Film-documentaire van KRO Dver Indonesië van Soeharto Zweden'seconomische wonder' stortte ineen Grote antiekbeurs met veel kleingoed Aantrekkelijke series in Haagse Nieuwe Kerk /an Agt en de taal (ad van den Heuvel: ,Wat kwam er van de Nieuwe Orde terecht Opbrengst actie zeven miljoen gulden Flonkerende Wiener Blut In Rotterdamse Doelen Veel aandacht voor kamermuziek Mogelijk toch nog eredoctoraat voor Govan Mbeki TftANDAG 29 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet i/-COMMENTAAR Waarschijnlijk vertel ik voor u geen lieuws als ik zeg dat sportlieden en irtiesten de „goden" van onze tijd lijn. Als ze flink aan de gang gaan, taan heel wat andere raderen stil. ïr komen nog geen reukoffers aan e pas, maar bewierookt worden zij iel. Reeds hebben zij meer •olgelingen en bewonderaars dan yelke verlichte geest ook ooit heeft leleefd. Gisteren trokken zij de »elangstelling van een groot deel an de wereld naar het kleine lederland waar zich tegelijk twee nternationale manifestaties van lijzondere allure voltrokken. Dat raren de wereldkampioenschappen oeien op de Amsterdamse Bosbaan n de autorace op het circuit van landvoort, die meetelt voor de wereldtitel voor formule-l-rijders. dleen al om reportages van deze wee evenementen mogelijk te aaken, moest de NOS tientallen echnici inzetten. Daar kwam dan nog het nodige voet- en praatvolk bij. Maar, dat was niet alles. Er werd ook nog een internationale marathon gelopen in Enschede, de prof ronde van Nederland draaide en bovendien diende er een aantal voetbalwedstrijden in beeld te worden gebracht. Kort en goed: de NOS en de voor vele straalverbindingen opdravende PTT-ambtenaren hebben heel wat kunst- en vliegwerk moeten verrichten. Het ganse wagenpark van de overkoepelende omroepstichting was op pad. En ik heb me laten vertellen dat er zelfs over de grens apparatuur moest worden geleend. Je hoeft niet de kijkcijfers af te wachten om te weten dat de inspanningen niet tevergeefs zijn geweest en dat de belangstelling voor het sportieve treffen vele malen groter was dan voor het wel en wee van het lieve vaderland waarvoor na meer dan drie maanden nog geen nieuw kabinet is gevormd. Dit brengt mij op een uitspraak die. door Ton Hydra hoe foutief ook, vaak wordt gehoord:„Wij zitten zonder regering." Helemaal mis natuurlijk. Ten eerste zijn de in crisis geraakte ministers demissionair nog altijd actief en bovendien omvat het begrip „regering" meer dan een aantal hoofden van departementen. Soms vind ik dat ook bewindslieden te weinig onderscheid maken tussen beraadslagingen binnen het kabinet en kracht van wet krijgende beslissingen van de regering. Maar misschien zie ik dit wel verkeerd. In Hier en Nu had René Eijbersen zaterdag een gesprek met de heer Van Agt als aanvoerder van het CDA. Van laatstgenoemde vernam ik dat dr. Veringa „zich een hoedje was geschrokken" toen de Koningin hem tot informateur wilde benoemen. Daarmee wilde Van Agt niet alleen illustreren dat er van enig vooroverleg geen sprake was geweest, maar lanceerde hij ook weer een van zijn uitspraken die zo ongeveer in onbruik zijn geraakt en alleen in de dikke Van Dale tot de Nederlandse taalschat nog behoren. Want, laten we eerlijk zijn: tegenwoordig komt er geen hoed meer aan te pas. Je schrikt je gewoon „rot" of „het lazarus". Dit hangt nog weer af van je milieu. Intussen stelde René niet de vraag waarop ik zat te wachten: hoe denkt mr. Van Agt over de suggestie van Hans Wiegel om enkele hangijzers even aan de muur te hechten om met een nationaal kabinet de economische crisis te lijf te kunnen gaan. Alle andere antwoorden in dit vraaggesprek waren eigenlijk al bekend. Toch had Hier en Nu nog iets ongewoons: de confrontatie meteen man die vindt dat zijn basisinkomen te hoog is. Hij heet Ram en hij is huisarts in Oss. Rammen zijn van nature doordrammers, maar ik denk dat dokter Ram en zijn paar metgezellen zich met hun idealisme een buil zullen vallen op de muur verzet tegen zijn voorstellen. Tan onze adio- en tv-redactie IILVERSUM Onder de titel De nieuwe Orde" zal de KRO anavond een anderhalf uur lurende film-documentaire irengen over het Indonesië van iu, van president Soeharto. iad van den Heuvel maakte aet een team, waarin Henk enner cameraman was, een jitgebreide reportage. Daarin rordt de situatie van vroeger ergeleken met die van het genblik. >oor Brandpunt zijn tussen 1966 en 971 verschillende reportages ge laakt van de vroegere Nederlandse olonie. Op die i^anier is een duide- jk beeld ontstaan van de verwach- ngen die er onder de Indonesische evolking leefden en de plannen van Den. Centrale vraag door de hele ocumentaire van vanavond is: wat i uiteindelijk van de Nieuwe Orde erecht gekomen. ïaarom zullen gedeelten van de Toeger gemaakte reportages wor- len verwerkt in de laatste KRO- i locumentaire. Zo zijn er opnamen i jan de vroegere hoge commissaris en Minister van buitenlandse zaken, ■ohammed Roem. Hij werd gefilmd B 1966 op het moment dat hij een evangene was van het Soekarno- ewind. Een jaar later interviewde .randpunt, hem als vrij man en ook a 1971 toen hij toestemming had ekregen mee te doen aan de verkie zingen. In de nieuwe filmbeelden van 'an den Heuvel en zijn team levert ding had van het legeronderdeel dat tot taak had in geval van een staats greep tegenmaatregelen te nemen ontsnapte ook of kwam op het lijstje van de te vermoorden generaals niet voor. Dat is nooit helemaal duidelijk geworden. Die laatste generaal was Soeharto, thans president Soehar to." De staatsgreep mislukte en een genadeloze jacht werd geopend op de communisten van wie nooit hele maal duidelijk is geworden wat voor rol zij hebben gespeeld. Zeker 500.000 mensen werden vermoord en meer dan 100.000 Indonesiërs ver dwenen in gevangenissen en gevan genkampen. Gevangenen Aad van den Heuvel in gesprek met admiraal Soedomo, die verantwoordleijk is voor het lot van de tienduizenden politieke gevangenen. hij opnieuw commentaar, en wel op- het Indonesië van nu. Reconstructie Aad van den Heuvel, die niet is te bereiken, omdat hij tot het laatste moment druk is met het monteren van de films, geeft in het KRO-blad Studio een achtergrond-overzicht. De reportage „De nieuwe Orde" be gint met een uitgebreide reconstruc tie van de gebeurtenissen tijdens en direct na de staatsgreep in 1965, waarbij de vraag aan de orde komt wat er precies is gebeurd en welke rol generaal Soeharto en president Soekamo hebben gespeeld. De coup van luitenant-kolonel Oentoeng zou slecht voorbereid zijn. Hij had te weinig troepen tot zijn beschikking en hij maakte een aantal onbegrij pelijke fouten. Zijn bedoeling om de belangrijkste generaal van het Indo nesische leger gevangen te nemen en te doden lukte ten dele. Van den Heuvel: „Zes generaals on der wie de opperbevelhebber Jani, werden omgebracht, maar de minis ter van defensie, general Nasoetion, ontkwam en de generaal die de lei- In de reportage „De nieuwe Orde" werd gefilmd in drie kampen: de vrouwengevangenis Plantoegan op Midden Java, in Pekan Baroe en in Kalimanten. Uitgebreid komt admi raal Soedomo aan het woord, met name over het lot van de tienduizen den politieke gevangenen. Soedomo is de grote man van het Kopkamtib, dat na 1965 werd opgericht om de orde en rust in Indonesië te herstel len. Een aantal geheime diensten valt onder hem, evenals de politieke gevangenen. Verder komen aan het woord Adam Malik, de minister van buitenlandse zaken, All Sadikin, de gouverneur van Djakarta en ex-generaal Nasoe tion, die eens de vaandeldrager van de Nieuwe Orde was, maar nu een wat teleurgesteld ambteloos burger is. Hoewel hij politiek wat is uitge rangeerd heeft hij door zijn intensief contact met de studenten binnen deze groep nog veel invloed. ran onze redactie-economie )e economische moeilijkhe- len, waarmede Zweden en in aindere mate Noorwegen en >enemarken al geruime tijd rorstelt, zijn in feite aan een weetal oorzaken toe te schrij- en. In de eerste plaats aan de Denemende buitenlandse con- urrentie en in de tweede ïodaats aan de alsmaar groter gordende consumptieve en so- :s lale verlangens van de bewo- ers van dit land. Jts'a de tweede wereldoorlog had het eutrale Zweden de beschikking ver een ongeschonden produktie- Ü3>paraat, dat bovendien jaarlijks erd gemoderniseerd. Op deze ma- ^er was het Zweden mogelijk volop oroogwaardige industrieprodukten >v$n te bieden, waarnaar in de wereld defote vraag bestond. Het „economi se wonder" was groot. aaleleidelijk kwam echter de buiten- u ndse concurrentie opzetten. Met s ime Japan begon zich te roeren, laar ook andere landen kwamen in de markt met produkten, die veélangrijk goedkoper waren dan de fceedse. Het gevolg was een flink vejruglopen van het Zweedse ■arktaandeel. e hoop om het verloren gegane Irrein terug te winnen is tot dusver- ijdel gebleken. De produktiekos- ïn in het bijzonder de lonen jn de laatste jaren in Zweden zeer erk gestegen. Zweden verkeert aarmede in de allesbehalve benij- inswaardige positie, dat zijn ar- iidskosten de hoogste in de gehele fereld zijn (hoger dan in de Ver. Uten, Nederland en West-Duits- hd). Linds 1974 bedroeg de stijging van arbeidskosten niet minder dan 65 rocent, terwijl de produktiviteit n,]et slechts 6 procent toenam. De ïlatie in Zweden beweegt zich mo- la%nteel in de orde van grootte van gei procent op jaarbasis. Terwijl an- ire Europese landen kans zagen de iflatie min of meer terug te dringen, dat Zweden niet gelukt. De geld- ^eveelheid. die in het land in om loop is, toont een verontrustende stijging. Werkloosheid Ondanks de achteruitgang in de ver- kopen van zijn industrie heeft Zwe den een werkloosheidspercentage van niet meer dan 1,5 procent. Slechts 70.000 Zweden staan offici eel als werkloos te boek. Dat dit cijfer zo laag is komt door de kunst grepen, die de Zweedse regering heeft toegepast. Bekend is het ver strekken van subsidies en het pro duceren van de industrie op voor raad, waarmee de mensen aan het werk worden gehouden. De sterke economische expansie van na de oorlog heeft gemaakt, dat de Zweden toegang hebben gekre gen tot allerlei verstrekkende socia le voorzieningen. De consumptie be woog zich daarbij op een hoog ni veau. evenals de investeringen. Nu de groei van de Zweedse economie tot een nulpunt is gereduceerd, is het niet zonder meer mogelijk de hoge levensstandaard van de Zweedse burgers terug te draaien. Dit heeft geleid tot een situatie waarin de vraag naar consumptie goederen met de binnenlandse in spanningen niet meer is te bevredi gen. Derhalve is de import sterk gestegen en daarmede de Zweedse schuldenlast aan het buitenland. Terwijl Noorwegen zijn geleende gelden evenwel nog op een produk- tieve manier heeft geïnvesteerd in booreilanden e.d., worden de door de Zweden geleende miljarden opge soupeerd. Zweden heeft in korte tijd al twee devaluaties van zijn munt moeten verwerken, evenals de andere Scan dinavische landen. In oktober van het vorige jaar moest de kroon van Zweden met 3 procent (ten opzichte van de Duitse mark) worden gedeva lueerd. Hetzelfde was het geval met de Noorse kroon. De Deense kroon ging toen 6 procent in waarde terug. In april van dit jaar devalueerde Zweden met 6 procent en Denemar ken en Noorwegen elk met drie procent. Weliswaar zijn in april van dit jaar, tegelijk met de devaluatie van de munt, door de Zweedse regering ook economische maatregelen genomen bedoeld om de gunstige invloed van 'de waardevermindering van de munt te versterken, doch naar thans lijkt is dit alles onvoldoende ge weest. Vele economen waren ook al gehiime tijd van mening, dat nieu we maatregelen nodig zouden zijn om de economie van Zweden èn van Noorwegen en Denemarken te saneren. Land zonder drempels HILVERSUM (ANP) De actie „Land zonder drempels", waarvoor de AVRO vrijdagavond zijn gehele televisiezendtijd ter beschikking had gesteld, heeft voorlopig een be drag van 7.524.142 gulden opge bracht. Met deze tussenstand werd *s nachts om kwart voor een de marathon-televisieuitzending afge sloten. De verwachting is echter, dat in de loop van de komende dagen nog veel geld zal binnenkomen. De actie was opgezet door de AVO-Neder- land, die in de eerste plaats de volle dige integratie van de minder-valide in de Nederlandse gemeenschap voor ogen heeft. De blikvanger bij de actie was de bouw van een recreatie-bungalow park in de nabijheid van Dronten voor minder-validen en validen, waarvoor thans de grondslag werd gelegd. Tevoren was aangekondigd, dat de bouw van dit recreatiepark zou kunnen doorgaan bij een op brengst van tenminste zes miljoen gulden. door Jac. Kort AMSTERDAM De Hoofdstad Operette begon zaterdagavond haar 33e seizoen met „Wiener Blut", waarvoor Johann Strauss de muziek heeft geschreven, of liever bijeenge lezen heeft uit zijn vroegere werken. Zoals zo dikwijls bij operettes (en zelfs bij vele opera's) is het nauwe lijks de moeite waard om het ver haal waar het allemaal om gaat te vermelden. Veel verliefdheid en veel verwikkelingen met een gelukkige afloop, dat is ook in dit in 1814 spelende stuk de kern van de zaak. Maar daar gaat het ook eigenlijk niet om. De operette-liefhebber (en daar zat het bij de première in de Stadsschouwburg vol van) gaat het om mooie, zoetvloeiende muziek om fraaie balletten en prachtige kostuums. Welnu, in al deze opzich ten kwam men ruimschoots aan zijn trekken. Jan Handerson en Nora Zoon, Anita Heins en Jacco van Re- nesse hebben niet alleen voortreffe lijke vocale prestaties geleverd, zij voelen zich ook op het toneel als een vis in het water, hetgeen een garan tie is voor een fonkelende voorstel ling. Tezamen met Margo de Boer, An toni Wink, Wim de Haas, Johan v.d. Zalm, Lily Loerkens en Leonard Horn zetten zij een Strauss-operette (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tot en met zondag 4 september kunnen liefhebbers van antiek weer in de Rotterdamse Doelen te recht. Het „Gilde Nederland se Antiquairs" heeft daar een uitgebreide Kunst- Antiek beurs georganiseerd waaraan 36 antiquairs uit heel Neder land deelnemen. In vergelijking met de beurs van vorig jaar heeft er een uitbreiding plaats gevonden die niet alleen het aantal deelnemende antiekhande laren betreft (vorig jaar 29, nu 26) maar ook het gebruikte grondop pervlak. Vanwege de veiligheidsei sen die de brandweer stelt, kon het grotere aantal deelnemers niet in de hal van het gebouw alleen wor den ondergebracht Een aangren zende gehoorzaal moest erbij wor den betrokken. Dat heeft als voor deel dat er voor het grote aantal te verwachten bezoekers meer bewe gingsruimte is, en dus meer kans op rustig kijken. En daar ben je al gauw een paar uur mee bezig op deze beurs die ditmaal een zeer grote verscheidenheid van artike len biedt. Er is ook, en dat zal vooral mensen die geen duizenden willen besteden, veel zogeheten kleingoed dat voor een redelijk lage prijs gekocht kan worden. Men moet hierbij uiteraard niet (meer) in tientjes maar in honderdjes den ken en rekenen. Maar daarmee kan men hier toch aardig uit de voeten. Knollen voor citroenen Overigens schrikt het publiek al lang niet meer terug voor aanko pen waarmee bedragen met vele nulletjes gemoeid zijn. Er zijn han delaren die van wat ze op zo'n beurs verkopen weer een jaar voor uit kunnen. De grootste kunst, zo vertelde een van de deelnemers mij bij de opening vrijdagavond, is niet hoe je het spul kwijtraakt, maar hoe je aan nieuwe voorraad moet komen. Een antiquair die de zaken serieus neemt is dan ook een groot deel van het jaar op pad om deug delijk antiek te bemachtigen. Overigens is het niet zo'n kunst het koopgrage en zeg maar gerust koopzieke publiek nieuwe knol len voor oude citroenen te verko pen. Dit is een mankgaande, en bovendien verdraaide vergelijking. Dat ziet een kind. Maar weinigen zien het verschil tussen een echte, gave, antieke tafel, en één waarvan misschien alleen twee van de vier poten ouder zijn dan honderd jaar. De rest is er deskundig en vakkun dig bijgemaakt. Alleen experts kunnen in de meeste gevallen echt van onecht onderscheiden. Beschermd Op een beurs als deze wordt het publiek in zekere zin tegen misko pen beschermd door het werk van een keuringscommissie waarin di verse bekende mensen uit de mu seum- en antiekwereld hun gespe cialiseerde kennis op het gebied van meubelen, zilver, aardewerk, tin, klokken en asiatica inbrengen. Dat ze nooit eens iets over het hoofd zien, wil niet gezegd zijn. Maar dat ze er vaak zaken uitpik ken die niet zijn wat voorgegeven wordt dat ze zouden moeten zijn, staat vast. Die worden dan uit de stands verwijderd. Dat is hier, voordat de beurs voor het publiek open ging ook gebeurd. Vanzelfsprekend kon het meeste in de stands gehandhaafd blijven. En dat staat daar dan, glimmend ge poetst en glanzend gewreven, ver leidelijk uitgestald, vaak met de prijs erop aangegeven, en altijd met de bereidwillige antiquair in de buurt die graag inlichtingen geeft over datgene waarvoor de bezoeker belangstelling toont. Een 16de-eeuwse Albarello (medicijnenpot) afkomstig uit Noord-ltalië. Hoogte 31 cm. Een tinnen drankenkan met vijf kranen, bronzen kandelaar en vijzel, koperen avondmaalskan en 18e-eeuwse fles. Deze wetenschap geeft den burger moed zijn weetgierigheid te bevre digen. Ook wie alleen déérom zo'n beurs wil bezoeken is welkom. Het is tenslotte ook een soort tentoon stelling; aan de ingang moet iede reen vijf gulden betalen om binnen te mogen. Elke werkdag van 12.00 tot 22.00 uur en zaterdags en zon dags van 11.00 tot 18.00 uur. Door Adr. Hager op het toneel, die men zich niet Weenser kon voorstellen. Wat dat betreft was de hand van twee ope rette-specialisten uit Wenen, de re gisseur Alexander Pichler en de cho reograaf Gerhard Senft, welke laat ste het voortreffelijke ballet onder zijn leiding had, duidelijk te be speuren. Ook de costuums komen uit Wenen, zodat men zich, ook wat dat betreft, wanneer men naar de Hoofdstad Operette gaat, een avondje in de stad aan de Donau kan wanen. Het kleine maar slagvaardig spelen de orkest zorgde voor een goede begeleiding en dirigent John Rap per had alles op het toneel en in de orkestbak uitstekend in de hand. DEN HAAG Met een drietal series onder auspiciën van het Congresge bouw wordt in het komende seizoen de Nieuwe Kerk aan het 8pui cen traal gesteld in het Haagse muziekle ven. Naast de dertien concerten van deze serie staan er meerdere concer ten door het Residentie Orkest op het programma en hebben tal van koren interesse getoond voor uitvoe ringen in deze sfeervolle omgeving. De Stichting Haags Orgel Kontakt neemt bij een zestal concerten het orgel in gebruik, Het Holland Festi val 1978 zal de kerk in de planning betrekken en in het kader van het Schubertjaar wordt onder andere een recital gegeven door Elly Ame- ling op 16 april. Bij aankoop van een abonnement op de kamermuziekserie heeft men recht op gratis toegang bij de koffie concerten. Tijdens een viertal con certen op 9 oktober. 26 november. 10 december en 24 januari wordt aan dacht geschonken aan wat grotere kamermuziek-formaties. Twee En gelse ensembles zuilen optreden: The English Chamberorchestra on der leiding van Ivan Fisher met me dewerking van de pianiste Christina Ortiz en The Orchestra of St. Johns 8mith Square onder leiding van John Lubbock met medewerking van Han de Vries. hobo. Verder in deze serie (prijs veertig gulden) het Nederlandse Blazersensemble en een concert in Mozartsfeer: Een op treden van Mozart en zijn leerlinge Barbara Ployer door onder andere Theo Bruins en Mar ja Bon. De barok-serie opent op 29 novem ber met een concert waarin het orgel centraal staat, gegeven door Albert de Klerk en Han de Vries. Op 7 januari, 5 februari, 10 maart en 11 april concerten door Musica Anti- qua onder leiding van Ton Koop man, het trio Brüggen, Leonhardt, Bijlsma, het ensemble van Lola Bo- besco met de alt Joke de Vin in een Vivaldi-programma en een optreden door het Nederlands Kamerkoor Deze serie van vijf concerten (met eveneens gratis toegang bij de kof fieconcerten) kost 37,50 gulden. Familieconcerten De zondagochtend-koffieconcerten (aanvang elf uur) zullen het karakter dragen van familleconcerten. Voor 12 gulden kan men op 6 november, 11 december, 15 januari en 26 febru ari luisteren naar het Arkios Ensem ble onder leiding van Joop van Zon met medewerking van Hanneke van Bork, het Orlando Kwartet, Het Amsterdams Nonet en de pianist Gérard van Blerk. Niet alleen de programma's zijn ingesteld op het familiekarakter, ook de prijzen. Een abonnement voor kinderen tot vijf tien jaar kost vier gulden, losse kaarten één gulden. Voor het seizoen 1978/79 hoopt men te komen tot een samengaan met de series die sinds jaar en dag in Dili- gentia worden gegeven. Van onze onderwljsredactie AMSTERDAM Het college van decanen van de Universiteit van Amsterdam zal op 12 september op nieuw spreken over de mogelijkheid van een eredoctoraat voor de Zuld- afrikaanse vrijheidsstrijder Govan Mbeki. In een vergadering op 3 au gustus had het college een voorstel hiertoe afgewezen, omdat Mbeki op wetenschappelijk gebied te weinig zou hebben gepresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9