PPR zet deur naar PvdA open Benoeming Veringa kwam als verrassing 'Ik ben Hilversum 1; en zij Hilversum 2' Felle kritiek advocaat op Van der Stoel Veringa Onderwijsvakorganisatie waarschuwt <£H5> Commentaar Examen Bouw kantoorpand mag doorgaan tot gereedkomen kelder Bij afscheid voorzitter Knippen Vijftig tweelingen op congres' in Zeist bijeen 300.000 leden past die pet icoupon I V MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet Vorige week werd het herexamen economie afgenomen en daarbij kregen v.w.o.-kandidaten de vol gende vraag voorgelegd. „Kan de economische wetenschap aangeven wat een „meer aanvaardbare" ver mogensverdeling of een „rechtvaar diger" inkomensverdeling is?" Vol gens de beoordelingsnormen luidt het antwoord op die vraag: nee. Immers, „wat 'aanvaardbaar' of 'gerechtvaardigd' is, berust op bui ten-economische waarderingen." Uit de verdere vragen blijkt dat de examencommissie die hiervoor ver antwoordelijk is, niet bedoelt dat de economie zich niet met maatschap pelijke vragen moet bezighouden. De eerste opgave gaat over de ver- mogensaanwasdeling, de tweede over de marktpolitiek van de olie landen en alleen de derde opgave beperkt zich tot wat men „model bouw" zou kunnen noemen. Toch geeft de hierboven geciteerde vraag aanleiding tot misverstand. Natuurlijk, de economische weten schap als zodanig kan nooit het definitieve antwoord geven op de vraag wat een rechtvaardige samen leving is. Maar economen die én hun vak én hun maatschappelijke verantwoordelijkheid serieus ne men, behoren continu bezig te zijn met zulke vragen. Iedere econoom voor zich zal zoeken naar een ant woord op die vraag. Dat antwoord zal deels bepaald worden door het economisch model dat hij kiest. Maar in de formulering van zijn probleem, in de keus van zijn model en in zijn conclusies zal hij zich mede laten leiden door zijn eigen maatschappelijke voorkeuren. Zolang de wetenschapsman of -vrouw zich van deze voorkeuren bewust is (en daar eerlijk voor uit komt), is er niets mis met de weten schap. Maar zodra de maatschappe lijke vragen buiten de discussie wor den gesloten, verpietert de weten schap tot abstracte modelbouwerij. We houden het er op dat de exa mencommissie de vraag zo niet be doeld heeft. Van onze parlementsredactie UTRECHT Bas de Gaay Fortman, oud-fractieleider van de PPR in de Tweede Kamer, vindt het onjuist dat de Konin gin de PPR-fractie niet om ad vies gevraagd heeft, na de laat ste breuk in de kabinetsforma tie. Zodra er een nieuw kabinet is, zal de PPR-fractie de nieuwe premier hierover onmiddellijk ter verantwoording moeten roepen, aldus De Gaay Fort man zaterdag in Utrecht op een kerngroepvergadering van de PRR. Wanneer de Koningin ons wel ge vraagd had, zo verklaarde eerder op de dag Ria Beckers, de huidige frac tieleider, dan zouden wij haar gead viseerd hebben om Den Uyl een min derheidskabinet te laten vormen op basis van het regeerakkoord PvdA- PPR, doch wel rekening houdend met wat er op sociaal-economisch en ander gebied tot nog toe in de beide formatiepogingen aan overeenstem ming is bereikt tussen PvdA, CDA en D'66. Nu de kans op een links minder heidskabinet aanwezig is, zo bleek op de kerngroepvergadering, is de PPR best bereid weer mee te praten. Besloten werd het ongevraagde PPR-advies aan de PvdA-fractie te sturen, teneinde door de PvdA weer in de gesprekken betrokken te wor den. Maar helemaal gerust was men er niet op dat de PvdA hier zelf al voor staat te trappelen. „In ieder geval, aldus De Gaay Fort man, „kan men ons nu niet meer verwijten dat we onszelf buiten spel zetten. Als de PvdA ons nu nog bui ten het overleg houdt, doet ze dat alleen omdat we met drie zetels nau welijks meer interessant voor hen zijn. Als de PvdA echter fatsoenlijk is, kan ze nu echter niet meer uit onder overleg met de PPR". Op de kerngroep die vooral samen kwam vanwege het geruzie in de partij over de te volgen strategie inzake samenwerking met het CDA, werd voorts besloten een commissie van wijze mensen in te stellen, be staande uit de oud-PPR-voorzitters Tonnaer, Jurgens, Coppes en Van Dam, fractieleider Ria Beckers en het Zuidhollandse statenlid Van Dongen. Deze wijzen moeten een beleidsnota gaan maken over de strategie en de partij-organisatie. Ook moeten ze voor eind september aan de volgen de kerngroepvergadering voorstel len doen voor het instellen van een voorlopig bestuur. Tot die tijd zal de kerngroep zelf de plaats innemen van het onlangs na veel geruzie afge treden bestuur. Overigens leek ook in de kerngroep de tweedeling in de partij heel dui delijk. Ex-voorzitter Wijnand van Hoogevesten ex-secretaris Jaap de Jong slingerden elkaar diverse be schuldigingen naar het hoofd. Een aantal kerngroepleden vroeg de wijze mensen dan ook in hun be leidsnota ook te bekijken of het maar niet het beste is de PPR op te heffen. Tenslote kunnen wij onze PPR-doelstellingen ook via andere partijen verwezenlijken, aldus deze leden. Daarbij zou gezien de huidige verschillen de ene groep wellicht een thuis vinden in de PSP, CPN en SP, terwijl een andere groep de linker vleugel van de PvdA zou kunnen gaan versterken. Fractieleider Ria Beckers vond dit maar een gevaarlijke redenering. „Dat komt naar buiten toé heel slecht over. De mensen zouden den ken dat de PPR al opgeheven is": ADVERTENTIE Via een flmro PriUe' Rekening kun je autumahvh Sparen voor een donkere, kamer (Voor donker naar de Amro, dus.) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Mr Bakker Schut, de verdediger van de Nederlander Ronald Augustin, die in Duitsland gevangen zit wegens medeplichtigheid aan de Baader-Meinhofgroep (RAF) heeft zaterdag op een bijeenkomst in Amsterdam scherpe kritiek geuit op ministerVan der Stoel. Dit naar aanleiding van de uitlatin gen van het ministerie van buiten landse zaken vorige week dat berich ten over het isoleren en uitputten van de gevangenen in Duitsland overtrokken en tendentieus waren. Op de bijeenkomst die was georgani seerd door Amnesty International. Het Medisch Juridisch Comité Poli tieke Gevangenen en het Rood Front, zei Bakker Schut dat hij geen vertrouwen had in Van der Stoel die als minister van buitenlandse zaken er bij zijn Westduitse collega's op kan aandringen de omstandigheden van de gevangenen te verbeteren. „Er valt van Van der Stoel niets te verwachten". Bakker Schut typeer de Van der Stoel als „de spreekbuis en de boodschappenjongen van een criminele vereniging, gevormd door de Westduitse autoriteiten die zich richten op de vernietiging van de politieke gevangenen". Het Tweede-Kamerlid van de PvdA Kosto, die eind vorige week nog met zijn collega's Van den Bergh, en Roethof er bij Van der Stoel op had aangedrongen al het nodige te doen om ernstige ongelukken in de zaak Augustin te voorkomen distantieer de zich met grote nadruk van de woorden van Bakker Schut, evenals de afgevaardigde van Amnesty In ternational, Siemensma. Op de sug gestie dat minister Van der Stoel de publieke opinie zou moeten mobili seren zegde Kosto toe 'de discussie binnen de PvdA over deze zaak aan de gang te houden'. ADVERTENTIE Amnesty International, dat met een commissie naar West-Duitsland gaat, sprak opnieuw haar bezorgd heid uit over de behandeling van de gevangenen, die allen in honger- en dorststaking zijn om hun behande ling in de gevangenis te verbeteren. Zij zitten gevangen in speciale cellen waarin geen geluid doordringt. Hier door worden de zintuigen langzaam uitgeschakeld en treden er halluci naties, duizelingen, desoriëntatie en storingen in de bloedsomloop op. De gevangenen willen dat er een eind wordt gemaakt aan hun isolatie en dat zij worden samengebracht in een gevangenis, aldus Amnesty Interna tional. Aan het eind van de bijeenkomst werd een tekst opgesteld waarin werd geëist dat de verantwoordelij ke Westduitse autoriteiten onmid dellijk de isolatie van de gevangenen opheffen en dat zij bijeen worden gebracht in groepen van minstens vijftien personen naar adviezen van medische deskundigen. AMSTERDAM (ANP) De Bank of Tokyo in Amsterdam heeft ervoor gewaarschuwd dat er valse reis- cheques van 20.000 en 30.000 yen in omloop zijn. Deze zijn op grote schaal verspreid in Europa (waaron der ook Nederland), Azië en Noord- Amerika. De uitgifte van de cheques door de bank in Tokio is stopgezet. Vervolg van pagina 1 Informateur Veringa ontvangt van ochtend ex-formateur Den Uyl om de ontstane situatie te bespreken, en vangt daarmee zijn informatie werkzaamheden aan. Direct daarna geeft Veringa een persconferentie om zijn voorgenomen werkwijze uit een te zetten. CDA-leider Van Agt reageerde dit weekeinde positief op de benoeming van Veringa tot infor mateur. Hij wees erop dat hij vrij dag in zijn advies aan de Koningin de naam van Veringa al had ge noemd, samen met die van minister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman. Van Agt noemde Veringa een goede keuze, omdat deze enige vertrouwen geniet bij zowel de PvdA als de WD. „Veringa zat in het kabinet-De Jong, waaraan de liberalen deelna men. Hij is dus aanvaardbaar voor de WD. Veringa was enkele jaren geleden voor de KVP lijsttrekker omdat deze partij behoefte had een progressieve accenten en in Veringa de man zag om een opening naar links te maken. Veringa is derhalve iemand die beide kanten uit kan". Niet gebonden Van Agt benadrukte nog dat de CDA-fractie zich sinds het misluk-^ ken van de formatie-Den Uyl niet langer gebonden acht aan de afspra ken op sociaal-economisch terrein, die in de afgelopen drie maanden van moeizame onderhandelingen werden gemaakt. „Die afspraken zijn gemaakt in het perspectief van, en terwille van een kabinet waarin wij samenwerken met de socialis ten. Die afspraken zijn niet het aller mooiste was wij wilden, maar het resultaat van onderhandelingen." Van Agt zei met nadruk dat bij een eventueel minderheidskabinet van de PvdA en andere progressieven, men er niet op moet rekenen dat de CDA-fractie steun zal geven aan de uitvoering van het overeengekomen program. „We houden ons aan de grondgedachten, maar men moet niet denken dat wij steun geven van a tot z. Daar zijn die afspraken niet voor gemaakt." De CDA-leider vroeg zich af waarom gerekend zou worden op CDA-steun voor een links minderheidskabinet, „nu zij zich in onze ogen zo onredelijk hebben ge dragen in een ons zo aangelegen punt als de abortus". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In weerwil van een koninklijk besluit om de bouw van een kantoorpand in de Amster damse Wibautstraat stop te zetten, hebben b en w van Amsterdam de bouwer toestemming gegeven met de werkzaamheden door te gaan tot de parkeerkelder gereed is. B en w menen dat de algehele stopzetting van de bouwactiviteiten op dit mo ment „onevenredig hoge schade" zou berokkenen. Op voordracht van minister Gruij- ters is in het KB bepaald, dat de twee jaar geleden door de gemeente verstrekte bouwvergunning tot 1 fe bruari volgend jaar moet worden opgeschort. De minister wil onder zoeken of de bouwvergunning on wettig is, zoals de buurtbewoners zeggen. De PPR-fractie van de Amsterdam se gemeenteraad zegt in een reactie verbijsterd te zijn door het feit dat b en w het koninklijk besluit „vrijwel negeren". „De argumentatie van het college, dat bij stopzetting voortge zette bronbemaling noodzakelijk blijft en voor de betrokken projekt- ontwikkelaars grote schade zou ont staan, is uitermate voos", aldus de PPR. De fractie meent dat de nu genomen beslissing lijnrecht in gaat tegen de belangen van de buurt, de Amsterdamse bevolking en van de mocratische procedures. Aange drongen wordt op een spoeddebat in de raadsvergadering van over morgen. Van onze parlementsredactie Op het Haagse Binnenhof heeft menigeen er een beetje van opgekeken dat dr Ger hard H. Veringa is benoemd tot informateur. De meesten hadden niet gedacht dat hij nog eens een rol zou gaan spelen in de dagelijkse poli tiek. Veringa kan niet de allerbeste her inneringen hebben overgehouden aan het vijftal jaren waarin hij een dergelijke rol wel heeft vervuld, na melijk tijdens zijn vierjarig minis terschap van onderwijs en weten schappen in het kabinet De Jong (1967-1971), gevolgd door een kort stondig leiderschap van de KVP. Hij heeft in die tijd niet de gelegen heid gekregen, zich tot een ervaren en gerijpt beroepspoliticus te ont wikkelen, al heeft hij het in zijn menigvuldige confrontaties met opstandige studenten moeilijk ge noeg gehad. Veringa slaagde erin, de woelingen van het universitaire leven uit die dagen te kanaliseren door middel van de WUB, de wet die de democratisering van het uni versitaire bestuur regelde. Of hij daarmee het hoger onderwijs in alle opzichten van dienst is ge weest, is jarenlang een omstreden kwestie gebleven. Sympathie Veringa maakte tijdens de roerige jaren van zijn ministerschap nooit de indruk van gepolijste handig heid, maar wel won hij ieders sym pathie door de openheid en op rechtheid van zijn optreden en ook wel eens door iets van bedruktheid en kwetsbaarheid wanneer de op positie binnen en buiten het parle- ïnm.ÏfiH °P 24 aPril 1971 Publiceerde Trouw een interview met dr. Veringa. toen KVP hom tp lijsttrekker, terwijl hij aan het vissen was. Toen hem vrijdagavond werd gevraagd informateur te worden, was hij toevallig eveneens met de hengelsport macntlg zou woraen. bezig. Hier de foto van dr. Veringa bij het interview van zes jaar geleden. Najaar 1970 verscheen zijn ten he mel blikkende beeltenis op alle mu ren en verkiezingsborden nadat de KVP premier De Jong had gepas seerd en Veringa tot lijsttrekker had verkozen. Hij heeft die eer als politicus niet langdurig overleefd. Al spoedig moest hij zich wegens gezondheidsredenen terugtrekken. Hij maakte plaats voor zijn tweede man-Andriessen, dezelfde die zich eind vorige week zijn vroegere chef herinnerde toen de CDA-fractie in de Tweede Kamer zich na het mis lukken van Den Uyl als formateur het hoofd brak over kandidaten voor het informateurschap. Er zijn er die achter Veringa's kan didatuur een bijzonder ingewikkel de subtiliteit vermoeden, het zou het CDA er in werkelijkheid om begonnen zijn geweest, de tweede man op de voordracht, de demisio- naire minister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman benoemd te krijgen. Veringa werd volgens deze veron derstelling op nummer 1 gezet om het staatshoofd de gelegenheid te bieden met de adviezen van de PvdA, WD en D'66 ook dat van het CDA in de wind te slaan; een ge compliceerde opzet die natuurlijk gemakkelijk kan mislopen. De nieuwe informateur is 13 april 1924 in Groningen geboren. Hij studeer de politieke en sociale wetenschap pen in New York en promoveerde in 1949 tot doctor in de wijsbegeer te op een proefschrift over „the sociological school in criminology" Na korte tijd in New York te heb ben gedoceerd werd Veringa assis tent van prof. dr. P. J. Bouman in Groningen. Van 1950 af werkte hij op het ministerie van justitie, het laatst als directeur strafrechttoe passing. September 1965 werd hij hoogleraar penitentiair recht in Nijmegen. Van 1972 af is dr. Verin ga lid van de Raad van State. Van onze onderwij sredactie DEN HAAG „Als de over heid de vertrouwenscrisis in het overleg met de onderwijs bonden niet oplost, zal de Ne derlandse Federatie van On derwijsvakorganisaties (NFO) het onaanvaardbaar moeten uitspreken". Deze harde waarschuwing liet NFO- vooreitter Jan Huisman zaterdag ho ren op het overigens feestelijke af scheid van de heer Th. M. Knippen als voorzitter van de Katholieke On derwijs Vereniging KOV). Knippen is dertien jaar voorzitter geweest van de KOV. die met 42.000 leden de grootste in zijn soort is. De door Willem Schrama ZEIST Zolang onze bonte samenleving nog kan bogen op een Stichting Zeldzame Huisdierrassen, een Adelsvereniging, een Vrijgezellenbond en een Club voor Chefkoks, zal het niemand verbazen dat we ook nog een vereniging voor tweelingen bezitten. Die Nederlandse Vereniging van Tweelingen ten dienste van Wetenschap en Volksge zondheid zo heet ze offici eel hield het afgelopen weekeinde haar jaarlijks con gres op het Zeister landgoed Woudschoten en reeds bij aankomst („Bent u van Libel- Ie of van Privé?") riekte dat veeleer naar een oergezellige reünie. Dat werd het dan ook. De omhelzingen waren niet van de lucht toen zaterdagmid dag zo'n slordige vijftig twee lingen elkaar na een jaar weer ontmoetten. Sinds de oprichting van de vereniging, in 1955, is er een harde kern ontstaan waaronder paren die ook nu weer voor de tweeëntwintigste maal pre sent waren. In Afrika Zo kon het gebeuren dat er warme belangstelling be stond voor het ter congres te koop aangeboden boekje ..Tweelingen in Afrika", een op schrift gestelde lezing van dokter Zuring tijdens de vori ge reünie. Dit keer is het de beurt aan dokter Verjaal, die een en ander vertelt over haar ervaringen met erfelijke aandoeningen. Maar nog geen half uur later is het se rieuze aspect van deze eerste congresdag al verleden tijd, en alras doen de smakelijkste verhalen de ronde op het ter ras, waar thee wordt ge dronken. Wat te zeggen van de krasse tweeling Agnes en Anja Un- kraut („Onkruid vergaat niet") uit Amsterdam, vijf enzeventig jaar, beiden aan de sigaar. Ze stammen uit een familie met maar liefst zeven tweelingen, ontbraken geen dag naast elkaar op de zelfde schoolbank en werden later beiden onderwijzeres op dezelfde lagere school. Wie verbaast zich er nog over dat ze nu op hun levensavond naast elkaar in eenzelfde nagenoeg identiek ingerichte flat wonen. Zelfde jurk Sterker nog lijkt de band tus sen de 51-jarige, maar aan zienlijk jonger ogende twee ling Gebke en Tini Nieber uit Hilversum. Deze zusters pres teerden het om twee jaar ge leden onafhankelijk van el kaar dezelfde jurk te kopen. Gebke: „Als we elkaar opbel len, weten we vaak al wat we te zeggen hebben. Zo van: dat wilde ik jou net ook vra gen. Hoe het komt, weet ik niet. maar er is weinig ge weest dat we niet gelijktijdig hebben beleefd. Als kinderen hadden we samen de bof, kinkhoest, mazelen en rode hond. Als mijn zusje 's mor gens wegens ziekte van school wegbleef, kon ik er 's middags bij gaan liggen. We hebben samen dezelfde baas gehad en het meest on gelooflijke gebeurde in 1946, KOV is aangesloten bij de federatie NFO. Minister Van Kemenade (onderwijs) prees Knippen als een kundig onder handelaar en typeerde hem als een typische vertegenwoordiger van het individualistisch pedagogisch den ken. „Knippen zag mij vooral als socioloog, die met de structuren be zig was, en daardoor als een bedrei ging van de terecht verdedigde vrij heid van onderwijs. Ik zag in hem de vertegenwoordiger van die groepen die deze vrijheid dreigen te reduce ren tot de vormen en belangen waar op ze traditioneel is gestoeld. Na tuurlijk zijn dat allebei vooroorde len, maar ze geven toch het verschil aan in de denk- en belevingswereld van twee katholieken die door leef tijd en levenshistorie in verschillen de stroomgebieden terecht zijn ge komen". Van Kemenade reikte de heer Knip- pen de versierselen uit, behorend bij de onderscheiding van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Na afloop van de eucharistieviering eei - der op de dag had kardinaal Alfrink aan Knippen reeds een kerkelijke onderscheiding uitgereikt. De oud- KOV-voorzitter werd benoemd tot commandeur in de orde van de Heili ge Gregorius. Aan het eind van de bijeenkomst kreeg Knippen een feestbundel aan geboden, waarin bijdragen staan van onder andere oud-staatssecretaris Grosheide en van bisschop Bluys- sen. Onder de vele gasten waren ook de heren Lanser (CNV). Spit (NKV) en Kok (NVV). De goede opkomst van vakbondsvoorzitters had waar schijnlijk alles te maken met het feit dat de KOV nog steeds niet is aange sloten bij een der vakcentrales. Wan neer dit in de toekomst gaat gebeu ren. is de grote vraag voor welke organisatie de KOV zal kiezen. ADVERTENTIE Via Qer\ Amro Pru/e Rekemny kun iedeconlnbuHe. vanje voet balclub betalen. ('n Sprintje trekken naar de Amro, dus.) ADVERTENTIE Tweelingen in Zeist: smakelijke verhalen. toen ik in België verbleef. Ik kocht daar een blauwe jas met witte strepen, en toen ik thuis kwam had Tini precies dezelfde laten maken bij een kleermaakster. Op de lagere school haalde de meester ons uit elkaar omdat we dezelfde rekenfouten maakten. Hij dacht dat we bij elkaar afke ken, maar later bleek dat we weer precies dezelfde fouten hadden. Als we voor straf moesten nablijven, wisselden we elkaar regelmatig af. Dat had niemand in de gaten. Zelfs onze broer haalt ons soms door elkaar. Daarom noemen we ons nu maar Hil versum I en Hilversum II. De voorzitter van de vereni ging, de internist dr. J. A. van der Does, voelt zich duidelijk in zijn nopjes op dit tweeën twintigste congres. Door zijn werkzaamheden met bloed groep-onderzoekingen is hij in de vereniging beland. „Het fijne van zo'n club", zegt hij, „is dat de mensen bereikbaar zijn voor onderzoek. Een bloedgroep-onderzoek bij eeneiige tweelingen is uniek, omdat je er bepaalde tech nieken aan kunt toetsen. Als je zit met de vraag of Jansen een nier van Pietersen kan hebben, dan is zo'n onder zoek de mooist mogelijke controle van je techniek, om dat bloedgroepen nu een maal erfelijk zijn. En we zijn erg blij dat we hier zoveel mensen bij elkaar hebben die tot zo'n onderzoek bereid zijn, als je bedenkt dat met de mondigheid van het pu bliek de ethiek rond onder zoekingen op mensen de laat ste jaren veel voorzichtiger vormen heeft aangenomen. Dat is het nut van onze vere niging, en voor de rest maken we er gewoon een gezellig weekeinde van." Hetgeen ge schiedde. Met voordrachten, spelletjes, gesprekken en een glaasje tweedrank, want dat gaat er altijd wel in. Nu ook dc Ambtenarenbond AR KA on/e gelederen heeft ver sterkt, telt het CNV 70.000 Rooms-Katholieken onder haar Met 300.000 leden, die principieel via overleg en samenwerking willen bouwen aan een rechtvaardiger samenleving. Waarin ook de /wak 300.000 leden. Zij versterkt daar- kere aan bod komt! Als u dat ook mee haar positie als algemeen christelijke vakcentrale. ilt, kies dan nu en /et ook die pet op van het Naam: Plaats: Beroep:. |a, ook mij past die pet en daarom O word ik lid wil lk inlichtingen m/v Adres: I Handt.: Geb. datum:. Bedr. tak: Datum: U kunt de/e bon in een envelop /onder post/egel opsturen naar het J CNV, Antwoordnummer 1096, Utrecht. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3