Verslag van een opstanding Brussel blijft de zwakke plek ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977 BELGIË TROUW/KWARTET PAGINA 3Zj door J. van Doorne Als je nog onlangs een bezoek gebracht hebt aan het helaas verwaarloosde graf van Jacob van Maer- lant onder de toren van de Onze Lieve Vrouwe- kerk in het Belgische Damme, heb je de nei ging. de Vlaamse letter kunde met hem te laten beginnen. Dat Is een opwelling die bij nader inzien maar vergeten moet worden. Weliswaar is Van Maerlant de eerste grote burgerlijke dichter in het Ne derlands. en weliswaar woon de hij in Vlaanderen, maar hij moet toch gezien worden in veel wijder verband. Het Nederlands, voortgeko men uit de West-Nederfranki- sche tongval, had zich ontwik keld tot een taal met geheel eigene klanken en vormen. Men leze daarover J Verdam's ..Uit de geschiedenis van de Nederlandsche Taal". Het is Van Maerlant's grote verdien ste geweest, dat hij het Neder lands een nieuw literair genre schonk dat van de burgerlij ke. moraliserende dichtkunst en zodoende de ridderroman onttroonde. Men kan de Vlaamse litera tuur laten beginnen in 1830. toen België een zelfstandige staat werd. Maar ook dat is niet juist. De ontwikkeling der Vlaamse letterkunde begint na de Vrede van Münster, toen de Noordelijke Nederlanden, definitief gescheiden van de Zuidelijke Nederlanden hun eigen gang gingen Bloei Tot goed verstaan van de ge schiedenis van het Nederlands in Belgie moet gelet worden op de chaotische, grillige ge schiedenis van de Zuidelijke Nederlanden na omstreeks 1600. Het gebied was twee-ta lig. Het was eerst Spaans, toen Oostenrijks, toen Frans. De taalgrens was echter niet een geografische, maar een maat- schappelij k-sociale. Toen de relatie met de Noor delijke provincies verzwakte, en nadat vele gegoeden en in tellectuelen zich naar het Noorden hadden begeven, werd het Frans de taal van de sociale bovenlaag, van de re gering en van de gewestelijke en plaatselijke besturen. Het mag dan ook een wonder he ten. dat thans sprake is van Hugo Claus een bloeiende Vlaamse litera tuur. die alleszins gelijkwaar dig is aan de Nederlandse In feite kan men de onderschei ding van die belde niet meer maken. De dichtslibbende arm van de Vlaams-Brabantse literatuur is een krachtige stroom geworden en heeft zich verenigd met de stroom van de Noordelijke Nederlanden. Het beeld „dichtslibbende arm" moge wat overdreven zijn, het is echter niet zo ver verwijderd van de werkelijk heid. Het Nederlands was de taal van de underdogs gewor den. Daarenboven was wat wij nu België noemen, een in cul tureel opzicht armzalig land. Per slot van rekening was het van 1713 tot 1792 een buiten gewest van de Oostenrijkse monarchie. Wel begon Wallo nië door zijn industrie op te komen, maar van een werke lijke bloei was geen sprake. En dat gold zeker voor de Vlaam se (Brabantse) gewesten. Pi- renne zegt. dat in 1789 nog slechts 3 procent van de bevol king van de Nederlands-talige gewesten een school had be zocht. En de grote Voltaire heeft eens gezegd, dat Brussel de stad der onwetenheid was. Regionaal Toch bleef het Nederlands le ven in de volkskunst. Maar die was plaatselijk, regionaal. Er werden gedichten geschreven in het Nederlands (Vlaams) en er werden toneelstukken in het Vlaams opgevoerd. Nu is het niet zo. dat de ommekeer, dus het hernieuwd besef van de belangrijkheid van het Ne derlands pas na het beëindi gen van de Oostenrijkse en daaropvolgend van de Franse overheersing zou zijn begon nen. Die ommekeer was al eer der begonnen. Men zou kunnen denken, dat de vereniging met de Noorde lijke Nederlanden een grote stimulans zou zijn geweest. Maar dat is niet juist. Eerder trad aanvankelijk een rem ming op. En dat is verklaar baar. De door de grote mogendhe den gewilde vereniging van de Nederlanden kwam te vroeg. De beide groepen waren zo zeer uit elkaar gegroeid, dat de Zuidelijke Nederlanden de hereniging niet als een bevrij ding voelden, maar als een an nexatie. Zeker is het waar. dat Franse machinaties in het vol trekken van de Belgische op stand een belangrijke rol heb ben gespeeld, maar het be langrijkste was toch. dat de Zuidelijke Nederlanden na overheersing van Spanje. Oos tenrijk en Frankrijk, eindelijk vrij wilden zijn. België zocht een eigen identiteit. Hierbij speelden Haagse fouten en re ligieuze tegenstellingen een rol. De culturele bovenlaag, verfranst als zij was, verzette zich tevens. Vooral ook het ambtenaren-corps. Het con flict kon niet uitblijven. België noch Vlaanderen her kende in het staatsverband der Verenigde Nederlanden zijn vrijheid. Dat heeft de her leving van de Nederlandse li teratuur geen goed gedaan. Taalstrijd Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Al tijdens de Oostenrijkse overheersing is er sprake van een opleving. Er worden merendeels morali serende en patriottische wer ken in het Nederlands ge schreven. Ik noem een enkele naam, die van J. A. F. Pau wels. Maar in de Franse tijd gaat het er weer somber uit zien. Wallonië komt op en de invloed van het Frans neemt zienderogen toe. Vlaanderen raakt hoe langer hoe meer achter. Als dan in 1830 de scheiding tussen de Nederlan den opnieuw een feit wordt, schijnt de toekomst van het Nederlands hopeloos. Toch begon de Vlaamse literatuur- béoefening een bescheiden groei te vertonen. De bezin ning komt hier op aarde he laas altijd na de daad. Ik moet hier de naam van Jan Frans Willems noemen. Men kan zeggen, dat met hem de taaie, tot nu toe voortdu rende taalstrijd in België is begonnen. Nadat de verhitte gemoederen waren afgekoeld, begon men zich in Vlaanderen te realise ren, dat men met het Noorden met sterke historische en cul turele banden verbonden was. Besef echter dat ook in Vlaan deren verhitte gemoederen waren: gevolg van het clerica- lisme en de angst voor liber tijnse Nederlandse invloeden. Er ontstonden vele bloeiende Nederlands-talige tijdschrif ten. Er verschijnen almanak ken, gedichten en talloze stu dies. Uit die kolking wordt de romantiek geboren, die aan de grote opleving van de Vlaam se letterkunde zal vooraf gaan. Brussel verzinkt in on beduidendheid. Gent wordt het grote geestelijk centrum van België. Antwerpen speelt daarbij een belangrijke rol. Bewustwording Vlaanderen wordt zich zijn groots verleden bewust. Het land was eens het hart der Nederlanden. Het spreekt vanzelf, dat de opkomst van een Vlaamse literatuur gevolg was van een nationale bewust wording. De Vlamingen en Brabanders wilden Belgen zijn en zich hun stamverwant schap bewust zijn met het Noorden. De bloei der roman tiek begon. Hendrik Conscien ce. Half van Franse afkomst, zal hij toch de grote wegberei der worden. Hij heeft wel hon derd boeken geschreven, voor namelijk romans en verhalen. Door hem en vele medestan ders wordt Vlaanderen zich weer zijn grote historie be wust. Men kan hem moeilijk overschatten. Hij is werkelijk een leeuw in Vlaanderen ge worden. Zijn invloed was on gelooflijk groot. Met hem en in hem kreeg de wedergeboorte van de Vlaamse literatuur zo wel paladijn als gestalte. De voren waren getrokken door mannen als Pauwels en Willems, Conscience zaaide er zijn zaad in dat barstte van groeikracht. De oogst was een ongemeen rijke oogst. Het Vlaams had uit het middel- Nederlands veel vormen en woorden bewaard en die ble ven lang bewaard in de taal der realisten, die de romantici opvolgden. Nu moeten we het woord „rea lisme" in dit verband niet in de moderne zin nemen. Maar het woord duidt hier aan, dat de romantiek, het dwepen met het verleden plaats maakte voor de verbeelding van het gewone leven. Er zijn talloze namen te noemen. De Vlaam se literatuur van na Consclen- Marnix Gijsen ce vertoont echt het beeld van een explosie. Hoe kon het an ders. De drukking der melk heeft ook toen boter voortge bracht. Bij ons bekend zijn uit die tijd vooral de gezusters Rosalie en Virginie Loveling. 20ste eeuw De twintigste eeuw nadert. Het moderne levensgevoel sluipt als het ware de Vlaamse literatuur binnen. Op een ander aspect van de bloei der Vlaamse literatuur moet hier gewezen worden. Vooral in de poëzie komt dit naar voren. Het Vlaams is veel dichter bij het middel-Neder lands gebleven. Het Noord-Ne derlands heeft vele woorden en vórmen afgestoten die in het Vlaams bewaard zijn ge bleven. De Vlaamse poëzie uit de vorige eeuw legt van die rijkdom aan woorden duide lijk getuigenis af. Het zogehe ten Algemeen Beschaafd Ne derlands heerste nog niet. Hierbij sluit de West-Vlaamse ontwikkeling aan. In West- Vlaanderen was de groot-Ne derlandse gedachte en het vooral modern willen zijn niet tot gestalte gekomen. Aan sluitend aan het middel-Ne derlands, wordt er een Vlaams geschreven, dat zich ontwor stelt aan het genormaliseerd Nederlands. Dit zou tot grote bloei leiden. Natuurlijk moet Guido Gezel- Ie genoemd worden, deze vorst van het Vlaams. Een ongeme ne bloesem volgde. Het Neder lands heeft sinds de middel eeuwen (en ik sluit het Noor den hierbij in) nooit zulk een rijkdom aan woorden en vor men gekend. Men vergete hierbij vooral ook de natura list Stijn Streuvels niet. Politiek Maar er kwam iets anders. En wel de politiek. Nadat het Ne derlands in Vlaanderen zijn groei begonnen was, kwam de politieke strijd. De taalstrijd vlamde op. Eerst was er de bezinning op het roemrucht verleden, daarna de opkomst van de literatuur en daarna de roep om een heden, dat aan de nationalistische gevoelens van de Vlamingen recht zou doen. De strijd duurt tot nu toe voort. Immers het front van de taalstrijd wordt door kruist door het front tussen clericalisme, socialisme en de groot-Nederlandse gedachte. België is een getourmenteerd land. Vlamingen zijn in de meerderheid, maar hoe ver deeld zijn zij. Na Gezelle en Rodenbach ko men de modernen. Zij zijn niet meer specifiek Vlaams. Zij zijn zelfs niet meer specifiek Nederlands. Zij zijn Europees. Ik noem Van Ostayen, Gerard Walschap, Marnix Gijzen. Wil lem Elsschot. Maurice Roe- lants. Maurice Williams. Ray mond Brulez, Johan Daisne Maria Rosseels, Louis-Paul Boon, Hugo Claus. En ik ver geet er velen. Resumerend moet ik zeggen, dat de Vlaamse literatuur is uitgemond is het grote bekken van het moderne denken, dat gekarakteriseerd kan worden door het woord onzekerheid. De moderne mens is zijn ze kerheden kwijt. Hij tracht door te dringen tot het bot van het bestaan. De Vlaamse lite ratuur is niet langer provin ciaals, folkloristisch, integen deel zelfs. Verenigd Ik moet zeggen, dat ik het betreur, dat het Algemeen Be schaafd Nederlands zoveel kracht heeft, dat het slechts weinige, misschien wel in het geheel geen Vlaamse (middel- Nederlandse) woorden in zich heeft opgenomen. Ongetwij feld een grote verarming. Maar daar is niets aan te doen. Taal groeit, stoot bladeren af en vormt nieuwe twijgen. Zeer verheugd ben ik hierover, dat niet langer gesproken kan worden van Nederlandse en Vlaamse letterkunde. De bei de stromen hebben zich vere nigd. Profetie? Laat ons het hopen. Wat mij wel van het hart moet. is dit. Als het er op aan komt. de Nederlandse letter kunde in haar bloei te karakte riseren door het noemen van namen, zouden de zoveel klei nere Zuidelijke Nederlanden de andere gewesten vandaag beschaamd doen staan. door Bert van Panhuis De economische proble- men en de uitwerking van het zogeheten „gemeen- schapspact". Dat zijn de twee grote problemen, die de komende jaren het po litieke toneel in België zullen beheersen. In een tijdsbestek van vijftig dagen heeft de grote winnaar van de algemene verkiezingen van april, de christendemo craat Leo Tindemans in de voorzomer een kabinet ge vormd. De formateur en de missionaire eerste minister mikte aanvankelijk op een „grote coalitie" van christen democraten, socialisten en li beralen maar de socialistische BSPPSB en de liberale PW/ PLRW verschilden zoveel in opvattingen over het te voe ren economische beleid dat dit te hoog gegrepen was. En omdat de christendemocraU- sche CVP/PSC al voor de ver kiezingen onomwonden had laten blijken in leder geval met de socialisten te willen samenwerken moesten de li beralen het onderspit delven. Wat de sector economie be treft was de gewenste brede basis dus deels bereikt. Maar kandidaat-premier Tin demans had nog een zaak van gewicht en gevoeligheid op zijn wensenlijst staan: een se rieus begin met de uitwerking van een nieuw staatsbestel. De belangrijkste onderdelen daarvan zijn een gescheiden ontwikkeling van de landsde len Vlaanderen en Wallonië en een regeling voor de positie van de hoofdstad Brussel. Het was voor de formateur een noodzaak de twee sterkste taaipartijen, de VlaamsnaUo- nalisUsche Volksunie en de ra dicaal-Brusselse FDF (Front Dëmocratique des Franco phones ofwel Democratisch *unt van Franstaligen) ln de beleidsvoorbereiding te be trekken. Het lukte hem zo waar en wie de grillen van het Brusselse front een beetje kent zal een lichte verrassing hebben gevoeld. Zo kon nog voor de Belgische politici op vakantie gingen, na een rel met ministers, die de koning beledigden door te weigeren zich te laten beëdi gen. een nieuwe ploeg aan het parlement worden voorge steld. Er zijn twaalf Neder landstalige ministers en vier staatssecretarissen en elf Franstalige ministers en drie staatssecretarissen verdeeld over de Vlaamse partijen CVP (christendemocraten) BSP (socialisten) en VU en de Waal se P8C (cd) PSB (soc) en FDF. Werkloosheid Deze ploeg begint in het nieu we politieke seizoen aan het meest urgente probleem, waarmee België te kampen heeft: de toestand van de eco nomie De regeringspartijen hebben daarover een sociaale- conomisch regeerakkoord ge sloten De algehele lijn is weergegeven in de aanhef van het akkoord, „de regering zal onverwijld alles in het werk stellen om het hoofd te bieden aan de huidige sociaal-econo mische problemen Zij zal ab solute voorrang verlenen aan de bestrijding van de werk loosheid. de stabilisering van het prijspeil en de verdere ge zondmaking van de overheids financiën. In zijn regeringsverklaring van begin juni noemde eerste minister Tindemans een aan tal beleidsvoornemens en het kader, waarin zij moeten wor den geplaatst. België loopt on der invloed van de energie- en grondstoffenensis het gevaar geleidelijk te verarmen en daarom moet de economie worden geherstructureerd, an ders worden opgezet, aldus Tindemans. Naast het bestrij den van met name de jeugd werkloosheid en de belasting ontduiking gaat de Belgische regering het belastingstelsel hervormen en rechtvaardiger maken en zal zij de overheids diensten stimuleren werklo zen in dienst te nemen. Boven dien wordt een herscholings- programma opgesteld. Met een dergelijk beleid moet de 'rooms-rode samenwerking le ger. eer. stootje kunnen. Meer onzekerheid is er over de uitvoering van het gemeen schapspact, dat het twee re geerperioden zal moeten uit houden. De procedure is na melijk dat het overeengeko men akkoord in wetten moet worden uitgewerkt, die de goedkeunng van het parle ment behoeven. Daarna moet het parlement worden ontbon den en de nieuwe volksverte genwoordiging moet met een tweederde meederheid de grondwet zodanig wijzigen dat het idee van de federatie ve staat daarin wordt vastge legd. Men is er nog lhng niet zeker van dat het zover ook zal komen. Raden De basis van de federatieve staat ligt er al. Ze bestaat uit de in het begin van de Jaren zeventig in het leven geroepen gemeenschapsraden. De taak van deze raden een Vlaam- stalige en één die zich van het Frans bedient ligt op het vlak van het onderwijs en de cultuur. Het Is de bedoeling dat de bevoegdheden van deze raden worden uitgebreid en dat ze een eigen budget krij gen uit de staatskas. Daar naast komen er drie regionale raden voor Vlamingen, Wa len en Brusselaars die het beleid voor hun eigen gebied grotendeels bepalen en bij voorbeeld ook de bevoegdheid krijgen belastingen te heffen. Nationaal blijven er de kamer van afgevaardigden en de se naat. De senaat zal voorname lijk de regio's en onderdelen daarvan vertegenwoordigen, ongeveer volgens het systeem dat in de Verenigde Staten wordt gehanteerd. De kamer van afgevaardigden is belast met het beleid, dat de hele natie aangaat. Dat betekent dat zij beslist over buitenlandse zaken en defensie maar ook justitie, landelijke belastingen en de algemene economische poli tiek. Tot zover hoeft het met het pact niet mis te lopen. De verschillende groeperingen streven er al jaren naar ge scheiden op te trekken en hoe minder men elkaar hoeft te zien en de ander zich met het De strijd tussen Frans- en Ne derlandssprekenden in en rond de hoofdstad Brussel kreeg bij de jongste verkiezin gen een climax in de kwestie- Overijse. De Vlaamse ge meenteraad van deze randge meente verbood het opplak ken van Franstalige verkie zingsbiljetten en dit leidde tot ongeregeldheden en een poli tieke rel. Hier verwijdert de rijkswacht de biljetten en neemt zij de plakemmers in beslag. regio-beleid bemoeit hoe lie ver het Vlamingen en Walen ls. Het is de kwestie-Brussel waarop het plan van Tinde mans vast kan lopen De landshoofdstad ligt midden in het Vlaamse deel van België en was aanvankelijk ook be volkt met Nederlandsspreken den. Maar in de loop van de eeuwen is de stad verfranst en hedentendage is ongeveer 80 procent van de Brusselaars Franssprekend. De verpaupe ring en vergrijzing van Brussel enerzijds en de met de toena me van de kantoorfunctie ge paard gaande ontvolking an derzijds hebben er toe geleid dat sinds een aantal jaren de forensengemeenten aan de rand van de stad steeds meer Franstaligen binnen hun gren zen hebben gekregen. Unieke positie De Vlaamssprekende minder heid in de 19 Brusselse ge meenten maar ook de authen tieke niet verfranste meerder heid in de 16 gemeenten bui ten de hoofdstad komen gelei delijk aan verder onder druk van de Francofonen te staan. Voor de verkiezingen was de situatie zo dat Brussel offici eel tweetalig was en dat in zes van de zestien randgemeenten de Franstaligen enkele 'facili teiten' hadden. Nu stelde de tweetaligheid van de hoofd stad weinig voor en kwaadwil lige Brusselse burgemeesters als de Schaerbeker Roger Nols moesten met behulp van de hoogste gerechtelijke instan ties tot de kleinst mogelijke voorzieningen voor de Vlamin gen worden gedwongen. De praktijk heeft gezorgd dat veel Vlamingen in Brussel in het Franstalige koor meelo pen en dat alleen een kleine vastberaden groep de Vlaam se inbreng verdedigt. Was deze ontwikkeling in Brussel de Vlamingen al een doom in het oog. de uitkomst van het formatie-overleg over de positie van de hoofdstad en de randgemeenten heeft hele maal kwaad bloed gezet. De FDF, het Brusselse front dat het liefst meteen alle randge meenten bij de hoofdstad zou inlijven heeft voor elkaar ge kregen dat in Brussel zelf de Vlamingen ondergeschoven blijven maar dat in de zestien randgemeenten de positie van de Franstaligen aanzienlijk is versterkt. Ze krijgen de gele genheid zich te laten inschrij ven in de Brusselse gemeen tenbundeling ook al wonen zij er niet. Een voor België unieke situatie. De regeling betekent in de praktijk dat de 115.000 Franstaligen in de randge meenten bij de gemeente raadsverkiezingen in de eigen plaats op een 'Franse' lijst kunnen stemmen en bij de al gemene verkiezingen in Brus sel zelf. Bovendien kunnen ze hun belastingzaken in Brussel en in het Frans afwikke len en hebben ze hét recht in het Frans te worden gedag vaard. Tindemans heeft er kennelijk op gegokt dat de Vlamingen het verlies van Brussel als prijs zouden willen betalen voor de zo gewenste ontwikke ling van de federatieve staat met Antwerpen als Vlaamse hoofdstad maar er is nog weinig dat daar op wijst. De CVP is akkoord gegaan met de plannen maar in de Volks unie is de strijd ontbrand en hebben enkele prominenten zich al van de partij losge maakt. De Vlaamssprekenden zijn over het algemeen woe dend over het gesloten com promis en voorspellen dat deze handelwijze de eerste mi nister nog lelijk zal opbreken. Men heeft de 200.000 Brussel se Vlamingen laten vallen, schreef een woedend raadslid uit de Brusselse gemeente Et terbeek In het taalexplosieve België zal de ontwikkeling van Brussel de komende jaren de zwakke plek blijven in Tinde mans' ambitieuze staatkundi ge plannen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 32