arievenoorlog in luchtvaart mden trikot bij GA Nadruk op lijden politieke gevangenen in Indonesië Maatschappijen concurreren elkaar dood Nieuwe boeken 41NDAG 29 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND BUITENLAND Trouw/Kwartet JLor I RN HAAG Alsof het om weggevertjes in een totale ultver- ■op ging, zo moet de lawine van almaar lagere vliegprijzen op routes tussen Europa en Noord-Amerika wel op de consument ^1 overgekomen. or Dick Ringiever verwarring lijkt compleet, de ene al aantrekkelijker dan de an- Kondigde de Britse luchtvaart- (atschappij Laker Airways een maanden geleden aan in sep- Jiber te beginnen met een „sky- in", waarmee men voor 650 gul- Londen-New York en terug kon gen, al spoedig volgde de KLM t een verlaging van haar goed- |ppste retour-tarief tussen Amster- i en New York tot 925 gulden. En Si klap op de vuurpijl kwam de Ifierikaanse chartermaatschappij International Airways (TIA) lh het bod van een enkeltje Brus- j-New York voor 340 gulden. liestaanbiedingen omdat men geld Jprheeft? Het tegendeel is waar: uit armoede hebben de maat- lappijen wel in de slag móeten in, in een poging uit de Noordat- itische route nog te halen wat er te en is. Wat de levensader, de gou- lijn, voor veel maatschappijen is (ook voor de KLM) is het allang t meer. Die gouden lijn is het rode ord geworden, dat slechts de ogspringers in de luchtvaartwe d—en dat zijn er maar weinige ider kleerscheuren kunnen men. In het ook nu weer losgebarsten ge harrewar met tarieven spelen die Amerikaanse activiteiten nog steeds een hoofdrol, en het initiatief van de Britse Laker Airways een bijrol, al heeft Laker de zaak wel in een stroomversnelling gebracht. Afspraken Kan een luchtvaartmaatschappij nu zomaar zelf zijn tarieven bepalen en daardoor een competitie ontkete nen, zoals we die tussen onze super- kruideniers kennen? In principe niet. De lijnmaatschappijen zoals onze KLM hebben binnen de IATA (hun overkoepelende organisatie) mogelijkheden voor spijkerharde' prijsafspraken. Maar onder druk van de chartermaatschappijen blijken steeds meer lijnmaatschappijen daarvan af te willen, althans op be paalde routes. In theorie kan men dan met z'n allen tot nieuwe akkoorden komen. In de praktijk van de laatste jaren blijkt dat echter steeds moeilijker doordat eensluidende besluiten nauwelijks meer te bereiken zijn. Komt men niet tot overeenstem ming, dan ontstaat een zgn. open situatie, waarin de maatschappij on gestraft kan dumpen. Die open situ atie bestaat al zo'n twee jaar op de lijnen naar het Verre Oosten, wat korter op de Afrikaanse routes en tot voor enkele weken ook op de Noord- atlantische routes. De stoot tot dat akkoord gaf de niet bij IATA aange sloten Laker. Toen die met zijn luchttrein kwam, bleek er ineens geen bezwaar meer te zijn de officië le tarieven verder te verlagen. Die verlaging betreft overigens al leen de zgn Apex-tarieven: twee maanden van tevoren boeken en be talen en niet korter dan veertien dagen en niet langer dan 45 dagen wegblijven. Wenst men die beperkin gen niet dan betaalt men nog altijd 1300 tot 1600 gulden voor een retour tje Amsterdam-New York. Op deze manier hopen de lijnmaat schappijen het getij te keren, vooral ten aanzien van de chartermaat schappijen. Minder bang is men voor Laker's luchttrein, waar men nauwe lijks in gelooft, gezien de straffe be perkingen: zes uur van te voren boe ken; is het toestel vol, dan wachten tot de volgende dag; geen gratis maaltijden aan boord en vertrek een aankomst op ver van Londen en New York gelegen vliegvelden. Het antwoord van de chartermaat schappijen moet nog worden afge wacht. Weliswaar liggen de prijsaf spraken voor de diensten tussen Amsterdam en Amerika vast (naar gelang het seizoen variërend van 765 tot 817 gulden voor een retour Am sterdam-New York), niet bekend is echter, wat de Amerikanen met an dere Europese landen willen doen. Want niet zoals bij de IATA-maat- schappijen worden deze zaken gere geld door maatschappijen onder ling. Hier besluiten de overheden. En als de Belgische en de Ameri kaanse regering het eens worden over een 340-gulden-tarief voor een enkele reis Brussel-New York van TIA, dan ontstaat opnieuw een moeilijke situatie voor met name de België omringende landen, zeker als TIA een dagelijkse dienst mag gaan uitvoeren. Brussel ligt niet ver van Amsterdam en is dus een rit naar België alleszins waard als men er het verschil tussen 925 (KLM) en 680 gulden (TIAi mee verdient. Al deze harde acties en de toegeef lijkheid van sommige regeringen ba ren de KLM zorgen. Niet alleen waar het de noordatlantische route be treft. Ook op de lijnen naar Afrika en het Verre Oosten, waar eveneens een open situatie bestaat, onder vindt zij harde concurrentie, zelfs van lijnmaatschappijen. Zo vliegt de Belgische Sabena honderden gul dens voordeliger vanuit Brussel naar sommige Afrikaanse bestem mingen dan de KLM. Op vrachtgebied is het vooral de maatschappij van Gabon, die voornamelijk opererend op de char- termarkt veel opdrachten onder de neus van Europese concurrenten vandaan kaapt. Volgens geruchten in de luchtvaartwereld zou het hier vooral ook gaan om voor Zuid-Afri- ka en Rhodesië bestemde ladingen (officieel wordt dan Gabon als be stemming opgegeven, vandaar gaat het verder). Controle Op de lijnen naar het verre Oosten is de toestand al weinig rooskleuriger. Een voorbeeld vormen de activitei ten van de niet bij IATA aangeslo ten Singapore International Airlines (SIA), die soms voor de helft van het officiële tarief van Amsterdam naar het oosten vliegt. Dit ondanks het feit, dat tussen Den Haag en Singapore duidelijke af spraken zijn gemaakt (dat kan bila teraal op overheidsniveau als an derszins geen akkoord kan worden bereikt). Voor de rijksluchtvaartdienst was dit aanleiding de controle op Schip hol te verscherpen. De afgelopen weken zijn al enkele tientallen pro cessen-verbaal opgemaakt tegen SIA en verwacht wordt, dat de rech ter daarover na enkele maanden uit spraak zal doen. Of dit effect zal hebben, is echter de vraag. Waar de macht van IATA afbrokkelt en poli tieke motieven meer en meer een rol gaan spelen, groeit het aantal ma zen waardoor men in de luchtvaart wereld ongestraft kan ontsnappen. Onoverzichtelijker dan nu was het niet eerder in dit wereldje. vercapaciteit n ontwikkeling die een paar jaar leden versnelde doordat Ameri- anse chartermaatschappijen die dan toe in opdracht van de Ame- aanse regering veel materiaal in- ;ten voor Vietnam-transporten, na oorlog ineens een overcompleet egen. Om die vliegtuigen in de :ht te houden (het ging om een ;ine honderd toestellen) waren ze ;1 verplicht zich op de markt van burgerluchtvaart te begeven. En it konden ze alleen als ze met hun ijzen doken, want de al op die arkt opererende maatschappijen dden zelf eigenlijk al een overcom- eet aan materiaal. evolg: een toenemend aantal zeer iordelige charters van Amerika kar Europa. Met fancyprijzen trok- »n zij een belangrijk deel van het ervoer tot zich. Weliswaar mochten j geen lijndiensten onderhouden, laar ze slaagden er wél in passagiers in die lijndiensten af te nemen, et zozeer de zakenman als wel de ziger, voor wie het er niet zo op ankwam wanneer hij vertrok en die een bezwaar had zich voor zo'n ledkoop retourtje bij een vereni ng aan te sluiten, ctiviteiten, waarbij zij sterk gerug steund werden door de Ameri- aanse regering, zodat Europese re- iringen weinig konden onderne- len zonder meteen een afstraffing krijgen in de vorm van beperking m landingsrechten in de VS (uiter- ard gold dit met name de kleinere uropese landen, die zelf weinig te ieden hadden). loewel de tarieven van die Ameri- aanse chartermaatschappijen de aatste jaren wel iets omhoog zijn egaan (ze móesten wel om faillisse- nent te voorkomen) en het verschil net de laagste tarieven van de lijn- naatschappijen op dit moment niet o érg groot meer is (ook zij moesten irater in de wijn doen), werd deze Amerikaanse actie wel de directe lanleiding tot de moeilijkheden, raarin veel maatschappijen op de loordatlantische route raakten. Vliegen op de lange afstand steeds goedkoper H. J. Korvier De mensen van de „Pandora". Uitgave: De Boer - Hil versum. Prijs 24,50. Kapitein H. J. Korver, gezagvoerder in ruste van de K.N.S.M., heeft na zijn geschreven herinneringen Va ren naar de West andermaal een boek aan zeevaart uit het verleden gepubliceerd. „De mensen van de Pandora" is een bijzonder onder houdend, levensecht verhaal over de lotgevallen van een scheepsbeman ning, op een vrachtvaarder in de wilde vaart, uit de jaren 1920-1930. De verhalen geven mede een tijd perk weer van een afgesloten perio de uit onze koopvaardij. Men leest erin onder meer over olielieden, sto kers en trimmers, toen er nog de stookplaat was en de sleis, de lange, zware pook. Willi Heinrich Het vlees is ge duldig. Uitgave: De Boekerij Baarn. Prijs: 26,90. Niet zonder reden is de bijzonder realistische roman „Het vlees is ge duldig" gekozen voor de verfilming, onder de titel „Cross of iron". Een der redenen is stellig de vele huza renstukjes van een Duits peloton, dat zich destijds een weg moest ba nen, dwars door de Russische linies, in het gebied van het Koeban-brug- gehoofd. Onderofficier Sterner, één van die verbeten vechtjassen temid den van de fatale ineenstorting van de Duitse strijdmacht in Rusland, is de centrale figuur van de troep, die slechts voor het naakte bestaan vecht. Zoals in vele oorlogsboeken van dit genre zijn er de karakters, de spanningen, de vertwijfeling en de lotsverbondenheid van zwervende soldaten beschreven. Heinrich, die destijds met dit verhaal zijn schrij versdebuut maakte, heeft zich voor al in dit opzicht als een knap psy choloog doen kennen. Hoewel men bij het lezen van het harde proza niet aan de indruk van een zekere eenzijdigheid ontkomt er lukt wonderlijk véél bij de Duitsers is het alleszins verklaarbaar, dat het boek in Duitsland maar ook in de Verenigde Staten veel aandacht en waardering heeft gekregen. Rob Marinus: 'Luisa Luisa' Romen met komische, tragikomische en tragische belevenissen van een Ne derlander in Chili. Omvang 181 pag. Uitg. Meulenhoff, A'dam. Prijs 19,50. Jack Higgins (schrijver van 'De ade laar is geland'): 'Stormwaarschu- wing'. Het verhaal van het zeilschip 'Deutschland' dat in 1944 in Brazilië zee kiest en nazi-Duitsland tracht te bereiken. Uitg. Elsevier, A'dam. 256 pag. Prijs 21,50 Duncan Kyle: 'IJskoud' Roman over een Amerikaans onderzoeksta- tion nabij de Noordpool. Vertaling H. J. Oolbekking. Uitg. Elsevier, A'dam, 215 pag. Prijs 14,90 James W. Lance: 'Hoofdpijn', een boek over ooreaken en bestrijding van hoofdpijn, met speciale aan dacht voor migraine. De schrijver is hoofd van de neurologische afdeling van een ziekenhuis in Sydney, en hoogleraar aan de universiteit van New South Wales. Omvang 190 pag. Uitg. Bosch en Keuning, Baarn. Prfjs 19,50 en me vriendje houdt van mij', 23 verhalen over relaties en seksuele ervaring van kinderen tot zestien jaar. Een uitgave van de werkgroep pedofilie van de NVSH, onder redac tie van Ben Füss en Gorrit Goslinga. Verkrijgbaar bij CMD (verkoop adres van de NVSH), Den Haag. Prijs 12.-. Lex Bos: 'Sociale en individuele be wustwording' Dis is de eerste in een serie brochures over onderwerpen op antroposofisch gebied, te bestel len bij Jonas, Huidenstraat 11a Am sterdam. Prijs 7,50 Richard L. Morgan en John C. Mor gan: 'Om de dooie dood' Een inlei ding tot de psychologie van dood en sterven. Een boek dat bedoeld is om taboe-houdingen ten aanzien van dood en doodgaan te doorbreken. De Nederlandse uitgave werd sa mengesteld door Hans L. C. Geluk. Omvang 220 pag. Uitg. Vuga b.v. Den Haag (grote paperback) Prijs 29.-. 'Een spoor van tederheid' geschre ven door Frank Yerby. Een roman die een periode van dertig jaar over brugt, waarin de Tweede Wereldoor log, zowel als het conflict in bet Midden-Oosten een rol spelen. The- ma is een liefde, die uiteindfdljk zegeviert. Gebonden. Omvang 440 pag. Uitg. Zuid-Hollandsche uitgeversmaat schappij B.V., Baarn. Prijs 34.50 'Mogen we je man even lenen* Gra ham Greene. Verhalen die als thema hebben kleine komedies ove* sek suele verhoudingen. Vijfde druk Uitg. Querido, Amsterdam-' Prijs 5,75 I H. G. Wells: 'De onzichtbare man'., vijfde druk. Prijs 5.75. Querido, Amsterdam (Salamander). door dr G. J. Dreckmeier In Trouw van 27 en 29 juli werden artikelen geplaatst over het lot van de politieke gevangenen in Indonesië. De inhoud daarvan dringt mij tot deze reactie. Een halve eeuw heb ik in dat land gewerkt en heb dus zowel de „koloniale" tijd en de Japanse bezetting alsook de eerste jaren van de dekolonisatie met al zijn moeilijkheden meebeleefd. Ik zal niet beweren, dat ik, omdat ik er zolang geweest ben, op de hoogte zou zijn van alles wat er in dat enorm uitgestrekte eilandenrijk is voorgevallen, ook niet van de jaren na de „coup" van 1965, toen ik nog op Midden-Java was. Ieder weldenkend mens is wel over tuigd, dat het een afschuwelijk lot is om jaren lang gevangen te zitten voor mensen, die voor een deel geen' enkele wet hebben overtreden, voor een ander deel misschien wel of ze ker, maar die tot nu toe, dus na bijna twaalf jaar, niet een eerlijke berech ting mochten ondergaan. Deze men sen lijden wel vooral in geestelijk, maatschappelijk en cultureel op zicht. Er zijn er, die dat ook gezegd hebben: een beetje honger, in lom pen rondlopen, dat is niet het ergste, maar die onvrijheid en isolatie van gezin en maatschappij! Laten wij dus blijven strijden voor de mensen rechten van deze gevangenen, die dan nu niet meer zo genoemd wor den, maar te boek staan als mensen, die „heropgevoed worden voor de Indonesische maatschappij". Am nesty International vecht voor het recht van deze mensen en de kerken in Indonesië doen dit ook; een heel moeilijke taak, die veel wijsheid vraagt. Om mee te helpen in deze pogingen en om als christen ervoor te kunnen bidden is stellig informa tie nodig, maar dan moeten wij wel zorgen, dat wij de waarheid vertellen' en niet op een wijze gaan generalise ren, dat men er foute conclusies uit trekt. Van een blad als Trouw mag men dat toch zeker verwachten. Zijn lezers zijn toch niet belust op sensatie? Naar aanleiding van het eerste arti kel (27 juli) stel ik de vraag: hoe kan iemand, die in één of twee kampen gezeten heeft, dus afgesloten van de buitenwereld, na zijn vrijlating gege vens bekend maken over alle gedeti; neerden? Over het aantal overlede nen, over martelingen, hongerlijden, e.d.? Dat is toch niet geloofwaardig? Mag ik daartegenover enkele feiten stellen, die mij uit de eerste hand bekend zijn? Deze gegevens gaan over de laatste drie jaren. Als het doel van publikaties, gaat het m.i., erom zich te bezinnen op de moge lijkheden om een keer te brengen in de ellende, die zoveel duizenden in Indonesië nog doormaken. Heeft het dan zin om nog weer eens op te halen wat er in de eerste maanden na de „coup", dus 11 jaar geleden voor verschrikkelijks gebeurd is? Ik weet dat echt wel; ik stond er dichtbij. Het lijkt er op of men een schilderij van een slagveld staat te maken ter wijl de gewonden nog geen hulp kre gen in hun lijden. Dat er toen veel doden gevallen zijn en ook bij de ondervraging gemarteld is, staat wel vast. Over het gevangenis-eiland, waar 7000 mensen vastzitten, bijna allen politieke, is mij uit eerste hand verteld; ten eerste, dat er niet gemar teld wordt. Dat is door de regering verboden. Incidenteel valt er wel eens een klap, maar dat is tegen de instructies. Ten tweede is het geen werkkamp, er is geen dwangarbeid. De gedetineerden werken wel, hoofd zakelijk in de verbouwing van hun eigen voedingsgewassen en regelen dat onderling in elk van de zeven gevangenissen. De overproduktie wordt verkocht t.b.v. de bewoners en voor dat geld mogen medicijnen, toi letartikelen, suiker e.d. gekocht wor den, die onder de gehele groep ver deeld worden, ook onder de zwakken en ouden, die niet mee konden wer ken. In een enkele van die afdelingen ontvingen zij tot 40 procent van de opbrengst van de overproduktie. Het is natuurlijk goed. dat ieder, die wer ken kan dat ook doet. En de meesten kunnen dat omdat de voeding in deze grote gevangenis goed is. Dat is het derde feit, dat mijn zegsman mij mededeelde. Toen hij enkele jaren geleden uit een andere gevangenis, waar de voeding wel slecht was, over gebracht werd, kon hij spoedig weer op krachten komen en met plezier op het veld gaan werken, wat hij prettig vond ofschoon hij vroeger ambte naar was. Hij durfde positief te zeg gen, dat er op dat gevangenis-eiland geen honger geleden wordt ofschoon de voeding eenvoudig is. Het Is wel zeer nodig in de berichtgeving niet te generaliseren en alleen die zaken te noemen, die wij zeker weten. Zo is het wel zeker, dat de regering van Indonesia martelingen van de men sen, die vastzitten, zogeheten voor rehabilitatie tot goede burgers, ver boden heeft. Het is natuurlijk wel mogelijk, dat in enkele van de vele kleine kaïhpen op afgelegen plaat sen in dit uitgestrekte eilandenrijk deze instructie niet wordt opge volgd. Laten wij in onze pogingen om voor deze medemensen een rechtvaardige behandeling te krijgen in hun eigen land waarbij de mensenrechten niet langer geschonden worden, vooral de nadruk blijven leggen op het lijden, dat zij nu al zoveel jaren ondergaan door het gemis aan vrijheid en de scheiding van familie en de maat schappij. Dat de leider* van de natie mogen inzien, dat de v«rbetering van de materiële omstandigheden slechts een klein deel van dat lijden wegneemt en dat zij mag afzien van de plannen tot gedwongen transmi gratie naar afgelegen gebieden. Een dergelijke maatregel eou neerkomen op verbanning binnen eigen land grenzen. Wij blijven hopen, dat de vrijlating, resp. berechting van alle nog vastzittenden inderdaad volgens het door de regering bekend ge maakte schema binnen drie jaar zal plaatshebben Volgens berichten van mijn zegs man zijn er overigens in 1976 wel degelijk 2500 politieke gevangenen vrijgelaten. Dr Dreckmeier is jarenlang zendings arts geweest op Java. CtolUtiKAytooUUliftX!

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5