Rus zwijgt in proces-Menten Voor accountant studeren bü Moret Limperg. Goed betaald bouwen aan internationale kansen en aan'n zekere toekomst. Zeeland krijgt eigen F"lkfKti,al bestralingsinstituut MORET LIMPERG =|~jj*£5ï*i Zwarte markt 'krimpt' bij verstrekken heroïne -/ragen van raadsman onbeantwoord ""l N35S--T.8 TTTTUTTEL-S TLX, Luns positief over ie neutronenbom Conclusie bij onderzoek van Stichting Kamervragen als informatiegebruik door politieagenten 'Doodstraf wacht zeventien Koerden' Duitser verdronken Tienduizendste nummer van Het Parool in Leiden Vrachtwagen bij Milaan overvallen de aktie is doeltreffend de hulp is doeltreffend u kunt helpen En tot slot: Verzekering voor zeven miljoen gulden opgelicht TERDAG 27 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet K>r Leo Kleyn ifSTERDAM De als gemachtigde van de procureur-generaal van de Sowjet-Unie naar tderland gekomen Rus Zukhow heeft gisteren geweigerd als getuige décharge in het proces jen Pieter Menten op te treden. Onder protest van de raadsman van Menten, mr. L. van ra lijningen, die Zukhow een aantal vragen had willen stellen, legde de bijzondere strafkamer van Amsterdamse rechtbank zich bij die weigering neer. I een tolk liet Zukhow de recht- ra nk weten dat hij slechts, op last n zijn regering en in het bijzonder n de procureur-generaal van de 'Wjet-Unie, naar Amsterdam was ns gaan om de vier Russische getui- n in het proces-Menten af te leve- a. Met zijn komst, aldus Zukhov, is voldaan aan het verzoek van iderlandse zijde om rechtshulp, jn opdracht maakte het hem naar n zeggen onmogelijk aan het ver- ek van de verdediging te voldoen. ur iarnaast beriep de Russische afge- »r- nt zich op de regels van het Russi- ig he strafprocesrecht, dat stelt dat e- tchts ooggetuigen verklaringen innen afleggen. Daarbij wees hij op dat hij op geen enkele wijze et tuige was geweest van wat Menten n laste wordt gelegd. vond, ook aan het Nederlandse rechtsstelsel diende te onderwerpen, en de officier van justitie, mr. A. F. J. C. Habermehl, gewezen had op het „misbruik" dat de verdediging van de Russische begeleider wilde ma ken, besliste de rechtbank dat de weigering van Zukhow gerespec teerd diende te worden. De verdediger van Menten had de Russische lasthebber onder meer willen vragen waarom de Sowjet- Unie „kennelijk op eigen initiatief' in de zaak-Menten was gedoken, en waarom de op de zaak betrekking hebbende documenten „druppelsge wijs" werden gestuurd. Die vragen passen in de constructie van de ver dediging dat de Sowjet-Unie om be paalde redenen belang heeft bij de berechting van Menten. ~idat mr. Van Heijningen had opge- ErfifêNlIS ■^erkt dat Zukhow zich, omdat hij ;h op Nederlands grondgebied be- Tot verbazing en ergernis van de president van de strafkamer, mr. J. A. Schröeder, bleek Zukhow zich eer gisteren en gisteren tijdens de getui genverklaringen onder de toehoor ders in de rechtszaal bevonden te hebben. Omdat hij als getuige dé charge was opgeroepen, had Zukhow de zaal moeten verlaten. In een zaak waarin meer dan één getuige wordt gehoord, wordt deze regel toegepast om te verhinderen dat de getuigen hun verklaringen onderling op el kaar afstemmen. Toen gisteren de tolk, dr. W. R. Ve der, de president liet weten dat „Russische vertegenwoordigers" in de zaal zijn vertaling op enkele on derdelen terecht gecorrigeerd had den, zei mr. Schröeder niets van de aanwezigheid van Russen te weten. De tolk vertelde hem daarop dat het proces werd bijgewoond door Zuk how, diens tolk en een aantal Russi sche ambassade-medewerkers en journalisten. ADVERTENTIE 1 arcountants* REYKJAVIK (AP) De neutronen- >om zal het risico van agressie je gens de landen van de NAVO ver- ninderen en het gebruik van kern wapens ontmoedigen. Dit zei giste- en de secretaris-generaal van de Yoordatlantische Verdragsorgani- latie, Joseph Luns, op een bijeen- Eomst van een particuliere organi- latie die tracht begrip te kweken ussen leden van het bondgenoot- tchap. De neutronenbom, een kern- >om die door grote straling mensen loodt en onroerende goederen be- irekkelijk onbeschadigd laat, is nog liet door de Verenigde Staten in jebruik genomen. Mocht dat wel ;ebeuren, dan zal daarover overleg linnen de NAVO plaats vinden, zo lei Luns. iiuns zei dat de Sowjet-Unie mo- nenteel wel over wereldwijde mili- aire macht beschikt, maar dat men lie macht ook weer niet moet over- Irijven. Het blijkt vaak dat de in- rloed die Moskou ergens heeft niet luurzaam is. „De Sowjet-Unie be- ichikt niet over de economische ba- ;is de landen van de derde wereld te lieden wat deze boven alles nodig lebben: markten voor hun produk- en en hulp bij hun economische intwikkeling." De reactie van het Vesten op de militaire macht van de Ïowjet-Unie moet niet beperkt blij- ren tot militair terrein maar zich lok uitstrekken tot de gebieden van lolitiek en economie, aldus Luns. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het verstrekken van heroïne of vervangende middelen aan verslaafden zal tot gevolg hebben dat een kwalita tief en kwantitatief belangrijke categorie van de zwarte markt zal verdwijnen. Tot deze conclusie komt de Stichting voor Wetenschappelijk Onderzoek van Alcohol- en Druggebruik in een literatuuronderzoek naar internationale ervaringen met het Vliegtuig toedienen van heroïne en methadon aan verslaafden. De president, die vond dat de offi cier van justitie hem op de aanwe zigheid van Zukhow attent had moeten maken, zei „ernstige kritiek op deze gang van zaken" te hebben. Hij voegde eraan toe dat de recht bank zich op de consequenties zou beraden. Bovendien nam hij het de officier kwalijk dat deze hem pas gisteren in de koffiepauze had ver teld dat de Russische getuigen en hun begeleider 's avonds weer uit Nederland zouden vertrekken. Hij zei erop gerekend te hebben dat ze tot volgende week zouden blijven. De officier zei dat hij ervan was uitgegaan dat de rechtbank Zukhow niet als getuige zou horen. Hij vond „ieder verwijt aan het openbaar mi nisterie ongegrond". Soldaat Nadat donderdag al twee Russische getuigen waren gehoord, kwamen gisteren de 70-jarige H. I. Sawuljak en de 56-jarige M. M. Sribak aan het woord. Evenals de eerder gehoorde getuige I. V. Scur, zeiden zij gezien te hebben dat Menten aanwezig was bij de op 7 juli 1941 uitgevoerde massa-executie in Podhorodce. Ook zij vertelden dat ze Menten niet had den zien schieten, maar dat hij bij de executie wel „aanwijzingen" had gegeven. Getuige Sawuljak verklaarde dat hij ten tijde van de executie onvrij willig deel had uitgemaakt van de Oekraiense politie, die daadwerke lijk bij de moordpartij betrokken was. Hij vertelde op 7 juli 1941 in zijn kraag gepakt te zijn en een armband en een karabijn gekregen te hebben. Op last van politiecom- mandant Philip Miller moest hij de wacht houden bij een posthuis. Uit nieuwsgierigheid was hij 's middags gaan kijken bij een kuil waar ge schoten werd. Hij verklaarde dat hij daarbij Menten aanwijzingen had zien geven. Menten, die hij voor het laatst in 1939 had gezien, was volgens hem de soldaat die in gezelschap van twee officieren het dorp was komen bin nenrijden. Alle andere tot nog toe in Amsterdam gehoorde getuigen heb ben gezegd dat Menten een officiers uniform droeg. Sawuljak kon geen antwoord geven op de vraag van de president of hij het niet vreemd vond dat een sol daat, zoals hij verklaarde, bij de schietpartij aanwijzingen gaf aan officieren. „Ik ben nooit in het leger geweest, ik weet daar niet zo ver schrikkelijk veel van af", zei hij slechts. Eigen waarneming Zoals de president constateerde, was deze getuige ook de enige die uit eigen waarneming verklaringen heeft afgelegd over een tweede, op 28 augustus 1941 uitgevoerde, exe cutie in Podhorodce van vrouwen en kinderen. Andere getuigen hebben alleen maar verklaard dat ze daaro ver van dorpsgenoten hadden ge hoord. Volgens Suwaljak was die executie (die Menten niet ten laste is gelegd) uitgevoerd op de laatste dag waarop hij dienst deed bij de politie. Getuige Suwaljak, evenals de ande re getuigen al eerder in Rusland gehoord, bleek zichzelf nogal eens tegen te spreken. De officier van justitie nam het voor hem op door op te merken dat het voor de hand lag dat een bejaarde man die waar schijnlijk nooit eerder zijn land ver laten had, in verwarring raakte door de indringende ondervraging waar aan de rechtbank hem onderwierp. Menten oordeelde daar anders over. „U ziet wat getuigenissen uit Oost- Europa waard zijn, meneer de presi dent", merkte hij op. de dag waarop de Duitsers Rusland aanvielen, wekte de ergernis van de verdachte. Ook Sribak vertelde Menten, ge kleed in officiersuniform, „aanwij zingen" te hebben zien geven bij de massa-executies: „Hij besliste wie er doodgeschoten zou worden". Voor enige vrolijkheid zorgde hij, vooral bij de immer aanwezige Hans Knoop, met de mededeling dat Men ten zijn vroegere administrateur No- vickyj bij wijze van begroeting met een stok op het hoofd had geslagen met de woorden: „Daar heb je je knoopje" Menten gaf van zijn gTam blijk door geen gebruik te maken van zijn recht met de getuige te communice ren. „Het is onder mijn waardigheid aan dit soort getuigen vragen te stellen", liet hij de rechtbank weten. Al even weinig vleiend liet hij zich gisteren uit over de getuige Michael Hauptman. „Hij heeft zoveel meine den gepleegd", zei Menten, „dat ik voorstel dat hij mijn plaats in Sche- veningen inneemt." Het proces wordt maandag voortge zet. Dinsdag zal een door de verdedi ging opgeroepen Poolse verzetslei der, die nu in Parijs woont, worden gehoord. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de wet moet vast gesteld worden op welke manier de politie gebruik mag maken van in formatie over personen, tegen wie proces verbaal is opgemaakt. Dat is de mening van het PvdA-kamerlid Roethof. In schriftelijke vragen aan de ministers van justitie en binnen landse zaken toont hij zich bezorgd over een „interne order" van de Am sterdamse politie. Daarin wordt voorgeschreven, dat de personeels chef van een (semi)-overheidsbedrijf ingelicht moet worden in het geval, dat tegen een werknemer proces verbaal wordt opgerflaakt. Het Kamerlid vraagt zich af hoe dit voorschrift te rijmen is met begin selen van privacy. Roethof herin nert de bewindslieden eraan, dat de Amsterdamse order stoelt op een circulaire, die nog uit de bezetting stijd dateert. Die circulaire moet zo snel mogelijk ingetrokken worden, aldus het Kamerlid. De Russische getuigen M. M. Sribak (links) en H. I Savuljak op weg naar de rechtszaal. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zeventien Koer den, die pamfletten hadden ver spreid en bijeenkomsten hadden ge organiseerd, zijn door de Iraakse autoriteiten ter dood veroordeeld en zitten in afwachting van hun execu tie opgesloten in een gevangenis in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Dit is gisteren meegedeeld door het Koer disch comité Nederland, dat brieven heeft geschreven aan politieke par tijen en andere instellingen, waarin het vraagt om protest tegen deze gang van zaken. Volgens het comité kent de meedo genloosheid van de Iraakse regering tegen de Koerden geen grenzen. Het wijst op een actie van het Iraakse leger eind vorig jaar waarbij in het dorp Sjarsten in de provincie Soelai- mania negen kinderen, vrouwen en bejaarden gedood werden en 32 ge wond. Een maand later werden in de gevangenis in Bagdad drie Koerden zonder vorm van proces opge hangen. Momenteel zitten ongeveer 250 Koerden in Iraakse gevangenissen. Allen worden voor lange tijd vastge houden zonder enige vorm van pro ces. Sinds 1975 doet Amnesty Inter national pogingen om een onder zoek in te stellen, maar tot op heden heeft de Iraakse regering dit steeds geweigerd. TEXEL (ANP) - De 63-jarige Duit ser Walter Haese uit Elbring is giste ren in de Noordzee verdronken. Twee uur nadat hij was verdronken spoelde het lichaam van de Duitse badgast aan op het strand van Texel. Aan de zoekactie, die werd ingesteld namen de reddingsboot van Den Helder en een helikopter van de marine deel. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Het dagblad Het Parool heeft gisteren het tienduizendste nummer uitge geven. Nummer 1 was het eer ste nummer van het illegale Parool, dat verscheen op 10 februari 1941 als opvolger van de eerder verschenen nieuws brieven van Pieter 't Hoen. Het Parool heeft deze mijlpaal gisteren onderstreept door het uitgeven van een jubileum nummer. Hierin wordt een te rugblik gegeven op het verle den met het afdrukken van de voorpagina's van het eerste on dergrondse, het laatste onder grondse en het eerste legale, bovengrondse Het PAROOL De redactie heeft tevens in de volgende pagina's een greep gedaan uit de nummers 1000, 2000 en 3000 tot en met 9000. In een aankondiging op de voorpagina van gisteren herin nert de hoofdredactie eraan dat het illegale Parool werd bezield door de wil iets bij te dragen aan het tot stand ko men van een andere nationale en internationale samenleving dan men voor de Tweede We reldoorlog had gekend. Hoofd redacteur H. W. Sandberg schrijft dat weliswaar de tijden zijn veranderd, maar dat het uitgangspunt voor Het Parool is gebleven: „de verwerkelij king van de vrijheid voor ieder persoonlijk, in de breedste, dus ook maatschappelijke en cul turele, zin van dat woord." Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN Zeeland zal binnen afzienbare tijd kunnen beschikken over een eigen radio-therapeutisch centrum. Het ministerie van volksgezondheid heeft in beginsel hiervoor haar medewerking toegezegd. Dit heeft ir. J. Schoonderwoerd, voor zitter van de werkgroep ziekenhuisverzekeringen Zeeland giste ren in Middelburg bekend gemaakt. Volgens het rapport zal het zwarte markt-mechanisme nooit geheel ver dwijnen omdat er altijd een catego rie gebruikers zal overblijven die niet van verstrekking gebruik kan of wil maken. Maar effectieve controle op het gebruik van de verstrekte middelen zal in elk geval de zwarte marktprijzen doen dalen. De onder zoekers achten het niet denkbeeldig dat direct na een eventuele invoe ring van verstrekking nieuwe, en mo gelijk regelmatige afnemers gezocht zullen worden onder degenen die nog niet of slechts incidenteel harddrugs gebruikten. Basis In het onderzoek, dat als basis kan gaan dienen voor de discussie' over het al dan niet invoeren van ver strekkingsexperimenten in Neder land, wordt gepleit voor een water dicht systeem van verstrekking om het „weglekken" van heroïne naar de zwarte markt te voorkomen, als tot een dergelijk experiment wordt overgegaan. Ook zullen er afdoende financiële middelen moeten worden uitgetrokken om de te verwachten grote toeloop van verslaafden te kunnen opvangen. Er zal een regi stratiesysteem moeten komen om het verkrijgen van meer dan de voor geschreven dosis onmogelijk te ma ken. En tenslotte zal er op grote schaal voorlichting moeten worden gegeven in eigen land en in het bui tenland om een toevloed van gebrui kers uit andere landen te voorko men, aldus de stichting. Ook getuige Sribak kon in de ogen van Menten geen genade vinden, Vooral de verklaring van deze getui ge dat hij gehoord had dat Menten met een vliegtuig op zijn landgoed in het naburige Sopot was geland op Het centrum zal gaan functioneren als een onderdeel van het radio-the rapeutisch centrum in Rotterdam, dat is verbonden aan de Daniël de Hoed-kliniek. Er zal met twee stra lingseenheden worden gewerkt, ter wijl het centrum vijftig patiënten per dag zal kunnen helpen. Momen teel moeten Zeeuwse inwoners steeds naar Rotterdam reizen voor bestraling van kwaadaardige gezwel len. Veel oudere patiënten hebben door deze grote afstand noodge dwongen deze behandeling moeten missen. De aanvraag voor het radio-thera peutisch instituut voor Zeeland heeft de instemming van Zeeuwse ziekenhuizen en medici. De bouw kosten en aanschaf van apparatuur voor het centrum zijn geraamd op 2,5 miljoen gulden. Omdat met de bouw drie tot vijf jaar zal zijn ge moeid, wil men proberen het cen trum voorlopig in een bestaand pand onder te brengen. Daarbij wordt ge dacht aan een oude oorlogsbunker in Vlissingen of aan een leegstaand ge bouw in Goes. (ADVERTENTIE! 33 vrachtwagens -24 bestelwagens - 14 busjes - 64 jeeps landrovers - 142 auto's - 9 boten - 5 ambulances -53 motorfietsen -9 scooters -21 bromfietsen - 16 bootmotoren -2 tractoren "Uw brief heb ik in goede gezondheid ontvangen. Ik ben blij, dal u hulp toegezegd hebt voor mijn katechisten en zusters. Ik werk dus in een krottenwijk van Calcutta, waar 25 jaar geleden moeder Teresa haar werk van barmhartigheid begonnen is Daar ligt mijn taak. Geholpen door de zusters van moeder Teresa en de katechisten trachten we gezamenlijk iets te doen aan het lijden van deze arme mensen. Ik help bij de bouw van kleine nette' huisjes; katechisten en zusters zorgen voorde voedsel- uitdeling, de zieken en stervenden. Alleen zou ik machteloos staan voor dit zware werk en menselijk leed. Ik vraag u voor de zusters en katechisten om vijf motorfietsen, opdat ze zich gemakkelijker en sneller kunnen verplaatsen w dit deel van de stad Het zal het werk en vooral de armen ten goede komen. Ik hoop dan ook, dat de mensen in Holland de MTVA-kollekte goed zullen gedenken". Sï ROME (DPA) Italiaanse rovers hebben zich in de omgeving van Milaan meester gemaakt van een Nederlandse vrachtwagen door de chauffeur en zijn bijrijder in hun slaap te verrassen. De 53-jarige Joseph Schucht en de 25-jarige Willem Giesen hadden hun combinatie met een lading textiel ter waarde van 750.000 gulden langs de autosnelweg geparkeerd om in de ■cabine een uiltje te knappen. De Nederlanders werden wakker ge schud door drie gemaskerde en ge wapende mannen, die hen dwongen de wagen naar een verlaten terrein te rijden. Daar werden de chauffeur en de bijrijder in een hutje opgeslo ten, terwijl de overvallers er met de wagen en zijn lading vandoor gin gen. De Nederlanders wisten zich na drie uur uit de hut te bevrijden en lopend een politiepost te bereiken. Dit schrijft missionaris J. Schilder vanuit Calcutta in India. Hij is een van de 402 missionarissen en eigenlandse krachten die U in dit week-einde van 27-28 augustus hun vervoersproblemen voorleggen. Voor hen houdt de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktie, de jaarlijkse, landelijke bliksemaktie. Met de opbrengst van deze MIVA-ak- tie hoopt de MIVA in één slag aan 402 missionarissen en eigenlandse krach ten vervoermiddelen te geven voor hun werk. Hun werk, dat op een heel con crete wijze ten dienste staat van de nlensen ter plaatse. Met goed vervoer immers kunnen missionarissen hun geweldige taak voortzetten: vorming van levende christengemeenschappen: het vieren van de eucharistie op afge legen plaatsen; opleiding van catechis ten; vorming van plaatselijke leiders; het vervoer van zieken; het oprichten van coöperaties; hel starten met kleine overzienbare projekten; de zorg voor zieken en armen; de bevrijding van onderdrukten. Hun werk richt zich op deze mensen. De MIVA hoopt in de tweede helft van september te kunnen beginnen met de uitkeringen voor de aanschaf van de 402 vervoermiddelen. Er is een groot bedrag nodig: vier miljoen gulden. Maar met de hulp van velen haalbaar. Slaagt de aktie, dan betekent dit een geweldige hulp in 402 gebieden van de derde wereld, waar dan ter plaatse het werk van alledag voortgezet kan wor den: de boot kan varen, de jeep kan door het stof ploegen, de motorfiets over de bospaden rijden, de ziekenauto het ziekenhuis bereiken. Met uw hulp kan zo het programma van de MIVA snel uitgevoerd worden en kunnen eind november alle 402 vervoerspro blemen opgetast zijn. L'w hulp stellen we daarom zeer op prijs. Onder het motto 'Overbrug die af stand' houdt de MIVA nü haar jaar lijkse, landelijke aktie. Geef ook liw bijdrage aan deze doeltreffende aktie voor 402 missionarissen en eigenlandse krachten. Dit is het gironummer: 27 22 49 - MIVA Vijverstraat 12 Breda. Mocht u iets extra's willen doen dit jaar: geel dan het bedrag - of deelbe- drag - voor een fiets. Want de MIVA wil, als het er nog inzit, ook nog 250 fietsen geven aan catechisten in Kenya en Tanzania. Daar is zeer dringend om gevraagd. Ook op déze wijze kunt u helpen. Bij voorbaat onze hartelijke dank! Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op zondag 4 september zal in de Leidse Groenoordhal een groots opgezet folkfestival worden gehouden, dat geheel gewijd is aan de Ierse muziek. Optreden zullen onder andere The Bothy Band, The Boys of the Lough, The Dubliners, Paul Brady Andy Irvin, The Wolf- tones, Miko Russell, Clannad, Leon Og Flynn, Frank Quinlan en vele anderen. De optredens vinden plaats op verschillende plaatsen in de hal. Het festival duurt van twaalf uur 's middags tot elf uur 's avonds. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW-kantoren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/ANTWERPEN - De Verzekeringsmaatschappij Nationa le Nederlanden is door haar Belgi sche werknemer W. van der G. (35) sinds 1972 voor zes a zeven miljoen gulden opgelicht. Van der G. was werkzaam op de afdeling autoschaderegeling van het Belgische bedrijf „De Vaderlandse een dochteronderneming van Natio nale Nederlanden. Vijf jaar lang heeft hij kans gezien bestaande schadedossiers te vervalsen door niet bestaande benadeelden in te voeren. De hiervoor uitgekeerde be dragen Het hij storten op bankreke ningen van fictieve onder nemingen waaraan zijn eigen naam verbonden was. De zaak kwam aan het rollen toen hij begin juli van dit jaar door de Belgische Justitie werd opgepakt op verdenking van moord op zijn vriend Jozef Leemans, die kort daar voor naar toen werd aangenomen door verdrinking om het leven was gekomen. Aangenomen wordt dat Leemans op de hoogte was van de manipulaties van Van der G. en er welUcht van chantage sprake is geweest. Van der G. ontkent de moord tot nu toe. De fraude heeft hij bekend. Bij Nationale Nederlanden bestaat de hoop dat althans een gedeelte van het fraudebedrag kan worden achterhaald. Er is beslag gelegd op Van der G.'s luxe bungalow in het- dorpje Lochristi nabij Antwerpen, dat hij de afgelopen Jaren had laten bouwen. De miljoenenstrop is de afgelopen jaren al voor een groot deel „verwerkt" in de respectievelij ke winst- en verliesrekeningen van het concern, zodat niet van een cata strofe kan worden gesproken, aldus een directiewoordvoerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9