Agressieve jeugd vergeten DICHTBIJ VERD g tekening van een lezer i Informateur Commentaar Niet bereikbaar voor het welzijnswerk 'I 1 ■"Arubanen praten al met commissie Weinig hulp voor dubbel 'kansarmen' ^ZÉÉR GEHEIDE BRIEFWISSELING Onstabiel recept - V, weg met hobbezakkerig pak Top 3491 stuur een brief in en ex wat moet die pot daar? .ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Dat de stranding van de kabinets formatie op de abortuskwestie „een ongemeen ernstige zaak" mag wor- den genoemd wie zou dat niet *4 met ex-formateur Den Uyl eens zijn? Er dreigt een situatie waarin de serieuze politieke partijen niet fli meer met elkaar willen of menen te L) kunnen samenwerken een impas- j' se die de bestuurbaarheid van het land in het geding brengt. Daarbij V doemt weer het spook op van de P maatschappelijke polarisatie en confrontaties ook daarvoor heeft j* de heer Den Uyl terecht gewaar- schuwd. Gezien de ernst van deze mogelijke gevolgen van de politieke crisis rijst natuurlijk wel de vraag of de forma- teur heeft gedaan wat mogelijk was en van hem mocht worden verwacht om het onheil van zijn mislukking af te wenden. De vraag rijst of de i formateur niet had moeten bemid- delen toen hij had geconstateerd dat enerzijds PvdA en D'66 strikt bleven vasthouden aan hun eis dat inzake abortus de vrouw beslist en dat anderzijds het CDA niet tevo- ren kon toezeggen dat het een par- 31ementair initiatief-ontwerp zou la ten passeren. Dat de formateur een dergelijke bemiddeling heeft geweigerd moet, dunkt ons, worden gerespecteerd omdat zoals hij heeft getuigd hoogst principiële overwegingen hem daarbij hebben gemotiveerd. Dit respect voor het terugtreden van de heer Den Uyl houdt wat ons -betreft evenwel niet in dat er niets >4 te bemiddelen zou zijn. Ons dunkt dat er waarschijnlijk wèl ruimte voor onderhandelingen is niet 1om een koehandel met en over beginselen op touw te zetten 0 maar wel om na te denken over de g®' toepassing en hantering van die be- ,lce ginselen. tte Hoezeer dit nadenken tot beweging ^aa en toenadering van standpunten kan leiden heeft het CDA de laatste dagen na een wat al te krachtige aanvankelijke opstelling van de heer Van Agt gedemonstreerd na dat het voorzichtig, maar onmisken baar de weg had ingeslagen di i „de lijn Aantjes" is gaan heten. Voor zover de heer Den Uyl iets te ver wijten valt is het dit, dat hij deze nieuwe koers van het CDA donder dagavond in zijn verklaring wel bij zonder ruw heeft bejegend. Wan neer zijn eigen partij, de PvdA, de moed kon opbrengen, een zelfde worsteling met het eigen standpunt te beginnen als de heer Van Agt heeft opgebracht dan zou de zaak er nu misschien anders en beter hebben voorgestaan. Dat er geen tussenweg zou zijn tussen het „de vrouw beslist" en „de vrouw beslist niet" zoals Den Uyl volhoudt is een redene ring met de overtuigingskracht van alle simpelheid. In werkelijkheid is er duizendvoudig onderscheid tus sen fasen waarin en omstandighe den waaronder wordt beslist. Na te denken over de mogelijke conse quenties daarvan voor de wetgeving lijkt de enige weg om een kabinet van PvdA en CDA mogelijk te maken. Nu die weg voor de heer Den Uyl niet begaanbaar blijkt, moet in vredesnaam maar weer een informateur beproeven hem te banen. Pas als ten lange leste zou blijken dat ook deze oplossing niet werkt, pas dan zou men kunnen denken aan constructies als een minder heidskabinet of een zakenkabinet met de opdracht, een abortuswet tot stand te brengen om vervolgens te verdwijnen staatkundige bouwsels die van lelijkheid en toch tigheid niet zijn te genieten, maar die wij uit pure politieke armoe misschien korte of lange tijd zullen moeten bewonen. 6e van onze parlementsredactie o DEN HAAG Twee Arubaanse ge- ,1^ deputeerden, de heren Daniël Leen- dert Laclé en Nel Oduber (beiden lid van de MEP) hebben gisteren in Nederland als kwartiermakers voor de officiële delegatie onder leiding van Betico Croes reeds onderhande lingen gevoerd met Nederlandse re geringsautoriteiten en leden van de Kamercommissie voor Antilliaanse zaken. Volgende week zaterdag arri veert de officiële delegatie. Voor de beide gedeputeerden gaat her nu vooral om zoveel mogelijk zekerheid te krijgen dat een gesprek tussen regering en Kamercommissie met de officiële delegatie iets meer wordt dan het alleen maar aanhoren van het Arubaanse standpunt. door Bert de Jong AMSTERDAM Het agressief gedrag van groepen jongeren is een onderdeel van een groeiend maatschappelijk probleem. De jeugdwerkloosheid, de moei lijkheid van de huisvesting van de jeugdigen, de verveling in de eigen vrije tijd en het ontbre ken van een perspectief voor de toekomst hebben hier alles mee te maken. Dit staat in een rapport, dat een commissie van de Raad voor de Jeugdvorming heeft uitgebracht aan staatssecretaris Meijer van C.R.M. De staatssecretaris had advies ge vraagd over het probleem, dat men in het jeugd- en jongerenwerk zoveel last ondervindt van de agressieve jongeren. De Raad voor de jeugdvorming heeft nu een eerste rapport uitgebracht over de opvang van deze agressieve jongeren. Hierin wordt met nadruk gesteld dat de agressieve jongeren naar wie de staatssecretaris infor meert slechts een onderdeel vormen van een veel groter algemeen maat schappelijk probleem. Het gaat hier nog maar om een topje van een ijsberg. Veel kritiek In het stuk aan de staatssecretaris worden minder prettige dingen gé schreven over het jeugd- en jonge renwerk in het algemeen, zoals zich dit nu heeft ontwikkeld. Ook het onderwijs komt er niet gunstig af. De instellingen van het jeugd- en jongerehwerk, die ondanks alle nare ervaringen toch met de „lastige" jon geren proberen te werken, vinden daarvoor geen mankracht, ondanks het feit dat de sociale acedemies veel werkers afleveren. Het gevolg is dat veel instellingen er de voorkeur aan geven met jongeren te werken, die minder lastig' zijn. Vooral de open-jongerencentra zijn nauwelijks gericht op de agressieve jongeren. De koers wordt voor een belangrijk deel bepaald door de be roepskrachten. Die kiezen voor be zoekers, die hun liggen. De meeste „geschoolde" werkers komen uit een ander milieu dan de jongeren om wie het gaat. Wat er gebeurt, is, dat de agressieve jongeren er uit worden gewerkt („wegprogrammeren" heet dat). De methoden, die worden aangewend zijn voor de jongeren zeer onduide lijk en onbegrijpelijk. Er worden ver- De agressiviteit van de jeugd langs de voetbalvelden nam toe door de berichtgeving erover. wachtingen gewekt, die niet uitko men. Dit alles is een reden voor de jongeren om weer agressief te wor den. Daarop volgen weer maatrege len zoals het inschakelen van de poli tie. Gevolg: het gedrag wordt nog agressiever. Verschuiving Een conclusie in het eerste rapport is dan ook dat de instellingen veel meer moeten doen voor wat ge noemd wordt de agressieve jongeren. Er moet zich in het werk een „aan merkelijke verschuiving" voordoen. Een extra probleem is dat de accom modaties van de instellingen van het jeugd- en jongerenwerk niet uitblin ken door doelmatigheid. De oudere clubhuizen- zijn vaak verbouwde scholen. De nieuwe accommodaties zijn soms kostbare prestlge-objec- ten. Op de academies volgen de werkers een theoretische opleiding, die hen in het algemeen niet geschikt ma ken voor dit jongerenwerk, aldus het rapport. Zij leren immers nau welijks hoe met deze jongeren om te gaan en zeker niet hoe ze moeten handelen in crisissituaties. Nodig is dat jongeren uit andere milieus de kans krijgen als begelei der in het jongerenwerk te stappen De rapportschrijvers hebben het oog op jongeren, die zich van bezoe ker via vrijwilliger tot betaald staflid kunnen ontwikkelen Dubbel kansarm Deze nieuwe koers wordt dringend aanbevolen, omdat het hier gaat om jongeren, die dubbel kansarm, dat wil zeggen dubbel gedupeerd zijn. In de eerste plaats staan zij ver af van zaken, die in deze maatschappij zeer worden gewaardeerd: zij hebben slechts een geringe scholing, zij heb ben weinig boeiend werk te doen. zij hebben een laag inkomen en zijn vaak slecht gehuisvest. Hun leefwij ze gaat daarom vverschillen van de dragers van de heersende cultuur. HET WEER door Hans de Jong Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. 5000 meter hoogte niet warmer dan -22 graden. Er bevond zich daar ergens een klein depressie- Gistermiddag vielen er plaatse- putje, eromheen was het minder lijk plensbuien met onweer (voor- Brest -19, Parijs -18, Nancy -15 al ook in het noordoosten) van- graden. daag biedt augustus hetzelfde on- Dit weekend zal de zon zich zeker stabiele recept. Misschien zijn er ook wel laten zien en de kans er dan nog wat meer buien, omdat op lijkt over het algemeen mor- uit de omgeving van het Kanaal gen groter dan vandaag. De wind een randstoring nadert. Zoals be- draait dan naar het westen tot kend kunnen randstoringen soms noordwesten en er wordt onder nog meer losmaken dan een al invloed van een Atlantisch hoge- wat oudere moederdepressie (nu drukgebied (1022 mb) ten westen bij de zuidwest kust van Noorwe- van Ierland, iets frissere en wei gen). Nog steeds zijn de hogere licht ook wat drogere lucht aange- des lands erg dankbaar ben voor zijn kritische noten. Vorige week donderdag trouwde een nichtje van hem in Den Haag Ik had zware regenval met onweer voor speld en het bleef droog. Een misser dus. Briefschrijver verwijt mij „op voorbeeldige wijze te ver doezelen als u het mis heeft ge had. U verhult zoiets zorgvuldig met verhalen van elders." Goed zo, die zit. Zo'n pittig com mentaartje verfrist overigens mis schien wel 's weermans hersenen. Verder zijn ze kansarm, omdat zij in het jeugd- en Jongerenwerk geen ge bruik kunnen maken van voorzie ningen, die afgestemd zijn op hun mentaliteit, wensen en interessen wat betreft vrijetijdsbesteding, scholing en hulp. die ze vragen. De teneur van het rapport is. dal deze jongeren niet bereikt worden door het welzijnswerk en zij zelf niet in staat zijn het welzijnswerk te be reiken. „Klikken" De secretaris wordt vervolgens het zogenaamde straathoekwerk of am bulante jongerenwerk aanbevolen Het gaat hiet om een nieuwe werk wijze (men gaat naar de jeugd toe), die duidelijk lijkt aan te sluiten bij de groep jongeren met agressief ge drag. Belangrijk is vooral, dat het „klikt" tussen de jongeren en de werker. Het is wat onthutsend in het rapport te lezen, dat het straathoekwerk in vele gevallen niet in dank wordt afgenomen door het bestaande jon gerenwerk. Bij de instellingen is de neiging om veranderingen in het werk aan te brengen maar gering De instellingen doen het werk met de agressieve jongeren nog al snel als „onmogelijk' af De bewijslast, dat het wel mogelijk is, komt aldus het rapport, zo automatisch te lig gen bij de „betweters" van het straathoekwerk. De raad voor de jeugdvorming vindt, dat op de sociale academies meer aandacht moet worden be steed aan de methodiek van het straathoekwerk. De toelatingseisen voor de straathoekwerkers, die een part-time opleiding willen volgen, moeten versoepeld worden. Niet de formele vooropleiding maar de per soonlijke geschiktheid is het be langrijkst. Over het onderwijs wordt opge merkt, dat het niet aansluit bij de wereld, waarin de (agressieve) jonge ren verkeren. In de te theoretische scholing (ook bij het lager technisch onderwijs) worden de wel degelijk aanwezige praktische vaardigheden genegeerd. De school wordt vaak voortijdig verlaten, ook omdat van uit de cultuur van „stoer en een man willen zijn" de school kinderachtig wordt gevonden Ook de instituten voor gedeeltelijk leerplichtigen spreken deze jongeren onvoldoende aan. Ook hier kan de culturele afstand tussen de vor mingswerker en de jongeren een be langrijke rol spelen. Verder bestaat de indruk, dat bij de opbouw van de lesroosters over een dag gezien niet altijd op de juiste wijze rekening wordt gehouden met de vitaliteit van de jongeren. In ieder geval reageren de jongeren na schooltijd af. Met klem wordt tegengesproken, dat het toenemend agressief gedrag het gevolg zou zijn van een te tolerante opstelling van de samenleving. Hier voor is niet het minste bewijs aan te voeren. Wel leert onderzoek, dat juist in verdraagzame samenlevin gen naar verhouding minder agressi viteit voorkomt. Beeldvorming Een grief van de commissie is vooral de wijze waarop over de agressieve jongeren wordt geschreven. De on rust wordt hierdoor versterkt. De berichtgeving heeft een ongunstige werking en beïnvloedt het gedrag ;rhi ge<f" luchtlagen boven west-Europa voerd. Dat maximum zal vermoe- verband hiermee vooral de hogere pven8eps ziet hij dat „verdoeze- „van de koude". Boven Londen delijk nog wat dichterbij komen niveaus boven het oostelijk deel len zeU minder 01s een uitvlucht van de jongeren zelf. Andere groepen was de verhouding gisterenmid- wat zal leiden tot een tijdelijke van de oceaan nauwlettend in het dan als een verklarend commen- ,A "lw* dag aldus: 1500 meter: +5 graden stabilisering en wellicht begin oog te houden. Blijven de zeer taartJe achteraf. Overigens ben ik (afwijking -3); 3000 meter: -5 (4,5); volgende week ook tot iets war- krachtige westelijke winden to- in goed gezelschap. Ook de zwalu- 5000 meter: -22 (-6), 7000 meter: mer weer bij zuidelijke wind. Er taal achterwege, dan zit er mis- wen zijn niet meer wat ze geweest -27,5 (-7); 9000 meter: 48 (-6), zijn dan middagmaxima mogelijk schien wat langer mooi weer in zi^n Wogen ze vroeger voor het 10.500 meter: 48 (-1). van 20 tot 22 graden. Maar de maar vermoedelijk zal de weste- beg°n regenen laag, nu zien ze kans dat het de aanzet zal zijn tot lijke circulatie wel weer gaan op- er 8een. P°°*voor een fikse Natuurlijk is ook het vochtgehal- een langere periode van droog en leven. Ook op zee-niveau was het re8®nbui h°og te vliegen. En te van de atmosfeer een belangrij- zonniger oogstweer lijkt niet allesbehalve rustig vrijdagmid- zegt u nu zeU« dat is ook ke factor bij het ontstaan van groot. dag: Een schip halverwege de regen- en onweersbuien maar het Ten zuidoosten van Groenland Azoren en Ierland rapporteerde zou te ver voeren hier dieper op in bevindt zich een nieuwe nog wat een noorderstorm van gemiddeld Strandweer te gaan. Afwachten dus maar wat uitdiepende depressie, die ver- 9 Beaufort: het leek wel herfst! die troguitloper ons brengt. Niet moedelijk met haar frontuitlo- Vandaag matig en tijdelijk wel- alleen boven Londen was het gis- pers op de Britse eilanden zal Te veel lovende brieven kunnen vrij slecht strandweer met termiddag veel te koud, ook bo- afgaan en later de regenkans op- zelfs een weerman bulten zijn buienkans. Af en toe ook wel wat ven de Scilly-eilanden en dus bo- nieuw zal bevorderen in west-Eu- schoenen doen lopen. Vandaar zon Verdere vooruitzichten: Wat ven de hele zuidkust was het op ropa. Het is een goed ding om in dat ik een lezer uit het midden zonniger en minder buien. gaan (door bijvoorbeeld voorbe schouwingen van wedstrijden) door interessant te willen doen en zichzelf waar te maken ook agressief optre den. Als er over relletjes wordt be richt, is het ook noodzakelijk, aldus het rapport, op de achtergronden ervan in te gaan. In ieder geval mag niet gewerkt wor den met stereotype beelden van deze jongeren. Dat geldt voor Instanties als politie, de sociale diensten, de arbeidsbureaus en diensten van volkshuisvesting. Voor de contacten met deze jongeren moeten perso neelsleden worden ingeschakeld, die het meest begrip hebben voor de situatie van de jongeren. 1 1 1 onder redactie van Loes Smit Getailleerd, met figuumaden en verdekte sluitingen, zodat de jasjes slank alkleden. Nieuwe damesmode van een van de grote couturiers? Niets daarvan. Die modetermen slaan op de nieu we wapenrok waarin 's konings le- gercouturiers de Nederlandse sol daat gaan steken. Het gaat om het gevechtspak, weet de Legerkoerier, en het wordt „een verbeterde en meer functionale versie van het huidige nogal hobbezakkerige ge vechtspak". Een „nijdig pak" wordt dit tenue in soldatenkringen wel genoemd (volgens Henk Salle- veldts woordenboek van de Neder landse soldatenfolklore), maar de beschrijving In de Legerkoerier klinkt eerder gezapig dan nijdig: „Alle uniformen zijn van honderd procent katoen in satijnbinding van een legergroene kleur. Het oude model is een visgraadbinding. wat minder goed „valt". De nieuwe jasjes en broeken zijn wat meer getaileerd, waardoor men dus al het eerste effect krijgt van er-beter- uitzien. Er zijn figuumaden in de jasjes aangebracht en de heupwijd te van de broeken is slanker dan die van de oud-model broeken". Tot nu toe werd in het leger -— om opnieuw iets uit dat vier jaar oude boekje aan te halen de uitdruk king „groepsbroek" gebruikt, om dat die broeken vaak zo wijd uitvie len. Elastiek zit er niet meer in de pijpen, dus dat scheelt ook alweer. En wellicht zijn er nu ook geen „veiligheidsriemen" (bretels in sol datentaal) meer nodig om afzakken te voorkomen. Aan zakken geen gebrek: „steek- en zijzakken, een verbandzakje, borstzakken en een boven-armband voor pennen en potloden". Het nieuwe model (zie plaatje) is een combinatie van verschillende NAVO-uniformen, al zegt dat de leek nog niet veel. „Er is vaak ge zegd dat de Nederlandse soldaten er zo slordig bijlopen", aldus de Legerkoerier. „Daar is niets aan te doen als hij niets beters aankrijgt, waarin hij zich beter voelt". Bin nenkort zullen alle soldaten er dus niet zó slordig meer bijlopen, want er wordt druk gewerkt aan de dis tributie van het modieuze getail leerde gevechtspak in satijnbin ding. Ooit van de „top 3491" gehoord? Nee natuurlijk, want die bestaat nog maar pas: een lijst van alle 3491 platen die ooit de Nederlandse top40 bereikten. Dat hQeven dus niet allemaal echte toppers te zijn, want er kunnen er tussen zitten die nooit verder dan nummer 40 geko men zijn. „Top aller tijden" heet de lijst, want de Nederlandse top40 gaat terug tot Januari 1965 en de opsomming is dan ook samenges teld ter ere van het 1272-Jarig be staan van die „top". Het omroep blad Veronica beweert te weten dat er aan deze lijst, uitgegeven door het „Genootschap voor Hitologie" wel zes maanden „gezwoegd" is. Wie interesse heeft voor de bijna 3500 titels van slechte en minder slechte en af en toe goeie Neder landse schijven, kan ze in bezit krijgen door 12,50 te storten op giro 3080411 t.n.v, penningmeester Genootschap voor Hitologie, Win kelwaard 214, Alkmaar. De 3491 platen moeten er apart bijgekocht worden. De Tunesische student Mohamed Salah Fliss, 29 jaar, zit in zijn land een gevangenisstraf van acht jaar uit Hij is daartoe veroordeeld in 1975, nadat hij in maart van dat Jaar was gearresteerd. Dat was niet de eerste maal: in 1968 al werd hij met 133 medestudenten en intellec tuelen opgepakt, beschuldigd van linkse ideologieën en openlijke kri tiek op de regering. Twee Jaar ge vangenisstraf werd het toen; in 1970 werd hij inderdaad vrijgela ten, maar onder toezicht gesteld. In de loop van 1972 heeft hij na een golf van arrestaties als gevolg van demonstraties en stakingen nog verscheidene malen vastgezeten, waarna hij voorwaardelijk op vrije voeten werd gesteld. BIJ een groot politiek proces in augustus 1974 daarbij stonden 202 mensen te recht, maar was Fliss zelf afwezig werd hij tot nog eens twee jaar veroordeeld. Bij zijn laatste proces in 1975 werd Fliss en zijn mede standers geen geweldpleging ten laste gelegd maar, aldus de open bare aanklager, men kon niet toe staan dat zij hun radicale ideeën propageerden; dat zou het bewind van president Bourguiba aan het wankelen kunnen brengen. BIJ het grootste deel van dat proces kon Fliss zelf niet aanwezig zijn; als gevolg van de ondergane martelin gen lag hij in het ziekenhuis Al eerder hadden Amnesty Internatio nal berichten bereikt over wrede folteringen door de politie tijdens de verhoren. Hoewel hij ook nu nog ziek is en zijn ogen steeds slechter worden, krijgt Fliss geen specialis tische hulp Beleefde brieven met het verzoek om de vrijlating van Mohamed Sa lah Fliss liefst in Frans, maar Engels kan ook kunnen gestuurd worden aan: Son Excellence Habib Bourguiba, Président de la Répu- blique Tunis, Tunisia; Son Ex cellence Tahar Belkhodja, Minlstre de rintérieur Tunis, Tunisia; en eventueel aan de ambassadeur in ons land, Z.E Dr. Slaheddine El Goulli, Nassaulaan 26, Den Haag. Die laatste brief kan gewoon in het Nederlands. Behalve een formateur en een in formateur kennen we nu ook een ex-formateur. Het enige verschil tussen hen is, dat de eerste en de tweede een opdracht van de Konin gin krijgen, en dat de Koningin zelf een opdracht van de derde (terug krijgt. Een momentopname van een belangrijk gesprek tussen de heren Cyrus Vance, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Teng Hsiao- ping, de Chinese vice-preraier.Volgens het bijschrift op de foto zet de Chinese bewindsman zijn woorden met gebaren kracht bij, maar we wagen dit te betwijfelen. Het is net zo goed mogelijk dat de heer Teng op het punt staat met een welgemikte boog in het potje te spuwen dat tussen beide heren voor de theetafel staat. Omdat we moeilijk kunnen geloven dat er in zo'n vertrek een nog niet opgeruimde nachtspiegel zou zijn blijven staan, moeten wc wel aannemen dat de pot als kwispedoor fungeert. Het gaat hier dus zo: de heer Teng geeft voor zichzelf met de rechterhand de juiste spuugrichting aan dat moet wel met zoveel theekopjes in de buurt en de heer Vance kijkt gespannen toe hoe deze gewoonte in z'n werk gaat, want uit beleefdheid tegenover zijn gastheer zal hij meteen ongetwijfeld hetzelfde moeten doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5