België is het hele jaar open Alleen redding op lange termijn Records Kwetsbaar Lonen Vrijheid Koopkracht „Eigen stekkie" Lapmiddelen Zeebrugge I 3ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977 BELGIË TROUW/KWARTET PAGINA 33 v1h'"'- 'v' door Diok Ringlever De paling in 'I groen, Ru bens en de vogeltjesmarkt zijn voor de Belgische toe ristische propagandama- kers even roestvrije pijlers als onze molens, bollen en Amsterdamse grachten. En voeg daar dan ook nog maar aan toe de gildehui- zen aan de Brusselse markt, het bolwerk van Vlaamse kunst Brugge, de dokken van Antwerpen. Eigenlijk zou Je zo nog een hele tijd kunnen doorgaan. Want Bel gië heeft nogal wat pijlen op de boog, voor de toerist. En het grote voordeel is, dat Je daarvoor geen dure vliegreis hoeft te betalen. Je stapt in de auto of de trein en binnen een paar uur liggen al die attracties te grijp. Dat het juist de Nederlanders zijn, die het hoogst scoren in België's toeristische statistieken hoeft dus niet te verwonderen. Dit jaar wordt met festiviteiten rond Rubens 400ste geboortejaar als trekkers zelfs een nieuw re cord verwacht van ver boven de twee miljoen overnachtingen. En het opvallende is, dat de top pen van dat bezoek niet alleen in het hoogseizoen worden geno teerd. Wat het hoteltoerisme be treft valt de nadruk zelfs sterk in voor- en naseizoen. Niet in de laatste plaats door de werving, die daarvoor wordt gepleegd: er zijn maar weinig landen, die ook in het buitenseizoen zoveel aan biedingen voor korte (en wat lan gere) vakanties doen. Zowel in de Ardennen als andere streken. Bekend zijn vooral de culinaire weekends, waarin België's be faamde kookkunshcentraal staat. Een paar dagen relaxen in een van de vele rustieke hotelletjes in de Ardennen (lekker eten, veel wandelen, vroeg naar bed) en aan de kust (lekker eten en 's avonds uit). Het succes van die arrange menten heeft eigenlijk de stoot gegeven tot het op de markt bren gen van een veel omvangrijker pakket van korte vakanties. Ze zijn te vinden in de brochure „België uit en thuis", die het Belgisch verkeersbureau in Am sterdam (Leidseplein 5-7, tel. 020- 25.12.51) gratis verstrekt. Een dezer weken komt daarvan een nieuwe druk uit, die opnieuw uitgebreider is dan de vorige en min of meer als grabbelton kan dienen voor hen, die er nog een paar dagen tussenuit willen. Zomaar een greep er uit: een zwerfweekend in Aye in de provincie Luxemburg: een commando-tocht met kaart en kompas en daarna een sportief diner, een huifkarweekend in Ha- moir (zelfde provincie), een culinair weekend in Flo- renville (ook Luxemburg), waar in de patron zelf kookles geeft, een safari-weekend Ardennen met als standplaats Luik (met bezoek aan de grotten van Han, musea, kastelen, de zondags markt La Batte), boerderij-weekends in de pro vincie Namen, paardrijweekends. zeevisweekends, een rendez-vous met de mees ters (jawel, een weekend Brugge), en dan natuurlijk de helemaal op Antwerpen en Brussel gerich te arrangementen. Dit is dan nog maar een beschei den handvol tips, die het Belgi sche verkeersbureau te bieden heeft: speciaal voor hen, die over eigen vervoer beschikken. Wie dat niet heeft, kan overigens even goed uit de voeten. Zo heeft NS een achtdaagse appartemen- tenreis naar Spa (dit jaar voor het eerst en komend seizoen uitge breid), terwijl ook verscheidene andere reisorganisatoren (vooral BBI in Amsterdam) aan de weg timmeren met korte België-ar- rangementen per bus (meer in lichtingen daarover ook bij het Belgisch verkeersbureau). En dan zijn er natuurlijk de win- ter-arrangementen. De Belgische Ardennen mogen dan zeker niet sneeuwzeker zijn, als er sneeuw ligt (en dat komt toch vrij veel weekends voor), liggen er voor de wintersporter tien volledig uitger ruste skicentra klaar. Enkele daarvan zoals die bij Luik zelfs voorzien van een kunstbaan voor Langlaufers (de brochure „Sports d'hiver" van het ver keersbureau geeft er alle infor matie over). Van deze wintermogelijkheden wordt vooral gebruik gemaakt door beginnende skiërs, die voor dat zij zich aan de Alpen wagen eerst willen proeven hoe een sneeuwvakantie bevalt. Ook voor deze reizen zijn arran gementen mogelijk. Vrijwel alle hotels in de sneeuwcentra (ze worden in de brochures ge noemd) hebben ze. Wat de prijzen van België's toe ristisch aanbod betreft: die ontlo pen de Nederlandse niet meer zoveel sinds de BTW voor hotel- arrangementen in april ineens van- 6 naar 14 procent werd ver hoogd. Een bittere pil voor zowel de horeca als voor de vakantie ganger. Maar die wordt als men de arrangementen vergelijkt met andere over de grens voor de toerist nog steeds enigszins verguld door de geringe reiskos ten. België ligt om de hoek, vraagt dus geen lange en dure ritten. En even belangrijk het is het hele jaar open. door Nol Lissauer Het is een primitieve ei- genschap om een ander volk te beschouwen als een voorwerp van sport en vermaak. Dat doen we al gauw als het onze zuid erburen betreft. „België nou ja!" is een bij ons nogal eens gehoorde ge ringschattende uitlating. In onze Belgen-moppen voeren we hen als bekla genswaardige sufferdjes op. Wellicht doen we dat omdat we hen benijden omdat ze wat losser en leutiger zijn dan wij „stijve Hollanders". We heb ben natuurlijk ook eeuwen lang historisch en later vooral ook economisch met hen over hoop gelegen. Als schooljon gen werd ik als vermaledijde Hollander een dorpswinkeltje aan de rand van Brussel uit gegooid. Het was kort na de eerste wereldoorlog. De Bel gen konden het niet verkrop pen dat wij de dans waren ontsprongen Ze eisten toen zuidelijk Limburg op. In de Hitlerperiode waren er de irri taties aan onze kant over een deel van de Vlaamse beweging (die onze sympathie had) dat de zijde van de Nazi's koos. Dat is gelukkig allemaal voor bij. België en Nederland kun nen er tesamen trots op zijn. dat zij. mede dank zij de visie van de Belgische staatsman Henri Spaak, in feite de stoot hebben gegeven tot de EEG door de oprichting in 1942 in een Londense hotelkamer van de Benelux, lang voordat Win ston Churchill zijn klaroen voor Europese éénwording deed klinken Er mogen dan misschien Bel gen zijn, die nog altijd kam pen met een zeker minder waardigheidscomplex ten op zichte van het „rijke", de we reldzeeën doorklievende Ne derland, er is voor hen geen enkele reden zichzelf weg te cijferen. België bezit samen met Luxemburg het wereldre cord export per inwoner en het dichtste spoorwegnet ter wereld. Brussel. „Europese hoofd stad" heeft internationale al lure zijn smetteloze metro en ten dele ondergrondse tram. wolkenkrabbers en au towegen dwars door en rond de metropool, al hebben beide laatste het oude hart van de stad niet onberoerd gelaten. Maar pijnlijke voeten bezor gende kasseien maken ten minste plaats voor blanke pla vuizen. In de afgelopen kwart eeuw heeft België vele economische problemen zonder veel kleer scheuren opgelost, ondanks het feit dat bijv. 70.000 indus triële en commerciële bedrij ven en 100.000 kleine zelfstan digen verdwenen. Een schier onafgebroken economische expansie was de compense rende factor, die ervoor zorgde dat de netto beschikbare ge zinsinkomens van 1960 tot 1974, in reële koopkracht uit gedrukt. ongeveer zijn ver dubbeld Steenkool, praktisch de enige grondstof, die het land bezit, vormde in de vorige eeuw, sa men met de staal- en metaal verwerkende industrieën en de textielnijverheid, de basis van de Belgische welvaart. Doordat vele kolenlagen zijn uitgeput, werd de winning te duur en konden de mijnen niet langer concurreren met geïmporteerde steenkool en andere brandstof. De staal- produktie bleef belangrijk ge durende de hausse, maar zal thans, in Europees verband, moeten worden gereorgani seerd. Mede door de instelling van industriezones en de nau we samenwerking tussen de overheid en de privé-sector verbeterde de industriële structuur aanzienlijk. De me taalindustrie, (met inbegrip van de automobielindustrie) die een extra impuls kreeg van buitenlandse mulinationale ondernemingen, is thans de grootste economische steun pilaar. Daarop volgen, de bouw. de textiel en de chemische en pe trochemische industrieëm. De beide laatste tonen echter eni ge stagnatie als gevolg van veroudering. Ook België is in z'n vaart omhoog door de cri sis gestuit. Als super-export land is het dubbel kwetsbaar. Er zijn rond een kwart miljoen werklozen. Een kwart van de industriële capaciteit wordt niet gebruikt Talloze kan toorpaleizen staan leeg. Rela tieve verarming is het grote probleem. De emst van de situatie schijnt nu pas goed tot het land te zijn doorgedrongen. De Belgen met hun neiging tot onbezorgdheid waren vooral na de korte opleving van vorig jaar te optimistisch. Maar in een ingewikkelde crisis als de huidige kan het best zijn dat de pragmatische soepelheid, waarmee België gewoonlijk de dingen aanpakt, een voordeel vormt boven onze reken- lineaal-precisie en perfectie- zucht. De Belgen ontberen ten enen male het heilige geloof in hun planbureau, omdat de orakel taal toch nooit met de werke lijkheid klopt. De haven van Antwerpen: onmisbaar om het wcreldreeord export per inwoner vast te houden. Tovermiddelen om de dingen op korte termijn te verbeteren bestaan ook in België niet. Van groot gewicht is dat men zich zonder veel poespas vrij willig in loonmatiging heeft geschikt, nadat het land in 1974 de schrik in de benen was geslagen toen bij een inflatie van 16 percent de vlam uit de pan omhoog schoot. Mede met behulp van een korte nullijn periode (eind 1975/begin 1976) is men erin geslaagd de infla tie tot de helft terug te drin gen. De tweejarige acrobaten toer op het nulkoord die wij willen gaan vertonen, zien de Belgen voor henzelf niet meer zitten. In 1976 was hun reële loonsverbetering 0,9 percent, maar die is dit jaar opgetrok ken tot 3,1 percent, waarbij dan de volledige maandelijkse prijscompensatie komt. Op merkelijk in dit verband is de uitspraak van de Centrale Economische Raad dat de lo nen niet de hoofdfactor zijn voor het behoud van het Bel gische concurrentievermogen en ook dat de prijscompensa tie zeker in 1976 en in dit jaar niet inflatoir is. De lonen hiel den gelijke tred met die van de Europese concurrenten en vormden geen bezwaar voor het gedeeltelijke herstel van de rentabiliteit in 1976. Be houd van de koopkracht door een redelijk loonpeil is even onontbeerlijk voor een herle ving van de Belgische econo mie als de export, die in de toekomst veel meer dient te worden gericht op nieuwe en gespecialiseerde produkten bestemd voor de meest dyna mische sectoren van de we reldmarkt Wat België van Nederland gunstig onderscheidt is dat het door een verstandige wo ning- en huurpolitlek geen wo ningnood heeft gekend, al zijn er moeilijkheden door de zg Brusselse „olievlek", waar rij ke Waalse grondspeculanten Vlaamse boeren hebben ver leid terreinen af te staan met alle duurtegevolgen vandien. Een ander verschil is dat de drang naar ingrijpende soci aal-economische hervormin gen in België niet sterk tot uiting komt, zulks omdat het socialistische vakverbond, dat sterk Frans georiënteerd is, liever de „grote dag van de revolutie" wil afwachten dan zich door mede-beslissings recht in de ondernemingsra den met het kapitalisme te identificeren. Het christelijk vakverbond is veel realisti scher en wijst deze orthodox- utopische denkwijze scherp af. Over en weer zullen we, zo mag men hopen, wel iets van elkaar leren. Den Uyl voelt voor het Belgische brugpen sioen, waardoor mannen bo ven de 60 en vrouwen boven de 55 zich, met goedkeuring van de werkgever, vrijwillig uit het arbeidsproces kunnen terugtrekken. De werkgever is dan verplicht deze arbeids krachten door jongeren te ver vangen. Op die manier zijn er dit jaar ruim 12.000 werklozen aan een baan geholpen. Het brugpensioen is een aanvul lende werkloosheidsuitkering, die wordt betaald tot aan de normale pensioenleeftijd. Hunnerzijds loven de Belgen de commerciële aanpak van onze Hoogovens en KLM. die beter functioneert dan Sabe na, die de staat steeds met haar eeuwige verliezen op scheept. Een holdingmaat schappij zoals ons commer cieel op eigen benen staand chemisch DSM-concern heeft de nieuwe Belgische regering tot een soortgelijke aanpak geïnspireerd, wat betreft sa menbundeling van onderne mingen, waarin de staat de grootste aandeelhoudster is. De jongste regeringsverkla ring gewaagt ook van meer staatspartlcipatie in bedrij ven die van vitaal belang zijn voor de economie en zelfs van oprichting van concurrerende staatsindustrieën op voet van gelijkheid met particuliere fir ma's om de werkgelegenheid en de efficiency te stimuleren. Wat daarvan terecht komt, dient te worden afgewacht. De indruk heerst dat deze uit spraken meer zijn opgenomen ter wille van de socialistische regeringspartners, zonder dat er veel in die richting hoeft te worden gedaan. Want in Bel gië leeft alom nog een sterk vertrouwen in ondernemers vrijheid met de daarbij be horende onderhandelingsvrij heid voor de vakbonden al wordt algemeen aanvaard dat de staat waar nodig dient in te grijpen en te helpen, omdat het particulier initiatief het vaak alleen niet af kan. Maar premier Tindemans heeft ge zegd dat de staat zich niet overal mee moet bemoeien, wel meer moet doen op het sociale, maar minder op het commercieel-economische vlak In elk geval zijn de Belgen realistisch genoeg om te besef fen dat met de noodzakelijke industriële herstructurering wegens de totaal veranderde wereldeconomie zeker vijf tot tien Jaar gemoeid zullen zijn, zoals economie-minister de so cialist Willy Claes die zich matiger opstelt dan toen hij nog partijleider was dezer dagen waarschuwde Want het Belgische industriële appa raat, met name in Wallonië, de bakermat van de Belgische in dustrie. is voor een goed deel verouderd, alsook de opvat tingen van de daar nog heer sende familie-dynastieën. Aan de afbraak van de sociale voor zieningen, die minder ver gaan dan bij ons, heeft de nieuwe regering, een eind gemaakt België staat in elk geval op het standpunt dat welvaartsvaste uitkeringen nodig zijn om de binnenlandse koopkracht op peil te houden en om sociale onrust te voorkomen. Er bestaat wel eenstemmig heid over dat de ondernemers raden een maximum van in formatie over het bedrijf die nen te ontvangen om te kun nen beoordelen of er optimaal aan de top wordt gewerkt om de beste resultaten te verkrij gen dus een gedetailleerde verantwoordingsplicht van de bedrijfsleiding. Kenmerkend voor het naoor logse België is. dat het aantal werkende vrouwen meer dan verdubbeld is, namelijk van 439.000 tot 957.000 Als gevolg daarvan vormen vrouwen thans 60 percent van het tota le aantal werklozen. De vrou welijke toeloop naar het be- drijfs- en beroepsleven is niet alleen veroorzaakt door de ge boortegolf in de 50er jaren, maar ook van de vrouwene mancipatie. Er zit ook een ele ment in van de extra-behoef ten van een bevolkingslaag, die vroeger veel tekort is gekomen De Belgen vinden dat ze om zich te verbeteren vaak harder en langer werken dan Neder landers Zij spannen zich met name in om een ééngezinswo ning te kunnen bouwen of ko pen Men wil het liefst een „eigen stekkie"! Sinds meer dan twee jaar is er onafgebro ken werkloosheidstoename bij de vrouwen, tegen een lich tere stijging bij de mannen Ook de jeugdwerkloosheid is angstwekkend groot Momenteel probeert men met tijdelijke lapmiddelen het aantal werklozen in te dam men. Er is naast het brugpen sioen. het vervroegde pensi oen. de verplichte stage gedu rende 75 dagen voor jongere werklozen en de inschakeling als tijdelijke kracht bij over heidsinstellingen. voor bijv het bijwerken van dossiers en registers Men hoopt dat binnenkort een kleine 90 000 werklozen van deze regeling zullen profite ren. Grotere bedrijvan zijn verplicht 1 percent van hun arbeidskrachten met leerlin gen aan te vullen Werkloze schoolverlaters met te weinig algemene kennis gaan voor speciale cursussen terug naar het leslokaal Firma's, die een staatssubsidie ontvangen, moeten aan één bepaalde voorwaarde voldoen, die zij zelf uit een reeks kunnen kie zen. Een daarvan is dat zij 18 maanden na de subsidietoe kenning het aantal arbeids plaatsen met 20 percent uit breiden Men hoopt ook tienduizenden in te schakelen speciaal ou dere vaklieden, die niet meer aan de slag kunnen voor herstel van historisch of an derszins belangrijke gebou wen en verbetering van aange tast landschapsschoon Hier ligt misschien een uitweg voor het steeds grotere aantal structurele werklozen, voor wie er anders geen plaats meer is in de markt economie, zelfs niet bij een nieuwe opgang De door de bonden gepropa geerde werktijdverkorting tot 36 uur tegen 1980 stuit op he vig vereet bij de werkgevers, die zeggen de kosten onmoge lijk te kunnen dragen. Zoden aan de dijk zet de pas ver hoogde leerplichtige leeftijd, van 14 tot 16 jaar (15 jaar per 1 september) en de pogingen om de beroepsopleiding beter te richten op de vakken, waar men nog altijd kampt met een tekort aan arbeidskrachten Sterk gestegen overheidsin vesteringen vormen ook in België het klassieke hulpmid del bij economische neergang Spectaculair is de buitendijk se uitbreiding van de haven van Zeebrugge (uit te voeren door een Nederlandse firma) en de bouw van een tijdelijk drijvend aardgas eindstation voor de ontvangst van Alge rijns aardgas, dat België van eind 1980 af zal toevloeien La ter zal België via een büislei ding het Algerijnse gas via het gas-termlnal, dat de Neder landse regering van plan is om op de Maasvlakte te laten ver- rijzen.ontvangen Wie België zegt. zegt taal strijd Voorwaarde voor het slagen van de economische herstelplannen is wel. dat dit storend element eindelijk ver dwijnt. Vandaar dat de rege ring Tindemans met haar 80 percent kamermeerderheid, welke ook de beide taalpartij- en omvat, alles op alles zet om het zg Egmont Pact te verwe- zpnlijken, dat definitief over vier jaar elk van de drie taal gebieden Vlaanderen. Wallo nië en Brussel een beperkte autonomie zal geven. Zelfs nu nog lijkt het erop. dat de taal kwestie veel van de energie, die nodig is om het land er weer bovenop te brengen, zal opeisen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 33