tocnieKKerziji Pickwick in a Wit kan thee toch lekker zijn met e pot vrëhunkemölleri een verpleegkundige-Aivn een bejaardenverzorgster/ bejaardenhelpster Je eigen,vertrouwde Rckwick thee* UIT DE WEEKBLADEN Abortus Prinsjesdag Abortus Terug naar 1917 Barbaarsheid Sturka Veringa ^FHp september is er! Met 88 modellen om zelf te maken. Voor u en voor de kinderen. ...en alle patronen op het raderblad. II T;1. 7 Je wilt verse, geurige thee in je kopje of je glas. En wat kies je dus Je kiest voor de kwaliteit - van Pickwick. Omdat je weet dat er veel zorg aan is besteed. Omdat je weet dat daarmee je kop thee altijd lekker is. 's Morgens na de wekker, 's Middags na de school. En natuurlijk zet je^ die thee ook met aandacht.^ Zo ben je er altijd zeker van dat je geniet van je eigen, vertrouwde Pickwick thee. De ondeijurk die je niet voelt! nr DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 De Tijd: In De Tijd schrijft hoofdredacteur Arie Kuiper een verhaal-voor-fijn- proevers over de abortus. Als uit smijter gebruikt hij deze volzin (ei genlijk een parafrase van een stel ling van de Amerikaanse senator McGovem): „Misschien is de legali sering van abortus de prijs die wij moeten betalen voor alles wat met onze pretenties fout is gegaan." In een tweede artikel over de abor tus schrijft P. van der Eijk dat het tussenvoorstel, dat Van Agt tijdens het formatie-overleg op de tafel van Den Uyl heeft gedeponeerd, voor vriend noch vijand aanvaardbaar kan zijn. De Tijd gaat uitvoerig in op het geruchtmakende onderzoek van de Westduitse pedagoog Dieter Bosz- mann uit Kiel. Deze heeft meer dan drieduizend Duitse scholieren een opstel over Hitier laten maken „Met verbijsterend resultaat: De Duitse jeugd blijkt bitter weinig van de. man te weten, en wat ze weet of meent te weten is nog verdraaid en vertekend" Boszmann: „Je rein ste catastrofe". Uiteraard speurt men naar de oorzaken van deze ca tastrofe, en komt dan terecht bij het geschiedenisonderricht. Verder in De Tijd een interview met VN-ambassadeur Johan Kaufmann en een verhaal over „de schamele argumenten van het Nederlands ge nootschap van leraren". De Groene Amsterdammer Andere straffen In De Groene Amsterdammer een artikel over alternatieve straffen voor veroordeelden. Kunnen zij hun tijd niet beter besteden dan met zakjes plakken? vraagt een weten schappelijk rapport van het minis terie van justitie zich af. De Groene bekijkt deze vraag kritisch. „Het is al zo lang gebruikelijk voor de waan zin van ons strafrecht en van ons gevangeniswezen de alternatieve sancties als geneesmiddel aan te dragen, dat maar valt af te wachten of het WODC-rapport daaraan iets kan veranderen," aldus het blad. „Is de witte tornado van Co van Calcar uitgeraasd?" is een kop bo ven een verhaal over het* Amster damse onderwijsvernieuwingspro ject. De schrijvers, twee onderwijs psychologen die zich in Groningen met dezelfde materie bezighouden, vinden dat Van Calcar, ondanks de vele kritiek, goed werk doet en dat een dergelijke poging onmisbaar is. Verder in De Groene een politieke prijsvraag, een eerste van twee arti kelen over de ondemocratische val kuilen van Europa en de visie van Jan van der Putten op de toestand in Aruba. De Nieuwe Linie zou zijn, zou nu op een serieuze manier moeten worden onderzocht of er met de VVD te regeren valt". Het omslagartikel gaat over de kle- dingsector, waar het „bar slecht gaat": De mode-industrie uitge kleed. Verder nog een interview met bisschop Bluyssen van Den Bosch („Kleine gemeenschappen toekomst van de kerk".) Accent Arcent „verdiepte zich in de ver grauwing van Prinsjesdag" en laat diverse (ex)politici aan het woord over de voordelen en nadelen van de Derde dinsdag in september. Con clusie van het blad zelf: „Prinsjes dag, voor de een een „openbare les over de anatomie van ons staat skundig lichaam," voor de ander een sprookje rond een gouden koets, een koningin en een oranje zonnetje bo ven het Binnenhof. Ceremonieel sterk verarmd en inhoudelijk door hetgeen er in de troonrede staat steeds triester, staat Prinsjesdag on- danks alles nog in bescheiden vorm overeind. De toekomst zal moeten leren of het nivellerend meerjaren plan van de eventueel aan de het bewind zijnde socialisten behalve de lonen ook traditionele gebeurtenis sen als Prinsjesdag verder zullen raken". Kees van der Wild volgt CDA-secre- taris Kleisterlee op het speur derspad. De uiterst geheime notulen van het CDA-fractieberaad lekten uit naar de pers en de verdeeldheid binnen het CDA werd een publiek geheim. Wat is nu de conclusie? „het „lek" is, mogelijk meer dan ooit kon worden vermoed, er de oorzaak van, dat Den Uyl zich vorige week voor de tweede keer met een mislukking naar de koningin moest spoeden. Het gevolg van het „lek" is namelijk geweest, dat het CDA uiterst ferm naar buiten toe de rijen heeft ge sloten." Accent besteedt verder aandacht aan de perikelen bij het KSH-con- cern („Hoe dr. Hoefnagels Honig in de soep hielp"), aan Vlaamse soul, Aalsmeerder bloemen en ANWB- helpsters. Haagse post Rufus T. Firefly, Hugo Z. Hacken- bush, Quincey A. Wagstaff, J. Cheever Loophole, Otis B. Drift wood heetten in het dagelijks leven Julius H. Marx (1890-1977). Onder de toneelnaam Groucho speelde hij al deze rap pratendë, onverwoestbaar optimistische oplichters in een reeks films die de humor van de Marx Brothers klassiek maakten. Naast de zwijgende Haipo en de immigrant-met-taalmoeilijkheden Chico, was hij een verbaal genie dat de slapstick-film naar een hoger plan tilde. Fred van Doorn herdenkt in het omslagartikel van Haagse Post de pas overleden meester van de beledigende grap. Voor de HP inventariseert Hofland de kabinetsformatie: „Eén jaar ethisch reveil met de heer Van Agt is voldoende geweest om de Neder landse politiek terug te brengen tot een toestand waarin ze precies zes tig jaar geleden voor het laatst was. Het volk nadert weer tot de oud- vaderlandse verhoudingen, waarin men elkaar in volstrekte uitzicht loosheid met behulp van evangeli sche beginselen het politieke leven onmogelijk maakt." Waarom komt. zo vraagt de HP zich af, de Nederlandse toneelschrijf kunst maar niet van de grond. Wil len de toneelgroepen wel wat ze zeg gen te willen? Kiezen ze liever Brecht dan Bernlef? Deel twee van de serie: Het Toneelbedrijf. In HP verder nog een reportage over de actie Land zonder drempels en de mislukking daarvan en het definitie ve afscheid van Koot als columnist. Hervormd Nederland De journalistieke duizendpoot An ton Constandse wordt in Hervormd Nederland ondermeer aan de tand gevoeld over zijn anarchistische denkbeelden: „In mijn gedachten- gang moet je een wereldfederatie van volkeren kunnen krijgen, waar bij de volkeren zich ontwapenen. Dan gaan we pas een culturele peri ode in. Waar we nu in zitten vind ik een half-barbaarse periode. We zijn op weg van de barbaarsheid naar de menselijkheid. De fase van de men selijkheid kunnen we pas betreden als we de bewapening afschaffen. Ontwapening vind ik een grotere revolutie dan socialisering". Laurens Hogebrink verdedigt het besluit van het Interkerkelijk Vre desberaad een actie tegen kernwa pens te ontketenen. Hij zegt dat de dood in onze samenleving de feitelij ke macht is geworden: „Het duide lijkst en meest recentelijk symbool van het hedendaagse respect voor de dood en de verachting voor het leven is de neutronenbom. Deze gaat uit van het principe, dat alles wat dood is zoveel mogelijk heel moet blijven, en alles wat leeft moet zoveel mogelijk kapot. En dat maakt volgens hedendaagse nor men de oorlog minder verschrikke lijk". In een commentaar neemt Her vormd Nederland het op voor het CDA inzake de kabinetsformatie: „Duidelijk is gebleken, dat het CDA gedaan heeft wat het kon voor een abortusregeling volgens zijn princi pes. Meer kan in dit opzicht van deze partij niet worden verlangd, omdat ook zij geen ijzer met de hand kan breken. Daarom zal men nu het CDA alleen maar kunnen prijzen als het zich door informateur Veringa alsnog laat bewegen tot voortgaan met het maken van haal bare politieke afspraken met D'66 en PvdA, abortus provocatus inbe grepen." TROUW/KWARTET P 6 - RHS 1J Vrij Nederland Vrij Nederland begint deze week met een serie extra bijlagen. De eerste bijlage, die van kleiner formaat is, en waarin ook kleurenfoto's staan afgedrukt gaat over de ondergang van Sturka. Sturka is jarenlang een begrip geweest: degelijke en toch sportieve kinderkleding. Een jaar na de sluiting nam een aantal VN-ver- slaggevers nog eens de stand van zaken op. De bijlage telt maar lieist 47 pagina's. Hans Smits haalt fel uit naar politi cus Van Agt. Het minuscule manne tje, Van Agt, leider van een klein partijtje in een klein landje op een klein planeetje in het grote heelal, meent dat hij vanuit dat grote heel al de opdracht heeft gekregen dat kleine landje te besturen. Kortom: Van Agt wil een CDA-minderheids- kabinet". Waarom het CDA zich zal blijven verzetten tegen een progressieve minderheidsregering? Een uit spraak van Van Agt: „Wij laten ons de wet niet voorschrijven door de socialisten". In het dikke VN-nummer schrijft Feike Sal veda over de volgens zijn zeggen „dubieuze praktijken van het Krikkeconcern" ofwel „het rau we schandaal rond de bakkerspensi oenen". Aangezien de gesprekken over abor tus de laatste weken hoofdzakelijk door het viertal Den Uyl-Van Agt- Van Thijn-Terlouw (mannen dus) werden gevoerd, achtte De Nieuwe Linie de tijd rijp om weer eens met vrouwen over dit omstreden onder werp te praten. Gespreksparners van Angenies Brandenburg zijn Til Gardeniers (CDA), Annelien Kap- peyne van de Coppello (WD) en Ineke Haas (PvdA): „Abortus, terug naar waar het thuishoort". Eddy Bonte sprak met de hoofdre dacteur van het Franse dagblad Le Monde. André Fontaine, over diens jongste boek, waarin hij de wereld gebeurtenissen van de laatste 25 jaar onder de loep neemt: Een scala van onderwerpen passeert de revue, waaronder de (parlementaire) demo cratie: „Ik geloof dat de drang naar vrijheid normaal is bij mensen, die op materialistisch gebied beter be ginnen te leven. Ik geloof dat een zekere beoefening van de vrijheid onmogelijk is zonder een bepaald materieel en cultureel niveau. Dra matisch zou het zijn, als het idee van democratie van de aarde zou ver dwijnen. Nu weten we tenminste dat het hier en daar nog bestaat". Verder constateert de Nieuwe Linie, dat ontwikkelingsprojecten in West- Suriname „slechts het bedrijfsleven spekken" en dat Duitsland zich na ruim dertig jaar nog steeds niet van het „bruine verleden heeft kunnen of willen losmaken". Elseviers Magazine Elseviers Magazine analyseert de rol van de nieuwe informateur, dr. Ve ringa: „Een informateur schakelt zijn voorkeuren en opvattingen uit en onderzoekt mogelijkheden en on mogelijkheden om de weg te berei den voor een oplossing. Veringa's persoonlijke opvattingen lijken der halve niet relevant. Ware het niet dat juist abortus een gewetenskwes tie is. Van Agt heeft .Veringa louter en alleen om die reden als informa teur naar voren geschoven, op aan geven van Veringa's opvolger en Van Agts voorganger mr. Frans An- driessen wiens abortusopvattingen even principieel zijn". In zijn commentaar geeft Ferry Hoogendijk het CDA nog een trap na: „Want wat hebben de heren van het CDA in hun overmoed voor ogen een christen-democratisch minderheidskabinet. Hun tactiek is om dr Veringa zolang de touwtjes in handen te laten houden dat zij ui teindelijk bepalen wat Nederland voor een kabinet krijgt. Wij vinden dit een verwerpelijke, maar ook een politiek niet verstandige politiek. Als het CDA een echte middenpartij Dil is nog moor'n vooipioefje van hel vele dol u in de nieuwste Knip te wachten stoot Met zo'n 88 modellen die allemaal leuk zijn om te zien. En nog leuker om te ogen. Zelf maken met Knip is vooidelig. En mokkelijk Want hel mookblcid tjptbeschrijft elk model stap vooi stap En laat zelfs zien hoe simpel u een paboon aan uw eigen maat kunt aanpassen.'! Patroon van elk model stoot op de gratis rader bladen. Koop nu Knip-september. Of abonneer u: envelop zonder postzegel, mét uw naam en odres, naar Knip. Antwoordnummer 362. Haarlem Of tussen 9 en 17 uur bellen: 023-319420. altijd lekker vers en geurig). Onderjurk met lage halslijn, anti-statisch met kantgarnering. Kleur wit en skin Maten 40-5^ Charmante anti-statische onderjurk met gepliseerd boven- stukje en kantgarnering Kleur wit en skin Maten 40-52 Ook verkrijgbaar anti-statische jupon met kantgarnering langs de zoom Kleur wit. skin en zwart. Maten: ES. S. M.l in mode-lengte J van Celon anti-stat DE PROT. CHR. STICHTING VOOR BEJAARDENZORG TE SLIEDRECHT EN OMSTREKEN HUIZE PARKZICHT Lijsterweg 1 - Postbus 120 - Sliedrecht vraagt voor spoedige indiensttreding als hoofd van de afd. verzorging en verpleging. Salaris- c.q. rang-indeling nader overeen te komen i.v.m. leeftijd en ervaring. Na een inwerkperiode gaat zij de directrice bij afwezigheid vervangen. Intern wonen is eventueel mogelijk; voor het verkrijgen van woonruimte in de gem. Sliedrecht wordt zoveel mogelijk medewerking verleend. in full time dienstverband, die de opleiding als zodanig heeft gevolgd. Voor beide funkties wordt een protestants-chr levensovertuiging op prijs gesteld. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne inge wacht op bovenstaand adres. Inlichtingen over deze vakatures kunnen worden verkregen bij de directrice, tel. Ü1840-3799.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11