1 Palestijnen wijzen bemiddeling VS af DDR reageert fel op kritiek De machtsstrijd in de Chinese 'bende van vijf' Werknemers Ley land weigeren te staken Smith wijst plan Owen-Young af Machtsstrijd in Ethopië VS stellen Japanners gerust Nieuwe nederzetting in bezet gebied Gasontploffing Cairo: 14 doden VN-macht voor Nkomo onaanvaardbaar Voor econoom Bahro geen „alternatief" Militairen maken korte metten met rivalen MER DAG 27 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet H6"" BIRMINGHAM ReuterWerk nemers van een Britse automobiel fabriek hebben gisteren voor boei end nieuws gezorgd. Een voor het bedrijf afgekondigde loonstaking is namelijk afgelast omdat een groot deel van de werknemers he lemaal niet wilde staken Het opmerkelijke toneel deed zich voor in de grote assemblagehal van de British Leyland-dochter Longbride in Birmingham. Een groep van 1500 arbeiders ging on der het zingen van de slagzin wij willen werken" in een protestmars naar het kantoortje van de vak bondsvertegenwoordigers binnen het bedrijf. De hoofd-vakbonds- man besloot tenslotte de staking maar af te gelasten al hield hij staande dat tweederde van het to taal aantal werknemers 20.000 wel degelijk wilde staken om de eis van 47 procent loonsverhoging kracht bij te zetten. Bij British Leyland hebben zich in ruim twee jaar tijd 700 loongeschillen en tien grote stakingen voorgedaan. De plotselinge revolte van de ar beiders bij Long bridge kwam voor de Britse regering als een ge schenk uit de hemel. De looneis nan het bedrijf betekende de ern stigste bedreiging tot nu toe van de voorgestane loonmatiging. British Leyland is het enige staatsbedrijf binnen de sector automobielfabri- cage en de regering heeft zich ver plicht niet in te gaan op looneisen hoger dan tien procent. Het minis terie van arbeid heeft momenteel zijn handen al vol aan de staking van de assistent-verkeersleiders van Heathrow en Gatwick. Op DAMASCUS (Reuter, UPI, AP) De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO wijst de Amerikaan- op se bemiddelingspogingen in het Midden-Oosten van de hand. De PLO zal zich verzetten tegen de fde Amerikaanse aandrang om de Veiligheidsraadsresolutie 242 te aanvaarden. Een woordvoerder van dia het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde niet verbaasd te zijn over het ^'Palestijnse standpunt. en Het Palestijnse standpunt over de nu. Amerikaanse bemiddeling in het rse Midden-Oosten werd gisteren be- •kt, kend gemaakt na afloop van de bij- tf0J eenkomst van de centrale raad van ne_ de PLO in Damascus. De raad heeft onverkort vastgehouden aan het be leid dat in maart werd bepaald door de Palestijnse nationale raad (het Palestijnse parlement) tijdens een "^'bijeenkomst in Cairo. Tijdens deze lra bijeenkomst werd Palestijnse deel- je~ name aan vredesoverleg op basis van en resolutie 242 van de Veiligheidsraad oor uitgesloten. Deze resolutie formu- ers leert het recht van alle landen in het n^" Midden-Oosten op veilige en erken- ut* de grenzen en erkent dus impliciet het bestaansrecht van Israël. De centrale Palestijnse raad be er schuldigde de Verenigde Staten er- iin- 'van onder een hoedje met Israël te en spelen. De Amerikaanse minister en. van buitenlandse zaken Cyrus Vance an- zou tijdens zijn recente rondreis ien door het Midden-Oosten met plan- id- nen zijn gekomen die indruisen te- agt gen de nationale rechten van het Palestijnsé volk. Bij monde van PLO-woordvoerder Khaled Fa- choem wees de raad op het belang van een voortgezette en opgevoerde erkenning van de Palestijnse rech ten door de Verenigde 8taten. Vroeg of laat zal Washington ons wel moe ten erkennen, aldus het Palestijnse standpunt. Westelijke diplomatieke waarne mers leggen er de nadruk op dat de verklaring van de centrale raad van de PLO niet uitsluit, dat er in de foekomst contact tussen de VS en de PLO blijft. Men neemt aan dat de pogingen zullen worden voortgezet om te komen tot een resolutie in de Veiligheidsraad die acceptabel is voor beide partijen door erkenning van de politieke rechten van de Pa lestijnen én van het bestaansrecht van Israël. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties Kurt Waldheim zei gis teren in een interview met een Israë lische krant dat de PLO zeker bereid is een dergelijke nieuwe resolutie te accepteren. Jasser Arafat zou Wald heim persoonlijk deze verzekering hebben gegeven. De PLO heeft dit inmiddels ontkend. Waldheim ver wacht dat de Veiligheidsraad vol gende maand bijeen zal komen om over het Midden-Oosten te praten. De bijeenkomst van de Palestijnen j strijd tegen de zionistische vijand. Moskou Fachoem deelde mee dat er binnen kort opnieuw een bijeenkomst van de centrale raad plaatsvindt nadat de leiders van de PLO, onder wie Jasser Arafat, een bezoek hebben gebracht aan Moskou. Fachoem ver- mensen om het leven gekomen en klaarde dat de PLO best het geduld zes gewond. In de fabriek werden heeft om te wachten op een formele flessen gevuld met butaangas. CAIRO (AFP) Bij een ontploffing in een gasfabriek in de Egyptische hoofdstad Cairo zijn volgens berich ten in de Egyptische pers veertien in Damascus is in Israël bekeken met een gevoel van: zie je wel. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat de hou ding van de PLO geen verrassing was. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat een tegemoetkomende stap van de Palestijnen op dit mo ment de regering van premier Begin pas goed in moeilijkheden zou brengen. Israëlische militairen hebben op de bezette westelijke oever van de Jor- daan een nieuwe nederzetting ge sticht. De nieuwe nederzetting ligt ten noordwesten van de stad Jenin en is opgezet door de zogeheten Na- chal, een groepering van militairen die niet alleen het geweer maar ook de spade hanteert. Zegslieden in Je ruzalem wijzen erop dat de toestem ming voor deze nederzetting al ten tijde van de regering Rabin werd verleend. Het is de bedoeling dat de nieuwe nederzetting later civiel ge bied wordt. Eerdere besluiten van de Israëlische regering om Joodse ne derzettingen in bezet gebied te lega liseren leidden tot grootscheepse in ternationale protesten. Roemeense regeringsleiders hebben premier Begin van Israël, die mo menteel een bezoek brengt aan Roe menië, gevraagd zijn standpunt te genover de bezette gebieden iets te versoepelen. Zij verklaarden zich be reid tot. bemiddeling in het Midden- Oosten als Israël water in de wijn doet. Begin contstateerde in ant woord op de Roemeense verzoeken dat Roemenië en Israël wel vrienden zijn, maar niet dezelfde inzichten hebben. TOKIO (Reuter, UPI, AP) - De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance is giste ren op zijn terugreis uit China in Japan aangekomen om daar verslag uit te brengen over zijn bevindin gen. De Amerikaanse minister ver klaarde tegenover de Japanse pre mier Foekoeda,en de minister van buitenlandse zaken Ichiro Hatoya- ma dat alle Amerikaanse bondgeno ten in Azië zullen profiteren van de betere betrekkingen tussen China en de VS, dit ondanks het feit dat er nog geen concrete stappen voor het herstel van de diplomatieke betrek kingen voor de deur staan. Vance stelde de Japanners voorts gerust dat de contacten met China de sta biliteit op het Koreaanse schierei land niet zullen aantasten. Japan voelt zich niet helemaal gerust over de Amerikaans-Chinese toenade ring en vraagt zich af of het zo langzamerhand eens niet wat meer aan zelfverdediging zou moeten gaan doen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Richard Hol- brook, is gisteren naar Taiwan (nati onalistisch China) gereisd om daar te vertellen over het bezoek van Vance aan Peking. Holbrook brengt ook een bezoek aan de leiders van Zuid-Korea. De Amerikaanse ban den met Taiwan vormen het grote struikelblok voor het herstel van de Chinees-Amerikaanse betrekkin gen. Peking beschouwt Taiwan als een opstandige provincie en vindt dat de Verenigde Staten zich niet met de binnenlandse aangelegenhe den van China moeten bemoeien. De secretaris-generaal van de VN Waldheim (links) besprak één dezer dagen de plannen voor een vredesmacht in Rhodesië met de Britse premier Callaghan. SALISBURY (Reuter, UPI, AFP) De Rhodesische premier Ian Smith zal het nieuwe Brits-Amerikaanse voorstel voor een overgangsregeling in het land verwerpen als de inhoud, zoals dagbladen de afgelopen dagen hebben geschreven in hoofdzaak bestaat uit een verzoek aan de premier om af te treden en uit een voornemen het Rhodesische leger te vervangen door een vredes macht, mogelijk van de Verenigde Naties. Ook voor Nkomo van het Patriottisch Front is een VN-vredes- macht onaanvaardbaar. Smith kent het plan nog niet offi cieel, aangezien de Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, het hem nog niet heeft voor gelegd. Owen gaat de nieuwe voor stellen, gericht op het vermijden van een bloedbad in Rhodesië, eerst trachten te „verkopen" aan het „Pa triottisch Front" van Nkomo en Moegabe en aan de „frontlijnstaten" rond Rhodesië, die de guerrilla van het front steun verlenen. Dit gebeurt dit weekeinde in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. Als de reacties van de zwarte leiders perspectieven bieden zal Owen zijn voorstellen die hij in samenwer king met de Amerikaanse VN-am- bassadeur Andrew Young heeft uit gewerkt daarna bij Smith aan kaarten. tieke gedachtengang de steun heeft van Pretoria. Geen taxatie In Lagos, waar hij donderdag de VN- conferentie tegen de apartheid toe sprak, zei Young zich niet te durven wagen aan een taxering van de kan sen op succes van die nieuwe Brits- Amerikaanse plannen. Hij waar schuwde echter dat „een bloedbad en de totale vernietiging" van Rho desië het enige alternatief betekent. Eveneens in Lagos verklaarde Jos hua Nkomo dat de ontwapening van zijn guerrillastrijders (waarin het plan naar verluidt eveneens voor ziet) voor hem „absoluut onaan vaardbaar" Is. door J. den Boef De DDR heeft deze week een 41-jarige econoom gevangen gezet, omdat hij in West-Duitsland een boek vol kritiek op het socialis me van de oostduitse staat laat publiceren. In de DDR bleek publicatie niet mogelijk. Volgende week verschijnt het boek van de econoom Rudolf Bahro, met de titel ..Het Alternatief" op de markt (uitgever: Europaische Verlagsanstalt. Keulen). De kortgeleden nog vrijwel onbeken de economische functionaris Bahro werd al jong communist. Hij ver klaarde nog onlangs er zeker van te zijn, dat hij dat tot het eind van zijn leven zal blijven. Bahro wist dat hij een grote kans liep gearresteerd te worden, maar had zich voorbereid op „het uur van de waarheid". Een an dere uitspraak van Bahro: „Zij kun nen mij uit de partij gooien, maar van het door mij aan de orde gestel de probleem en van de DDR kunnen zij mij niet losmaken" Het is een overtuigde communist, die het boek schreef „voor de DDR en degenen die daar regeren". Bahro wil een vernieuwing van de commu nistische beweging in zijn land. De SED (Socialistische Eenheidspartij) waarvan hij zelf lid is. vindt de schrijver volkomen ongeschikt om politieke hervormingen door te voe ren, omdat zij „verburokratiseerd" is. Een nieuwe „Bond van commu nisten" zou de in de DDR in zwang zijnde vorm van communisme, met zijn „industrialisatie-despotisme' en zijn „vereeuwiging van een late klas sen-maatschappij" grondig moeten herzien. Overtuigd marxist Bahro is een van de overtuigde marxisten die zeggen dat „terugge keerd moet worden naar de oor spronkelijke visies van Karl Marx". De belangrijkste daarvan is naar zijn mening de „opheffing van de heer schappij van mensen over mensen" In een gesprek met een Westduitse journalist maakte Bahro een verge lijking met de kerkgeschiedenis: „De partij bevindt zich ih eenzelfde situ atie als de kerk van de paus vóór Luthers Reformatie: ongelovig tot diep in de eigen gelederen". De mid delen om de massa te mobiliseren zijn volgens Bahro versleten. „Onte vredenheid en berusting maken zich breed, omdat de oorsponkelljke idee is uitgehold" De schrijver zegt in zijn boek, gepro beerd te hebben de produktiever- houdingen in de DDR te analyseren en aan te tonen dat in de praktijk de oude (niet-socialistische) arbeidsver deling is blijven voortbestaan „De verhoudingen m het arbeidsproces worden bepaald door het bestaan van een hiërarchie, waarin alle infor maties worden verwerkt over het hele economische, politieke en maat Rudolf Bahro schappelijke gebeuren. Dit verloopt zo centralistisch, dat de beslissings macht is geconcentreerd op één punt in het Politburo, om niet te zeggen bij één enkele man" Impuls verbruikt Als gevolg daarvan heeft de enkeling in zijn afhankelijke positie niet de mogelijkheid om mede te beslissen Een (extreem) voorbeeld. „Een lid van het Politburo kan beslissen over kwesties die met oorlog en vrede te maken hebben, maar een werkster kan hoogstens zelf uitmaken wat voor lappen zij bij haar werk ge bruikt", aldus Bahro, die meent dat het menselijke leven op aarde niet meer zo de moeite waard zal Zijn, als deze zowel in het kapitalisme als In het nu bestaande socialisme heer sende praktijk nog lang voort be staat". „De impuls van de oktoberrevolu tie van 1917 is verbruikt", aldus de schrijver. „De eenmaal ingeslagen weg van de niet-kapitalistische in dustrialisatie wordt niet meer ge volgd De partij duldt echter niet dal over deze problemen wordt gedeba- teerd, omdat zij gemakshalve alles liever bij het oueo ude laat". Vandaat dat Bahro, die zijn boek heeft voor zien van het opschrift „Berlijn, hoofdstad van de DDR 1976" omdat het daar werd geschreven, is gearres teerd Strijdig Amerika wil aan de andere kant garanties voor Taiwan voordat het land overgaat tot diplomatieke be trekkingen met China. Kernafval Minister Vance spreekt in Japan ook over het geschil tussen de VS en Japan over de Japanse fabriek voor de opwerking van kernafval bij To- kai Moere. De Japanse premier Foe- koeda heeft de Amerikaanse in stemming met de levering van nu cleaire brandstof een zaak van leven of dood voor de Japanse regering genoemd. De VS willen eigenlijk de verspreiding van dit soort fabrieken over de wereld wat beperken en wil eerst internationale regels stellen Japan heeft geen zin om daarop te wachten Volgens Smith zijn de hoofdpunten zoals die door de pers werden weer gegeven strijdig met afspraken die hij met Owen heeft gemaakt aan het begin van diens nieuwe initiatief. „Het zou me verbazen als meneer Owen me iets dergelijks zou voorleg gen," zei Smith, „want het zou bete kenen dat men de uitgangspunten diametraal heeft omgekeerd. Dat zou oneerlijk zijn." Inmiddels vertrekt Smith vandaag naar Pretoria om daar de steun van Zuid-Afrlka in te roepen voor zijn afwijzende houding ten opzichte van het vermoedelijke plan Owen- Young. Aangezien Zuid-Aïrika Smith econo misch kan maken en breken, is het Zuidafrikaanse standpunt van doorslaggevend belang. Hoe waar dit is, blijkt wel uit het feit dat letterlijk alle Rhodesische partijen in de ver kiezingsstrijd beweren dat hun poli- NAIROBI (Reuter, UPI, AFP) In Ethiopië is momenteel weer een machtsstrijd bezig tussen de verschillende militaire leiders. Dat leiden doorgaans goedingelichte kringen af uit de verdwijning van het politieke toneel van ideologisch leider en hoofd van het civiele politieke bureau Haile Fida. Veel aanhangers van Fida zouden uit vrees voor hun leven zijn ondergedoken. Fida leidde de Al-Ethiopische socia listische beweging MESN, die de mi litaire raad van kolonel Mengistoe ideologisch stuurt. Deze opperste militaire raad, de Dergue. zou een einde aan de machtsstrijd hebben willen maken door de belangrijkste vertegenwoordigers van de MESN uit te schakelen. Mengistoe zou de breuk met de leiders van de MESN woensdag zelf hebben aangekon digd. Hij zei toen dat enige lieden, waarin men groot vertrouwen had gesteld, waren gedeserteerd De polltiek-ideologische moeilijkhe den in de Ethiopische top worden door Oosteuropese waarnemers nog als „kinderziekten van een jonge so cialistische staat beschouwd". Erva ren Russische en Oostduitse advi seurs in Addis Abeba zouden echter betwijfelen of de Ethiopische mili taire leiders het met veel lawaai ver kondigde socialisme zelf reeds heb ben verwerkt. De MESN zou stelling hebben genomen tegen de almacht van de militairen, die alleen maar nodig zouden zijn voor de strijd te gen de „contra-revolutionairen" en daarna zouden moeten verdwijnen. Deze els wordt ook in brede kring onder de studenten gesteld maar de monstraties van de studenten wer den bloedig de kop in gedrukt Volgens het Egyptische blad Al Achram van gisteren is de chef van de Ethiopische inlichtingendienst Girmi Bekela intussen in Noord-Je men aangehouden. Hij zou opdracht hebben gehad de uitgeweken ambas sadeur van Ethiopië in Noord-Jemen te vermoorden door Victor Zorza Het belangrijkste vraagstuk waarvoor de nieuwe Chinese leiders zich geplaatst zien werd op het laatste partijcongres niet opgelost. Daarom is het duidelijk dat de strijd over de richting van de Chinese ontwikkeling zal doorgaan. Deze strijd, die over velerlei zaken gaat, was al gaande tijdens het bewind van Mao Tse-toeng. Centraal staat nu de vraag of de militairen in staat zullen worden gesteld om het leeuwendeel van 's lands rijkdommen in te pikken om een sterke oorlogsmachine op te bouwen, wat dan door de veronderstel ling dat een oorlog met de Sowjet-Unie onvermijdelijk is. moet worden gerecht vaardigd. Wanneer de militairen hun zin krijgen zou een van de gevolgen van de enorme bewapening kunnen zijn dat de spanning tussen de Sowjet-Unie en China tot het punt zou kunnen oplopen waarop een zenuwachtig Kremlin, dat nu in zijn eigen machtsstrijd verwikkeld is, zou be sluiten militair in te grijpen voor dat de bedreiging te zeer werkelijkheid wordt. Al geruime tijd wordt er over een dergelij ke actie in het Kremlin gesproken. Aan het einde van de jaren zestig gaf Moskou zelfs een teken aan de Verenigde Staten, dat de beide landen maar gezamenlijk de zaak moesten aanpakken, nog voor China de wereld in een kernoorlog mee zou sleurpn De haviken ten opzichte van China in het Kremlin hebben de discussies echter in het verleden altijd verloren omdat het Chinese leger, ondanks het enorme aantal soldaten niet over de moderne wapens beschikte die het tot een werkelijke militaire bedreiging zouden maken. Ondanks de strijdlustige uitspraken was het Chinese leger defensief ingesteld en niet in staat tot succesvolle offensieve acties tegen de Sowjet-Unie. De keerzijde van de medaille is de vraag of de middelen die door de Chinese militairen worden opgeëist niet in eerste Instantie voor de economische ontwikkeling van het land gebruikt zouden moeten worden. Wanneer de Chinese landbouw niet de beschikking krijgt over de middelen waar aan zo dringend behoefte is 2ou de voedsel- produktie wel eens achter kunnen blijven bij de bevolkingstoename. En dat in een land dat door de eeuwen heen al veel intensiever bebouwd werd dan veel andere landen. Wanneer de Chinese industrie niet de mid delen krijgt om een modern machinepark op poten te zetten waardoor China deel kan gaan uitmaken van de moderne we reld, zal het land alleen komen te staan of misschien zelfs wel uiteen vallen onder de druk en de noden van een mensenmassa die het miljard nadert en nog steeds groei ende is. De tekenen van de discussie over deze problemen, die sinds de dood van Mao Tse-toeng tussen de regels van de Chinese pers naar buiten kwamen, wekten de indruk dat het meningsverschil op het partijcongres opgelost zou worden. Maar de toespraak van de nieuwe partijlei der Hoea Kwo-feng ging het probleem uit de weg en omzeilde zorgvuldig alle duide lijke formuleringen over deze zaak die in de discussie werden gehanteerd. Hij noem de zonder onnodige nadruk de nieuwe ritu ele formulering die roept om modernise ring van zowel de industrie als de strijd krachten. Dit was een duidelijke pogingen om de hele zaak naar de achtergrond te schuiven, tenminste zo lang de machts strijd nog aan de gang is, „Bende van vijf" Sommige waarnemers menen uit de sa menstelling van het nieuwe politbureau, waarin negen van de 23 leden min of meer beroepsmilitairen zijn, te kunnen afleiden dat de militairen een overwinning hebben geboekt of tenminste aan Invloed hebben gewonnen Een dergelijke Interpretatie is echter twijfelachtig. De werkelijke macht ligt bij de kern van het politbureau een nieuwe „bende van vijf', als er ooit een bestaan heeft. In deze kem is de invloed van de militairen geenszins overwegend. De tweede man in volgorde is maarschalk Jeh Chien-jing. Hij is zonder meer het belangrijkste lid na Hoea Kwo-feng en is verantwoordelijk voor het overleven als partijleider van Hoea. omdat hij de steun van de strijdkrachten voor Hoea heeft verzekerd Maar de eerbiedwaardige tachtigjarige maarschalk zal nauwelijks bereid of in staat zijn daadwerkelijk deel te nemen aan het soort binnenskamersegevecht, waarin de machtsstrijd binnen de Chinese leiding over het algemeen wordt beslist. De derde man op de lijst, Teng Hsiao-ping, die door de „bende van vier" aan de kant werd gezet en pas nu met enige vertraging in zijn functie werd hersteld draagt welis waar formeel de titel van stafchef, maar is voornamelijk een politiek bestuurder Hij liet zich zelf tot stafchef benoemen (een hoofdzakelijk politieke zet) om zich van de steun van de militairen te verzeke ren in de strijd om de macht toen hij als opvolger van Mao naar voren werd gescho ven. Maar zijn belangstelling gaat in eerste instantie uit naar de economische ontwik keling en hij heeft herhaaldelijk laten doorschemeren dat hij dit als de meest belangrijke zaak op de agenda van China beschouwt ofschoon hij tegelijkertijd lip pendiensten bewees aan de eisen van de militairen. Aanstaande machtsstrijd De vierde man, Li Hsien-nien is de be langrijkste vice-premier. Zijn belangstel ling voor de economische ontwikkeling is zeker groter dan voor een daverende bewa peningsinspanning De vijfde man, gene raai Wang Toeng-hsing is een militair al leen in die zin dat hij bevelhebber was van Mao's lijfwacht en op het beslissende ogenblik in de strijd na de dood van Mao zich opstelde achter Hoea. Hij leverde de mannen die de weduwe van Mao en de rest van de bende van vier zowel als hun belan grijkste volgelingen oppakte. Hij is echter geen militair van enig belang. Het militaire belang van deze 'bende van vijf' is dus enigszins kleiner dan op het eerste gezicht lijkt. Hetzelfde geldt voor de overige militaire leden van het politbu reau, die vaak bejaard zijn om niet te zeggen afgeleefd. Zij zijn gesneden uit het hout van de oude Chinese militairen, die voornamelijk partljvolgellngen zijn Hun verdeelde loyaliteit is in het verleden dui delijk geworden en zal hen bij een toekom stige beslissing strijd in verschillende rich tingen doen uiteen gaan, Maar terwijl de invloed van de fractie uit het leger, die voorstander is van een snelle opvoering van de bewapening op dit ogen blik niet beslissend is, hetgeen duidelijk wordt door het falen van de leiders om het debat over de verdeling van de gelden, kan deze invloed nog steeds een belangrijke rol spelen in de machtsstrijd die nu aanstaan de is Zelfs binnen«de „bende van vijf" bestaat er grote spanning tussen de belde machtigste leden, want Hoea Kwo-feng is grotendeels verantwoordelijk voor de vertraging van Tengs terugkeer naar de macht. Net zoals hij eerder gedeeltelijk verantwoordelijk was voor de verguizing van Teng, ten tijde van de rellen in Peking van vorig jaar Lange termijn Er bestaat ook potentiële spanning tussen Hoea en Wang Tung-hsing, die de moge lijkheden verschafte om de bende van vier aan te pakken. Zijn diensten van toen en zijn opheffing tot de macht van nu, zijn te vergelijken met die van Alexander Sjele pin, die ervoor zorgde dat de Russische veiligheidspolitie zich achter Breznjew schaarde in de actie om Chroesjtsjew aan de kant te zetten en die vervolgens Breznjews gevaarlijkste tegenstander werd Omdat Hoea en Wang de jongste leden zijn van de leidende top, zal de strijd om de macht op lange termijn tussep deze twee moeten worden uitgevochten Als deze strijd op lange termijn voorafge gaan wordt door een gevecht tussep Hoea Kwo-feng en Teng Shaio-ping, dan zal Wang waarschijnlijk de zijde van Teng kiezen om zijn meer gevaarlijke rivaal te verzwakken Dit is de manier waarop de sitrijd om de macht en debatten over het beleid binnen communistische leiders- groepen altijd met elkaar verweven zijn. Er bestaat geen enkele redenen om aan te nemen dat dit plotseling met de dood van Mao Tse-toeng anders zou zijn geworden. En Teng Shiao-ping. die al wat voorzichti ge hints gegeven heeft om tot een regeling met Moskou te komen, kan nu wel eens verantwoordelijk zijn voor de relatief ge matigde toon van Hoea's uitnodiging aan de 8owJet-Unle om tot normale betrekkin gen met China te komen Als dit echt bewaarheid wordt kan de druk op hei Peklngse politbureau om tot een snelle uitbreiding van de strijdkrachten te ko men. veel gemakkelijker ter zijde gesteld worden door de groep die zich sterk maakt voor een economische ontwikkeling op grote schaal. De strijd rond de versterking der strijdkrachten is nauw verbonden met het debat over de vraag hoe Peking in de toekomst zich zal opstellen tegenover de Sowjet-Unie en .dat geldt op dezelfde ma nier. tegenover de Verenigde 8taten

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7