Pas dit weekeinde chaos te verwachten Werkgevers blijven schuld /aan loonstijging ontkennen Nieuw voorstel prostitutie Rotterdam Brochure NS-Minitrips77/78is uit Merendeel PvdA- burgemeesters tegen directe verkiezing Honorarium te hoog Verdeelde adviezen Vertragingen luchtverkeer vallen nog mee aVNO wijst uitkomst studie van de hand wog weinig licht in "ijdubbele moordzaak IKUNST-& ANTIEKBEURS 1977 ?2"<S; ide Doelen-Rotterdam en zondag Drie huisartsen in Medisch Contact: Twee arrestaties na hasjsmokkel Groot gebouw aan Koningshaven en schip met 500 bedden Heel nieuw centrum van vermaak PvdA-Kamerleden op de bres voor Ronald Augustin Peuter verdrinkt in tuinvijver KTERDAG 27 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet 'an een onzer verslaggevers 1 iMSTERDAM De vertragingen in het luchtverkeer zijn gisteren meegevallen. Ook op de grote ichthaven Heathrow bij Londen is geen chaos ontstaan, omdat veel passagiers het zekere voor et onzekere namen en maar thuis bleven. Het gevolg was, dat de reizigers, die het er wel op laagden vrijwel zonder uitzondering konden worden vervoerd. 'oor het weekeinde wordt echter een iniinder rooskleurige situatie ver- ■acht, gezien het feit, dat de Britse erkeersleiders het tot dinsdag zon- er hun assistenten zullen moeten oen. Zij willen echter hun werk blij- ei en doen, zolang de veiligheid niet in et gedrang zal komen. De Britse ïaatschappijen zijn gedwongen oor de actie vier van de tien vluch- en te laten vallen. !venals de Spaanse verkeersleideis ijn nu ook hun Franse collega's aan [en stiptheidsactie begonnen, die zeker tien dagen zal duren. De Fran se verkeersleiders eisen betere appa ratuur en zullen niet meer dan twaalf vluchten per keer behande len. Zoals gezegd vielen de vertra gingen gisteren nogal mee. De groot ste vertraging trof een toestel van British Caledonian uit Gatwick, al dus de inlichtingendienst van Schiphol. Dit toestel kwam veertig minuten te laat binnen, maar de meeste andere vluchten arriveerden en vertrokken vrijwel op tijd. Daar bij moet wel worden aangetekend. dat bijna alle maatschappijen een deel van de vluchten hadden gean nuleerd. De KLM zelf zag zich genoodzaakt zes van de vluchten op Londen af te gelasten, maar de vluchten naar Amerika konden gewoon worden uitgevoerd. Van de stiptheidsactie op de luchthaven Orly bij Parijs had men gisteren nog geen hinder onder- tonden. Aangenomen mag echter worden, dat ook de gevolgen hier van dit weekeinde zich zullen laten gelden. J ;r s^an onze Haagse redactie 3EN HAAG De Nederlandse werkgevers blijven ontkennen dat zij schuldig zijn aan de Onverwachte grote stijging van het incidentele loon in 1976. Volgens het VNO (grootste Werkgeversorganisatie) hebben ook recente onderzoekingen niet aangetoond, dat werkgevers vorige jaar de loonmaatregelen overtreden hebben. ■n !n het sociaal-economische akkoord, jat ex-formateur Den Uyl en de lei- jers van CDA, PvdA en D'66 onlangs jan de Haagse formatietafel sloten, de beheersing van het incidentele pon een van de centraie punten. Het incidentele loon (promoties, bij- ationdere toeslagen ed) is sterk geste- door een aantal factoren buiten je directe invloedssfeer van de werk jevers, aldus het VNO-blad 'Onder- ïeming'. Daarin wordt gereageerd )p het bericht werkgevers in ge breke gesteld in loonrapport in trouw van vorige week. Dat bericht fCneldde, dat onderzoekingen in op- aracht van minister Boersma (socia- ~~1e zaken) het overgrote deel van de post incidenteel in 1976 toeschrijven aan het ontgaan van de loonmaatre gelen door werkgevers. Het VNO Wijst de uitkomst van de studie van 'ïe hand. tijdverkorting opgeheven, vervol gens het overwerk uitgebreid en pas daarna het personeelsbestand ver groot. Het VNO, dat niet aangeeft hoe groot het aandeel van deze oorzaken in de stijging van Met incidenteel -is, concludeert dat het onrechtvaardig is met de beschuldigende vinger in de richting van de werkgevers te wijzen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Driekwart van de 114 PvdA-burgemeesters in Nederland is tegen de gekozen burgemeester. Dit ondanks het feit dat de PvdA al sinds 1970 verkiezing van de burgemeester door de gemeenteraad nastreeft. Een en ander blijkt uit een enquête die het wetenschappelijk bureau van de PvdA de Wiardi Beckmanstiching heeft gevoegd als bijlage bij een rap port over de socialistische burge meester. Uit de enquête en het rap port, die gisteren aangeboden wer den aan de Rotterdamse burgemees ter André van der Louw, blijkt ver der dat bijna de helft van de socialis tische burgemeesters het streven van de PvdA niet volgt, om in zoveel mogelijk gemeenten te komen tot de vorming van colleges van burge meester en wethouders op basis van een politiek programma. In het rapport worden dit soort colle ges nog weer eens een keer aanbevo len als het middel tot politisering van de gemeentelijke democratie. In dat kader zou dan ook de gekozen burgemeester passen als een soort eerste wethouder. Als een soort tussenoplossing voor de tijd dat dit in Nederland nog niet mogelijk is, beveelt het rapport aan om door de gemeenteraad een aan beveling van drie personen te laten opstellen voor de Kroon. Slechts on der zeer bijzondere omstandigheden zou de minister van binnenlandse zaken van deze aanbeveling door de raad mogen afwijken. In het rapport wordt verder kritiek geleverd op het feit dat onder het ministerschap van de Anti-Revolu tionaire minister De Gaay Fortman nog steeds niet voldoende is gewerkt aan het wegwerken van de achter stand van het aantal burgemeesters posten van PvdA en WD ten opzich te van het CDA. Om het verschil in inzicht tussen de partij en de burgemeesters op korte termijn weg te werken moet de PvdA volgens de schrijvers van het rapport de burgemeesters meer in het partij politieke werk betrekken. Vervolg van pagina 1 intussen heeft in politieke kring in Den Haag de aandacht getrokken, dat de vroegere CH-leider Kruisinga zich in de laatste aflevering van het Unieblad „De Nederlander" nogal scherp heeft afgezet tegen sugges ties als zal inzake abortus een ak koord van CDA met de VD bereik baar zijn. Kruisinga herinnert in een artikel in De Nederlander aan partij- uitspraken van de VVD en ook aan het optreden van liberalen tegen mevrouw H. van Someren en H. J. Louwes nadat dezen het Partij van de Arbeid-VVD abortusontwerp in de Eerste Kamer hadden helpen ver werpen. Kruisinga spreekt in dit verband van „symptomen die er niet op duiden dat er ten aanzien van abortus bij de liberalen een meer te,kls belangrijke oorzaken van het eer hoog uitgevallen incidentele 'loon in 1976 (1,7 procent) noemt het lllad, dat werktijdverkorting minder js voorgekomen dan in het voorgaan de jaar, en de stijging van het mini- °5numloon, plus de effecten op andere •lonen. Met deze twee punten is al meer dan de helft van de stijging verklaard, aldus het VNO. «Vrijstellingen Daarnaast wordt gewezen op een paantal vrijstellingen, die de regering heeft verleend om ondanks de joonmaatregelen enkele arbeids voorwaarden aan te passen. Deze rijstellingen zijn dus niet in strijd net de loonmaatregelen en kunnen liet gerekend worden tot de verant- 'oordelijkheid van de werkgevers. en volgende oorzaak, aldus het 'NO, is de uitbreidjpg van overwerk. Immers, als de economische situatie Iets verbetert, wordt eerst de werk- ^UTRECHT (ANP) De twee ver- achten die in verband met de dub- le moord in Utrecht zijn aange- iouden, zitten nog steeds in voorar- ;st. Volgens een woordvoerder van le politie blijven zij hardnekkig ont- :ennen. De Utrechtse recherche leeft inmiddels driehonderdvijftig indere personen gehoord. .an de hand van verschillende ver- laringen is volgens de politie een an naar voren gekomen, die waar schijnlijk belangrijke inlichtingen :an verschaffen over gebeurtenis- in in de nacht waarin de moorden ..aarschijnlijk zijn gepleegd. De re- JS®cherche zou graag in contact komen met deze man die door de politie wordt omschreven als een „blanke ie man moet tussen de 25 en de 30 ™iaar zijn, ongeveer 1.75 meter lang, leeft rossig haar en een snor. Hij is irspronkelijk afkomstig uit Suri- lame maar moet nu in Utrecht of in lie omgeving wonen. Hij zou zich 'erplaatsen in een witte auto. ADVERTENTIE ÉSWV& èS*'4ê £>»V» georganiseerd door de Stichting Gilde Nederlandse Antiquairs 11-18 uur WJ? Wf? «W? Om de Koningin in verband met de gestrande kabinetsformatie te adviseren zijn gisteren bij paleis Lange Voorhout in Den Haag aangekomen de voorzitter van de Tweede Kamer dr Vondeling (foto boven), de voorzitter van de Eerste Kamer de heer Thuring (foto rechtsboven) en de vice- voorzitter van de Raad van State mr Ruppert (foto rechts). respectvolle houding tegenover de christendemocraten s gaan optre den," Opmerkelijk is voorts dat in hetzelfde artikel Kruisinga het be reikte sociaal-economisch akkoord met de Partij van de Arbeid krach tig verdedigt. FNV-voorzitter Wim Kok en zijn col lega Jan Lanser van het CNV hebben gisteren hun teleurstelling uitge sproken over het mislukken van de formatie. In een persoonlijke reactie zei Kok: Het is zaak dat er snel een nieuwe regering komt. Op de kortst mogelijke termijn moet er duidelijk heid in de politiek komen. Dat is volstrekt noodzakelijk tegen een achtergrond van grote werkloos heid." Lanser noemde het een hoogst ern stige situatie, „dat we nog steeds niet weten hoe we inflatie en werk loosheid gaan bestrijden". Hij zei te hopen, dat het sociaal-economisch akkoord tussen PvdA, CDA en D'66 niet op losse schroeven komt te staan. Ook Kok meent „ondanks alle reserves", dat dit akkoord niet over boord gegooid mag worden. Kok wees erop, dat het FNV gepleit heeft voor een versterkte vortzetting van het progressieve beleid van het kabinet-Den Uyl. „Een mogelijk ka binet Van Agt-Wiegel kan ik niet zien als een versterkte voortzetting", aldus Kok. Lanser verwacht niet „dat nieuwe voorstellen van CDA en VVD het CNV meer zouden aanspre ken dan het akkoord, dat er nu ligt. Op sociaal-economisch gebied kun nen we het meest verwachten van een PvdA:CDA kabinet". DEN HELDER (ANP) - In verband met de hasjsmokkel die donderdag morgen werd ontdekt bij Egmond aan Zee, zijn gisteren in Den Helder twee arrestaties verricht en is de kotter, de HP 21, in beslag genomen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Drie huisartsen hebben in „Medisch Contact" gepleit voor een fundamentele herziening van het contract tussen de ziekenfondsen en de landelijke huisartsen vereni ging (LHV). Zij vinden het net to-honorarium, dat volgens hen „grofweg 110.000" gulden bedraagt, maatschappelijk on aanvaardbaar. De drie huisartsen Hans Grund- meijer uit Amsterdam, Paul Ram uit Oss en Toon Wijdeveld uit Nijmegen zijn het niet eens met de argumen ten, die voor dit hoge honorarium worden aangevoerd, zoals grote ver antwoordelijkheid, veel extra uren door de 24-uurs bereikbaarheid, de langdurige studie en de status. De huisarts heeft wel een grote verant woordelijkheid, maar dat geldt ook voor veel mensen met lage inko mens. Door een onderlinge regeling van de diensten kunnen de extra uren dras tisch worden teruggebracht. Het ar gument van de langdurige studie noemen ze onzindelijk, omdat de pa tiënt als belastingbetaler al ruim schoots aan de studie van zijn huis arts heeft bijgedragen en het argu- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vóór de raadsverkiezingen van volgend jaar wil het Rotter damse college van b. en w. de verkiezingsbelofte „wij lossen het prostitutiepro- bleem op" waargemaakt hebben. Om dat te bereiken zal op 13 oktober een mogelijke oplossing aan de gemeenteraad worden gepresenteerd. Er moet volgens het Rotter damse PvdA-college een heel nieuw centrum van vermaak (geen bunkerachtige Eros- centrum, aldus burgemeester Van der Louw) komen in en rond het poortgebouw aan de Koningshaven, op de grens van de wijk Feijenoord- Noordereiland. Het gebouw moet in de visie van b. en w. verkocht worden, de grond in erfpacht worden uitgegeven aan iedereen die in dit deel van de stad brood ziet in het runnen van sexclubs, borde len, café's, bars, eethuizen en bioscoopjes. Omdat het poortgebouw (tweeduizend vierkante meter) daarvoor zelf te klein is overweegt het college in de Koningshaven een enorm hotelschip af te (laten) meren, met een capa citeit van bijna vijfhonderd bedden. De plannen, die vrijdagmid dag door burgemeester An dre van der Louw en de wet houders Hans Mentink en Wim van der Have werden gepresenteerd, zullen moeten worden ingevoerd door parti- culieren. De gemeente mag volgens de wet niet als bor deelhouder optreden. Vol gens wethouder Van de Have zijn er op dit moment wel gesprekken gaande met ge gadigden (die tot gisteren overigens niet op de hoogte waren van de thans gekozen plaats) maar concrete afspra ken zijn nog niet gemaakt. Volgens hem zal de raad eer ste een laats moeten kiezen: daarna kunnen spijkers met koppen geslagen worden. Volgens de wethouder zijn er een aantal serieuze gegadig den. Hoeveel dat er zijn en hoeveel geld er door hen ge stoken zal worden in het toe komstige pleziercentrum, waren vragen waarop de heer Van der Have het antwoord schuldig bleef. Met het poortgebouw (eigen dom van de gemeente) als beste plaats voor de oplos sing van het Rotterdamse prostitutieprobleem heeft het college de aanvankelijke keus voor het Koninginne- hoofd en het gebouw van de Holland Amerika Lijn naar het tweede plan verschoven. Deze plaats werd gisteren af geschilderd als te geïsoleerd en vooral te kostbaar. Het stichten van een nieuw centrum, waar prostitutie be dreven kan worden, wil vol gens het college niet zeggen dat nu ook alle prostitutie uit andere wijken waaronder Katendrecht geweerd, dan wel verdreven zal worden. Ook buiten dit toekomstige centrum zal prostitutie be dreven kunnen worden, zo lang de omwonenden er geen overlast van ondervinden, al dus wethouder Van de Have vrijdag. Een deel van het col lege gaat volgende maand naar het Deense Helsingborg om daar te kijken hoe een enorm drijvend sexhotel in Hp nraiftiik werkt. Volgens fractievoorzitter P.O. Vermeulen van de PvdA in Rotterdam staat zijn frac tie unaniem achter de thans voorgestelde oplossing. Ge geven de alternatieven (Hal, Weens - red.) is het poortge bouw de beste plaats, aldus Vermeulen. Namens het CDA deelde de heer V. F. Tromer mee dat deze partij geen be hoefte heeft aan een centrum van vermaak in Rotterdam. Volgens het CDA dient de overlast met kracht te wor den bestreden om zo het pro bleem op te lossen. Met deze oplossing krijgen we er alleen maar een centrum bij, aldus de heer Tromer. De heer J. H. Kerstholt van de VVD stelde dat zijn partij niet tegen een centrum van vermaak elders in de stad is (buiten Katendrecht), maar dat er over de thans voorge stelde oplossing nog geen be raad is geweest. ment als „status" of „waardering" is „beschamend", aldus de drie. Tussen de ziekenfondsen en de LHV bestaan op het ogenblik meningsver schillen over de kostenvergoeding en de pensioenbijdrage. De drie huls artsen zijn ervoor, dat de fondsen alleen de gemaakte kosten vergoe den. Bij vaste bedragen is het moge lijk, dat een goede huisarts noodza kelijk voorzieningen uit eigen zak moeten betalen, terwijl bij een min der integere praktijkvoering voorzie ningen, waarvoor de kostenvergoe ding is bestemd, wellicht niet wor den aangebracht. De ziekenfondsen moeten de huisartsen verantwoor ding laten afleggen voor de beste ding van de onkostenvergoeding, zo menen de drie. Zij hebben ook kritiek op de huidige pensioenregeling en stellen onder meer voor de fondsen geen bijdrage in de premie meer te laten betalen voor het aantal patiënten per huisarts dat de 1800 te boven gaat. Het dreigen met een contractloze periode noemen ze tenslotte in strijd met het belang van de volksgezond heid. DEN HAAG (ANP) De PvdA Ka merleden Van den Bergh, Roethof en Kosto hebben minister Van der Stoel gevraagd al het nodige te blij ven doen voor een zodanige behan deling van Ronald Augustin, dat ernstige ongelukken worden voor komen. Aanleiding tot dit beroep op de be windsman zijn de berichten van Amnesty International als zou de Westduitse justitie de Nederlander Augustin en andere leden van de „Rote Armee Fraktion" wreed en onmenselijk behandelen. In een toe lichting op hun vragen zeggen de Kamerleden dat de betrokkenen 's nachts opzettelijk uit hun slaap worden gehouden om hen uit te put ten. De Kamerleden verwijzen in dit verband ook naar een uitspraak van een woordvoerder van buitenlandse Zaken, die deze berichten „overtrok ken en tendentieus" noemde. De drie socialisten vragen de be windsman aan te geven op grond van welke informatie of welk onder zoek men tot deze laatste conclusie gekomen is. De Kamerleden zeggen ernstige ongelukken te vrezen, even tueel de dood van Augustin ten ge- volge hebbende. EDE (ANP) Gistermorgen is de twintig maanden oude Sandra Schut uit Ede in een vijver van een tuin in de omgeving van haar ouder lijk huis verdronken. Bij thuiskomst ontdekte de bewoonster van het huis een kinderfietsje in de vijver. Daaronder lag het meisje, óp wie nog tevergeefs mond-op-mond-bea- dcmlng werd toegepast. De diepte van de vijver varieerde van zestig tot tachtig centimeter. ADVERTENTIE Van zomervakantie tot zomervakantie is U kunt in de herfst, de winter en de lente, een lange tijd. Geen wonder dat je steeds meer Buiten onze grens of erbinnen. Met trein, boot mensen ziet die een kort maar o zo verkwikkend of bus. vakantietje tussendoor nemen. Naar de natuur, de zee of de stad. Eventjes De NS-Minitrips zijn daarbij bijzonder 2 dagen, uitgebreid 17 dagen,of iets er tussenin, populair. Gewoon,omdat de keus zo groot is en Luieren, wandelen, fietsen of skiën, de verzorging zogoed. In een hotel,een appartement,een chalet of een bungalowtjc. 't Staat allemaal in de nieuwe brochure NS-Minitrips 77/78. 't Is te halen op 't station, bij de ANWB,de meeste rcisburcau's cn^^v_x de Rabobanken. En veel plezier,

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3