Wéér groter winstaandeel bij Concordia: dit jaar liefst 21guldenperl000 a de sleutel tot wonen met allure of...waarom veel béari en dus gel Kringloop-energie, iel bedrijven onnodig veel energie, i dus gela, weggooien. xz Trouw 0 LELY1 INDUSTRIES NU OMMEN 2 vrijstaande woningen ...en iedereen deelt mee in de winst 't Bewijs dat Concordia meer doet DEM-PRIJZEN zijn dus FABRIEKSPRIJZE Algemene Bank Nederland tw ABN SPAARBILJETTEN 1977/1983 Algemene Bank Nederland N.V. Klemvast? ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977 TROUW/KWARTET geheel in de labriek gebouwd, daarom vrijwaring van weersinvloeden snelle levertijd geen renteverlies geen overdrachtskosten nocli archltektenhonorarium gewapend betonnen binnenmuren buitenmuren: naar keuze gewapend beton met gevelstrips ol hallsteens gemetseld TYPE RHODOS met 27* tropisch hardhouten kozijnen klasse 1 met ventilatieroosters bijna geen onderhoudskosten fraai sanitair en tegelwerk centrale verwarming keuze uit vele typen huizen indeling naar eigen wens mogelijk LEIY-HUIZEN v.a.t 182.000, ind. BTW Modelhuls type Rhodos met 27° zadeldak te bezichtigen op fabrieksterrein nabij de Westlandseweg Maassluis-West, geopend van maandag t/m zaterdag vanlO.OO tot16.15 uur zon-en feestdagen gesloten Maasland* Weverskade 10* Tel. 01899-12644 Te koop: in centrum van Ommen. Inlichtingen G.A.J. Lohuis, Bouwmeesterstraat 9. Ommen, tel. 05291-1101. WINKELEN begint bij ELKE OCHTEND 21 gulden per 1000 gulden ver zekerd kapitaal als winstbijschrijving over 1976. Daarmee alleen al behoort Concordia tot de allerbesten op winst- delingsgebied... En toch is daarmee nog maar de helft gezegd. Want bij Concordia deelt iedere individueel verzekerde mee in de winst, terwijl bij andere maatschappijen het recht op winstaandeel niet aan iedereen wordt toegekend. (Risicover zekeringen en ook Kleinere polissen laten zij vaak buiten de winstdeling). Deze advertentie is ook interessant als u nog niet bij Concordia bent verzekerd Rijke oogst aan extra guldens bij Concordia over 1976 voor winst bijschrijving 38% van alle in 1976 ont vangen individuele premies; landelijk gemiddelde voor winstbij schrijving ±15% van alle in 1976ont- vangen individuele premies. Concordia Levensverzekering N.V. Oudenoord 10-Utrecht-tel. 030-33 34 33 De heer H.C.M. Linthorst, cnergiespecialist van Centraal Beheer te Apeldoorn. „Alle warmte en energie wordt voor een tweede, soms derde keer gebruikt. „Energiekosten geen miljoen meer, maar zes ton." „Energiebesparing is nu interessant, straks harde ekonomische noodzaak." Iets weggooien w aar je te kort van hebt. is een eigenaardige gewoonte. En onze samenleving hééft die gewoonte. Terwijl de energie- en grondstoffen- tckorten steeds nijpender worden, draait het vliegwiel van de wegwerpmaatschap pij nog op volle toeren. We weten niet eens meer hoevéél wc weggooien. Wist u bijvoorbeeld dat meer dan de helft van alle energie die Nederland \erbruikt onbenut in de ruimte verdwijnt? Terwijl dal niet hoeft. Er zijn al bedrijven die dat glashelder aantonen. Die tientallen procenten meer rende ment uil hun energie halen. Met alle financiële resultaten van dien. Een van die bedrijven is Centraal Beheer te Apel doorn. Vandaar dat we eens gingen praten met de heer Linthorst, energie specialist van dat bedrijf. Eigen elektriciteit opwekken scheelt tonnen. Mijnheer Linthorst, dit gebouw waar we nu zitten is nogal uniek, kunt u daar iets meer over vertellen? .Dit gebouw is o.a. uniek door het bijzondere ontwerp van de architekt Herzberger.die een soort kombinatie heelt gevonden tussen individuele werk ruimtes en kantoortuinen. Ook uniek is, dat het pand kaal is opgeleverd, waarna alle medewerkers hun eigen sfeer, hun eigen plek hebben kunnen krecren. InkJusicf kanaricpict en schemerlamp. Maar laten wc daar, hoe interessant het ook is. niet verder over uitwijden. U wilt natuurlijk iels meer weten over onze energiehuishouding?"* Graag ja. _Er is in ons gebouw sprake van twee cncrgichcsparingsprojektcn. I let eerste.een Total Energy System, dateert al vanaf de houw. die in 1972 werd voltooid. Het Total Energy System, vergeef me de Engelse term. dal is de officiële naam nu eenmaal, houdt in dat we onze eigen elektriciteit opwekken. Dat geeft een enorme besparing. Via het elektriciteitsnet is energie slechts voor 35% effektief.de rest gaat in de centrales en het distributienet verloren. Bij een Total Energy System wordt gemiddeld 67% effektief gebruikt. Bij ons ligt dat zelfs nog hoger, op 75%. Dat komt omdat we de afvalwarmte en afvalgassen nog eens voor andere dingen gebruiken. Binnen het Total Energy System wordt ook het koelwater hergebruikt.dit heefi tot nevenvoordeel dat het milieu minder wordt vervuild. En hetT.E.Syslem is al snel rendabel. Het is al winstgevend voor een bedrijf dat 300 kw per uur gebruikt. Bij een konventionele energie bevoorrading zou ons verbruik in geld plusminus f 1.000.000.- bedragen. Door toepassing van het Total Energy System is dat teruggebracht tot f772.000.- per jaar (daar zijn de andere besparingen nog niet in verrekend)." Koelsysteem gebruiken voor verwarming. Mijnheer Linthorst, dit gebouw wordt nogal uniek verwarmd, kunt u daar iets meer over vertellen? „Zeker. Hel principe is simpel. U moet weten dat het gebouw kantoor ruimtes heelt die verwarmd moeten worden en computerruimtes die gekoeld moeten worden. En wat doen we nu? De warmte die we onttrekken aan de computerruimtes gebruiken we om kantoorruimtes te verwarmen. Dat geschiedt door middel van warmte pompen. De besparing hierdoor bedraagt 500.000 m3 gas per stookseizoen. Voldoende om 120 huizen een jaar lang van gas en warmte te voorzien. En in geld uitgedrukt een besparing van f 100.000.-. waardoor we niet de eerder genoemde f722.000,-. maar nog maar f 622.000.- per jaar aan energie uitgeven. De investering in dit systeem bedroeg f 60.000.-en betaalde zich dus in een ruim halfjaar terug. Daar komt nog bij dal we de c.v ketels niet op volle kapaciteit hoeven te laten werken, wat nog eens zo'n f25.000.- aan onderhoudskosten scheelt." Eigen elektriciteit opwekken scheelt tonnen.Nu nog leuk verdiend,straks bittere noodzaak. Mijnheer Linthorst, heeft u nog een goed advies voor het bedrijfsleven? ..Hoe eerder bedrijven energie besparende maatregelen treffen, hoe beter. Ik zal u vertellen waarom.Toen wij in 1972 een Total Energy System hadden, was de oliekrisis er nog niet geweest. Het was dus een leuke efficiency maatregel. maar ook niet meer. Nu enkele jaren later, levert het ons gigantische besparingen op. En we verwachten dat ze nog veel groter worden, naarmate de energie prijzen stijgen. We geloven zelfs dat energie-efficiënt werken in de toekomst geen leuke bijkomstigheid, maar een harde ekonomische noodzaak zal zijn. En één van de belangrijkste voorwaarden voor een gezond bedrijf." Dit iv een puhlik.iiic van hel ministerie van Economische Zaken. Postbus 503. Vraagbaak en wegw ijzer voor bedrijven die energie willen besparen. Tot zover dit gesprek met de heer Linthorst van Centraal Beheer te Apeldoorn, dat aantoont dat er zeer grote besparingen op energie, en dus op het geld dat er aan wordt uitgegeven, mogelijk zijn. Besparingen die vaak vele malen het jaarsalaris van een technisch specialist overtreffen. Waardoor het juist in grote bedrijven lonend kan zijn om een medewerker met de taak van energiekoördinator te belasten. Want naast kringloop^energie of eigen elektriciteitsopwekking zijn er nog tal van andere besparingsmo gelijkheden. Wie daar meer over wil weten, kan zich wenden tot: Energiebesparing- Postbus 503.7300 AN Apeldoorn. Verstandig met energie DEM MEUBELFABRIEK maakt ook voor u het ideale BANKSTEL. Onze kollektie omvat klassieke, moderne en massief europees eiken modellen. Wist u dat het bijzondere van ons is dat u zelf kunt kiezen, wélke stof (enige tientallen kwaliteiten) en wélke kleur (meer dan 150 tinten) u op wélk van onze modellen wilt laten maken? Indien u bedenkt dat wij bovendien elk model op verzoek in 1 - 2 - 3 - 4 - zits maken en sommige zelfs in hoekkombinatie dan begrijpt u dat het aantal mogelijkheden voor u "eindeloos" is. En toch korte levertijd mogelijk. Kortom: wij maken het bankstel zoals u dat aan ons opdraagt. Door onze jarenlange ervaring in het vervaardigen van bankstellen is de wijze van konstruktie zó perfekt. dat wij u met gerust hart 5 jaar lang schriftelijk garantie geven op deze konstruktie. Ondanks het leit dat kwaliteit en service bij ons op de eerste plaats staan, is de prijs voor hef produkt dat wij leveren laag. De levering is nl. direkt van de fabriek naar de klant. tie. toonzalen culemborg (fabriek) houtweg 8 •msterdem west overtoom 371 bergen op zoom wassenaarstraat 15 a msterdem noord (tuindorp oostzaan) den haag weimarstraat 263 nieuw loosdrecht sentpoort noord oude molenmeent 4 narcissenstraat 4 (achter knorr-tabr. h'sum) sliedrecht rivierdijk 432 voorhout loosterweg 5 Geopend ma. tlmia. tot 18 u. Op koopavond tot 21 u. Inl. tel. 03450-2602. gevestigd te Amsterdam. Met ingang van heden stelt ondergetekende tot nadere aankondiging verkrijgbaar: in coupures van nominaal 100,aan toonder tegen de koers van 100°/« Allowing op 1 opril 1983 mol 154,—; vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. Rekening houdend met het bovenstaande bedraagt de rente op basis van samen gestelde interest 7,/2%; de afgiftekoers zal regelmatig worden bijgesteld in ver band met de in de koers begrepen rente, alsmede bij marktomstandigheden die zulks noodzakelijk maken. Van de bij stelling zal mededeling worden gedaan door middel van een advertentie in de Officiële Prijscourant van de Vereniging voor de Effectenhandel. Notering ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. Voor de leningsvoorwaarden wordt ver wezen naar de prospectus d.d. 26 augus tus 1977, welke bij al onze kantoren ver krijgbaar is. Amsterdam, 26 augustus 1977. Ongewild kunnen werknemers soms met problemen in de klem zitten. Het CNV is er om te helpen. Belangenbehartiging van persoon en groep. Niet met grof geweld, wel met overleg, vanuit een overtuiging, eerlijk en gemotiveerd. Zó werkt het CNV. Ook voor u' Sta sterk met 't CNV Bel 036941041. NilS Chr Nationaal Vakverbond. Utrecht. Ravellaan I. Postbus 2475.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 28