreden studie-bijeenkomst wordt gehouden over persvrij heid. Eh dat is nieuws en dat moet in de krant. Hoewel: wat is nieuws, en wat moet in de krant, en wat niet? Daarmee zitten we meteen middenin de discussie die zich volgende week in Amsterdam zal afspelen tussen vertegenwoordigers van de ontwik kelingslanden en deelnemers uit de. industrielanden. De derde wereld meent dat zij wat betreft de bericht geving te zeer van de westerse lan den afhankelijk is en pleit daarom voor eigen persbureaus. Daarnaast klinkt in de derde wereld het geluld dat de pers een sleutel tot ontwikke ling moet zijn en dat persbreideling daarom niet altijd uit den boze is. Met name dat laatste punt heeft de studiebijeenkomst in Amsterdam omstreden gemaakt. Zij wordt geor ganiseerd door het in Mexico-stad gevestigde Latijns-Amerikaanse in stituut voor transnationale studies (ILET), en financieel gesteund door minister Jan Pronk van ontwikke lingssamenwerking. Een aantal kranten en omroepen ter rechterzij de is daartegen al fel van leer getrok ken. De bewindsman zou de persvrij heid in gevaar brengen. Vergeten wordt dan dat het in Amsterdam niet gaat om méér dan een uitwisse ling van gedachten, en het valt nau welijks in te zien wat daarin voor kwaad steekt. Kojak en Bonanza De derde wereld heeft geen ongelijk als zij stelt dat zij wat betreft krant, radio en televisie sterk leunt op de westerse landen. Naar buiten toe blijkt dat alleen al voor wie in een ontwikkelingsland het scherm aan zet: de kale Kojak lost weer een zaak op, de Bonanza-vader en zonen doen goed en de Hammondbroers houden het moeilijk. De Verenigde Staten verkopen per jaar honderdduizend tot tweehonderdduizend uur inge blikt kijkvoer, daarna volgen de gro te Westeuropese landen. Nieuws is koopwaar, en het ontbreekt de ont wikkelingslanden veelal aan geld en mankracht om zelf een goede be richtgeving op poten te zetten. Ook dat leidt tot de afhankelijkheid van de derde wereld van de grote internationale persbureaus: de Ame rikaanse Associated Press (AP), en. United Press International (UPI), het Britse Reuter, de Westduitse Presse Agentur (DPA) en het Franse persagentschap AFP, waarvan overi gens ook deze krant voor een groot deel van zijn berichtgeving afhanke lijk is. Dag-, week- en maandbladen in ont wikkelingslanden hebben maar zel den eigen correspondenten in het buitenland, vaak zelfs nauwelijks in eigen land. Niet zelden zijn kranten in derde landen voor de berichtge ving uit de eigen uithoeken afhanke lijk van grote, internationale persbu reaus, en dat geldt zeker voor het nieuws uit andere landen, ook als die op het eigen werelddeel liggen. De lezer in Ghana die in zijn eigen Ghanian Times iets leest over Kenia aan de andere kant Van het conti nent mag rustig aannemen dat het bericht komt van het Britse Reuter, dat het is verzonden via Londen, daar is beoordeeld, bewerkt en waar schijnlijk bekort. De Keniase Stan dard gaat prat op de eigen corres pondent in Londen, maar het is wel de enige die het blad heeft. Ondertussen wordt door die interna tionale persbureaus uitermate wei nig aandacht besteed aan de ontwik kelingslanden. Daar woont zeventig procent van de wereldbevolking maar slechts een kwart van de nieuwsvoorziening van de agent schappen is uit die landen afkom stig. En dan nog: de derde wereld verwijt de buitenlandse journalisten dat aandacht wordt besteed aan oor logen, hongersnoden en rampen maar niet aan het nieuws „van alle dag". Verrassend is dat overigens niet, want nog steeds geldt (helaas?) journalistiek de stelregel dat „man bijt hond" nieuws is en „hond bijt *man" niet. Toen in de Sahel tienduizenden ver rekten van de honger zwermden journalisten uit, maar nu na het voedselgebrek een ontwikkeling is ingezet die waarschijnlijk het ge bied „van de regen in de drup brengt, valt slechts mondjesmaat daarover te lezen. De Ogaden-woes- tijn werd „nieuws" toen Somalië en Ethiopië er een oorlog begonnen uit te vechten, terwijl een hongersnood Krant lezen in een Aziatisch ontwikkelingsland. Wat staat er in, en wie bepaalt dat? (Foto Nico Kussendrager) daar slechts met grote vertraging tot de kranten doordrong. Niet verrassend Het is daarom niet zo verrassend dat de ontwikkelingslanden een eigen nieuwsvoorziening willen, eigen persagentschappen, die berichten over zaken die de derde wereld zelf belangrijk vindt. Daarover is ge praat op bijeenkomsten van die lan den, in Mexico-stad, op Sri Lanka, en ook in een vergadering van de Unesco (de afdeling van de Verenig de Naties voor onderwijs, weten schap en cultuur) in de Keniase hoofdstad Nairobi. Nog deze week benadrukte het Westafrikaanse Ni geria de noodzaak tot en de steun aan eigen bureaus, of één eigen bu reau, voor de ontwikkelingslanden. Dat zou om te beginnen kunnen uitgaan van het Joegoslavische Tanjoeg, dat nu al veel derde we reldnieuws in haar berichtgeving doet. Maar wie Tanjoeg volgt ziet meteen waar de problemen steken. Niet voor niets besloot een Neder landse omroep na een jaar proberen het abonnement op Tanjoeg maar op te zeggen, omdat weer een „be langrijke" rede van Tito of weer een bezoek van het Joegoslavische staatshoofd aan ergens een negorij begon te vervelen. Daar liggen ook de moeilijkheden van hen die zich keren tegen de studiebijeenkomst die de volgende week in Amsterdam wordt gehou den. Regeringsgetrouwe persagent schappen geven alleen dét nieuws dat gunstig is voor de regering, en niet meer dan dat. Toen de Indiase premier Indira Gandhi steeds meer macht aan zich trok werd de pers in dit land aan banden gelegd, en zag het persbureau Reuter zich gedwon gen het kantoor in de hoofdstad New Delhi te sluiten. Volgzame Jour nalisten uit ontwikkelingslanden trachten bij herhaling collega's uit de westerse wereld ervan te overtui gen *welke dictator in hün land al leen het goede met de bevolking voor heeft, in plaats van met zijn eigen kleine kliek. Schuilend gevaar Daarin schuilt ook het gevaar van het ILET, de organisator van de studiebijeenkomst in Amsterdam. Een andere, minder van het westen afhankelijke Journalistiek in de der de wereld is een onmiskenbaar on derdeel in de zelfstandigheid van het zelfbewustzijn van het arme, zuidelijk part van de aardkloot. Een onafhankelijke journalistiek daar echter dreigt al gauw te stranden op regeringen die uit zijn óp een grotere greep op de pers. „Ontwikkelingsjournalistiek" is een schone zaak als zij zich bezighoudt met wat er werkelijk in derde landen aan de hand is, met de dreigende mislukking van de oogst, met de rampzalige verstedelijking, met de moeilijkheden in de dorpen, met de reusachtige werkloosheid, met de economische gebondenheid aan de rijke landen, met het sluimerde ver zet tegen het zetelende bewind, des noods. Een grotere greep van de derde we reld op de pers kan een verontschul diging zijn voor breidel (beperking van de vrijheid) van krant, radio en televisie. Dat kan gelden voor de eigen pers, maar ook voor de buiten landse zoals bleek op de laatste top conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) waar het het Franse AFP buiten de deur werd gezet omdat het zich niet zou hou den aan de feiten. Persvrijheid kan worden „mis bruikt" zoals te veel blijkt uit be richten die hier over de telex bin nenlopen, persbreidel óók, wat te zien is in veel derde wereldlanden. Op de studie-bijeenkomst in Am sterdam zal daarom worden gepraat op een hellend vlak, waar het in feite gaat om de vragen: wat is „(pers- )vrijheid", wat is „ontwikkeling" en wat hebben die twee met elkaar te maken. (ADVERTENTIE) De tiende, geheel vernieuwde druk van Van Dale. Groot Woordenboek der Nederlandse Taal. een boek waar onze voorouders letterlijk mee zijn opgegroeid, want de oeruitgave stamt van 1864? Een onmisbaar boek. Wist u, dat er elk jaar duizenden nieuwe woorden aan onze Nederlandse taal worden toegevoegd? De betekenis van deze nieuwe woorden en nog 220.000 andere vindt u haar fijn uitgelegd in dit standaardwerk. Opnieuw gezet uit een heldere letter, door fotografische tussenkomst haar scherp gedrukt en tenslotte gebonden in twee wijnrode banden met rugtitels in rijkelijk goud De Grote Van Dale bevat alle feiten over onze taal De beginselen van de Nederlandse spelling, de schrijfwijze van vreemde woorden, het gebruik van apostrof, koppel- en deelteken en het gebruik van de hoofdletters, dit alles en nog veel meer vindt u in de Grote Van Dale Ml-<S7»b» Korte inhoudsopgave Woordenboek A-N Beginselen van de Nederlandse spelling Het gebruik vande leestekens Titulatuur Li|st van redactionele atkortingen Aanwijzingen voor het gebruik Deel II- 1655blz - Woordenboek O-Z - Aanhangsels I Lijst van namen uit de oudheid II Lijst van termen, uitdrukkingen, zegswijzen en gevleugelde woorden III Li|StvanBi|belse namen Ja. zend mi| de tweedelige Van Date Groot Woordenboek der Nederlandse Taal zo spoedig mogelijk na de ontvangst van deze bestelbon ikbetaalj 175.—contant ik betaal in vijl gemakkelijk termijnen: f 25.—na ontvangst van de boeken en vier maandelijkse termijnen van 37,50 TEO svp aankruisen welke wi|ze van betalen upretereer! Als u gebruik maakt van onze gespreide betalingsregeling kost dat niets extra Zend nog geen geld, maar maak gebruik van de acceptgirokaarten) die wij u per post toesturen Deze bon s.v.p. uitknippen en in open enveloppe, ongetrankeerd. opsturen naar Plusprodukties. Antwoordnummer 2248, Rotterdam HET WEER door Hans de Jong In deze rubriek is een paar keer de term facsimilé (letterlijk: nauw keurige reproductie van een origi neel) gevallen. Dit in verband met de apparatuur waarmee weer kaarten via kabel of radio-telegra fisch kant en klaar kunnen wor den ontvangen. Nog een paar bij zonderheden over de facs, opge diept uit Joop den Tonkelaars boekje „Middelen en mogelijkhe den der meteorologie", van 1955. Facsimilé is al langer dan een eeuw oud. Al in 1843 had de En gelsman Alexander Bain daar ideeën over, maar pas in 1865 bracht de Italiaan Giovanni Ca- selli de eerste commerciële ver binding tussen Parijs en Lyon tot stand. Het ging ettelijke decennia daarna om foto's die radiotelegra- fisch naar de dagbladen werden overgezonden, tot men op de ge dachte kwam ook weerkaarten, diagrammen enzovoort zo uit te zenden. Vooral tijdens de laatste oorlog hebben de Amerikaanse weerdienst en de „Navy" de uit wisseling van weerkaarten ter hand genomen. Na 1950 gebeurde dit ook in Canada en Frankrijk, later volgden er meer landen. Toen Den Tonkelaar genoemd boekje schreef, was het modern ste facsimllé-toestel zo gebouwd, dat het beeld bij ontvangst zowel als foto afgedrukt kon worden als direct op papier kon worden vast gelegd. Bij dit procédé wordt een geprepareerde kaart tijdens de ontvangst direct bewerkt door in branding via een miniscuul maar jaren-bestendig wolfram-draadje. Bij moderne apparaten tekent een pen de kaart. Op 5 december 1953 ontving men in Engeland een duidelijke analy se van een door Japan uitgezon den hoogtekaart (5.000 meter): een mijlpaal. Curieus Is de ge dachte van de schrijver, ruim twintig jaar terug, over de toe komstige ontwikkeling van facsi mile: „Welk een enorme bespa ring aan dubbele werkzaamheden zou één centrale meteorologische dienst voor het noordelijk half rond kunnen leveren. De facsimi le biedt mogelijkheden, waarbij de stoutste toekomstdromen nog zullen worden overtroffen." Wie dacht er in die tijd over satelliet waarnemingen en -foto's? Alarmerend nieuws uit de Vere nigde Staten: de eerste orkaan 'Anita' is, ten oost-zuidoosten van Corpus Christi (Texas) op weg naar het westen over de Golf van Mexico. Iri Texas en Louisiana heerst een alarmtoestand, want de wind zal volgens berekening aangroeien tot 175 kilometer per uur. In de tweelingstad Minnea polis - St. Paul viel in vierentwin tig uur niet minder dan 180 milli meter regen: een unicum daar in tachtig jaar. Gevolg: overstro mingen. Een olieraffinaderij heeft zevenduizend werknemers naar huis gestuurd en werkt nu op hal ve kracht verder. De gemiddelde augustus-tempe- ratuur over het etmaal was in Roosendaal 16.3 graden Celsius (normaal 17), aantal zomerse da gen twee, dagen van twintig gra den of warmer: vijftien, lucht vochtigheid 72 procent (tachtig), wind voor 56 procent tussen noordwest en noordoost, negen onweersdagen, neerslag 117 mm, Dinxperlo 120 mm, stad Gronin gen 81, Gorredijk 78, Rozenburg 178 mm (hele zomer 279 mm). De zomer van dit Jaar was met vier- hondertwintig zonuren tegen ruim zeshonderd normaal, de somberste sedert 1907: toen 393 uren te De Bilt. Strandweer: Eerst bewolkt en wat regen, daar na opklarend. Wind van zuidwest naar west, matig, later vrij krach tig. Temperatuurmaxima 19 tot 20 graden, zeewater 17 graden. Verdere vooruitzichten: niet ge heel vast, ook zonnige perioden en aangename temperatuur. WccrrnppOrten Amsterdam an gisteren 17 zwaar bew ur. 20 De BUt zwaar bew 21 Deelen licht bew 21 Eelde zwaar bew 21 Den Helder half bew 20 half bew 21 Twente zwaar bew 22 VUsslngen zwaar bev. 21 Zd Limburg zwaar bew 22 Aberdeen half bew IR Athene onbew Barcelona half bew. Berlijn onbew. 26 Bordeaux zwaar bew Brussel half bew 22 Frankfort onbew onbew Helsinki onbew Innsbruck zwaar bew 20 Klagenfurt zwaar bew 2.2 Kopenhagen onbew 22 onbew Locamo geheel bew IR zwaar bew. Luxemburg licht bew 19 Madrid zwaar bew. 211 Malaga zwaar bew 23 Mallorca half bew 25 München regen 21 Nice onbew 22 Oslo zwaar bew IR Parijs zwaar bew 24 Rome licht bew 25 SpUt regen 23 Stockholm licht bew 22 Wenen licht bew Zürlch zwaar bew Casablanca zwaar bew 20 Is tan boel Ucht bew Tunis licht bew 26 Nog nooit een hoofd van tachtig kilo gezien? Toch bestaat het echt. Het past op een zeven meter hoog lichaam, dat toebehoort aan „de reus Don Christophe" die zich ge woonlijk in de Belgische stad Has selt ophoudt. Hij verlaat zijn woon plaats slechts bij hoge uitzonde ring. Eén keer pas is de Belgische gigant in ons land geweest. Vijf jaar geleden gebeurde dat, toen Don Christophe de Brabantse dag ln het Noordbrabantse Heeze op luisterde, bij die gelegenheid ge heel aan het thema reuzen gewijd. En nu zal de Hasseltse geweldenaar ons land voor de tweede keer be zoeken. Tot en met zondag vertoeft hij ln Maastricht, een piepklein eindje over zijn landsgrenzen dus maar. Morgen, zaterdag en zondag noemt Maastricht zich „stad der reuzen" en daar mag Don Christop he zeker niet ontbreken. Hij zal er een van de belangrijkste gasten zijn van het Maastrichtse Reuzen- gilde begeleider van Maastrichts bloedeigen reus Gigantlus maar niet de enige: met hem komen nog iets meer dan veertig reuzen uit België, Duitsland en Nederland naar Limburg voor de reuzenmani- festatie. „De Mestreechter Geis rond 1550". Een historisch-folklo- ristlsch feest, waar vrijwel alles uit de oude doos afkomstig is. Zodra burgemeester Baeten vrijdag avond de manifestatie geopend zal hebben, begint het al met veel mu ziek, een wagenspel en een trouba dour. De volgende ochtend om ne gen uur gaat er op het Vrijthof driehonderd kilo vlees aan het spit geen reus, maar een hele os; dat moet wel zo vroeg, anders ls hij 's avonds niet gaar en dan moet ie toch gegeten worden. Terwijl 's middags op vier plaatsen in de binnenstad groepen optreden met volksdans, zang en (wagen spelen, gaat ook een middeleeuwse kermis draalen. Daar zijn onder meer een heuse krachtpatser te zien en een vuurvreter, er is een 'reuzen'-poppenkastvoorstelling en iets verderop worden demonstra ties gegeven van middeleeuwse volksspelen. Zondag ls zelfs de hoogmis in de Sint Servaas aange past aan het thema van de reuzen- manifestatie, 's middags is er een braderie en om 3 uur vertrekt er een grote optocht („ommegang") met alles en iedereen die met reu zen en middeleeuwen van doen heeft. Tot slot van de „reuzenda- gen" wandelt Gigantlus met zijn gevolg om half acht 's avonds naar de braderie, waar hij gemeten moet worden; zijn maten zullen niet ge ring zijn en wie die geraden heeft wordt er dan ook voor beloond. Bijna zouden we de pest vergeten: omdat Maastricht zo rond het jaar 1550 zwaar geleden heeft onder pestepidemieën, trekken zaterdag avond „peststoeten" onder tromge roffel naar het Vrijthof. Daar zal op rituele wijze een Maastrichtse reus verbrand worden, niet reus Glgan- tius natuurlijk, want dat ls een „echte", althans een levend Ie mand. Voor deze gelegenheid ls een aparte 'verbrandingsreus' gebouwd. Dit is nog maar één huizenhoge reus in de straten van Maastricht, maar het komende weekeinde zullen meer dan veertig van zijn collega's de stad onveilig maken. Dat er af en toe bomen gerooid moeten worden: fiat. Ook al is het vaak doodzonde, meestal zal er wel een goede reden voor zijn. Maar' zoals dat onlangs in de Friese hoofdstad gebeurd is, daar zal toch geen zinnig mens het mee eens kunnen zijn. Een lezer van de Leeu warder Courant heeft zelf gezien hoe een aantal bomen werd omge zaagd: „In de boom voor het poli tiebureau zat een nest met jonge duiven. Deze duiven zijn verdron ken en hun ouders zitten nu zielig op het randje van de wal naar het water te kijken. Moest dat nu zo?" Gelezen bij kramen op de markt in een grote stad: gouden llesjes, rode en paarse denderons, gladde jolen, echte boeren met worst, en grap fruit. Anja van den Hoek uit Voorburg is nu zeventien jaar. Ze is bijna totaal verlamd en kan zich alleen nog enigszins verplaatsen in een specia le elektrische rolstoel. Daar kom je niet ver mee, maar het is heel goed mogelijk dat Anja binnenkort dé reis van haar leven kan maken. Een verzorgster die haar vroeger in het Bio-revalidatiecentrum heeft ver pleegd en nu ln Israël woont, heeft haar gevraagd veertien dagen te komen logeren bij de bewoners van de kibboets Afek, ten noorden van Haifa. Per vliegtuig ln de wat com fortabeler eerste klas, zal Anja de reis wel kunnen maken, maar door dat ze op een brancard vervoerd moet worden, moeten er drie stoe len voor haar worden Ingeruimd. Ook de rolstoel die ze niet kan missen, neemt veel ruimte ln be slag en zo zijn er wel meer extra voorzieningen nodig, wil Anja de kibboets ooit bereiken. Al met al gaat de reis 8550 kosten. De ver trekdatum ls al vastgesteld: 11 ok tober, dus het geld moet er vóór die tijd zijn. Er heeft zich in Voorburg een „Comité Israëlreis Anja van den Hoek" gevormd, dat al een deel van het benodigde bedrag heeft ingezameld, maar nog lang niet vol doende. Daarom doet dit comité een beroep op ledereen om het Anja financieel mogelijk te maken om eens lets van de wereld te zien. Elke gift, klein of groot, ls welkom op postgiro 43.86.32 ten name van de penningmeester van het comité, de heer A. H. van Doomik te Voor burg. Steeds meer bruidsparen stappen volgens de stichting: fiets! even op het rijwiel om ln kerk of stadhuis hun huwelijk te laten in zegenen of voltrekken. Een van de eerste fietsers was dat geluk niet beschoren. De PariJzenaar Emest Michaux, nota bene een van de uitvinders aan wie te danken is dat de loopfiets een echte trapfiets werd, mocht van zijn bruid beslist niet meer op de fiets. Hij schijnt haar zelfs de belofte gegeven te hebben om helemaal nooit meer op een fiets te gaan zitten. Ze had al genoeg ellende met hem en zijn rijwiel beleefd, vond ze: bij zijn pogingen om zijn uitvinding trap pend op pedalen voort te bewegen, was Michaux van zijn fiets geval len. waarbij hij een hersenschud ding en een gebroken arm had op gelopen. Zijn aanstaande, een ver pleegster, verzorgde hem tot hij weer op de been was, maar ze had geen zin om haar hele leven met gebroken botten om te tobben, want dat dat er ln zat bij een man als Michaux, daarvan was ze over tuigd. „Ik heb de felste kleuren in Neder land. Ik durf wel te zeggen in Euro pa. En ik werk met een heel smalle buitenlijn. Dan blijft de tatoeage langer mooi en duidelijk". Aan het woord is ln het Nieuwsblad van het Noorden een Groningse tatoeëer- der die zich Tatoe-Karel noemt en volgens de krant als lopend recla mebord voor zijn eigen bedrijf kan fungeren: „Armen, borst en rug zijn totaal bedekt met de meest uiteen lopende illustraties". Die zal hij er ook niet gauw afhalen, want „men senlief, dat doet echt pijn. Tatoeë ren zelf niet". Ook bij klanten ver wijdert hij geen oude tatoeëringen; dat moet zijn vrouw maar doen Daarom raadt Tatoe-Karel iede reen ook af plaatjes op de handen te laten maken. Daar zit le zelf mee en „als Je nu ergens naar toe moet, .een chique toestand, dan kun Je al je tatoeëringen bedekken door kle ding, maar die op je handen niet. En dan merk Je vaak dat mensen er op afknappen". Karei helpt ook niet iedereen aan de vurig begeerde verfraaiingen. „In principe schop lk iedereen er uit die nog geen acht tien jaar ls. Maar soms komen ze met een briefje van moeder met het paspoort er bij dat die het goed vindt. Nou, dan moet het maar Maar lk zeg elke keer weer wéét wat Je doet, kijk goed uit wat je kiest, want je moet er Je leven lang mee lopen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5